Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγω δεν νομίζω ότι είναι και τόσο αξιόπιστες αυτές οι μετρήσεις. Περισσότερο για να δοκιμάσω πως δουλεύουν αυτού του είδους τα benchmarks το έκανα. Άκουσα και κάτι άλλο κουφό εαν ισχύει. Ένας φίλος μου είδε σε κάποιο site μάλλον ξένο ότι στην 4.2 στο ημερολόγιο λείπει ο μήνας Δεκέμβριος. Έχετε δει κάτι τέτοιο;

 

Όχι βέβαια... μια χαρά είναι το ημερολόγιο...12 μηνο ... Χαχα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όχι βέβαια... μια χαρά είναι το ημερολόγιο...12 μηνο ... Χαχα

 

Δεν λείπει από το ημερολόγιο αλλά από τις επαφές. Όταν πας να βάλεις ημερομηνία γενεθλίων σε μια επαφή θα δεις ότι πάει ως τον 11ο..

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Δεν λείπει από το ημερολόγιο αλλά από τις επαφές. Όταν πας να βάλεις ημερομηνία γενεθλίων σε μια επαφή θα δεις ότι πάει ως τον 11ο..

 

Ναι όντως το τσέκαρα μόλις τώρα και εγώ...κουλό τελείως...ευτυχώς ποτέ δεν έχω βάλει ημερομηνίες γενεθλίων,οπότε δεν με ενδιαφέρει...γι αυτό σύντομα θα βγει το 4.2.1...

 

Μην πωρώνεστε με τα benchmarks γιατί δεν δείχνουν απολύτως τπτ...

Καλύτερα να κρίνεται με βάση πραγματική εμπειρία χρήσης... κάτι που δεν προσμετράται με αριθμούς γιατί είναι καθαρά υποκειμενικό και διαφέρει και με στήσιμο της κάθε συσκευής (ακόμα και αν μιλάμε για το ίδιο μοντέλο).

Το πόσο μούφα είναι τα benchmarks φαίνεται και από το ότι αν τα κάνεις 3-4 φορές θα δεις ισάριθμα διαφορετικά αποτελέσματα...

 

ναι οκ σίγουρα θα βγάλει διαφορετικά αποτελέσματα αλλά όχι και τόσο διαφορετικά...και τουλάχιστον από την προσωπική μου εμπειρία πάντα συμφωνούν με την πραγματική εμπειρία χρήσης...

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

εγω πάντως θελω να ξερω ποιες μεγαλοφυιες εκει μεσα στην google αποφασισαν να βαλουν τα widget στην οθονη κλειδωματος χωρις μαλιστα επιλογη να τα απενεργοποιησεις!!!!

οθονη κλειδωματος σημαινει...ΚΛΕΙΔΩΜΑ...κανεις να μην μπορει να κανει κατι αν δεν εχει το ...κλειδι...

Αν δεν ηθελα να ειναι κλειδωμενη δεν θα την εβαζα καν την lock screen #@$@$

Link to comment
Share on other sites

εγω πάντως θελω να ξερω ποιες μεγαλοφυιες εκει μεσα στην google αποφασισαν να βαλουν τα widget στην οθονη κλειδωματος χωρις μαλιστα επιλογη να τα απενεργοποιησεις!!!!

οθονη κλειδωματος σημαινει...ΚΛΕΙΔΩΜΑ...κανεις να μην μπορει να κανει κατι αν δεν εχει το ...κλειδι...

Αν δεν ηθελα να ειναι κλειδωμενη δεν θα την εβαζα καν την lock screen #@$@$

 

αν κοιτάξεις μια σελίδα πίσω υπάρχει app στο store που απενεργοποιεί τα widgets στην lockscreen.

Link to comment
Share on other sites

εγω πάντως θελω να ξερω ποιες μεγαλοφυιες εκει μεσα στην google αποφασισαν να βαλουν τα widget στην οθονη κλειδωματος χωρις μαλιστα επιλογη να τα απενεργοποιησεις!!!!

οθονη κλειδωματος σημαινει...ΚΛΕΙΔΩΜΑ...κανεις να μην μπορει να κανει κατι αν δεν εχει το ...κλειδι...

