Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν γίνει ο στρατός σοβαρός, θα ξεβολευτεί πάρα πολύς κόσμος, τόσο εντός, όσο και (κυρίως) εκτός στρατεύματος. Η εικόνα και σε αυτό το φόρουμ άλλωστε είναι ενδεικτική. «Να μην τρέξουμε, να μην κοπιάσουμε, να μην πονέσουμε, να μην μάθουμε. Ό,τι φάμε, ό,τι πιούμε και ό,τι αρπάξει ο πισινός μας».

 

Α και κάτι άλλο όσον αφορά το 1. Το αν ο στρατός μπορεί να γίνει καλύτερος ή όχι: μακάρι να γίνει. Όσο όμως είναι μπ***δέλο, τότε είτε η θητεία είναι 1 μήνα είτει 2 χρόνια, το ίδιο και το αυτό.

 

Όχι βέβαια. Αυτό είναι μάλλον αφελής υπεραπλούστευση. Αλλά φυσικά ο καθένας δικαιούται να έχει την άποψή του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όχι βέβαια. Αυτό είναι μάλλον αφελής υπεραπλούστευση. Αλλά φυσικά ο καθένας δικαιούται να έχει την άποψή του.

 

Yπεραπλούστευση ναι, αφελής καθόλου. Ξαναλέω λοιπόν, πριν από 34 χρόνια που η θητεία ήταν 2ετής ο στρατός απέδειξε (στην μόνη κατά τη διάρκεια της σύγχρονης ιστορίας της χώρας μας που χρειάστηκε να την υπερασπιστεί - ή έστω να υπερασπίσει την Κύπρο) ότι δεν είναι ικανός να το κάνει. Πόσο χειρότερα δλδ είναι τα πράγματα με τη 12μηνη θητεία; Ανίκανος ήταν τότε ο στρατός. Αν τώρα είναι περισσότερο ανίκανος (κατά το αντίθετο του ολίγον έγκυος) το αποτέλεσμα είναι το ίδιο και το αυτό. Ανικανότητα προστασίας της χώρας.

 

Μπορείς να περάσεις 12 μήνες μη κάνοντας τίποτα ουσιαστικό ή να περάσεις 6 μήνες μη κάνοντας τίποτα ουσιαστικό. Και στις 2 περιπτώσεις δεν προστατεύεις την πατρίδα σου.

 

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι βρίσκεις τόσο αφελές σε αυτό.

 

Αν γίνει ο στρατός σοβαρός, θα ξεβολευτεί πάρα πολύς κόσμος, τόσο εντός, όσο και (κυρίως) εκτός στρατεύματος. Η εικόνα και σε αυτό το φόρουμ άλλωστε είναι ενδεικτική. «Να μην τρέξουμε, να μην κοπιάσουμε, να μην πονέσουμε, να μην μάθουμε. Ό,τι φάμε, ό,τι πιούμε και ό,τι αρπάξει ο πισινός μας».

 

Αν και διαφωνώ με αυτη τη νοοτροπία, συμφωνώ ότι έτσι είναι η εικόνα σήμερα. Από τη στιγμή όμως που η ηγεσία αλλά και οι πολίτες δε θέλουν (ο καθένας για τους δικούς του ηλίθιους λόγους) να αλλάξει η κατάσταση, δε βλέπω το λόγο για τον οποίο θα έπρεπε να χάσω 12 μήνες από τη ζωή μου αντί για 9.

 

Ξαναλέω, μακάρι να είχα την επιλογή της ουσιαστικής θητείας - αλλά δεν την έχω. Οπότε από τις 2 άχρηστες θητείας κατά τις οποίες δεν προσφέρω τίποτα στην πατρίδα μου, προτιμώ τη μικρότερη σε διάρκεια.

 

Είσαι ελεύθερος φυσικά να το βρίσκεις αυτό αφελές.

