Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι σπαστικο σημα 3G άλλοτε ποιανεί μια γραμμή και άλλοτε φουλ . Τι σπαστικο Edited by JOHNMEGARYTHMOS

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παίδες. Να ρωτήσω κάτι, που φαίνεται χαζό.

Στο vodafone mobile connect τα GB που δίνονται ισχύουν για όλους τους τύπους συνδέσεων, πχ για edge , gprs και 3G ?

Δεν χρεώνομαι extra για σύνδεση σε gprs όταν δεν έχω 3G σήμα;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

εννοείται για όλους τους τύπους.

αυτοί σου δίνουν κάποια MB, τώρα η σύνδεση που θα χρησιμοποιήσεις δεν παίζει ρόλο.

αυτό που παίζει είναι το πόσα θα "φας"

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους!επειδη προσφατα μπηκα στο απεριοριστα 55 της κοσμοτε που δινει 750 ΜΒ δωρεαν,θελω να κανω μια ερωτηση.Ειναι αρκετα για καθημερινο σερφαρισμα απο το iphone μου??Επισης παρατηρησα οτι και με edge δικτυο παλι σερφαρει(δηλαδη και ας μην εχει 3G),ισχυουν και παλι τα δωρεαν ΜΒ η σε αυτη την περιπτωση χρεωνεσαι??ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έκοψε και το Unlimited των 30GB θέλω να πιστεύω πως δεν θα έχουμε πολλά <<μπουκώματα>>. Πάντως φαίνεται ότι ξύπνησαν και αναβαθμίζουν τις ταχυτητές τους σε πολύ καλά επίπεδα. Δεν μιλάω μόνο για το HSPA αλλά και για το HSUPA. :)

 

Όντως το HSUPA έχει πάρει τα πάνω του.

Στο λιμάνι της Ηγουμενίτσας 3.5mbps up :)

Link to comment
Share on other sites

Τι σπαστικο σημα 3G άλλοτε ποιανεί μια γραμμή και άλλοτε φουλ . Τι σπαστικο

 

Και σε μένα έτσι είναι και έχω διαπιστώσει ότι παίζει ρόλο και η ώρα που το χρησιμοποιείς. Στις 03:00 το πρωί πάει πολύ καλύτερα απ' ότι στις 10:00 το πρωί.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:300mb/το μήνα είναι αρκετά για σποραδική και σύντομη πλοήγηση ανα εβδομάδα,notifications απο fb,tweeter κλπ ενημερώσεις καιρού,ανανεώσεις feeds και ειδήσεων απο διάφορες εφαρμογές και για ανακτήσεις κεφαλίδων email καθημερινά όπως για χρήση msn kai whatsap app?Το κινητό που έχω είναι το Galaxy SII.
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe. (Albert Einstein)
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:300mb/το μήνα είναι αρκετά για σποραδική και σύντομη πλοήγηση ανα εβδομάδα,notifications απο fb,tweeter κλπ ενημερώσεις καιρού,ανανεώσεις feeds και ειδήσεων απο διάφορες εφαρμογές και για ανακτήσεις κεφαλίδων email καθημερινά όπως για χρήση msn kai whatsap app?Το κινητό που έχω είναι το Galaxy SII.

 

Πιστεύω οτι σου φτάνουν αρκεί να προσέχεις τα διάφορα autosync των διάφορων apps. Αν τα βάλεις να γίνονται πολύ συχνά, δε θα σου φτάνουν με τίποτα! Επίσης πρόσεχε τα MSΝ/λοιπά messenger. Κάποια τρώνε περισσότερο απο άλλα.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:300mb/το μήνα είναι αρκετά για σποραδική και σύντομη πλοήγηση ανα εβδομάδα,notifications απο fb,tweeter κλπ ενημερώσεις καιρού,ανανεώσεις feeds και ειδήσεων απο διάφορες εφαρμογές και για ανακτήσεις κεφαλίδων email καθημερινά όπως για χρήση msn kai whatsap app?Το κινητό που έχω είναι το Galaxy SII.

