Jump to content

Polls @ myphone.gr: Κινητό και οδήγηση - πάνε μαζί;


Nagata
 Κοινοποίηση

Όταν οδηγάω...  

308 members have voted

  1. 1. Όταν οδηγάω...

    • Δεν στέλνω SMS/email, ούτε μιλάω στο κινητό μου
      25
    • Δεν στέλνω SMS/email, αλλά μιλάω με bluetooth, handsfree, ηχεία αυτοκινήτου κτλ
      140
    • Στέλνω SMS/email και μιλάω με bluetooth, handsfree, ηχεία αυτοκινήτου κτλ
      26
    • Δεν στέλνω SMS/email, αλλά μιλάω χωρίς την βοήθεια κάποιου αξεσουάρ
      58
    • Στέλνω SMS/email και μιλάω χωρίς την βοήθεια κάποιου αξεσουάρ
      34
    • Στέλνω SMS/email, αλλά δεν μιλάω στο κινητό μου
      3
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ / δεν οδηγάω
      18


Recommended Posts

Μιλάω καμιά φορά (πάντα με handsfree έτσι και αλλιώς) αλλά το αποφεύγω όταν μπορώ. SMS μπορεί να διαβάσω/στείλω αλλά μόνο σε φανάρι.
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω γραψει ποτε μηνυμα την ωρα που οδηγαω. Αλλα εχω πιασει καποιες φορες τον εαυτο μου να οδηγαω την ωρα που γραφω μηνυμα. Αυτο ειναι πολυ επικινδυνο γιατι η οδηγηση σου αποσπαει την προσοχη και μπορει να σου ξεφηγει κανας χαρακτηρας και να σκοτωσεις τη λεξη στο μηνυμα! Αμα ειναι αναγκη να οδηγησω την ωρα που ειμαι συγκεντρωμενος στο μηνυμα, τοτε με πολυ προσοχη το αποθηκευω στο προχειρο και το συνεχιζω μετα.

Προφανως αστιευομαι. Η αληθεια ειναι οτι κι εγω εχω υπαρξει καποιες φορες ασυνειδητος κι εχω στειλει μηνυμα την ωρα που οδηγουσα. Δε χρειαζεται να φτασουμε στο σημειο να την πατησουμε για να καταλαβουμε την σοβαροτητα αυτου του θεματος γιατι τοτε θα ειναι αργα.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Α-ΠΑ-ΡΑΔΕΚΤΑ ΕΜΒΛΗΜΑΤΙΚΌ!!!

Καναδυό φορές έτυχε να χτυπά και έκανε το ΛAΘOΣ η γυναίκα να μου το δώσει και της 2 φορές το πέταξα στα πίσω καθίσματα.

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Οι σωστοί και υπεύθυνοι οδηγοί κάνουν ακριβώς αυτό και μόνο αυτό: οδηγούν. Τώρα όσοι θέλετε να οδηγείτε και ταυτόχρονα να στέλνετε SMS/emails, να ανεβάζετε tweets στο Twitter και να στρίβετε τσιγάρα δεν ξέρω τι να σας πω. Σας εύχομαι καλή τύχη και καλά μυαλά...

 

Δύο videos που προτείνω να δείτε. Δείτε τα σε 720p, έτσι για να τα εμπεδώσετε.

 

(UK -- απαγορεύτηκε στις ΗΠΑ λόγω των βίαιων σκηνών που περιέχει.)

 

http://www.youtube.com/watch?v=DebhWD6ljZs

(USA -- αληθινές ιστορίες, τις οποίες διηγούνται τα πραγματικά πρόσωπα που ενεπλάκησαν στα ατυχήματα.)

