Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

makari.Xtes pantos kai ego rotisa kai eipan mono meso imode over 3g.

Είναι σίγουρο και τσεκαρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο και τσεκαρισμένο.

 

Λογικό είναι να δώσουν μια περίοδο δοκιμής. Άλλωστε ακόμα δεν έχει κυκλοφορήσει καμμία i-mode 3G συσκευή. Δεν τους πειράζει ένα bugtesting!

Μήπως είναι ώρα για ένα 3G club όπως είχαμε κάνει παλιότερα με τη vodafone?

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Οσο για συσκευη με imode over 3g θα βγει σιγουρα εντος των ημερων.Αυτα λενε οι τελευταιες πληροφοριες για το νεκ 600i.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Είναι γενικά δωρεάν οι βιντεοκλήσεις; Και εκτός δικτύου, πχ σε βόντα, ΤΙΜ; Αυτό είναι χρήσιμο να το γνωρίζουμε! Μήπως να κάναμε ένα 3G club cosmote ως 30/9;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Nai kai ektos diktioy einai.

 

Και εγώ αυτή την εντύπωση έχω. Το διάβασες κάπου; Διότι οι συνδέσεις δεν προσφέρονται για πειράματα "για να δω αν με χρεώνει" !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Για τους τρεις επόμενους μήνες, έως τις 15 Σεπτεμβρίου 2005, η COSMOTE προσφέρει δωρεάν πλοήγηση και e-mail για όλους τους πελάτες i-mode 3G αλλά και δωρεάν βίντεο κλήσεις για όλους τους πελάτες 3ης γενιάς με στόχο τη γνωριμία και την εξοικείωση τους με τις νέες υπηρεσίες.
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Για τους τρεις επόμενους μήνες, έως τις 15 Σεπτεμβρίου 2005, η COSMOTE προσφέρει δωρεάν πλοήγηση και e-mail για όλους τους πελάτες i-mode 3G αλλά και δωρεάν βίντεο κλήσεις για όλους τους πελάτες 3ης γενιάς με στόχο τη γνωριμία και την εξοικείωση τους με τις νέες υπηρεσίες.

 

Όλους 3ης γενιάς αλλά δεν έχει 3G σε καρτοκινητούς.... δηλαδή για να παίξουμε στο club πρέπει να κάνουμε συμβόλαιο??

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά έχει δοκιμάσει κανένας από εσάς το δίκτυο 3ης γενιάς της cosmote;το καλοκαίρι πέρυσι είχε άπειρα προβλήματα.Πτώση κλήσεων,απώλεια με τη μορφή ειδοποίησης κλήσεων,πολλές φορές ενώ είχες σήμα το κινητό σου ήταν νεκρό εντελώς(δηλαδή ούτε sms,ούτε κλήσεις)Μετά από τόσο καιρό πιστεύω να έχουν διορθωθεί οι παιδικές ασθένειες που ταλαιπωρούσαν το δίκτυο τους.κλάυψη υπάρχει αρκετά εκτεταμένη για αρχικό στάδιο.Ωστόσο δε ξέρω για την ποιότητα γιατί αν είναι ακόμη στα περσινά επίπεδα(αν και δε το πιστεύω) θα φτάσουμε να τη φωνάζουμε σαν τη vodafone με το χαμηλής ποιότητας δίκτυο της.Και κάτι άλλο.Αν θυμάμει καλά το handover από 2η σε 3η γενιά και αντίστροφα ήταν αδύνατο τότε!!!! Η κλήση είτε έπρεπε να πέσει είτε έπρεπε να κλείσεις,να επιλέξεις δίκτυο 2ης γενιάς και να συνεχίσεις.όμως πέρασε ένας χρόνος και πρέπει να έχουν διορθωθεί....

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μένει λοιπόν να δοκιμάσουμε, ακόμα και με συμβόλαια! Λογικά μόλις κυκλοφορήσει το Nec i-mode 3G θα δώσει και σε καρτοκινητούς !

