Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εντωμεταξύ το μονοκόμματο σώμα από αλουμίνιο πέρα από την αίσθηση πολυτελείας που δίνει έχει το μειονέκτημα ότι αν γρατζουνιστει πρέπει να αλλαχθεί ολόκληρο με μεγάλο κόστος.τα πλαστικα κομμάτια ποιο εύκολα και φθηνότερα. Αν το δέσιμο του τηλεφώνου είναι σωστό δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Το βάρος και το πάχος του με προβληματίζει λίγο. Θα το δούμε στην πράξη. . .
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

εντωμεταξύ το μονοκόμματο σώμα από αλουμίνιο πέρα από την αίσθηση πολυτελείας που δίνει έχει το μειονέκτημα ότι αν γρατζουνιστει πρέπει να αλλαχθεί ολόκληρο με μεγάλο κόστος.τα πλαστικα κομμάτια ποιο εύκολα και φθηνότερα. Αν το δέσιμο του τηλεφώνου είναι σωστό δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Το βάρος και το πάχος του με προβληματίζει λίγο. Θα το δούμε στην πράξη. . .

 

Δεν νομιζώ οτι το πάχος και το βάρος θα είναι πρόβλημα. Το πάχος της κάμερας π.χ.δεν έχει πολλή σημασία γιατί δεν θα τα πίανεις απο εκει!

Το βάρος δεν είναι πολύ μεγάλη διαφορά απο τους κατόχους Ν8 (135γρ) εναντι 808 (169γρ).

Παιδιά ξέρει κανείς αν στο μαύρο χρώμα, το κομμάτι που ειναι η κάμερα, τι χρώμα θα είναι? Γιατί μια το βρίσκω ασημί:wacko: και μια μαύρο:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

μαυρο μονο το εχω δει...

 

η διαφορα στο βαρος θα φαινεται, Ν8-Ν78 εχουν 30 γραμμαρια και φαινεται η νυχτα με τη μερα!!

 

παντως το να ξυπνας το πρωι το χειμωνα και να πιανεις το παγωμενο κινητο ειναι αλλη αισθηση :D

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

ε τωρα θα ξυπνας τον χειμωνα και θα βλεπεις την οθοναρα του 808 και την τουμπανο καμερα και θα λες....ωραιο πραγμα βρε παιδι μου!!!!για να τραβηξω καμια φωτο την γειτονισσα στο απεναντι τετραγωνο που απλωνει την μπουγαδα της:lol::lol::X
Link to comment
Share on other sites

εντωμεταξύ το μονοκόμματο σώμα από αλουμίνιο πέρα από την αίσθηση πολυτελείας που δίνει έχει το μειονέκτημα ότι αν γρατζουνιστει πρέπει να αλλαχθεί ολόκληρο με μεγάλο κόστος.τα πλαστικα κομμάτια ποιο εύκολα και φθηνότερα. Αν το δέσιμο του τηλεφώνου είναι σωστό δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Το βάρος και το πάχος του με προβληματίζει λίγο. Θα το δούμε στην πράξη. . .

 

Στο αλουμίνιο με ηλεκτρολυτική βαφή (= ανοδιωμένο αλουμίνιο) δεν τίθεται θέμα γρατσουνιάς. Ακόμα και φλούδα να κόψεις που λέει ο λόγος, το χρώμα δε φεύγει. Ενώ στο πλαστικό, είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα. Όπως και να 'χει, το θέμα της ποιότητας κατασκευής είναι σοβαρό, ιδίως όταν προέρχεσαι από μια τόσο ποιοτική συσκευή όπως το Ν8. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Στο αλουμίνιο με ηλεκτρολυτική βαφή (= ανοδιωμένο αλουμίνιο) δεν τίθεται θέμα γρατσουνιάς. Ακόμα και φλούδα να κόψεις που λέει ο λόγος, το χρώμα δε φεύγει. Ενώ στο πλαστικό, είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα. Όπως και να 'χει, το θέμα της ποιότητας κατασκευής είναι σοβαρό, ιδίως όταν προέρχεσαι από μια τόσο ποιοτική συσκευή όπως το Ν8. ;)

 

