Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχάριστα τα νέα λοιπόν!Με εμένα όμως προέκυψε άλλο πρόβλημα.Χθές αγόρασα το κινητό και ανακύλαψα ότι δεν μπορώ να συνδεθώ στο internet μέσω της sim.Μόνο με wifi συνδέεται.Το έψαξα το θέμα και παρότι κατέβασα τις ρυθμίσεις internet του παροχέα δεν μπορώ να συνδεθώ.Η εταιρία μου είναι vodafone και η κίνηση δεδομένων στο κινητό είναι ενεργοποιημένη.Μήπως ξέρει κάποιος τι μπορεί να φταίει;

 

Φιλαρακι, δοκιμασε σε παρακαλω τα εξης:

1. Ξαναπροσπαθησε με τον οδηγο ρυθμισης "123" και μετα κανεις ενα restart

2. http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=2421

3. Αν εισαι σε σημειο που δεν δειχνει το εικονιδιο του "H" (HSDPA) και σου δειχνει

"G" (GSM) τοτε φαντασου οτι ειναι σαν χρησημοποιεις μια dial-up συνδεση στα 33.3 kbps

και πολλες φορες θα είναι σαν να μην εχεις access (limited connection)

4. Αν εχεις συνδεση-συμβολαιο, χρειαζεσαι πακετο δεδομενων! Δεν ειμαι απολυτα σιγουρος για αυτο

αλλα θα ξερουν καλυτερα στην Vodafone

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πάλι δεν συνδέεται.ακολούθησα τις οδηγίες σου αλλά δεν λέει να φτιάξει.στις επιλογές του internet έχω βάλει vodafone mobile internet και όχι kartointernet που υπάρχει.το σήμα που δείχνει είναι το H.
Link to comment
Share on other sites

πάλι δεν συνδέεται.ακολούθησα τις οδηγίες σου αλλά δεν λέει να φτιάξει.στις επιλογές του internet έχω βάλει vodafone mobile internet και όχι kartointernet που υπάρχει.το σήμα που δείχνει είναι το H.

 

Ok let's try something else, manually this time!

Kάνε τα παρακατω απο τις Ρυθμισεις Δικτυων -> New APN:

1.Όνομα (Name): Internet

2. APN: internet.vodafone.gr (αν εισαι με καρτοκινητο webkarta.vodafone.gr )

3. Όνομα Χρήστη (username): user

4. Κωδικός Πρόσβασης (password): pass

5. MCC: 202

6. MNC: 05

7. Τύπος APN (APN type): Default

 

Κανεις save και αμεσως restart! Aν δεν δουλεψει κι ετσι απλα αφηνεις κενο το 3. & 4. και παλι restart!

Δοκιμασε το και μου λες παλι! Μονο μην ξεχνας το restart ειναι πολυ σημαντικο

 

Υ.Γ. Αν μπορεις μου λες και τι σου εμφανιζει στο APN (Access Point Names)

Edited by Programmer
Link to comment
Share on other sites

τίποτα.νομίζω ότι το πρόβλημα είναι στο ότι ενώ εγώ έχω προσθέσει το "webkarta.vodafone.gr" στο apn,μόλις το επιλέγω και πάω να το δοκιμάσω στον browser αυτό πηγαίνει πάλι στο default που είναι"internet.vodafone.gr" και το οποίο δεν μπορεί να σβηστεί κιολας..

δεν με αφήνει δηλαδή ούτε να επιλέξω κάποιο άλλο apn εκτός από αυτό,ούτε να το τροποποιήσω ή να το διαγράψω..

Edited by stegol97
Link to comment
Share on other sites

τίποτα.νομίζω ότι το πρόβλημα είναι στο ότι ενώ εγώ έχω προσθέσει το "webkarta.vodafone.gr" στο apn,μόλις το επιλέγω και πάω να το δοκιμάσω στον browser αυτό πηγαίνει πάλι στο default που είναι"internet.vodafone.gr" και το οποίο δεν μπορεί να σβηστεί κιολας..

