Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε μπορώ παρά να διαφωνήσω. Το 808 θα είναι πολύ καλύτερο στον τομέα internet από τα υπόλοιπα (symbian) μόνο και μόνο λόγω επεξεργαστή. Επίσης όπως είδαμε στα βίντεο έχει πάνω καινούριο browser που αν μη τι άλλο θα είναι καλύτερος του υπάρχον. Με τον νέο opera προσωπικά είμαι ευχαριστημένος με το Ν8 στο θέμα browsing. Πόσο μάλλον με το 808. Εννοείται ότι δε κάθομαι με τις ώρες γιατί αυτή ΔΕΝ είναι η προτεραιότητά μου στο κινητό. Αν εσένα είναι λοιπόν καλά θα κάνεις να πάρεις κάποιο android και μια ωραία ψηφιακή καμερούλα και θάσαι κύριος. Δηλαδή θεωρείς ότι το 808 δεν είναι smartphone επειδή υστερεί στο θέμα browsing.. Και όλο αυτό χωρίς να το έχεις δει ακόμα. Ε οκ, απλά διαφωνώ λοιπόν.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δε μπορώ παρά να διαφωνήσω. Το 808 θα είναι πολύ καλύτερο στον τομέα internet από τα υπόλοιπα (symbian) μόνο και μόνο λόγω επεξεργαστή. Επίσης όπως είδαμε στα βίντεο έχει πάνω καινούριο browser που αν μη τι άλλο θα είναι καλύτερος του υπάρχον. Με τον νέο opera προσωπικά είμαι ευχαριστημένος με το Ν8 στο θέμα browsing. Πόσο μάλλον με το 808. Εννοείται ότι δε κάθομαι με τις ώρες γιατί αυτή ΔΕΝ είναι η προτεραιότητά μου στο κινητό. Αν εσένα είναι λοιπόν καλά θα κάνεις να πάρεις κάποιο android και μια ωραία ψηφιακή καμερούλα και θάσαι κύριος. Δηλαδή θεωρείς ότι το 808 δεν είναι smartphone επειδή υστερεί στο θέμα browsing.. Και όλο αυτό χωρίς να το έχεις δει ακόμα. Ε οκ, απλά διαφωνώ λοιπόν.

 

Δεν είπα ότι θα είναι χάλια, απλά σε αυτόν τον τομέα οι άλλοι είναι πιο ευέλικτοι. Στο n8 μου πάντως ο κατα τα άλλα πολυαγαπημένος opera είναι πααααρρααααα πολύ αργός...

Πιο πολύ για την χαμηλή ανάλυση της οθόνης ανησυχώ.

Ο καιρός θα δείξει πόσο καλό θα είναι στον τομέα αυτό. Δεν καταδικάζω πριν δώ. Απλά φαίνεται ότι ρίξανε πολλά λεφτα στην εξέλιξη της κάμερας. Δεν ξέρω τι τους περίσεψε για το υπόλοιπο κινητό χα χα χα

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Πάλι δε δείχνει τον καινούριο browser.... Τι τους έχεις πιάσει....!?!?!

 

Βασικά δεν έδειξε και τίποτα, δε σταμάτησε να μιλάει. :p Φαντάζομαι όμως για να μη δείχνουν κάτι σχετικά με το λειτουργικό και τον browser θα τους το απαγόρευσε η Nokia επειδη είναι πρωτότυπο.

Πάντως σε σχέση με το Ν8 δεν το είδα να είναι τραγικά μεγαλύτερο, εκτος απο το σημείο που είναι η κάμερα.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

καλα,το 808 θα παιρνει μικρο σιμ καρτα ή κανω λαθος?Τι μακακια αλλα μηλοφωνο ειναι αυτη παλι??
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Συγκριτικό ΤΕΣΤ κάμερας 808 vs N8.

http://www.flickr.com/photos/umpcportal/6797378378/

http://www.flickr.com/photos/umpcportal/6797377982/in/photostream/

Αν και λίγο πρόχειρο...φαίνεται καθαρά ότι το 808 υπερέχει. Μάλιστα το πρόβλημα που έχει το Ν8 που εμφανίζει κατάλευκες στρογυλλές περιοχές (white orbs) στα highlights ...έχει διορθωθεί στο 808. Δείτε τις λευκές αντανακλάσεις πάνω στις καραμέλες για να καταλλάβετε τι εννοώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγκριτικό ΤΕΣΤ κάμερας 808 vs N8.

