Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεις να παρεις αναβολη λογω σπουδων για καποια χρονια...ανάλογα την σχολή.

 

 

αν δεν παρω αναβολη κανονικα ποσο χρονων παω?????

 

Απ΄οτι θυμαμαι καπου στην διαρκεια της 3ης Λυκειου ερχεται το χαρτι απο στρατολογια σπίτι σου και αναφερει ποτε εισαι υποχρεωμενος να παρουσιαστεις σε καποιο στρατολογικό γραφείο. Αλλιως παιρνεις αναβολή...

 

Φυσιολογικα δηλαδη στα 18 με 19 πας στρατό..

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δε μπορώ να φανταστώ κανένα λόγο για τον οποίο κάθεσαι και σκας.

Απλά μην ξαναγυρίσεις ποτέ στην Ελλάδα. Δε σε θέλει μια αυτή, δεν τη θέλεις δέκα εσύ. ;)

 

 

Λίγο απόλυτο σκεπτικό. Το αν θέλει κάποιος την Ελλάδα ή αν τον θέλει αυτή δε νομίζω ότι μπορεί να έχει σχέση με τα γραφειοκρατικά ζητήματα του Στρατού!

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να φανταστώ κανένα λόγο για τον οποίο κάθεσαι και σκας.

Απλά μην ξαναγυρίσεις ποτέ στην Ελλάδα. Δε σε θέλει μια αυτή, δεν τη θέλεις δέκα εσύ. ;)

 

ευκολο να το λες. Αν δε γυρισω ελλαδα θα πεθανω στην αμερικη. Αμα βαλει κανεις βομβα στη στρατολογια εγω θα ειμαι :mad::ninja: (πλακα πλακα εχω αγανακτησει) Εγω φταιω που θελω να 'μαι ελληνας ...

 

@honda_100 θα σου ερθει χαρτι να περασεις περιοδευον. Αφου σου ερθει θα πας σε κανα χρονο. Αν δεν εχεις σκοπο να σπουδασεις η καποιον αλλο λογο πηγαινε στην ωρα σου να τελειωνεις. Ισως να σε ψιλοφοβιζει ο στρατος τωρα αλλα δε θα κουβαλας το βαρος μετα

 

υ.γ δωστους χαιρετισματα:lol:

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να φανταστώ κανένα λόγο για τον οποίο κάθεσαι και σκας.

Απλά μην ξαναγυρίσεις ποτέ στην Ελλάδα. Δε σε θέλει μια αυτή, δεν τη θέλεις δέκα εσύ. ;)

[offtopic]Έχει τεράστια διαφορά να λείπεις για λίγα χρόνια (1-2 άντε 3-4) για σπουδές με το να θεωρείσαι ότι μένεις μόνιμα στο εξωτερικό. Μάλλον δεν έχεις καταλάβει Μήτσο την νοσταλγία του Έλληνα του εξωτερικού, του Έλληνα μετανάστη που έφυγε σε άλλες εποχές για ένα καλύτερο αύριο για τον ίδιο και την οικογένειά του.

 

Και μόνο στην ιδέα ότι θα μείνει μόνιμα στο εξωτερικό μαραζώνει την ψυχή του. Το όνειρο κάθε Έλληνα, ο νόστος του, η ιθάκη του είναι η επιστροφή κάποια στιγμή σε μόνιμη βάση στην Ελλάδα... Έστω σ'αυτή τη σαπιοχώρα έτσι όπως έχει καταντήσει, στην Ψωροκώσταινα όπως την λέμε... Όποιος Έλληνας του εξωτερικού δεν έχει όνειρο να γυρίσει κάποια στιγμή στην πατρίδα του, απλά δε νιώθει Έλληνας. Και τέτοιοι είναι ελάχιστοι έως μηδαμινοί. Ακριβώς γιατί είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες.[/offtopic]

Link to comment
Share on other sites

minovg ενώ πριν διαφώνησα με τον lewton τώρα θα διαφωνήσω με σένα. :p

 

Νομίζω ότι επειδή ανήκεις σε μια προηγούμενη γενιά μεταναστών τα βλέπεις λίγο διαφορετικά τα πράγματα. Ζω μόνιμα στο εξωτερικό εδώ και 6+ χρόνια, από τα οποία μόνο ο 1ος χρόνος ήταν για σπουδές. Και όχι το όνειρο μου ΔΕΝ είναι να γυρίσω μόνιμα στην Ελλάδα κάποια στιγμή, ενώ και Έλληνας νοιώθω και περηφανος είμαι για αυτό.