Αν δεν ηθελα να ειναι κλειδωμενη δεν θα την εβαζα καν την lock screen #@$@$

 

Επειδή δεν έχω ακόμα την 4.2, μια ερώτηση,

εάν διαλέξεις να έχεις π.χ. το pattern lock, αντί του κλασσικού, έχει πάλι widgets ή οθόνη κλειδώματος;

 

Και κάτι άλλο, σαν πολύ να αργεί αυτή η 4.2 για τα yakju και μπαίνουν διάφορες σκέψεις στο μυαλό μου... :ninja:

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω ακόμα την 4.2, μια ερώτηση,

εάν διαλέξεις να έχεις π.χ. το pattern lock, αντί του κλασσικού, έχει πάλι widgets ή οθόνη κλειδώματος;

 

Και κάτι άλλο, σαν πολύ να αργεί αυτή η 4.2 για τα yakju και μπαίνουν διάφορες σκέψεις στο μυαλό μου... :ninja:

καμια σκεψη να μην περναει το 4.2 εχει προβληματα και απο οτι υποθετω "εκοψαν" την αναβαθμιση για να μην επεκταθει το κακο :p

 

οριστε ενα προβλημα που ακουστηκε τελευταια (και ισχυει)

http://www.androidpolice.com/2012/11/17/sorry-santa-google-cancels-december-in-android-4-2/

 

περιμενετε 4.2.1, μαλλον επεσε προχειροδουλεια στην 4.2

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

το link για τον kernel είναι αυτό:https://www.dropbox.com/s/ejbrrgv319w90en/franco.Kernel.4.2-r313.zip αφού περάσεις την rom που την βρίσκεις εδώ:http://goo.im/devs/udK/Samsung/Galaxy_Nexus/ROM/AOSP_R5_JOP40C_17.11.2012.zip και την περάσεις μέσω cwm recovery κάνεις wipe cache και wipe dalvik cache και στη συνέχεια φλασάρεις και τον kernel.Έπειτα κατεβάζεις από το google play το cpu master free και χρονίζεις κατά βούληση τη συχνότητα του επεξεργαστή.Εγώ τον έχω ρυθμίσει minimum 192mhz και maximum 1420mhz και είδα τα αποτελέσματα που γράφω παραπάνω...πάντως το δοκίμασα και στα 1804 mhz και εντάξει εκεί αλλάζεις επίπεδο βέβαια στο θέμα των επιδόσεων αφού στο quadrant είδα 4529 και στο antutu 7545 αλλά δεν υπάρχει λόγος πιστεύω να πιέσεις τόσο πολύ τον επεξεργαστή...παρακάτω παραθέτω 3 screen shots αυτό από το antutu είναι στα 1804mhz.Τα άλλα 2 είναι από το quadrant,αυτό με την <<χαμηλή>>βαθμολογία είναι στα 1420mhz και με την υψηλή στα 1804mhz...όπως βλέπετε λίγο ακόμα και θα βγαίνουμε πάνω από τα τετραπύρηνα...:D

 

Ευχαριστώ,μέχρι στιγμής όλα θετικά.Στα μείον,θα ήθελα ένδειξη κατάστασης μπαταρίας(ποσοστού) κι όχι ένα απλό εικονίδιο.

Οταν θα βγει η 4.2.1 εμείς θα πάρουμε ΟΤΑ αναβάθμιση?

Link to comment
Share on other sites

εγω πάντως θελω να ξερω ποιες μεγαλοφυιες εκει μεσα στην google αποφασισαν να βαλουν τα widget στην οθονη κλειδωματος χωρις μαλιστα επιλογη να τα απενεργοποιησεις!!!!

οθονη κλειδωματος σημαινει...ΚΛΕΙΔΩΜΑ...κανεις να μην μπορει να κανει κατι αν δεν εχει το ...κλειδι...

Αν δεν ηθελα να ειναι κλειδωμενη δεν θα την εβαζα καν την lock screen #@$@$

 

Μαλλον η υπερμετρη παραμετροποιηση καποιες φορες κανει κακο!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, τι λέτε; Εγώ με 4.2 και pattern lock, έχω widgets, αλλά δε μπορείς να ξεκλειδώσεις ή να πειράξεις κάτι χωρίς κωδικό!

Μπορείς να δεις τον καιρό από τη lockscreen μ' ένα swipe ή να ενεργοποιήσεις το led torch (hd widgets) αλλά δε μπορείς να μπεις μέσα. Ακόμα και για τροποποίηση στο widget, ζητάει κωδικό.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, τι λέτε; Εγώ με 4.2 και pattern lock, έχω widgets, αλλά δε μπορείς να ξεκλειδώσεις ή να πειράξεις κάτι χωρίς κωδικό!

Μπορείς να δεις τον καιρό από τη lockscreen μ' ένα swipe ή να ενεργοποιήσεις το led torch (hd widgets) αλλά δε μπορείς να μπεις μέσα. Ακόμα και για τροποποίηση στο widget, ζητάει κωδικό.

 

τον καιρό πως τον βλέπεις στο lockscreen???

