Jump to content

Polls @ myphone.gr: Κινητό και οδήγηση - πάνε μαζί;


Nagata
 Κοινοποίηση

Όταν οδηγάω...  

308 members have voted

  1. 1. Όταν οδηγάω...

    • Δεν στέλνω SMS/email, ούτε μιλάω στο κινητό μου
      25
    • Δεν στέλνω SMS/email, αλλά μιλάω με bluetooth, handsfree, ηχεία αυτοκινήτου κτλ
      140
    • Στέλνω SMS/email και μιλάω με bluetooth, handsfree, ηχεία αυτοκινήτου κτλ
      26
    • Δεν στέλνω SMS/email, αλλά μιλάω χωρίς την βοήθεια κάποιου αξεσουάρ
      58
    • Στέλνω SMS/email και μιλάω χωρίς την βοήθεια κάποιου αξεσουάρ
      34
    • Στέλνω SMS/email, αλλά δεν μιλάω στο κινητό μου
      3
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ / δεν οδηγάω
      18


Recommended Posts

Για χρηση sms η mail η ομιλια χωρις bt δεν πεφτει λογος καθολου οτι δεν πρεπει ποτε να κανεις χρηση. Οσο για ομιλια με ανοικτη ακρωαση η bt και παλι δεν ειναι καλο γιατι αποσπα την προσοχη. Απο τους 5 που με εχουν τρακαρη οι 3 μιλαγαν στο κινητο και οι 4 ηταν γυναικες. Οσο για το θεμα γυναικα στο τιμονη ( χωρις καμια ρατσιστικη αποψη ) πρεπει να γινει ενα αλλο poll να δουμε αποτελεσματα

Elisa-Saunalahti Huoleton Premium+ with Unlimited Voice, SMS, MMS, video calls

Unlimited 5G mobile internet

+ 20gb data roaming per month in EU countries

Price : 31,90 € το μήνα χωρίς δεσμεύσεις

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που σήμερα υπάρχουν τρόποι να μιλάς χωρις να άγγιζεις το τηλέφωνο η ακόμα και μηνύματα (Siri) ειναι αρκετα επικίνδυνο αφου αποσπάται η προσοχή και οδηγούμε εντελως μηχανικά.

Προσωπικά χρησιμοποιω το ΒΤ του car stereo μαζι με ειδικό widget που διαθέτει η συσκευη η οποία βρίσκεται σε βάση στην κονσόλα.

Δεν κάνω κλήσεις απλα απαντώ. Αν ειναι κάτι σοβαρο σταματώ για να μιλήσω αν όχι λέω οδηγω θα σας καλέσω εγω και τέλος.

SMS και mail στέλνω συχνά όταν είμαι σε φανάρι η έχει μποτιλιάρισμα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Γενικά ΔΕΝ μιλάω ΟΥΤΕ γράφω.. ΑΛΛΑ!!

 

Μέσα στην πόλη..

Καποιες φορές απαντάω από ανάγκη αλλα προσπαθώ να είμαι σύντομος. Καποιες λιγότερες φορές κάνω και κλίση από τις εξερχόμενες ή με άμεσα πλήκρα του "στιλ κατέβα φτάνω".. Δεν χρησιμοποιώ αναζήτηση στον κατάλογο. Ποτέ δεν γράφω μηνύματα σε κανα φανάρι αντε να διαβάσω ένα αμα μου ήρθε.

Στην Εθνική

Σε καλή εθνική πχ Εγνατία Οδος μιλάω και κάνω και εγώ κλίσεις κάποιες φορές. :O Δεν γράφω ποτέ ΣΜΣ.

 

Παλιά είχα ΒΤ και το άφηνα αυτοκίνητο, αλλα θέλεις οτι ξεφορτίζεται με τον καιρό, θέλεις ότι έχω δυο κινητά, τωρα δεν το χρησιμοποιώ.