δεν με αφήνει δηλαδή ούτε να επιλέξω κάποιο άλλο apn εκτός από αυτό,ούτε να το τροποποιήσω ή να το διαγράψω..

 

Φιλε, μου κανει εντυπωση που δεν δουλεψε! Κανονικα θα πρεπει να βλεπεις Vf Internet επιλεγμενο το radio-button και απο εκει να βλεπεις τα εξης:

1.Όνομα (Name): Vf Internet

2. APN: internet.vodafone.gr

3. Διακομιστης Μεσολαβ. <Δεν εχει οριστει>

4. Θυρα <Δεν εχει οριστει>

5. Ονομα Χρηστη : user

6. Κωδικος Προσβ. : **** -> pass

7. Διακομιστης <Δεν εχει οριστει>

8. MMSC <Δεν εχει οριστει>

9. Διακομ. μεσολ. MMS <Δεν εχει οριστει>

10. Θυρα MMS <Δεν εχει οριστει>

11. MMC 202

12. MNC 05

13. Τυπος ελεγχ. ταυτοτ. Κανενας

14. Τυπος APN deafault,supl

15. Πρωτοκολλο APN IPv4

 

Αυτες ειναι οι ρυθμισεις που εχει ενας φιλος με καρτοκινητο Vodafone και δουλευει μια χαρα. Τσεκαρε παλι τα πεδια, και κανε ενα

restart. Δυστυχως αυτη την στιγμη δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο για τον λογο τον οποιο δεν δουλευει :worry: Θα το κοιταξω

αυριο που θα εχω λιγο ελευθερο χρονο και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε, μου κανει εντυπωση που δεν δουλεψε! Κανονικα θα πρεπει να βλεπεις Vf Internet επιλεγμενο το radio-button και απο εκει να βλεπεις τα εξης:

1.Όνομα (Name): Vf Internet

2. APN: internet.vodafone.gr

3. Διακομιστης Μεσολαβ. <Δεν εχει οριστει>

4. Θυρα <Δεν εχει οριστει>

5. Ονομα Χρηστη : user

6. Κωδικος Προσβ. : **** -> pass

7. Διακομιστης <Δεν εχει οριστει>

8. MMSC <Δεν εχει οριστει>

9. Διακομ. μεσολ. MMS <Δεν εχει οριστει>

10. Θυρα MMS <Δεν εχει οριστει>

11. MMC 202

12. MNC 05

13. Τυπος ελεγχ. ταυτοτ. Κανενας

14. Τυπος APN deafault,supl

15. Πρωτοκολλο APN IPv4

 

Αυτες ειναι οι ρυθμισεις που εχει ενας φιλος με καρτοκινητο Vodafone και δουλευει μια χαρα. Τσεκαρε παλι τα πεδια, και κανε ενα

restart. Δυστυχως αυτη την στιγμη δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο για τον λογο τον οποιο δεν δουλευει :worry: Θα το κοιταξω

αυριο που θα εχω λιγο ελευθερο χρονο και θα σου πω.

αυτές τις ρυθμίσεις έχει και εμένα το προκαθορισμένο που είχε έτσι και αλλιώς μέσα,πριν κατεβάσω τις ρυθμίσεις της vodafone δηλαδή και δεν μπαίνει..το σήμα που μου δείχνει εξακολουθεί να είναι το H αλλά δεν μπορεί να φορτώσει τίποτα.Τέλος πάντων,μπαίνω και από wifi δεν μου χρειάζεται ιδιαίτερα.Απλά είπα όσο είναι τσάμπα να το εκμεταλλευτώ:p

ευχαριστώ πολύ πάντως για όλα!