http://www.flickr.com/photos/umpcportal/6797378378/

http://www.flickr.com/photos/umpcportal/6797377982/in/photostream/

Αν και λίγο πρόχειρο...φαίνεται καθαρά ότι το 808 υπερέχει. Μάλιστα το πρόβλημα που έχει το Ν8 που εμφανίζει κατάλευκες στρογυλλές περιοχές (white orbs) στα highlights ...έχει διορθωθεί στο 808. Δείτε τις λευκές αντανακλάσεις πάνω στις καραμέλες για να καταλλάβετε τι εννοώ!!!

 

Αυτό έλειπε να μην υπάρχει διαφορά!!!...:rolleyes:

Δεν υπάρχει σύγκριση.

Παρόλα αυτά ένα σωστότερο συγκριτικό θα ήταν να τα βάλουνε και τα δύο στα 12 mpxl και να τραβήξουν το ίδιο θέμα.

 

Α επίσης, αν τραβάει με το χαραγμένο στο φακό Ν8, τότε σίγουρα υπάρχει ένας μικρός αντίκτυπος στην εικόνα, ειδικά στα κοντινά με φλάς.

 

Όσο για τα white orbs όπως τα είπες, αυτό είναι πρόβλημα λόγω μή ύπαρξης διαφράγματος. Πάντως μπορώ άνετα να ζήσω με αυτό.

Στο 808 παρότι δεν έχουν βάλει διάφραγμα από ότι καταλαβαίνω (πάλι φίλτο ND έχουν), το διορθώσαν με κάποιο αλγόριθμο.

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Περιέργως το πρόβλημα με τα white orbs υπάρχει και στην Fuji X-10!!! http://www.dpreview.com/articles/3340468423/fujifilm-x10-orbs-investigated-does-the-firmware-fix-work

 

Mε βάζει σε σκέψεις μήπως ο αισθητήρας του Ν8 ήταν παραγωγής Fuji.

Link to comment
Share on other sites

επιτελους και καποιες πληροφοριες για τα υλικα κατασκευης

Damian Dinning confirms:

 

Q. Is the phone made out of polycarbonate?

 

 

A. Yes, but with a ceramic-like finish. Other materials used include stainless steel for the buttons and switches and camera bezel and Gorilla glass for lens protection and for the display

 

http://conversations.nokia.com/2012/03/01/nokia-pureview-qa-with-damian-dinning/

 

http://mynokiablog.com/2012/03/02/nokia-808-pureview-is-polycarbonate-with-ceramic-finish-stainless-steel-buttons-and-gorilla-glass-screen/

Link to comment
Share on other sites

ενα πολυ ωραιο video που δειχνει ποσο γρηγορο και ποσο δυνατο ειναι το pureview στην φωτογραφια-hdvideo με zoom!!
Link to comment
Share on other sites

Μερικές φωτογραφίες που δείχνουν τις δυνατότητες του κινητού!!!

 

http://thehandheldblog.com/2012/03/01/nokia-808-pureview-camera-samples/

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα στα χέρια μου, όντως βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες και η διαφορά δεν φαίνεται τόσο στην οθόνη του κινητού όσο αν τη βάλεις σε μεγάλη οθόνη π.χ. ΗΥ
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα στα χέρια μου, όντως βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες και η διαφορά δεν φαίνεται τόσο στην οθόνη του κινητού όσο αν τη βάλεις σε μεγάλη οθόνη π.χ. ΗΥ

 

Μιλααααα...Το θελουμε κ εμεις....:drool:

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα στα χέρια μου, όντως βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες και η διαφορά δεν φαίνεται τόσο στην οθόνη του κινητού όσο αν τη βάλεις σε μεγάλη οθόνη π.χ. ΗΥ

Ρε φίλε μας δουλεύεις ποιος είσαι ο CEO τις Nokia;

