Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θεμα ειναι και αν ακομα δεν εξυπηρετει στον Στρατο ξηρας μια φορα,σε Αεροπορια και Ναυτικο δεν εξυπηρετει 10 (κατα την γνωμη μου παντα)

 

Αυτό.

 

Και επιπλέον, με το να πάει ένας στην ΠΑ για παράδειγμα, είναι μείον ένας στον ΣΞ, με αποτέλεσμα περισσότερο χώσιμο και αγγαρία. Για να ξεκινήσω από το πλέον απλούστατο και προφανές. Τέλος πάντων, είναι πράγματι μεγάλη κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κοιτα...ανοιγεις μεγαλο θεμα και οτι και πουμε οι αποψεις διιστανται!

Το θεμα ειναι και αν ακομα δεν εξυπηρετει στον Στρατο ξηρας μια φορα,σε Αεροπορια και Ναυτικο δεν εξυπηρετει 10 (κατα την γνωμη μου παντα)

Εγω παλι δεν νομιζω οτι οι αποψεις διιστανται... Το θεμα ειναι ξεκαθαρο! Δεν υπαρχει μεγαλυτερη μ@λακι@ (για να μην εκφραστω ακομα χειροτερα!!) απο την ελληνικη θητεια στον στρατο!!

Και οσο για την αεροπορια και το ναυτικο ειναι απλα για να εξυπηρετουνται καποια ρουσφετια απο πλευρας πολιτικων και να περνανε καποιοι "τυχεροι" το στρατιωτικο τους πιο ζαχαρη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει μειωθεί η θητεία ακόμα, ο ξαδερφός σου ή ανήκει σε κάποια από τις ειδικές περιπτωσεις (πχ πολύτεκνοι κτλ) ή αυτά που άκουσε ανήκουν στη γνωστή κατηγορία του ράδιο αρβύλα (και ποιος ξέρει πόσα θα ακουστούν ακόμα).

 

οχι, δεν ανηκει σε καποια απο τις ειδικες περιπτωσεις, αρα μαλλον ειναι ραδιο αρβυλα το θεματακι. θα δειξει....

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με σημερινές δηλώσεις του κ.κ. ΥΠΕΘΑ Ευ. Μεϊμαράκη, εξετάζεται σοβαρά το ενδεχόμενο να καταργηθεί η θητεία σε Αεροπορία και Ναυτικό.

 

Καιρός ήταν, αν και αμφιβάλλω αν τελικά υλοποιηθεί.

 

Αυτό πάλι που το άκουσες; :worry:

 

edit

Κατά τις ίδιες πληροφορίες, ο κ. Μειμαράκης είπε ότι οι προϋποθέσεις για 9μηνη θητεία στο στρατό ξηράς άρχισαν να υλοποιούνται, ενώ δήλωσε ότι είναι πιθανό, μακροπρόθεσμα, οι κληρωτοί να μην πηγαίνουν στο ναυτικό ή την αεροπορία αλλά να υπηρετούν τη θητεία τους στον στρατό ξηράς.

http://www.e-tipos.com/newsitem?id=71598

 

Μακροπρόθεσμα...:whistle:

011110010110111101110101011101000111010101100010011001010010111001100011011011110110110100101111011101110110000101110100011000110110100000111111011101100011110101101111010010000110011100110101010100110100101001011001010100100100100001000001

00110000

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα...ανοιγεις μεγαλο θεμα και οτι και πουμε οι αποψεις διιστανται!

Το θεμα ειναι και αν ακομα δεν εξυπηρετει στον Στρατο ξηρας μια φορα,σε Αεροπορια και Ναυτικο δεν εξυπηρετει 10 (κατα την γνωμη μου παντα)

αντε και ως ΧΨΤΣΚ-ΑΣΔΑ ειδα κατι στον στρατο (πως κωδικοποιουνται και αποκωδικοποιουνται μηνυματα εν καιρω πολεμου). περα απο αυτο, τιποτα... δεν βλεπω να εξυπηρετησα καπου τη μαμα πατριδα. αντιστοιχα, πιστευω ουτε οι των ΠΑ/ΠΝ εξυπηρετησαν πιο ουσιαστικα, η λιγοτερο ουσιαστικα τη μαμα πατριδα.. σκοπετα, αγγαρειες, καθαριοτητες κλπ. ως εκει.. ειτε τα κανεις στο ΣΞ ειτε στην ΠΑ ειτε στο ΠΝ...

οταν ημουν στο ΚΕΔΒ ενα πρωινο ετυχε να εχουμε ΑΠΛΕΤΟ ελευθερο χρονο για εκπαιδευση... ενα πρωινο ηταν! ημασταν σε μοναδα ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ, αρα επρεπε να ΜΑΘΟΥΜΕ κατι.. οχι γενικη εκπαιδευση, κατι ειδικο..

