Jump to content

Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3,15 λέει ότι είναι. Μπήκα το μεσημέρι στο site της samsung και αναφέρει το μοντέλο GT-P7100 με κάμερα 8MP και το μοντέλο GT-P7500 το μοντέλο με την 3,15MP κάμερα.

 

Nαι, και υπάρχουν 2 διαφορετικά θέματα για τα 2 διαφορετικά μοντέλα. Το μοντέλο με τα 8MP είναι το παλιότερο παχύτερο 10.1V (P7100) που απέσυρε η Samsung όταν βγήκε το ipad2, και το πουλάει και υποστηρίζει μόνο η vodafone.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Nαι, και υπάρχουν 2 διαφορετικά θέματα για τα 2 διαφορετικά μοντέλα. Το μοντέλο με τα 8MP είναι το παλιότερο παχύτερο 10.1V (P7100) που απέσυρε η Samsung όταν βγήκε το ipad2, και το πουλάει και υποστηρίζει μόνο η vodafone.

Άρα πάμε για το μοντέλο Ρ7100 σωστά? Οκ τι να κάνουμε, θα βολευτώ με αυτό. Πήγα και το είδα στο πλαίσιο σήμερα. Απλά φοβερό.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Άρα πάμε για το μοντέλο Ρ7100 σωστά? Οκ τι να κάνουμε, θα βολευτώ με αυτό. Πήγα και το είδα στο πλαίσιο σήμερα. Απλά φοβερό.

 

Είσαι off topic εδώ γι'αυτή τη συζήτηση, υπάρχει θέμα για επιλογή συσκευής. Απλά να επισημάνω ότι το P7100 το'χει ξεχάσει η Samsung, και πέρα από την πίσω κάμερα δεν υπερτερεί σε τίποτα από τα πιο καινούριο P7500.

Αν θες παραπάνω πληροφορίες στείλε μου pm, ή γράψε στο παραπάνω θέμα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Είσαι off topic εδώ γι'αυτή τη συζήτηση, υπάρχει θέμα για επιλογή συσκευής. Απλά να επισημάνω ότι το P7100 το'χει ξεχάσει η Samsung, και πέρα από την πίσω κάμερα δεν υπερτερεί σε τίποτα από τα πιο καινούριο P7500.

Αν θες παραπάνω πληροφορίες στείλε μου pm, ή γράψε στο παραπάνω θέμα.

Sorry φίλε μου. Μόλις είδα το 7500 στο ίντερνετ. Αυτό δεν είναι που λες το καινούργιο? Ναι είδα τις διαφορές με αυτό που έλεγα εγώ. Μικρότερη κάμερα, αλλά πιο λεπτό. Εντάξει μια χαρά είναι.

Τώρα περιμένω από κάποιον που το έχει αγοράσει εδώ μέσα να μου πει αν τελικά με το gps μπορείς να κάνεις πλοήγηση χωρίς να είσαι συνδεδεμένος σε δίκτυο.

Ευχαριστώ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Sorry φίλε μου. Μόλις είδα το 7500 στο ίντερνετ. Αυτό δεν είναι που λες το καινούργιο? Ναι είδα τις διαφορές με αυτό που έλεγα εγώ. Μικρότερη κάμερα, αλλά πιο λεπτό. Εντάξει μια χαρά είναι.

Τώρα περιμένω από κάποιον που το έχει αγοράσει εδώ μέσα να μου πει αν τελικά με το gps μπορείς να κάνεις πλοήγηση χωρίς να είσαι συνδεδεμένος σε δίκτυο.

Ευχαριστώ

 

Να σου απαντήσω εγω λοιπόν:) Ναι, μπορείς. Το ίδιο και με το 7510, που είναι το wifi-only μοντέλο (δεν έχει 3g)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Sygic και τα μυαλά στα κάγκελα...

Ευχαριστώ φίλε. Μαλλον θα προχωρήσω στην αγορά της συσκευής γιατί το θεωρούσα μεινονέκτημα το θεματάκι αυτό.

Τώρα το θέμα usb διορθώνεται με το ανταπτοράκι σωστά?

