Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το μοναδικο που μπορουσε να γινει στην παρουσα συγκυρια

ηταν ο τετραπλασιασμος των pixels

αλλα αυτο κοστιζει:(

 

Ναι, έτσι είναι δυστυχώς. Κοστίζει και σε χρήμα και σε αυτονομία, αλλά και ίσως μοιραία και σε επιδόσεις.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μερικες photo για να σχηματιζουμε αποψη

Sorry ρε μάγκες, αλλά εγώ το 5800 με πίσω εξόγκωμα ΔΕΝ νομίζω να το ξαναγοράσω. Προτιμώ να μείνω με το Ν8 και με carla light!!!

Edited by stendor
Αφαίρεση των εικόνων για να μικρύνει η παράθεση.

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είναι του παρόντος,το λιγότερο που κοστίζει είναι να βάλουν μια οθόνη με,όποια και αν χρειάζεται να είναι αυτή,αξιοπρεπή ανάλυση.

Σίγουρα υπάρχουν περιορισμοί από το λειτουργικό,αλλά όσο καλή και να είναι η οθόνη σε απεικόνιση,η συσκευή σε αυτό το σημείο <<πονάει>> ας μην γελιόμαστε.Θα μπορούσε να είναι μια κορυφαία και ολοκληρωμένη multimedia πρόταση αλλά χάνει πόντους.

Και ειλικρινά μόνο η nokia θα μπορούσε από την μία να κάνει αυτό το τεράστιο άλμα στον τομέα της κάμερας και από την άλλη να επιμένει να <<χαλάει>> την συνολική <<εικόνα>> της συσκευής.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, εσένα σε βλέπω σαν εμένα.. Στην αρχή επιφυλακτικός (να κράζεις κτλ) και τελικά θα το πάρεις από τους πρώτους :lol::lol::D

 

OK..... Μόλις είδα και τα βίντεο πιο πάνω.... Απλά έχω μείνει Μ#%^&ς...

 

ναι, η αληθεια ειναι πως σε πρωτη αναγνωση μου φανηκε πολυ ασχημο. ειδα και την μετρια αναλυση της οθονης και νευριασα μπορω να πω...

 

σιγα σιγα ηρεμω : p

 

η ομορφια και η ποιοτητα του Ν8 ομως...αξεπεραστες

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

@bouss Κάνεις λάθος για τα flv,όχι ότι βέβαια είναι κάποιο είδος αρχείων που αξίζει να ασχοληθεί κάποιος.

Γνώμη μου είναι ότι,για nokia μιλάμε μην το ξεχνάμε,πρέπει να είμαστε λίγο επιφυλακτικοί σε ότι αφορά τα τεχνικά χαρακτηριστικά που αναφέρονται για την συσκευή.Όλο και κάτι θα υπάρχει που θα τους ξέφυγε και δεν θα το αναφέρουν.

Μέχρι να βγει στην αγορά πολλές απορίες θα λυθούν.Αυτό που δυστυχώς δεν πρόκειται να αλλάξει είναι η απαράδεκτη πλέον ανάλυση της οθόνης.

 

Εγώ δεν ξέρω καμία συσκευή που να παίζει flv από το κουτί. Διαφώτισε με.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η φωτο που αναρτησε ενα παιδι στο talk.maemo.org τα λεει ολα νομιζω:

ανοιξτε την και διαβαστε την εικονα στα αριστερα.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

αμα δεις και τις αλλες, θα δεις οτι η κοπελια εχει σπυρακι στη μυτι και στο αριστερο χερι :lol:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Sorry ρε μάγκες, αλλά εγώ το 5800 με πίσω εξόγκωμα ΔΕΝ νομίζω να το ξαναγοράσω. Προτιμώ να μείνω με το Ν8 και με carla light!!!

Δεν έχεις κι άδικο...

Το Ν8 είναι αξεπέραστο μεχρι στιγμής.

