Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι Υπάρχει απλά βάλε το Nokia Suite

Με 300 ΜΒ ίσα ίσα που φτάνει για μία ημέρα!! Χωρίς download.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι Υπάρχει απλά βάλε το Nokia Suite

Με 300 ΜΒ ίσα ίσα που φτάνει για μία ημέρα!!

πως το κανω
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Εγκαθιστάς το πρόγραμμα Nokia Suite.

Υπάρχει στο CD που πήρες με το κινητό ή θα το βρείς στο Internet

Μετά χρειάζεσαι το καλώδιο που συνδέει Laptop με τηλέφωνο ή Bluetooth και στα δύο.

Τα υπόλοιπα θα στα ρυθμίσει το πρόγραμμα .

Σου συνιστώ προπληρωμένο Internet για 7 ημέρες με 14 ευρώ . Σε άλλη εταιρεία βέβεα.

Link to comment
Share on other sites

Εγκαθιστάς το πρόγραμμα Nokia Suite.

Υπάρχει στο CD που πήρες με το κινητό ή θα το βρείς στο Internet

Μετά χρειάζεσαι το καλώδιο που συνδέει Laptop με τηλέφωνο ή Bluetooth και στα δύο.

Τα υπόλοιπα θα στα ρυθμίσει το πρόγραμμα .

Σου συνιστώ προπληρωμένο Internet για 7 ημέρες με 14 ευρώ . Σε άλλη εταιρεία βέβεα.

πως θα τα ρυθμισει το προγραμμα? συνδεω το κινητο και μετα τι κανω?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

Αν θες η διασύνδεση μεταξώ των laptop να είναι με WiFi, τότε θα πρέπει να φτιάξεις ένα adhoc δίκτυο. Νομιζω πως το laptop το οποίο έχει το stick πρέπει να έχει υποχρεωτικά ΙΡ την 192.168.0.1 με subnet το 255.255.255.0 και gateway κενό.

το άλλο λαπτοπ, αφού συνδεθεί στο adhoc wifi, θα πρέπει να έχει στις ρυθμίσεις της ασύρματης κάρτας του την ΙΡ 192.168.0.2 με subnet το 255.255.255.0 και gateway 192.168.0.1.

Επίσεις, θα πρέπει να ορίσεις και τον προτεύων DNS στην διεύθυνση 192.168.0.1.

 

Έπειτα, απλά πηγαίνεις στο λαπτοπ με το stick και ενεργοποιείς το internet connection sharing δηλώνοντας πως θα δουλεύει μέσω του wifi δικτύου.

 

Όταν λοιπόν έχεις ανοιχτή την cosmote, τότε και τα δύο λάπτοπ θα βλέπουν internet.

 

σ'ευχαριστώ.αν πάρω ενα τέτοιο απο τα κάτω λίνκ και το συνδεσω με το λαπτοπ που έχει το στικ, θα μπορεί να δώσει σημα wifi στο άλλο χωρίς να γίνει όλη αυτη διαδικασία που περιγράφεις?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612413&u=TP-LINK-TL-WR741ND-WIRELESS-LITE-N-ROUTER

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612330&u=TP-LINK-TL-WR340G-54M-WIRELESS-ROUTER

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ.αν πάρω ενα τέτοιο απο τα κάτω λίνκ και το συνδεσω με το λαπτοπ που έχει το στικ, θα μπορεί να δώσει σημα wifi στο άλλο χωρίς να γίνει όλη αυτη διαδικασία που περιγράφεις?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612413&u=TP-LINK-TL-WR741ND-WIRELESS-LITE-N-ROUTER

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612330&u=TP-LINK-TL-WR340G-54M-WIRELESS-ROUTER

 

Όχι... Με αυτά θα γίνει ακόμα πιο πολύπλοκη η διαδικασία! Με τα παραπάνω που σου λεω εγώ, στην ουσία κάνεις την κάρτα του pc που έχει το στικ Access Point...

Και με αυτά θα γίνει η δουλειά, αλλά θα ζοριστείς περισσότερο...

