Jump to content

Polls @ myphone.gr: Κινητό και οδήγηση - πάνε μαζί;


Nagata
 Κοινοποίηση

Όταν οδηγάω...  

308 members have voted

  1. 1. Όταν οδηγάω...

    • Δεν στέλνω SMS/email, ούτε μιλάω στο κινητό μου
      25
    • Δεν στέλνω SMS/email, αλλά μιλάω με bluetooth, handsfree, ηχεία αυτοκινήτου κτλ
      140
    • Στέλνω SMS/email και μιλάω με bluetooth, handsfree, ηχεία αυτοκινήτου κτλ
      26
    • Δεν στέλνω SMS/email, αλλά μιλάω χωρίς την βοήθεια κάποιου αξεσουάρ
      58
    • Στέλνω SMS/email και μιλάω χωρίς την βοήθεια κάποιου αξεσουάρ
      34
    • Στέλνω SMS/email, αλλά δεν μιλάω στο κινητό μου
      3
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ / δεν οδηγάω
      18


Recommended Posts

Οδήγηση μόνο με χρήση ακουστικού bluetooth, εννοώντας μόνο ομιλία. Για τσεκάρισμα/απάντηση σε μηνύματα/e-mail κλπ, πάντα στην άκρη και με την ησυχία μου.

Από τους πιο απρόσεκτους οδηγούς που βλέπω στο δρόμο είναι είτε "ραλίστες", είτε αυτοί που οδηγούν και μιλούν στο κινητό.

Οι πιο επικίνδυνοι δε: επαγγελματίες οδηγοί που μιλούν στο κινητό και οδηγούν γρήγορα/απρόσεκτα.

 

Για μένα είναι πλέον ίσος ή και μεγαλύτερος ο κίνδυνος που διατρέχει κάποιος οδηγώντας μιλώντας στο κινητό με αυτόν που οδηγεί μεθυσμένος. Και το πιο θλιβερό είναι ότι θέτουν και άλλους σε κίνδυνο (τους συνεπιβάτες, τους υπόλοιπους οδηγούς, τους πεζούς κλπ). ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Σαν οδηγός και μηχανής αυτό που έχω να πω σχεδόν με σιγουριά, είναι όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω ότι πλέον το κινητό είναι μεγαλύτερο πρόβλημα και από αυτό του αλκοόλ.Εγώ προσωπικά νοιώθω ότι είναι η νούμερο 1 απειλή στον δρόμο (άντε και οι κάγκουρες) και το τραγικό είναι ότι επειδή αντιλαμβάνομαι αν ο οδηγός μιλάει στο κινητό (έχουν όλοι μια ιδιαίτερη συμπεριφορά) όταν πλησιάζω κοντά πατάω την κόρνα για να "δηλώσω" την παρουσία μου (δεν με έχει αντιληφθεί) συνήθως δεν υπάρχει η παραμικρή αντίδραση.Αυτό σημαίνει ότι είναι αποκομμένος από το περιβάλλον.Μάλιστα μια φορά ένας ηλικιωμένος με ανοιχτό το παράθυρο του οδηγού μιλούσε στο κινητό και σχεδόν είχε ακινητοποιήσει το αυτοκίνητο στην μέση του δρόμου.Έρχομαι από αριστερά του κοντά στο παράθυρό του αλλά δεν τον προσπερνάω γιατί δεν είμαι σίγουρος για το τι θα κάνει και του πατάω την κόρνα για να ξυπνήσει.Ένας φυσιολογικός άνθρωπος θα τρόμαζε αν άκουγε μια κόρνα κοντά στο αυτί του.Αυτός τίποτε απολύτος.Για αυτόν δεν υπήρχα.Σταμάτησα εντελώς δίπλα του και τον κοίταζα και με κοίταζε κι αυτός γεμάτος απορία σε στύλ "τι έγινε ρε παιδιά κι εγώ δεν πήρα χαμπάρι?".Στο αυτοκίνητο έχω μόνιμα ένα ΒΤ και αν χρειαστεί θα μιλήσω με αυτό.Και πάλι όμως νοιώθω ενοχές.Αν μιλάτε στο κινητό έστω και με ΒΤ, έχετε παρατηρήσει αν θυμάστε τίποτα από την διαδρομή που κάνατε όση ώρα μιλούσατε?
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάτε στο κινητό έστω και με ΒΤ, έχετε παρατηρήσει αν θυμάστε τίποτα από την διαδρομή που κάνατε όση ώρα μιλούσατε?

