Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημερα. Λοιπον...το κινητο φοραει προστασια οθονης απο μαμα (οπως το sole που το ειχα) ;;;;

Επισης στην συσκευασια εχει ενα screen protector+HDMI καλωδιο.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την αυτονομία, μετά από 5 φορτίσεις μπορώ να πω ότι το κομμάτι που βελτιώθηκε είναι το Stand-by... πλέον αν δεν το ακουμπήσω καθόλου μου καταναλώνει 2% στο 8ωρο . Το κακό είναι ότι η αυτονομία της χρήσης βελτιώθηκε πολύ λιγο ... Τι εννοώ ... μετά τα 5ωρα χρήσης οθόνης που είχα στις πρώτες 2 φορτίσεις , πλέον έχω πάλι 2,5 ώρες οθόνης μέχρι να σβήσει το κινητό . Απλά πλέον μου βγάζει 17-18 ώρες γιατί βελτιώθηκε το Stand by πολύ .

 

Τα μοναδικά Bugs που έχω εντοπίσει είναι η δυσλειτουργία του άλμπουμ (κλείνει μόνο του , αλλάζει σε τυχαίες φωτογραφίες, δεν κάνει ζουμ ιν/ουτ) και η παραμόρφωση που πλέον μου κάνει το ηχείο όταν ο ήχος είναι τέρμα.

 

ΥΓ: Εννοείται πως σε θέματα απόκρισης / Lag / κολλημάτων το κινητό έχει βελτιωθεί αισθητά σε σχέση με την GB - Λογικό άλλωστε αφού η 2.3.7 δεν υποστηρίζει διπύρηνους επεξεργαστές

 

Φιλε Dual_Sun, για μια ακομη φορα thanks για την συμβουλή σου σχετικα με το clean-install. Οντως αν και δεν το περιμενα το

standby-mode ειναι αρκετα ικανοποιητικο αν και ειχα αμφιβολιες! Σχετικα με το ηχειο το προβλημα παραμορφωσης υπαρχει

συμφωνω απολυτα και αν δεις και τα πρωτα post που ειχα κανει ειχα ρωτησει αν βλεπει κανεις αδυναμια στο ηχείο γιατι δοκιμαζα

ταυτοχρονα το U & P και η διαφορα ηταν απιστευτα αισθητη στην ποιοτητα αναπαραγωγης ηχου απο το ηχειο. Τελος αν δεν βαριεσαι

δοκιμασε το παρακατω προγραμματακι τα σπαει και ειναι και free:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alensw.PicFolder&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5hbGVuc3cuUGljRm9sZGVyIl0.

 

Οταν λετε " Clean install" τι ακριβως κανατε για πειτε μου ;

 

"ρυθμισεις" και μετα ;

 

clean install ενοουμε εγκατασταση με διαγραφη οποιδηποτε προσωπικου δεδομενου απο τηλ.

1ος Τροπος

---------------

Το συνδεεις στο SEUS (Sony Update) και απο εκει ακολουθεις την ιδια διαδικασια που εκανες και πριν! Οταν φτασεις στο

σημειο που θα σου εμφανισει οτι εχεις ηδη το πιο αναβαθισμενο λογισμικο παντα > εγκατασταση και θα σου εμφανίσει

ολα την απαραιτητη διαδικασια.

 

2ος Τροπος

---------------

Ρυθμίσεις > Δημ.αντ.ασφαλ. και επαν/ρα. > Επαναφορά εργοστ.δεδομ.

 

Εγω χρησημοποιησα την πρωτη διαδικασια, αλλα both are using the same principle I guess.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ΠΡΟΣΟΧΗ! : Μην ξεχάσεις να κανεις backup επαφες, μηνυματα και οποιαδηποτε εφαρμογη δεν

θελεις να χασεις!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ΕΠΙΣΗΣ! Προσωπική αποψη μην χρησημοποιησεις το Companion για ΒackUp απλα ειναι χαλια και στο

restore δεν χρησημοποιει ουτε sorting-hashing.

Link to comment
Share on other sites

Τελος αν δεν βαριεσαι

δοκιμασε το παρακατω προγραμματακι τα σπαει και ειναι και free:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alensw.PicFolder&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5hbGVuc3cuUGljRm9sZGVyIl0.

 

Απιστευτο προγραμματακι.. το χρησιμοποιω πολυ καιρο... ειναι το καλυτερο.....

