Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έτσι...επειδή δε μένω σε τέτοιο μέρος,δε μπορώ να ξέρω το πόσο συχνό ειναι το φαινόμενο,αλλά υποθέτω οτι δεν ειναι καθημερινό..σωστά;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νομίζεις.. :p Καθημερινό είναι,σε όλα τα δίκτυα!Όχι μόνο στην περίπτωση της Ελλάδας,αλλά και σε όλες τις χώρες.Να φανταστείς είναι και περιορισμένο σχετικά στην Ελλάδα,αν συγκρίνεις με άλλες χώρες π.χ. της Κεντρικής Ευρώπης και των Βαλκανίων,που ούτε καν βουνά μεσολαβούν μεταξύ των συνόρων,όπως μεταξύ Σερβίας-Κροατίας ή Σλοβενίας-Αυστρίας.

 

Όταν περνούσα οδικώς από Σλοβενία για Αυστρία,η SI MObil(συνεργάτης της VF)έπιανε 20 χιλιόμετρα μέσα στην Αυστρία,όπως και η Mobilkom(επίσης συνεργάτης VF)έπιανε στην Σλοβενία.Καμπος βέβαια υπήρχε,οπότε το σημα διαδίδεται,ιδίως αν δεν υπάρχουν πολλά δέντρα και εμπόδια.

 

Παρομοίως και μεταξύ Σερβίας-Κροατίας.Στην Κροατια να φανταστείς η T-Mobile είχε 2 κεραίες τοποθετημένες στην ταμπέλα καλωσορίσματος αμέσως μετά το τελωνείο,στο ύψος ενός 10χρονου παιδιού :lol: Μη χάσουν,να συνδεθείς απευθείας με το που περάσεις το σύνορο :p Εκεί όμως δεν υπάρχουν καν βουνά,οπότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι..Εδώ και που υπάρχουν λίγα βουναλάκια και θα μπορούσε να μην είναι τόσο έντονο το φαινόμενο,οι δικοί μας γείτονες το παρακάνουν,οπως σε όλα άλλωστε :p Αν και σε ορισμένα σημεία,όπως στο τελωνείο των Ευζώνων,και οι "δικές" μας εταιρίες έχουν χώσει σταθμούς βάσης όσο πιο άκρη γίνεται,όσο το δυνατόν πιο κοντά στα σύνορα,σε ένα λοφίσκο,αμέσως μετά το τελωνείο.

 

Τέλος πάντων,για να μη βγούμε εκτός θέματος,λογικά θα πιστωθεί το ποσό στο φίλο μας πιο πάνω,αλλά ίσως πάρει κάποιο χρονικό διάστημα,ώσπου να ελεγχθεί απ'το αρμόδιο τμήμα.

Link to comment
Share on other sites

μισό λεπτο...

στην περιαγωγή πληρώνει ο χρήστης την εταιρεία του και μετά η εταιρεία πληρώνει τον ξένο πάροχο? Ή είναι απλά μια σχεση συνεργασίας και δεν πληρώνει κανένας κανέναν? Γιατί αν ισχύει το πρώτο, χλωμό το κοβω να πιστωθούν τα λεφτά. φαντάζομαι κάνω μια λογική σκέψη.

Πάντως σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να επικαλεστείς ότι εσύ βρισκόσουν σε ΕΛΛΗΝΙΚΟ έδαφος και κακώς μπήκε το στικάκι σου σε περιαγωγή.Αν και η κοσμοτέ έχει προειδοποιήσει σχετικά.

http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal;jsessionid=KxnZfZxq0Qc9GH3ZG4YLyNlG1RhQ8DpJrJ1H6mGGrWsWvM17p0lg!-101549043?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=L114_i_want_to_fullstory&path=%2FSCSDevRepository%2Fcontent%2Fel%2Fsections%2Fforyou%2Fiwantto%2Fiwantto_borderareas.xml&breadcrumbTitle=%CE%98%CE%AD%CE%BB%CF%89+%CE%BD%CE%B1...+%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%AD%CE%B3%CF%89+%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%BF+%CF%83%CE%B5+%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%B5%CE%B8%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%82+%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%87%CE%AD%CF%82+%CF%84%CE%B7%CF%82+%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1%CF%82

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το περισσότερο ρευστό πάει στην τσέπη της εταιρίας σου και όχι στην ξενη εταιρία.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου kotsianis7 αμα τα πιστώσει χρωσταω κερασμα!!!:wink:

Εδω θα ειμαστε θα δουμε τι θα γινει..