 

Καλοπροαίρετα πάντα. Είναι δημόσιο αυτό το forum και καλό είναι να περνάμε τα σωστά μηνύματα.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα ότι και στέλνω μήνυμα και μιλάω στο τηλέφωνο, αλλά μόνο με handsfree. Όμως, όλα αυτά μόνο όταν πρόκειται για κάτι σύντομο, π.χ. " δε μπορώ τώρα, οδηγώ " και αν είναι κάτι που πρέπει να απαντηθεί άμεσα. Αν όμως είναι κάτι που ξέρω/καταλαβαίνω ότι θα πάρει ώρα, πετάω το τηλ. στο κάθισμα και σιγά - σιγά δεξιά, να παρκάρω και να δώσω όλη την προσοχή μου. Και μη μου πείτε ότι ( ειδικά έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα τώρα τελευταία :( ) ούτε μια φορά δε μιλήσατε στο τηλέφωνο ή δε στείλατε μήνυμα... :shifty:
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη, μεγάλη όμως, διευκόλυνση το built-in BT στα σύγχρονα αυτοκίνητα/στερεοφωνικά. Όμως, ακόμα και έτσι, πρέπει να έχουμε κατά νου ότι ΟΔΗΓΟΥΜΕ εκείνη τη στιγμή, δεν κάνουμε κάτι άλλο. Προσωπικά, μιλάω (ξαναλέω μόνο με ΒΤ) μόνο αν δω στο ταμπλώ το όνομα του καλούντος και είναι ένας εκ των συζύγου, αδερφού. Όλοι οι άλλοι τρώνε άκυρο, τόσο απλά... Τα πάντα μπορούν να περιμένουν, τίποτα δεν αξίζει να σκοτώσω/σκοτωθώ, ή να σακατέψω/σακατευτώ! Καλά, για sms ή email θεωρώ και την αναφορά ανάξια λόγου... Να τονίσω - χωρίς καμία προσπάθεια έπαρσης - ότι έχοντας περάσει το 4Τροχοί SafeTrack, ένα από τα πράγματα που μου τόνισε ο εκπαιδευτής (αν θυμάμαι καλά ο κος. Λακαφώσης), είναι ότι κατά την οδήγηση, εν κινήσει δλδ, δεν φτιάχνεις ούτε καν την ζώνη! Άσε την να σε ενοχλεί, κάνε δεξιά, φτιάξε την και πάμε πάλι... Δύο χέρια στο τιμόνι, ακόμα και σε πολύ χαμηλές ταχύτητες και ένα μυαλό σε ένα σκοπό, τον δρόμο! Άρα, δεν μένει χέρι ελεύθερο για το κινητό σου...

Πάντα φιλικά... ;-)

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Εγω δυστυχως παρα πολυ μεγαλο ποσοστο της οδηγησης μου (που ειναι πολυωρη) ειμαι με το bluetooth. Το εταιρικο μου ουτε ραδιοφωνο δεν εχει οποτε οταν πηζω πολυ ωρα τιμονι αναγκαστικα αρχιζω και παιρνω τηλεφωνα για να την παλεψω... Οταν πετυχαινω φαναρι η μποτιλιαρισμα τοτε στελνω και emails για τη δουλεια μου.
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το ανέφερε κανείς πιο πάνω... αλλά σήμερα με τα κινητά αφής είναι σχεδόν ακατόρθωτο να γράψεις sms ενώ οδηγείς... Ακόμα και να απαντήσεις αν πρέπει να κάνεις πχ slide ,πρέπει να κοιτάξεις το κινητό για 2 δευτερόλεπτα...

Παλιά με τα πλήκτρα μπορούσες να πατήσεις ένα κουμπί στα τυφλά και να μιλήσεις, αλλά και sms , έγραφες στα τυφλά όσο κακό και αν ήταν αυτό.

Και το τεράστιο μέγεθος που έχουν τα smartphone σήμερα τα κάνουν πολύ εύκολα να γλιστρήσουν από το χέρι...

Γενικά αν παλιά ήταν μια φορά επικίνδυνο το κινητό στο αμάξι... σήμερα είναι 10...

Edited by Watermelon
Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσω με το τελευταίο σχόλιο. Σκοπεύω να το γράψω και στο αντίστοιχο topic με τα σχόλια για το Ν8. Αυτό που μου λείπει περισσότερο από το Ν82 είναι η δυνατότητα να κάνω πράγματα ενώ οδηγώ χωρίς να κοιτάω τη συσκευή. Με παίρνουν τηλέφωνο; Απαντάω χωρίς να κοιτάξω καθόλου. Θέλω να στείλω sms; Το κάνω χωρίς καν να κοιτάξω το κινητό. Το να μάθεις τις θέσεις των κουμπιών είναι πανεύκολο. Άντε να κάνεις τώρα το ίδιο σε ένα touch...