Προκειμένου να πάρω την πλαστικούρα του 808 προτιμώ το Ν8.

Στο κάτω κάτω αν έχω λεφτά για πέταμα,παίρνω το iphone5 όταν βγει για να καταλάβω βρε αδερφέ και την αλλαγή στο κάτω κάτω...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

...οκ μονο οταν βγει το αι φον 5 θα στοιχιζει οσο δυο 808 μαζι!κατι αλλο που δεν αναφερθηκε,αρα προφανως δεν το συμπεριελαβε η Νοκια..το 808 δεν θα εχει γρηγορη ληψη φωτογραφιων(burst mode)παρα ολα τα αλλα καλουδια στην καμερα?? Edited by nikaki71
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο που δεν αναφερθηκε,αρα προφανως δεν το συμπεριελαβε η Νοκια..το 808 δεν θα εχει γρηγορη ληψη φωτογραφιων(burst mode)παρα ολα τα αλλα καλουδια στην καμερα??

 

Αν εννοείς το bracketing το είδα σε video που έδειχναν το UI της κάμερας.

 

Πάντως σε άλλα video παρατήρησα μια καθυστέρηση όταν τραβούσε φωτό σε full ανάλυση (38MP). Προφανώς θέλει λίγο χρόνο για να συμπιέσει με jpeg το θηρίο (τη φωτό).

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής οι μόνες νυχτερινές φωτογραφίες που έχω δει βρίσκονται εδώ:

http://myportableworld.com/posts/camera-samples-from-the-nokia-808-pureview/

 

Όσες είδα να είναι τραβηγμένες σε χαμηλό φωτισμό έχουν ανάλυση στα 5mp με PureView Mode. Από κάποιες φωτογραφίες μπορεί κάποιος να καταλάβει σε τί επίπεδο βρίσκεται. Για παράδειγμα η παρακάτω φωτογραφία η οποία είναι σε εσωτερικό χώρο με ISO μόλις 74 (!!!) πετυχαίνει λήψη με ταχύτητα 1/50 χωρίς την χρήση φλας!

http://www.flickr.com/photos/vinut/6936876941/sizes/o/in/photostream/

 

Ωστόσο την διαφορά θα την καταλάβουμε όταν δούμε τί γίνεται σε σύγκριση με τις compact, διότι αν δεν δεις τις συνθήκες φωτισμού με το μάτι ή δεν κάνεις σύγκριση με άλλες μηχανές δεν μπορείς να καταλάβεις ακριβώς την διαφορά που υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=llTlu1RCwn8

 

πάντως έχει μεγάλη διαφορά με την οθόνη του Ν8, στο παραπάνω βίντεο όταν είναι στις ρυθμίσεις και η οθόνη είναι όλη μαύρη δε ξεχωρίζεις οθόνη και πέρα απ'αυτο ολη η μπροστινή επιφάνεια κάνει μια υπέροχη αντανάκλαση σα να είναι όλο οθόνη.

και τα κουμπιά δε με χαλάνε, αντιθέτως στο Ν8 με χάλαγε που δεν είχε κοκκινο και πράσινο πλήκτρο για τις κλήσεις. πολύ βολικο και ας είναι αντίθετο στο trend του καθόλου πλήκτρα.

επίσεις έχω την εντύπωση πως η μαυρη έκδοση μοιάζει σα να έχει μαύρο νικελ στο τμήμα της κάμερας σε αντίθεση με το λευκό και το κόκκινο.

Πάντως μπορεί να μ'αρέσει αρκετα το κόκκινο και το ασπρο αλλα μάλλον θα πάρω το μαυρο, το κινητό δείχνει πολυ καλύτερα χωρίς τη δυχρωμία. ιδίως η μπροστά όψη.

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία χαμηλού φωτισμού φωτό έχει πολύ θόρυβο για ISO 74.

Τo αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό παρόλα αυτά.