Όμως δεν έχει υποδοχή για κάρτα μνήμης οπότε έχουμε έναν περιορισμό ως προς την αποθήκευση. Αν και πιστεύω πως δεν είναι πολλοί αυτοί που θα πάρουν ένα τάμπλετ και θα το γεμίσουν διάφορα. Λίγα και καλά.

Ευχαριστώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Sygic και τα μυαλά στα κάγκελα...

Ευχαριστώ φίλε. Μαλλον θα προχωρήσω στην αγορά της συσκευής γιατί το θεωρούσα μεινονέκτημα το θεματάκι αυτό.

Τώρα το θέμα usb διορθώνεται με το ανταπτοράκι σωστά?

Όμως δεν έχει υποδοχή για κάρτα μνήμης οπότε έχουμε έναν περιορισμό ως προς την αποθήκευση. Αν και πιστεύω πως δεν είναι πολλοί αυτοί που θα πάρουν ένα τάμπλετ και θα το γεμίσουν διάφορα. Λίγα και καλά.

Ευχαριστώ.

 

Nαι αυτός ο περιορισμός υπάρχει αλλά δεν είναι τραγικός. Προσωπικά θεωρώ τα 16GB λίγα (στο 32άρι μου έχουν ήδη γεμίσει), αλλά οποιαδήποτε από τις άλλες επιλογές νομίζω ότι φτάνουν μια χαρά για όλους.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα είναι 3+, κάτι τέτοιο. Οχτώ ήταν σε ένα άλλο μοντέλο, νομίζω το vodafone.

Δεν έχω δοκιμάσει να κάνω πλοήγηση με το gps... Δεν το χρησιμοποιώ βλέπεις, θα κοιτάξω να κάνω σήμερα και θα σου πω.

 

Να ρωτήσω κάτι παιδιά.

Στο preview του tab http://www.myphone.gr/d/samsung/galaxy-tab.48/preview/

αναφέρει ότι η πίσω κάμερα είναι 3,15MP ενώ στο βίντεο που είναι ακριβώς από πάνω δείχνει στο 3.51 λεπτό ότι έχει 8MP. Τελικά τι ισχύει?

Και κάτι άλλο, το gps κάνει κανονικά πλοήγηση η θέλει να είσαι συνδεδεμένος σε δίκτυο?

Ευχαριστώ

 

3,15 λέει ότι είναι. Μπήκα το μεσημέρι στο site της samsung και αναφέρει το μοντέλο GT-P7100 με κάμερα 8MP και το μοντέλο GT-P7500 το μοντέλο με την 3,15MP κάμερα.

 

Για να μην μπερδέυεστε θα σας λύσω τις απορίες σας.

Στην αρχή βγήκε ένα μοντέλο που λεγόταν P7100 (ή αλλιώς Samsung Galaxy Tab 10.1v) το οποίο είναι αυτό http://www.gsmarena.com/samsung_p7100_galaxy_tab_10_1v-3831.php !! Το συγκεκριμένο μοντέλο έχει την κάμερα με 8MP.

 

Στην συνέχεια η Samsung αναβάθμισε το μοντέλο αυτό (και σαν hardware και σαν software) και έβγαλε το P7500 (ή αλλιώς Samsung galagy Tab 10.1) το οποίο είναι αυτό http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_tab_10_1_3g-3892.php !! Για κάποιο ανεξήγητο λόγο όμως το έβγαλε με 3 Mp κάμερα.

 

Δεν υπάρχει θέμα στο ποιο να αγοράσεις καθώς το παλιό 10.1v έχει ουσιαστικά άλλο λειτουργικό απο το καινούργιο 10.1 και ΔΕΝ θα πάρει λογικά την αναβάθμιση σε Ice Cream (android 4). Το P7500 (ή το P7510 που είναι η wi-fi only έκδοση του tablet) θα την πάρει κανονικά. (Μιλάω πάντα για official και όχι για custom ROM).

 

Το GPS του δουλεύει απο το ίντερνετ ΑΝ χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα το οποίο ΔΕΝ σου δίνει την δυνατότητα να έχεις τους χάρτες offline, αλλά φυσικά μπορείς να αγοράσεις (δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι σε free) και κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης το οποίο θα κατεβάζει κανονικά τους χάρτες στην μνήμη του tablet και ΔΕΝ θα χρειάζεσαι σύνδεση με το ίντερνετ.