Ενταξει και το 808 ειναι απο πολυκαρβονικο που σημαινει οτι δεν σπαει δεν ξεφλουδιζει και κανει πολυ δυσκολα γρατσουνιες, αλλα οπως και να το κανουμε, το αλουμινιο ειναι αλλη ποιοτητα.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά. Θα το δούμε στην πράξη. Και το galaxy2 που είχα θεωρούνταν πλαστικουρα αλλά σκυλί στην χρήση. Είχε φάει ουκ ολίγες τούμπες και τίποτε. Θέλω μόνο να τονίσω ότι τα αποσπώμενα μέρη έχουν και τα καλά τους. Για παράδειγμα μετά από μια καλή "σούπα" στην άσφαλτο το Ν8 μου έκανε μια γερή γρατζουνια στην πλάτη και μου είπαν ότι ήθελαν 150 ευρώ για να αλλάξουν το σώμα ολόκληρο. Αν είχε καπάκι από πίσω με 20 ευρώ θα είχε λυθεί το ζήτημα. Δεν το συζητάμε καλό το αλουμίνιο αλλά σημασία νομίζω έχει να έχει καλά δεσίματα. . .Άντε να το δούμε μας γκαστρωσαν! Edited by monster1971
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εχω για σ/κ ενα 808! Ειναι proto με μη-τελευταιο sw. Σημερα λοιπον το πηρα στο βουνο για να το τεσταρω σε φωτο και βιντεο.

Λοιπον με μια φραση: Μου επεσε το σαγονι με την καμερα!!! Πραγματικα δεν περιμενα ποτε ενα κινητο τηλεφωνο να μπορει να εχει τετοια καμερα!!!!! Το μακρο του ειναι διατημικο! Να δειτε φωτο το μυρμηγκι να τρελλαθειτε! Το δε βιντεο ειναι κρυσταλλινο και το ζουμ, ελεω PureView,ειναι πραγματικα σαν να εχεις HD Camera με οπτικο ζουμ. Παιδια δεν υπαρχει η καμερα του!!! Ειναι απο αλλο πλανητη!!! Μακραν ο βασιλιας του imagine για 3 τουλαχιστον χρονια.

Η ποιοτητα κατασκευης ειναι εξαιρετικη και τα πλαστικα του φαινεται να ειναι παρα πολυς καλης ποιοτητας. Κανενα τριξιμο ή κουνημα.

 

Μακαρι να μπορουσα να δειξω αποτελεσματα της καμερας!!! Επαθα πλακα οταν της περασα στον υπολογιστη:blink:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα παίζεις με τον πόνο μας.....? Γιατί δε μπορείς να δείξεις?? Ανέβασε καμιά φωτογραφία, τόσοι έχουν ανεβάσει.. Ευχάριστο αυτό που λες για την κατασκευή του πάντως. Πως και το έχεις αν επιτρέπεται? Επίσης ξέρεις τίποτα "ανεπίσημο" για την κυκλοφορία του στην Ελλάδα..?
Link to comment
Share on other sites

Τώρα παίζεις με τον πόνο μας.....? Γιατί δε μπορείς να δείξεις?? Ανέβασε καμιά φωτογραφία, τόσοι έχουν ανεβάσει.. Ευχάριστο αυτό που λες για την κατασκευή του πάντως. Πως και το έχεις αν επιτρέπεται? Επίσης ξέρεις τίποτα "ανεπίσημο" για την κυκλοφορία του στην Ελλάδα..?

Θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο αυριο. Βιντεο ομως δυσκολο γιατι ειναι πολυ μεγαλα.

Η κυκλοφορια του αναμενεται τελη Ιουνιου με αρχες Ιουλιου.

 

Πραγματικα ομως εχω παθει πλακα με την καμερα του. Δεν πιστευω οταν βλεπω αυτα που τραβηξα οτι ειναι απο κινητο τηλεφωνο!!

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο αυριο. Βιντεο ομως δυσκολο γιατι ειναι πολυ μεγαλα.

 

Σε ευχαριστούμε καταρχάς.

Θα ήθελα αν γίνετε να ανεβάσεις φωτό με το ίδιο θέμα μία σε full αναλυση (38 mp) και μία με ενεργοποιημένο το pureview (5 mp) σε φως ημέρας και σε φως δωματίου (χωρίς flash).

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει. Το θέλω.

Ξερουμε κανα νεωτερο για την τιμη φιλε;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το αλουμίνιο του N8 που προειπώθηκε, η μόνη μου ένσταση είναι ότι όσο κι αν φροντίζω τα χέρια μου να είναι καθαρά και στεγνά πριν το πιάσω, μετά από λίγο νιώθω και βλέπω τον ιδρώτα στο αλουμίνιο, σε σημείο να φοβάμαι μη μου γλιστρήσει..
Δεν επιτρέπονται αγγελίες στην υπογραφή.
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το αλουμίνιο του N8 που προειπώθηκε, η μόνη μου ένσταση είναι ότι όσο κι αν φροντίζω τα χέρια μου να είναι καθαρά και στεγνά πριν το πιάσω, μετά από λίγο νιώθω και βλέπω τον ιδρώτα στο αλουμίνιο, σε σημείο να φοβάμαι μη μου γλιστρήσει..