Link to comment
Share on other sites

τίποτα.νομίζω ότι το πρόβλημα είναι στο ότι ενώ εγώ έχω προσθέσει το "webkarta.vodafone.gr" στο apn,μόλις το επιλέγω και πάω να το δοκιμάσω στον browser αυτό πηγαίνει πάλι στο default που είναι"internet.vodafone.gr" και το οποίο δεν μπορεί να σβηστεί κιολας..

δεν με αφήνει δηλαδή ούτε να επιλέξω κάποιο άλλο apn εκτός από αυτό,ούτε να το τροποποιήσω ή να το διαγράψω..

Πρέπει με κάποιον τρόπο να βγάλεις-αλλάξεις το webkarta.vodafone.

Επίσης έστω και έχεις ένα γράμμα λάθος π.χ D αντί για d δεν θα μπορεί να συνδεθεί.

Δες τα ss μου από κάτω(κωδικός πρόσβασης pass όπως γράφουν και τα παιδιά)

είμαι με συμβόλαιο vodafone, αν δεν τα καταφέρεις και δεν έχεις στήσει ακόμα το τηλέφωνο κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων και κάνε το από την αρχή.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει με κάποιον τρόπο να βγάλεις-αλλάξεις το webkarta.vodafone.

Επίσης έστω και έχεις ένα γράμμα λάθος π.χ D αντί για d δεν θα μπορεί να συνδεθεί.

Δες τα ss μου από κάτω(κωδικός πρόσβασης pass όπως γράφουν και τα παιδιά)

είμαι με συμβόλαιο vodafone, αν δεν τα καταφέρεις και δεν έχεις στήσει ακόμα το τηλέφωνο κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων και κάνε το από την αρχή.

τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις έχω και εγώ σε κάρτοτηλέφωνο και δεν συνδέεται.το μόνο που δεν μου εμφανίζει είναι αυτό που λέει εσένα "το apn έχει ενεργοποιηθεί" και το "φορέας".Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις έχω και εγώ σε κάρτοτηλέφωνο και δεν συνδέεται.το μόνο που δεν μου εμφανίζει είναι αυτό που λέει εσένα "το apn έχει ενεργοποιηθεί" και το "φορέας".Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο.

ευχαριστώ

 

Μπερδεύτηκα.... Τι έχεις? καρτοτηλέφωνο ή με συμβόλαιο?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

καρτοκινητό αλλά όπως σου είπα και πρίν είτε βάλω αυτό που έχεις εσύ για apn είτε βάλω αυτό με το webkarta εμένα με πάει αυτόματα σε αυτό που έχεις εσύ στις φωτογραφίες που ανέβασες.είτε γιατί δεν μπορεί να συνδεθεί σε κάποιο άλλο είτε γιατί το θεωρεί κάτι σαν"προεπιλεγμένο".δεν ξέρω...πλέον έχω πάψει να ελπίζω.μόνο σε μια αναβάθμιση σε ics ελπίζω.
Link to comment
Share on other sites

Τρώω ICS

Screenshot_2012-08-17-23-33-42.png

-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Θα ενημερώσω, πάντως πριν μια εβδομάδα διόρθωσαν την GB και τωρα δωσαν την ICS λίγο περιεργο, μαλλον την ειχαν έτοιμη και την έδωσαν γρήγορα μετα την βλακεια που εκαναν με το σήμα για να δώσουν ώθηση στο κινητό.
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

αμ τα δικά μου ss είναι από πρόγραμμα συμβολαίου και θα έχουν διάφορα, οπότε ίσος και το webkarta vodafone να είναι σωστό απλά δες μην κανείς κάπου λάθος.

Αν έχεις όρεξη κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων(προσοχή θα χάσεις τα πάντα) και κάνε το από την αρχή. μήπως επέλεξε στο μενού που βγάζει κατά την πρώτη εκκίνηση να μπαίνει στο internet μόνο με wi-fi?