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1838457&page=8

 

Στο τελος της σελιδας:)

 

οκ κατεβασα το αρχειο ftf πως κανω το instal???

 

μιας και το σονυ companion δε μου εχει δωσει ακομα την 4.0.4

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Ολη μερα ανοιχτο με λιγο παιξιμο και σταθερα ανοιχτό wifi

 

Θα ήθενα να μας δείχνεις και το screen καθώς και να πας πεις ποια βερσιον φοράει (Ελληνική ? Generic ? World ? )

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Generic... Root

 

To screen , πόσες ώρες είναι ανοιχτή η οθόνη. Γιατί απ ότι βλέπω δεν είναι πάνω από 40-45 λεπτά ...

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εμένα μου συμβαίνει το εξής παλαβό: Βάζω το τηλέφωνο να φορτίσει το βράδυ για να είναι έτοιμο το πρωί, αλλά όταν φτάσει το 100% και μείνει εκεί για κάμποση ώρα, κάνει μια βουτιά στο 15% και συνεχίζει να αποφορτίζεται, σα να μην είναι συνδεδεμένο στο φορτιστή! Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο; Η ουσία είναι ότι πρέπει να το έχω φορτίσει και να το έχω αποσυνδέσει από το φορτιστή πριν πάω για ύπνο, αλλιώς το αποτέλεσμα είναι το πρωί να έχω στα χέρια μου μια αφόρτιστη συσκευή και να μην μπορώ να κάνω τη δουλειά μου... Μήπως να πάω μια βόλτα από το service;

 

Ερώτημα προς Programmer: Για backup - restore, εκτός από το companion τι άλλο μπορεί να χρησιμοποιηθεί; Και επίσης όταν λες ότι στο restore το companion δεν κάνει sorting - hashing, εννοείς ότι τις επαφές π.χ. τις περνάει αταξινόμητες;

 

Ευχαριστώ!

 

(Το τηλέφωνο έχει 2.3.7, δεν έχω προσπαθήσει να αναβαθμίσω σε ICS)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου το εκανε και εμενα σημερα το πρωι αν και φοραει το δικο μου ICS .

Κατι συμβαινει γιατι δεν εξηγειται με την 2.3.7. μου εβγαλε την πρωτη ημερα 20 ωρες .

Τρωει την μπαταρια σαν τρελο !!!!

Link to comment
Share on other sites

--------------------------------

-> koukouroukou2009

--------------------------------

Φιλε μου, ακριβως αυτο ενοουσα με το sorting/hashing! οι επαφες περαστηκαν ανακατεμενες και πολλες απο αυτες ηταν

τριπλές και διπλες! και γενικα το restore του δεν εχει καλες βασεις! προσωπικη αποψη σαν καλυτερο προγραμμα:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rerware.android.MyBackup&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5yZXJ3YXJlLmFuZHJvaWQuTXlCYWNrdXAiXQ..

Αν χρειαζεσαι link μου λες και σου στελνω private message.

Για μηνυματα προτεινω το παρακατω, αν και ειναι free ειναι πολυ καλο:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.riteshsahu.SMSBackupRestore&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5yaXRlc2hzYWh1LlNNU0JhY2t1cFJlc3RvcmUiXQ..

Οτι αλλο χρειαστείς και μπορούμε να βοηθήσουμε just post it!

 

--------------------------------

->vairas5770

--------------------------------

Φιλε, αν εχεις ενεργοποιημενο, Διαχειριση Ενεργειας > Εξοικονομιση Ενεργειας , απλα ξετικαρισε το! και δοκιμασε παλι!

αντι να βοηθαει, καταλωνει πορους για να συλεγει το status συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

--------------------------------

-> koukouroukou2009

--------------------------------

Φιλε μου, ακριβως αυτο ενοουσα με το sorting/hashing! οι επαφες περαστηκαν ανακατεμενες και πολλες απο αυτες ηταν

τριπλές και διπλες! και γενικα το restore του δεν εχει καλες βασεις! προσωπικη αποψη σαν καλυτερο προγραμμα:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rerware.android.MyBackup&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5yZXJ3YXJlLmFuZHJvaWQuTXlCYWNrdXAiXQ..

Αν χρειαζεσαι link μου λες και σου στελνω private message.