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καπου καποιος χαρτης με την καλυψη δικτυου 3g της Cosmote για ολη την Ελλαδα; Η εστω για Αθηνα και Πατρα;
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα ερωτήματα σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι από 15-06-2005 έως 15-09-2005, παρέχεται δωρεάν video κλήση (προς συνδρομητές Ελληνικών δικτύων κινητής τηλεφωνίας: COSMOTE, VODAFONE, ΤΙΜ), e-mail και πλοήγηση με 3G i-mode σε όλους τους 3G i-mode χρήστες (υφιστάμενους i-mode χρήστες που αποκτούν USIM κάρτα και 3G i-mode συσκευή και νέους χρήστες που αποκτούν για πρώτη φορά i-mode με USIM και 3G i-mode συσκευή).

 

απο το cc της CosmOte

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα ερωτήματα σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι από 15-06-2005 έως 15-09-2005, παρέχεται δωρεάν video κλήση (προς συνδρομητές Ελληνικών δικτύων κινητής τηλεφωνίας: COSMOTE, VODAFONE, ΤΙΜ), e-mail και πλοήγηση με 3G i-mode σε όλους τους 3G i-mode χρήστες (υφιστάμενους i-mode χρήστες που αποκτούν USIM κάρτα και 3G i-mode συσκευή και νέους χρήστες που αποκτούν για πρώτη φορά i-mode με USIM και 3G i-mode συσκευή).

 

απο το cc της CosmOte

 

Και στις 17 Ιουνίου που ρώτησα εγώ έτσι μου είπαν, και το site ακόμα αυτό αναφέρει... κατά τα άλλα καποιοι εδω πέρα βιάστηκαν να μου την πουν στις 21 Ιουνίου οτι κάνω ΛΑΘΟΣ, και το έχουν και καρατσεκαρισμένο κιόλας!!

 

Ωραία προσφορά ρε παιδιά, να την χαίρεστε που θα πάμε να πάρουμε συσκευή 3G i-mode (όταν με το καλό έρθει!) για δωρεάν βιντεοκλήσεις.... Προφανώς δεν την αντιγράφει σε όλα ο Cote την Voda :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Και στις 17 Ιουνίου που ρώτησα εγώ έτσι μου είπαν, και το site ακόμα αυτό αναφέρει... κατά τα άλλα καποιοι εδω πέρα βιάστηκαν να μου την πουν στις 21 Ιουνίου οτι κάνω ΛΑΘΟΣ, και το έχουν και καρατσεκαρισμένο κιόλας!!

 

Ωραία προσφορά ρε παιδιά, να την χαίρεστε που θα πάμε να πάρουμε συσκευή 3G i-mode (όταν με το καλό έρθει!) για δωρεάν βιντεοκλήσεις.... Προφανώς δεν την αντιγράφει σε όλα ο Cote την Voda :rolleyes:

Να ρωτήσω κάτι...

Μου φαίνεται ή είναι λίγο βεβιασμένη και ανοργάνωτη η κίνηση της Cosmote να βγάλει διαφημίσεις στην τηλεόραση για το i-mode over 3G;

Και εξηγούμαι: Στο site cosmote.gr και imode.gr το μόνο που υπάρχει είναι η αναφορά στις δυνατότητες βιντεοκλήσης, παιχνιδιών, μουσικών κομματιών αλλά πουθενά η παρουσίαση της συσκευής η οποία απλά κατονομάζεται ως NEC N600i. Επίσης πουθενά δεν φαίνεται να πωλείται η εν λόγω συσκευή και γενικά το θεωρώ απαράδεκτο που άρχισε η διαφημιστική προώθηση χωρίς να έχει ενημερωθεί το site της εταιρείας και χωρίς να υπάρχει η συσκευή!

 

Στο αντίστοιχο λανσάρισμα της Vodafone υπήρχαν από την πρώτη στιγμή στο site πληροφορίες για τις συσκευές και οι συσκευές είχαν φτάσει στα καταστήματα όταν άρχισε η διαφήμιση!

 

Μήπως βιάζεται λίγο η Cosmote; Πάντως τι σου κάνει ο ανταγωνισμός; Ακριβώς μετά τη διαφήμιση i-mode 3G της Cosmote παίζει διαφήμιση live! 3G της Vodafone όπου εμμέσως πλην σαφώς τονίζεται ότι η δεύτερη έχει παρουσιάσει την υπηρεσία εδώ και καιρό και ότι έχει μεγάλη γκάμα συσκευών... Αρχίσανε τα γλέντια! Άντε μήπως δούμε και καμμιά ουσιαστική προσφορά στο 3G (εννοώ υπηρεσίες, συσκευές, κάλυψη και τιμές και γενικά πόλεμος εταιρειών σε αυτούς τους τομείς!)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι...