 

Και δεν είμαι ο μόνος, ούτε από τους λίγους. Γνωρίζω πάρα πολλά παραδείγματα σαν εμένα. (και υπάρχουν κι εδώ στο forum αρκετοί). Πάνε ποια οι εποχές που ο Έλληνας έφευγε στο εξωτερικό με μόνο σκοπό να βγάλει λίγα χρήματα και να γυρίσει κάποια στιγμή στην Ελλάδα να ανοίξει σουβλατζίδικο. Και πέρναγε κάθε στιγμή ζώντας στο εξωτερικό νοσταλγόντας την πατρίδα.

 

Άλλαξαν οι εποχές.

Link to comment
Share on other sites

[offtopic]Έχει τεράστια διαφορά να λείπεις για λίγα χρόνια (1-2 άντε 3-4) για σπουδές με το να θεωρείσαι ότι μένεις μόνιμα στο εξωτερικό. Μάλλον δεν έχεις καταλάβει Μήτσο την νοσταλγία του Έλληνα του εξωτερικού, του Έλληνα μετανάστη που έφυγε σε άλλες εποχές για ένα καλύτερο αύριο για τον ίδιο και την οικογένειά του.

 

Και μόνο στην ιδέα ότι θα μείνει μόνιμα στο εξωτερικό μαραζώνει την ψυχή του. Το όνειρο κάθε Έλληνα, ο νόστος του, η ιθάκη του είναι η επιστροφή κάποια στιγμή σε μόνιμη βάση στην Ελλάδα... Έστω σ'αυτή τη σαπιοχώρα έτσι όπως έχει καταντήσει, στην Ψωροκώσταινα όπως την λέμε... Όποιος Έλληνας του εξωτερικού δεν έχει όνειρο να γυρίσει κάποια στιγμή στην πατρίδα του, απλά δε νιώθει Έλληνας. Και τέτοιοι είναι ελάχιστοι έως μηδαμινοί. Ακριβώς γιατί είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες.[/offtopic]

Με κάλυψε ο gmac.

Κατά τα άλλα, είσαι σίγουρος ότι δεν έπρεπε να γίνεις ποιητής; :p

 

ΥΓ. Σε μια εβδομάδα και 2 μέρες πιάνω δουλειά στο εξωτερικό. Και δεν με χαλάει καθόλου η ιδέα να μείνω μόνιμα εκεί.

Και δεν έχω πάει στρατό.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

minovg ενώ πριν διαφώνησα με τον lewton τώρα θα διαφωνήσω με σένα. :p

 

Νομίζω ότι επειδή ανήκεις σε μια προηγούμενη γενιά μεταναστών τα βλέπεις λίγο διαφορετικά τα πράγματα. Ζω μόνιμα στο εξωτερικό εδώ και 6+ χρόνια, από τα οποία μόνο ο 1ος χρόνος ήταν για σπουδές. Και όχι το όνειρο μου ΔΕΝ είναι να γυρίσω μόνιμα στην Ελλάδα κάποια στιγμή, ενώ και Έλληνας νοιώθω και περηφανος είμαι για αυτό.

 

Και δεν είμαι ο μόνος, ούτε από τους λίγους. Γνωρίζω πάρα πολλά παραδείγματα σαν εμένα. (και υπάρχουν κι εδώ στο forum αρκετοί). Πάνε ποια οι εποχές που ο Έλληνας έφευγε στο εξωτερικό με μόνο σκοπό να βγάλει λίγα χρήματα και να γυρίσει κάποια στιγμή στην Ελλάδα να ανοίξει σουβλατζίδικο. Και πέρναγε κάθε στιγμή ζώντας στο εξωτερικό νοσταλγόντας την πατρίδα.

 

Άλλαξαν οι εποχές.

[Καζαντζίδης mode on]Ίσως έχετε δίκιο, τι να πω. :O Εγώ πάντως για την επιλογή μου να γυρίσω το 1997 στην Ελλάδα και να σπουδάσω εδώ μένοντας παράλληλα και μόνιμα εδώ δεν το έχω μετανιώσει καθόλου. Τότε βέβαια δεν είχαμε ούτε ίντερνετ ούτε Νόβες ούτε τέτοια πράματα. Με... «του Βοριά τα κύματα σου στέλνω χαιρετίσματα» από την Φωνή της Ελλάδας μέσω των βραχέων της ΕΡΑ την βγάζαμε... Πώς να μη νοσταλγήσεις την πατρίδα... Τέλος πάντων. [/Καζαντζίδης mode off]