Για μηνυματα προτεινω το παρακατω, αν και ειναι free ειναι πολυ καλο:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.riteshsahu.SMSBackupRestore&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5yaXRlc2hzYWh1LlNNU0JhY2t1cFJlc3RvcmUiXQ..

Οτι αλλο χρειαστείς και μπορούμε να βοηθήσουμε just post it!

 

--------------------------------

->vairas5770

--------------------------------

Φιλε, αν εχεις ενεργοποιημενο, Διαχειριση Ενεργειας > Εξοικονομιση Ενεργειας , απλα ξετικαρισε το! και δοκιμασε παλι!

αντι να βοηθαει, καταλωνει πορους για να συλεγει το status συνεχεια!

 

 

οχι φιλε,αυτοματη φωτεινοτητα εχω-οπως το ειχα οταν το πηρα πριν 2 ημερες. Δεν αλλαξα κατι παρα μονο εκδοση απο 2.3.7 σε 4.0.4.

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε,αυτοματη φωτεινοτητα εχω-οπως το ειχα οταν το πηρα πριν 2 ημερες. Δεν αλλαξα κατι παρα μονο εκδοση απο 2.3.7 σε 4.0.4.

 

Φιλε μου, εχεις κανει clean install η απλα αναβαθμιση; γιατι αν εκανες απλα αναβαθμιση, το ιδιο προβλημα αντιμετωπισα και εγω!

δοκιμασε να κανεις ενα "καθαρο" install.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, εχεις κανει clean install η απλα αναβαθμιση; γιατι αν εκανες απλα αναβαθμιση, το ιδιο προβλημα αντιμετωπισα και εγω!

δοκιμασε να κανεις ενα "καθαρο" install.

 

Εκανα επαναφορα και σβησιμο ολων !! ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ-ΕΠΑΝΑΦ.ΕΡΓΟ.ΔΕΔΟΜ.

Εσυ τι εννοεις ακριβως να κανω ;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας μετά από 2 χρόνια και κάτι από το samsung GT 8500 wave και το λειτουργικό bada σήμερα πήρα το xperia P κατόπιν σοβαρής σκέψης διάβασα το topic αλλά το γουστάρω.Απλά σήμερα θα πάω να αλλάξω την sim μου σε micro sim.Τώρα το φορτίζω και μόλις το ενεργοποιήσω θα κάνω και το update και μετά θα παιδιαρίσω αρκετά.Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

1. Μετά από την αναβάθμιση που έγινε μέσω Pc companion σε ICS, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.

Ενεργοποιώ το Wifi (είτε από το widget εργαλείων, είτε μέσα από τις ρυθμίσεις), αλλά δεν συνδέεται αυτόματα στο αποθηκευμένο ασύρματο δίκτυο που υπάρχει. Πρέπει να επιλέξω το δίκτυο και να πατήσω σύνδεση.

Έχει κανείς ιδέα αν μπορώ να το αλλάξω αυτό;

 

2. Πρίν το ICS, πατώντας απενεργοποίηση, στο μενού που εμφανιζόταν υπήρχε και η επιλογή για "στιγμιότυπο οθόνης". Τώρα δεν... Δοκίμασα να πατήσω το κουμπί απενεργοποίησης και ταυτόχρονα το volume down, αλλά και πάλι δεν τα κατάφερα. Κάποια συμβουλή και εδώ;

Link to comment
Share on other sites

1. Μετά από την αναβάθμιση που έγινε μέσω Pc companion σε ICS, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.

Ενεργοποιώ το Wifi (είτε από το widget εργαλείων, είτε μέσα από τις ρυθμίσεις), αλλά δεν συνδέεται αυτόματα στο αποθηκευμένο ασύρματο δίκτυο που υπάρχει. Πρέπει να επιλέξω το δίκτυο και να πατήσω σύνδεση.

Έχει κανείς ιδέα αν μπορώ να το αλλάξω αυτό;

 

2. Πρίν το ICS, πατώντας απενεργοποίηση, στο μενού που εμφανιζόταν υπήρχε και η επιλογή για "στιγμιότυπο οθόνης". Τώρα δεν... Δοκίμασα να πατήσω το κουμπί απενεργοποίησης και ταυτόχρονα το volume down, αλλά και πάλι δεν τα κατάφερα. Κάποια συμβουλή και εδώ;

1) Κανε διαγραφη του ασυρματου δικτυου και ξανα περασε τον κωδικο.