ξερεις τι αποφαση πηρε ο Διοικητης της Μοναδας? ..... καθαριοτητες... αυτη ηταν η εκπαιδευση μας... ειχε 7-8 ωρες, που στο προγραμμα επρεπε να γινεται εκπαιδευση ειδικοτητας, και ηταν 7-8 πραγματικα ελευθερες ωρες. και μας εστειλε για "ειδικοτητα"..... προσπαθησε να συνειδητοποιησεις το μεγεθος της βλακειας..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάλι που το άκουσες; :worry:

 

Δεν το έβγαλα από το μυαλό μου, αν αυτό εννοείς.

 

-Δεν έχει αποφασιστεί ακόμα πότε θα πάμε σε μείωση θητείας στον Στρατό Ξηράς. Πρέπει να ολοκληρωθεί η σχετική μελέτη και η πρόσληψη των ΕΠΟΠ. Υπάρχουν σκέψεις και για κατάργηση της στράτευσης κληρωτών στο Ναυτικό και την αεροπορία, έτσι ώστε το σύνολο των στρατευσίμων να κατευθυνθεί προς τον Στρατό Ξηράς.

 

http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=6296&Itemid=40

 

amelidis

Εγω παλι δεν νομιζω οτι οι αποψεις διιστανται... Το θεμα ειναι ξεκαθαρο! Δεν υπαρχει μεγαλυτερη μ@λακι@ (για να μην εκφραστω ακομα χειροτερα!!) απο την ελληνικη θητεια στον στρατο!!

 

Οι απόψεις σαφώς και διίστανται. Όλοι συμφωνούμε ότι η θητεία και η εκπαίδευση στον στρατό για τους έφεδρους όπως είναι σήμερα είναι ΓΤΠΚ, αλλά δεν συμφωνούμε όλοι ότι η λύση για αυτό είναι η κατάργησή της, εκτός αν εσύ όταν σε πονάει το χέρι σου το κόβεις. Να υποθέσω ότι είσαι κουλός? ;):p

 

Και οσο για την αεροπορια και το ναυτικο ειναι απλα για να εξυπηρετουνται καποια ρουσφετια απο πλευρας πολιτικων και να περνανε καποιοι "τυχεροι" το στρατιωτικο τους πιο ζαχαρη...

 

Όμως σε ΠΑ και ΠΝ αντικειμενικά δεν χρειάζονται έφεδροι. Η μόνη χρήσιμη ειδικότητα που θα μπορούσε να έχει εκεί ένας έφεδρος είναι η άμυνα εγκαταστάσεων που δεν είναι ακριβώς αυτό που λέμε ειδικότητα. Για όλα τα άλλα ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχουν επαγγελματίες. Επομένως γιατί να υπάρχει θητεία σε αυτούς τους δυο κλάδους, ειδικά όταν ο ΣΞ έχει τόσο μεγάλες ανάγκες που τις επωμίζονται οι αναλογικά λίγοι έφεδροί του; (και παραπονιούνται μετά για αγγαρίες, εμπλοκές κτλ κτλ κτλ)

 

Σαφώς και υπάρχει για να εξυπηρετούνται ρουσφέτια, απόδειξη, τα περισσότερα μηνύματα σε αυτό εδώ το θέμα :D:rolleyes: Για αυτό και προσωπικά θα βγάλω το καπέλο στον πολιτικό που θα καταργήσει την συγκεκριμένη θητεία, αλλά όπως είπα παραπάνω, αμφιβάλλω αν θα γίνει ποτέ. Οι δηλώσεις και οι δεσμεύσεις δεν κοστίζουν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο (κατάργηση ΠΑ & ΠΝ) το Μάιο - ή μέσα στο 09;

Νωρίς δεν είναι; :(:p

011110010110111101110101011101000111010101100010011001010010111001100011011011110110110100101111011101110110000101110100011000110110100000111111011101100011110101101111010010000110011100110101010100110100101001011001010100100100100001000001

00110000

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να γίνει κάτι τέτοιο.Στην ιδέα και μόνο ότι κάπιοι θα πρέπει να υπηρετήσουν στο Σ.Ξ. θα πάρουν τηλέφωνα τους μπάρμπες τους και θα τους απειλήσουν.
"I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti"
Link to comment
Share on other sites

Σιγά, γιατί δε θα βρεθούν κάποιες χαλαρές μονάδες στο ΣΞ για να την περνάνε λάδι κάποιοι;

 

Ναι ρε φίλε, θα βρεθούν, όπως βρίσκονται και τώρα, αλλά δεν είναι το ίδιο. ΠΟΣΟΙ πια θα την περνάνε λάδι με αυτόν τον τρόπο; Πολλοί, αλλά πολύ λιγότεροι από ό,τι τώρα.

