Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ούτε προσφορά βλέπω, ούτε να έχουν άμεσα πρόθεση να το δώσουν στα καρτοκινητά όπως η βόντα. Αυτή τη στιγμή, ενώ έχω συμβόλαιο κοσμοτέ, παίζω με το 3G με ένα παλιό αλακαρτ που μου'χει μείνει από παλιά.

Ξέρει κανείς αν σκοπεύει να δώσει 3G στα καρτοκινητά, έστω όταν βγάλει στην αγορά συσκευές 3G με i-mode (μας έχει #$%^& με το i-mode της !!! ) ;;;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nosferatu ( 1 Ιαν. 2005 , 20:06)

 

Ούτε προσφορά βλέπω, ούτε να έχουν άμεσα πρόθεση να το δώσουν στα καρτοκινητά όπως η βόντα. Αυτή τη στιγμή, ενώ έχω συμβόλαιο κοσμοτέ, παίζω με το 3G με ένα παλιό αλακαρτ που μου'χει μείνει από παλιά.

Ξέρει κανείς αν σκοπεύει να δώσει 3G στα καρτοκινητά, έστω όταν βγάλει στην αγορά συσκευές 3G με i-mode (μας έχει #$%^& με το i-mode της !!! ) ;;;

 

Εγω πιστεύω ότι μέχρι τέλος του χρόνου θα έχει καλύψει όλη την Ελλάδα και ύστερα θα δούμε τις προσφορές που πραγματικά θα είναι προσφορές για όλη την Ελλάδα και όχι για κανα 2 πόλεις όπως τις άλλες 2 εταιρίες!Ξέρει τι κάνει η cosmote!Πρώτα σήμα και μετά όλα τα άλλα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος petrogas ( 1 Ιαν. 2005 , 23:53)

 

Μήπως ξέρετε αν έχει κάλυψη 3G στην Καβάλα;

 

'Ολες οι μεγάλες πόλεις της Μακεδονίας έχουν στο κέντρο κεραία!Καβάλα,Κατερίνη,Σέρρες,Δράμα,Βέροια,Κοζάνη

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε αν είναι δυνατό, εκτός από βιντεοκλήση, να χρησιμοποιήσω το 3G δίκτυο για σύνδεση στο internet, όπως με το πακέτο gprs easy κτλ;

Στην περίπτωση αυτή, ποιά είναι η χρέωση;

Η αντικατάσταση της sim μου με usim χρεώνεται ή είναι δωρεάν; Έχω συμβόλαιο κοσμοτέ..

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος cocu ( 1 Ιαν. 2005 , 20:32)

 

Εγω πιστεύω ότι μέχρι τέλος του χρόνου θα έχει καλύψει όλη την Ελλάδα και ύστερα θα δούμε τις προσφορές που πραγματικά θα είναι προσφορές για όλη την Ελλάδα και όχι για κανα 2 πόλεις όπως τις άλλες 2 εταιρίες!Ξέρει τι κάνει η cosmote!Πρώτα σήμα και μετά όλα τα άλλα!

 

 

Kαι οι άλλες εταιρίες έχουν σε πολλές πόλεις κάλυψη απλά το κρύβουν για θέματα νομιμότητας :lol: Καλά η cosmote το έχει ρίξει στην κεραία 3g,έτσι όπως πάει και η Καρδίτσα ώς τον Ιούνιο θα έχει καλυφθεί(pas mal :happy: ...) Αν κάνει και καλές προσφορές έφυγα για cosmote...!όχι θα κάθομαι να με γδύνει η ΤΙΜ...άντε γεια!

όπως είπες,πρώτα κάλυψη και μετά όλα τα άλλα.ΝΑ ΤΙΣ ΒΡΑΣΩ ΤΩΡΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΥΣΚΕΥΗ 3G.αυτές τις μαγκιές η vodafone & TIM να τις κάνουν σε 2 χρόνια που σχεδόν όλοι θα έχουν 3g συσκευή....