 

Τώρα, όσον αφορά στην ψηφοφορία. Κάνω τα πάντα, σχεδόν. Εξηγώ:

 

1. Όταν πηγαίνω μεγάλο ταξίδι συνήθως είμαι με το δικό μου αυτοκίνητο, οπότε έχω HF μαζί μου (υπάρχει σταθερά κάποιο με μονό ακουστικό για τέτοιες ώρες). Το ένα κινητό στη βάση στο παρμπρίζ για navi, το άλλο κινητό στη θέση χαμηλά στην κονσόλα για να μιλάω. Και μιλάω πολύ για να περνάει η ώρα ή για να κανονίζω δουλειές που απαιτούνται (όχι επαγγελματικές, αυτές πλέον ΤΕΛΟΣ).

 

2. Μέσα στην πόλη, με το δικό μου αυτοκίνητο, πάλι έχω το HF. Αν οδηγώ όμως κάποιο άλλο, πράγμα που συμβαίνει αρκετές φορές, θα απαντήσω και θα χρησιμοποιήσω κανονικά το τηλέφωνο. Προσπαθώ να μη μιλάω πολύ, αλλά αν είναι σοβαρό τηλεφώνημα θα απαντήσω ή ακόμα και θα πάρω αν χρειαστεί.

 

3. Sms θα στείλω μεν, αλλά ειδικά με τα touch (πλέον έχω Ν8 και για backup Ν97) είναι εξαιρετικά δύσκολο και το αποφεύγω γιατί δεν μπορώ να κοιτάω το δρόμο. Προσπαθώ να γράφω στα φανάρια, οπότε δε νομίζω να μετράει για χρήση sms ενώ οδηγώ. Μέχρι πριν 2 μήνες, όμως, χρησιμοποιούσα το Ν82 σαν κύριο τηλέφωνο ακριβώς για αυτό το λόγο, γιατί μπορούσα να στέλνω sms χωρίς να κοιτάω τη συσκευή.

 

4. Mail δεν υπάρχει περίπτωση ούτε να γράψω, ούτε να λάβω. Επειδή είμαι συνεχώς με έναν υπολογιστή δε με ενδιαφέρει να λαμβάνω mail στο κινητό μου, παρά μόνο τις 3-4-5 ημέρες το χρόνο που είμαι στο χωριό. Περιμένω λίγο, φτάνω σπίτι, δουλειά ή οπουδήποτε πηγαίνω και απαντάω ή στέλνω.

 

5. Δίκτυα κοινωνικής δικτύωσης το ίδιο ακριβώς. Δεν τρελαίνομαι, ούτε τα χρησιμοποιώ πολύ από κινητό. Όποιος έχει κάτι επείγον να μου πει και είναι κοντινός έχει το τηλέφωνό μου και είτε παίρνει, είτε στέλνει sms.

 

Πάμε τώρα στο γενικότερο σχολιασμό. Στην οδήγηση, καλό είναι να μην κάνουμε τίποτε άλλο παρά να οδηγάμε. Επειδή σήμερα είμαστε δικτυωμένοι και αυτό είναι εξαιρετικά δύσκολο, μπορούμε να εφαρμόσουμε ορισμένους κανόνες για να περιορίσουμε τη μείωση της ασφάλειάς μας από τη χρήση αυτών των συσκευών:

 

1. Χρησιμοποιούμε HF (απαγορεύεται από το νόμο μεν, αν προσέχεις στην τοποθέτηση δε δημιουργεί προβλήματα, όμως), BT HF (δεν το προτιμώ λόγω S band που, αν και με μικρή ισχύ, χτυπάει κατευθείαν στον ευαίσθητο εγκέφαλο), car kit κτλ

 

2. Φροντίζουμε να περιορίσουμε τις κλήσεις που κάνουμε και απαντάμε μόνο όταν μας καλούν για κάτι σημαντικό. Δεν ξέρω για άλλα κινητά, δεν το έχω ψάξει, αλλά στα Nokia με εξυπηρετεί πολύ η ανακοίνωση του ονόματος του καλούντος, οπότε ξέρω αν πρέπει ή δεν πρέπει να απαντήσω.

 

3. Ειδικά όσοι έχουν κινητά αφής αποφεύγουν τα sms, mail, facebook, twitter κτλ. Αν θέλουν να απαντήσουν σε sms δεξιά στο δρόμο ή γράφουν 4-5 λέξεις σταματημένοι στο φανάρι και σιγά-σιγά απαντούν.