 

κοιτα για μενα που θελω 5gb την εβδομαδα δεν κανει:lol::lol:

Αλλά Γι'αυτα που ζητάς σου φτανούν ανέτα το fb και το twitter προσωπικα δεν "καινε" τπτ :p ουτε το gmail απλως οπως λεει και ο φιλος παραπανώ με msn γιατι αυτο καπώς τραβαεί , και προσοχή Σε skype αν χρησιμοποίεεις! με τίς κλήσεις τρώει 2,5/4mb to λέπτο αναλογως το σημά που και έχεις εσυ και την ποιοτήτα του ηχόυ που 8α στελνέις και θα λαμβάνεις!

iPhone 4s - Jailbroken 6.1.2

Xperia Mini Pro//Rooted//xRecovery//Android 4.1//Overclocked 1,4GHZ

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους!επειδη προσφατα μπηκα στο απεριοριστα 55 της κοσμοτε που δινει 750 ΜΒ δωρεαν,θελω να κανω μια ερωτηση.Ειναι αρκετα για καθημερινο σερφαρισμα απο το iphone μου??Επισης παρατηρησα οτι και με edge δικτυο παλι σερφαρει(δηλαδη και ας μην εχει 3G),ισχυουν και παλι τα δωρεαν ΜΒ η σε αυτη την περιπτωση χρεωνεσαι??ευχαριστω.
...ξερει κανεις??
Link to comment
Share on other sites

Τα ΜΒ του προγράμματός σου ισχύουν ανεξάρτητα αν του αν μπαίνεις με 3G η EDGE η GPRS. Το αν σου φτάνουν τα 750MB μόνο εσύ το ξέρεις...

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Για απλή πλοήγηση και λίγο youtube πιστεύω ότι είναι αρκετά.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Κάτι το οποίο παρατηρώ εδώ και καιρό και το οποίο ξεκίνησε να συμβαίνει ξαφνικά είναι ότι λαμβάνω μήνυμα απο την cosmote ότι έχω συνδεθεί στο internet(και έχω χρεωθεί προφανώς). Κάτι το οποίο μου έκανε εντύπωση είναι ότι αυτό συνέβαινε εβδομαδιαία ίδιες περίπου ώρες, μέχρι που απενεργοποίησα γενικότερα όλες τις συνδέσεις για να απαλλαγώ απο αυτό. Το περίεργο είναι ότι όταν έβαλα την κάρτα σε διαφορετική συσκευή, παρουσιάστηκε ακριβώς το ιδιο πράγμα.

Γνωρίζει κανείς αν αυτό προκαλείται απο την cosmote; Υπάρχει κάποιος τρόπος να το απενεργοποιήσω;

 

ΥΓ. Έχω cosmoκάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό δεν συνδέεται μόνο του στο Internet .

Αποδεικνύεται εξάλου από το γεγονός ότι μόλις απενεργοποίησες όλες τις συνδέσεις , δεν ξανασυνδέθηκε.

Το πρόβλημα προκαλείτα από κινητά που έχουν ανοικτά τα Data.

Υπάρχει βέβεα και το γεγονός ότι μέχρι 2 Ιουνίου η cosmote είχε κλείσει τα Data , αλλά τώρα πια είναι ανοικτά για όλους.

 

 

Η υπηρεσία COSMOTE Internet Day Pass είναι προενεργοποιημένη σε όλους τους συνδρομητές Συμβολαίου, ΚαρτοΣυμβολαίου και Καρτοκινητής που δεν έχουν ενεργοποιημένο κάποιο πρόγραμμα ή πρόσθετη υπηρεσία που να παρέχει πρόσβαση στο Internet.

