Jump to content

Polls @ myphone.gr: Κινητό και οδήγηση - πάνε μαζί;


Nagata
 Κοινοποίηση

Όταν οδηγάω...  

308 members have voted

  1. 1. Όταν οδηγάω...

    • Δεν στέλνω SMS/email, ούτε μιλάω στο κινητό μου
      25
    • Δεν στέλνω SMS/email, αλλά μιλάω με bluetooth, handsfree, ηχεία αυτοκινήτου κτλ
      140
    • Στέλνω SMS/email και μιλάω με bluetooth, handsfree, ηχεία αυτοκινήτου κτλ
      26
    • Δεν στέλνω SMS/email, αλλά μιλάω χωρίς την βοήθεια κάποιου αξεσουάρ
      58
    • Στέλνω SMS/email και μιλάω χωρίς την βοήθεια κάποιου αξεσουάρ
      34
    • Στέλνω SMS/email, αλλά δεν μιλάω στο κινητό μου
      3
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ / δεν οδηγάω
      18


Recommended Posts

Μια συχνή και... κακιά συνήθεια που έχουμε αρκετοί από εμάς, είναι να χρησιμοποιούμε το κινητό μας τηλέφωνο κατά την διάρκεια της οδήγησης. Δεν υπάρχει βέβαια καμία απολύτως αμφιβολία πως οτιδήποτε και αν κάνουμε ενώ οδηγούμε μπορεί να μας αποσπάσει την προσοχή, με μεγάλη πιθανότητα να προκληθεί κάποιο ατύχημα (για παράδειγμα μια άμεση συνέπεια μπορεί να είναι ακόμη και ο σοβαρός τραυματισμός κάποιου ανυποψίαστου πεζού). Οπότε, είναι λογικό σε ορισμένες χώρες να προβλέπεται η ολική απαγόρευση χρήσης του κινητού κατά την οδήγηση, ενώ όπου επιτρέπεται υπάρχουν εξάλλου και τα handsfree που μας διευκολύνουν και μάλιστα πάρα πολύ.

 

Ποιό είναι το αντικείμενο έρευνας της παρούσας ψηφοφορίας που έχουμε παραθέσει;

 

Θα επιχειρήσουμε να συγκεντρώσουμε ορισμένα στατιστικά στοιχεία για να διαπιστωθεί εάν πολλοί από εμάς προτιμούμε όχι μόνο να μιλάμε στο τηλέφωνο, αλλά να ξεχνάμε κάποιες φορές ότι ήμαστε στο αυτοκίνητο και μάλιστα να στέλνουμε SMS. Νέα μελέτη που έγινε σε χώρα του εξωτερικού, απέδειξε ότι κατά την διάρκεια της οδήγησης 2 στους 10 οδηγούς έχουν παραδεχτεί ότι έχουν στείλει μήνυμα και δέχονται ότι πραγμαιτκά ήταν «πολύ αφηρημένοι» έως ότου να γίνει η αποστολή του.

 

Ο οργανισμός NHTSA, παρατήρησε ότι περίπου το 1% (σημαντικός αριθμός καθώς αντιπροσωπεύει μια μεγάλη μερίδα χρηστών) σε μία διασταύρωση που περνούσαν με το αυτοκίνητό τους, έστελναν παράλληλα μήνυμα από το κινητό τους. Επίσης, στην ίδια έρευνα, το 18% των ερωτηθέντων παραδέχτηκαν ότι έχουν στείλει SMS ή email ενώ οδηγούσαν. Οι παραβάτες είχαν ηλικία από 21 έως 24.

 

Για να δούμε λοιπόν πόσο προσεκτικοί είμαστε στον δρόμο και δεν... επηρεαζόμαστε από την συσκευή που βρίσκεται δίπλα μας! Σας ακούμε....

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά μίλησα στο κινητό και παραλίγο να σφάξω κόκκινο !!!

Από τότε κομμένο.

Βέβαια είναι αρχη ακόμα και μπορει να αλλάξει κάτι.

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν οδηγω.Ειμαι 16 ακομα.Αλλα εχω μια αρχη ας το πουμε..

καποιος ανθρωπος δεν μπορει να ειναι απολυτα προσηλωμενος σε 2 πραγματα ταυτοχρονα.Οταν οδηγεις πρεπει να εισαι εκει και πουθενα αλλου.Ειναι μερικες φορες που βλεπω τους γονεις μου με το κινητο ενω οδηγουν,ελαχιστες βεβαια μιας και χρησιμοποιουν hands free.Αλλα ακομα και αυτες τις λιγες φορες τους λεω αφησε το τωρα και θα το κανεις μετα αυτο που θες η σταματα στην ακρη και καν το.Γιατι οταν οδηγεις και εχεις κινητο στο χερι δεν βαζεις σε κινδυνο μονο τη δικη σου ζωη αλλα και τη ζωη καποιου που δεν φταει σε τιποτα και μπορει να κανει τη βολτα του....

