Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eντάξει βρε παιδιά, δεν θα γυρίσουμε και ταινία! (Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια...:rolleyes:) Μια χαρά μου φαίνεται εμένα το βίντεο και ο ήχος του, αλλά το θέμα είναι ότι σε full HD θα γεμίζει η μνήμη για πλάκα!!

 

η νοκια έχει γυρισει τοσες... :Ρ

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μη ξεχνάμε ότι είναι σε 1080p. Ανάλυση στην οποία άλλες συσκευές θέλουν 2+ πηρύνες για να τραβάνε-παίζουν ομαλά. Σε 720p που κατά την άποψή μου είναι αρκετό (για κινητό) θα τρέχει-τραβάει πολύ ομαλότερα σίγουρα. Η διαφορά είναι στο ζουμ!
Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνάμε ότι είναι σε 1080p. Ανάλυση στην οποία άλλες συσκευές θέλουν 2+ πηρύνες για να τραβάνε-παίζουν ομαλά. Σε 720p που κατά την άποψή μου είναι αρκετό (για κινητό) θα τρέχει-τραβάει πολύ ομαλότερα σίγουρα. Η διαφορά είναι στο ζουμ!

 

Οντως, θυμαμαι κανα χρονο και λιγοτερο που αναφεροταν συχνα πως για να τραβηξει μια συσκευη 1080p video ειναι απαραιτητη η dual-core cpu.

 

lulz

 

**εννοουσα αναφεροταν γενικως. απο blogs, sites κοσμο γενικα. οχι απο εσενα φιλε conception.

Edited by paidi_8auma
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν απαντάτε σε μένα, αλλά λέγοντας μνήμη εννοούσα τον αποθηκευτικό χώρο... η ram δε νομίζω να΄χει κανένα πρόβλημα στα full HD videos! Το θέμα είναι πόσο χώρο θα πιάνουν...ήδη του N8 είναι τεράστια!! Ευτυχώς που υπάρχει και το usb on the go... ;)
Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ!

(χωρίς δώρο, μόνο ηθική ικανοποίηση!)

 

Φωτογραφίες A - F

 

Κάμερες

* Nokia 808 PureView (8MP PureView mode)

* HTC One X

* iPhone 4S

* Samsung Galaxy S III

* Nokia N8 (downsampled from 12MP to 8MP)

* Olympus E-PL2 interchangable lens, large sensor camera (downsampled from 12MP to 8MP)

 

Ποια είναι ποια! Προλάβετε ΠΡΙΝ ΔΩΣΕΙ ΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ απαντήσεις!

 

http://www.gsmarena.com/pureview_blind_test-review-773.php

Ότι σε σκοτώνει, ΔΕΝ σε κάνει δυνατότερο...:cry:
Link to comment
Share on other sites

A,E,F είναι τα Ν8,808, και η Olympus. Τώρα ποιό είναι ποιό δε ξέρω. Ίσως το Α για Ν8 και το Ε για 808?

 

Αν ήταν νυχτερινές φωτογραφίες θα ήταν ξεκάθαρα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω ποιο είναι ποιο αλλά πιο πολύ μου αρέσει το F και μετά το E :p

το Α είναι απαράδεκτο και φανταζομαι ότι είναι το one x

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

D=N8

E=808

F=olympus

 

Το F εχει τελεια λεπτομερεια και σωστα χρωματα γιαυτο λεω οτι ειναι η olympus με τον 3/4' αισθητηρα. Αν τελικα το F ειναι το 808, εχω μεινει αφωνος.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω:

Α. Galaxy S3

B. iPhone 4S

C. HTC ONE X

D. Nokia N8

E. Nokia 808

F. Olympus

 

Έχω μεγάλη περιέργεια να δω τελικά ποιο είναι ποιο :)

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

μπορείτε κάλλιστα να δείτε τα reviews των άνωθεν κινητών και να δείτε ποιο είναι ποιο, για την πρώτη τουλάχιστον φωτογραφία

τα μόνα που δεν έχουν reviews ειναι το 808 και η olympus φυσικά, οπότε έχετε πιθανότητες 50-50 :p :lol:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

D=N8

E=808

F=olympus

 

Το F εχει τελεια λεπτομερεια και σωστα χρωματα γιαυτο λεω οτι ειναι η olympus με τον 3/4' αισθητηρα. Αν τελικα το F ειναι το 808, εχω μεινει αφωνος.