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε υπολογιστή που διαθέτει υποδοχή για κάρτα sim, αξίζει να βάλω κάρτα της Cosmote ή της Vodafone ? Δεν ενδιαφέρομαι για σύνδεση στο internet με συμβόλαιο παρά μόνο a la carte. Δηλαδή όποτε θέλω να καταναλώνω τις μονάδες από την κάρτα. Αν υπάρχει κάτι τέτοιο στην Cosmote πειτε μου οδηγίες για το τι να ζητήσω (πχ. μια απλή κάρτα cu μου αρκεί ? )
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω ρε παιδια, σε γενικες γραμμες τι ταχυτητες πιανετε εντος Αττικης κατα μεσο ορο με σημα 3G?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο κινητο μου εχω απενεργοποιησει το 3G και εχω μονο GSM , διαβαζοντας οτι αυτο βελτιωνει την αυτονομια της μπαταριας.

 

Ηθελα να ρωτησω αν αυτο θα εχει επιπτωσεις στην ποιοτητα της τηλεφωνιας , αν δηλαδη το 3G σημα βοηθαει π.χ. στην καθαροτητα της φωνης.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω ρε παιδια, σε γενικες γραμμες τι ταχυτητες πιανετε εντος Αττικης κατα μεσο ορο με σημα 3G?

Σε όλη την Ελλάδα, όπου έχεις σήμα 3G οι ταχύτητες στο internet κυμαίνονται μεταξύ 55 και 70 kb/sec. Παντού το ίδιο αν έχεις σήμα 3G.

Στο κινητο μου εχω απενεργοποιησει το 3G και εχω μονο GSM , διαβαζοντας οτι αυτο βελτιωνει την αυτονομια της μπαταριας.

 

Ηθελα να ρωτησω αν αυτο θα εχει επιπτωσεις στην ποιοτητα της τηλεφωνιας , αν δηλαδη το 3G σημα βοηθαει π.χ. στην καθαροτητα της φωνης.

Στην καθαρότητα της φωνής παίζει ρόλο λόγω χωρητικότητας. Τεχνικός δεν είμαι, αναφέρω ότι έχω καταλάβει από μόνος μου.

Τώρα μπορεί κάπου να μην έχεις σήμα στο απλό GSM και να έχεις σε 3G. Μου έχει τύχει και το αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητο μου εχω απενεργοποιησει το 3G και εχω μονο GSM , διαβαζοντας οτι αυτο βελτιωνει την αυτονομια της μπαταριας.

 

Ηθελα να ρωτησω αν αυτο θα εχει επιπτωσεις στην ποιοτητα της τηλεφωνιας , αν δηλαδη το 3G σημα βοηθαει π.χ. στην καθαροτητα της φωνης.

 

Το 3G πράγματι βοηθάει στην καθαρότητα της φωνής, αφού όταν κάνεις κλήση και είσαι σε δίκτυο 3G, η φωνή έχει πολύ καλύτερη ποιότητα, εφάμιλλη με αυτή των σταθερών δικτύων τηλεφωνίας.

 

Αυτό που λες για την μπαταρία ισχύει, αλλά δεν είναι και τόσο μεγάλη η κατανάλωση σε μπαταρία, ώστε να αξίζει να το έχεις κλειδωμένο σε GSM.

 

Η γνώμη μου είναι να το δουλεύεις κανονικά σε διπλή λειτουργία, αφού εκτός του ότι μπορεί να έχεις κάλυψη 3G σε κάποιο μέρος που δεν πιάνει GSM, το δίκτυο GSM έχει πολύ περιορισμένες δυνατότητες σε θέμα χωρητικότητας. Έτσι, ενώ με το GSM μπορεί να σου βγάζει "Δικτυο απασχολημένο", με το 3G μπορεί να καλείς κανονικά!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Σε όλη την Ελλάδα, όπου έχεις σήμα 3G οι ταχύτητες στο internet κυμαίνονται μεταξύ 55 και 70 kb/sec. Παντού το ίδιο αν έχεις σήμα 3G.