Κατά τα άλλα, είσαι σίγουρος ότι δεν έπρεπε να γίνεις ποιητής; :p
:p :p
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα με τις εμπειριες και τις αναμνησεις θελεις να γυρισεις η οχι, και δεν εχει να κανει με το ποσο ελληνας εισαι. Αν εισαι μεγαλυτερος σε ηλικια και εχεις σιχαθει τη γραφειοκρατια λες να φυγω και να μη ξαναγυρισω ποτε. Εγω που εφυγα στα 14 δεν εχω ζησει το ποσο χαλια ειναι η ελλαδα σαν κρατος (τωρα αρχιζω να καταλαβαινω με το στρατο) αλλα και παλι προτιμω να ερθω να ζησω εκει γιατι οσο στην αμερικη δεν αισθανομαι οτι ζω.

 

Περιμενω πως και πως το καλοκαιρι, μερικες φορες 2-3 χρονια για να ερθω και τοτε βλεπω ποσο εχει αλλαξει το χωριο μου και οι φιλοι μου που αλλοι παντρευονται, αλλοι εχουν φυγει για σπουδες, αλλος εχει σκοτωθει σε τροχαιο, αλλος δε με θυμαται καν..και τοτε με πειραζει η περαση του χρονου και αισθανομαι να χανω τα χρονια μου εδω. Θα ακουστει λιγο αστειο αλλα πριν φυγω για αμερικη μαζευομασταν ολα τα παιδια και παιζαμε ποδοσφαιρο τα απογευματα και μετα απο 3 χρονια που γυρισα για πρωτη φορα διακοπες πηγα παλι στα ιδια μερη και δε βρηκα κανεναν, οι φιλοι μου ειχαν ωριμασει και δουλευανε... τα παιδικα μου χρονια ειχαν τελειωσει και με πειραξε γιατι δε καταλαβα το καιρο που περασε. Και το χειροτερο ειναι οτι καθε φορα που ερχομαι κατι αλλαζει, τωρα εχω να ρθω απο το 2004 για αυτο καιγομαι βγαλω το χαρτι του ΜΚΕ για να ερχομαι οποτε θελω και οσο θελω και οχι να περιμενω να σπουδασω, να κανω λεφτα και μετα να γυρισω, θα εχω πιασει πια τα 30..

 

Παλι καλα που εχω τα ελληνικα καναλια και το ιντερνετ αλλα αυτα δε με φερνουν πιο κοντα στην ελλαδα, αλλο να εισαι ελλαδα και αλλο να ακους ελληνικα και να μαθαινεις νεα ενο βρισκεσαι στην αλλη ακρη του κοσμου

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

[...]Σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες, το επιτελείο του υπουργού Αμυνας ετοιμάζει τόσο την υπουργική απόφαση που απαιτείται για να προχωρήσει η 9μηνη θητεία όσο και τη νομοθετική ρύθμιση που είναι αναγκαία προκειμένου να χαμηλώσει το όριο αναβολής στράτευσης. Η κινητικότητα αυτή μπορεί να σημαίνει και άμεση εφαρμογή του 9μήνου από τις ΕΣΣΟ Φεβρουαρίου ή Μαΐου [....]Η μείωση θα αφορά το Στρατό Ξηράς και όχι το Πολεμικό Ναυτικό και την Πολεμική Αεροπορία, όπου επικρατούν σαφώς καλύτερες συνθήκες, με περιορισμένες μεταθέσεις και υπηρεσίες.[...]

 

Ολόκληρο το άρθρο εδώ

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενικά η μείωση της θητείας για τους στρατεύσιμους είναι πάντα μια θετική εξέλιξη, βέβαια απέχουμε πολύ από την προεκλογική υπόσχεση του 2004 για μια θητεία 6 μηνών ενώ αν δεν υπήρχε το σημερινό ζοφερό πολιτικό σκηνικό αμφιβάλλω εάν θα προέβαιναν σε μείωση της (σιγά που τους πήρε ο πόνος για τους Φαντάρους, ουυ!)

 

Υ.Γ.

Ελπίζω στα επόμενα χρόνια το υποχρεωτικό της στράτευσης να είναι ανάμνηση.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνονται εκλογές στον ορίζοντα για είναι ιδέα μου; :p Γέμισε ο τόπος παπαγαλάκια ή μου φαίνεται; :p Λογικά θα κρατήσουν το θέμα ανοικτό ώστε να λειτουργήσει και σαν την (περιβόητη) εξαγγελία του 2004 σε ενδεχόμενο εκλογών. Μακάρι να γίνει βέβαια και νωρίτερα.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Φαίνονται εκλογές στον ορίζοντα για είναι ιδέα μου; :p Γέμισε ο τόπος παπαγαλάκια ή μου φαίνεται; :p Λογικά θα κρατήσουν το θέμα ανοικτό ώστε να λειτουργήσει και σαν την (περιβόητη) εξαγγελία του 2004 σε ενδεχόμενο εκλογών. Μακάρι να γίνει βέβαια και νωρίτερα.