Link to comment
Share on other sites

Αφου το μονο ευκολο ειναι να παρεις το διπλωμα αυτοκινητου, να λαδωσεις και να στο δωσουν οσο ασυνειδητος κι αν εισαι. Γι αυτο εχουμε γεμισει οδηγους δολοφονους. Προσωπικα δεν οδηγω, αλλα σαν πεζος βλεπω πολλους οδηγους να μιλανε στο κινητο ενω οδηγουν και κατ'επεκταση να ειναι απροσεχτοι, να σταματουν πανω στην διαβαση ή να περνουν με κοκκινο.
Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το κραταει αυτος στη φωτογραφια, οχι! Το κινητο πρεπει να βρισκεται στο δεξι χερι ωστε να μπορει να αλλαζει και ταχυτητες!;)
Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορεί να περπατάμε και να πηγαίνουμε αλλού γι΄αλλού μιλώντας στο κινητό (προσωπική εμπειρία:p), φανταστείτε τι μπορεί να γίνει όταν οδηγούμε! Ας μην φτάσουμε στο σημείο να μας το απαγορεύσουν τελείως όταν είμαστε στο αυτοκίνητο η στην μηχανή...ας το αγνοήσουμε μέχρι να πάμε κάπου όπου μπορούμε να μιλήσουμε χωρίς να κινδυνεύει κανείς!
Link to comment
Share on other sites

οπως απαντησα ποτε κατι γραπτο...

 

να μιλησω ναι το κανω αλλα αυτο μονο για καταστασεις που ειναι της στιγμης...

εννοω του στυλ :

 

1)"ελα φτανω σε 5' κατεβα"

2)απαντωντας αντιστοιχα "οδηγω σε παιρνω μολις σταματησω"

 

με λιγα λογια κατι δηλαδη γενικα που παιρνει ελαχιστα seconds και "πρεπει" να ενημερωσω και ποτε παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Καθημερινά μιλάω στο κινητό με handsfree.

SMS 2 φορές πριν πολλά χρόνια προσπάθησα να στείλω και δεν τα κατάφερα, από τότε δεν έχω ξανά δοκιμάσει, σου αποσπά απίστευτα την προσοχή !!!

 

Το τραγικό είναι ότι εχω δει να στέλνουν SMS οδηγώντας μηχανή !!!!! :S

Link to comment
Share on other sites

εγω με bt το λιωνω.αλλα οταν καμμια φορα ξεφορτιζει, :rolleyes:

 

ναι σμς 2-3φορες εχω στειλει, παω δεξια και κοβω αρκετα, αλλα εν κινησει,ωραιος ειμαι κ εγω:O

 

το ωραιο ειναι αμα δεν εχω bt φορτισμενο που το βαζω σε θηκη το κινητο και γκαριζω:p για να με ακουει ο αλλος,τουλαχιστον δεν το κραταω που χειροτερευει τις αντιδρασεις μ...

 

πιστευω πως περαν του bt, κορωνα γραμματα το παιζουμε το ατυχημα και πως και με bt ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΦΑΙΡΟΥΜΑΙ ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΑ,απλα λιγοτερο απο το να το κρατω...

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

sms καθολου παιδια! παιζετε με την τυχη σας! Εγω χρησιμοποιω BT, αλλά παλι πιστευω οτι αποσπα τη προσοχη. Ειδικά οταν ψαχνω για παρκινγκ κ μιλω με BT, εχω χασει πολλες θεσεις, μπροστα στα ματια μου!
Link to comment
Share on other sites

Με ελάχιστες εξαιρέσεις μιλάω μόνο με bt handsfree ή κάνω σταματάω στην άκρη για να μιλήσω (αναλόγως).

Σχεδόν ποτέ δεν στέλνω/διαβάζω μηνύματα με ταυτόχρονη οδήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το κραταει αυτος στη φωτογραφια, οχι! Το κινητο πρεπει να βρισκεται στο δεξι χερι ωστε να μπορει να αλλαζει και ταχυτητες!;)

 

 

Αυτός στην φωτογραφία ειναι μαλλον στην Αγγλία (ή όπου αλλού το τιμόνι βρισκεται στην αντιθετη πλευρα), οπότε μια χαρα το πιάνει με το αριστερο, και αλλάζει και ταχύτητες.:p

 

 

Εγω μιλάω στο αυτοκινητο με handsfree και δεν έχω κάποιο πρόβλημα αντίληψης σε θέμα οδήγησης. Είναι σαν να μιλάς με τον συνοδηγό ας πουμε. Για ποιον λόγο να χάσεις την προσοχή σου;

 

Sms κλπ δεν στέλνω έτσι κι αλλιώς, πόσο μάλλον εν κινήσει. Ειναι ένα feature που δεν χρησιμοποιώ εδω και 10 χρόνια περίπου.