 

Το Tablet δεν χρειάζεται κάποια επιπλέον μνήμη καθώς τα 16gb τα θεωρώ προσωπικά ήδη πολλά για απλή και κοινή χρήση. Τώρα αν θες τραγούδια, ταινίες κτλ ΝΑΙ είναι λίγα όσα και να έχεις αλλά μπορείς να πάρεις τον αντάπτορα που βγάζει σε usb (εκτός του επίσημου που κάνει 20 ευρώ, τον βρίσκεις και στο ebay με 5) και να συνδέσεις στο tablet έναν σκληρό δίσκο, οπου θα αποθηκεύεις ότι θέλεις!!

 

(Προσοχή στην επιλογή δίσκου καθώς οι περισσότεροι δεν παίζουν γιατί δεν αρκεί το ρευμα του USB του tablet. Αν έχεις κάποιον δίσκο εξωτερικό που να συνδέεται ΚΑΙ με μπρίζα, όπως είχαν οι πιο παλιοί δίσκοι και τα κουτιά, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα).

 

Το ξέρω ότι τα είχατε πεί ήδη...αλλά τα μάζεψα όλα μαζί :p

Edited by brandon
Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλά αδερφέ. Ναι πάω για το 7500 το οποίο και με συμφέρει τελικά. Έγινα λίγο φορτικός αλλά τόσα λεφτά θα δώσω είναι κάποιες λεπτομέρειες τις οποίες θα πρέπει να τις ξεκαθαρίσω. Άντε να δούμε πότε θα γίνει η αγορά.

Ευχαριστώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Hello Alex,

 

Μηπως ξερεις αν μπορω να κανω ροοτ το p7500 χωρις Clock Work Mod -just root- (δεν με ενδιαφερει να βαζω custom roms κλπ) οπως με τη μεθοδο του DooMLoRD's Easy Rooting Toolkit απο τους xda-developers που δουλευει στο galaxy s2. Να αποφυγω counters και ιστοριες.. Απλα για να κανω unistall καποια πραγματα και να βαλω εφαρμογες που θελουν ροοτ?

 

Ευχαριστω,

Χρυσα

Edited by chryssa33
Link to comment
Share on other sites

Hello Alex,

 

Μηπως ξερεις αν μπορω να κανω ροοτ το p7500 χωρις Clock Work Mod -just root- (δεν με ενδιαφερει να βαζω custom roms κλπ) οπως με τη μεθοδο του DooMLoRD's Easy Rooting Toolkit απο τους xda-developers που δουλευει στο galaxy s2. Να αποφυγω counters και ιστοριες.. Απλα για να κανω unistall καποια πραγματα και να βαλω εφαρμογες που θελουν ροοτ?

 

Ευχαριστω,

Χρυσα

 

Δεν με λένε Άλεξ αλλά απαντάω εγώ :p !! ΝΑΙ μπορείς να κάνεις ΜΟΝΟ root το tablet χωρίς να χρειάζεται να βάλεις το CWM.

Link to comment
Share on other sites

Hello Alex,

 

Μηπως ξερεις αν μπορω να κανω ροοτ το p7500 χωρις Clock Work Mod -just root- (δεν με ενδιαφερει να βαζω custom roms κλπ) οπως με τη μεθοδο του DooMLoRD's Easy Rooting Toolkit απο τους xda-developers που δουλευει στο galaxy s2. Να αποφυγω counters και ιστοριες.. Απλα για να κανω unistall καποια πραγματα και να βαλω εφαρμογες που θελουν ροοτ?