Ιδέα σου, ιδέα σου :p:D:D

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

αν το κανουν 9μηνο αυτοι που δικαιωουνται 6μηνο τωρα ποσο θα κανουν; παλι 6 η 4μιση;
I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενικά η μείωση της θητείας για τους στρατεύσιμους είναι πάντα μια θετική εξέλιξη, βέβαια απέχουμε πολύ από την προεκλογική υπόσχεση του 2004 για μια θητεία 6 μηνών ενώ αν δεν υπήρχε το σημερινό ζοφερό πολιτικό σκηνικό αμφιβάλλω εάν θα προέβαιναν σε μείωση της (σιγά που τους πήρε ο πόνος για τους Φαντάρους, ουυ!)

 

Υ.Γ.

Ελπίζω στα επόμενα χρόνια το υποχρεωτικό της στράτευσης να είναι ανάμνηση.

 

Από πού και ως πού αντικειμενικά;

 

Επίσης, όσον αφορά την προεκλογική δέσμευση και χωρίς να θέλω να δώσω κομματική χροιά στην συζήτηση, το συγκεκριμένο κόμμα θα έλεγε τότε οτιδήποτε προκειμένου να εκλεγεί (όπως και πράγματι είπε). Από την άλλη πλευρά, το άλλο κόμμα πού ήταν μέχρι τότε στην εξουσία, δεν δίστασε να μειώσει την θητεία σε 12 μήνες για καθαρά, πεντακάθαρα προεκλογικούς λόγους, αλλά με μηδενική προεργασία και σχεδιασμό για την επόμενη ημέρα, με τις γνωστές παρενέργειες για τις οποίες πολλοί έχουν επισημάνει και διαμαρτυρηθεί και σε αυτό το θρεντ, όπως μεταξύ άλλων φάσεις τύπου 30 μέσα 1 έξω και αυτή με υπηρεσιακό.

Link to comment
Share on other sites

Από πού και ως πού αντικειμενικά;

 

Γιατί και με 24 μήνες θητεία, και με 9 μήνες θητεία, ο ελληνικός στρατός είναι ένα μπ**ρδέλο, για το οποίο δε φταίει η διάρκεια της θητείας.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί και με 24 μήνες θητεία, και με 9 μήνες θητεία, ο ελληνικός στρατός είναι ένα μπ**ρδέλο, για το οποίο δε φταίει η διάρκεια της θητείας.

 

Καμία αντίρρηση.

 

Αλλά αυτό που λες δεν έχει σχέση με αυτό που είπα εγώ. Με την λογική αυτή που επικαλείσαι, δεν υπάρχει λόγος να μειωθεί η θητεία, ας καταργηθεί τελείως. Κανένα πρόβλημα.

 

Το θέμα είναι μετά τι γίνεται. Και κάπου εδώ έρχεται το ερώτημά μου: Γιατί αντικειμενικά; Με βάση τι?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητά μέλη του φόρυμ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής και παρακαλώ για υπεύθυνες απαντήσεις. Γνωρίζετε σχετικά με τα ένσημα του στρατού πώς και από πού μπορώ να τα αποκτήσω και πόσο περίπου στοιχίζουν; Επίσης, αν έχουν την ίδια ισχύ με τα κανονικά ένσημα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :happy:
Link to comment
Share on other sites

Καμία αντίρρηση.

 

Αλλά αυτό που λες δεν έχει σχέση με αυτό που είπα εγώ. Με την λογική αυτή που επικαλείσαι, δεν υπάρχει λόγος να μειωθεί η θητεία, ας καταργηθεί τελείως. Κανένα πρόβλημα.

 

Το θέμα είναι μετά τι γίνεται. Και κάπου εδώ έρχεται το ερώτημά μου: Γιατί αντικειμενικά; Με βάση τι?

 

Μα με βάση ακριβώς αυτό που είπα πριν. Ο στρατός δεν πάσχει (κυρίως) από έλλειψη προσωπικού, πάσχει από έλλειψη οργάνωσης και έλλειψη εκπαίδευσης. Όσο είναι το μπ**ρδέλο που είναι, είτε η θητεία είναι 12 μήνες, είτε 9 είτε 0, το ίδιο μπ**ρδέλο θα συνεχίσει να είναι.