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mixtri ( 7 Ιαν. 2005 , 14:07)

 

Kαι οι άλλες εταιρίες έχουν σε πολλές πόλεις κάλυψη απλά το κρύβουν για θέματα νομιμότητας :lol: Καλά η cosmote το έχει ρίξει στην κεραία 3g,έτσι όπως πάει και η Καρδίτσα ώς τον Ιούνιο θα έχει καλυφθεί(pas mal :happy: ...) Αν κάνει και καλές προσφορές έφυγα για cosmote...!όχι θα κάθομαι να με γδύνει η ΤΙΜ...άντε γεια!

όπως είπες,πρώτα κάλυψη και μετά όλα τα άλλα.ΝΑ ΤΙΣ ΒΡΑΣΩ ΤΩΡΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΥΣΚΕΥΗ 3G.αυτές τις μαγκιές η vodafone & TIM να τις κάνουν σε 2 χρόνια που σχεδόν όλοι θα έχουν 3g συσκευή....

 

 

Έχεις δίκιο, όπως έγραψα και στο θέμα κάλυψης 3G δικτύου της Voda, η Cosmote φαίνεται ότι έχει πάρει στα σοβαρά το θέμα της κάλυψης του δικτύου 3g με αποτέλεσμα να έχει σήμα σε πολλά σημεία της επαρχίας όπου οι άλλες δύο είναι ανύπαρκτες.

Γενικά η Voda κοιτάει να καλύψει αστικές περιοχές εν μέρει ενώ η Cosmote ήδη έχει αρκετά ικανοποιητικό σήμα, π.χ. στη Λάρισα η Voda καλύπτει γενικά εξωτερικούς χώρους και κυρίως στο κέντρο και στα ανατολικά της πόλης ενώ η Cosmote καλύπτει όλη την πόλη με καλό σήμα ακόμα και σε εσωτερικούς χώρους! Επίσης η Cosmote έχοντας φτάσει σε ικανοποιητικά επίπεδα κάλυψης στις μεγάλες επαρχιακές πόλεις αρχίζει να καλύπτει και λιγότερο πυκνοκατοικημένες περιοχές (π.χ. Άνω Βόλος, Πιερία κτλ.). Για την ΤΙΜ, απλά ουδέν σχόλιον, είναι πολύ πίσω από τις άλλες δύο με διαφορά...

 

Το θέμα είναι ότι η Cosmote φαίνεται να υπερέχει στην επαρχία πάρα πολύ, με βάση προσωπικές παρατηρήσεις.

Στην Αθήνα δεν ξέρω τι γίνεται (γιατί ευτυχώς ακόμα λείπω σε διακοπές!).

αλλά είμαι σίγουρος ότι κι εκει σε εσωτερικούς χώρους η Cosmote θα υπερέχει!

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σήμερα σε oteshop όπου μου είπαν ότι υπάρχει usim και για καρτοκινητά κοσμοτέ με χρέωση 13 ευρώ (δε ρώτησα αν είναι με ΦΠΑ, υποθέτω πως όχι). Μπορεί κανείς να επιβεβαιώσει αν διατίθενται υπηρεσίες 3ης γενιάς (βιντεοκλήση) για καρτοκινητά;

Η usim για σύνδεση επίσης χρεώνεται;

Ευτυχώς έχω καθαρή έκδοση Ζ1010 οπότε μόλις λήξει η προσφορά βόδιφον (πολύ μούφα το 3G δίκτυό της) θα βάλω τη σύνδεση κοσμοτέ μου και θα καλώ σε κοσμοκάρτα..

Επιβεβαιώνω το ελεεινό δίκτυο της βόδιφον τόσο σε εξωτερικούς όσο και σε εσωτερικούς χώρους (όπου είναι συνήθως ανύπαρκτο).

Φίλος με 3G κοσμοτέ με βεβαιώνει ότι η κάλυψη της κοσμοτέ είναι ΚΛΑΣΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΗ της βόδιφον...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gmmour ( 7 Ιαν. 2005 , 13:57)

Γενικά η Voda κοιτάει να καλύψει αστικές περιοχές εν μέρει ενώ η Cosmote ήδη έχει αρκετά ικανοποιητικό σήμα, π.χ. στη Λάρισα η vodafone καλύπτει γενικά εξωτερικούς χώρους και κυρίως στο κέντρο και στα ανατολικά της πόλης ενώ η Cosmote καλύπτει όλη την πόλη με καλό σήμα ακόμα και σε εσωτερικούς χώρους! Επίσης η Cosmote έχοντας φτάσει σε ικανοποιητικά επίπεδα κάλυψης στις μεγάλες επαρχιακές πόλεις αρχίζει να καλύπτει και λιγότερο πυκνοκατοικημένες περιοχές (π.χ. Άνω Βόλος, Πιερία κτλ.). Για την ΤΙΜ, απλά ουδέν σχόλιον, είναι πολύ πίσω από τις άλλες δύο με διαφορά...