 

Οχι απλα γλιστρουσε...ξεγλιστρουσε ! Οσο το ειχα εγω. Καλο χρυσο το ανοδιομενο αλουμινιο αλλα τα πλαστικα πανω κατω ειχαν γρατζουνιστει για ψιλου πηδημα. Αν το 808 φτιαχτηκε απο καλο πλαστικο, τοτε ευτυχως προτιμηθηκε εναντι αλουμινιου.

Link to comment
Share on other sites

το πολύκαρμπονικα υλικά είναι κατά πολύ ανώτερα από το απλό πλαστικό, έτσι διάβασα κάπου
Link to comment
Share on other sites

Οχι απλα γλιστρουσε...ξεγλιστρουσε ! Οσο το ειχα εγω. Καλο χρυσο το ανοδιομενο αλουμινιο αλλα τα πλαστικα πανω κατω ειχαν γρατζουνιστει για ψιλου πηδημα. Αν το 808 φτιαχτηκε απο καλο πλαστικο, τοτε ευτυχως προτιμηθηκε εναντι αλουμινιου.

 

Δε μπορώ παρά να συμφωνήσω και με τους 2 σας!!

Απ'τα χειρότερα grip ever το Ν8-γλιστρούσε σα χέλι το άτιμο!

Ακόμα και το one x που είχα και νόμιζα ότι γλιστραγε μπροστά στο Ν8 ήταν άψογο!

 

Και εγώ εύχομαι το 808 να είναι σαφώς καλύτερο μιας και είναι που είναι χοντρούλι και βαρύ αν του βάζεις και θήκες άστα!

 

Επίσης με έχει ξενερώσει πολύ η δήλωση που διάβασα ότι νέες εκδόσεις συμπίάν γιοκ!!

Μόνο μερικά fps και τέρμα.

Και αυτοί οι ευλογημένοι έχει που έχει απαξιωθεί το συμπίάν με αυτά που έκαναν,άστο να τσουληση κ να κάνει το όποιο μπαμ κάνει το 808,μη του κόβεις τη φόρα τελείως!!!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

To Nokia 808 δεν υπολοιπεται του Ν8 σε ποιοτητα κατασκευης. Ναι μεν ειναι απο "πλαστικο" αλλα το συνολο δειχνει παρα πολυ καλοφτιαγμενο, χωρις να τριζει, εμπνεει τεραστια εμπιστοσυνη. Ειναι πιο ομορφο απο κοντα και θα ελεγα πως αδικειται στις φωτογραφιες, αφου η καμπουρα τελικα δεν ειναι τοσο μεγαλη, λιγο μεγαλυτερη απο το εξογκομα του Ν8.

Η οθονη του ειναι καλυτερη απο το Ν8, ελαφρως χειροτερη απο το Ν9 (δεν αναφερομαι σε αναλυση). Παντως τα "μαυρα" της ειναι καλυτερα απο αυτα του Ν8, ειναι εντυπωσιακη.

Η διαφορα βαρους τους ειναι αισθητη.

Το πλαστικο του σωματος ειναι παρα παρα πολυ καλο στην αισθηση. Γενικα, περναει για ακριβο κινητο.

Σαφεστατα πιο γρηγορο και smooth απο το Ν8.

Η καμερα ειναι εντυπωσιακη αλλα χρειαζεται εξασκηση για να την εκμεταλλευτεις. Παντως ακομα και στο αυτοματο η ποιοτητα της ειναι εξαιρετικη, μακρυα απο τα αλλα κινητα.

Το μεγαφωνο ειναι ΠΟΛΥ δυνατο.

Link to comment
Share on other sites

Αναμένεται περι τα τέλη Ιουνίου στην Ελλάδα με τιμή αποκαρδιωτική όμως . Ακριβότερο από το Lumia 900 που θα έρθει περι τα μέσα Ιουνίου..
Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα ήθελα μια διευκρίνιση οπτικό zoom έχει το 808? και αν δεν έχει πια είναι η διαφορα σε μια φωτογραφία χωρίς το οπτικό zoom έναντι του n8 που έχει οπτικό zoom?

ευχαριστώ

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει,όπως επίσης φυσικά δεν έχει οπτικό zoom και το N8.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...