 

Δε νομίζω να γίνει κάτι τέτοιο.Στην ιδέα και μόνο ότι κάπιοι θα πρέπει να υπηρετήσουν στο Σ.Ξ. θα πάρουν τηλέφωνα τους μπάρμπες τους και θα τους απειλήσουν.

 

Ε, η κλάψα ανέκαθεν υπήρξε χαρακτηριστικό του Έλληνα. Γιατί με τον στρατό να ισχύει κάτι διαφορετικό;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φίλε, θα βρεθούν, όπως βρίσκονται και τώρα, αλλά δεν είναι το ίδιο. ΠΟΣΟΙ πια θα την περνάνε λάδι με αυτόν τον τρόπο; Πολλοί, αλλά πολύ λιγότεροι από ό,τι τώρα.

 

Ρε φίλε, βασικά απαντούσα στον NoNaMe που είπε ότι τα μεγαλοβύσματα θα αρχίσουν την κλάψα, ότι δε θα χρειαστεί γιατί θα δημιουργηθεί απλά ένα νέο σύστημα βολεψίματος των βυσμάτων.

 

Δε διαφωνώ ότι θα είναι λιγότεροι από σήμερα. Στην αρχή τουλάχιστον μέχρι όλη η ρουσφετολογία/βυσματοπαροχή να διοχετευθεί σιγά σιγά κάπου αλλού.

Link to comment
Share on other sites

625 ΤΠ ΙΩΑΝΝΙΝΑ (ΤΕΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΑ) ξέρει κανείς τι παίζει...;;; Παρουσιάζομαι εκεί 10 Φεβρουαρίου... :worry:

 

εισαι σιγουρος οτι ειναι τεθωρακισμενα (τθ) γτ τπ ειναι ταγμα πεζικου... εκτος κι αν εχει μεσα κι αλλους....

Link to comment
Share on other sites

terry ειναι κεντρο πεζικαριων και τεθωρων.. στανταρ αυτο! 3 φιλοι μου παρουσιαστηκαν Γιαννενα 625 ως τεθωρες!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος οτι ειναι τεθωρακισμενα (τθ) γτ τπ ειναι ταγμα πεζικου... εκτος κι αν εχει μεσα κι αλλους....

 

Ακριβώς όπως το γράφω λέει το χαρτί: "καλείται για κατάταξη στις τάξεις του Στρατού με την 153/2008 ΕΔΥΕΘΑ / ΓΕΣ / ΔΣΛ. Έχει επιλεγεί για ΤΕΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΑ (ΟΔ. ΑΥΤ) ΟΠΛ Υποχρεούται να καταταγεί στο 625 ΤΠ ΙΩΑΝΝΙΝΑ 10/2..."

 

Η πλάκα είναι ότι δεν έχω δίπλωμα αυτοκινήτου... :worry:

Link to comment
Share on other sites

 

Η πλάκα είναι ότι δεν έχω δίπλωμα αυτοκινήτου... :worry:

 

Kαλα αυτο δεν παιζει μια και θα περασεις σχολειο εκει και θα παρεις στρατιωτικο διπλωμα 1/2 και 1 1/2!

Βεβαια σε πολλες μοναδες ρωτανε αν εχεις πολιτικο για να σου βγαλουν κατευθειαν!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

terry ειναι κεντρο πεζικαριων και τεθωρων.. στανταρ αυτο! 3 φιλοι μου παρουσιαστηκαν Γιαννενα 625 ως τεθωρες!

 

Ακριβώς όπως το γράφω λέει το χαρτί: "καλείται για κατάταξη στις τάξεις του Στρατού με την 153/2008 ΕΔΥΕΘΑ / ΓΕΣ / ΔΣΛ. Έχει επιλεγεί για ΤΕΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΑ (ΟΔ. ΑΥΤ) ΟΠΛ Υποχρεούται να καταταγεί στο 625 ΤΠ ΙΩΑΝΝΙΝΑ 10/2..."

 

Η πλάκα είναι ότι δεν έχω δίπλωμα αυτοκινήτου... :worry:

 

OK δεν το ήξερα....

 

Kαλα αυτο δεν παιζει μια και θα περασεις σχολειο εκει και θα παρεις στρατιωτικο διπλωμα 1/2 και 1 1/2!

Βεβαια σε πολλες μοναδες ρωτανε αν εχεις πολιτικο για να σου βγαλουν κατευθειαν!

 

Εγω εχω πολιτικο εδω και 7 μηνες και παρακαλαω να μου βγαλουν αλλα δεν..... τι να πω?

 

οπου 1/2 και 1 1/2 =τονους =τζιπακι,καναδεζα και mini bus ε?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ο ξαδερφός μου που δεν έχει τίποτα είναι αθήνα και αραχτός??