Κάποιες φορές το handsfree μου το κάνει ο συνοδηγός (ψαχνει στον κατάλογο και μου κρατάει το κινητό στο αυτί)

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

να στειλω μηνυμα ειναι πολυ σπανιο αλλα ναι το εχω κανει μην κρυβομαι πισω απο το δαχτυλο μου.αλλα το να μιλαω μεσα στη πολη ειναι η καθημερινοτητα μου λογω δουλειας...δυστυχως αποσπαει παρα πολυ τη προσοχη!και ειναι πολυ επικινδυνο.
Link to comment
Share on other sites

Γενικως μιλαω πολυ στο κινητο την ωρα που οδηγαω παντα με τα hands free.Εχοντας τα χερια ελευθερα γιατι ρε παιδια αποσπαει την προσοχη? Δεν το καταλαβαινω...Δηλαδη οταν καθετε καποιος συνοδηγος διπλα σας την ωρα που οδηγατε δεν του μιλατε γιατι σας αποσπαει την προσοχη?
Link to comment
Share on other sites

...

Εγω μιλάω στο αυτοκινητο με handsfree και δεν έχω κάποιο πρόβλημα αντίληψης σε θέμα οδήγησης

...

 

Κι όμως δεν είναι έτσι.

 

Ο οδηγός τις φωτογραφίας εχει το τιμόνι του ανάποδα. Φαίνεται από το κουμπάκι για το αλαρμ. Τέλος πάντων, εγω πάτησα οτι και στέλνω μηνύματα και μιλαω στο κινητό κανονικά την ωρα που οδηγώ. Δε νομιζω τόσο οτι μου αποσπά την προσοχή. Εδω στρίβω τσιγάρο την ωρα που οδηγώ. Δεν ειχα ποτέ κάποιο πρόβλημα.

 

Αν το γράφεις για πλάκα τότε να γελάσουμε όλοι παρέα αλλά αν το γράφεις σοβαρά :cry: τότε ... αδικείσαι.

Εκεί έξω υπάρχουν αγωνιστικές ομάδες που θα έδιναν δεκάδες εκατομμύρια για να έχουν έναν τέτοιο οδηγό.

Συγνώμη από τους υπολοίπους για την ειρωνεία αλλά δυστυχώς είμαι από τους ανώμαλους που έχουν ένα μικρό κόλλημα με την οδική ασφάλεια

Μη μπερδεύεις (το παθαίνουμε οι περισσότεροι) το μετακινώ ένα αυτοκίνητο με το οδηγώ. Απέχουν πολύ αυτά τα δυο.

 

Όταν συνειδητοποιήσουμε πως το πιο επικίνδυνο πράγμα που κάνουμε καθημερινά είναι να οδηγούμε θα βοηθηθούμε πολύ και θα γλυτώσουμε πολλοί από ατυχήματα, στη καλύτερη περίπτωση, έως δυστυχήματα στη χειρότερη.

 

Μια βόλτα σε μια σχολή ασφαλούς οδήγησης (υπάρχουν και στη χώρα μας) μπορεί να μας αποκαλύψει πόσο δε γνωρίζουμε την οδήγηση.

 

Για να μη θεωρηθώ εκτός θέματος απαντώ πως, όταν οδηγώ και δεχθώ κλήση απαντώ, πάντα με bluetooth Λακωνικά, "θα σε καλέσω εγώ" και το κλείνω.

Ή εκμεταλλεύομαι τη δυνατότητα του κινητού μου να στέλνει κάποιο επεξηγηματικό μήνυμα ("θα σας καλέσω αργότερα") όταν απορρίπτω μια κλήση .

Για να καλέσω εγώ κάποιον ενώ είμαι στο αυτοκίνητο σταματώ όπου έχω χώρο και καλώ. Μου κοστίζει λιγότερο και σε χρόνο και σε χρήμα.

 

Γενικως μιλαω πολυ στο κινητο την ωρα που οδηγαω παντα με τα hands free.Εχοντας τα χερια ελευθερα γιατι ρε παιδια αποσπαει την προσοχη? Δεν το καταλαβαινω...Δηλαδη οταν καθετε καποιος συνοδηγος διπλα σας την ωρα που οδηγατε δεν του μιλατε γιατι σας αποσπαει την προσοχη?

