Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα τι αλλο να πουν;Κλασικές,τυποποιημένες απαντήσεις..Αν και η...συνεχής προσθήκη νέων κεραιών που κάνει η Κοσμοτε έχει καταντήσει λίγο βλακώδης ως απάντηση...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με πηραν τηλεφωνο απο την cosmote για τις ταχυτητες δικτυου 3G.

 

Τους ειπα οτι γενικα δεν ειναι οτι καλυτερο οι ταχυτητες (πολλες φορες κ 10kB/s) και μου λεει κατι συγκεκριμενο να τους πω και οχι γενικα για τις ταχυτητες (δηλαδη τί ακριβως θελει να πω...)

 

Επισης οταν την ρωτησα εαν στην περιοχη μου τί ταχυτητες υποστηριζονται (3,6/7,2Mbps) μου ειπε οτι δε μπορει να μου το πει αυτο.

 

Παντως ειπε οτι συνεχεια μπαινουν νεες κεραιες και γινεται συνεχης προσπαθεια βελτιωσεις ταχυτητων και χωρητικοτητας ανα την Ελλαδα...

 

Το συγκεκριμενο ειναι να του πεις ακριβη τοποθεσια, ακριβες timestamp και ταχυτητα που ειδες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει "συγκεκριμενο" ακριβως, γιατι την ταχυτητα την βλεπω μεσω iphone/speedtest.net (εφαρμογη) σε πολλους servers ανα τον κοσμο (οπως αθηνα).

 

Δεν νομιζω να ελεγα οτι σερνεται εαν δεν ειχα δοκιμασει την ταχυτητα απο αρκετους προορισμους κτλ. Ειναι γενικο το προβλημα και δεν ευθυνεται ενα συγκεκριμενο site/τροπος κτλ.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά αν και το ping σου είναι αντίστοιχου του δορυφορικού internet :lol:

 

Όμως ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω. Πως γίνεται στην ίδια περιοχή/κεραία να έχεις τέτοιες τεράστιες διαφορές ταχύτητας από 10KB/s σε 3.1MB/s ειδικά με την Cosmote. Στα αντίστοιχα νήματα της Wind και Vodafone, πολύ σπάνια βλέπω χρήστες να αναφέρουν τόσο μεγάλες διαφορές.

 

- Φταίει η υπερφόρτωση του δικτύου; Θα έπρεπε η Cosmote να έχει 10πλάσιους χρήστες data από τους άλλους.

 

- Φταίει η τοπολογία του δικτύου ή η διαχείρηση του φόρτου;

 

- Φταίει ο εξοπλισμός; Με δεδομένο ότι μόνο η Cosmote έχει 3G (θεωρητικά) παντού, ίσως να έβαλαν κεραίες που τις αγόρασαν κοψοχρονιά. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα 7:30 το πρωί έχει Καλές ταχύτητες. Όλη την άλλη ημέρα είναι άθλιες της τάξεως 10κΒ/s. Αυτό σημαίνει ότι έχει Πιταρει το δίκτυο και χρειάζεται αναβάθμιση. Δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο. Επίσης καλό θα είναι να γνώριζα εάν και η vodafone προσφέρει εώς 3.6 Mbps όπως η κόσμοτε ή 7.2 Mbps
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

http://www.speedtest.net/result/543309056.png

 

θαυμα - θαυμα! 7:30 το πρωι! :lol:

 

Εισαι τυχερος Εγω ποτε δεν επιασα ταχυτητες πανω απο 1.81 την συγκεκριμενη ωρα:blink::lol:

ΑΣΧΕΤΟ, Πρωτη φορα τοσο χαμηλο ping http://www.speedtest.net/result/543419260.png

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αλλαξα το συμβολαιο μου σε i-40. Μπορειτε να μου πειτε πως μπορω να μαθω ποτε θα ενεργοποιηθει η προσβαση στο internet? 'Η αν υπαρχει καποιο λινκ σχετικο να με παραπεμψετε για να διαβασω!

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αλλαξα το συμβολαιο μου σε i-40. Μπορειτε να μου πειτε πως μπορω να μαθω ποτε θα ενεργοποιηθει η προσβαση στο internet? 'Η αν υπαρχει καποιο λινκ σχετικο να με παραπεμψετε για να διαβασω!