 

ΓΙατί μου φαίνεται ότι η E είναι καλύτερη φωτογραφία με πιο φυσικά χρώματα ενώ η F σα να κιτρινίζει λίγο?

Link to comment
Share on other sites

το Β εχει υπερβολικη επεξεργασια σε οξυτητα κτλ, το C ειναι αθλιο, το D νομιζω το Ν8, το Ε μου αρεσει περισσοτερο απο ολες καθως η F εχει πολυ "κιτρινο" σε σχεση με την Ε, αμα ειναι 808 εντυπωσιαζομαι :D

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνάμε ότι είναι σε 1080p. Ανάλυση στην οποία άλλες συσκευές θέλουν 2+ πηρύνες για να τραβάνε-παίζουν ομαλά. Σε 720p που κατά την άποψή μου είναι αρκετό (για κινητό) θα τρέχει-τραβάει πολύ ομαλότερα σίγουρα. Η διαφορά είναι στο ζουμ!

 

Καμια μα καμια High end συσκευη και οχι μονο , δεν βασιζεται , ουτε απασχολει καν τον επεξεργαστη ή τους επεξεργαστες της οσοι και αν ειναι αυτοι , για την αναπαραγωγη και την εγγραφη αρχειων εικονας αλλα και ηχου . Ολες μα ολες οι συσκευες εχουν ολοκληρωμενο κυκλωμα ειτε ξεχωριστο , ειτε κομματι ενος ολοκληρωμενου που εκτελει και αλλες εργασιες , το οποιο ειναι υπευθυνο για αυτες τις δουλειες .

 

Η Νοκια απο την εποχη του Ν8 και του Ε7 χρησιμοποιει ξεχωριστο ολοκληρωμενο της Broadcomm για την κωδικοποιηση και αναπαραγωγη βιντεο , την επεξεργασια εικονας , αλλα και για την παραγωγη των γραφικων στοιχειων του μενου της συσκευης και τις 3D δυνατοτητες της .

Στις επομενες συσκευες , οπως το Νοκια 700 και το 701 εχει αντικατασταθει απο νεοτερο και θεωρητικα ισχυροτερο το οποιο αντιθετως , δεν χρησιμοποιειται πληρως σε αυτες τις συσκευες .

 

Ενα Galaxy S 2 για παραδειγμα , μπορεις με το SetCPU να κατεβασεις τον χρονισμο των επεξεργαστων του στα 400MHz και να του ζητησεις να παιξει 1080p βιντεο , το οποιο θα παιξει κανονικα χωρις καμια απολυτως διαφορα στην ομαλοτητα αναπαραγωγης απο την κανονικη συχνοτητα λειτουργιας του επεξεργαστη . Μαλιστα σε ολες τις συσκευες ειτε ειναι Νοκια ειτε οχι , ακριβως επειδη η δουλεια αυτη γινεται απο hardware σχεδιασμενο αποκλειστικα για αυτη , επιτυγχανονται και οι χρονοι αναπαραγωγης που δινουν οι συσκευες αφου σε καθε περιπτωση ειναι πολυ μεγαλυτεροι απο τους χρονους αναμονης που θα εδινε ενας ARM επεξεργαστης για να κανει την ιδια δουλεια .

 

Το οτι η επιλογη χρησης του συγκεκριμενου hardware σε συσκευες με ισχυρους και πολλους επεξεργαστες , ειναι θεμα πολιτικης και χρησης τους σε ακριβο Hardware αφου και το δικο τους κοστος δεν ειναι μικρο .

 

Στην περιπτωση του 808 η επεξεργασια γινεται σε περισσοτερα σταδια , γιατι πρεπει να γινει αρχικα επεξεργασια των πολλων δεδομενων που μεταφερονται απο τον ενοχλητικα και ασκοπα μεγαλο φακο του .