 

Τα χέρια παραμένουν ελεύθερα όχι το μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

Εχω στείλει μήνυμα ενω οδηγαω μια δυο φορές σπάνια το κανω. Συνήθως εχω bluetooth handsfree και μιλαω στο τηλέφωνο
Link to comment
Share on other sites

είμαι οδηγός σε φορτηγό το κινητό είναι εργαλείο για τη δουλειά μου, δεν στέλνω δεν διαβάζω μηνύματα μιλάω μόνο με bluetooth όχι μόνο όταν οδηγώ αλλά πάντα και παντού και εάν δεν έχει μπαταρία το bluetooth δεν απαντώ, καλώ εγώ όταν είμαι εκτός αυτοκινήτου(τους βλέπω στον δρόμο που προσπαθούν να οδηγήσουν και να μιλήσουν στο κινητό και πάνε σαν χαμένοι δεξιά, αριστερά, στην μέση με 30 και πίσω γίνετε χαμός)
[sIGPIC][/sIGPIC] ΚΩΣΤΑΣ http://www.vstrom.gr/forum/
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι ειλικρινα να εχω στειλει ποτε μηνυμα ενω οδηγαω ή αν το εχω κανει να ειναι τοσο σπανιο που να μην το θυμαμαι καν. Οσο για το αν μιλαω την ωρα της οδηγησης ναι με bluetooth ομως παντα (αλλιως δεν ξεκιναει το αμαξι). Για τις λιγες φορες που δεν θα το εχω μαζι μου υπαρχουν δυστυχως φορες που απανταω (αν και προσπαθω να κανω οσο πιο γρηγορα μπορω ωστε να το κλεισω) ή αλλιως προσπαθω να βρω μερος να σταματησω.
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο για επαγγελματίες που είναι στο δρόμο να μην χρησιμοποιούν το τηλέφωνο. Αν προσέχαμε να χρησιμοποιούμε πάντα bt και να λέμε μόνο τα απαραίτητα τα ατυχήματα θα μειωνόταν στο μισό τουλάχιστον. Αυτοί που λένε πως δεν επηρεάζονται όταν μιλάνε καθώς οδηγούν κατά την γνώμη μου και από προσωπική εμπειρία απλώς δεν ξέρουν να οδηγούν και νομίζουν ότι οδήγηση είναι η μετακίνησή του αυτοκινήτου.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να στείλω sms :lol: ίσα ίσα να απαντήσω :happy: , στα φανάρια και όταν έχει κίνηση μέχρι και σερφαρο απο βαρεμάρα

βεβαία σπάνια γίνονται όλα αυτά.

 

Επειδή πάω με αστικό κάθε μέρα παρατηρώ οτι οδηγοί λεωφορείον ανελέητα παίζουν με κινητά:mad:

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

οπως απαντησα ποτε κατι γραπτο...

 

να μιλησω ναι το κανω αλλα αυτο μονο για καταστασεις που ειναι της στιγμης...

εννοω του στυλ :

 

1)"ελα φτανω σε 5' κατεβα"

2)απαντωντας αντιστοιχα "οδηγω σε παιρνω μολις σταματησω"

 

με λιγα λογια κατι δηλαδη γενικα που παιρνει ελαχιστα seconds και "πρεπει" να ενημερωσω και ποτε παραπανω...

 

 

μια απο τα ιδια. δεν εχω καμια ορεξη να πληρωνω κερατιατικα (και μακαρι να ειναι μονο λεφτα) για να απαντησω σε τηλ.

Link to comment
Share on other sites

Γενικως μιλαω πολυ στο κινητο την ωρα που οδηγαω παντα με τα hands free.Εχοντας τα χερια ελευθερα γιατι ρε παιδια αποσπαει την προσοχη? Δεν το καταλαβαινω...Δηλαδη οταν καθετε καποιος συνοδηγος διπλα σας την ωρα που οδηγατε δεν του μιλατε γιατι σας αποσπαει την προσοχη?