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε μας δουλεύεις ποιος είσαι ο CEO τις Nokia;

μπορει να ναι εργαζόμενος,ή φίλος εργαζόμενου,ή δημοσιογράφος σε σάιτ/περιοδικο και να το πήρε για review κλπ,ηρεμήστε όλοι πέσατε να τον φάτε:lol:

Link to comment
Share on other sites

ειδικούς χαιρετισμούς στον killing_you2

Με συγχωρείς, φίλε, αλλά μόνο κόκκινα 808 έχω να σου δείξω, σ αρέσει;

Edited by ianekat
Link to comment
Share on other sites

δυο αρθρα που νομιζω οτι αξιζει να διαβασετε

 

How Carl Zeiss lens changed the world

 

Nokia 808 PureView: Carl Zeiss science of making the perfect lens

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Νo Nokia 808 PureView for North American Markets λέω κι εγώ,έτσι θα τους αφηνε η *** η micro$oft? Τόσο πολύ φοβούντε στο Redmond?
Link to comment
Share on other sites

ειδικούς χαιρετισμούς στον killing_you2

Με συγχωρείς, φίλε, αλλά μόνο κόκκινα 808 έχω να σου δείξω, σ αρέσει;

 

χαχαχαχαχα, απαντηση like a boss!

 

Πες μας 1-2 λογια παραπανω για το κινητο αν θελεις και μπορεις. Με την οθονη τι παιζει? Καταλαβαινεις οτι με τοσο ενδιαφερον που υπαρχει για το κινητο ολοι "διψαμε" για πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

ειδικούς χαιρετισμούς στον killing_you2

Με συγχωρείς, φίλε, αλλά μόνο κόκκινα 808 έχω να σου δείξω, σ αρέσει;

 

φίλε,περιμένουμε review εννοείται:p

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, αυτό που δ μ αρέσει είναι ότι στο πάνω μέρος που είναι η κάμερα είναι λίγο βαρύ. η οθόνη ακούει καλά και μ αυτόν τον επεξεργαστή νομίζω ανταποκρίνεται αρκετά γρήγορα. μια φωτογραφία που βγάζω είναι γύρο στα 5ΜΒ (resolution 7152 Χ 5368) και μπορώ να πω ότι έχει πολύ καλή ποιότητα. είναι με το γνωστό belle λογισμικό...δ ξέρω τι να σας πω. αν κάποιος θέλει κάποια συγκεκριμένη πληροφορία ας γράψει :)

Υ.Γ. killing_you2, φίλε, μου αφιερώνεις τα 15 λεπτά δημοσιότητας μου ή να τραβήξω μια φώτο με τα 5-6 κομμάτια του μοντέλου 808 που έχω;

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, αυτό που δ μ αρέσει είναι ότι στο πάνω μέρος που είναι η κάμερα είναι λίγο βαρύ. η οθόνη ακούει καλά και μ αυτόν τον επεξεργαστή νομίζω ανταποκρίνεται αρκετά γρήγορα. μια φωτογραφία που βγάζω είναι γύρο στα 5ΜΒ (resolution 7152 Χ 5368) και μπορώ να πω ότι έχει πολύ καλή ποιότητα. είναι με το γνωστό belle λογισμικό...δ ξέρω τι να σας πω. αν κάποιος θέλει κάποια συγκεκριμένη πληροφορία ας γράψει :)

 

Ζηλεύω θέλω και γωωωωω :p Και το κόκκινο πάντως μια χαρά είναι που έχεις. Αυτο που θέλω να ρωτήσω αν μπορείς να το δοκιμάσεις, είναι πως τα πηγαινει και ο browser έχουν κάνει βελτιώσεις σε σχέση με τη belle που υπάρχει στο Ν8 (αν φυσικά έχεις χρησιμοποιήσει και κάποιο Ν8), αν για παράδειγμα όταν κάνει pinch to zoom λαγκάρει κλπ. Επίσης και στο multitasking είναι γρήγορο?

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Κάτι είδα σε ενα video οτι το 808 PureView παίρνει micro-sim!

Ισχύει?

Και αν ισχύει τι διαφορά έχει με την παλιά sim?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...