Και κάτι άλλο που γράφαμε σε άλλο τοπικ το πρωί..... Τώρα που έρχεται η ics καλό θα είναι να κάνετε ''καθαρή'' εγκατάσταση και να επαναφέρετε μόνο φωτογραφίες,βίντεο και μουσική. Όλες οι εφαρμογές εγκατάσταση από την αρχή.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

αμ τα δικά μου ss είναι από πρόγραμμα συμβολαίου και θα έχουν διάφορα, οπότε ίσος και το webkarta vodafone να είναι σωστό απλά δες μην κανείς κάπου λάθος.

Αν έχεις όρεξη κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων(προσοχή θα χάσεις τα πάντα) και κάνε το από την αρχή. μήπως επέλεξε στο μενού που βγάζει κατά την πρώτη εκκίνηση να μπαίνει στο internet μόνο με wi-fi?

Και κάτι άλλο που γράφαμε σε άλλο τοπικ το πρωί..... Τώρα που έρχεται η ics καλό θα είναι να κάνετε ''καθαρή'' εγκατάσταση και να επαναφέρετε μόνο φωτογραφίες,βίντεο και μουσική. Όλες οι εφαρμογές εγκατάσταση από την αρχή.

 

αυτό που λές για την επιλογή να μπαίνει μόνο από wifi το έψαξα όταν ξαναέτρεξα τον "οδηγό ρύθμισης 123"και το τσέκαρα.

τέλος πάντων.Δεν θα ασχοληθώ άλλο προς το παρόν.Αναμένω ics και βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

οι πρωτες εντυπωσεις ειναι μαλλον θετικες. για να δουμε η διαρκεια της μπαταριας κατα το περασμα της μερας!!!

 

Πηρες και εσυ το Update?

Εαν ναι τι εθνικοτητας ειναι το τηλεφωνο σου?

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

αυτό που λές για την επιλογή να μπαίνει μόνο από wifi το έψαξα όταν ξαναέτρεξα τον "οδηγό ρύθμισης 123"και το τσέκαρα.

τέλος πάντων.Δεν θα ασχοληθώ άλλο προς το παρόν.Αναμένω ics και βλέπω.

 

Φιλε Stegol, το εψαξα το θεμα και δεν μπορεσα να βρω καποια συγκεκριμενη λυση. Και αλλο ατομο που εχει Vodafone εχει

τις ιδιες ρυθμισεις και δουλευει κανονικα! επικοινωνησα και με το τμημα πελατων Vodafone και μου ειπαν οτι μπορει να εχουν

σταλθει λαθος οι default ρυθμισεις και οτι θα ηταν καλο να επισκεφτεις ενα καταστημα Vodafone και θα λυθει αμεσα! Sorry can't

help any further. Και αν δεν ειναι προβλημα, κανε και εσυ μια κλιση στο τμημα εξυπερητησης πελατων μηπως αποσταλθουν νεες

ρυθμισεις και δεν χρειαστεις να επισκεφτεις καποιο καταστημα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για όλα!Θα κοιτάξω πρώτα να περάσω ics μπας και φτιάξει και αν όχι θα περάσω από κάποιο κατάστημα vodafone.

και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

το κατεβασες απο καπου αγορινα η στην εβγαλε την ενημερωση οταν συνδεσες το κινητο με το pc ?

 

Το κατεβασα φιλε μου! Υπαρχουν πολλα διαφορετικά λινκ στο xda

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μόλις γύρισα από διακοπές και μου έβγαλε ειδοποίηση για αναβάθμιση.

 

Έκανα την αναβάθμιση μέσω Pc Companion (German φοράω) και παράλληλα κατέβασα και σε ftf το Central Europe. Θα δοκιμάσω και τις 2 εκδόσεις και θα πω εντυπώσεις. Παράλληλα περιμένω μήπως ανεβάσει κανείς σε Ftf το Ελληνικό Rom για να έχω επιτέλους 160 χαρακτήρες στα μηνύματα !!!

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...