 

ειναι διαφορετικο οταν τον ακους τον αλλο διπλα σου και διαφορετικο οταν τον εχεις με το BT μεσα στο τυμπανο. Ετσι το αισθανομαι εγω τουλαχιστον

Link to comment
Share on other sites

Αν χρειαστεί κάτι,το χρησιμοποιώ στα γρήγορα αν με πιάσει φανάρι ή σταματάω σε κάποιο σημείο.
Link to comment
Share on other sites

Απαντησα οτι και μιλαω και στελνω αλλα μονο οταν ειμαι στο φαναρι...Δε ξερω αν πιανεται αλλα τοτε μονο το κανω εκτος και αν μιλισω για να πω "κατεβα" τυπου...Επισης στο φαναρι στριβω και τσιγαρο καμια φορα :p

Παντως εναν γνωστο μου τον "εγραψαν" επειδη οταν οδηγουσε φορουσε τα hands-free και αποτι λεει χωρις να μιλαει ..

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός τις φωτογραφίας εχει το τιμόνι του ανάποδα. Φαίνεται από το κουμπάκι για το αλαρμ. Τέλος πάντων, εγω πάτησα οτι και στέλνω μηνύματα και μιλαω στο κινητό κανονικά την ωρα που οδηγώ. Δε νομιζω τόσο οτι μου αποσπά την προσοχή. Εδω στρίβω τσιγάρο την ωρα που οδηγώ. Δεν ειχα ποτέ κάποιο πρόβλημα.

 

Αυτο ακριβως. Θα το εγραφα αλλα φοβηθηκα το κραξιμο! Στελνω sms μιλαω και στριβω τσιγαρο και δε μου αποσπα ουτε εμενα την προσοχη. Τι να πω....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι πρέπει να είμαστε προσεκτικοί γι'αυτά που γράφουμε ειδικά σε ένα τόσο σημαντικό θέμα και ειδικά σε ένα site που διαβάζεται από άτομα όλων των ηλικιών. Σίγουρα οι περισσότεροι από εμάς έστω και μια φορά έχουν χρησιμοποιήσει το κινητό τους την ώρα της οδήγησης, ωστόσο είναι μεγάλο λάθος και ακόμη χειρότερο το να στείλνουμε μηνύματα. Σε γενικές γραμμές οτιδήποτε μας αποσπά την προσοχή την ώρα της οδήγησης είναι τρομερά επικίνδυνο, έχω δει άνθρωπο να καπνίζει με το ένα χέρι, με το άλλο να πίνει καφέ και να οδηγεί με το πόδι, έλεος....

Το άσχημο όμως είναι που πολλοί πιστεύουν οτι επειδή μέχρι τώρα δεν έχει συμβεί τίποτα συνεχίζουν τις κακές συνήθειες, ένα ξέρω το κακό μια φορά γίνεται.

Τέλος να πω οτι υπάρχει μια ευρωπαϊκή διαφήμιση στο youtube την οποία δεν ξέρω αν θα έπρεπε να παραθέσω εδω πέρα καθώς είναι αρκετά σοκαριστκή, αν και καλό θα ήταν οι admin να την προσθέσουν στην αρχή του άρθρου, λέγεται "Don't text and drive commercial", τι να πω μακάρι να μπουν σε σκέψεις μερικοί.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως. Θα το εγραφα αλλα φοβηθηκα το κραξιμο! Στελνω sms μιλαω και στριβω τσιγαρο και δε μου αποσπα ουτε εμενα την προσοχη. Τι να πω....

 

Ας ξεκινήσουμε από το καλό αυτού που έγραψες. Το ότι φοβήθηκες το κράξιμο σημαίνει πως καταλαβαίνεις ότι αυτό που κάνεις δεν είναι σωστό. Σωστό όχι για τον κώδικα και λοιπά αλλά για την ασφάλεια.

Θα το γράψω αρκετά κυνικά, μήπως και γίνει κατανοητό το μέγεθος του προβλήματος. Δε με ενδιαφέρει η ασφάλεια των άλλων παρά μόνο η δική μου. Κινούμενος λοιπόν στους ίδιους δρόμους με κάποιον που γράφει π.χ. sms κινδυνεύω κι εγώ.

Τι τόσο σημαντικό, για να το γράψω πιο σωστά, πιο σημαντικό από τη ζωή μας μπορεί να γραφτεί μέσα σε 160 χαρακτήρες. Το πολύ πολύ κάποια βλακεία μεταξύ φίλων που 1000% μπορεί να γραφτεί αργότερα και χωρίς κίνδυνο.