 

Ας οργανωθούν λίγο, να γίνει η (όποια) θητεία ουσιαστική και ο φαντάρος να προσφέρει αλλά και να εκπαιδεύεται σωστά, και μετά βλέπουμε τι αριθμό φαντάρων χρειάζεται ένα σωστά οργανωμένο στράτευμα και πόσοι από αυτούς πρέπει να είναι επαγγελματίες και πόσοι κληρωτοί.

 

Κάνω κάπου λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Μα με βάση ακριβώς αυτό που είπα πριν. Ο στρατός δεν πάσχει (κυρίως) από έλλειψη προσωπικού, πάσχει από έλλειψη οργάνωσης και έλλειψη εκπαίδευσης. Όσο είναι το μπ**ρδέλο που είναι, είτε η θητεία είναι 12 μήνες, είτε 9 είτε 0, το ίδιο μπ**ρδέλο θα συνεχίσει να είναι.

 

Ας οργανωθούν λίγο, να γίνει η (όποια) θητεία ουσιαστική και ο φαντάρος να προσφέρει αλλά και να εκπαιδεύεται σωστά, και μετά βλέπουμε τι αριθμό φαντάρων χρειάζεται ένα σωστά οργανωμένο στράτευμα και πόσοι από αυτούς πρέπει να είναι επαγγελματίες και πόσοι κληρωτοί.

 

Κάνω κάπου λάθος;

 

Δεν είναι ότι κάνεις λάθος με την στενή έννοια του όρου, ότι δηλαδή λες κάτι που δεν ισχύει. Αυτό που λες σωστό είναι. Όντως δεν υπάρχει οργάνωση κτλ.

 

Απλώς υπάρχουν και δεκάδες άλλες παράμετροι που δεν τις λαμβάνεις υπόψιν σου στην απάντησή σου.

 

Η θητεία δεν υπάρχει επειδή πρέπει να μην ζορίζονται τα φαντάρια και να περνάνε χαλαρά γενικώς και με πολλές εξόδους.

 

Αν αύριο το πρωί ο ΥΠΕΘΑ αποφασίσει να μειώσει την θητεία θα πρέπει πρώτα να έχει βρει απαντήσεις σε μια σειρά από άλλα ζητήματα.

 

Πόσες ένοπλες δυνάμεις χρειάζομαι? Πόσες σειρές πρέπει να μπαίνουν το χρόνο για να καλύπτεται το νούμερο? Ποια είναι η ελάχιστη επάνδρωση που πρέπει να έχει ένα στρατόπεδο? Πόση εκπαιδευμένη εφεδρεία πρέπει να υπάρχει από πίσω? Πόσα συστήματα έχω και πόσους χρειάζονται πληρώματα? Πόσο πρέπει να δειαρκούν οι απαραίτητες ασκήσεις και πόσες πρέπει να είναι αυτές? Πρέπει να είναι εκπαιδευμένοι οι έφεδροι τουλάχιστον σε όλες τις συνθήκες? Αν κάποιος υπηρετήσει μόνο καλοκαίρι πώς θα εκπαιδευτεί σε ορεινό αγώνα, ανταρτοπόλεμο κτλ? Μάχη σε κατοικημένες περιοχές που έχει σημειωθεί σε όλους τους πρόσφατους πόλεμους πόσο χρόνο χρειάζεται για εκπαίδευση και τι μέσα? Πόσες ασκήσεις πρέπει να γίνονται για αυτόν τον σκοπό? Αν μειωθεί η θωτεία, πόσο διάστημα θα περάσουν οι στρατεύσιμοι σε μονάδες εκστρατείας? Με τα εννιάμηνα/εξάμηνα τι θα γίνει? Θα παίρνουν μετάθεση μετά? Αν δεν παίρνουν ποιοι θα επανδρώσουν τις μονάδες εσωτερικού? Αν έχω λιγότερους στρατεύσιμους από όσους χρειάζομαι, πόσους ΕΠΟΠ χρειάζομαι για να τους αναπληρώσω? Πόσο καιρό χρειάζομαι για να προσλάβω τόσους ΕΠΟΠ? Πόσο καιρό για να τους εκπαιδεύσω και να τους προωθήσω στις μονάδες? Τι θα μου κοστίσουν? Αντέχει ο πρϋπολογισμός τόσους επιπλέον δημόσιους υπαλλήλους?