 

 

 

H TIM δεν έχει καλή κάλυψη σε Λάρισα και Βόλο με 3g;;; :blink: :wacko:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mixtri ( 7 Ιαν. 2005 , 23:18)

 

H TIM δεν έχει καλή κάλυψη σε Λάρισα και Βόλο με 3g;;; :blink: :wacko:

 

 

Στη Λάρισα προσωπικά 15 μέρες που είμαι εδώ δεν έχω βρει πουθενά ΤΙΜ... sorry...

Link to comment
Share on other sites

Aν είναι δυνατόν...Πάντως όπως πληροφορήθηκα έχει τουλάχιστον EDGE όλος ο Ν.Λαρίσης και σε θέματα ταχυτήτων είναι εξασφαλισμένοι :D :happy: Αλλά καθόλου κάλυψη 3g;Απίστευτο,ένας φίλος μου με u10(Αγγλίας) πάντως βρίσκει τη κάλυψη 3g καταπληκτική,απορώ δηλαδή... :wacko:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά, να ρωτήσω ξέρετε αν η cosmote επιτρέπει στα καρτοκινητά να έχουν 3g?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Όπως όλοι ξέρουμε, εδώ και ένα μήνα περίπου η vodafone λανσάρει με ιδιαίτερο ζήλο τις υπηρεσίες τρίτης γενιάς με αρκετές αποκλειστικές συσκευές και υπηρεσίες.

Πότε πιστεύετε ή έχετε ακούσει ότι θα κάνει την "αντεπίθεση" η Cosmote;

Τι συσκευές θα προσφέρει; Τι υπηρεσίες θα προσφέρει; Πότε νομίζετε ότι θα έρθει και τι υπηρεσίες και συσκευές θα έχει (ή θα θέλατε να έχει) το i-mode 3G;

 

Αναμένω απαντήσεις τόσο από όσους θέλουν να εκφράσουν τις προσδοκίες τους για την απάντηση της Cosmote όσο και από αυτούς που όλο και κάτι παραπάνω γνωρίζουν εκ των έσω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gmmour (13 Ιαν. 2005 , 02:00)

 

Γεια σας,

Όπως όλοι ξέρουμε, εδώ και ένα μήνα περίπου η vodafone λανσάρει με ιδιαίτερο ζήλο τις υπηρεσίες τρίτης γενιάς με αρκετές αποκλειστικές συσκευές και υπηρεσίες.

Πότε πιστεύετε ή έχετε ακούσει ότι θα κάνει την "αντεπίθεση" η Cosmote;

Τι συσκευές θα προσφέρει; Τι υπηρεσίες θα προσφέρει; Πότε νομίζετε ότι θα έρθει και τι υπηρεσίες και συσκευές θα έχει (ή θα θέλατε να έχει) το i-mode 3G;

 

Αναμένω απαντήσεις τόσο από όσους θέλουν να εκφράσουν τις προσδοκίες τους για την απάντηση της Cosmote όσο και από αυτούς που όλο και κάτι παραπάνω γνωρίζουν εκ των έσω.

 

Εγώ ξέρω ότι μέχρι το τέλος του εξαμήνου αυτού θα καλύψει πολύ μεγάλο ποσοστό της Ελλάδος μπορεί να είναι γύρω στο 70-80% και από ΄τότε και μετά θα αρχίσει τις προσφορές!Η cosmote κοιτά να καλύψει την χώρα πρώτα και ύστερα θα βγάλει προσφορές!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος cocu (13 Ιαν. 2005 , 03:38)

 

Εγώ ξέρω ότι μέχρι το τέλος του εξαμήνου αυτού θα καλύψει πολύ μεγάλο ποσοστό της Ελλάδος μπορεί να είναι γύρω στο 70-80% και από ΄τότε και μετά θα αρχίσει τις προσφορές!Η cosmote κοιτά να καλύψει την χώρα πρώτα και ύστερα θα βγάλει προσφορές!

