Jump to content

Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ουφ επιτελους το βρηκα....ηταν στο μενου κατω εκει που εχει να επιλεξεις wi fi gps ηχο πρριστροφη οθονης δεδομενα κτλπ εχειβεπιλογη που γραφει "ειδοποιηση" καθετη παυλα τονισμενη....και τελικα δειχνει σε τι ποσοστο ειναι η. ..μπαταρια! Κτλπ Edited by gathens0
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

έχω το GT-P7500 στο οποίο πέρασα την cwm recovery 5.5.0.4 αλλά όταν μπαίνω στο recovery mode η οθόνη γίνεται turbo. Τρέχει προς τα πάνω σφαίρα και δεν δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Και επίσης δεν μπορώ να φλασάρω και καμμία άλλη. Ενώ δείχνει ότι φλασάρεται παραμένει η ίδια recovery 5504. Καμμιά ιδέα πως θα γυρίσω στην original η έστω να φτιάξω αυτό που συμβαίνει ¨?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω το GT-P7500 στο οποίο πέρασα την cwm recovery 5.5.0.4 αλλά όταν μπαίνω στο recovery mode η οθόνη γίνεται turbo. Τρέχει προς τα πάνω σφαίρα και δεν δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Και επίσης δεν μπορώ να φλασάρω και καμμία άλλη. Ενώ δείχνει ότι φλασάρεται παραμένει η ίδια recovery 5504. Καμμιά ιδέα πως θα γυρίσω στην original η έστω να φτιάξω αυτό που συμβαίνει ¨?

 

εάν ανοίγει το tablet βρες την CWM 6-0-4-7 και φλάσαρε την μέσω της εφαρμογής flashify

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

ψάχνοντας τις απαντήσεις βρήκα ότι είχε θέμα το bootloader. Το έφτιαξα και όλα οκ, έτρεξα το zip για τον superuser αλλά όταν ξεκίνησε γραμμές τρελλές πλέον αλλά στο λειτουργικό τώρα, αλλά από το standby mode . Καμμιά ιδέα? Edited by black_lake399
προσθεσα σημαντικη παρατηρηση
Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα το τρεμόπαιγμα στο recovery mode αλλά και μετά το standby mode me την 6.0.3.1 που μπήκε με flash μέθοδο από το rom manager σαν update. Το tab το έχω κάνει root αλλά δεν έχω πειράξει τίποτα.

Το tab χρησιμποποιείται από τα παιδιά για παιχνίδια κ'λπ. Το έχουμε από τότε που κυκλοφόρησε και φοραει την 4.0.4 .

Χρησιμοποιείται και με το wifi αλλα και με το 3g μερικές φορές.Επειδή κάποια παιχνίδια τώρα πιά του είναι λίγο "βαριά"¨..

 

1) πως θα μπορούσα να το κάνω λίγο πιο γρήγορο ίσως.

2) Υπάρχει τρόπος να του ανεβάσω λίγο την memory.

3) Ως προς την cpu έχω δει το cpu setup. Υπάρχει κάτι άλλο?

4) Μήπως προτείνεται και άλλο firmware ?

Καμμιά βοηθεια ?

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα το τρεμόπαιγμα στο recovery mode αλλά και μετά το standby mode me την 6.0.3.1 που μπήκε με flash μέθοδο από το rom manager σαν update. Το tab το έχω κάνει root αλλά δεν έχω πειράξει τίποτα.

Το tab χρησιμποποιείται από τα παιδιά για παιχνίδια κ'λπ. Το έχουμε από τότε που κυκλοφόρησε και φοραει την 4.0.4 .

Χρησιμοποιείται και με το wifi αλλα και με το 3g μερικές φορές.Επειδή κάποια παιχνίδια τώρα πιά του είναι λίγο "βαριά"¨..

 

1) πως θα μπορούσα να το κάνω λίγο πιο γρήγορο ίσως.

2) Υπάρχει τρόπος να του ανεβάσω λίγο την memory.

3) Ως προς την cpu έχω δει το cpu setup. Υπάρχει κάτι άλλο?

4) Μήπως προτείνεται και άλλο firmware ?