Παντως 50 ευρω δεν εχω να τους δωσω...

 

Νομίζεις.. :p Καθημερινό είναι,σε όλα τα δίκτυα!Όχι μόνο στην περίπτωση της Ελλάδας,αλλά και σε όλες τις χώρες.Να φανταστείς είναι και περιορισμένο σχετικά στην Ελλάδα,αν συγκρίνεις με άλλες χώρες π.χ. της Κεντρικής Ευρώπης και των Βαλκανίων,που ούτε καν βουνά μεσολαβούν μεταξύ των συνόρων,όπως μεταξύ Σερβίας-Κροατίας ή Σλοβενίας-Αυστρίας.

 

Όταν περνούσα οδικώς από Σλοβενία για Αυστρία,η SI MObil(συνεργάτης της VF)έπιανε 20 χιλιόμετρα μέσα στην Αυστρία,όπως και η Mobilkom(επίσης συνεργάτης VF)έπιανε στην Σλοβενία.Καμπος βέβαια υπήρχε,οπότε το σημα διαδίδεται,ιδίως αν δεν υπάρχουν πολλά δέντρα και εμπόδια.

 

Παρομοίως και μεταξύ Σερβίας-Κροατίας.Στην Κροατια να φανταστείς η T-Mobile είχε 2 κεραίες τοποθετημένες στην ταμπέλα καλωσορίσματος αμέσως μετά το τελωνείο,στο ύψος ενός 10χρονου παιδιού :lol: Μη χάσουν,να συνδεθείς απευθείας με το που περάσεις το σύνορο :p Εκεί όμως δεν υπάρχουν καν βουνά,οπότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι..Εδώ και που υπάρχουν λίγα βουναλάκια και θα μπορούσε να μην είναι τόσο έντονο το φαινόμενο,οι δικοί μας γείτονες το παρακάνουν,οπως σε όλα άλλωστε :p Αν και σε ορισμένα σημεία,όπως στο τελωνείο των Ευζώνων,και οι "δικές" μας εταιρίες έχουν χώσει σταθμούς βάσης όσο πιο άκρη γίνεται,όσο το δυνατόν πιο κοντά στα σύνορα,σε ένα λοφίσκο,αμέσως μετά το τελωνείο.

 

Τέλος πάντων,για να μη βγούμε εκτός θέματος,λογικά θα πιστωθεί το ποσό στο φίλο μας πιο πάνω,αλλά ίσως πάρει κάποιο χρονικό διάστημα,ώσπου να ελεγχθεί απ'το αρμόδιο τμήμα.

 

Και θα το επικαλεστώ και θα ζητησω και χαρτι απο το στρατοπαιδο οτι ημουνα εντος συνόρων και δεν μπορώ να βγω στο εξωτερικό..

Το κακο ειναι οτι παντα τσεκαρω με τι δίκτυο συνδέομαι και παντα που βγάζει cosmote εκει εχω φαει κολλημα και δεν μπορω να καταλαβω τι εγινε..

Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι οτι παντα τσεκαρω με τι δίκτυο συνδέομαι και παντα που βγάζει cosmote εκει εχω φαει κολλημα και δεν μπορω να καταλαβω τι εγινε..

