Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γιατι? σε μένα στο C6-01 ο opera mobile 11.60 πάει γρήγορα:confused:

 

εξαρταται με τι το συγκρινεις.

αν πριν ειχες το 5800 ή το Vivaz, ναι γρηγορα παει.

 

**11.60? εγω τον 11.50 ηξερα και τωρα τον 12. μπορει να υπαρχει και 11.60 βεβαια και να μην το θυμαμαι.

παντως μιλαμε για τον 12 τωρα

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εγώ που συγκρίνω τον προηγούμενο opera mobile με τον τελευταίο στο Ν8 μου, έχω να πω πως πάει αισθητά καλύτερα. Το μόνο "bug" είναι που όταν γράφω κάτι και πατάω το "οκ" για να φύγει το πληκτρολόγιο δίνει εντολή για αποστολή απευθείας.

 

Πάντως στο βίντεο που κάνει zoom in out, μου φάνηκε σχετικά απροβλημάτιστο. Τουλάχιστον ξέρουμε ότι δε θα φταίει ο επεξεργαστής πλέον σε τυχόν κολήματα. Αν μπορείς φίλτατε συμφορουμίτη να του περάσεις και opera θα σου ήμασταν πραγματικά υπόχρεοι. Σου είμαστε ήδη δηλαδή.

Edited by Moralas
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, στο Ν8 ο Opera Mobile 12 ΣΕΡΝΕΤΑΙ και ο Opera Mini 7 περπατάει απλά. Αλλά το 701 με το 808 δεν έχουν σημαντικές διαφορές, και με απογοητεύεις αν μου επιβεβαιώσεις πως και στο 701 δεν πηγαίνουν καλά .. Δοκίμασες τις καινούργιες εκδόσεις?

 

μα ουτε στο 701 πηγαινει αξιοπρεπως τουλαχιστον να ειναι κοντα στον ανταγωνισμο

για αυτο και ειπα αν τα πηγαινει καλυτερα το 801 λογω του 1.3ghz επεξεργαστη του

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Πάντως από την εικόνα που φόρτωσε ο φίλος μας, δεν μπορώ να πω ότι έμεινα ευχαριστημένος.

Μέσα στο θόρυβο ήταν (προφανώς λόγω της έλλειψης φωτισμού & flash).

 

Αν θα μπορούσε να μας έδινε την ίδια φωτό σε 5 ή 8 mp σε pureview θα μπορούσαμε να δούμε αν βελτιώνει ή όχι.

edit και μιας μιλάμε για φωτό....

Πόσα 808 έχει? 3?

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή μέχρι το τελικό προϊόν. Και εγώ δεν είδα τίποτα ιδιαίτερο στον browser πέρα από την ταχύτητα. Για τις φωτό σίγουρα σκίζει.

 

Απλά μέχρι να κυκλοφορήσει και να πέσει λίγο η τιμή του δεν θα μας έχουν αφήσει φράγκο τα κοράκια...:)

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Πάντως από την εικόνα που φόρτωσε ο φίλος μας, δεν μπορώ να πω ότι έμεινα ευχαριστημένος.

Μέσα στο θόρυβο ήταν (προφανώς λόγω της έλλειψης φωτισμού & flash).

 

Αν θα μπορούσε να μας έδινε την ίδια φωτό σε 5 ή 8 mp σε pureview θα μπορούσαμε να δούμε αν βελτιώνει ή όχι.

edit και μιας μιλάμε για φωτό....

Πόσα 808 έχει? 3?

 

Βασικα ειναι εξαιρετική θα έλεγα. Οποιαδήποτε ψηφιακή compact μηχανή θα έιχε πολυ χειρότερο αποτέλεσμα... Απλά θα είχε πετάξει πάνω στην εικόνα ενα σωρό noise reduction φίλτρα για να διώξει τον θόρυβο και θα κατέληγε με πολύ λιγότερη λεπτομέρεια.