 

 

εγω πάλι πιστεύω ότι επειδή έχει εγκλωβιστεί στο i-mode, θα αντεπιτεθεί μόλις αρχίσουν να έρχονται τα i-mode 3G κινητά. Τα οποία έχουν ήδη ανακοινωθεί από την ΝΤΤ (i-mode 3G με ευρωπαϊκό 2G, δηλ. GSM) και πιστεύω ότι όπου να'ναι έρχονται και εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Και ποιός σοβαρός άνθρωπος θα αγοράσει 3G imode συσκευή ;;;

Πάντως όχι όσοι γνωρίζουν για ανοιχτά πρότυπα και συμβατότητα!

Να τα χαίρονται, αν δώσουν καλά πακέτα θα έχω το Ζ1010 που πήρα τώρα σε καθαρή έκδοση και έχει βγει και εκτός παραγωγής. Όσοι πιστεύετε ότι θα θέλετε 3G πάρτε ΤΩΡΑ από ένα Ζ1010, μετά όλες οι συσκευές θα είναι "πειραγμένες" (είτε live είτε imode!)..

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkc (13 Ιαν. 2005 , 10:54)

 

εγω πάλι πιστεύω ότι επειδή έχει εγκλωβιστεί στο i-mode, θα αντεπιτεθεί μόλις αρχίσουν να έρχονται τα i-mode 3G κινητά. Τα οποία έχουν ήδη ανακοινωθεί από την ΝΤΤ (i-mode 3G με ευρωπαϊκό 2G, δηλ. GSM) και πιστεύω ότι όπου να'ναι έρχονται και εδώ...

 

 

Για την ακρίβεια αυτό που έχει ανακοινωθεί από την NTT DoCoMo είναι ότι θα υπάρξουν σύντομα συσκευές FOMA (ιαπωνικό WCDMA δίκτυο τρίτης γενιάς το οποίο λειτουργεί στα ίδια πρότυπα με τα ευρωπαϊκά αλλά δυστυχώς δεν είναι συμβατό με το δικό μας UMTS) οι οποίες θα λειτουργούν και ως GSM. Πρόκειται δηλαδή για dual mode συσκευές οι οποίες θα επιτρέπουν τη χρήση τους ως συσκευές τρίτης γενιάς στην Ιαπωνία (στο δίκτυο FOMA) και τη χρήση τους ως απλά GSM κινητά δεύτερης γενιάς στην Ευρώπη.

 

Ουσιαστικά πρόκειται για διευκόλυνση για τους Ιάπωνες τουρίστες που ταξιδεύουν στην Ευρώπη αλλά δεν νομίζω ότι αυτές οι συσκευές θα διατεθούν στην Ευρώπη... Ίσως στο μέλλον σιγά σιγά να βγουν κινητά που να είναι ταυτόχρονα UMTS και FOMA αλλά και πάλι κι αυτά δεν νομίζω ότι θα έχουν μεγάλη απήχηση στην Ευρώπη γιατί το μόνο δίκτυο FOMA στον κόσμο είναι αυτό της DoCoMo. Στην Ιαπωνία μόνο θα έχουν μέλλον γιατί εκεί υπάρχει το πρόβλημα.

Σημειώνω ότι η DoCoMo προχωρά σε αυτήν την κίνηση γιατί το αντίστοιχο δίκτυο τρίτης γενιάς της Vodafone Ιαπωνίας είναι πλήρως συμβατό με τα ευρωπαϊκά με αποτέλεσμα τόσο οι Ευρωπαίοι όσο και οι Ιάπωνες να έχουν πλήρες αμφίδρομο roaming (στην Ιαπωνία η Voda πουλάει τις ίδιες συσκευές τρίτης γενιάς με αυτές που πουλάει και στην Ευρώπη και στην Ελλάδα!).

 

Το θέμα είναι ότι για UMTS i-mode συσκευές δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα επίσημα αν και είναι πολύ πιθανό αυτές να παρουσιαστούν μαζί με τις FOMA/GSM dual mode συσκευές που ανάφερα παραπάνω.