 

Αν θες να απενεργοποιήσεις την υπηρεσία COSMOTE Internet Day Pass στείλε δωρεάν SMS με τη λέξη END DAY στο 1333.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Thanks για την βοήθεια! Το απενεργοποίησα, ελπίζω να μην ξανα συμβεί.

 

Παρόλα αυτά το βρίσκω απαράδεκτο να γίνεται κάτι τέτοιο αυτόματα. Κοίταζα τα μηνύματα που έχω δεχθεί απο την συγκεκριμένη υπηρεσία και είναι τουλάχιστον 10. Που σημαίνει ότι έχω χρεωθεί τουλάχιστον 10 ευρώ χωρίς να το έχω επιλέξει.

:down:

Link to comment
Share on other sites

Και που απενεργοποιησες το day pass θα σου τραβαει λεφτα απο την καρτα σου και ειναι χειροτερα...πρεπει να απενεργοποιησεις τα data για να μην κανει συνδεση το κινητο σου.το καλυτερο θα ηταν να παρεις την κοτε και να ζητησεις να σου απενεργοποιησουν καθε υπηρεσια ιντερνετ ωστε να μην χρεωνεσε...
galaxy note 2,iphone5,ipad3....kai keep walking!
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση ξαφνικα πριν απο 3 βδομαδες το 3g booster ενω δουλευε κανονικα και το μηχανημα στο παραθυρο ειχε 2 γραμμες και ειχα hsdpa ξαφνικα ειχα μονο gsm τωρα που δουλεψε ξανα μου δινει 3g αντι για hsdpa και εχει ανεβει το σημα στο μηχανημα οτυ παραθυρου στις 3 γραμμες τι εγινε και εχασα το hsdpa?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Αν είστε χρήστης whatsup προφανώς σας έχει έρθει μήνυμα που σας ενημερώνει ότι μπορείτε πλέον να κάνετε reloadit ΔΩΡΕΑΝ μέσω του m.whatsup.gr απευθείας από το κινητό σας. Τις προάλλες ενώ έχω κάνει ανανέωση με 3ευρη κάρτα και λέω να κάνω reload από το κινητό μπας και κερδίσω κανά τζαμπέ μήνυμα και μπαίνω στο m.whatsup.gr

Αμέσως μετά μου ήρθε μήνυμα ότι χρεώθηκα 1 ευρώ και έχω απεριόριστο internet για την υπόλοιπη μέρα.

 

Γιατί χρεώθηκα ενώ το η πλοήγηση στο site από όσο καταλαβαίνω είναι δωρεάν?

Η vodafone πως ειδοποιεί στις διαφημίσεις τις ότι πλέον όλοι οι χρήστες ακόμα και αν οι ίδιοι δεν το έχουν επιλέξει χρεώνονται 1 ευρώ στην περίπτωση που δεν έχουν κάποιο πακέτο internet?Πόσο ξεφτίλα πια αυτή η Cosmote?Νισάφι.. :mad:

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα το ξανασκεφτώ πάρα πολύ σοβαρά αν θα ξαναεπιχειρήσω να κάνω reload από το κινητό.

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

Αν έκανες ανανέωση με 3υρη κάρτα , δεν σου στέλνει κωδικό στο Reload it ....Άδικα μπήκες λοιπόν.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια καλησπερα. εβαλα σημερα προγραμμα μεγκαμπαιτ. μου εστειλεη κοσμοτε τις ρυθμισεις εβαλα τη ρυθμιση ιντερνετ στο φακελο με τις συνδεσεις και του μμς στο φακελο με το wap. οποτε ανοιγω ενα widgetσυνδεομαι κανονικα και διπλα στο σημα 3g εμφανιζονται 2 βελακια τα οποια αποτι ξερω σημαινουν οτι συνδεεται και κατεβαζει δεδομενα.