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Έχεις κάνει εγγραφή στο my Account?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει εγγραφή στο my Account?

 

Δεν γνωριζα για το my Account! Τωρα το βρηκα. Να κανω εγγραφη και θα παρακολουθω απο εκει την εξελιξη της αιτησης μου?

Μαλλον πρεπει να κανω εγγραφη στο my Account@business καθως προκειται για εταιρικο συμβολαιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζα για το my Account! Τωρα το βρηκα. Να κανω εγγραφη και θα παρακολουθω απο εκει την εξελιξη της αιτησης μου?

Μαλλον πρεπει να κανω εγγραφη στο my Account@business καθως προκειται για εταιρικο συμβολαιο.

 

Ακριβώς;). Κάνε εκεί εγγραφή για να μην μπλέκεις με τηλέφωνα κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα 7:30 το πρωί έχει Καλές ταχύτητες. Όλη την άλλη ημέρα είναι άθλιες της τάξεως 10κΒ/s. Αυτό σημαίνει ότι έχει Πιταρει το δίκτυο και χρειάζεται αναβάθμιση. Δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο. Επίσης καλό θα είναι να γνώριζα εάν και η vodafone προσφέρει εώς 3.6 Mbps όπως η κόσμοτε ή 7.2 Mbps

 

Ο μόνος τρόπος να πιτάρει το δίκτυο, δεν είναι να έχει πάρα πολλούς χρήστες; Ε πόσους περισσότερους χρήστες να έχει η Cosmote σε σχέση με τη Wind ή ειδικά τη Vodafone όπου όλοι μιλάνε για εξαιρετικές ταχύτητες; 10πλάσιους; Περίεργο μου φαίνεται, γι' αυτό και ρωτάω να μάθω μήπως είναι καμιά άλλη η αιτία.

 

Όσο για τις ταχύτητες, τόσο η Cosmote όσο και η Vodafone λένε ότι προσφέρουν ταχύτητες έως 21,6 Mbps (σε "ορισμένες περιοχές") και μετά από κει το χάος... δε γράφουν αν προσφέρουν 3.6 ή 7.2 Mbps στο υπόλοιπο δίκτυο 3G. Μόνο η Wind βλέπω ότι γράφει συγκεκριμένα ότι προσφέρει 3.6 Mbps.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τροπος να αγοράσω ΜΒ?

Να προπληρώσω δηλαδή 150ΜΒ ας πουμε μεσο καρτοκινητής (βάζοντας το κινητό σαν μόντεμ στον υπολογιστή μου) και να τα καταναλώσω οπως και όποτε θελω εγω?

 

Αυτό που θελω, ειναι να μη χρησιμοποιώ το σταθερό για ιντερνετ γιατι με ΕΠΑΚ μου ήπιε το αιμα ο πΟΤΕ και δυστυχώς δεν μπορώ ακόμα να βάλω adsl.. :(

Link to comment
Share on other sites

Όχι,μόνο με Wind γίνεται αυτό σε καρτοκινητό:)

 

Δε γίνεται.. Δε μπορώ να τα καταναλώσω όποτε θελω εγω τα ΜΒ, εκτος αν κανω λαθος αλλα δε νομίζω..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο,απάντησα βιαστικά στο μήνυμά σου.Απλά,η Κοσμοτε δε δίνει πραγματικό Ίντερνετ στα καρτοκινητά.Η μόνη που παρέχει απεριόριστο όγκο για σερφάρισμα-εννοείται σε πραγματικό Ίντερνετ και όχι wap-είναι η Wind,αλλά ο προπληρωμένος όγκος δε διατηρείται επ'αόριστον,είναι συγκεκριμένη η χρονική διάρκεια εκμετάλλευσης του,ανάλογα το πακέτο χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος να πιτάρει το δίκτυο, δεν είναι να έχει πάρα πολλούς χρήστες; Ε πόσους περισσότερους χρήστες να έχει η Cosmote σε σχέση με τη Wind ή ειδικά τη Vodafone όπου όλοι μιλάνε για εξαιρετικές ταχύτητες; 10πλάσιους; Περίεργο μου φαίνεται, γι' αυτό και ρωτάω να μάθω μήπως είναι καμιά άλλη η αιτία.

