Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η μονη αλλαγη που μπωρο να καταλαβω ειναι οτι εκανα αναβαθμιση

και λεει αλλα στον αρθμο εκδοσης :lol:

καηκες αν περιμενης απο μενα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μμμ όκ τότε το πάω καρφί στο Service το δικό μου μόλις γυρίσω από διακοπές. μετά από 8 ώρες στο 70% ? ούτε καν. Το δικό μου είναι στο 50% μετά από 7 ώρες και 40 λεπτά με Data On / Auto Synch Off

12%2B-%2B1

 

12+-+1

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τι άλλαξε με τη νέα αναβάθμιση, δεν κατάλαβα?

Επίσης απαράδεκτος ο τρόπος update, με HTC και ΟΤΑ αναβάθμιση γινόταν πανεύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, είμαι καινούριος στο forum αλλά και στα smartphone και ήθελα να ρωτήσω το εξής: Τον Ιούλιο πήρα κι εγώ το xperia p, αλλά παρατηρώ ότι η οθόνη στο κάτω μέρος της σκοτεινειάζει λιγάκι, σχεδόν ανεπαίσθητα. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος; Επίσης παίζει να βρω μπαταρία μεγαλύτερης χωρητικότητας; Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, είμαι καινούριος στο forum αλλά και στα smartphone και ήθελα να ρωτήσω το εξής: Τον Ιούλιο πήρα κι εγώ το xperia p, αλλά παρατηρώ ότι η οθόνη στο κάτω μέρος της σκοτεινειάζει λιγάκι, σχεδόν ανεπαίσθητα. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος; Επίσης παίζει να βρω μπαταρία μεγαλύτερης χωρητικότητας; Ευχαριστώ!

 

Λίγο πολύ όλα το κάνουν αυτό με την οθόνη

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, εννοώ να μην κρατήσεις αντίγραφο ασφαλείας από ένα στήσιμο που έχει τρελάνει τη συσκευή. Να βάλεις τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις από την αρχή. Οσον αφορά την ICS, εγώ σίγουρα θα κάνω φορμάτ πριν και μετά το πέρασμα, όπως κάνω πάντα σε τέτοια μεγάλη αλλαγή στο λειτουργικό.

 

εισαι σιγουρος πως θα τπ κρατησεις μεχρι να βγει η ics??

Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος πως θα τπ κρατησεις μεχρι να βγει η ics??

 

Λίγο χλωμό το βλέπω

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι παρ όλο που που έχει σωστό μέγεθος και ποιότητα για κινητο συν το alphanumeric keyboard της Sony που μαζί με το Τ9 της είναι απίστευτος συνδυασμός για μένα και βεβαίως μεβ τεράστιο ατού του τη καλύτερη οθόνη για έξω δε το ξαναπαίρνω ακόμα γιατί φοβάμαι την υλοποίηση της Sony με το παγωτό καθώς έχω κακια εμπειρία με τα neo v και walkman ο οπότε περιμένω.

Μου τη σπάει βεβαίως που δεν έχει και hard το home button για εύκολο ξύπνημα της συσκευής αλλά τουλάχιστον το on off το έχει δεξιά και όχι αριστερά όπως το sole που είχα πάρει και με μπερδευαι.

 

Ο ήχος επίσης δεν είναι όσο δυνατός θέλω αλλά ντάξει

 

Να κάνω και 1 ερώτηση.

Το είχα πάρει απ το πλαίσιο αλλά έστελνε μόνο 70 χαρακτήρες καθώς δεν είχε τη γνωστη ρύθμιση και στο κουτί του δεν έγραφε gr,BG και RO αλλά .gr και κάτι αλλά, γερμανια αν θυμάμαι καλά.

Εσάς στέλνει 160 κ τι γράφει στο κουτί?

 

Φιλε για τον ήχο υπάρχουν πολλα booster προτείνω δύο (ανάλογα και με τις απαιτησεις και την χρηση):

1- Speakerphone Control -> https://play.google.com/store/apps/details?id=com.matthew.rice&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5tYXR0aGV3LnJpY2UiXQ..

2- Volume+ (Volume Boost) -> https://play.google.com/store/apps/details?id=com.TEST.android.lvh&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5URVNULmFuZHJvaWQubHZoIl0.

 

Επίσης σχετικά με το ζήτημα των 160 χαρακτήρων θα βρείς αμέτρητα post για το θέμα, ωστόσο:

1- GO SMS Pro -> https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jb.gosms&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5qYi5nb3NtcyJd

To προτείνω ανεπυφύλακτα (όπως και όλοι) και με απαιχτα theme!

2- Handcent SMS -> https://play.google.com/store/apps/details?id=com.handcent.nextsms&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5oYW5kY2VudC5uZXh0c21zIl0.