 

Ατιμη καινωνία...:p

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

OK δεν το ήξερα....

 

 

 

Εγω εχω πολιτικο εδω και 7 μηνες και παρακαλαω να μου βγαλουν αλλα δεν..... τι να πω?

 

οπου 1/2 και 1 1/2 =τονους =τζιπακι,καναδεζα και mini bus ε?

 

Πολυ σωστα αλλα οχι mini bus!:rolleyes:

1/2 τζιπακι και 1 1/2 καναδεζα! Για mini bus ειναι μικρολεωφοριο 12 θεσεων και μετα πας παραπανω!

 

Εχεις ειδικοτητα ομως για οδηγος η απλα εχεις διπλωμα πολιτικο και θελεις να σου βγαλουν στρατιωτικο??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα αλλα οχι mini bus!:rolleyes:

1/2 τζιπακι και 1 1/2 καναδεζα! Για mini bus ειναι μικρολεωφοριο 12 θεσεων και μετα πας παραπανω!

 

Εχεις ειδικοτητα ομως για οδηγος η απλα εχεις διπλωμα πολιτικο και θελεις να σου βγαλουν στρατιωτικο??

Οπτικος ειμαι... ΤΣΕΠ... απλα θελω διπλωμα-καταληλοτητα λογω επιθεωρησεων... ΚΟΕ :happy: ξερεις

 

Παιδια ασχετο, απο γενια τι επιτρεπουν? Μουστακι επιτρεπεται?

στο ναυτικο επιτρεπεται και το μουσι αρκει να'ναι περιποιημενο(οχι σαν παπας....)

στο στρατο επιτρεπεται το μουστακι....

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρε παιδια 9 Φλεβαρη μπαινω Σπαρτη. ΣΕΜ Σωμα Εφοδιων και Μεταφορων

 

Ξερετε κατι για το/την συγκεκριμενο κεντρο / ειδικοτητα?

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

στο ναυτικο επιτρεπεται και το μουσι αρκει να'ναι περιποιημενο(οχι σαν παπας....)

στο στρατο επιτρεπεται το μουστακι....

 

Ωραιος thanx :)

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρε παιδια 9 Φλεβαρη μπαινω Σπαρτη. ΣΕΜ Σωμα Εφοδιων και Μεταφορων

 

Ξερετε κατι για το/την συγκεκριμενο κεντρο / ειδικοτητα?

 

Για το ΣΕΜ?

Οι σεμιτζιδες (οπως λεγονται χαιδευτικα)στρατιωτες γινονται κατα κυριο λογο μαγειρες και οδηγοι.. δεν γραφει στο χαρτι της καταταξης σου τπτ σχετικο?καποιο παλικαρι ποιο πανω ξερει οτι θα γινει οδηγος....

Link to comment
Share on other sites

Για το ΣΕΜ?

Οι σεμιτζιδες (οπως λεγονται χαιδευτικα)στρατιωτες γινονται κατα κυριο λογο μαγειρες και οδηγοι.. δεν γραφει στο χαρτι της καταταξης σου τπτ σχετικο?καποιο παλικαρι ποιο πανω ξερει οτι θα γινει οδηγος....

 

Το σημειωμα καταξης εχω στα χερια μου (το πηρα απο το Α/Τ της περιοχης μου)

 

Λεει απλα πως "Εχει επιλεγει για ΕΦΟΔΙΑΣΜΟΥ-ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ^46". "Υποχρεουται να καταταγει στο ΚΕΕΜ ΣΠΑΡΤΗ".

 

δεν λεει πουθενα τι θα κανεις. Αυτα γινονται αφου μπεις, ειναι δυνατον να εχουν προαποφασιστει?

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το σημειωμα καταξης εχω στα χερια μου (το πηρα απο το Α/Τ της περιοχης μου)

 

Λεει απλα πως "Εχει επιλεγει για ΕΦΟΔΙΑΣΜΟΥ-ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ^46". "Υποχρεουται να καταταγει στο ΚΕΕΜ ΣΠΑΡΤΗ".

 

δεν λεει πουθενα τι θα κανεις. Αυτα γινονται αφου μπεις, ειναι δυνατον να εχουν προαποφασιστει?

 

Δεν ξερω ο φιλος πιο πανω στο post #5238 ξερει οτι παει για οδηγος... δεν ξερω.. παντως εισαι μια χαρα... δεν χρειαζεται να ανησυχεις για τπτ... εχω ενα γνωστο εμθ λοχια εκει κατω ειναι μαγειρας....το που θα πας μετα δεν ξερω... αν ησουν ΤΧ(τεχνικο) θα σε βοηθουσα περισσοτερο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...