 

Όσο για τις ταχύτητες, τόσο η Cosmote όσο και η Vodafone λένε ότι προσφέρουν ταχύτητες έως 21,6 Mbps (σε "ορισμένες περιοχές") και μετά από κει το χάος... δε γράφουν αν προσφέρουν 3.6 ή 7.2 Mbps στο υπόλοιπο δίκτυο 3G. Μόνο η Wind βλέπω ότι γράφει συγκεκριμένα ότι προσφέρει 3.6 Mbps.

Και οι δύο (Vodafone-Cosmote) παρέχουν ταχύτητα έως 21,6 Mbps σε πολλές περιοχές της Αθήνας και στην υπόλοιπη Ελλάδα είναι έως 7.2 ή 3.6 ανάλογα με τη περιοχή, δεν μπορείς να το ξέρεις από πριν. Επίσης η Cosmote σε κάποιεςπ περιοχές της Θεσσαλονίκης και της Πάτρας δίνει έως 14 Mbps. Όλα αυτά βέβαια στα λόγια γιατι γενικά η Cosmote φαίνεται να έχει τις χειρότερες ταχύτητες από τις τρεις...

Σε ολη την Ελλαδα ή σε επιλεγμενες περιοχες;

Η Wind είναι στα 7.2 στο μεγαλύτερο μέρος της Αθήνας. Στην υπόλοιπη Ελλάδα έως 3.6...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τροπος να αγοράσω ΜΒ?

Να προπληρώσω δηλαδή 150ΜΒ ας πουμε μεσο καρτοκινητής (βάζοντας το κινητό σαν μόντεμ στον υπολογιστή μου) και να τα καταναλώσω οπως και όποτε θελω εγω?

 

Αυτό που θελω, ειναι να μη χρησιμοποιώ το σταθερό για ιντερνετ γιατι με ΕΠΑΚ μου ήπιε το αιμα ο πΟΤΕ και δυστυχώς δεν μπορώ ακόμα να βάλω adsl.. :(

 

Έχεις απόλυτο δίκιο,απάντησα βιαστικά στο μήνυμά σου.Απλά,η Κοσμοτε δε δίνει πραγματικό Ίντερνετ στα καρτοκινητά.Η μόνη που παρέχει απεριόριστο όγκο για σερφάρισμα-εννοείται σε πραγματικό Ίντερνετ και όχι wap-είναι η Wind,αλλά ο προπληρωμένος όγκος δε διατηρείται επ'αόριστον,είναι συγκεκριμένη η χρονική διάρκεια εκμετάλλευσης του,ανάλογα το πακέτο χρήσης.

 

Από όσα διαβάζω και στο αντίστοιχο νήμα της Vodafone, μάλλον κι αυτή δίνει πραγματικό internet χωρίς proxy σε καρτοκινητά. Αν όντως δίνει, δεν το γνωρίζω (μπορείς να ρωτήσεις στο αντίστοιχο νήμα της Vodafone), τότε σε καρτοκινητό μπορείς να βάλεις το "Surf & Email 30" με 30ΜΒ/μήνα ή το "Unlimited Music & Internet" με 100ΜΒ/μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Δίνει Ίντερνετ και η Vodafone στα καρτοκινητά,αλλά με τα 30 ή 100 ΜΒ τι να πρωτοκάνεις από λαπ-τοπ;
Link to comment
Share on other sites

Δίνει Ίντερνετ και η Vodafone στα καρτοκινητά,αλλά με τα 30 ή 100 ΜΒ τι να πρωτοκάνεις από λαπ-τοπ;

 

100MB (..την ημέρα..) ειναι αρκετά για εμένα... :D

Link to comment
Share on other sites

100MB (..την ημέρα..) ειναι αρκετά για εμένα... :D

 

Τότε η μόνη επιλογή είναι το προπληρωμένο ΑDSM της Wind, με 1GB την ημέρα. :D

 

Πέρα από την πλάκα, το προπληρωμένο NS7 της Wind με 1.75€/μέρα βγαίνει περίπου 12€ το μήνα φτηνότερο από τα μηνιαία απεριόριστα προγράμματα Wind/Cosmote/Vodafone των 49€ (προσθέτοντας και τέλος κινητής + ΦΠΑ). ;)

Link to comment
Share on other sites

Δειτε λιγο http://www.speedtest.net/result/550444400.png ...Γιατι OTENET βρε παιδιἀ????
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...