 

Στην καθαρότητα της φωνής παίζει ρόλο λόγω χωρητικότητας. Τεχνικός δεν είμαι, αναφέρω ότι έχω καταλάβει από μόνος μου.

Τώρα μπορεί κάπου να μην έχεις σήμα στο απλό GSM και να έχεις σε 3G. Μου έχει τύχει και το αναφέρω.

 

Όσον αφορά τις ταχύτητες,ελπίζω να αστειεύεσαι όταν αναφέρεις τόσο χαμηλές ταχύτητες,τη στιγμή που ο ανταγωνισμός δίνει το λιγότερο 150 KB/s...Όσον αφορά τώρα την ποιότητα ήχου,στο 3g η φωνή κωδικοποιείται κατά το amr πρότυπο,που είναι σαφώς ανώτερο του efr & παρέχει αισθητά καλύτερη ποιότητα!Απ'την άλλη,αν δεν κανω λάθος,πρέπει να παίζει ρόλο και η συμπίεση που εφαρμόζει κάθε εταιρία.Όσο υψηλότερη,τόσο κατώτερη η ποιότητα ήχου.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα ΙΚΕΑ Θεσσαλονικη.

 

Ταχυτητες 3G Cosmote 200kb/s.

 

Wind εαν ειχες το κινητο μεσα στην τσεπη απλα δεν ειχε σημα. Οταν το εβγαζες ειχε ελαχιστο με το οποιο μιλουσες με διακοπες.

 

Vodafone λιγο καλυτερη απο την Wind.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τις ταχύτητες,ελπίζω να αστειεύεσαι όταν αναφέρεις τόσο χαμηλές ταχύτητες,τη στιγμή που ο ανταγωνισμός δίνει το λιγότερο 150 KB/s...Όσον αφορά τώρα την ποιότητα ήχου,στο 3g η φωνή κωδικοποιείται κατά το amr πρότυπο,που είναι σαφώς ανώτερο του efr & παρέχει αισθητά καλύτερη ποιότητα!Απ'την άλλη,αν δεν κανω λάθος,πρέπει να παίζει ρόλο και η συμπίεση που εφαρμόζει κάθε εταιρία.Όσο υψηλότερη,τόσο κατώτερη η ποιότητα ήχου.

 

Πες μου σε ποιό σημείο έχει αυτές τις ταχύτητες η wind να πάω να το δω. Η vodafone είναι καλύτερη και έχει περίπου στα 90-110 kb/sec σε σημεία που συνδέεται με 3G. Στην vodafone έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο αν και έχει κάλυψη 3G να συνδέεται με απλό GSM έτσι ώστε να αναγκάζεσαι να γυρίζεις το κινητό σε λειτουργία UMTS για να κάνεις πλοήγηση στο internet. Τώρα στο χωριό μου (ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΙΤ/ΝΙΑΣ) που πρώτη η cosmote έφερε σήμα αν και εμφανίστηκε στην Ελλάδα τελευταία οι vodafone και wind ακόμα δεν έχουν 3G με αποτέλεσμα τα 55-70 kb/sec της cosmote να είναι super.

Link to comment
Share on other sites

Πες μου σε ποιό σημείο έχει αυτές τις ταχύτητες η wind να πάω να το δω. Η vodafone είναι καλύτερη και έχει περίπου στα 90-110 kb/sec σε σημεία που συνδέεται με 3G. Στην vodafone έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο αν και έχει κάλυψη 3G να συνδέεται με απλό GSM έτσι ώστε να αναγκάζεσαι να γυρίζεις το κινητό σε λειτουργία UMTS για να κάνεις πλοήγηση στο internet. Τώρα στο χωριό μου (ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΙΤ/ΝΙΑΣ) που πρώτη η cosmote έφερε σήμα αν και εμφανίστηκε στην Ελλάδα τελευταία οι vodafone και wind ακόμα δεν έχουν 3G με αποτέλεσμα τα 55-70 kb/sec της cosmote να είναι super.

 

Φίλε alany, επέτρεψέ μου να διαφωνίσω σχετικά με τις ταχύτητες της vodafone... Ειδικά στο θέμα του mobile internet είναι πολύυυυ πιο μπροστά από την cosmote!