Καμμιά βοηθεια ?

 

μπορείς να βάλεις αυτή http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2716016

μπορεί να έχει σταματήσει η εξέλιξή της αλλά δουλεύουν όλα μία χαρά

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ήθελα τα φώτα σας, αν ακούει κανείς ακόμα αυτό το θρεντ. Είχα το p7510 εδώ και δυο χρόνια με την 4.0.4 της μάνας του (το είχα δώσει και στη μάνα μου :)).

Αποφάσισα να το αναστήσω και να βάλω την nameless και είπα ν’ αρχίσω με root και recovery. Ακολούθησα αυτές τις οδηγίες http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2029664 έβαλα CWM μέσω odin αλλά μόλις έκανα restart για να μπω στο recovery η οθόνη αρχίζει να σκρολάρει ανεξέλεγκτα δείχνοντας μηνύματα σε μπλε φόντο (τρέχουν γρήγορα και δεν μπορώ να τα διαβάσω).

Το κινητό ανοίγει απλά δεν μπαίνει σε recovery. Τι μπορώ να κάνω; να περάσω νέο recovery από πάνω; ποια έκδοση να κατεβάσω; υπάρχει κανένα working link για να την κατεβάσω; υπάρχει κανένας οδηγός σε ελληνικά για την όλη διαδικασία (πέρασμα ρομ από 4.0.4);

Αν ασχολείται κανείς με το ταμπλετάκι ας μου δώσει τα φώτα του, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τα φώτα σας, αν ακούει κανείς ακόμα αυτό το θρεντ. Είχα το p7510 εδώ και δυο χρόνια με την 4.0.4 της μάνας του (το είχα δώσει και στη μάνα μου :)).

Αποφάσισα να το αναστήσω και να βάλω την nameless και είπα ν’ αρχίσω με root και recovery. Ακολούθησα αυτές τις οδηγίες http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2029664 έβαλα CWM μέσω odin αλλά μόλις έκανα restart για να μπω στο recovery η οθόνη αρχίζει να σκρολάρει ανεξέλεγκτα δείχνοντας μηνύματα σε μπλε φόντο (τρέχουν γρήγορα και δεν μπορώ να τα διαβάσω).

Το κινητό ανοίγει απλά δεν μπαίνει σε recovery. Τι μπορώ να κάνω; να περάσω νέο recovery από πάνω; ποια έκδοση να κατεβάσω; υπάρχει κανένα working link για να την κατεβάσω; υπάρχει κανένας οδηγός σε ελληνικά για την όλη διαδικασία (πέρασμα ρομ από 4.0.4);

Αν ασχολείται κανείς με το ταμπλετάκι ας μου δώσει τα φώτα του, ευχαριστώ.

 

διάβασε την προηγούμενη σελίδα του τόπικ

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

εννοείς αυτό που λες «εάν ανοίγει το tablet βρες την CWM 6-0-4-7 και φλάσαρε την μέσω της εφαρμογής flashify»

το πρόβλημα μου είναι πως φλασάρω Img αρχεία ενώ δεν είμαι ροοτ.

Η odin ψάχνει για .tar τα .img δεν ξέρω πώς να τα περάσω.

Link to comment
Share on other sites

εννοείς αυτό που λες «εάν ανοίγει το tablet βρες την CWM 6-0-4-7 και φλάσαρε την μέσω της εφαρμογής flashify»

το πρόβλημα μου είναι πως φλασάρω Img αρχεία ενώ δεν είμαι ροοτ.

Η odin ψάχνει για .tar τα .img δεν ξέρω πώς να τα περάσω.

 

φίλε εσύ παραπάνω έγραψες ότι ξεκίνησες για ρουτ, πως πήγες λοιπόν να περάσεις custom recovery χωρίς να είσαι ρουτ ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

I assume you have a Galaxy Tab 10.1 Wifi device (GT-P7510) with stock Android 4.0.4 ROM installed and working.

 

Step 1: Downloading relevant files:

From this post, get Odin3 v1.85 and CWM Touch Recovery.

Samsung_Galaxy_Tab_10.1_root.zip file from this post.