 

Επίσης είναι σημαντικό η Cosmote να "ξεκολλήσει" τουλάχιστον στο θέμα του 3G από το i-mode και να παρέχει πλούσιο περιεχόμενο και στους κατόχους απλών 3G συσκευών που θα βγουν σε λίγο στο εμπόριο (ουσιαστικά οι συσκευές που τώρα η Voda έχει ως αποκλειστικές, θα κυκλοφορήσουν σε λίγο καιρό με άλλο όνομα και θα πωλούνται από όλες τις εταιρείες π.χ. Motorola V980 live!/V975 απλό)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε gmmour, όπως έγραψα και σε άλλο σημείο του φόρουμ, το κόλλημα της κοσμοτέ με το 3G i-mode και γενικά το i-mode είναι ανεξήγητο και μοναδικό. Με όποιον από εκεί μέσα και αν μιλήσεις θα σου πει πόσο φοβερή τεχνολογία είναι και πόσα πολλά έχει να προσφέρει (στους γιαπωνέζους και στους κατασκευαστές τους εννοούν;;;)!!! Στο μεταξύ το mycosmos view που είναι wap site είναι παρατημένο από τότε που φτιάχτηκε... Όσο για το i-mode, είναι εντελώς απαράδεκτο, διότι για την παραμικρή πληροφορία πρέπει να γραφτείς συνδρομητής με 1-3Ε το μήνα συνδρομή.. Σε αυτό το θέμα είναι ακόμα χειρότερο και από το live το οποίο επίσης το βρίζουμε..

Να δεις πόσοι θα πάνε στη βόντα, όπου, αν εξαιρέσεις το κόκκινο χρώμα και τη δέσμευση μερικών κουμπιών στη συσκευή, τουλάχιστο μπορείς να τις δουλέψεις και σε άλλα δίκτυα!!!

ΞΥΠΝΑ COSMOTE, ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ I-MODE !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.Τελικά η COSMOTE έχει βγάλει ρυθμίσεις για τη χρήση του 3G ή δεν χρειάζονται για το ΝΟΚΙΑ 6630.

Μάλλον όσοι έχω ρωτήσει είναι άσχετοι και δεν έχω πάρει μια σωστή απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

gia sas paidia

 

to Wireless Internet Easy (3G) ektos apo USIM xreiazete kai xoria energopiisi?

 

persi to kalokairi ithela na energipiiso internet over GPRS kai ithelan tavtotites ktl.

pos energopiite tora diladi i prosvasi internet meso 3G (i esto kai GPRS)

 

THX

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.Τελικά η COSMOTE έχει βγάλει ρυθμίσεις για τη χρήση του 3G ή δεν χρειάζονται για το ΝΟΚΙΑ 6630.

Μάλλον όσοι έχω ρωτήσει είναι άσχετοι και δεν έχω πάρει μια σωστή απάντηση.

Δημιούργησε ένα νέο προφίλ για σύνδεση στο ίντερνετ και στο σημείο πρόσβασης βάλε 3g-internet. Απαρέτητη προυπόθεση είναι να έχεις πριν ενεργοποιήσει το 3g-internet
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

bre paidia kai ena parakseno.......eno piano kampana shma 3G (LAMIA) den mporo na peraso videocall pros kanena apo ta 3 diktya (voda kai tim se alles poleis poy exoyn 3G) KAI pros cosmote mesa sthn idia polh?

mporei na moy dosei kapoios apanthsh?

eyxaristo

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει καποιος αν η συσκευη V800 μπορει να χρησιμοποιηθει σαν συσκευη τριτης γενιας σε αλλο δικτυο εκτος της vodafone;

Ναι, η συσκευή λειτουργεί κανονικά σε όλα τα δίκτυα.

Link to comment
Share on other sites

bre paidia kai ena parakseno.......eno piano kampana shma 3G (LAMIA) den mporo na peraso videocall pros kanena apo ta 3 diktya (voda kai tim se alles poleis poy exoyn 3G) KAI pros cosmote mesa sthn idia polh?

mporei na moy dosei kapoios apanthsh?

eyxaristo

 

 

mipos mporei kapoios na moy apanthsei?

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...