 

Πάντως ενώ σαν καμεροτηλέφωνο σκοτώνει, και η carla ειναι πολλά υποσχόμενη για την πλατφόρμα, το design και ειδικά το εξόγκωμα στο πίσω μέρος είναι αίσχος. H οθόνη με την τραγική ανάλυση ανεξαρτήτως μαύρου κτλ ειναι μη αποδεκτή για τα λεφτά που ζητάει. Η πλαστικούρα επίσης. Ειδικά μετά από τα υπέρκομψα N9/ Lumia 800

 

Πήρα το N8 μου πρίν 2 μήνες και όταν το κρατάω γεμίζει το χέρι μου ποιότητα κατασκευής και φωτογραφικές δυνατότητες αντίστοιχες μιας πολύ καλής μηχανής (350 ευρώ), Πάντα σε λογικές διαστάσεις και ευκολία μεταφοράς. Όποιος το έχει πιάσει στα χέρια του (καμένοι iphonάκηδες και androidοπληκτοι) έχουν εντυπωσιαστεί!!!

 

Άψογη η ποιότητα φωτό για το 808 και το κοντράστ απίστευτο αλλά το μέγεθος των αρχείων τεράστιο και ελαφρώς αχρείαστο. Το 1080p καλοδεχούμενο αλλά γεμίζει μνήμες σε χρόνο dt. Αφού το κάναν το καλό, θα μπορούσαν τουλάχιστον να ενσωματόσουνε μια βασική ίριδα διαφράγματος με 2 θέσεις για καλύτερες λήψεις σε περιβάλλον έντονου φωτός.

 

Θα προτιμούσα να βγάζανε για το N8 μια post processing λειτουργία για να τραβάει πιο ζωντανά χρώματα και με περισσότερο sharpness. Η ποιότητα της εικόνας δεν βρίσκεται στα τρελά mpixel ούτε στην ανάλυση.

 

Για το design αυτό και την χάλια οθόνη, ανεξαρτήτως φωτό-δυνατοτήτων δε θα έδεινα ποτέ πάνω από 400 ευρώ...

Ακόμα και το δεύτερο τηλεφωνάκι μου, το παρακατιανό ideos X5 έχει καλύτερη οθόνη. Όσο για τις δυνατότητες του σερφαρίσματος στο νετ τί να λέμε

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

http://www.flickr.com/photos/jamesburland/sets/72157629106679170/with/6790869958/

Δείτε και εδώ επιπλέον samples. Ειδικά η πέμπτη φωτογραφία σε φούλ ανάλυσι (δεδομένου ότι είναι indoors) έχει απίστευτη λεπτομέρεια!!!

Μάλλο είναι αλήθεια αυτό που λέει o Dinning (http://www.gsmarena.com/d_dinning_interview_nokia_808-review-728.php)

...πως ακόμη και σε φούλ ζοομ 1:1 η εικόνα είναι πιο καθαρή απο το Ν8. Με κάθε επιφύλαξη αρχίζω να τον πιστέυω.

 

Σαν κάμερα πάντως σχεδόν με έχει πείσει. Αν και τα night-shots αποδειχθούν το ίδιο εντυπωσιακά τότε εκέι που έλεγα να αγοράσω μια καλή κάμερα τσέπης (βλέπε Panasonic LX5 κτλ.) τώρα ίσως όταν πέσει λιγάκι η τιμή του να αγοράσω το 808.

 

Κρίμα πάντως για την ανάλυση οθόνης. Θα μπορούσαν να έχουν φτιάξει ένα μοντέρνο πλήρες smartphone του 2012. Τα περι συμβατότητας παλαιών εφαρμογών σε μία νέα ανάλυση οθόνης δεν τα πιστέυω. Θα μπορούσαν απλά να τις κάνουν να τρέχουν σε μικρότερο μέρος της οθόνης (όχι fullscreen). ΑΠΛΑ δέν είχαν χρόνο να προσαρμόσουν το symbian σε νέα ανάλυση. Βιάστηκαν να βγάλουν το σούπερ καμεροκινητό για να τραβήξουν τα βλέματα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.flickr.com/photos/jamesburland/sets/72157629106679170/with/6790869958/

Δείτε και εδώ επιπλέον samples. Ειδικά η πέμπτη φωτογραφία σε φούλ ανάλυσι (δεδομένου ότι είναι indoors) έχει απίστευτη λεπτομέρεια!!!