 

Ευχαριστω,

Χρυσα

 

Δεν έχει να κάνει το counter με το CWM, το counter έχει σχέση με την αλλαγή kernel, εσύ απλά αλλάζεις το recovery, το kernel παραμένει stock. Είναι τελείως ακίνδυνο, και το έχω ήδη κάνει 2 φορές στο δικό μου, με τα 2 επίσημα firmwares που έχω περάσει επίσημα μέσω Kies. Μην το φοβάσαι καθόλου. Το να έχεις CWM δε σε αναγκάζει να βάλεις custom rom :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω! Πρεπει ομως να χρησιμοποιησω τη μεθοδο που λετε εδω και οχι τη πιο απλη που ανεφερα,ε? Γιατι δεν ειμαι και πολυ σχετικη :-)
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω! Πρεπει ομως να χρησιμοποιησω τη μεθοδο που λετε εδω και οχι τη πιο απλη που ανεφερα,ε? Γιατι δεν ειμαι και πολυ σχετικη :-)

 

Ακολούθησε τις οδηγίες εδώ:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1171089

 

Απλά φλασαρε το root.zip από τη stock recovery:-)

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε τις οδηγίες εδώ:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1171089

 

Απλά φλασαρε το root.zip από τη stock recovery:-)

 

 

Wow, δεν το ήξερα ότι το recovery του 7500 επιτρέπει από μόνο του unsigned zips... Γιατί άραγε κλείδωσαν μόνο του 7510?

Γιατί το παραπάνω είναι αδύνατο στο 10... Oh well...

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε τις οδηγίες εδώ:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1171089

 

Απλά φλασαρε το root.zip από τη stock recovery:-)

 

Ευχαριστω! Αυτο ακουγεται αρκετα απλο. Αν θελω να κανω unroot χρειαζομαι cwm και odin ομως αν διαβασα καλα.. Oh well... Να ρωτησω κατι τελευταιο :p Αν βγει καινουργιο update μεσω kies και το βαλω, φευγει το ροοτ μονο του? Κατι τετοιο θυμαμαι απο τοτε που ειχα το galaxy s...

 

Ευχαριστω και παλι για τις πληροφοριες,

Χρυσα :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! Αυτο ακουγεται αρκετα απλο. Αν θελω να κανω unroot χρειαζομαι cwm και odin ομως αν διαβασα καλα.. Oh well... Να ρωτησω κατι τελευταιο :p Αν βγει καινουργιο update μεσω kies και το βαλω, φευγει το ροοτ μονο του? Κατι τετοιο θυμαμαι απο τοτε που ειχα το galaxy s...

 

Ευχαριστω και παλι για τις πληροφοριες,

Χρυσα :)

 

Nαι αν κάνεις αναβάθμιση θα φύγει το root, θα είναι σα να μην το έβαλες ποτέ.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Cool! Παντος ο τροπος που ειπε ο Τακης ειναι απιστευτος! Σε μισο λεπτο εγινα ροοτ!

Λιγο ασχετο αλλα απιστευτο ειναι και το hacker's keyboard -free απο το market- που χρησιμοποιω! Ειναι σαν pc keyboard με τους αριθμους και βελακια για ευκολο edit. Προσφατα το ανακαλυψα και ειπα να το μοιραστω... ωχ μαλλον παει σε αλλο τοπικ αυτο ε?

Link to comment
Share on other sites

Cool! Παντος ο τροπος που ειπε ο Τακης ειναι απιστευτος! Σε μισο λεπτο εγινα ροοτ!

Λιγο ασχετο αλλα απιστευτο ειναι και το hacker's keyboard -free απο το market- που χρησιμοποιω! Ειναι σαν pc keyboard με τους αριθμους και βελακια για ευκολο edit. Προσφατα το ανακαλυψα και ειπα να το μοιραστω... ωχ μαλλον παει σε αλλο τοπικ αυτο ε?

 

Aυτός είναι ο τρόπος που γινότανε root παλιά το Galaxy S. Το recovery mode ξεκλείδωτο, και φλασάρεις ό,τι θες, το πιο εύκολο. Μετά το Froyo όμως το κλειδώσανε, και δε δέχεται πια (όπως πολλές άλλες συσκευές, συμπεριλαμβανομένου και του wifi-only αδερφού του) unsigned zips. Ένας θεός ξέρει γιατί το επιτρέπουν ακόμα στο 3G tab... μην εκπλαγεί κανείς πάντως αν με την επόμενη αναβάθμιση σε 3.2 ή καλύτερα σε 4.0, σταματήσει να δουλεύει αυτός ο τρόπος root ;)

 

Όσο για τα βελάκια... εγώ χρησιμοποιώ το Swype (σέρνεις από το swype key στο δίπλα του δεξιά, και τσουπ, βελάκια).

