Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα επικοινώνησα με Nokia Ελλάδας το κινητό θα είναι διαθέσιμο από τέλη Μαΐου έως αρχές Ιουνίου και η τιμή του περίπου 650 ευρώ :cry: .

 

Όντως είναι αρκετά ακριβό για τις εποχές που ζούμε. Πάλι θα ξεφραγκιάστω!!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Όντως είναι αρκετά ακριβό για τις εποχές που ζούμε. Πάλι θα ξεφραγκιάστω!!!!:lol:

πάρτο απο έξω με 140€ λιγότερο:p

Link to comment
Share on other sites

Αρε ελλάς το μεγαλείο σου. Με βλέπω να το παίρνω μεταχείρα κατά το σεπτέμβριο από τα γνωστα μαγαζάκια στην πανεπιστημίου. Μέχρι τότε με το Ν8
Link to comment
Share on other sites

Πάντα τα nokia care είναι λίγο πιο ακριβά, αλλά δε νομίζω τόσο πολύ. Ας περιμένουμε να έρθει και μη βγάζουμε ότι συμπέρασμα νάναι. Υπάρχουν οι παραεισαγωγές κτλ καθώς και τα άλλα καταστήματα που θα το φέρουν σε καλύτερη τιμή. Μη το πάρετε αμέσως, πάρτε το σε δυο βδομάδες αφού κυκλοφορήσει..
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ακριβή τιμή ως συνήθως εδώ στην ελληνική πραγματικότητα και απ την άλλη εγω με συμπιαν δε ρισκάρω να το παρω παραεισαγωγης

 

Οπότε προσωπικά αν και θα το ήθελα να είμαι με τους πρώτους θα περιμένω λιγο αργότερα και θα συμβιβαστο(στο θέμα photo) με το galaxy s3 που περιμένω

Πάντως για όσους το θέλουν αλλά δισταζουν λογο κακιάς προτερου εμπειρίας με το(παλιό) συμπιαν να πω ότι το καινούργιο όπως το δουλεψα μεσα απ το 701 μου είναι μια χαρα αξιοπρεπές και γρήγορο με μικρές μόνο παραχωρήσεις οπότε αν είστε φαν της φωτογραφίας ε τότε βουρ... στο πατσα!!! :)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που πήρα και ρώτησα στα Nokia care Φαλήρου, μου είπαν για μέσα Ιουνίου με τιμή 580-600 ευρώ.
Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

μάλλον το επόμενο κινητό και για μένα, 1,5 χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος με το Ν8 μου ( το 1ο μου Nokia μετά από 14 χρόνια χρήσης κινητού ) και δεν πρόκειται να κάνω συμβιβασμό στην φωτό και στο βίντεο, για λαλακίες και εφέ έχω tab android και το arc s της γυναικας μου :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ορκιστεί να μην ξαναγοράσω nokia αμέσως με το που κυκλοφορεί για 2 λόγους: α) η τιμή του και β) να περιμένω τα πρώτα 2-3 firmwares για να στρώσει. Τελικά αγόρασα το n8 την...πρώτη μέρα κυκλοφορίας του :p(1-12-2010) στα 500 ευρώ! Με μεγάλη μου χαρά στη συνέχεια διαπίστωσα ότι η τιμή του δεν έλεγε να πέσει με τίποτα (μιλάω για ελληνικά μαγαζιά για το γνωστό θέμα των αναβαθμίσεων και την απώλεια της γλώσσας) μέχρι που μετά λύπης μου το ξαναγόρασα το Σεπτέμβριο του 2011 πάλι 500 ευρώ!!! (μου το έκλεψαν το καλοκαίρι:mad::mad::mad:). Απο τότε η τιμή του έχει πάρει...τη κατηφόρα! Τεσπα ειλικρινά δεν μετάνιωσα ούτε για 1 ευρώ απο τα 1.000 που έδωσα για το n8 μου.

Αλλά τώρα να δώσω 650 ευρώ για ένα κινητό που δεν μου αρέσει εμφανισιακά ΔΝΤ (δε νομίζω τάκη:lol:)...