Link to comment
Share on other sites

σε αυτοκινητα με bluetooth οπως το ford focus 2011 που πηρα προσφατα δεν αποτελει προβλημα. Ποτε δε πειραζω το κινητο και τα ηχεια-μικροφωνο του αυτοκινητου λειτουργουν σαν handsfree. Αλλιως δεν πρεπει ποτε να χρησιμοποιειται το κινητο κατα την οδηγηση. Ενα δεκατο του δευτερολεπτου μπορει να κοστισει ζωες.
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός τις φωτογραφίας εχει το τιμόνι του ανάποδα. Φαίνεται από το κουμπάκι για το αλαρμ. Τέλος πάντων, εγω πάτησα οτι και στέλνω μηνύματα και μιλαω στο κινητό κανονικά την ωρα που οδηγώ. Δε νομιζω τόσο οτι μου αποσπά την προσοχή. Εδω στρίβω τσιγάρο την ωρα που οδηγώ. Δεν ειχα ποτέ κάποιο πρόβλημα.

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω τίποτα που να μου αποσπά την προσοχή. Ούτε SMS/email, αλλά ούτε και ομιλία. Αν κάποιος με πάρει τηλ. το αφήνω να χτυπάει και όταν σταματήσω τον καλώ εγώ.

 

Εδώ δεν τίθεται σε κίνδυνο μόνο η δική μας ζωή αλλά και των άλλων οδηγών και συνανθρώπων μας. Δεν είναι προσωπική επιλογή, αλλά υποχρέωσή μας να οδηγούμε σωστά και με τη μέγιστη προσοχή!

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στους δύσκολους καιρούς, και με τους γρήγορους ρυθμούς, που ζούμε είναι αδύνατον να μην χτυπήσει το τηλέφωνο και να μην πρέπει να απαντηθεί.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το κραταει αυτος στη φωτογραφια, οχι! Το κινητο πρεπει να βρισκεται στο δεξι χερι ωστε να μπορει να αλλαζει και ταχυτητες!;)

 

Που ξερεις οτι δεν ειναι αυτοματο ?

Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

Αν τύχει και δείτε ποτέ σας νεκρό από ατύχημα μέσα σε μια λίμνη αίματος και με παραμορφωμένα χαρακτηριστικά προσώπου............

τότε μάλλον όσοι τολμάτε να το σηκώσετε έστω και να απαντήσετε θα το ξανασκεφτείτε.....................................

Δεν μας φτάνουν όλοι οι κίνδυνοι στους ελληνικούς δρόμους, πρέπει να προσθέτουμε και άλλους...............

OnePlus 5T 8GB/128GB

OnePlus Referral Program

https://oneplus.net/gr/invite#EZDO6NX9933GQN9

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το κραταει αυτος στη φωτογραφια, οχι! Το κινητο πρεπει να βρισκεται στο δεξι χερι ωστε να μπορει να αλλαζει και ταχυτητες!;)

Που ξερεις οτι δεν ειναι αυτοματο ?

Είναι δεξιοτίμονο το αυτοκίνητο παιδιά, δείτε πού είναι το κουμπάκι του hazard alarm...

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

:)

Ως οδηγός μηχανής, η εμπειρία μου λέει πως ακόμα και με αξεσουάρ, μειώνεται η προσοχή που απαιτείται για την οδήγηση!

Link to comment
Share on other sites

Στο αυτοκίνητο με ενσωματωμένο bluetooth (ήχος από τα ηχεία και μικρόφωνο κάπου μες στην καμπίνα :ninja: ) απαντώ στα τηλεφωνήματα αλλά και πάλι έχω πιάσει τον εαυτό μου σε συζητήσεις που προβληματίζουν (π.χ.: επαγγελματικό τηλεφώνημα) να μου αποσπά τόσο την προσοχή που χάνω στενά, κινούμε πολύ πιο αργά από ότι το φυσιολογικό κ.λπ.... :worry:

The HD2 has no limits. It's middle name is INFINITE!

P800, P990i, P1, LEO(!), Sensation, Lg Nexus4, Lg Nexus5, One M8(!), Z5_6853

Αντώνης.

Link to comment
Share on other sites

Παντελως επικινδυνος και ανωριμος οποιος οδηγει κραταει το κινητο και μιλαει.....

Εγω εχω ενα πουντο gt του 97 και εβαλα ενα radio cd με bloototh.

Mπαινω στο αμαξι κανει αμεσως και αυτοματα ζευξη με το κινητο,και οταν με περνουν τηλεφωνο απλα απαντω πατωντας το τηλεχειρηστηριο πανω στο τιμονι.....

Πισω απο το τιμονι στο ταμπλο εχω κολησει το μικροφωνο του radio-cd

Εχω μπει σε ταξιτζη που με το δεξι κρατουσε το κινητο και αλλαζε ταχυτητες με το αριστερο χερι :wacko::wacko::wacko:

παρεξηγηθικε που κατεβηκα στην επομενη γωνια........:lol:

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Sms όχι , στις κλήσεις όμως απαντώ...

Ότι και να πούμε πάντως , το κινητό αποσπά την προσοχή!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...