 

Σε καμια περιπτωση δεν θα μπορουσε ενας ARM11 επεξεργαστης στο 1.3 GHz που εχει την ιδια αποδοση με εναν Cortex A-9 στο μισο χρονισμο , να διαχειριστει , επεξεργαστει τα δεδομενα απο αυτον τον φακο , αλλα και πολυ μικροτερους και να δημιουργησει μονος του οποιοδηποτε αποτελεσμα ποσο μαλλον 720p και 1080p βιντεο .

 

Μην μπερδευουμε και την ποιοτητα του βιντεο με το οτι θελουμε να λεμε ποσο καλα τρεχει το symbian σε απαρχαιωμενο hardware :happy:

Link to comment
Share on other sites

Καμια μα καμια High end συσκευη και οχι μονο , δεν βασιζεται , ουτε απασχολει καν τον επεξεργαστη ή τους επεξεργαστες της οσοι και αν ειναι αυτοι , για την αναπαραγωγη και την εγγραφη αρχειων εικονας αλλα και ηχου . Ολες μα ολες οι συσκευες εχουν ολοκληρωμενο κυκλωμα ειτε ξεχωριστο , ειτε κομματι ενος ολοκληρωμενου που εκτελει και αλλες εργασιες , το οποιο ειναι υπευθυνο για αυτες τις δουλειες .

 

Η Νοκια απο την εποχη του Ν8 και του Ε7 χρησιμοποιει ξεχωριστο ολοκληρωμενο της Broadcomm για την κωδικοποιηση και αναπαραγωγη βιντεο , την επεξεργασια εικονας , αλλα και για την παραγωγη των γραφικων στοιχειων του μενου της συσκευης και τις 3D δυνατοτητες της .

Στις επομενες συσκευες , οπως το Νοκια 700 και το 701 εχει αντικατασταθει απο νεοτερο και θεωρητικα ισχυροτερο το οποιο αντιθετως , δεν χρησιμοποιειται πληρως σε αυτες τις συσκευες .

 

Ενα Galaxy S 2 για παραδειγμα , μπορεις με το SetCPU να κατεβασεις τον χρονισμο των επεξεργαστων του στα 400MHz και να του ζητησεις να παιξει 1080p βιντεο , το οποιο θα παιξει κανονικα χωρις καμια απολυτως διαφορα στην ομαλοτητα αναπαραγωγης απο την κανονικη συχνοτητα λειτουργιας του επεξεργαστη . Μαλιστα σε ολες τις συσκευες ειτε ειναι Νοκια ειτε οχι , ακριβως επειδη η δουλεια αυτη γινεται απο hardware σχεδιασμενο αποκλειστικα για αυτη , επιτυγχανονται και οι χρονοι αναπαραγωγης που δινουν οι συσκευες αφου σε καθε περιπτωση ειναι πολυ μεγαλυτεροι απο τους χρονους αναμονης που θα εδινε ενας ARM επεξεργαστης για να κανει την ιδια δουλεια .

 

Το οτι η επιλογη χρησης του συγκεκριμενου hardware σε συσκευες με ισχυρους και πολλους επεξεργαστες , ειναι θεμα πολιτικης και χρησης τους σε ακριβο Hardware αφου και το δικο τους κοστος δεν ειναι μικρο .

 

Στην περιπτωση του 808 η επεξεργασια γινεται σε περισσοτερα σταδια , γιατι πρεπει να γινει αρχικα επεξεργασια των πολλων δεδομενων που μεταφερονται απο τον ενοχλητικα και ασκοπα μεγαλο φακο του .

 

Σε καμια περιπτωση δεν θα μπορουσε ενας ARM11 επεξεργαστης στο 1.3 GHz που εχει την ιδια αποδοση με εναν Cortex A-9 στο μισο χρονισμο , να διαχειριστει , επεξεργαστει τα δεδομενα απο αυτον τον φακο , αλλα και πολυ μικροτερους και να δημιουργησει μονος του οποιοδηποτε αποτελεσμα ποσο μαλλον 720p και 1080p βιντεο .