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ορκιστεί να μην ξαναγοράσω nokia αμέσως με το που κυκλοφορεί για 2 λόγους: α) η τιμή του και β) να περιμένω τα πρώτα 2-3 firmwares για να στρώσει. Τελικά αγόρασα το n8 την...πρώτη μέρα κυκλοφορίας του :p(1-12-2010) στα 500 ευρώ! Με μεγάλη μου χαρά στη συνέχεια διαπίστωσα ότι η τιμή του δεν έλεγε να πέσει με τίποτα (μιλάω για ελληνικά μαγαζιά για το γνωστό θέμα των αναβαθμίσεων και την απώλεια της γλώσσας) μέχρι που μετά λύπης μου το ξαναγόρασα το Σεπτέμβριο του 2011 πάλι 500 ευρώ!!! (μου το έκλεψαν το καλοκαίρι:mad::mad::mad:). Απο τότε η τιμή του έχει πάρει...τη κατηφόρα! Τεσπα ειλικρινά δεν μετάνιωσα ούτε για 1 ευρώ απο τα 1.000 που έδωσα για το n8 μου.

Αλλά τώρα να δώσω 650 ευρώ για ένα κινητό που δεν μου αρέσει εμφανισιακά ΔΝΤ (δε νομίζω τάκη:lol:)...

μην ξαναδω 650€, 500€ απο γερμανια, προς θεού:p

Link to comment
Share on other sites

Οκ, απλώς απο γερμανία θα χρειαστεί στην πρώτη αναβάθμιση να ξεσκονίσω τα γερμανικά μου και επίσης τώρα τελευταία δεν τους πάω και πολύ τους γερμαναράδες...

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Οκ, απλώς απο γερμανία θα χρειαστεί στην πρώτη αναβάθμιση να ξεσκονίσω τα γερμανικά μου και επίσης τώρα τελευταία δεν τους πάω και πολύ τους γερμαναράδες...
κανενα ξεσκόνισμα δεν θα χρειαστείς, απλά θα φλασάρεις το ελληνικο firmware κατευθειαν
Link to comment
Share on other sites

κανενα ξεσκόνισμα δεν θα χρειαστείς, απλά θα φλασάρεις το ελληνικο firmware κατευθειαν

Ναι βρε παιδια ολοι μαζι!!!Να το παρουμε οπου το εχουν ποιο φθηνα!!

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα! Σε "επιφυλακή" και εγώ για την έλευση της κινητάρας. :p Αν και δεν θέλω να το πάρω όταν κυκλοφορήσει, να δω πως θ΄αντέξω...με το N8 τότε δεν μπόρεσα! Το είχα πάρει 31/12/2010, κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή...με αυτό μου μπήκε ο χρόνος!! :lol: Πολύ φοβάμαι ότι αν πάρω 808 τώρα, όχι διακοπές, ούτε για καφέ δεν θα μπορώ να πηγαίνω...θα φωτογραφίζω τη μάνα μου και τον πατέρα μου στο σπίτι!! :lol: Θα δω μήπως και δώσω το N8 σε καμια καλή τιμούλα... ε ρε Nokia τι μας κάνεις καλοκαιριάτικα!!!

 

xetasa το N8 στην αρχή δεν μου πολυάρεσε εμφανισιακά... το πιστεύεις ότι μόλις το έπιασα στα χέρια μου ξέχασα τα πάντα;;; Βέβαια ήταν και η κατασκευή του που με κέρδισε (κάτι στο οποίο υστερεί το 808) αλλά γενικά όταν είδα/δούλεψα την κάμερα του τότε χάζεψα!! Φαντάσου τι θα πάθω(-ουμε) με το 808!!!!

