Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις ήρθα στην Cosmote με φορητοτητα απο Vf και ενώ στο μετσοβο είχα full 3G σε όλα τα σημεια, τώρα δεν έχω πουθενά 3G ούτε καν στην πλατεία
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόλις ήρθα στην Cosmote με φορητοτητα απο Vf και ενώ στο μετσοβο είχα full 3G σε όλα τα σημεια, τώρα δεν έχω πουθενά 3G ούτε καν στην πλατεία

 

εχει να κανει με την περιοχη για μενα καλυτερα να εχεις και τα 3 δικτυα και αναλογα με την περιοχη να βαζεις την αντιστοιχη καρτα, δεν εννοω να εχεις συμβολαιο και στα 3 δικτυα αλλα με καρτα ή καποιο καρτοκινητο που και εκει εχουνε προσφορες . Γενικα ετσι εξυπηρετει πολυ οταν το εχεις αναγκη το ιντερνετ!! . Αν δεν ειναι τοσο αναγκαιο, τοτε αφησε την κοσμοτε οπως την εχεις και παρε αλλη μια σημ να υπαρχει εφεδρικη. Κατι τετοιο θα εκανα εγω. Εξαλλου δεν ειναι επιπλεον κοστος μια σημ παραπανω . π.χ. στην vodafone εχει 500mb internet χωρις κοστος για ενα μηνα με την αυτοματη ενεργοποιιηση το ιδιο και το πακετο των 60mb ιντερνετ .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Ηρθα και εγω απο vodafone σε συμβολαιο κοσμο.

Το δικτυο της κοσμοτε ειναι χεσμενο απο data στη θεσσαλονικη...πανω απο 1 mbit πουθενα...ακομα και κατερινη τα ιδια.

 

Μην ξανακουσω για δικτυο που πεταει, θα αρχισω τα ....καντηλια :blink:

Apple iphone 12 mini
Link to comment
Share on other sites

Ηρθα και εγω απο vodafone σε συμβολαιο κοσμο.

Το δικτυο της κοσμοτε ειναι χεσμενο απο data στη θεσσαλονικη...πανω απο 1 mbit πουθενα...ακομα και κατερινη τα ιδια.

 

Μην ξανακουσω για δικτυο που πεταει, θα αρχισω τα ....καντηλια :blink:

 

θεσσαλονικη με LTE παντως εβλεπα ΠΟΛΥ πανω απο 1mbps που αναφερεις...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ταχύτητες υπάρχουν....

Προσωπικά με lte εχω δει και 25, όμως σωστή κάλυψη δεν υπάρχει!

Άνω Μελίσσια έχουμε EDGE...

Link to comment
Share on other sites

Εχετε κανα προβλημα στην Αττικη με το ιντερνετ απο κινητο ,αυτην την ωρα απο cosmote ?

 

Edit:Eκανα μια επανεκινηση του τηλεφωνου και συνθεθηκε,δεν ξερω αν ηταν τυχαιο γεγονος-κολληματος του τηλεφωνου,η ειχε καποιο προβλημα το δικτυο cosmote.

Edited by weather1967
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβαλα πακέτο internet whatsup. Μου ήρθε πρώτα ένα μνμ που μου έλεγε να βάλω τον κωδικό 1111 όταν μου ζητηθεί κατά την εγκατάσταση του αρχείου ρυθμίσεων. Όταν όμως δίνω τον κωδικό μου λέει λάθος κωδικός. Καμιά ιδέα;
I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβαλα πακέτο internet whatsup. Μου ήρθε πρώτα ένα μνμ που μου έλεγε να βάλω τον κωδικό 1111 όταν μου ζητηθεί κατά την εγκατάσταση του αρχείου ρυθμίσεων. Όταν όμως δίνω τον κωδικό μου λέει λάθος κωδικός. Καμιά ιδέα;

 

βάλε το 1

Γενικά ο κωδικός είναι είτε το 1111 είτε το 1

Link to comment
Share on other sites

βάλε το 1

Γενικά ο κωδικός είναι είτε το 1111 είτε το 1

 

Δεν δέχεται ούτε 1 ούτε 1111. Έκανα τις ρυθμίσεις χειροκίνητα και όλα καλά. Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Τι έχει η cosmote και εδώ και 5 μέρες στο Λαγκαδά έχει τραγικό σήμα 10 φορές στο λεπτό αλλάζει απο hspa σε 3G πολλή ping έχει άλλα σήμερα τώρα βασικά που είμαι στην δουλειά έχει 2G Θεσσαλονίκη στο λιμάνι δεν πάει μια 10 λεπτά να μπω στο myphone ενώ προηγούμενη βδομάδα είχα fulll HSPA

 

:mad:

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Τι έχει η cosmote και εδώ και 5 μέρες στο Λαγκαδά έχει τραγικό σήμα 10 φορές στο λεπτό αλλάζει απο hspa σε 3G πολλή ping έχει άλλα σήμερα τώρα βασικά που είμαι στην δουλειά έχει 2G Θεσσαλονίκη στο λιμάνι δεν πάει μια 10 λεπτά να μπω στο myphone ενώ προηγούμενη βδομάδα είχα fulll HSPA

 

:mad:

Η cosmote έχει το τελευταίο εξάμηνο να συντηρήσει το δίκτυο της. Ανάλογα και οι άλλες εταιρίες. Μάλλον λόγο περικοπής προσωπικού η έξοδων από τις ιδιωτικές εταιρίες που αναλαμβάνουν την συντήρηση του εξοπλισμού.