Αν είναι κάτι σοβαρό τότε σταματάς και μιλάς δίνοντας του την αξία που πρέπει.

Αν δεν είναι κάτι σοβαρό το αναβάλεις για λίγο αργότερα μια και δε θα του μειώσει την αξία του αυτή η μικρή αργοπορία.

 

Το θέμα εδώ ξεφεύγει από τις συνηθισμένες αντιπαραθέσεις του στυλ, "το i sixtir μου είναι καλύτερο από το galaxidi σου" ή το "δικό μου" (αυτό το πρώτο πρόσωπο με σκοτώνει) δίκτυο είναι καλύτερο από το "δικό σου".

Αυτά είναι ωραία "αστεία" θέματα για να περνά η ώρα και να θυμίζει παιδάκια που λέει το ένα "ο μπαμπάς μου είναι πιο δυνατός από τον δικό σου" και να απαντά το άλλο "ναι αλλά ο θείος μου είναι αστυνομικός και ξέρει καράτε και σας δέρνει όλους".

Η διαφωνία εδώ είναι μέχρι και το επίπεδο δυστυχήματος (δυστύχημα εν προκειμένω μπορεί να είναι και ένα σακατιλίκι για την υπόλοιπη ζωή μας). Αν μπορεί αυτό να γίνει κατανοητό έχει καλώς, αν όχι τότε καλά να πάθουμε. Δυστυχώς όμως τη παθαίνει και κάποιος που δε φταίει.

 

Ας σκεφτούμε λίγο διαφορετικά.

Υπάρχει η περίπτωση την ώρα που παίζουμε με το κινητό να περάσουμε κάποιο στοπ αφρενάριστοι και να στείλουμε αδιάβαστο κάποιον περαστικό που δε φταίει σε τίποτα. Αυτό είναι η πλευρά που έχουμε "θέση ισχύος" και στα τέτοια μας για το ότι πιθανόν να κλείσουμε κάποιου άλλου το σπίτι.

Η άλλη πλευρά είναι την ώρα που γράφουμε το sms π.χ. να περάσουμε αφρενάριστοι κάποιο στοπ αλλά από την άλλη να μην είναι μηχανάκι ή πεζός ή μικρό αυτοκίνητο αλλά μια μπετονιέρα και να μας κάνει πουρέ. Αουτς αυτό πονάει ε και μάλλον δεν είναι και τόσο στα τέτοια μας.

 

Το "δε μου αποσπά τη προσοχή" ακούγεται όμορφο γιατί βολεύει, αλλά δεν είναι έτσι και καταρρίπτεται καθημερινά.

Μια ερώτηση τώρα πάνω σε αυτό το "δε μου αποσπά τη προσοχή". Με πιο όργανο του σώματος βλέπουμε.

Μη βιαστείς να απαντήσεις.

 

Ο καθένας που διαφωνεί με τα παραπάνω έχει κάθε δικαίωμα να με χαρακτηρίσει όπως θέλει και να διαφωνήσει σε όλες τις διαστάσεις.

Ας το κάνει δεν με ενοχλεί καθόλου.Πριν το κάνει όμως ας αφήσει τον εγωισμό του στην άκρη και ας σκεφτεί κάποια από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν γίνει παμπολλες δοκιμές και με επαγγελματίες οδηγούς που δείχνουν πόσο δραστικά μειώνονται τα αντανακλαστικά μας όταν μιλάμε στο τηλέφωνο. Ένα search στο youtube αρκεί.

 