Ανάλογα τι προτιμάς!

 

*Τώρα αν προτιμάς μόνο το default πρόγραμμα για τα μηνύματα περίμενε λίγο μέχρι να βγεί σωστό Root και απο το package των μηνυμάτων

θα βρείς το manifest file > θα του αλλάξεις τις τιμές απο το data-table < που θα κάνεις interface σε αυτό! Δεν στο προτείνω αν δεν ασχολείσαι

πολύ σε SDK και Java!

 

 

 

Για το {1}- GoSms Pro - για να γράφεις με 160 απο την εφαρμογή πας

<> Ρυθμίσεις > Προηγμένες > Ρυμίσεις Αποστολής>Υποστηριζόμενες Γλώσσες > Λειτουργία Ελληνικών SMS >> Done!

Κανε και ένα restart στην εφραμογή και είσαι έτοιμος.

 

Για το {2} - Handcent Sms δεν θυμάμαι την διαδικασία αλλά είναι κάτι παρόμοιο.

 

Hope that helps!

 

Παιδιά καλησπέρα, είμαι καινούριος στο forum αλλά και στα smartphone και ήθελα να ρωτήσω το εξής: Τον Ιούλιο πήρα κι εγώ το xperia p, αλλά παρατηρώ ότι η οθόνη στο κάτω μέρος της σκοτεινειάζει λιγάκι, σχεδόν ανεπαίσθητα. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος; Επίσης παίζει να βρω μπαταρία μεγαλύτερης χωρητικότητας; Ευχαριστώ!

 

Φίλε μου όπως γνωρίζεις και εσύ, το κινητό είναι unibody aluminium design και δεν αφερείτε το καπάκι του! Όποτε πρόσεξε μην πας

να αγοράσεις τίποτα γιατί στην Ελλάδα προκειμένου να πωλήσουν, θα σου πούν: ναι-ναι αυτή η μπαταρία κάνει και για το P.

Αφαιρούμενο καπάκι έχει το U. Be aware!

Edited by Programmer
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και απο μενα! Επειδη σκεφτομαι να αγορασω το κινητο, θελω να μου πειτε αν εχει σοβαρα προβληματα,περα απο την μπαταρια που διαβαζω οτι σε αλλους κραταει μιση η το πολυ μια μερα...Να προχωρησω στην αγορα του η να περιμενω λιγο ακομα? Δε βιαζομαι και παρα πολυ.. Επισεις απο θεμα ηχειου,καθαροτητας στην συνομιλια,φωτο, βιντεο τα παει καλα??

Ευχαριστω :)

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Haki για πες τη φορτιστή είχε μέσα η συσκευασία, το γνωστό ταχυφορτιστή η τον απλό?

 

Και ταξιδιώτη ποσο το πείρες και το πουλάς τόσο, δεν λειπάσε τα ευρουλάκια σου?

-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Oριστικά το Ρ μου δεν έχει πρόβλημα με την μπαταρία!:dance: Μετά από 17 ώρες....

 

haki μπορείς σε παρακαλώ να πατήσεις πάνω στο "Προβολή" και να μας δείξεις πόσες ώρες είναι ανοιχτή η οθόνη ? Απλά η αυτονομία που έχεις δεν έχει καμία σχέση με την δικιά μου και με αυτά που ποστάρεις με βλέπω να το πηγαίνω καρφί στο Service ....

 

Έχει κάποιος άλλος τέτοια αυτονομία ?

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να κανω το update στο κινητο απο το imac μου,εχω 20gb ελευθερα.κλεινει το κινητο,βγαζει την ενδειξη της μπαταριας οτι φορτιζει,μετα κλεινει τελειως και μετα μου βγαζει μηνυμα στο update οτι δεν βρισκει το κινητο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος ευχαριστημένος ημουνα εγώ αλλά δεν ξέρω πως ,την δεύτερά το κάνω πακέτο το πούλησα,έχω στα χέρια μου το σαραβαλο iphone 4s 64 gb ,Και με την ανανέωση του συμβολαίου τον χειμώνα βλέπουμε για δεύτερο,καλα να περνάτε το π αγωτό φτάνει εγώ χαιρετώ πάω στο ios να ζαλιζω άλλους:-P
Link to comment
Share on other sites

Mετά, όταν σβήσει, γράφει ότι πρέπει να το ξανασυνδέσεις κρατώντας πατημένο το Volume Down (ή Up...δε θυμάμαι).

σωστα,τωρα αυτο κανω.για πες εντυπωσεις.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πώ...πολύ καλό μου φαίνεται και το μόνο που με ξενίζει είναι το σκρολάρισμα που δεν έχει την παραμικρή σχέση με το απόλυτο βελούδο της Jelly Bean του Galaxy Nexus. Εδώ όμως έχω καλύτερο σήμα δικτύου και wifi.