 

Μακάρι να βγάλεις άκρη αλλά όπως σου είπαν και παραπάνω γύρισε την επιλογή δικτύου σε χειροκίνητο να κλειδώσει μόνο στο δίκτυο που θέλεις,είναι το μόνο που θα σε διασφαλίσει μελλοντικά ότι δεν θα έχεις ξανά το ίδιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια μολις εγκατεστησα τις ρυθμισεις απ την cosmote στο νεο μου κινητο και εγκατστησα τις παρακατω!!! wap gprs/ mms gprs οκ μεχρι εδω καταννοητο τι ειναι το καθενα!!αλλα εγκατεστησα και αυτη τη ρυθμιση wireless internet η οποια δεν εχω ιδεα τι κανει!!!!τι ακριβως ειναι?ποια η διαφορα με το wap?????εχει και διαφορετικες χρεωσεις να φανταστω?ας με διαφωτισει καποιος !!!!!!!
ola kala!!!!
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη χρησιμότητα του wap είναι για να μπαινεις στο myview, άντε και να κατεβάζεις κανένα ringtone.. Δεν μπορείς να ανακτήσεις email μέσω αυτού και αν περιηγηθείς στο internet, το κάθε mb χρεώνεται προς κάτι παραπάνω απο 12€ ( 0,0119€/kb ). Το wireless internet είναι καθαρά για να μπαίνεις στο internet, μπορείς να βλέπεις τα email στη συσκευή σου και στη χειρότερη περίπτωση, το κάθε mb κοστίζει 1€. Διαλέγεις και παίρνεις...
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω εγω πως γινεται να λαβεις τις ρυθμισεις του wirelees internet?

Ειναι οπως στο wap που στελνεις μηνυμα και σου στελνουν τις ρυθμισεις?

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα. Δεν μου απαντησαν.. Κοιμουνται...:yawn::zzz:

 

Α περιμενω μια απαντηση σου στο θεμα με τις φημες της SE.:shifty:

 

Edit:Μου απαντησαν!

"Για εταιρικους πελατες ενεργοποιειται κατοπιν επικοινωνιας του νομικου εκπροσωπου απο κινητο τηλεφωνο με το 1200".

Τι κανουμε? Μαλλον τιποτα. Ετσι κι αλλιως σε λιγο παω στους κοκκινους.

Link to comment
Share on other sites

οποτε μαλλον καλυτερα ειναι να χρησημοποιω το wireless internet!!!!!!!οκ αυχριστω παρα πολυ γαι την διευκρινιση!!!!

 

για ρυθμισεις μπες στην cosmote και εχει σελιδα με ρυθμισεις http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?_pageLabel=L124_customer_care_home&path=/SCSDevRepository/content/el/dummypages/L124_customer_care_home.xml&_nfpb=true

ola kala!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω ένα κινητό ΝΟΚΙΑ 6303 και θέλω να συνδεθώ στο δίκτυο.

όταν πατάω να συνδεθεί, μου λέει να εγγραφώ πρώτα στην υπηρεσία πακέτων δεδομένων.

Αυτό γίνεται με κάποιο μήνυμα που πρέπει να στείλω στην cosmote ή πρέπει να πάω και να αλλάξω το συμβόλαιο που έχω???

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλ στην εξυπηρέτηση πελατών να σε ενημερώσουν για τα παρεχόμενα πακέτα wireless internet αφού έχεις συμβόλαιο και θέλεις να σερφάρεις ή να βλέπεις email στο κινητό σου.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις τις ρυθμίσεις για το WAP.Για να λάβεις και να εγκαταστήσεις τις ρυθμίσεις στείλε το γραπτό μήνυμα «WAPA» στο 1333.:)
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να βάλει wapa και να χρεώνεται 12€/mb..? Αφού φαίνεται ότι έχει συμβόλαιο και έτσι μπορεί να βάλει πακέτο wireless internet ή στη χειρότερη το wireless internet easy με χρέωση ( στη χειρότερη περίπτωση πάλι ) 1€/mb. Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο πρότεινες το wapa.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να βάλει wapa και να χρεώνεται 12€/mb..? Αφού φαίνεται ότι έχει συμβόλαιο και έτσι μπορεί να βάλει πακέτο wireless internet ή στη χειρότερη το wireless internet easy με χρέωση ( στη χειρότερη περίπτωση πάλι ) 1€/mb. Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο πρότεινες το wapa.