Μου φαίνεται ή είναι λίγο βεβιασμένη και ανοργάνωτη η κίνηση της Cosmote να βγάλει διαφημίσεις στην τηλεόραση για το i-mode over 3G;

Και εξηγούμαι: Στο site cosmote.gr και imode.gr το μόνο που υπάρχει είναι η αναφορά στις δυνατότητες βιντεοκλήσης, παιχνιδιών, μουσικών κομματιών αλλά πουθενά η παρουσίαση της συσκευής η οποία απλά κατονομάζεται ως NEC N600i. Επίσης πουθενά δεν φαίνεται να πωλείται η εν λόγω συσκευή και γενικά το θεωρώ απαράδεκτο που άρχισε η διαφημιστική προώθηση χωρίς να έχει ενημερωθεί το site της εταιρείας και χωρίς να υπάρχει η συσκευή!

 

Στο αντίστοιχο λανσάρισμα της Vodafone υπήρχαν από την πρώτη στιγμή στο site πληροφορίες για τις συσκευές και οι συσκευές είχαν φτάσει στα καταστήματα όταν άρχισε η διαφήμιση!

 

Μήπως βιάζεται λίγο η Cosmote; Πάντως τι σου κάνει ο ανταγωνισμός; Ακριβώς μετά τη διαφήμιση i-mode 3G της Cosmote παίζει διαφήμιση live! 3G της Vodafone όπου εμμέσως πλην σαφώς τονίζεται ότι η δεύτερη έχει παρουσιάσει την υπηρεσία εδώ και καιρό και ότι έχει μεγάλη γκάμα συσκευών... Αρχίσανε τα γλέντια! Άντε μήπως δούμε και καμμιά ουσιαστική προσφορά στο 3G (εννοώ υπηρεσίες, συσκευές, κάλυψη και τιμές και γενικά πόλεμος εταιρειών σε αυτούς τους τομείς!)

Sorry alla gia ola auta h Tim ti kanei?To image douleuei over 3g?

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Sorry alla gia ola auta h Tim ti kanei?To image douleuei over 3g?

:lol: :lol: :lol: :lol: Πολύ καλό!!! Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;!;

 

Σοβαρά τώρα, η ΤΙΜ έχει Mobile TV το οποίο το υποστηρίζει και με απλές (μη 3G συσκευές όπως GPRS και EDGE) το θέμα είναι ότι η ΤΙΜ φαίνεται να είναι στον κόσμο της καθώς είναι η μόνη που χρεώνει πάγιο για το 3G, στο οποίο όπως είπα διαθέτει μόνο streaming video και βιντεοκλήση...

 

Ελπίζω να ξυπνήσει σύντομα αν και δεν φαίνεται... Πάντως δεν χρειάζεται να κάνει πολλά. Συσκευές υπάρχουν, δίκτυο κουτσά-στραβά έχει στην Αθήνα, αρκεί να βγάλει τα κλασσικά: mobile music, ζωντανή τηλεόραση (τα υπόλοιπα ringtones, παιχνίδια κτλ. τα έχει ήδη) και βέβαια να κόψει το πάγιο στο 3G!!!

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: :lol: :lol: Πολύ καλό!!! Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;!;

 

Σοβαρά τώρα, η ΤΙΜ έχει Mobile TV το οποίο το υποστηρίζει και με απλές (μη 3G συσκευές όπως GPRS και EDGE) το θέμα είναι ότι η ΤΙΜ φαίνεται να είναι στον κόσμο της καθώς είναι η μόνη που χρεώνει πάγιο για το 3G, στο οποίο όπως είπα διαθέτει μόνο streaming video και βιντεοκλήση...