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνει ο στρατός σοβαρός, θα ξεβολευτεί πάρα πολύς κόσμος, τόσο εντός, όσο και (κυρίως) εκτός στρατεύματος.
Εγώ συμφωνώ με τα παραπάνω, και επειδή απολύθηκα τον Αύγουστο, τα έχω όλα πρόσφατα. Δεν αρνούμαι να παραδεχτώ ότι ήμουνα από τους βολεμένους στο στρατό και την έβγαλα με μία θητεία λάδι, αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι. Αν κάποιοι μόνιμοι κάναν καλά την δουλειά τους, η κατάσταση στο στρατό θα ήταν καλύτερη και για αυτούς, αλλά και για εμάς τους στρατεύσιμους, όμως δυστυχώς, όπως παντού στην Ελλάδα, ο ένας προσπαθεί να ρίξει το μπαλάκι στον άλλο, και αυτό έχει ως συνέπεια να την πληρώνει ο ποιο αδύναμος κρίκος, που στην προκειμένη περίπτωση είναι οι φαντάροι. Πάντως, αν τα πράγματα τα αποδεχτείς έτσι όπως είναι, κάνεις λίγο το κορόιδο, νομίζω ότι ο στρατός τελικά δεν είναι τόσο άσχημη φάση...χάνεις το χρόνο από την καριέρα σου, σίγουρα ένα μεγάλο μειονέκτημα, αλλά από εκεί και πέρα, ζεις τζάμπα χωρίς άγχος, έστω και λιτά.
Link to comment
Share on other sites

...

 

Απλά θα σου θυμίσω ότι πριν λίγο συμφώνησες με την ανάλυσή μου και τα εύλογα ερωτήματα που τίθενται στο θέμα της μείωσης ή μη και κατά πόσο της θητείας.

 

Κοινώς, αντιφάσκεις με τον εαυτό σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να γίνω σαφής λοιπόν, εφόσον πριν δεν έγινα κατανοητός.

 

Συμφωνώ με τα βήματα που αναφέρεις για το σωστό προγραμματισμό των αναγκών του στρατού και άρα των αναγκών σε ανθρώπινο δυναμικό, οπότε και της διάρκειας της θητείας. Για την ακρίβεια, θεωρώ ότι τα βήματα που ανέφερες μερικά ποστς πριν είναι το δεύτερο στάδιο της ανάλυσης και του προγραμματισμού που θα έπρεπε να γίνει. Εγώ θα ξεκινούσα όχι από το "Πόσες Ένοπλες Δυνάμεις χρειάζομαι" αλλά από το: τι εξυπηρετούν οι Ένοπλες Δυνάμεις, τι είδους Ένοπλες Δυνάμεις χρειάζομαι, άρα τι μορφή θα πρέπει να έχουν και μετά τι ακριβώς θα πρέπει να προσφέρουν στη χώρα και πως. Αφού απαντηθούν αυτά τα ερωτήματα, μετά μπορείς να απαντήσεις το πόσες Ένοπλες Δυνάμεις χρειάζεσαι και τα υπόλοιπα που αναφέρεις.

 

Για παράδειγμα, αναφέρεις ώς ερώτημα το 'Πόσους φαντάρους χρειάζεται ένα στρατόπεδο'. Τι να μου πει όμως η απάντηση σε αυτό το ερώτημα χωρίς πρώτα να ξέρω αν το συγκεκριμένο στρατόπεδο εξυπηρετεί κάποιο σκοπό, πόσα στρατόπεδα θα πρέπει να έχει γενικά η χώρα, που να είναι αυτά τοποθετημένα, τι δομή να έχουν και τι ανάγκες να καλύπτουν.

 

Στο πλαίσιο λοιπόν αυτό θα έπρεπε να ενταχθεί και η συζήτηση για τη διάρκεια της στρατιωτικής θητείας. Από τη στιγμή όμως που η πολιτική και στρατιωτική ηγεσία δεν έχουν τη βούληση (ή την ικανότητα) να ενδιαφερθούν για τον στρατό as a whole, η διάρκεια της θητείας από μόνη της δεν είναι ικανή ούτε να βελτιώσει ούτε να χειροτερεύσει την αμυντική κατάσταση της χώρας μας.

 

Δε νομίζω ότι μπορώ να το εκφράσω κάπως διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να γίνω σαφής λοιπόν, εφόσον πριν δεν έγινα κατανοητός.

 

Συμφωνώ με τα βήματα που αναφέρεις για το σωστό προγραμματισμό των αναγκών του στρατού και άρα των αναγκών σε ανθρώπινο δυναμικό, οπότε και της διάρκειας της θητείας. Για την ακρίβεια, θεωρώ ότι τα βήματα που ανέφερες μερικά ποστς πριν είναι το δεύτερο στάδιο της ανάλυσης και του προγραμματισμού που θα έπρεπε να γίνει. Εγώ θα ξεκινούσα όχι από το "Πόσες Ένοπλες Δυνάμεις χρειάζομαι" αλλά από το: τι εξυπηρετούν οι Ένοπλες Δυνάμεις, τι είδους Ένοπλες Δυνάμεις χρειάζομαι, άρα τι μορφή θα πρέπει να έχουν και μετά τι ακριβώς θα πρέπει να προσφέρουν στη χώρα και πως. Αφού απαντηθούν αυτά τα ερωτήματα, μετά μπορείς να απαντήσεις το πόσες Ένοπλες Δυνάμεις χρειάζεσαι και τα υπόλοιπα που αναφέρεις.