Δύο δουλειές ταυτόχρονα, έκανε μόνο ο Ναπολέοντας. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάτε στο κινητό έστω και με ΒΤ, έχετε παρατηρήσει αν θυμάστε τίποτα από την διαδρομή που κάνατε όση ώρα μιλούσατε?

 

Προσωπικά μπορώ να πω πως θυμάμαι αρκετά πράγματα. Σίγουρα όχι λεπτομέρειες αλλά σε γενικές πέρα απ'το ότι δεν μιλάω με τις ώρες στο κινητό αν είμαι στο δρόμο, προσέχω περισσότερο το δρόμο παρα το τηλέφωνο.

Βέβαια πολλες φορες χρειάζεται να μου επαναλάβει o συνομιλητής τι με ρώτησε αλλά το προτιμώ από το να πέσω πάνω στον μπροστινό (στην καλύτερη!)

 

Αν είσαι με μηχανή οντως βλεπεις αν καποιος μιλάει στο κινητό και δεν νιώθει τίποτα, είναι βέβαια κάποιοι που μια χαρά φαίνονται και από το αμάξι : p

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο σου εμποδίζει και σε μπερδεύει στις πράξεις και στην προσοχή σου. Είσαι αφωσιωμένος στην ομιλία και ξεχνιέσαι... Πρέπει να μιλάμε στο κινητό μέσα σε αυτοκίνητο μόνο όταν είναι ανάγκη η είναι πολύ συμαντικό. Edited by pstamou
Καλύτερη αλλαγή.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν απασχολείς τα χέρια σου sms-συσκευή-twitter (άλλη μόδα κι αυτή να τουϊτάρεις από το αμάξι) το να μιλάς με handsfree, σου αποσπά την προσοχή όσο κι αν μιλούσες με κάποιον συνεπιβάτη σου, οπότε handsfree και όχι υπερβολική χρήση. Δεν νομίζω ότι θα γίνει κάτι αν απαντήσεις στον άλλο και ένα τέταρτο πιο μετά
Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

κινητό κατά την οδήγηση και το 2021 συνεχίζεται να επιτρέπεται κανονικά.

η αδιάφορη εθελοτυφλία θα εξακολουθεί να συναιχίζεται μέχρι να κλείσει κάποιο σπίτι. :angry:

μετά θα ιδρώσουν τα αυτιά των νομοθετών

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κινητό κατά την οδήγηση και το 2021 συνεχίζεται να επιτρέπεται κανονικά.

η αδιάφορη εθελοτυφλία θα εξακολουθεί να συναιχίζεται μέχρι να κλείσει κάποιο σπίτι.

μετά θα ιδρώσουν τα αυτιά των νομοθετών.

lumia 950XL DUAL - LG G4 DUAL

jazzgroove.org

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Ποτέ γραπτό μήνυμα κατά την οδήγηση.

Επίσης, ποτέ δεν κάνω κλήση, εκτός εάν είναι εξαιρετικά επείγον.
Όταν δέχομαι κλήσεις, και είναι σημαντικές, πιάνω δεξιά λωρίδα και μετά απαντάω, ενώ όταν είμαι μέσα στην πόλη περιμένω κάποιο φανάρι, εκτός εάν υπάρχει δυνατότητα προσωρινής στάθμευσης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...