 

Έζησα λόγο δουλειάς προβλήματα της cosmote σε δυο νομούς που πέσαν για πάρα πολλές μέρες οι VPN συνδέσεις (διάβασε σχετικό post μου παραπάνω) και το μόνο που κάνανε ήταν ότι κορόιδευαν τους πελάτες απλά παίρνοντας τηλέφωνο και δείχνοντας ότι υποτίθεται ασχολούνται με το πρόβλημα. Το ποιο τραγικό ήταν ότι το ξέραν και υποτίθεται ότι δεν το ήξεραν. Μετά από πολύ πίεση το παραδέχτηκαν ότι είχαν το πρόβλημα.

 

Αντίστοιχες εμπειρίες και από τα άλλα δίκτυα φυσικά αλλά στην ευνοημένη cosmote δεν θα έπρεπε να συμβαίνουν αυτά.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είμαι on-topic...

 

Όσο αφορά το ίντερνετ on the go με κάρτα. Οι κάρτες ανανέωσης είναι ίδιες με αυτές για τα καρτοκινητά; Η βασική μου απορία είναι αν μπορώ να βάλω κάρτα μέσω του e-banking της Πειραιώς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είμαι on-topic...

 

Όσο αφορά το ίντερνετ on the go με κάρτα. Οι κάρτες ανανέωσης είναι ίδιες με αυτές για τα καρτοκινητά; Η βασική μου απορία είναι αν μπορώ να βάλω κάρτα μέσω του e-banking της Πειραιώς.

 

Όχι, μην πάρεις, θα πάει χαμένη

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είμαι on-topic...

 

Όσο αφορά το ίντερνετ on the go με κάρτα. Οι κάρτες ανανέωσης είναι ίδιες με αυτές για τα καρτοκινητά; Η βασική μου απορία είναι αν μπορώ να βάλω κάρτα μέσω του e-banking της Πειραιώς.

 

Οι κάρτες ανανέωσης είναι ειδικές γιατί δεν έχουν φόρο 12 % .

Αν βάλεις κάρτα καρτοκινητού θα δουλέψει κανονικά αλλά θα έχεις 12 % φόρο

 

μπορείς να αγοράσεις online από εδώ http://www.connectphone.gr/internet.php

Link to comment
Share on other sites

Οι κάρτες ανανέωσης είναι ειδικές γιατί δεν έχουν φόρο 12 % .

Αν βάλεις κάρτα καρτοκινητού θα δουλέψει κανονικά αλλά θα έχεις 12 % φόρο

 

μπορείς να αγοράσεις online από εδώ http://www.connectphone.gr/internet.php

 

Aν κάνω άμεσα την κατάθεση ποσού στο connectphone (έχω λογαριασμό eurobank), θα μου σταλεί άμεσα ο κωδικός ή από αύριο;

Link to comment
Share on other sites

για μερικές μέρες θα βρίσκομαι πως Τρίκαλα μεριά, σε χωριά εκει, Κρίνη, Φαρκαδώνα κλπ.

Από ότι βλέπω στο χάρτη της cosmote υπάρχει 3G οπότε υποθέτω ότι τα data λογικά θα πηγαίνουν σχετικά γρήγορα.

Έχει κάποιος εμπειρία από εκεί;

 

έχω ένα USB stick από wind. Αν πάρω μία SIM internet on the go από την cosmote, θα δουλεύσει;

λογικά οι όποιες ρυθμίσεις είναι πάνω στη sim όπότε και το stick υποθέτω δε θα έχει πρόβλημα.

Ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ στο στικάκι internet on the go να τοποθετήσω μια κάρτα whatsup και έχοντας ενεργοποιήσει κάποιο πακέτο ίντερνετ π.χ. αυτό με τα 120ΜΒ να κλανω χρήση από το laptop; Το ίδιο μπορώ να κάνω και με στικάκι wind/vod;
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ στο στικάκι internet on the go να τοποθετήσω μια κάρτα whatsup και έχοντας ενεργοποιήσει κάποιο πακέτο ίντερνετ π.χ. αυτό με τα 120ΜΒ να κλανω χρήση από το laptop; Το ίδιο μπορώ να κάνω και με στικάκι wind/vod;

 

θα μπορεις κανονικα αρκει να αλλαξεις της ρυθμισεις και να βαλεις το σωστο σημειο συνδεσης . Συνηθως εχοντας ενα μονο usb stick μιας εταιρειας μπορεις να βαλεις οποια σημ θελεις αρα δεν χρειαζεται να παρεις αλλο. Και αν εχεις συσκευη με hotspot π.χ. android ή sumbian συσκευη κατεβαζοντας την εφαρμογη JoikuSpot την δωρεαν θα εχεις hotspot το κινητο σου αλλα δεν θα εχει κωδικο επειδη ειναι δωρεαν μονο εαν την πληρωσεις 9 ευρω θα μπορεις να βαλεις κωδικο. Σε καθε περιπτωση και για τις sumbian συμφερει.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

για μερικές μέρες θα βρίσκομαι πως Τρίκαλα μεριά, σε χωριά εκει, Κρίνη, Φαρκαδώνα κλπ.