Πάνε οι εποχές που είχα σαν βασικό κριτήριο την εμφάνιση του κινητού...και πιστεύω ότι αυτό ισχύει για πολλούς πλέον! Εδώ άλλοι ακούνε "τετραπύρηνο" και ακόμα κι αν είναι φριτέζα θα πάνε να το αγοράσουν!!! :lol:

Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. Και εμένα με ξενίζε το σουλουπι του Ν8, αργότερα το συνηθίσα. Τα κριτήρια του ωραίου κινητού έχουν αλλάξει πλέον.εδώ κινητά σαν ρακέτες πουλάνε τρέλα λόγω οθόνης κτλ. Αν το 808 είναι στιβαρό και κάθεται καλά στο χέρι θα το πάρω. Για την κάμερα βέβαια δεν το συζητούμε
Link to comment
Share on other sites

Η εμφάνιση του 808 για μένα είναι καλή. Το Ν8 δεν μου καθόταν καλά στο χέρι (γλίστραγε) και έτσι του πήρα θήκη μεγάλη, οπότε είναι σαν να έχω ένα 808 από τώρα.

 

Αυτό που μου απαγορεύει να το πάρω από τους πρώτους είναι η τιμή.

Πιστεύω ότι είναι υπερβολικά υψηλή (ακόμα και τα 450 που είχε πει η nokia) λόγω του ότι ο επεξεργαστής είναι παλαιάς τεχνολογίας.

Link to comment
Share on other sites

Η εμφάνιση του 808 για μένα είναι καλή. Το Ν8 δεν μου καθόταν καλά στο χέρι (γλίστραγε) και έτσι του πήρα θήκη μεγάλη, οπότε είναι σαν να έχω ένα 808 από τώρα.

 

Αυτό που μου απαγορεύει να το πάρω από τους πρώτους είναι η τιμή.

Πιστεύω ότι είναι υπερβολικά υψηλή (ακόμα και τα 450 που είχε πει η nokia) λόγω του ότι ο επεξεργαστής είναι παλαιάς τεχνολογίας.

 

Νομίζω οτι 450 ευρώ θα ήταν μια λογική τιμή, άλλωστε εκτός από τον κυρίως επεξεργαστή και την κάρτα γραφικών, υπάρχει ακόμη ένας επεξεργαστής για την κάμερα, ο τεράστιος αισθητήρας της κάμερας και μερικά καλουδια ακόμη όπως το fm transmitter, που δεν τα βρίσκεις σε ανταγωνιστικά προϊόντα. Από άποψη εμφάνισης μου αρέσει πολύ, σε γενικές γραμμές μου αρέσουν τα κινητά που μοιάζουν με φωτογραφικές μηχανές.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

xetasa το N8 στην αρχή δεν μου πολυάρεσε εμφανισιακά... το πιστεύεις ότι μόλις το έπιασα στα χέρια μου ξέχασα τα πάντα;;; Βέβαια ήταν και η κατασκευή του που με κέρδισε (κάτι στο οποίο υστερεί το 808) αλλά γενικά όταν είδα/δούλεψα την κάμερα του τότε χάζεψα!! Φαντάσου τι θα πάθω(-ουμε) με το 808!!!!

Εμένα μου λες? Οπως προείπα το αγόρασα (500 ευρώ - 100 ευρώ δωροεπιταγή από Κώτσο) 1/12/2010 και το πούλησα...3/12/2010 σε μαγαζί Kaizer στην Ομόνοια (450 ευρώ), τόσο πολύ ΔΕΝ μου άρεσε στην αρχή!!! Να φανταστείς ότι, επειδή ήταν χειμώνας τότε, μου φαινότανε ότι ήταν κρύο το σώμα του κινητού το πρωί που το έπιανα, υπερβολικά ογκώδες και βαρύ κλπ!!!

Μετά από κανά ...δυο μέρες το μετάνιωσα και τελικά το ξαναγόρασα τέλη Δεκεμβρίου σφραγισμένο από ιδιώτη (380 ευρώ)! Από τότε δεν το έχω αποχωριστεί (με εξαίρεση ένα μήνα το καλοκαίρι που μου το έκλεψαν και μέχρι να το ξαναγοράσω (τρίτη φορά....) το Σεπτέμβριο πάλι απο Κώτσο).