 

4. Όταν μιλάμε με το κινητό, ειδικά αν τύχει και δεν έχουμε HF, φροντίζουμε να αυξήσουμε το διαθέσιμο χρόνο αντιδράσεως, δηλαδή μειώνουμε ταχύτητα και κινούμαστε δεξιά στην Ε.Ο.

 

5. Όσοι είναι νέοι οδηγοί ή κάνουν λίγα χιλιόμετρα το χρόνο και κυρίως εντός πόλης, είναι δηλαδή οδηγοί του Σαββατοκύριακου προσέχουν ακόμα περισσότερο και προσπαθούν σταδιακά να εμπλέξουν όλες τις λειτουργίες στην οδήγηση. Εννοώ το εξής απλό: οι πιλότοι apache έχουν εκπαιδευτεί να βλέπει άλλο το ένα μάτι και άλλο το άλλο και το διαχειρίζονται μια χαρά. Κάνουμε το ίδιο. Μαθαίνουμε το όχημά μας, μαθαίνουμε το κινητό μας και μετά, αρχίζουμε να μαθαίνουμε το συνδυασμό, ξεκινώντας από τα βασικά: άνοιγμα, κλείσιμο, απάντηση σε κλήση, κλήση, sms κτλ μέχρι να μπορούμε να διαχειριστούμε σε βασικό επίπεδο την κατάσταση.

 

6. Τηλέφωνα που απαιτούν συγκροτημένη σκέψη (πχ πήρε ο ανηψιός και ζητάει να του λύσουμε το πρόβλημα στη Χημεία Γ΄ Λυκείου) ή μας φορτίζουν συναισθηματικά (Μήτσο χωρίζουμε γιατί αισθάνομαι ότι η σχέση αυτή δεν οδηγεί πουθενά) τα αποφεύγουμε δια ροπάλου. Αποφεύγουμε ακόμα και να οδηγούμε όταν περνάμε τέτοιες καταστάσεις.

 

Αυτές είναι οι συμβουλές που δεν εξαφανίζουν, αλλά μειώνουν τα προβλήματα από τη χρήση κινητού κατά την οδήγηση.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

μιλάω μονο με handsfree και εαν ειναι αναγκη για sms h mail μονο στο φαναρι.

Το να μιλας με handsfree νομιζω οτι ειναι το ιδιο επικίνδυνο με το να μιλας με τον συνοδηγό σου η να ακούς στο ραδιο τα νέα μέτρα της κυβέρνησης..

Τελος ακομα πιο επικύνδινο ειναι να πηγαινεις με τσιτα τη μουσικη , με το ενα χέρι να χαιδεύει το μώρο διπλα ,με τα παιδια να ουρλιάζουν απο το πισω καθισμα καθως και να έχεις tv στο αμαξι.

 

το ολο θέμα ειναι η ΟΔΗΓΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ .Δεν ειναι το ιδιο να μιλας στο κινητο οταν είσαι κολλημένος στην κηφισιας με το οταν πας στο καρεα με 80.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει χαζομαρούλες στη ζωή μου με το κινητό και μέχρι στιγμής δεν την έχω πατήσει.Παλιότερα μιλούσα στο κινητό ενώ οδηγούσα χωρίς ΒΤ/HF,έστελνα sms... Αλλά αυτά όταν ήμουν μικρότερος. Τώρα αυτές τις επιπολαιότητες τις έχω σταματήσει γιατί έχω συνειδητοποιήσει πως το κακό...δεν αργεί να γίνει.

Πλέον:

α)μόνο handsfree όταν οδηγώ και αποφεύγω να απαντήσω

β)μακρυά σε ό,τι σας κρατάει το βλέμμα μακρυά από το δρόμο

Την τελευταία φορά που οδηγούσα σε επαρχιακό δρόμο και μιλούσα στο κινητό πήρα λάθος δρόμο και έφαγα αρκετά ΚΜ σε χάλια δρόμο ενώ θα μπορούσα να έχω βγει Εθνική. θα μου πείτε εγώ έφταιγα; Οι ταμπέλες. Αλλά αν πρόσεχα που ήταν Εθνική και δε μιλούσα στο κινητό θα ήταν τα πράγματα πολύ διαφορετικά.