Οι ταχύτητες που παίζει είναι τουλάχιστον από 2Mbps και πάνω...

Πιο ενδεικτικά, μπορείς να δεις και τις πραγματικές ταχύτητες που έχουν καταγραφεί στο θέμα "Λιστα με πραγματικές ταχύτητες ανα περιοχή" στο Topic της vodafone...

 

Βέβαια, συμφωνώ απόλυτα ότι όταν δεν υπάρχει 3G από άλλες εταιρίες, τα 70KB/s της cosmote είναι super!

 

Φιλικά πάντα!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Φίλε alany, επέτρεψέ μου να διαφωνίσω σχετικά με τις ταχύτητες της vodafone... Ειδικά στο θέμα του mobile internet είναι πολύυυυ πιο μπροστά από την cosmote!

Οι ταχύτητες που παίζει είναι τουλάχιστον από 2Mbps και πάνω...

Πιο ενδεικτικά, μπορείς να δεις και τις πραγματικές ταχύτητες που έχουν καταγραφεί στο θέμα "Λιστα με πραγματικές ταχύτητες ανα περιοχή" στο Topic της vodafone...

 

Βέβαια, συμφωνώ απόλυτα ότι όταν δεν υπάρχει 3G από άλλες εταιρίες, τα 70KB/s της cosmote είναι super!

 

Φιλικά πάντα!

 

Δεν θα επιμείνω επειδή βασικά χρησιμοποιώ cosmote. Όποτε τέσταρα την vodafone δεν μπόρεσα να πιάσω πάνω από 110 kb/sec. Anyway, προφανώς επειδή το τέσταρα από cu.

Link to comment
Share on other sites

Στην vodafone έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο αν και έχει κάλυψη 3G να συνδέεται με απλό GSM έτσι ώστε να αναγκάζεσαι να γυρίζεις το κινητό σε λειτουργία UMTS για να κάνεις πλοήγηση στο internet. Τώρα στο χωριό μου (ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΙΤ/ΝΙΑΣ) που πρώτη η cosmote έφερε σήμα αν και εμφανίστηκε στην Ελλάδα τελευταία οι vodafone και wind ακόμα δεν έχουν 3G με αποτέλεσμα τα 55-70 kb/sec της cosmote να είναι super.

 

Δεν είναι φαινόμενο,αλλά ρύθμιση δικτύου.Απ'τη στιγμή που υπάρχει άπλετη χωρητικότητα,σε πετάει για τις κλήσεις και το standby σε 2η γενιά.Αν χρειαστείς 3η γενιά,το εναλλάσεις.Η Κοσμοτέ αν έκανε κάτι τέτοιο θα έκλαιγαν πολλοί...τέλος πάντων,για να μη βγαίνουμε εκτός θέματος,συμφωνώ ότι όταν σ'ένα μέρος με τη μια έχεις 5 και με την άλλη 55,είναι ΣIΓOYPA προτιμότερα τα 55!Για όπου όμως υπάρχει κάλυψη και Απ'τη βασική ανταγωνίστρια,τα 55 επαρκούν μπροστά στα 255..;Και δυστυχώς,στην Κοσμοτέ νοιάζονται μόνο να βλέπει ο συνδρομητής μπάρες σήματος μόνο..Το λέω αυτό ως παθών της.."υπηρεσίας" wireless internet στο πρόσφατο παρελθόν...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια γρήγορη ερώτηση σχετικά με το 3g / mobile internet της cosmote.

Σε εταιρικό πακέτο μας δίνουν το πρόγραμμα internet on the go unlimited των 49,90 στην προνομιακή τιμή των 24,50 ευρώ (έκπτωση 50%).