το περιεργο ειναι οτι οταν κλεισω την εφαρμογη, τα βελακια δε σβυνονται. δε κατεβαζει δεδομενα ομως το βλεπω απο το μετρητη δεδομενων. για να σβησουν τα βελακια πρπεει να κλεισω την εφαρμογη widgetui απο το taskman. ξερετε τι παιζει? μηπως τελικα με χρεωνει? πως μπορουν να σβηνουν τα βελακια μολις βγαινω απο την εφαρμογη? μηπως ειναι bug του ν8?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ ενδιαφέρομαι να κάνω ένα συμβόλαιο για 2 μήνες( γίνεται για έναν?) μέχρι τέλη Αυγούστου και να εκμεταλευτώ την μισή τιμή στην online προσφορά με 12,5 ευρώ από 25 για το student.Μπορώ το πρόγραμμα αυτό να το ενσωματώσω στην κάρτα what's up µου?Δηλαδή να έχω 5gb ιντερνετ και να παίρνω και τηλέφωνα κανονικά?

Γίνεται να βάλω άνω όριο στο λογαριασμό μου? Ακόμα γίνετα να το κόψω όταν θέλω(συσκευή δεν θα πάρω)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ ενδιαφέρομαι να κάνω ένα συμβόλαιο για 2 μήνες( γίνεται για έναν?) μέχρι τέλη Αυγούστου και να εκμεταλευτώ την μισή τιμή στην online προσφορά με 12,5 ευρώ από 25 για το student.Μπορώ το πρόγραμμα αυτό να το ενσωματώσω στην κάρτα what's up µου?Δηλαδή να έχω 5gb ιντερνετ και να παίρνω και τηλέφωνα κανονικά?

Γίνεται να βάλω άνω όριο στο λογαριασμό μου? Ακόμα γίνετα να το κόψω όταν θέλω(συσκευή δεν θα πάρω)

Τίποτα από όλα αυτά δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα από όλα αυτά δεν γίνεται.

Αν δεν πάρει συσκευή γιατί δεν γίνεται; :blink:

 

Κάποια σαββατοκύριακα πηγαίνω στον Πόρο για 3ημερο. Χριάζομαι όμως internet για να περνάει η ώρα γιατί παρέες δεν υπάρχουν (και δεν θέλω). Τι προτείνετε; Υπάρχουν φορές που μπορεί να πάω 4 3ήμερα, μπορεί να κάτσω και παραπάνω, μπορεί και λιγότερο. Καμμιά βοήθεια;

Ταινίες δεν κατεβάζω, youtube θα δω άντε ένα βιντεάκι τη μέρα, κυρίως φόρουμς και msn/facebook, άντε να ενημερώσω λίγο το site μου.

Δυστυχώς δεν μπορώ να δω και τα πακέτα από το router για να είχαμε μια καλύτερη άποψη.

 

Το κινητό μου δεν είναι 3G.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κι ελπίζω να γράφω στο σωστό post.

αυτό τον καιρό είμαι στην καρδίτσα και εδώ και 3 μέρες δεν μπορώ να συνδεθώ στο internet μέσω κινητου. έχω το πρόγραμμα i20 της cosmote σε ένα Motorola Droid 2 Global. το πρόβλημα είναι πως ενώ δείχνει να έχει σήμα 3G,δεν μπορεί να συνδεθεί στο internet. δοκίμασα την sim και σε άλλα 2 smartphones που έχουν τις ρυθμίσεις και παλιότερα εμπαίνα απο κείνα,αλλά μάταια. δοκίμασα την what's up ενός φίλου μου και δουλεύει κανονικά και στα 3 smartphones.

επικοινώνησα με την cosmote,αλλά δεν πήρα απάντηση.

ξερεί κανείς τι παίζει; το έχει παρατηρήσει κι άλλος;

Dell Axim x51v, Dell Streak 5

Motorola A3100, Motorola Droid 2 Global, Motorola Droid Razr

Palm Pre Plus

Blackberry Bold 9780, Blackberry Q10

Apple iPhone 4

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...