 

Kάνε ένα φορμάτ μόλις τελειώσεις την αναβάθμιση.

 

Έκανα κι ένα φόρματ και τα πέρασα όλα εξ αρχής.

Είχα 93% μπαταρία πριν 40 περίπου λεπτά και τώρα έχω 77%

Με WiFi εννοείται χρήση

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε για τον ήχο υπάρχουν πολλα booster προτείνω δύο (ανάλογα και με τις απαιτησεις και την χρηση):

1- Speakerphone Control -> https://play.google.com/store/apps/details?id=com.matthew.rice&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5tYXR0aGV3LnJpY2UiXQ..

2- Volume+ (Volume Boost) -> https://play.google.com/store/apps/details?id=com.TEST.android.lvh&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5URVNULmFuZHJvaWQubHZoIl0.

 

Επίσης σχετικά με το ζήτημα των 160 χαρακτήρων θα βρείς αμέτρητα post για το θέμα, ωστόσο:

1- GO SMS Pro -> https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jb.gosms&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5qYi5nb3NtcyJd

To προτείνω ανεπυφύλακτα (όπως και όλοι) και με απαιχτα theme!

2- Handcent SMS -> https://play.google.com/store/apps/details?id=com.handcent.nextsms&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5oYW5kY2VudC5uZXh0c21zIl0.

Ανάλογα τι προτιμάς!

 

*Τώρα αν προτιμάς μόνο το default πρόγραμμα για τα μηνύματα περίμενε λίγο μέχρι να βγεί σωστό Root και απο το package των μηνυμάτων

θα βρείς το manifest file > θα του αλλάξεις τις τιμές απο το data-table < που θα κάνεις interface σε αυτό! Δεν στο προτείνω αν δεν ασχολείσαι

πολύ σε SDK και Java!

 

 

 

Για το {1}- GoSms Pro - για να γράφεις με 160 απο την εφαρμογή πας

<> Ρυθμίσεις > Προηγμένες > Ρυμίσεις Αποστολής>Υποστηριζόμενες Γλώσσες > Λειτουργία Ελληνικών SMS >> Done!

Κανε και ένα restart στην εφραμογή και είσαι έτοιμος.

 

Για το {2} - Handcent Sms δεν θυμάμαι την διαδικασία αλλά είναι κάτι παρόμοιο.

 

!

 

Οσα booster οταν τα ειχα δοκιμασει σε διαφορες συσκευες παλαιοτερα ηταν χαλια,μονο βαβουρα προσθεταν ασε που στο νεο v ετριζε και το ηχειο οποτε δε τα πολυεμπιστευομαι!

Το θεμα ειναι οτι εχει κανει πατατα η σονυ με την ακουστικη των νεων μοντελων της!

 

Για τα sms ρωτησα να μαθω απο περιεργια αν και αλλοι που το εχουν παρει απ το πλαισιο εχουν το ιδιο θεμα γιατι μου φαινετε περιεργο ελληνικη συσκευη και να μη στελνη 160.

Ουτε αυτοι στο πλαισιο ουτε η σονυ μου ειχε απαντηση τοτε κατι θετικα.

Οσο για τα ενναλακτικα και εγω το Handcent Sms χρησιμοποιω χρονια στις συσκευες μου και παρεπιπτωντως οι ρυθμισεις ειναι..

Ρυθμισεις

Ρυθμισεις αποστολης μνμ

Λειτουργια sms στα ελληνικα

και τικαρουμε το ενεργο!:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έκαναν την αναβάθμιση είδαν βελτίωση στον ήχο κατά την συνομιλία σε Κλήση;

 

Επίσης,όταν κάνω πλοήγηση στο tapatalk έχω παρατηρήσει κάτι

Μπαίνοντας σε ένα θέμα στην αρχή που είναι μαύρη η οθόνη πριν να φορτώσει το θέμα κάνει ένα τρεμοπαιγμα η οθόνη

Είναι πρόβλημα άραγε αυτό;όταν φορτώσει δεν το κάνει

 

Επίσης με την εξής χρήση

 

http://i256.photobucket.com/albums/hh194/taksidiotis/screenshot_2012-08-12_0852.png

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Οσα booster οταν τα ειχα δοκιμασει σε διαφορες συσκευες παλαιοτερα ηταν χαλια,μονο βαβουρα προσθεταν ασε που στο νεο v ετριζε και το ηχειο οποτε δε τα πολυεμπιστευομαι!

Το θεμα ειναι οτι εχει κανει πατατα η σονυ με την ακουστικη των νεων μοντελων της!

 

Για τα sms ρωτησα να μαθω απο περιεργια αν και αλλοι που το εχουν παρει απ το πλαισιο εχουν το ιδιο θεμα γιατι μου φαινετε περιεργο ελληνικη συσκευη και να μη στελνη 160.