Μάλλο είναι αλήθεια αυτό που λέει o Dinning (http://www.gsmarena.com/d_dinning_interview_nokia_808-review-728.php)

...πως ακόμη και σε φούλ ζοομ 1:1 η εικόνα είναι πιο καθαρή απο το Ν8. Με κάθε επιφύλαξη αρχίζω να τον πιστέυω.

Πάντως για την ώρα το Ν8 είναι ότι ποιο αρμονικό υπάρχει. Πλήρες και με φοβερή κάμερα'το μήλο όμορφο αλλά γεμάτο ελλείψεις-αν και το 5άρι είναι το ίδιο "άδειο"η apple θα είναι για τα μπάζα-από την άλλη το 808 κακασχημο με φοβερή κάμερα. Έδωσα τον γαλαξία2 για την μαπα κάμερα του. Τον γαλαξία 3 να δούμε. Πάντως με αρχείο φωτογραφίας 10ΜΒ 41ΜΡ ούτε με ΕΜΑΙL δεν θα μπορείς να την στείλεις όταν τα 12ΜΡ του Ν8 είναι μόλις 1.5 ΜΒ. Εν μέρει υποκειμενικά αυτα που λέω... Η όχι?:p

Edited by stendor
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για την ώρα το Ν8 είναι ότι ποιο αρμονικό υπάρχει. Πλήρες και με φοβερή κάμερα'το μήλο όμορφο αλλά γεμάτο ελλείψεις-αν και το 5άρι είναι το ίδιο "άδειο"η apple θα είναι για τα μπάζα-από την άλλη το 808 κακασχημο με φοβερή κάμερα. Έδωσα τον γαλαξία2 για την μαπα κάμερα του. Τον γαλαξία 3 να δούμε. Πάντως με αρχείο φωτογραφίας 10ΜΒ 41ΜΡ ούτε με ΕΜΑΙL δεν θα μπορείς να την στείλεις όταν τα 12ΜΡ του Ν8 είναι μόλις 1.5 ΜΒ. Εν μέρει υποκειμενικά αυτα που λέω... Η όχι?:p

 

το πρόβλημα είναι πως ο υπάρχον mail client του nokia belle δεν στέλνει email φωτογραφία πάνω απο 2ΜΒ ... Οπότε να θεωρούμε δεδομένο πως θα το φτιάξουν και αυτό στην Belle SP1 ??

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα είναι πως ο υπάρχον mail client του nokia belle δεν στέλνει email φωτογραφία πάνω απο 2ΜΒ ... Οπότε να θεωρούμε δεδομένο πως θα το φτιάξουν και αυτό στην Belle SP1 ??

 

Σε ένα από τα ελληνικά hands-on που είδαμε μέσα από την MWC2012 αναφέρθηκε ότι οι φωτογραφίες που τραβάει το 808 είναι "optimized for sharing", ό,τι κι αν σημαίνει αυτό. Πιθανολογώ ότι, εκτός από ανέβασμα στα κοινωνικά δίκτυα, θα είναι εφικτό να ανεβεί κι από τον e-mail client. Να πω την αλήθεια, όσες φορές χρειάστηκε να ανεβάσω φωτογραφίες μέσω e-mail με το Ν8, το έκανα μέσα από τον εκάστοτε web browser, π.χ. Opera.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα από τα ελληνικά hands-on που είδαμε μέσα από την MWC2012 αναφέρθηκε ότι οι φωτογραφίες που τραβάει το 808 είναι "optimized for sharing", ό,τι κι αν σημαίνει αυτό. Πιθανολογώ ότι, εκτός από ανέβασμα στα κοινωνικά δίκτυα, θα είναι εφικτό να ανεβεί κι από τον e-mail client. Να πω την αλήθεια, όσες φορές χρειάστηκε να ανεβάσω φωτογραφίες μέσω e-mail με το Ν8, το έκανα μέσα από τον εκάστοτε web browser, π.χ. Opera.