 

Μην μπερδευουμε και την ποιοτητα του βιντεο με το οτι θελουμε να λεμε ποσο καλα τρεχει το symbian σε απαρχαιωμενο hardware :happy:

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι.

Κατ' αρχάς ο επεξεργαστής δεν ειναι εντελώς ανενεργός αφου αναλαμβάνει να feedαρει την gpu για να γίνει η επεξεργασία των δεδομένων. Στα κινητά δεν έχουμε δει ακόμη apu, βέβαια δεν έχουμε αρκετές πληροφορίες για το dedicated chip της κάμερας του 808. Αν η cpu δεν είναι αρκετά δυνατή μπορεί να οδηγήσει σε bottleneck.

 

Κανένα s^3 κινητό πριν το 808 δεν χρησιμοποιούσε ξεχωριστό ολοκληρωμένο για τις multimedia ανάγκες του. Τα Broadcomm BCM2727 και BCM2763 στις πρώτης και δεύτερης γενιάς συσκευές αντίστοιχα, ειναι τα κύρια soc των συσκευών αποτελούμενα απο τον ARM 1136JF-S επεξεργαστή και την VideoCore III/IV gpu.

 

Στο 808 επειδή καμία mobile gpu της αγοράς δεν ηταν επαρκής για την επεξεργασία των δεδομένων, τοποθετήθηκε ξεχωριστό chip ισχυρότερο απο οποιοδήποτε άλλο.

 

Για τα περί άσκοπου και ενοχλητικά μεγάλου φακού του 808 δεν θα σχολιάσω, σου έχω πει και σε άλλο νήμα ότι θεωρώ ότι έχεις εμπάθεια και για μένα η άποψή σου δεν έχει καμία βαρύτητα.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Rip ευχαριστώ (χωρίς ειρωνεία φυσικά) για τις επεξηγήσεις, δε δηλώνω γνώστης, απλά ενημερώνομαι. Αν και με το post του sofokla έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη άποψη, να που κάτι μαθαίνει κανείς στο forum :).

 

Θα διαφωνίσω φυσικά στο θέμα του άσκοπου μεγάλου φακού. Τι θα πει άσκοπα μεγάλος? Αυτός είναι ο σκοπός του να είναι μεγάλος... Φαντάζομαι έχεις ενημερωθεί περί pureview και τι κάνει κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι.

Κατ' αρχάς ο επεξεργαστής δεν ειναι εντελώς ανενεργός αφου αναλαμβάνει να feedαρει την gpu για να γίνει η επεξεργασία των δεδομένων. Στα κινητά δεν έχουμε δει ακόμη apu, βέβαια δεν έχουμε αρκετές πληροφορίες για το dedicated chip της κάμερας του 808. Αν η cpu δεν είναι αρκετά δυνατή μπορεί να οδηγήσει σε bottleneck.

 

Κανένα s^3 κινητό πριν το 808 δεν χρησιμοποιούσε ξεχωριστό ολοκληρωμένο για τις multimedia ανάγκες του. Τα Broadcomm BCM2727 και BCM2763 στις πρώτης και δεύτερης γενιάς συσκευές αντίστοιχα, ειναι τα κύρια soc των συσκευών αποτελούμενα απο τον ARM 1136JF-S επεξεργαστή και την VideoCore III/IV gpu.

 

Στο 808 επειδή καμία mobile gpu της αγοράς δεν ηταν επαρκής για την επεξεργασία των δεδομένων, τοποθετήθηκε ξεχωριστό chip ισχυρότερο απο οποιοδήποτε άλλο.

 

Για τα περί άσκοπου και ενοχλητικά μεγάλου φακού του 808 δεν θα σχολιάσω, σου έχω πει και σε άλλο νήμα ότι θεωρώ ότι έχεις εμπάθεια και για μένα η άποψή σου δεν έχει καμία βαρύτητα.