Το κακό τώρα είναι ότι το έχω συνηθίσει τόσο πολύ που ούτε που σκέφτομαι να ξαναπάρω κινητό χωρίς περίβλημα αλουμινίου και δυστυχώς το 808 μου μοιάζει πολύ με το 5800 (πολύ πλαστικούρα) που είχα πριν και που θεωρώ πλέον ξεπερασμένο (εμφανισιακά). Αυτά βέβαια μέχρι να το δούμε (808) απο κοντά και να...αλλάξουμε γνώμη...

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Το κακό τώρα είναι ότι το έχω συνηθίσει τόσο πολύ που ούτε που σκέφτομαι να ξαναπάρω κινητό χωρίς περίβλημα αλουμινίου και δυστυχώς το 808 μου μοιάζει πολύ με το 5800 (πολύ πλαστικούρα) που είχα πριν και που θεωρώ πλέον ξεπερασμένο (εμφανισιακά). Αυτά βέβαια μέχρι να το δούμε (808) απο κοντά και να...αλλάξουμε γνώμη...

Κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγώ με τη διαφορά ότι εμένα το 808 μου αρέσει εμφανισιακά αν και το θεωρώ κάπως χοντροκομμένο εκεί που είναι η κάμερα (λογικό) και φαντάζομαι σε τσέπη δεν θα είναι και ό,τι καλύτερο...ενώ το N8 χωράει στις περισσότερες απροβλημάτιστα! Αλλά αυτή η αίσθηση του αλουμινίου ρε παιδί μου δεν υπάρχει...νιώθεις ότι κρατάς στο χέρι σου κάτι καλό και ακριβό! Θα δούμε...λένε ότι είναι καλής ποιότητας τα πλαστικά του 808, τουλάχιστον να μην ξεφτίζει εύκολα!

Link to comment
Share on other sites

Όντως το πιο δύσκολο θα είναι να ξεπεράσουμε την ποιότητα του Ν8...

Εκει που εμπαινε το νερο στο αυλακι (ψυχρολουσια με την την αναμενομενη τιμη)κ το χωνευαμε σιγα σιγα,τωρα βρε παιδια λετε για την ποιοτητα κατασκευης!Μαλλον θελει πολυ σκεψη το πραμα μου φαινετε!!Μην παμε σαν τα κοτοπουλα κ τσιμπησουμε.:lol:

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Εκει που εμπαινε το νερο στο αυλακι (ψυχρολουσια με την την αναμενομενη τιμη)κ το χωνευαμε σιγα σιγα,τωρα βρε παιδια λετε για την ποιοτητα κατασκευης!Μαλλον θελει πολυ σκεψη το πραμα μου φαινετε!!Μην παμε σαν τα κοτοπουλα κ τσιμπησουμε.:lol:

Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Να έιμαστε αντικειμενικοί σε όλα. Η ποιότητα του 808 ΔΕΙΧΝΕΙ να υστερεί αυτής του Ν8 από τα υλικά και μόνο. Από εκεί και πέρα αν δε το πιάσουμε στα χέρια μας ότι και να λέμε.. Φυσικά την υστέρηση ποιότητας (αν τελικά υφίσταται) έρχονται να καλύψουν όλα τα άλλα λειτουργικά και τεχνολογικά στα οποία υπερτερεί εννοείται το 808. Οπότε θα είναι δύσκολο να ξεπεράσουμε εμείς την ποιότητα κατασκευής του Ν8, αλλά όχι ότι δε θα το κάνουμε με τέτοια χαρακτηριστικα στο 808...

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστεύω παιδιά ότι τε κινητό θα είναι προσεγμένο και σούπερ. Έχει φάει βουτιά η νοκια και δεν νομίζω την πολύδιαφημίσμενη ναυαρχίδα της να μην την έχει προσέξει.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τα παραπανω ετσι που το θετετε το πραμα!Ας μην εχει αλουμινιο δεν πειραζει,αλλα τα πλαστικα του να μην τριζουν ειναι το θεμα.

Βεβαια οτι να λεμε αν δεν το δουμε..........

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...