 

με το Ν8 δεν εχουμε πρόβλημα γιατί οι φωτογραφίες που τραβάει ειναι <2ΜΒ . Αλλά με το 808, εγώ μπορεί να θέλω να στείλω φωτογραφία 10ΜΒ , γιατί να χω αυτό τον περιορισμό? Όπως και να χει, θέλει σίγουρα δουλειά ο Mail client, δεν γνωρίζω αν είναι θέμα client ή server αλλά δεν γίνεται να χω όριο 5ΜΒ αποστολής/λήψης(σε rar) και όριο 2ΜΒ αποστολής/λήψης σε φωτογραφίες. Ελπίζω με το SP1 να μην το χουμε αυτό.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

εξαιρετικο το 808, σε ολα, σε λειτουργιες σε δυνατοτητες, τουμπανη καμερα, καλυτερος επεξεργαστης απο οτι περιμενα (βλεπε 701)

η αναλυση της οθονης σιγουρα θα μπορουσε να ειναι καλυτερη αλλα μπορω να ζησω και χωρις αυτη

προσωπικα ηλπιζα να λανσαρει και την carla αλλα δεν :(

ΑΛΛΑ υπαρχει ενα πολυ μεγαλο ΑΛΛΑ, ο αχεδιασμος του ειναι τραγικος για μενα το λιγοτερο, ειδικα το πισω μερος στο εξωγκομα, ασε που απο μπροστα ειναι ενα 5800 που προσωπικα το θεωρω επιστροφη στο παρελθον

μετα το ομορφο n8 και ενα απο τα ομορφοτερα κινητα N9 μου βγαζεις το 808? δεν λεω ολα αυτα ειναι χαρην του φακου αλλα και τα μισα mp να εβαζε με ενα πολυ μικροτερο εξωγκομα νομιζω δεν θα χαλαγε κανεναν...

προσωπικα για το σχεδιασμο και μονο δεν θα το αγοραζα

βεβαια το κομματι της σχεδιασης ειναι υποκειμενικο, οποτε περι ορεξεως...

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Σαν κάμερα πάντως σχεδόν με έχει πείσει. Αν και τα night-shots αποδειχθούν το ίδιο εντυπωσιακά τότε εκέι που έλεγα να αγοράσω μια καλή κάμερα τσέπης (βλέπε Panasonic LX5 κτλ.) τώρα ίσως όταν πέσει λιγάκι η τιμή του να αγοράσω το 808.

 

Και εγώ τις βραδυνές & απογευματινές περιμένω γιατί εκεί χωλαίνει το N8.

 

Κρίμα πάντως για την ανάλυση οθόνης. Θα μπορούσαν να έχουν φτιάξει ένα μοντέρνο πλήρες smartphone του 2012. Τα περι συμβατότητας παλαιών εφαρμογών σε μία νέα ανάλυση οθόνης δεν τα πιστέυω. Θα μπορούσαν απλά να τις κάνουν να τρέχουν σε μικρότερο μέρος της οθόνης (όχι fullscreen). ΑΠΛΑ δέν είχαν χρόνο να προσαρμόσουν το symbian σε νέα ανάλυση. Βιάστηκαν να βγάλουν το σούπερ καμεροκινητό για να τραβήξουν τα βλέματα.