 

Μου είπαν από την εταιρία ότι στην μηνιαία τιμή των 24,50 περιλαμβάνεται ΚΑΙ ο εξοπλισμός (3g usb modem). Ξέρετε εάν έχω δικαίωμα να αρνηθώ τον εξοπλισμό ώστε να επιτύχω περαιτέρω μείωση του παγίου και να καταλήξω να πληρώνω μόνο 15 ευρώ το μήνα για unlimited mobile internet??? Γίνεται; Τι παίζει με τα εταιρικά;;

 

ΘΕΝΚΣ

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως αν αρνηθεις τον εξοπλισμο δεν εισαι υποχρεωμενος να παραμεινεις χρονο στο συμβολαιο αλλα οχι και να σου ριξουν και την τιμη..... κανε και μια ερωτηση σ'ενα καταστημα.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://www.speedtest.net/result/729743106.png

http://www.speedtest.net/result/729744540.png

εδώ και 2 ημέρες αυτές είναι οι ταχύτητες (Περιοχή Λυγιά Βαρθολομιού). Μέχρι 370ΚΒ/sec έχω δει ... Άντε, καιρός ήταν ... Τώρα μένει να κάνουν κάτι και στην πόλη του Βαρθολομιού και να ξεφύγουν από τα 1.8 διότι με το ζόρι να κατεβάσεις 500kbps... :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε windows 6.5 όταν στείλω η λάβω mms δίπλα και πάνω από την ένδειξη 3G η H παραμένει η αντίστοιχη ένδειξη με μικρότερα γράμματα συνεχώς. Όταν πατήσω επάνω στην ένδειξη γράφει Cosmote 3G HSDPA. Αυτό σημαίνει ότι χρεώνομαι η ότι απλά υπάρχει κάλυψη? Ευχαριστώ.
Πίστευε και Μη, Ερέυνα
Link to comment
Share on other sites

Τι χαζομάρα έκανα να μην κρατήσω speedtest από Πανθεσσαλικό στάδιο χθες...με την καταπληκτική ταχύτητα HSDPA 50kbps...:lol: Καλά,μας δουλεύει η Cosmote;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τύχει και στην Αριστοτέλους που το δίκτυο έπρεπε να φυσάει κανονικά, να μην μπορεί κάποιες φορές σε ώρες αιχμής να κάνει login όταν πατούσα σύνδεση. :lol: Πριν κάποιους μήνες βέβαια, τώρα δεν ξέρω!
Link to comment
Share on other sites

εχω μιλησει 3 και ανω φορες με το τμημα εξυπηρετησης σε κοσμοτε, ακομα και μανουαλ ρυθμισεις μου στειλανε... οι οποιες ειναι πολυ "κενες"

παρολ'αυτα δεν εχω συνδεθει ΠΟΤΕ απο το νοκια 5800 στο ιντερνετ μεσω της κοσμοτε !

εδω εχω γραψει αρκετες φορες αλλα τιποτα παλι...αρα λογικα τα 5800 δεν εχουν προσβαση σε ιντερνετ μεσω κοσμοτε ;;;

δουλεια δεν είχε ο διάολος....
Link to comment
Share on other sites

εχω μιλησει 3 και ανω φορες με το τμημα εξυπηρετησης σε κοσμοτε, ακομα και μανουαλ ρυθμισεις μου στειλανε... οι οποιες ειναι πολυ "κενες"

παρολ'αυτα δεν εχω συνδεθει ΠΟΤΕ απο το νοκια 5800 στο ιντερνετ μεσω της κοσμοτε !

εδω εχω γραψει αρκετες φορες αλλα τιποτα παλι...αρα λογικα τα 5800 δεν εχουν προσβαση σε ιντερνετ μεσω κοσμοτε ;;;

 

Πήγαινε στις ρυθμίσεις internet και είτε επέλεξε το προφίλ cosmote internet ( ή ότι αναφέρεται σε internet ) αλλιώς αν δεν υπάρχει, φτιάξε ένα, ονόμασέ το cosmote internet, στο apn γράψε internet, αποθήκευσε αυτό το προφίλ και κάνε επανεκκίνηση στο κινητό σου για να διαβάσει τις ρυθμίσεις. Αν δεν μπει και πάλι, είτε δεν είναι ενεργοποιημένη η υπηρεσία στη σύνδεσή σου ή έχει πρόβλημα το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...