 

Για παράδειγμα, αναφέρεις ώς ερώτημα το 'Πόσους φαντάρους χρειάζεται ένα στρατόπεδο'. Τι να μου πει όμως η απάντηση σε αυτό το ερώτημα χωρίς πρώτα να ξέρω αν το συγκεκριμένο στρατόπεδο εξυπηρετεί κάποιο σκοπό, πόσα στρατόπεδα θα πρέπει να έχει γενικά η χώρα, που να είναι αυτά τοποθετημένα, τι δομή να έχουν και τι ανάγκες να καλύπτουν.

 

Στο πλαίσιο λοιπόν αυτό θα έπρεπε να ενταχθεί και η συζήτηση για τη διάρκεια της στρατιωτικής θητείας. Από τη στιγμή όμως που η πολιτική και στρατιωτική ηγεσία δεν έχουν τη βούληση (ή την ικανότητα) να ενδιαφερθούν για τον στρατό as a whole, η διάρκεια της θητείας από μόνη της δεν είναι ικανή ούτε να βελτιώσει ούτε να χειροτερεύσει την αμυντική κατάσταση της χώρας μας.

 

Δε νομίζω ότι μπορώ να το εκφράσω κάπως διαφορετικά.

 

Το εξέφρασες ξεκάθαρα και πολύ σωστά.

Συπληρώνοντας αναφέρω ότι πολλές φορές τα στρατόπεδα συντηρούν την ζωή στην απομακρυσμένη τοπική κοινωνία όπως και κάποια ακαδημαϊκά ιδρύματα. Προσφέρουν τα ελάχιστα από επιχειρησιακής πλευράς στην άμυνα της χώρας.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ο αδερφός μου είναι στρατό κι εχω μια απορία so τα φώτα σας! Παρουσιάστηκε τον Οκτώβρη και τώρα παίρνει μετάθεση για οδηγός. Στη συνέχεια όμως, παίρνει μετάθεση στη Νέα Σάντα (595 Α/Μ ΤΠ). Τί παίζει για εκει; Θα πάει σαν οδηγός; Εύκολα/δύσκολα;;
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

3erei kapoios na mou pei pou vrisketai to stratopedo mytilhnhs?:p

 

πολλά έχει,δεν είναι μόνο ενα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

3erei kapoios na mou pei pou vrisketai to stratopedo mytilhnhs?:p

 

Εγω 2 γνωριζω. Το ενα προς αεροδρομιο και το αλλο καθος βγαινεις απο τη πολη για να πας προς καλλονη, λιγο πριν τον καβουρα. Αυτο στο αεροδρομιο πρεπει να ειναι το κεντρικο/ εκπαιδευσης. Απο μυτιληνη ειμαι αλλα δεν ειχα τη τιμη να υπηρετησω ακομα:p, δεν ειμαι σιγουρος.

 

Παιδια δε μου ειπατε. Σε περιπτωση που γινει 9μηνο, τι γινετε με αυτους που δικαιουνται 6μηνο; ποσο θα κανουν;

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Εγω 2 γνωριζω. Το ενα προς αεροδρομιο και το αλλο καθος βγαινεις απο τη πολη για να πας προς καλλονη, λιγο πριν τον καβουρα. Αυτο στο αεροδρομιο πρεπει να ειναι το κεντρικο/ εκπαιδευσης. Απο μυτιληνη ειμαι αλλα δεν ειχα τη τιμη να υπηρετησω ακομα:p, δεν ειμαι σιγουρος.

 

Παιδια δε μου ειπατε. Σε περιπτωση που γινει 9μηνο, τι γινετε με αυτους που δικαιουνται 6μηνο; ποσο θα κανουν;

έχει κι άλλα,κι εγώ απο μυτιλήνη είμαι.