Link to comment
Share on other sites

πολλες εφαρμογες αρχιζουν και συνεργαζονται με την νεα lockscreen της 4.2.και βαζεις και τον καιρο αν θες.οπως το hd wigdets που εγραψε και το παιδι πιο πανω η το Beautiful Clock Widget v1.3 που εχουν τετοια δυνατοτητα Edited by stelioz78

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

τον καιρό πως τον βλέπεις στο lockscreen???

 

Από το HD Widgets (να 'ναι καλά το μεγάλο sale που είχε γίνει στο app store και το τσίμπησα με 25 λεπτά).

Link to comment
Share on other sites

Από το HD Widgets (να 'ναι καλά το μεγάλο sale που είχε γίνει στο app store και το τσίμπησα με 25 λεπτά).

 

το εχω και εγω αγορασμενο αλλα δεν βγαζω ακρη πως βαζω τον καιρο στην lockscreen!

Link to comment
Share on other sites

Εχω την paranoidAndroid και σε περιπτωση που θελω να κανω το κινητο μου takju (ηταν jakju) με κλειδωμενο bootloader και σε εργοστασιακη κατασταση (χωρις recovery κτλ), μεσω toolkit γινεται;

 

edit: ψιλο lagarei αρκετες φορες με την paranoidAndroid και ηθελα να το κανω takju για την 4.2 (και για το μελλον)

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Είμαι νέος σε galaxy nexus και ρωτώ το εξής. Είμαι takju 4.2 το είχα γυρίσει όταν το αγορασα απο το plaisio. Έχω θέματα στην οθόνη 1 έχει μαύρα στίγματα σαν πιτσιλιες σε μαυρο φόντο 2 είναι λίγο πιο κίτρινη σε σχέση με του θειου μου που έχει το ίδιο. Η εγγύηση με καλύπτει η πρέπει να γυρίσω σε jakju;
Link to comment
Share on other sites

Για να είσαι καλυμμένος με την εγγύηση γυρνά το σε jakju ή jakjyxw γιατι αυτα έπαιξαν ελλαδα, καλύτερα το 2ο κιόλας μιας και θα μπεις στο κόπο να περάσεις πριν το πας. Το takju ειναι το gsm Αμερικής έκδοση.
Link to comment
Share on other sites

η διαδικασία για να γινει takju είναι η ιδια με αυτή που περιγράφεται στους οδηγούς http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=339925 για τη μετατροπή σε yakju, απλά επιλεγείς την επιθυμητή έκδοση και φλασαρεις...

Manolito θα σε σπάσω στο ξυλο... αφού σου είπα πρέπει να το αλλάξεις και να κλειδώσεις και τον bootloader γιατι ρωτάς και εδώ;

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας ειμαι ενα βημα πριν παρω το νεξους θελω να μου πειτε με την jb ρομ υποστηριζει otg να βαζω με οτι flashakia θελω η θα βγαζει το μνμ οτι καταναλωνει πολυ μπαταρια και θα πρεπει να κανω πατεντα με usb hub ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας ειμαι ενα βημα πριν παρω το νεξους θελω να μου πειτε με την jb ρομ υποστηριζει otg να βαζω με οτι flashakia θελω η θα βγαζει το μνμ οτι καταναλωνει πολυ μπαταρια και θα πρεπει να κανω πατεντα με usb hub ευχαριστω.

 

με usb stick δεν θα έχεις πρόβλημα ρεύματος. Αν θέλεις να συνδέσεις δίσκο, θα χρειαστείς powered hub.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κ μενα μου ρθε σημερα το OTG με το media importer χωρις root ολα οκ αν και στην αρχη δε μου τα ανοιγε αλλα εφταιγε το flashακι ηταν δωρο της cosmote (ποιοτητα :P )

~B&N~

Proud owner of Nokia:3510,3100, 6600/ siemens Μ65/ SE K800i / Nokia 5800XM/ Samsung Galaxy Nexus/ Asus Zenfone 2 ZE551ML XIAOMI REDMI NOTE 4 (4/64 SD) !!!!!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άκυρο επειδή επίκαιρη είναι η 4.2, βίντεο κλήσεις με το nexus δεν μπορούμε να κάνουμε; εκτός από Skype κλπ
Link to comment
Share on other sites

Όχι κανονικές , από android μόνο τα Samsung κάνουν

 

Μέσω εφαρμογής όμως (Skype, talk...) μοορεις

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άκυρο επειδή επίκαιρη είναι η 4.2, βίντεο κλήσεις με το nexus δεν μπορούμε να κάνουμε; εκτός από Skype κλπ

 

native βιντεοκληση δεν υποστηριζει το android.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...