Αυτός ο λεπτός θόρυβος με την μορφή κόκκου είναι συμπαθητικός και αν δεν σ' αρέσει μπορείς να τον διώξεις με photoshop ktl. Γενικά σε φωτισμό δωματίου απ ότι φαίνεται το κινητό θα σκίζει!!!.... τωρα σαν smartphone δεν ξέρω τι θα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από την εικόνα που φόρτωσε ο φίλος μας, δεν μπορώ να πω ότι έμεινα ευχαριστημένος.

Μέσα στο θόρυβο ήταν (προφανώς λόγω της έλλειψης φωτισμού & flash).

 

Η φωτογραφια ηταν εξαιρετικη.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

ότι χρειάζεται ο opera στο symbian είναι εκ των ουκ ανευ,μάλιστα στο 701 που είχα πήγαινε σαφώς καλύτερα απ τα Ν8 κ C7 με αννα βεβαίως που είχα αλλά σε σχέση με καλα ιντερνεροκινητα δεν έχει τύχη και όσοι τα έχουν δοκιμάσει θα καταλαβουν τι λέω.Βεβαίως για μια γρήγορη ματιά στα site και check των mail όλα ok.

Απ την άλλη σα καμεροφωνο σίγουρα θα είναι κορυφή αλλά προσωπικα φοβάμαι μη τη πατησω όπως με Ν93 αν θυμάμαι καλά που ειχε πλασαρηστει σα τοπ καμεροφωνο το είχα πάρει αλλά ήταν τόσο άβολο στη μεταφορά και σα τηλέφωνο που τελικά ούτε κέφι να βγάζω photos είχα!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

ότι χρειάζεται ο opera στο symbian είναι εκ των ουκ ανευ,μάλιστα στο 701 που είχα πήγαινε σαφώς καλύτερα απ τα Ν8 κ C7 με αννα βεβαίως που είχα αλλά σε σχέση με καλα ιντερνεροκινητα δεν έχει τύχη και όσοι τα έχουν δοκιμάσει θα καταλαβουν τι λέω.Βεβαίως για μια γρήγορη ματιά στα site και check των mail όλα ok.

Απ την άλλη σα καμεροφωνο σίγουρα θα είναι κορυφή αλλά προσωπικα φοβάμαι μη τη πατησω όπως με Ν93 αν θυμάμαι καλά που ειχε πλασαρηστει σα τοπ καμεροφωνο το είχα πάρει αλλά ήταν τόσο άβολο στη μεταφορά και σα τηλέφωνο που τελικά ούτε κέφι να βγάζω photos είχα!

Το Ν93 ήταν εντελώς διαφορετικό από άποψη σχεδιασμού και μεγέθους, που το έκανε σαφώς πιο ογκώδες και δύσχρηστο, κυρίως λόγω της ενσωμάτωσης του οπτικού ζουμ, άλλα και του flip της περιστρεφόμενης οθόνης. Το 808, όντας monoblock, θα είναι απλά πιο ογκώδες στο σημείο της κάμερας σε σχέση με άλλα τηλέφωνα όπως π.χ. το Ν8.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

http://www.flickr.com/photos/nokiaofficial/sets/72157629175309550/

 

More samples of excellence. Πάνω σε κάθε φωτο πατάμε δεξί κλικ, original...για να κατέβει το φουλ σαιζ αρχείο.

 

Και ένα πραγματικά πολύ ενδιαφέρον άρθρό για το 808 όχι σαν κινητό αλλα ...σαν κάμερα.

Ο τύπος με πραγματικά επιστημονικό τρόπο συγκρίνει την κάμερα του 808 με συμβατικές mirroless και DSLR κάμερες.

 

http://falklumo.blogspot.com/2012/03/icamera-nokia-808-pureview-part-i.html

 

Το συμπέρασμά του είναι πως η απόδοσή του θα είναι άμεσα συγκρίσιμη με αυτή που δίνουν οι κάμερες των 4/3 (τύπου Panasonic GF1 και Olympus EP-3.) και φυσικά θα ξεπερνιέται με διαφορά μονο απο τις μεγάλες κ ακριβές SLR, Eνώ κλείνει παροτρύνοντας την Νοκια να αρχίσει να φτιάχνει πλέον standalone κάμερες!!! :D :D :D

 

Πράγματι πρέπει κάποιοι στην Nokia να καταλάβουν τί έχουν στα χέρια τους.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι πρέπει κάποιοι στην Nokia να καταλάβουν τί έχουν στα χέρια τους.