2) Σωστα το κανεις, ξαναδοκιμασε και ειμαι σιγουρος οτι θα τα καταφερεις!

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

1. Μετά από την αναβάθμιση που έγινε μέσω Pc companion σε ICS, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.

Ενεργοποιώ το Wifi (είτε από το widget εργαλείων, είτε μέσα από τις ρυθμίσεις), αλλά δεν συνδέεται αυτόματα στο αποθηκευμένο ασύρματο δίκτυο που υπάρχει. Πρέπει να επιλέξω το δίκτυο και να πατήσω σύνδεση.

Έχει κανείς ιδέα αν μπορώ να το αλλάξω αυτό;

 

2. Πρίν το ICS, πατώντας απενεργοποίηση, στο μενού που εμφανιζόταν υπήρχε και η επιλογή για "στιγμιότυπο οθόνης". Τώρα δεν... Δοκίμασα να πατήσω το κουμπί απενεργοποίησης και ταυτόχρονα το volume down, αλλά και πάλι δεν τα κατάφερα. Κάποια συμβουλή και εδώ;

 

 

χωρις να χω την συσκευη για δοκιμασε:

1)να σβησεις απο τη μνημη του κινητου ολα τα δικτυα και το δικο σου (δοκιμασε και κλασσικα restart το ρουτερ)

 

2)Πατα παρατεταμενα για μερικα δευτερολεπτα το power και το volume down

 

Α ρε Θαναση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τετοια προβληματα μονο η Sony εχει τελικα ειμουνα ευχαριστημενος

εως πηρα το Iphone 4s και ειδα την διαφορα

πουληστε τα προβληματικα ειναι

Link to comment
Share on other sites

χωρις να χω την συσκευη για δοκιμασε:

1)να σβησεις απο τη μνημη του κινητου ολα τα δικτυα και το δικο σου (δοκιμασε και κλασσικα restart το ρουτερ)

2)Πατα παρατεταμενα για μερικα δευτερολεπτα το power και το volume down

Όλα δουλεψαν σωστά κι ευχαριστώ.

 

Προσπαθώ να χρησιμοποιήσω την ελεύθερη μνήμη του κινητου σαν εξωτερικό αποθηκευτικό χώρο για να μεταφέρω κάποια αρχεία από το γραφείο στο σπίτι. Μικρά αρχεία αντιγράφονται. Μεγάλα, όπως ταινίες, δεν...

Μόλις κάνω αντιγραφή μου κλείνει το windows explorer. Και από το MediaGO δοκίμασα, αλλά εκεί λέει ότι δεν μπορεί να κάνει transcode ή ότι δεν έχει ελεύθερη μνήμη (ενώ υπάρχουν ακόμη 6GB ελεύθερα).

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Τετοια προβληματα μονο η Sony εχει τελικα ειμουνα ευχαριστημενος

εως πηρα το Iphone 4s και ειδα την διαφορα

πουληστε τα προβληματικα ειναι

οκ να τα πουλησουμε-χαρισουμε..... Τι τηλεφωνο-συσκευη λες να παρουμε?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

οκ να τα πουλησουμε-χαρισουμε..... Τι τηλεφωνο-συσκευη λες να παρουμε?

 

Σαν Desing το ΣΟΝΥ ειναι καλο αλλα σε γενικες γραμμες Samsung αν και ειναι κατα του πλαστικου

ειναι τα καλυτερα

το μονο καλο που ειχε το Σονυ ειτανε η φωτεινη οθονη του τιποτα αλλο

ακομα και το iphone κραταει περισσοτερο η μπαταρια του

Link to comment
Share on other sites

Σαν Desing το ΣΟΝΥ ειναι καλο αλλα σε γενικες γραμμες Samsung αν και ειναι κατα του πλαστικου

ειναι τα καλυτερα

το μονο καλο που ειχε το Σονυ ειτανε η φωτεινη οθονη του τιποτα αλλο

ακομα και το iphone κραταει περισσοτερο η μπαταρια του

 

Βρε φιλε μου, συγγνωμη που επεμβαινω, αλλα εσυ δεν ησουν που εκραζες οτιδηποτε αλλο κινειται στην αγορα και εξηρες το P;;;Και μαλιστα αυτος που εκραζε το iPhone οσο τιποτα αλλο!Μηπως σε μπερδευω με αλλο χρηστη;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...