Ουτε αυτοι στο πλαισιο ουτε η σονυ μου ειχε απαντηση τοτε κατι θετικα.

Οσο για τα ενναλακτικα και εγω το Handcent Sms χρησιμοποιω χρονια στις συσκευες μου και παρεπιπτωντως οι ρυθμισεις ειναι..

Ρυθμισεις

Ρυθμισεις αποστολης μνμ

Λειτουργια sms στα ελληνικα

και τικαρουμε το ενεργο!:)

 

Φιλε, είναι λογικό οτι το booster θα κάνει καποια παραμόρφωση εφόσον ενα αλγόριθμο boost-up εχει μόνο, (δεν υπάρχει normalise, cutoff-db, spectrum cleaning) παρ'ολα αυτά για να αυξήσεις ένταση για μήνυμα, η κλήση δεν είναι ασχημο! Φυσικά και θα συμφωνήσω

οτι το ήχειο εργοστασιακα είναι χαμηλό σε ένταση και ακόμα και στο default-max κάνει μια μικρή παραμόρφωση π.χ. για μένα το U έχει καλύτερο ηχείο! Όπως και να έχει ίσως να βελτιωθεί με το ICS (maybe!)

 

Δυστυχώς η Sony σχετικά με τα μηνύματα δεν το έφτιαξε ποτέ το θέμα των 160 χαρακτήρων και ειδικά τώρα που υπάρχουν

άλλα προγράμματα στο market για την υποστήριξη δεν υπάρχει περίπτωση να φτιαχτεί (προσωπικη μου γνώμη πάντα).

Για περισσοτερο ψάξιμο, έφοσον φαίνεται οτι ασχολείσαι αρκετά, περίμενε το Root και απο εκεί θα βρείς το debuging για το package

του και θα κάνεις ότι θές στο initialize των εφαρμογών

-> http://developer.android.com/tools/debugging/index.html :happy: (always basic concept)

Y.Γ: thanks anyway και για τις οδηγίες στο HandCent!

Link to comment
Share on other sites

Η χτεσινή μέρα με την μπαταρία του Xperia P ... η προβολή 42% έχει να κάνει με 2ώρς και 10 λεπτά οθόνη και οι φωνητικές κλήσεις με 31 λ ομιλία ... DAta ON (2g όχι 3g) , Wi-fi On στο σπίτι , auto synch off και χωρίς Live wallpaper ...

 

Όσο για να δω βίντεο 3 ώρες στο κινητό ... σήμερα δοκίμασα να δω μια ταινία, το LORAX ... 1,5 ώρα και είχε μείνει 15%...

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Μηπως το δικο σου ειναι κινεζικο με μπαταρια 2500 mAh?? :lol:

Ειναι τεραστια η διαφορα! :eek:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω να έχω μιά ικανοποιητική απόδοση μπαταρίας και θεωρώ ότι η υπόθεση "μπαταρία P" έχει λήξει για μένα. Ολα τα είχα ανοιχτά.

 

To φορτίζω από την αρχή με έναν κανονικό φορτιστή της Samsung που βγάζει 5.0V και 700mah. Ο δικός του παρέμεινε σφραγισμένος στο κουτί.

 

Απορία ... γιατί συνέχεια στα Screenshots Σου δείχνει ότι είτε δεν έχεις σήμερα είτε ότι δουλεύεις σε airplane mode ?

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Εμένα για μερικές φορές χάνει το σήμα;και πρέπει να το κλείσω και να το ανοίξω η να το γυρίσω σε airplane mode και αντίστροφα.

Επίσης και στο WiFi μου κάνει κόλπα.

Η οθόνη τρεμοπαιζει σε κανένα;

Όταν μπαίνω tapatalk πριν φορτώσει κάποιο thread μου τρεμοπαιζει λίγο στο μαύρο φόντο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Tαξιδιώτη, δεν έχω κανένα από τα προβλήματα που αναφέρεις. Εχω ήδη πεί ότι το σήμα του δικτύου και του wifi είναι πάνω από τον μέσο όρο και θεαματικά καλύτερα από το προηγούμενο, το Galaxy Nexus. Το Tapatalk δεν το χρησιμοποιώ.

 

Λες να χω πέσει σε προβληματική συσκευή;

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πώ; Ξέρεις ότι είναι κάπως απίθανο. Μήπως την φωτεινότητα την έχεις πολυ χαμηλα και τρεμουλιάζει; Γιατί δεν πατάς πόδι στο Πλαίσιο να σου το αντικαταστήσουν όπως δικαιούσαι για να σου φύγει η αμφιβολία; Σε τέτοιον πελάτη δε νομίζω να κάνουν τον Κινέζο! :p

 

Αυτό μου το κάνει μόνο στο tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...