 

Τα παραπάνω ερωτήματα σχετίζονται αποκλειστικά με την διάρκεια της θητείας. Πρώτα πρέπει να απαντηθούν δεκάδες άλλα σχετικά με τον οπλισμό, εξοπλισμό, διαμονή, εκπαίδευση, πληρωμή, συνθήκες διαβίωσης κτλ κτλ κτλ των στρατευσίμων.

 

Απαντήσεις για τα παραπάνω είτε δεν υπάρχουν, είτε όπου υπάρχουν δεν συμφέρουν πολιτικά ή/και οικονομικά σε καμία περίπτωση.

 

Αν ήταν τόσο απλό να μειωθεί η θητεία, θα είχε γίνει ήδη. Κάθε κόμμα θα ήθελε να εξασφαλίσει μερικές χιλάδες ψήφους.

 

Και επαναλαμβάνω: Από πού και ως που είναι αντικειμενικά θετική εξέλιξη να μειωθεί η θητεία? Εγώ το ακριβώς αντίθετο διακρίνω: Επειδή ο στρατός είναι ********* κτλ, δεν είναι λόγος να τον κάνεις περισσότερο ********* μειώνοντας χωρίς σχεδιασμό την θητεία. Το 2003 το προηγούμενο κόμμα εξουσίας αυτό ακριβώς έκανε, και δεν βλέπω το τωρινό να πάει να κάνει κάτι το διαφορετικό. Το 2009 υπολογίζουν να έχουν εκλογές, βαριά-βαριά το 2010, τότε προγραμματίζουν την μείωση.

 

Τρίχες.

Link to comment
Share on other sites

Από πού και ως πού αντικειμενικά;

 

Επίσης, όσον αφορά την προεκλογική δέσμευση και χωρίς να θέλω να δώσω κομματική χροιά στην συζήτηση, το συγκεκριμένο κόμμα θα έλεγε τότε οτιδήποτε προκειμένου να εκλεγεί (όπως και πράγματι είπε). Από την άλλη πλευρά, το άλλο κόμμα πού ήταν μέχρι τότε στην εξουσία, δεν δίστασε να μειώσει την θητεία σε 12 μήνες για καθαρά, πεντακάθαρα προεκλογικούς λόγους, αλλά με μηδενική προεργασία και σχεδιασμό για την επόμενη ημέρα, με τις γνωστές παρενέργειες για τις οποίες πολλοί έχουν επισημάνει και διαμαρτυρηθεί και σε αυτό το θρεντ, όπως μεταξύ άλλων φάσεις τύπου 30 μέσα 1 έξω και αυτή με υπηρεσιακό.

Αφού σε τρώει τόσο πολύ η περιέργεια ..

 

«Αντικειμενικά» από το γεγονός ότι σπανίζουν οι άνθρωποι που αρέσκονται να υπηρετούν την θητεία τους στον ελληνικό στρατό Trobocop, οπότε κάθε μείωση στον χρόνο της θητείας τους φέρνει πιο γρήγορα ξανά στην «πολιτική» τους ζωή. Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητός – όσο πιο γρήγορα ξεμπερδεύουμε με τον στρατό τόσο το καλύτερο. Τα υπόλοιπα είναι περιττολογίες (το ξέρεις και εσύ το ξέρω και εγώ ;)).

 

Φυσικά, όλα αυτά είναι ημίμετρα μέχρι την τελική κατάργηση της υποχρεωτικής στράτευσης πράγμα που κανένα από τα δυο μεγάλα κόμματα δεν έχει προς το παρόν θίξει :(