 

Σε κανενα συγχρονο SoC , Εxynos , Tegra 2 - 3 και MSM8260 και μετα , δεν κανει ουτε το memory management η CPU .

 

Η CPU αρκει να εχει αρκετα γρηγορο και μεγαλο bandwidth για να μεταφερει τα δεδομενα , δεν καθεται καν να ασχοληθει μαζι τους , και στα περισσοτερα SoC ειναι ετσι και αλλιως μεγαλυτερη η ταχυτητα απο αυτη οποιουδηποτε ολοκληρωμενου μνημης , οποτε στην αναπαραγωγη video δεν τιθεται θεμα περιορισμου απο την CPU .

Στην κωδικοποιηση , το μονο που χρειαζεται ειναι ενα bus αρκετα γρηγορο για να μεταφερει απο την καμερα στο ISP τα δεδομενα και στην συνεχεια ενα controller αρκετα γρηγορο για να μεταφερει τα δεδομενα στο μεσο αποθηκευσης . Εδω επιστρεφουμε στο οτι ειναι συνηθως γρηγοροτεροι απο τα διαθεσιμα ειδη μνημης .

 

Σε καμια συσκευη δεν κανει η GPU την επεξεργασια αυτων των δεδομενων , σε καμια συσκευη με SoC της προκοπης δηλαδη .

Μην μπερδευεις την χρηση των ολοκληρωμενων της broadcomm απο την Νοκια . Εκει ο videocore εχει απλα απο επιλογη της broadcomm την δυνατοτητα παραγωγης γραφικων , σαν ευκολη λυση για δημιουργια ολοκληρωμενου με χαμηλο κοστος , και η Νοκια εκμεταλευτηκε αυτη την ευκολια . Hummingbird , Εxynos , Τegra κλπ χρησιμοποιουν διαφορετικο τμημα του SoC για decode και encode αρχειων βιντεο και εικονας απο την GPU τους .

 

Επισης , ολες οι γενιες των BCM που χρησιμοποιει η Νοκια , δεν εχουν δυνατοτητα διασυνδεσης με ολοκληρωμενα διαχειρισης δικτυου κινητης τηλεφωνιας , οπως επισης οι ARM επεξεργαστες τους δεν ειναι σχεδιασμενοι για την εκτελεση των απαραιτητων λειτουργιων . Ολα τα κινητα της Νοκια χρησιμοποιουν ξεχωριστο ολοκληρωμενο με δικο του ARM επεξεργαστη για την διαχειριση του δικτυου . Απλα ο ARM επεξεργαστης στο BCM παιζει τον ρολο του Application processor .

Με την ιδια λογικη τα ολοκληρωμενα της Qualcomm εχουν ξεχωριστο DSP , και συνηθως δυο ξεχωριστα για την υποστηριξη των λειτουργιων δικτυου , απλα ειναι ενσωματωμενα στο ιδιο ολοκληρωμενο με τον ΑRM επεξεργαστη , την GPU , το wireless module κλπ .

Η Samsung χρησιμοποιει λυσεις της Infineon/Intel , μεχρι και η Apple τα MDM της Qualcomm .

 

Στο 808 , απλα τοποθετηθηκε σε ξεχωριστο ολοκληρωμενο ενα ISP που να μπορει να διαχειριστει τον ογκο των δεδομενων απο την καμερα της συσκευης και να επεξεργαστει το τελικο αποτελεσμα . Σε καμια περιπτωση η GPU του δεν ειναι ουτε καν το ιδιο ισχυρη με αυτη των υπολοιπων κινητων της κατηγοριας του . Αλλο πραγμα το ενα και αλλο το αλλο .

 

Το προσωπικο σχολιο δεν το καταλαβαινω , πες μου τι σχεση εχει η προσωπικο μου εμπαθεια με το αν αυτο που λεω ειναι αληθεια . Φυσικα και απολαμβανω το να μειωνω την συσκευη γιατι την θεωρω μια καμερα με ενα κακοσχεδιασμενο κινητο κολλημενο πανω της .