προς την μόρια έχει ενα,κι ενα άλλο λίγο έξω απο την πόλη πιο μετά απο τον κάβουρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ο αδερφός μου είναι στρατό κι εχω μια απορία so τα φώτα σας! Παρουσιάστηκε τον Οκτώβρη και τώρα παίρνει μετάθεση για οδηγός. Στη συνέχεια όμως, παίρνει μετάθεση στη Νέα Σάντα (595 Α/Μ ΤΠ). Τί παίζει για εκει; Θα πάει σαν οδηγός; Εύκολα/δύσκολα;;

 

 

ισως να κανει μηχανοδηγηση καπου αλλου και οχι στη νεα σαντα..για μερικες βδομαδες αυτο ολο...

Link to comment
Share on other sites

140 Κ.Σ. και συνεχιζουμε..

 

Και εγώ τόσες μέρες θέλω για να απολυθώ.

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

140 Κ.Σ. και συνεχιζουμε..

 

Και εγώ τόσες μέρες θέλω για να απολυθώ.

 

Ελα ρε σειρουλες!! εγω ειμαι 9μηνος ομως... Οποτε οπου ναναι.. αντιο 5η ΕΜΑ, αντιο Κυπρος!!

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδες θελω να ρωτησω κατι πολυ σημαντικο και αν καποιος γνωριζει ας απαντησει.

 

ο αδερφος μου παρουσιαστηκε φανταρος στην θηβα τον νοεμβρη,τωρα κανει εκπαιδευση στην πατρα και μετα παει διδυμοτειχο...

Ακουσα πως αμα μπω κι εγω στρατο θα ειμαι καθ'ολη την διαρκεια της θητειας στον χωρο μονιμης διαμονης μου,ισχυει???οπως καταλαβαινετε το να κανω θητεια εδω στην Πατρα διπλα απο το σπιτι μου ειναι μεγαλο δελεαρ....οποιοσδηποτε γνωριζει κατι ας το γραψει γιατι οπου και αν ρωτησα ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ!!! :wacko: :wacko:

 

ρωτησα στην στρατολογια,τον ταγματαρχη,στο στρατοπαιδο και κανεις τους δεν ηξερε να μου απαντησει με σιγουρια!

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε σειρουλες!! εγω ειμαι 9μηνος ομως... Οποτε οπου ναναι.. αντιο 5η ΕΜΑ, αντιο Κυπρος!!

 

 

Και εγω 9μηνος :D

''Absence of evidence is not evidence of absence'' - Carl Sagan
Link to comment
Share on other sites

Καλα Χριστουγεννα παιδια! του χρονου σπιτια σας που παιζει η γνωστη ατακα στον στρατο.

παντως ειναι μια καλη εμπειρια κοιταξτε να την χαρειτε και οχι να νευριαζεται..:)

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Καλα Χριστουγεννα παιδια! του χρονου σπιτια σας που παιζει η γνωστη ατακα στον στρατο.

παντως ειναι μια καλη εμπειρια κοιταξτε να την χαρειτε και οχι να νευριαζεται..:)

 

Εμ βεβαια, αεροπορια ησουν ασχημη εμπειρια θα ηταν; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμ βεβαια, αεροπορια ησουν ασχημη εμπειρια θα ηταν; :lol:

μη το λες! με το που κλεισαμε χρονο..για σκοπετο ειχα παει. και για λογους ασφαλειας ξερεις ολοι γυρνανε και λενε χρονια πολλα και τετοια. ουτε στο τηλεφωνο μ'αφησαν να μιλησω :p

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

linkin ...Κάποιος από τους δυο σας ναι, θα μπορεί να είναι κοντά στο σπίτι. Όταν παρουσιαστείς θα δηλώσεις ότι έχεις συνυπηρετούντα αδερφό και θα σου πούνε τι πρέπει να κάνεις. :ninja:
Link to comment
Share on other sites

παιδες καλη χρονια και για να προειδοποίησω μακρια απο τα νισια Αιγεου...........

AMD Ryzen 5 2600 - ASUS ROG STRIX B350 8 GB Ram - MSI gtx 960 4GB - 16 gb Ram trident z

Samsung Galaxy grand duos(CM 12.1) -> Huawei p8 lite -> xiaomi redmi note 4x -> xiaomi MI A2 lite -> Poco X3 NFC

Chuwi HeroBook Pro

Ps1-Ps2-PS3 Super slim 500 gb-PSP 2004 6.60 PRO- Ps4 500gb[/color]

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλη χρονια και για να προειδοποίησω μακρια απο τα νισια Αιγεου...........

 

Νησιά Αιγαίου

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...