πολλά είχαν στα χέρια τους εκεί αλλά δεν ήξεραν να τα αξιοποιήσουν και τα εγκατέλειψαν..

Link to comment
Share on other sites

Και ένα ακόμη βίντεο που δείχνει καλύτερα τη belle fp1 στο 808. Ταχύτατη μου φαίνεται :)

 

http://mynokiablog.com/2012/03/11/video-nokia-belle-fp1-demo-french/

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω δυστυχώς ένα μειονέκτημα. ΑΡΓΕΙ να βγει! Ποιός περιμένει το μάιο...

Φαντάζομαι ήδη την πρώτη belle fp1 by lagoskon :lol::D

Link to comment
Share on other sites

πολλά είχαν στα χέρια τους εκεί αλλά δεν ήξεραν να τα αξιοποιήσουν και τα εγκατέλειψαν..

 

Ακριβώς... :ninja:

 

Εγώ βλέπω δυστυχώς ένα μειονέκτημα. ΑΡΓΕΙ να βγει! Ποιός περιμένει το μάιο...

Φαντάζομαι ήδη την πρώτη belle fp1 by lagoskon :lol::D

 

Χαχαχα Αν γίνει αυτό, χακάρω κι εγώ το Ν8 μου! :p

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1μιση μήνα ακόμα... Αργούμε αργούμε............ :wacko:

 

Παντως εγω που ρωτησα σημερα στη Νοκια στην Κατεχακη που βρεθηκα για να παρω θηκη για το Ν8 οταν ρωτησα "ποτε το περιμενουμε ιο 808 κατα το τελος Μαιου"?Η απαντηση που πηρα ηταν "ουτε για αστειο...Μαλλον κατα τελος Ιουλη με Αυγουστο"...

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω που ρωτησα σημερα στη Νοκια στην Κατεχακη που βρεθηκα για να παρω θηκη για το Ν8 οταν ρωτησα "ποτε το περιμενουμε ιο 808 κατα το τελος Μαιου"?Η απαντηση που πηρα ηταν "ουτε για αστειο...Μαλλον κατα τελος Ιουλη με Αυγουστο"...

 

Δε βασίστηκα ποτέ σε απαντήσεις nokia care... Άλλωστε υπάρχει και το internet.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένοντας τον διάδοχο του Ν8 δεν εννοούσαμε μόνο στην κάμερα αλλά γενικά στο κινητό:mad:

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω που ρωτησα σημερα στη Νοκια στην Κατεχακη που βρεθηκα για να παρω θηκη για το Ν8 οταν ρωτησα "ποτε το περιμενουμε ιο 808 κατα το τελος Μαιου"?Η απαντηση που πηρα ηταν "ουτε για αστειο...Μαλλον κατα τελος Ιουλη με Αυγουστο"...

 

Μάλλον μπορεί να έχουν δίκιο!Αν πάρουμε την κυκλοφορία του Ν8 για παράδειγμα, τότε φέξε μου και γλύστρησε:p Έιχε παρουσιαστή Μάρτιο 2010 και βγήκε στην Ελλάδα Δεκέμβριος 2010:!: Ας ελπίσουμε μην πάμε τόσο:cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι "καλή τιμή" :)

Παράδοση όμως σε 4 με 6 εβδομάδες; :(

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι "καλή τιμή" :)

Παράδοση όμως σε 4 με 6 εβδομάδες; :(

 

Τότε το περιμένουμε και Ελλάδα.Έτσι μου είπαν από Nokia Care.

Θα το δούμε στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το θέμα είναι το εξής οποιος έχει το N8 αξίζει να το πάρει? Δηλαδή θέλω να πω θα προσφέρει κάτι παραπάνω εκτος από την camera?

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...