Το κινητό απορροφά την προσοχή σας.

Μην το χρησιμοποιείτε γιατί θα χτυπάτε το κεφάλι σας. Απαντήστε μόνο όταν έχετε να πείτε κάτι σύντομο πάντα με Handsfree ή μπλε δόντι ή car kit!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτειτε ενα πιο απλο παραδειγμα ακομη και οσοι δεν οδηγητε. Περπατατε στο πεζοδρομιο με την εξωφρενικη ταχυτητα των 4 περιπου χιλιομετρων ανα ωρα. Και πατε να γραψετε μυνημα. Κατα την διαρκεια που γραφετε το μυνημα σκεφτειτε ποσες φορες εχετε πεσει πανω σε αλλους ή στο τσακ γλυτωνετε να κουτουλησετε σε περιπτερα, ταμπελες κλπ. Και ολα αυτα ενω κινηστε στην ιλλιγιωδη ταχυτητα των 4 χλμ/ωρα!

 

Φανταστειτε τωρα οτι θελετε να στειλετε μυνημα ενω οδηγειτε με 60 χλμ/ωρα τι εχει να γινει. Γενικα το κινητο στο αυτοινητο πρεπει να αποφευγεται. Εγω προσωπικα το χρησιμοποιω μονο αν υπαρχει τεραστια αναγκη και παντα με handsfree, και πλεον δεν στελνω ουτε διαβαζω μυνηματα. Το προσπαθησα 2-3 φορες και καταλαβα οτι ηταν κορωνα γραμματα η κατασταση. Ή θα εστελνα το μυνημα ή θα εστελνα καμμια γιαγια στον αλλο κοσμο:rolleyes:

Nokia 3410 --> Nokia 7260 --> Sony Ericsson W610i --> LG KU990 Viewty --> Sony Ericsson XPERIA X8 --> Huawei Ideos X5 Pro --> Motorola MotoG 2nd Gen. --> Huawei P10 Lite --> Samsung Galaxy S10 128 --> Samsung Galaxy S23 128

Link to comment
Share on other sites

Ας πω κ γω την αμαρτια μου.

Πριν παρω smartphone ειχα το w595 εστελνα μηνυμα χωρις καν να κοιταω οθονη.

Πλεον με smartphone πρέπει να είναι ανάγκη για να στειλω!

Απο κλησεις πρέπει να ειναι σημαντικό για να μιλήσω αλλιως τους λεω σε περνω μετα.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Στο παρελθόν έχω φάει και κλήση γιατί μίλαγα στο κινητό ενώ οδηγούσα. Είναι λάθος αυτό που θα γράψω αλλά δυστυχώς εδώ που φτάσαμε είναι πλέον κάποιες κλήσεις που πραγματικά δε μπορούν να περιμένουν. Εδώ και χρόνια όμως στο αυτοκίνητο μιλάω μόνο με χρήση bluetooth. Και πραγματικά είναι πολύ καλύτερα έτσι. Δεν είναι μόνο ότι έχω τα χέρια μου ελεύθερα. Νιώθω και πιο συγκεντρωμένος στην οδήγηση.

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για κάτι πραγματικά αναγκαίο θα μιλησω στο κινητό ενώ οδηγώ. Δυστυχώς, οι οθόνες αφής είναι πολύ χειρότερες, αφού δεν υπάρχει η αίσθηση των κουμπιών και η προσοχή του οδηγού αποσπάται εντελώς. Η δε φωνητική κλήση μέσω bluetooth ουδέποτε με έπεισε στο iPhone. Περιμένω το Siri.. :)
Link to comment
Share on other sites

οπως απαντησα ποτε κατι γραπτο...

 

να μιλησω ναι το κανω αλλα αυτο μονο για καταστασεις που ειναι της στιγμης...

εννοω του στυλ :

 

1)"ελα φτανω σε 5' κατεβα"

2)απαντωντας αντιστοιχα "οδηγω σε παιρνω μολις σταματησω"

 

με λιγα λογια κατι δηλαδη γενικα που παιρνει ελαχιστα seconds και "πρεπει" να ενημερωσω και ποτε παραπανω...