Προσωπική εμπειρία πριν καμιά 10 χρονάκια πιτσιρικάς 18 χρονών φρέσκος οδηγός.. ποιος με ποιάνει.. με το ολοκαίνουργιο p800 τότε (touchscreen Φυσικά όχι capasitive) προσπαθώ ο κύριος σε επαρχιακό δρόμο να στείλω sms ... Ε λοιπόν όταν σήκωσα να δω τον δρόμο γιατί το αυτοκίνητο χοροπηδούσε είχα βρεθεί στην ΑΝΤΙΘΕΤΗ πλευρά του δρόμου και είχα βγει εκτός! Από την τρομάρα μου έκοψα απότομα δεξιά, αναπήδησα στο σκαλοπατάκι που κάνει η άσφαλτος και πέταξα σχεδόν κυριολεκτικά (ταχύτητα 100-120 γίνονται όλα αυτά) μέχρι τον φράχτη τέρμα δεξιά.. πραγματικά είχα ΑΓΙΟ που δεν ερχόταν κανείς από απέναντι, θα έκλειναν 2 σπίτια και όχι 1. Περιτό να πώ πως δεν μπορούσα να κοιμηθώ αρκετά βράδια σκεφτόμενος τι θα μπορούσε να έχει γίνει..

 

Για να μην μακρηγορώ αυτοί που λένε πως δεν έχουν πρόβλημα απλά γελάν τον εαυτό τους, και πραγματικά τους εύχομαι να μην τους τύχει ποτέ περιστατικό που θα χρειαστεί να αντιδράσουν με φρενάρισμα πανικού (πχ να πεταχτεί κάποιο παιδάκι) γιατί με ότι και να μιλάνε τότε δεν σώζονται.

 

Προσωπικά πλέον αν και με αυτοκίνητο καινούργιας τεχνολογίας με ενσωματωμένο BT και caller ID στην κονσόλα και χειριστήρια στο τιμόνι, θα απαντήσω μόνο σε σημαντική κλήση την οποία θα φροντίσω να τελειώσει σε δευτερόλεπτα ή θα σταματήσω εάν πρέπει να μιλήσω οπωσδήποτε. (Ούτε αυτό είναι σωστό δεν λέω πως είμαι το υπόδειγμα).

 

Και όπως είπε παραπάνω κάποιος φίλος, σαν οδηγός μηχανής κυρίως τα τελευταία 5 χρόνια, οι οδηγοί που μιλάνε στο τηλ (όχι όλοι αλλά οι περισσότεροι) κάνουν μπαμ από μακριά..

Edited by Stinger
Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσουμε από το καλό αυτού που έγραψες. Το ότι φοβήθηκες το κράξιμο σημαίνει πως καταλαβαίνεις ότι αυτό που κάνεις δεν είναι σωστό. Σωστό όχι για τον κώδικα και λοιπά αλλά για την ασφάλεια.

Θα το γράψω αρκετά κυνικά, μήπως και γίνει κατανοητό το μέγεθος του προβλήματος. Δε με ενδιαφέρει η ασφάλεια των άλλων παρά μόνο η δική μου. Κινούμενος λοιπόν στους ίδιους δρόμους με κάποιον που γράφει π.χ. sms κινδυνεύω κι εγώ.

Τι τόσο σημαντικό, για να το γράψω πιο σωστά, πιο σημαντικό από τη ζωή μας μπορεί να γραφτεί μέσα σε 160 χαρακτήρες. Το πολύ πολύ κάποια βλακεία μεταξύ φίλων που 1000% μπορεί να γραφτεί αργότερα και χωρίς κίνδυνο.

Αν είναι κάτι σοβαρό τότε σταματάς και μιλάς δίνοντας του την αξία που πρέπει.

Αν δεν είναι κάτι σοβαρό το αναβάλεις για λίγο αργότερα μια και δε θα του μειώσει την αξία του αυτή η μικρή αργοπορία.

 

Το θέμα εδώ ξεφεύγει από τις συνηθισμένες αντιπαραθέσεις του στυλ, "το i sixtir μου είναι καλύτερο από το galaxidi σου" ή το "δικό μου" (αυτό το πρώτο πρόσωπο με σκοτώνει) δίκτυο είναι καλύτερο από το "δικό σου".

Αυτά είναι ωραία "αστεία" θέματα για να περνά η ώρα και να θυμίζει παιδάκια που λέει το ένα "ο μπαμπάς μου είναι πιο δυνατός από τον δικό σου" και να απαντά το άλλο "ναι αλλά ο θείος μου είναι αστυνομικός και ξέρει καράτε και σας δέρνει όλους".

