Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε καμία περίπτωση :) Για τώρα τουλάχιστον

κατάλογος ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ, τεύχος Ιουνίου 2009 σελ. 7.

Δεν αναφέρει εταιρεία αλλά αν δεν είναι η κοσμοτε τοτε ποια? Τεσπα. Κι εμενα απιστευτό μου φάνηκε γιαυτο το μοιράστηκα μαζί σας. Αλήθεια, το 85% ισχύει τουλάχιστον?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν όχι 85% ένα 80% φαντάζομαι θα ισχύει(τουλάχιστον απ'τη δική μου εμπειρία όταν είχα Κοσμοτέ).Έχουν καλύψει ακόμη και χωριά κάτω των 5.000 κατοίκων σε πολλούς νομούς,πλην των πρωτευουσών και των αμέσως μικρότερων κωμοπόλεων!

 

Υ.Γ.:Τον είδα ηλεκτρονικά τον κατάλογο στο site!Όντως,έτσι αναφέρει!Αλλά,ίσως δεν έχουν κάνει καλή διατύπωση!Ίσως εννοούν συνολικά 96% κάλυψη(προσεγγιστικά)gsm και 3g!Άσχετα αν πιο πάνω αναφέρει για 3η γενιά!Και ίσως το αναφέρει γενικά και για Cosmote και για Vodafone!

Link to comment
Share on other sites

έβαλα σήμερα το myview για να το δουλέψω με το iphone 3G , έκανα αλλαγή στο apn σε "i-mode" και κενό το user/pass και ενεργοποίησα το myview της cosmote/watsup επίσης ενεργοποίησα το EDGE και το 3G από sbsettings αλλά δεν μπαίνει.. και νομίζω ότι φταίει το .plist αρχείο κάποιος να ξέρει τι παίζει?

 

thnx

 

Αλλο myview, αλλο i-mode.

Πρεπει να ενεργοποιησεις την i-mode υπηρεσια στον αριθμο σου. (νομιζω μαλιστα οτι πριν 10 μερες σταματησαν να ενεργοποιουν το imode σε καινουριους αριθμους κ παει προς κλεισιμο η υπηρεσια)

 

Αν την ενεργοποιουν ακομα(παρε τηλεφωνο για να μαθεις), θα χρειαστεις τον imei μιας imode συσκευης. Ψαξε στο google.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανένας αν υπάρχει 3G κάλυψη στο Στεφανοβίκειο στο Βόλο ;
Με πίστη όλα γίνονται. Ακόμα και θεοί.
Link to comment
Share on other sites

To myview παρέχεται μέσω wap, με το οποίο δεν είναι συμβατό το iphone.

 

 

μερικοί το έχουν κάνει λένε και έχουν μπει.. για αυτό ρωτάω

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανένας αν υπάρχει 3G κάλυψη στο Στεφανοβίκειο στο Βόλο ;

 

Νομίζω(κατά 90%)πως έχει καλή κάλυψη 3g στο Στεφανοβίκειο

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανένας αν υπάρχει 3G κάλυψη στο Στεφανοβίκειο στο Βόλο ;

 

 

αχαχαχα.... να υποθεσω οτι εισαι φανταρος στην Αεροπορια Στρατου?:lol:

Παντως, μεχρι και τον σεπτεμβρη του 08 που πηρα μεταθεση και εφυγα απο εκει, 3G ειχε μονο η κοσμοτε

 

302Λελε/1ο ΤΕΑΣ!

Link to comment
Share on other sites

αχαχαχα.... να υποθεσω οτι εισαι φανταρος στην Αεροπορια Στρατου?:lol:

Παντως, μεχρι και τον σεπτεμβρη του 08 που πηρα μεταθεση και εφυγα απο εκει, 3G ειχε μονο η κοσμοτε

 

302Λελε/1ο ΤΕΑΣ!

 

Αγχίαλο ησουν;Εκεί,όντως μόνο η Κοσμοτέ έχει 3g! :) Και γενικά,στην Θεσσαλία,όσα χωριά υπάρχουν στο χάρτη παράπλευρα στην εθνική οδό από Βόλο μέχρι Λάρισα καλύπτονται κανονικά από 3η γενιά με Κοσμοτέ!Έχουν προστεθεί κεραίες στους υπάρχοντες ιστούς εδώ και 2 χρόνια τουλάχιστον!