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση του 808 η επεξεργασια γινεται σε περισσοτερα σταδια , γιατι πρεπει να γινει αρχικα επεξεργασια των πολλων δεδομενων που μεταφερονται απο τον ενοχλητικα και ασκοπα μεγαλο φακο του .

 

Για να είμαστε τεχνικά ακριβείς μαλλον εννοείς αισθητήρα αντί για φακό. Ο φακός απλά συλλέγει φώς όχι δεδομένα... είναι σκέτο γυαλί ή πλαστικό στην περίπτωση του 808.

 

Τώρα επει9δή δέν έχω κανένα φανατισμό με το symbian ή κάποιο άλλο OS είναι πολύ πιθανόν να έχεις δίκιο ότι το κινητό είναι κακοσχεδιασμένο και ίσως πίσω σε χαρακτηριστικά (πχ. ανάλυση οθόνης ,εφαρμογές).

 

Απλά με βάση τα δείγματα που έχουμε δει...είναι μια ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΤΣΕΠΗΣ. και μόνο έτσι πρέπει να το βλέπει κάποιος.

και έτσι το βλέπουν όσοι γράφουν σε αυτό το θέμα... θέλω να πιστέυω.

Για να καταλάβεις τί έχει καταφέρει η νόκια σύγκρινε το μέγεθος του 808 με την Νικοn V1 με έναν prime ευρυγώνιο (που φοράει αισθητήρα ελάχιστα πιο μεγάλο απο του 808) http://www.dpreview.com/reviews/nikonv1j1 και θα δέις ότι έιναι τεράστια και φυσικά δέν χωράει σε τσέπη παντελονιού. Ε Η Νοκια κατάφερε λοιπόν να το χωρέσει όλο αυτό σε μια μικρή τσέπη...και μάλιστα να μπορέι να παίρνει και τηκέφωνα.

Για έναν ερασιτέχνη φωτογράφο είναι παράδεισος.....

...τώρα άν εσύ θέλεις να παίζεις παιχνίδια στο κινητό σου.... μπορείς να συνεχίσεις να κοροιδέυεις. Απλά και πάλι δέν καταλαβαίνω τον λόγο.

Link to comment
Share on other sites

 

Κανένα s^3 κινητό πριν το 808 δεν χρησιμοποιούσε ξεχωριστό ολοκληρωμένο για τις multimedia ανάγκες του. Τα Broadcomm BCM2727 και BCM2763 στις πρώτης και δεύτερης γενιάς συσκευές αντίστοιχα, ειναι τα κύρια soc των συσκευών αποτελούμενα απο τον ARM 1136JF-S επεξεργαστή και την VideoCore III/IV gpu.

 

 

Σε καμια περιπτωση επισης Application processor της συσκευης δεν ειναι το ολοκληρωμενο της broadcomm

 

Ο ARM 11 ειναι μεσα στο Rapu μαζι με την RAM και την NAND μνημη .

 

Ιδου .

Ετσι για να ξερουμε τι λεμε :)

Link to comment
Share on other sites

Η Νοκια κατάφερε λοιπόν να το χωρέσει όλο αυτό σε μια μικρή τσέπη...και μάλιστα να μπορέι να παίρνει και τηλέφωνα.

Για έναν ερασιτέχνη φωτογράφο είναι παράδεισος.....

Ακριβώς αυτό...και τα πολλά λόγια είναι περιττά!

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Ν8.

Με βάση όσα έχω διαβάσει το 808 βγάζει ακόμη καλύτερες φωτογραφίες, χωρίς να υπολείπεται σε κάποιο άλλο τομέα.

Αυτό για μένα είναι αρκετό.

Ωραία αυτά τα των τεχνικών αναλύσεων, αλλά σε τελική ανάλυση αν, ως χρήστης, νοιώθεις ικανοποιημένος.... δεν σε νοιάζουν και πολύ.

Αν οι φωτογραφίες που θα βγάζω με το 808 αρέσουν στους φίλους μου, λίγο περισσότερο απ΄ όσο αυτές του Ν8, μου φτάνει και μου περισσεύει.... γιατί όπως και να το δεις ένα χαμόγελο κάποιες φορές είναι παραπάνω από αρκετό....