Από ότι βλέπω στο χάρτη της cosmote υπάρχει 3G οπότε υποθέτω ότι τα data λογικά θα πηγαίνουν σχετικά γρήγορα.

Έχει κάποιος εμπειρία από εκεί;

 

έχω ένα USB stick από wind. Αν πάρω μία SIM internet on the go από την cosmote, θα δουλεύσει;

λογικά οι όποιες ρυθμίσεις είναι πάνω στη sim όπότε και το stick υποθέτω δε θα έχει πρόβλημα.

Ξέρει κανείς;

 

λοιπόν, το stick από τη wind δέχεται τη κάρτα από τη cosmote, η σύνδεση γίνεται μια χαρά αφού το stick είναι ξεκλείδωτο.

 

εδώ που κυκλοφορώ έχει 3G γρήγορα.

 

έχω μία σύνδεση internet on the go με κάρτα, μόνο sim με 20 ευρώ. πως μπορώ να ελέγξω το υπόλοιπο των bytes;

όταν έκανα τη σύνδεση στην αρχή με πέταξε σε μία σελίδα για να διαλέξω πακέτο, πήρα αυτό των 10 ημερών με 2 GB. Όλα καλά αλλά τώρα είμαι σε άλλο laptop και δεν ξέρω πως να δω το υπόλοιπο. Προσπάθησα με SMS αλλά δε μπορώ να στείλω. Έκανα λογαριασμό στο my cosmote αλλά δε βλέπω κάτι από εκεί.

 

Μία βοήθεια please :)

Link to comment
Share on other sites

πήγαινε στο ciotgprepaid.cosmote.gr

Η σελίδα αυτή δουλεύει μόνο μέσω stick cosmote

Link to comment
Share on other sites

πήγαινε στο ciotgprepaid.cosmote.gr

Η σελίδα αυτή δουλεύει μόνο μέσω stick cosmote

 

σε ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

θα μπορεις κανονικα αρκει να αλλαξεις της ρυθμισεις και να βαλεις το σωστο σημειο συνδεσης . Συνηθως εχοντας ενα μονο usb stick μιας εταιρειας μπορεις να βαλεις οποια σημ θελεις αρα δεν χρειαζεται να παρεις αλλο. Και αν εχεις συσκευη με hotspot π.χ. android ή sumbian συσκευη κατεβαζοντας την εφαρμογη JoikuSpot την δωρεαν θα εχεις hotspot το κινητο σου αλλα δεν θα εχει κωδικο επειδη ειναι δωρεαν μονο εαν την πληρωσεις 9 ευρω θα μπορεις να βαλεις κωδικο. Σε καθε περιπτωση και για τις sumbian συμφερει.

 

Πάμε να τα πούμε και λίγο πιο απλά γιατί δεν κατάλαβα τίποτα.

Έχω ένα στικάκι ίντερνετ on the go cosmote με κάρτα. Το χρησιμοποιώ σε ένα λάπτοπ acer. Τώρα έχω ενεργοποιήσει ένα πακέτο με 10 μέρες. Η απορία είναι η εξής. Μπορώ να τοποθετήσω την κάρτα στο καρτοκινητό μου και να ενεργοποιήσω ένα πακέτο ίντερνετ (αυτό με τα 120ΜΒ του wu); Μετά το πακέτο ίντερνετ μπορώ κανονικά να το χρησιμοποιήσω στο λάπτοπ;

Link to comment
Share on other sites

Πάμε να τα πούμε και λίγο πιο απλά γιατί δεν κατάλαβα τίποτα.

Έχω ένα στικάκι ίντερνετ on the go cosmote με κάρτα. Το χρησιμοποιώ σε ένα λάπτοπ acer. Τώρα έχω ενεργοποιήσει ένα πακέτο με 10 μέρες. Η απορία είναι η εξής. Μπορώ να τοποθετήσω την κάρτα στο καρτοκινητό μου και να ενεργοποιήσω ένα πακέτο ίντερνετ (αυτό με τα 120ΜΒ του wu); Μετά το πακέτο ίντερνετ μπορώ κανονικά να το χρησιμοποιήσω στο λάπτοπ;

 

Στην καρτα σημ του what's up μπορεις να το κανεις αυτο! Και οχι στην καρτα σημ του ιντερνετ on the go. απλα μετα θα βαλεις την σημ του what's up στο στικακι σου.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...