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ημουν αγχιαλο , εκει ειναι η αεροπορια, Στεφανοβικειο ειναι η αεροπορια στρατου, δλδ τα ελικοπτερα (apache κτλ), και εκει ημουν. 3G ειχε τοτε μονο η κοσμοτε, αλλα οπως ειπα, εχω να παω εκει απο τον σεπτεμβρη του 08, και δεν βλεπω τον λογο να ξαναπαω ποτε μου εκει, χαχααχα...τι αθλιο μερος....
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα,

 

ποια ειναι η καλυψη EDGE της Cosmote στην Ελλαδα ? Αν δηλαδη παρω ενα τηλεφωνο που δεν υποστηριζει 3G αλλα μονο EDGE, θα εχω καπως καλυτερη internet σε σχεση με το GPRS η δεν υποστηριζεται εδω ?

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται πως δεν υποστηριζεται!Κάποιος όμως σ'αυτο το θέμα ανέφερε πριν μερικούς μήνες ότι ταξιδεύοντας προς Ιταλία έπιασε σήμα Edge στο δίκτυο της Κοσμοτέ.Αν ισχύει και δεν επρόκειτο για μπέρδεμα του κινητού,άγνωστο! :)

 

Επίσης,αναφέρθηκε και ύπαρξη σήματος Edge στα Καμίνια αυτές τις μέρες από Vodafone.

 

Η μόνη πάντως που έχει Edge σε αρκετές περιοχές είναι η Wind,αλλά και πάλι δεν υποκαθιστά σε μεγάλο βαθμό το Gprs,καθώς ή είναι ασταθές είτε δεν έχουν αναβαθμιστεί πολλές κεραίες.

 

Βασικά,στις περιοχές που κινείσαι έχεις τσεκάρει αν έχει καλό σήμα 3ης γενιάς η Κοσμοτέ;Διότι αν έχει είναι και λίγο περιττό το Edge!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά,στις περιοχές που κινείσαι έχεις τσεκάρει αν έχει καλό σήμα 3ης γενιάς η Κοσμοτέ;Διότι αν έχει είναι και λίγο περιττό το Edge!

 

Εχει 3G ναι, αλλα οπως ειπα και πιο πανω, το συγκεκριμενο τηλ. υποστηριζει μονο EDGE, οχι 3G!

Link to comment
Share on other sites

Τότε όχι,δυστυχώς δεν υποστηρίζεται :) Και μην πάρεις ρίσκο να πας σε καμιά Wind,καθώς κι αυτή κατά τόπους το υποστηρίζει και είναι αμφίβολο κατά πόσο λειτουργεί όταν δικτυώνεσαι σ'αυτό!Οπότε,μάλλον προς 3g συσκευή σε βλέπω αν σου χρειάζεται το mobile internet!
Link to comment
Share on other sites

Οπότε,μάλλον προς 3g συσκευή σε βλέπω αν σου χρειάζεται το mobile internet!

 

Δεν ειναι "επιτακτικη αναγκη" σε καμμια περιπτωση. Εχω παρατηρησει ολα αυτα τα χρονια που χρησιμοποιω τον Opera Mini, οτι με τον συγκεκριμενο και με τον τροπο που αυτος δουλευει (ουσιαστικα το fetching των σελιδων γινεται απο servers της Opera και στο τηλ. σου ερχεται ενα compressed content το οποιο και το application του ΟΜ αποσυμπιεζει στη συσκευη), δεν παιζει και μεγαλο ρολο αν εχεις 3G ή GPRS.

 

Απλα ελεγα μπας και με το EDGE θα εχω πιο γρηγορο email fetching αλλα δεν πειραζει...:)

Link to comment
Share on other sites

παιδια πριν λίγεσ μέρες εμφνιστηκε το σημαδακι "Η" στην οθονη του c510 στην περιοχή μου. προς το παρόν οχι σε όλα τα σημεία του χωριού. η περιοχή μου λέγεται μονεμβάσια και εχει χίλιους κατοίκους περίπου. είναι τουριστικό μέρος.:):):D:):D:):D:)
.:Sony Ericsson C510:.:cool:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, προσπαθω να κανω το application "Quotestream" να δουλεψει σε Cosmote Blackberry Bold