 

μια απ τα ίδια και γω. ΠΟΤΕ συζήτηση ολόκληρη (ουτε καν όταν δεν οδηγώ:X). και ισως διαβάσω κανα sms. μέχρι εκεί.

 

κινητό και τιμόνι ΔΕ πάνε μαζί:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

1-2 δεκατα ειπα οχι δευτερολεπτα. ...

 

Δεν είναι έτσι αλλά τέλος πάντων.

Δε θες να το καταλάβεις εδώ που το διαβάζεις κι έχεις ώρα να το επεξεργαστείς και θεωρείς (διότι πρακτικά δεν ισχύει αυτό που γράφεις) να αντιληφθείς να το καταλάβεις/επεξεργαστείς και αντιδράσεις για κάτι το οποίο μπορεί να γίνει λίγα μέτρα εμπρός ή πλάι σου σε λίγα εκατοστά του δευτερολέπτου ενώ κινείται το αυτοκίνητο.

 

... Δε θελω να το συνεχισω αφου δεν ειναι σωστο για τους αναγνωστες να διαβαζονται αυτα που γραφω απλα ηθελα να απαντησω στο poll ειλικρινα.

 

Το θέμα δεν είναι τι είναι σωστό να γράφουμε και τι όχι, αλλά τι κάνουμε στη πράξη κι αν αυτό είναι σωστό-επικίνδυνο για εμάς και για τους άλλους.

Προσωπικά θα προτιμούσα να γράφεις (όχι ειδικά εσύ αλλά όποιος έχει αυτές τις αντιλήψεις) ότι μιλάς στο κινητό, καπνίζεις, τρως κ.λ.π. και να μη τα κάνεις, παρά το αντίθετο.

 

...κάποιες κλήσεις που πραγματικά δε μπορούν να περιμένουν. ...

 

Όταν λαμβάνεις μια τέτοια κλήση σκέψου ότι αυτοί που σε περιμένουν στο σπίτι σου έχουν μεγαλύτερη αξία από οποιαδήποτε κλήση.

Ίσως ακούγεται σαν ηλίθιος συναισθηματισμός αλλά ειλικρινά σκέψου πια είναι τα σημαντικότερα πράγματα στη ζωή σου(πέρα από την ίδια τη ζωή). Μια κλήση έστω και σημαντική ή κάτι άλλο.

 

... Εδώ και χρόνια όμως στο αυτοκίνητο μιλάω μόνο με χρήση bluetooth. Και πραγματικά είναι πολύ καλύτερα έτσι. Δεν είναι μόνο ότι έχω τα χέρια μου ελεύθερα. Νιώθω και πιο συγκεντρωμένος στην οδήγηση.

 

Το γράφω ξανά. Η ομιλία στο κινητό δεν απασχολεί χέρια αλλά μυαλό.

Η απάντηση στο ερώτημα που είχα κάνει στο προηγούμενο ποστ μου, με πιο όργανο του σώματος βλέπουμε, είναι με τον εγκέφαλο.

Με τα μάτια κοιτάμε δε βλέπουμε.

Πιο συγκεντρωμένος από τη στιγμή που κάνεις κάτι αλλά πέραν του να οδηγείς δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί. Το ίδιο λένε και κάποιοι που πίνουν έστω και ελάχιστα και λένε πως με ένα δυο ποτηράκια οδηγούν καλύτερα (τη τύφλα τους κάνουν καλύτερα αλλά δεν είναι του θέματος) . Κάτι το οποίο έχει καταρριφθεί εδώ και πολλές δεκαετίες.

 

Πριν χρόνια στις η.π.α. σε μια μελέτη ατυχημάτων μέσα στις 5 πρώτες αιτίες ήταν το φαγητό. Σίγουρα είναι πιο εύκολο να φάμε μια πατάτα με το ένα χέρι από το να γράφουμε μηνύματα παρ΄όλα αυτά, εκ του αποτελέσματος, όταν οδηγούμε και αυτό είναι επικίνδυνο.

 

Συγνώμη αν αυτά που γράφω είναι επιθετικά αλλά είναι η πραγματικότητα. Σε μια χώρα δε με τόσο υψηλό δείκτη ατυχημάτων/δυστυχημάτων είναι πολυτέλεια να υποστηρίζουμε κάτι που μπορεί από στιγμή σε στιγμή να μας καταστρέψει τη ζωή.