Η διαφωνία εδώ είναι μέχρι και το επίπεδο δυστυχήματος (δυστύχημα εν προκειμένω μπορεί να είναι και ένα σακατιλίκι για την υπόλοιπη ζωή μας). Αν μπορεί αυτό να γίνει κατανοητό έχει καλώς, αν όχι τότε καλά να πάθουμε. Δυστυχώς όμως τη παθαίνει και κάποιος που δε φταίει.

 

Ας σκεφτούμε λίγο διαφορετικά.

Υπάρχει η περίπτωση την ώρα που παίζουμε με το κινητό να περάσουμε κάποιο στοπ αφρενάριστοι και να στείλουμε αδιάβαστο κάποιον περαστικό που δε φταίει σε τίποτα. Αυτό είναι η πλευρά που έχουμε "θέση ισχύος" και στα τέτοια μας για το ότι πιθανόν να κλείσουμε κάποιου άλλου το σπίτι.

Η άλλη πλευρά είναι την ώρα που γράφουμε το sms π.χ. να περάσουμε αφρενάριστοι κάποιο στοπ αλλά από την άλλη να μην είναι μηχανάκι ή πεζός ή μικρό αυτοκίνητο αλλά μια μπετονιέρα και να μας κάνει πουρέ. Αουτς αυτό πονάει ε και μάλλον δεν είναι και τόσο στα τέτοια μας.

 

Το "δε μου αποσπά τη προσοχή" ακούγεται όμορφο γιατί βολεύει, αλλά δεν είναι έτσι και καταρρίπτεται καθημερινά.

Μια ερώτηση τώρα πάνω σε αυτό το "δε μου αποσπά τη προσοχή". Με πιο όργανο του σώματος βλέπουμε.

Μη βιαστείς να απαντήσεις.

 

Ο καθένας που διαφωνεί με τα παραπάνω έχει κάθε δικαίωμα να με χαρακτηρίσει όπως θέλει και να διαφωνήσει σε όλες τις διαστάσεις.

Ας το κάνει δεν με ενοχλεί καθόλου.Πριν το κάνει όμως ας αφήσει τον εγωισμό του στην άκρη και ας σκεφτεί κάποια από αυτά.

 

Πολυ σωστα τα λες, απλα θελω να πω πως οταν στελνω sms ο χρονος που δεν κοιταζω το δρομο ειναι 1-2 δεκατα του δευτερολεπτου, απλα να βρω που βρισκεται το δαχτυλο μου στην οθονη του κινητου.

Δε θα το κανω αυτο οταν περναω απο ενα σχολειο, απο μια κατοικημενη περιοχη η δεκα μετρα πριν απο το stop.

Οταν στριβω τσιγαρο απλα το κανω σε φαρδυ δρομο, σχεδον ευθεια η με ελαχιστη κλιση, ωστε να στριβει και με το ποδι το αυτοκινητο, με τα ματια μου να ειναι παντα στο δρομο και τα χερια μου 5 cm απο το τιμονι. Δηλαδη ποσος χρονος θα περασει μεχρι να το πιασω αν παει κατι στραβα? Θα χασω απλα τον ιδιο χρονο με καποιον που ειναι 45 χρονων πχ (μου ριχνει περιπου 20 χρονια) και εχει λιγοτερα αντανακλαστικα.

 

Τελος εγω διαφωνω στο οτι ντε και καλα οταν μιλας με καποιον σου αποσπα την προσοχη. Εγω οσες φορες θυμαμαι να μου αποσπαται η προσοχη στο δρομο (να περναω την εξοδο που βγαινω πχ γιατι stop-κοκκινο φαναρι δεν εχω περασει ποτε απο απροσεξια) ειναι οταν σκεφτομαι τυχον προβληματα που εχω. Ξερω μπορει να ακουγεται εγωιστικο αυτο που λεω αλλα η προσοχη δε μου αποσπαται οταν μιλαω στο τηλεφωνο και δεν εχω κανει ποτε το παραμικρο λαθος 6 χρονια που οδηγω νομιμα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα τα λες, απλα θελω να πω πως οταν στελνω sms ο χρονος που δεν κοιταζω το δρομο ειναι 1-2 δεκατα του δευτερολεπτου, απλα να βρω που βρισκεται το δαχτυλο μου στην οθονη του κινητου.