 

συνηθως το μονο που θελει αυτη η εφαρμογη ειναι direct tcp/ip connection με το internet, δηλαδη σε voda επαιζε με το APN:internet, και σε Wind με το APN: gint.b-online.gr

 

σε Cosmote δεν φαινεται να παιζει.. μηπως το χρησιμοποιει καποιος και μπορει να πει τι ρυθμισεις εχει κανει;

 

γενικα σε Cosmote τι APN δηλωνεις για να χρησιμοποιεις εφαρμογες που θελουν direct connection όπως το Opera Mini;

 

quotestream info:

http://www.quotestream.com/wirelessinfo.php?qm_page=45364#general2

 

ευχαριστώ!

Berry fan? Join BerryUser.com
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, προσπαθω να κανω το application "Quotestream" να δουλεψει σε Cosmote Blackberry Bold

 

συνηθως το μονο που θελει αυτη η εφαρμογη ειναι direct tcp/ip connection με το internet, δηλαδη σε voda επαιζε με το APN:internet, και σε Wind με το APN: gint.b-online.gr

 

σε Cosmote δεν φαινεται να παιζει.. μηπως το χρησιμοποιει καποιος και μπορει να πει τι ρυθμισεις εχει κανει;

 

γενικα σε Cosmote τι APN δηλωνεις για να χρησιμοποιεις εφαρμογες που θελουν direct connection όπως το Opera Mini;

 

quotestream info:

http://www.quotestream.com/wirelessinfo.php?qm_page=45364#general2

 

ευχαριστώ!

Δοκίμασε να βάλεις ως apn την λέξη "internet".Με μια αναζήτηση που έκανα στο Google βρήκα αυτό:

Αποδίδει δυναμικά ιδιωτικές IP διευθύνσεις που δεν είναι public κάθε φορά που ο χρήστης συνδέεται στο δίκτυο COSMOTE μέσω του APN “internet”.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω και να μάθω αν η COSMOTE έχει καλό σήμα στο νησί και αν πιάνει HSDPA, γιατί έχω αμφιβολίες....

 

Όποιος ξέρει τι γίνεται εκει τελευαία θα τον παρακαλούσα να μου πει...

Ζήσε τις στιγμές της ζωής, πριν γίνουν αναμνήσεις!!!

 

100 αύριο δε συγκρίνονται με ένα χθές!

:D

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν η Λήμνος (και ποιες περιοχές της) καλύπτονται από δίκτυο 3g..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας και καλό καλοκαίρι.

Πήρα με αναβάθμιση από OteShop το Sony Ericcson G705

λόγω του HSDPA στα 7.2 και έχω το πρόγραμμα

των 5Giga στο Wireless Internet. (Έχω καταργήσει τις

Ρυθμίσεις για Wap). Επικοινώνησα με Cosmote και μου

Έστειλαν τις ρυθμίσεις. Μόλις έκανα εγκατάσταση μου

Έγραψε ο Browser δεν εγκαταστάθηκε. Τις περισσότερες

Φορές δεν συνδέεται στο internet, και η ταχύτητα είναι

απελπιστικά αργή. Δοκίμασα να κατεβάσω τον Opera Mini

αλλά ούτε καν συνδέεται. Αντίθετα με Wi Fi, το κινητό

συνδέεται σφαίρα. Μετά από αλλεπάλληλες επικοινωνίες

με Cosmote μου έστειλαν να περάσω χειροκίνητα τις ρυθμίσεις

αλλά είδα ότι ήταν για το μοντέλο G 7OO- 702.

Πάλι επικοινωνία, πάλι ρυθμίσεις αλλά από internet τίποτα.

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα καρτοκινητό what's up και θέλω να βάλω ιντερνετ για να εχω τωρα στις διακοπες...ή αν με βολέψει να το κρατήσω και για πιο μετά...για να τσεκαρω τα mail μου το θέλω κυρίως και για λίγη πλοήγηση...

τι μου προτείνετε...???

απ'οτι έχω δει δεν έχω και πολλές επιλογές...

μόνο το μηνιαίο πάσο του myview.....

όλες οι υπόλοιπες υπηρεσίες για ίντερνετ αναφέρονται σε συμβόλαια...???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...