Εγώ της είπα να βάλει το Wap για να έχει ίντερνετ.Τώρα, αν θέλει να κάνει εκτεταμένη χρήση του ίντερνετ ας βάλει πακέτο Wireless Internet.;)

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να εξετάζουμε τι σύνδεση έχει ο καθένας και μετά να συμβουλεύουμε ανάλογα. Δεν υπάρχει εκτεταμένη χρήση του internet στις συνδέσεις συμβολαίου, υπάρχει η ανάγκη για cosmote myview ή όχι ( άρα wapa ή wireless internet ). Το βρίσκω τρομερή ανευθυνότητα να δίνεται η συμβουλή σε κάποιον να χρεωθεί το 1mb 12€ όταν μπορεί να το χρεωθεί 1€ (στη χειρότερη περίπτωση).
Link to comment
Share on other sites

για να σας βοηθήσω έχω σύνδεση στο cosmote 180 (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα την έκανα πριν από 3 χρόνια).

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να βλέπω κάποιες σελίδες στο internet για περιορισμένο χρόνο. και αυτό πάλι όχι συχνά, μόνο σε έκτακτες περιπτώσεις (λόγω δουλειάς πρέπει να έχω σχεδόν συνέχεια σύνδεση)

Link to comment
Share on other sites

Αφού σκοπεύεις να κάνεις χαμηλή χρήση, στείλε wieasy στο 1333, μόλις έρθει το μήνυμα ρυθμίσεων επέλεξε εγκατάσταση. Στη περίπτωση που σου ζητήσει κωδικό για την αποθήκευση δώσε αρχικά 1, αν σου πει ότι είναι μικρό το μήκος του κωδικού δώσε 1111. Μόλις σου πει ότι εγκαταστάθηκαν οι ρυθμίσεις, κλείσε το κινητό για 5 λεπτά. Χρεώσεις:

Πρώτο mb κάθε ( τιμολογιακού ) μήνα δωρεάν,

1-20mb: 1€/mb

20-250: 0,5€/mb

250+mb: 0,10€/mb

 

Στη τιμή των 13mb ( 12€ κάθε μήνα ), παρέχεται το πακέτο με τα 200mb να ξέρεις. Όπως καταλαβαίνεις, το wireless internet easy δεν έχει κάποιο επιπλέον πάγιο για τη σύνδεσή σου, αλλά αν σκοπεύεις να ξεπερνάς τα 13mb, ίσως σε συμφέρει να πας σε κάποιο κατάστημα και να το ενεργοποιήσεις το 200άρι. Αν κάνεις κάτι τέτοιο, να γνωρίζεις ότι απο τη μέρα που θα το ενεργοποιήσεις μέχρι τη μέρα που θα εκδοθεί ο επόμενος λογαριασμός σου, θα δικαιούσαι αναλογία του όγκου δεδομένων του πακέτου ( 200/30 * τις ημέρες που θα το έχεις μέχρι την έκδοση του λογαριασμού ) και θα χρεωθεί η αναλογία του παγίου καθώς και το προκαταβολικό για το μήνα που θα τρέχει. Υπάρχουν και πιο μεγάλα πακέτα, αλλά αφού λες ότι δεν σκοπεύεις να κάνεις μεγάλη χρήση, δεν σκοπεύω να σε κουράσω. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί από τις 9-12 το 3G εξαφανιζόταν κάθε 3-4 λεπτά και εμφανιζόταν πάλι...To μεσημέρι στις 16:00 δεν υπήρχε καθόλου σήμα (ούτε 2g), τι μπορεί γίνεται; Μετά από αυτό ούτε 60ΚΒ/sec δεν κατεβάζει... Τι βλακεία μπορεί να έκαναν?:blink:
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί από τις 9-12 το 3G εξαφανιζόταν κάθε 3-4 λεπτά και εμφανιζόταν πάλι...To μεσημέρι στις 16:00 δεν υπήρχε καθόλου σήμα (ούτε 2g), τι μπορεί γίνεται; Μετά από αυτό ούτε 60ΚΒ/sec δεν κατεβάζει... Τι βλακεία μπορεί να έκαναν?:blink:

 

 

...αν κατεβαζεις με πάνω απο 6-7ΚΒ/s εισαι σε 3G..

Link to comment
Share on other sites

εγω στο ηρακλειο κρητης μετανιωσα την ωρα που εκανα data plan 3-4 mb καθε βδομαδα με το ζορι κατεβαζω το 3g ειναι για λιγα sec καθε φορα μετα αντε γεια...

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...