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Πόσες ένοπλες δυνάμεις χρειάζομαι? Πόσες σειρές πρέπει να μπαίνουν το χρόνο για να καλύπτεται το νούμερο? Ποια είναι η ελάχιστη επάνδρωση που πρέπει να έχει ένα στρατόπεδο? Πόση εκπαιδευμένη εφεδρεία πρέπει να υπάρχει από πίσω? Πόσα συστήματα έχω και πόσους χρειάζονται πληρώματα? Πόσο πρέπει να δειαρκούν οι απαραίτητες ασκήσεις και πόσες πρέπει να είναι αυτές? Πρέπει να είναι εκπαιδευμένοι οι έφεδροι τουλάχιστον σε όλες τις συνθήκες? Αν κάποιος υπηρετήσει μόνο καλοκαίρι πώς θα εκπαιδευτεί σε ορεινό αγώνα, ανταρτοπόλεμο κτλ? Μάχη σε κατοικημένες περιοχές που έχει σημειωθεί σε όλους τους πρόσφατους πόλεμους πόσο χρόνο χρειάζεται για εκπαίδευση και τι μέσα? Πόσες ασκήσεις πρέπει να γίνονται για αυτόν τον σκοπό? Αν μειωθεί η θωτεία, πόσο διάστημα θα περάσουν οι στρατεύσιμοι σε μονάδες εκστρατείας? Με τα εννιάμηνα/εξάμηνα τι θα γίνει? Θα παίρνουν μετάθεση μετά? Αν δεν παίρνουν ποιοι θα επανδρώσουν τις μονάδες εσωτερικού? Αν έχω λιγότερους στρατεύσιμους από όσους χρειάζομαι, πόσους ΕΠΟΠ χρειάζομαι για να τους αναπληρώσω? Πόσο καιρό χρειάζομαι για να προσλάβω τόσους ΕΠΟΠ? Πόσο καιρό για να τους εκπαιδεύσω και να τους προωθήσω στις μονάδες? Τι θα μου κοστίσουν? Αντέχει ο πρϋπολογισμός τόσους επιπλέον δημόσιους υπαλλήλους?

 

Τα παραπάνω ερωτήματα σχετίζονται αποκλειστικά με την διάρκεια της θητείας. Πρώτα πρέπει να απαντηθούν δεκάδες άλλα σχετικά με τον οπλισμό, εξοπλισμό, διαμονή, εκπαίδευση, πληρωμή, συνθήκες διαβίωσης κτλ κτλ κτλ των στρατευσίμων.

 

Mε όλη αυτή την ανάλυση δε διαφωνώ.

 

Και επαναλαμβάνω: Από πού και ως που είναι αντικειμενικά θετική εξέλιξη να μειωθεί η θητεία? Εγώ το ακριβώς αντίθετο διακρίνω: Επειδή ο στρατός είναι ********* κτλ, δεν είναι λόγος να τον κάνεις περισσότερο ********* μειώνοντας χωρίς σχεδιασμό την θητεία.

 

Εδώ είναι που (ίσως; ) διαφωνούμε. Θεωρώ ότι το στράτευμα στην παρούσα του μορφή δεν εξυπηρετεί σχεδόν τίποτα. Θεωρώ ότι εφόσον οι φαντάροι μετά τις πρώτες 40 μέρες δεν κάνουν σχεδόν τίποτα, είτε μετά έχουν άλλους 11 μήνες ξυσίματος, είτε άλλους 8, είναι το ίδιο και το αυτό.

 

Θεωρώ ότι το στράτευμα το ίδιο ********* θα παραμείνει. Μακάρι να υπήρχε σωστός σχεδιασμός, αλλά από τη στιγμή που δεν υπάρχει, ποιος ο λόγος να χάνουν οι στρατεύσιμοι 3 μήνες παραπάνω, χωρίς να προσφέρουν τίποτα, είτε στη μία περίπτωση (αυξημένη θητεία) είτε στην άλλη (μειωμένη);

 

Ανάμεσα σε μια σωστα σχεδιασμένη θητεία με σωστά οργανωμένο στράτευμα από τη μία, και ένα μπ***λο από την άλλη, προτιμώ σαφώς το 1ο.

 

Ανάμεσα σε μια θητεία 9 μηνών σε ένα μπ**ρδέλο στράτευμα και σε μια θητεία 12 μηνών σε ένα εξίσου μπ**ρδέλο στράτευμα όμως, προτιμώ τη μικρότερη θητεία.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη οι αλλες χωρες εκαναν χρονια προγραμματισμο πριν μειωσουν η εξαφανισουν την υποχρεωτικη θητεια??
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Με την σημερινή δομή του στρατεύματος ο αριθμός των έφεδρων οπλιτών ανά σειρά καλύπτει μόνον τις πάγιες λειτουργικές ανάγκες των στρατιωτικών εγκαταστάσεων. Δηλ. αγγαρείες, πάσης φύσεως εργασίες και σκοπιές "τυπικού" χαρακτήρα. Ουσιαστική και αξιοποιήσιμη στο πεδίο της μάχης εκπαίδευση λαμβάνουν μόνον οι αξιωματικοί και ορισμένοι μόνιμοι. Από την στιγμή που ο αριθμός των μονίμων δεν επαρκεί για να στελεχωθούν οι θέσεις "αγγαρείας" θα πρέπει παρουσιαζόμαστε όλοι οι υπόλοιποι. Κατά την θητεία μου '94-'95 δεν έλαβα καμία εκπαίδευση και συμμετείχα σε 2 βολές με παλαιά όπλα Μ1 που έχουν αποσυρθεί. Το γερμανικό πολυβόλο G3-Α3 που χρεώθηκα στο τάγμα ναι μεν το καθάριζα κάθε εβδομάδα για την επιθεώρηση της Παρασκευής αλλά δεν λειτουργούσε...σε περίπτωση πολέμου θα μας έδιναν τα καινούργια που ήταν κλειδωμένα στην αποθήκη υλικών:blink:

Θα συμφωνήσω ότι ο Στρατός πέραν από το υποτιθέμενο "σπάσιμο τσαμπουκά" σε ορισμένους(αν και αμφιβάλω και γι αυτό τελικά) είναι χάσιμο χρόνου εφόσον δεν λαμβάνουμε σχεδόν καμία τακτική εκπαίδευση.(εξαιρώ μόνο τις ειδικές δυνάμεις)

Link to comment
Share on other sites

Mε όλη αυτή την ανάλυση δε διαφωνώ.

 

 

 

Εδώ είναι που (ίσως; ) διαφωνούμε. Θεωρώ ότι το στράτευμα στην παρούσα του μορφή δεν εξυπηρετεί σχεδόν τίποτα. Θεωρώ ότι εφόσον οι φαντάροι μετά τις πρώτες 40 μέρες δεν κάνουν σχεδόν τίποτα, είτε μετά έχουν άλλους 11 μήνες ξυσίματος, είτε άλλους 8, είναι το ίδιο και το αυτό.

 

Θεωρώ ότι το στράτευμα το ίδιο ********* θα παραμείνει. Μακάρι να υπήρχε σωστός σχεδιασμός, αλλά από τη στιγμή που δεν υπάρχει, ποιος ο λόγος να χάνουν οι στρατεύσιμοι 3 μήνες παραπάνω, χωρίς να προσφέρουν τίποτα, είτε στη μία περίπτωση (αυξημένη θητεία) είτε στην άλλη (μειωμένη);

 

Ανάμεσα σε μια σωστα σχεδιασμένη θητεία με σωστά οργανωμένο στράτευμα από τη μία, και ένα μπ***λο από την άλλη, προτιμώ σαφώς το 1ο.

 

Ανάμεσα σε μια θητεία 9 μηνών σε ένα μπ**ρδέλο στράτευμα και σε μια θητεία 12 μηνών σε ένα εξίσου μπ**ρδέλο στράτευμα όμως, προτιμώ τη μικρότερη θητεία.

Αυτα που λετε δεν ησχυουν γιατι ο στρατος μπορει ευκολα να γινει σοβαρος. Το θέμα ειναι οτι εμεις ολοι εχουμε χαζη νοοτροπια. ουτε εγς θελς να παω φανταροσ. ομως πςσ να γινει σοβαρος ο στρατοσ οταν με την παραμικρή δουλεια που θα σ βάλει ο λοχιας ο καθένας παιρνει τηλ. το βυσμα του??? ελεος.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που λετε δεν ησχυουν γιατι ο στρατος μπορει ευκολα να γινει σοβαρος. Το θέμα ειναι οτι εμεις ολοι εχουμε χαζη νοοτροπια. ουτε εγς θελς να παω φανταροσ. ομως πςσ να γινει σοβαρος ο στρατοσ οταν με την παραμικρή δουλεια που θα σ βάλει ο λοχιας ο καθένας παιρνει τηλ. το βυσμα του??? ελεος.....

 

Ωραία λοιπόν. 2 ερωτησούλες:

 

1) Αφού λες ότι "ο στρατος μπορει ευκολα να γινει σοβαρος", γιατί δεν το κάνουν;

 

2) Δε διαφωνώ ότι τα βύσματα έχουν μερίδιο ευθύνης στην κατάντια. Αλλά πριν 35 χρόνια που πήγε φαντάρος ο πατέρας μου, που δεν υπήρχε το βυσμα σε τέτοιο βαθμό τουλάχιστον, γιατί το στράτευμα ήταν από τότε σε άθλια κατάσταση; Θα έχετε ακούσει οι περισσότεροι τις εξιστορήσεις από την "επιστράτευση" μετά την εισβολή των Τούρκων στην Κύπρο ...

 

Α και κάτι άλλο όσον αφορά το 1. Το αν ο στρατός μπορεί να γίνει καλύτερος ή όχι: μακάρι να γίνει. Όσο όμως είναι μπ***δέλο, τότε είτε η θητεία είναι 1 μήνα είτει 2 χρόνια, το ίδιο και το αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...