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα και τους αριθμους που τους εχει στην ιδια σελιδα ειναι μεγαλη ευκολια. Εγω γενικα δεν πολυ πειραζω ουτε το gs2 ουτε τη ταμπλετα. Ειμαι λιγο φοβιτσιαρα ;-) Αλλα ηθελα να κανω freeze/uninstall καποιες εφαρμογες και οποσδηποτε να βαλω το touchscreentune απο το market . Τωρα εχει απιστευτη αποκριση η οθονη.. :-)
Link to comment
Share on other sites

βαλω το touchscreentune απο το market . Τωρα εχει απιστευτη αποκριση η οθονη.. :-)

 

τι ακριβως κανει αυτο;δεν το βρισκω στο μαρκετ!!!(για το 7ιντσο)

 

Sent from my GT-P1000

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
τι ακριβως κανει αυτο;δεν το βρισκω στο μαρκετ!!!(για το 7ιντσο)

 

Sent from my GT-P1000

 

https://market.android.com/details?id=com.vital&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS52aXRhbCJd

 

*Currently supports only Samsung Galaxy Tab 10.1*

 

Μην ξεχνάς ότι εδώ συζητάμε για το 10.1 αποκλειστικά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα και τους αριθμους που τους εχει στην ιδια σελιδα ειναι μεγαλη ευκολια. Εγω γενικα δεν πολυ πειραζω ουτε το gs2 ουτε τη ταμπλετα. Ειμαι λιγο φοβιτσιαρα ;-) Αλλα ηθελα να κανω freeze/uninstall καποιες εφαρμογες και οποσδηποτε να βαλω το touchscreentune απο το market . Τωρα εχει απιστευτη αποκριση η οθονη.. :-)

 

Καλό φαίνεται! :) Έκτος από το πρώτο μηδέν και το τικ, που τα συνιστά, άλλαξες κι άλλες τιμές;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! Αυτο ακουγεται αρκετα απλο. Αν θελω να κανω unroot χρειαζομαι cwm και odin ομως αν διαβασα καλα.. Oh well... Να ρωτησω κατι τελευταιο :p Αν βγει καινουργιο update μεσω kies και το βαλω, φευγει το ροοτ μονο του? Κατι τετοιο θυμαμαι απο τοτε που ειχα το galaxy s...

 

Ευχαριστω και παλι για τις πληροφοριες,

Χρυσα :)

 

Δοκιμαστικά διέγραψα με το root explorer το su binary και μετά το superuser.apk έκανα επανεκκίνηση και το root έφυγε! Κάποιος να επιβεβαιώσει αν όντως γίνεται unroot έτσι! Τώρα θέλω ένα τρόπο να κάνω backup/restore τη stock recovery χωρίς να πρέπει να φλασαρω ολόκληρη τη ρομ, για να βάλω το CWM! Καμία ιδέα;

 

Α! Και κάτι άλλο: Το voodoo ota rootkeeper λέει ότι μπορεί να διατηρήσει το root μετά από αναβάθμιση λογισμικού!

Edited by Takis_dm
Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστικά διέγραψα με το root explorer το su binary και μετά το superuser.apk έκανα επανεκκίνηση και το root έφυγε! Κάποιος να επιβεβαιώσει αν όντως γίνεται unroot έτσι! Τώρα θέλω ένα τρόπο να κάνω backup/restore τη stock recovery χωρίς να πρέπει να φλασαρω ολόκληρη τη ρομ, για να βάλω το CWM! Καμία ιδέα;

 

Α! Και κάτι άλλο: Το voodoo ota rootkeeper λέει ότι μπορεί να διατηρήσει το root μετά από αναβάθμιση λογισμικού!

 

Ναι, αν έκανες root απλά με το update.zip που είπες παραπάνω, ναι, δε χρειάζεται κάτι άλλο, πάει το root. Όσο για τη stock recovery, υπάρχει αρχείο που φλασάρεις με το CWM, όπως ακριβώς έβαλες το CWM (υποθέτω αυτό έχεις).

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...