 

 

 

Και κάτι οφ τόπικ. ( Όταν καποιος συμπεριφέρεται με σεβασμό σε αυτούς που δεν έχουν τίποτα να του προσφέρουν, είναι κάποιος που αξίζει να γνωρίσεις)

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

And the winner is...?

A. Nokia

B. Samsung I9300 Galaxy S III

C. HTC One X

D. Apple iPhone 4S

E. Nokia 808 PureView

F. Olympus PEN E-PL2

http://www.gsmarena.com/pureview_blind_test-review-773p3.php

 

Για το D ήμουν σίγουρος... με τέτοια έντονη αντίθεση χρωμάτων και με λιγότερο ευρυγώνιο φακό.

Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε το αποτέλεσμα. Από αυτά τα 2 δείγματα φαίνεται να "μπλεδίζουν" αρκετά οι φωτογραφίες του 808. Είχα δώσει ως καλύτερο αποτέλεσμα του F στο 808 αλλά φαίνεται ότι η olympus είναι αρκετά δυνατή!

Το θέμα με τις αποχρώσεις των χρωμάτων διορθώνεται. Ελπίζω να δούμε σύντομα κι άλλα vs τέτοιου είδους αλλά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.

Link to comment
Share on other sites

A,E,F είναι τα Ν8,808, και η Olympus. Τώρα ποιό είναι ποιό δε ξέρω. Ίσως το Α για Ν8 και το Ε για 808?

 

Αν ήταν νυχτερινές φωτογραφίες θα ήταν ξεκάθαρα τα πράγματα.

Οοοοοο 3/3 έπεσα μέσα! Να παίξω κάνα λότο...

And the winner is...?

 

http://www.gsmarena.com/pureview_blind_test-review-773p3.php

 

Για το D ήμουν σίγουρος... με τέτοια έντονη αντίθεση χρωμάτων και με λιγότερο ευρυγώνιο φακό.

Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε το αποτέλεσμα. Από αυτά τα 2 δείγματα φαίνεται να "μπλεδίζουν" αρκετά οι φωτογραφίες του 808. Είχα δώσει ως καλύτερο αποτέλεσμα του F στο 808 αλλά φαίνεται ότι η olympus είναι αρκετά δυνατή!

Το θέμα με τις αποχρώσεις των χρωμάτων διορθώνεται. Ελπίζω να δούμε σύντομα κι άλλα vs τέτοιου είδους αλλά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.

Μπλεδίζουν? Αντιθέτως εγώ βλέπω το f να κιτρινίζει πολύ. Νομίζω η e είναι καθαρά η καλύτερη και πιο φυσική φωτογραφία. Και χαίρομαι που είναι το 808.

Link to comment
Share on other sites

Μπλεδίζουν? Αντιθέτως εγώ βλέπω το f να κιτρινίζει πολύ. Νομίζω η e είναι καθαρά η καλύτερη και πιο φυσική φωτογραφία. Και χαίρομαι που είναι το 808.

 

Μπορεί να σου φαίνονται λίγο διαφορετικά τα χρώματα της f επειδή βλέπεις την φωτογραφία σε σύγκριση με τις άλλες που έχουν λίγο πιο "ψυχρά" χρώματα. Τις φωτογραφίες τις είχα κατεβάσει όλες στον υπολογιστή γιατί μέσα από την σελίδα βλέποντας μικρογραφίες και 1-2 σημεία crop που έχουν επιλέξει αυτοί, δεν καταλαβαίνεις και πολλά. Πχ στην δεύτερη φωτογραφία είναι πιο έντονη η απόχρωση του μπλε, ειδικά κοιτάζοντας το βουνό. ;)

Επίσης είδα το ιστόγραμμα των 2 φωτογραφιών (e και f) στο photoshop και όντως φαίνεται το θέμα του μπλε και εκεί. Μειώνοντας λίγο τον δείκτη level του μπλε, το αποτέλεσμα είναι καλύτερο. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...