 

Ελπίζω να ξυπνήσει σύντομα αν και δεν φαίνεται... Πάντως δεν χρειάζεται να κάνει πολλά. Συσκευές υπάρχουν, δίκτυο κουτσά-στραβά έχει στην Αθήνα, αρκεί να βγάλει τα κλασσικά: mobile music, ζωντανή τηλεόραση (τα υπόλοιπα ringtones, παιχνίδια κτλ. τα έχει ήδη) και βέβαια να κόψει το πάγιο στο 3G!!!

για να εξηγούμαστε.το imagine σαν symbian applet χρησιμοποιεί τον relay server MMS(είτε 3g όπως στο 6680 είτε 2g όπως στα υπόλοιπα ΝΟΚΙΑ S60)

το μενού υπερεσιών από το wap είναι διαθέσιμο ΠΑΛΙ ΣΕ ολους τους συνδρομητές ΤΙΜ...Μωρέ δίκτυο έχει η ΤΙΜ ΤΙΜΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Η ΑΤΙΜΗ!Ελπίζω η χειμερία νάρκη να λήξει ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ! :D

 

Τώρα όσον αφορά την cosmote,κρίμα που δεν έχω συμβόλαιο(έληξε ένα μηνα πριν :cry: ) αλλιώς έχω what's up και θα μπορέσω να κάνω video call.

 

Για το δίκτυο να σας πω ότι στο Βόλο από το βουνό πάνω από τις Αλυκές μέχρι την άκρη του Βόλου το σήμα είναι ΠΑΝΤΟΥ ΤΕΡΜΑ! :w00t: Με μεγάλη μου έκπληξη δεν έπιανε η vodafone αλλά έπιανε η ΤΙΜ(!) σε όλους τους εξωτερικούς χώρους τουλάχιστον...Στο εξοχικό μου στο μπαλκόνι μου σε αναζήτηση δικτύου βρήκα COSMOTE 3G(3-4/5) και ΤΙΜ 3G(5/5) αλλά ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΠΙΑΝΑΝ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΑΠΟ ΒΟΛΟ! Καλά μας κοροϊδεύουν;ΤΙΣ ΕΧΟΥΝ ΤΣΙΤΩΣΕΙ ΤΙΣ ΚΕΡΑΙΕΣ ΤΟΥΣ;Πολλές φορές σε cosmote το σήμα umts ήταν καλύτερο από το gsm :wacko: το προτείνω ανεπιφύλακτα στους Βολιώτες...έκανε κανένας video call με cosmote 3g να μας πει εντυπώσεις;Αν είναι να πάω να χτυπήσω καμία σύνδεση στο Βασικό Πρόγραμμα 2...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζετε αν παίζει το 3G Video Streaming Cosmote στο 6680.Επίσης αν το έχετε δοκιμάσει τί κανάλια έχει και πόσα ΚΒ περίπου κατεβάζει για 5 λεπτά χρήσης;
george cc
Link to comment
Share on other sites

Καλή η δωρεάν δοκιμή αλλά εντελώς σπάγγοι που δεν έδωσαν την 3η γενιά και στα καρτοκινητά. Πού αλλού θα βρουν τόσο κόσμο να δοκιμάζει το δίκτυό τους; Να δείτε που εντελώς συμπτωματικά θα το δώσουν μόλις λήξει η δωρεάν περίοδος! Αθάνατη κοσμο(πο)τέ !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζετε αν παίζει το 3G Video Streaming Cosmote στο 6680.Επίσης αν το έχετε δοκιμάσει τί κανάλια έχει και πόσα ΚΒ περίπου κατεβάζει για 5 λεπτά χρήσης;

Επίσης,γνωρίζεται αν προσφέρεται δωρεάν αυτή η υπηρεσία όπως οι βιντεοκλήσεις;

george cc
Link to comment
Share on other sites

Επίσης,γνωρίζεται αν προσφέρεται δωρεάν αυτή η υπηρεσία όπως οι βιντεοκλήσεις;

Υπάρχει και ο Τιμοκατάλογος της COSMOTE. Μπορείς να το δεις!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, έχω το 6680 και πάω να τρελαθώ!! Μένω Κυψέλη (Αθήνα) και ενώ στο υπόγειο γκαραζ έχει 6/6 3G, στον 5ο όροφο που μένω δεν πιάνει ΠΟΥΘΕΝΑ!!! Μήπως φταίνε οι ρυθμίσεις στο κινητό?
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...