Όταν οδηγούμε πρέπει να κάνουμε μόνο αυτό._

Link to comment
Share on other sites

Πριν χρόνια στις η.π.α. σε μια μελέτη ατυχημάτων μέσα στις 5 πρώτες αιτίες ήταν το φαγητό.

 

Λίγο offtopic, αλλά μήπως εννοούσαν την οδήγηση μετά από το φαγητό; Δηλαδή, αφού κάποιος φάει, να οδηγήσει; Δεν το λέω για να στην πω. Κουβέντα κάνουμε, πάντα φιλικά. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Όχι η μελέτη αφορούσε αυτούς που κατανάλωναν τρόφιμα κατά την οδήγηση.

Η σημαντικότερη αιτία για ατυχήματα είναι η απόσπαση της προσοχής, μέσα σε αυτή είναι και το φαγητό. Την ώρα που τρώει ο οδηγός π.χ. το χάμπουργκερ του πέφτει λίγη σάλτσα επάνω του αποσπάται η προσοχή του κ.λ.π..

Ασφαλιστικές βλέπεις ... .

 

(Δε παρεξηγώ κανένα ποστ και δεν θεωρώ ότι κάποιος προσπαθεί "να μου την πει" ούτε κι εγώ επιδιώκω "να την πω" παρά τον τρόπο γραφής μου, όταν στο τέλος της συνομιλίας φαίνεται ότι θα υπάρχει αποτέλεσμα. :) Ζητώ συγνώμη για το εκτός θέματος)

Link to comment
Share on other sites

Όχι η μελέτη αφορούσε αυτούς που κατανάλωναν τρόφιμα κατά την οδήγηση.

Η σημαντικότερη αιτία για ατυχήματα είναι η απόσπαση της προσοχής, μέσα σε αυτή είναι και το φαγητό. Την ώρα που τρώει ο οδηγός π.χ. το χάμπουργκερ του πέφτει λίγη σάλτσα επάνω του αποσπάται η προσοχή του κ.λ.π..

Ασφαλιστικές βλέπεις ... .

 

(Δε παρεξηγώ κανένα ποστ και δεν θεωρώ ότι κάποιος προσπαθεί "να μου την πει" ούτε κι εγώ επιδιώκω "να την πω" παρά τον τρόπο γραφής μου, όταν στο τέλος της συνομιλίας φαίνεται ότι θα υπάρχει αποτέλεσμα. :) Ζητώ συγνώμη για το εκτός θέματος)

 

Thanx για τη διευκρίνηση! :) Δε λέω κι εγώ μιλάω στο κινητό ή στέλνω μήνυμα, αλλά μόνο κάτι αποκλειστικά σύντομο και στις 2 περιπτώσεις. Αλλά όχι και να φάω... Καλά, για ασφαλιστικές δε θα σχολιάσω, γιατί θα φάω τις τρείς ποινές μου με τη μία... :lol:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μιλαω παντα με bluetooth στο τηλεφωνο ενω οδηγω και δεν στελνω ποτε sms...Εδω δεν στελνω καλα καλα και οταν δεν οδηγω...!:p
Link to comment
Share on other sites

Γενικά μιλάω με bluetooth (ακουστικό ή ανοιχτή συνομιλία ανάλογα με πιο αυτοκίνητο κυκλοφορώ), εννίοτε οταν είμαι με το αυτόματο δεν συνδέω καν το bluetooth αφού το δεξί μου χέρι σαπίζει στον τεμπέλη όταν κινούμαι μεσα στην πόλη :p

 

Sms ποτέ γιατί δεν βολεύει ούτως ή άλλως με το touch αλλά και γενικά δεν στέλνω...

Edited by and64

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Δεν οδηγάω, αλλά είμαι κατά γενικότερα να κάνεις οτιδήποτε την ώρα που οδηγάς, είτε είναι τσιγάρο, είτε είναι κινητό είτε οτιδήποτε άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Αυτα δεν συμβαδιζουν!!Θελει μεγαλη προσοχη γιατι το κακο δεν αργει να ερθει!!Χτυπαει εν ωρα οδηγησης,αφηστε το να βαραει η σταματηστε καπου στην ακρη για να εχετε το Κεφαλι σας ησυχο.
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...