Δε θα το κανω αυτο οταν περναω απο ενα σχολειο, απο μια κατοικημενη περιοχη η δεκα μετρα πριν απο το stop.

Οταν στριβω τσιγαρο απλα το κανω σε φαρδυ δρομο, σχεδον ευθεια η με ελαχιστη κλιση, ωστε να στριβει και με το ποδι το αυτοκινητο, με τα ματια μου να ειναι παντα στο δρομο και τα χερια μου 5 cm απο το τιμονι. Δηλαδη ποσος χρονος θα περασει μεχρι να το πιασω αν παει κατι στραβα? Θα χασω απλα τον ιδιο χρονο με καποιον που ειναι 45 χρονων πχ (μου ριχνει περιπου 20 χρονια) και εχει λιγοτερα αντανακλαστικα.

 

Τελος εγω διαφωνω στο οτι ντε και καλα οταν μιλας με καποιον σου αποσπα την προσοχη. Εγω οσες φορες θυμαμαι να μου αποσπαται η προσοχη στο δρομο (να περναω την εξοδο που βγαινω πχ γιατι stop-κοκκινο φαναρι δεν εχω περασει ποτε απο απροσεξια) ειναι οταν σκεφτομαι τυχον προβληματα που εχω. Ξερω μπορει να ακουγεται εγωιστικο αυτο που λεω αλλα η προσοχη δε μου αποσπαται οταν μιλαω στο τηλεφωνο και δεν εχω κανει ποτε το παραμικρο λαθος 6 χρονια που οδηγω νομιμα.

 

Τα 2 δευτερόλεπτα που λες είναι 32 μέτρα όταν πηγαίνεις με 60χλμ οπότε είναι μια μεγάλη απόσταση που διανύεις χωρίς να βλέπεις μπροστά σου όπως λες. Χωρίς να σε ξέρω όταν λες πως δεν έχεις κάνει το παραμικρό λάθος στα 6 χρόνια που οδηγείς φαίνεσαι σαν ο κλασσικός Έλληνας ξερόλας αφού όλοι κάνουμε λάθη όταν οδηγούμε. Ά και το να στέλνεις μήνυμα όταν οδηγείς είναι λάθος και αν σκεφτείς αυτά που γράφω παραπάνω μεγάλο και επικίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

1-2 δεκατα ειπα οχι δευτερολεπτα. Δε θελω να το συνεχισω αφου δεν ειναι σωστο για τους αναγνωστες να διαβαζονται αυτα που γραφω απλα ηθελα να απαντησω στο poll ειλικρινα.
Link to comment
Share on other sites

Αυτός στην φωτογραφία ειναι μαλλον στην Αγγλία (ή όπου αλλού το τιμόνι βρισκεται στην αντιθετη πλευρα), οπότε μια χαρα το πιάνει με το αριστερο, και αλλάζει και ταχύτητες.:p

 

Παντως εχει να κανει και αν ο ιδιοκτητης ειναι δεξιοχειρας η αριστεροχερος. Στη φωτογραφια, ναι εχεις δικιο προκειται για αυτοκινητα που εχουν το τιμονι δεξια. Αν ομως ο τυπος ειναι δεξιοχειρας δε θα καταφερει ποτε να γραψει μυνημα και να οδηγει ταυτοχρονα.

 

Περα απο την πλακα εγω δε παιζει ποτε να γραψω μυνημα ενω οδηγω. Οχι επειδη δεν εχω διπλωμα καν και δεν ξερω να οδηγω αλλα σιγουρα σου αποσπαται η προσοχη. Αν παλι με επαιρναν τοτε ισως να το σηκωνα και να ελεγα να με παρουν σε λιγο γιατι τωρα οδηγω. Κανοντας ποδηλατο (οχι ομως σε κεντρικο δρομο) εχω σηκωσει αρκετες φορες το τηλεφωνο, αλλα προτιμω να το ακουω να χτυπαει παρα να το σηκωσω οταν βρισκομαι σε δρομο με κινηση!

 

Ψηφισα την επιλογη.. Δεν ξέρω / δεν απαντώ / δεν οδηγάω..

Edited by REDHOTSTEF
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...