 

Από όσο έχω διαβάσει σε διάφορα άρθρα, το λειτουργικό δεν έχει πρόβλημα με τις αναλύσεις. Απλά πρέπει ο κατασκευαστής της εφαρμογής να πάρει υπόψη του ότι θα δουλέψει και σε άλλη ανάλυση. Και εδώ υπάρχει το πρόβλημα γιατί όλοι φτιάχνουν προγράμματα για την συγκεκριμένη ανάλυση.

 

Βέβαια, κολλάμε και στην αλλαγή πολιτικής (Windows phone) οπότε δεν θα μπορούσε να βγάλει τηλέφωνο καλύτερο από το lumia 900.

 

Πάντως ακόμα και έτσι και επειδή δεν κολλάω τόσο πολύ στο σχήμα, για μένα είναι πολύ πιθανό να το αποκτήσω (αν το επιτρέπουν βέβαια τα οικονομικά).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω καμία συσκευή που να παίζει flv από το κουτί. Διαφώτισε με.

ε? όλα τα symbian τόσα χρόνια παιζουν flv

με το Ν8 δεν εχουμε πρόβλημα γιατί οι φωτογραφίες που τραβάει ειναι <2ΜΒ . Αλλά με το 808, εγώ μπορεί να θέλω να στείλω φωτογραφία 10ΜΒ , γιατί να χω αυτό τον περιορισμό? Όπως και να χει, θέλει σίγουρα δουλειά ο Mail client, δεν γνωρίζω αν είναι θέμα client ή server αλλά δεν γίνεται να χω όριο 5ΜΒ αποστολής/λήψης(σε rar) και όριο 2ΜΒ αποστολής/λήψης σε φωτογραφίες. Ελπίζω με το SP1 να μην το χουμε αυτό.

εγώ πάντως έχω ρυθμίσει χειροκινητα τον email client κι έχω επιλέξει να μην διαμεσολαβεί ο server της νοκια για συμπίεση δεδομένων,και στέλνω κανονικά συνημένα όσα MB θέλω

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως έχω ρυθμίσει χειροκινητα τον email client κι έχω επιλέξει να μην διαμεσολαβεί ο server της νοκια για συμπίεση δεδομένων,και στέλνω κανονικά συνημένα όσα MB θέλω

Δώσε εξηγήσεις φίλτατε.:) (Όχι εδώ, στο κατάλληλο thread)

Link to comment
Share on other sites

10mb ειναι φουλ αναλυση! σε pureview 8mp μας νοιαζει ποσο πιανουν; )

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Στο Ν8 έχω βάλει το camera pro ως προεπιλεγμένο πρόγραμμα κάμερας και το έχω ρυθμίσει με ποιότητα jpeg 98%. Φτιάχνει αρχεία των 5-6 mb. Αργεί λίγο στην αποθήκευση αλλά το αποτέλεσμα είναι πολύ πολύ καλύτερο από την μαμά εφαρμογή με τα τρισάθλια σε λεπτομέρεια αρχεία του 1-1.5mb!!!

 

Όσο για την απόδοση του N8 σε χαμηλό φωτισμό μάλλον μόνο με τις LX5, S95, G11 μπορεί να συγκριθεί. Τις περισσοτερες point and shoot τις κάνει βίδες.

 

Δυστυχώς ακόμα πραγματικό smartphone που να είναι τόσο ευέλικτο όσο ένα μέτριο android τηλέφωνο, η nokia δεν έχει δώσει. Στο σερφάρισμα με τον dolphin και με flash 11 έτη φωτός μακρυά. Το ίδιο και στο gaming. To ίδιο με την αναπαραγωγή hd πολυμέσων με mobo ή mx player. Και το λέω εγώ που λατρεύω το symbian.

 

Μετά από 2 χρόνια πάνω στον παροπλισμό του και κοντά στα 300 ευρώ ίσως το σκεφτώ να το αποκτήσω το 808 ως φωτογραφική μηχανή και όχι ως κινητό. Ούτως ή άλλως θα πρέπει να κουβαλάω ένα πραγματικό smartphone μαζί...

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...