Latest version of SuperUser from here. This is needed because SuperUser included in the other zipfile doesn't work well with ICS, as stated in this post.

 

Step 2: Placing files correctly:

Decompress Odin3 to a folder on your computer.

Copy CWM file (named recovery.tar.md5) to the same folder of Odin3.

Plug the tablet to your computer and copy latest version of SuperUser and file "Samsung_Galaxy_Tab_10.1_root.zip" to device's root folder.

 

Step 3: Installing custom recovery:

Put your tablet into download mode:

Power off tablet.

Power on holding Power + Vol Down (left part of volume button) buttons.

When Samsung logo appears, release power button, but continue holding Vol Down button.

When two icons appear, push Vol Up button (right part of volume button).

Connect tablet to computer. Wait until drivers are fully configured.

Open Odin3 v1.85.exe (under WinVista/7 admin rights must be granted).

Under ID:COM label a yellow box with a COMX port number must appear. If you encounter problems see below.

Push PDA button and select previously downloaded recovery.tar.md5 file.

Push Start button. If everything went OK tablet should restart automatically. If you encounter problems see below.

Disconnect tablet from computer.

 

Step 4: Rooting process:

Put your tablet into recovery mode:

Power off tablet.

Power on holding Power + Vol Down (left part of volume button) buttons.

When Samsung logo appears, release power button, but continue holding Vol Down button.

When two icons appear, push Vol Down to select the leftmost option, and then Vol Up button (right part of volume button).

Right now you can switch options wih VolUP and VolDown buttons and select options with power button.

Navigate through "Install zip from sdcard" and "choose zip from sdcard".

Select "Samsung_Galaxy_Tab_10.1_root.zip" file and select "Yes - Install Samsung_Galaxy_Tab_10.1_root.zip" when prompted.

Once the installation ends, repeat procedure with the latest SuperUser build previously downloaded.

Once the installation ends, select "+++++Go Back+++++" and "reboot system now".

 

Step 5: Enjoy your rooted device!

 

 

-----------------------------------------

μέχρι το step3 όλα καλά, όταν πήγα να κάνω το step4 είχα το πρόβλημα.

 

αυτό που λες είναι ότι τα βήματα είναι ανάποδα πρώτα έπρεπε να κάνω το 4 και μετά το 3.

 

τώρα πως μπορώ να συνεχίσω, δεν είμαι ούτε root ούτε έχω σωστό recovery.

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα το τρεμόπαιγμα στο recovery mode αλλά και μετά το standby mode me την 6.0.3.1 που μπήκε με flash μέθοδο από το rom manager σαν update. Το tab το έχω κάνει root αλλά δεν έχω πειράξει τίποτα.

Το tab χρησιμποποιείται από τα παιδιά για παιχνίδια κ'λπ. Το έχουμε από τότε που κυκλοφόρησε και φοραει την 4.0.4 .

Χρησιμοποιείται και με το wifi αλλα και με το 3g μερικές φορές.Επειδή κάποια παιχνίδια τώρα πιά του είναι λίγο "βαριά"¨..

 

1) πως θα μπορούσα να το κάνω λίγο πιο γρήγορο ίσως.

2) Υπάρχει τρόπος να του ανεβάσω λίγο την memory.

3) Ως προς την cpu έχω δει το cpu setup. Υπάρχει κάτι άλλο?

4) Μήπως προτείνεται και άλλο firmware ?

Καμμιά βοηθεια ?

 

 

μπορείς να δώσεις κανένα λινκ ή να γράψεις οδηγίες πως έφτιαξες το τρεμόπαιγμα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για όσους ασχολούνται ακόμα με το μηχάνημα και επειδή έχουν δημιουργηθεί κάποιες απορίες να σας πω τι βρήκα.

(1. @taliban: φίλε εσύ παραπάνω έγραψες ότι ξεκίνησες για ρουτ, πως πήγες λοιπόν να περάσεις custom recovery χωρίς να είσαι ρουτ ?)

μια χαρά μπορείς μέσω odin να φλασάρεις ότι θες χωρίς να είσαι ροοτ.

 

2. πως φλασάρεις αρχεία *.img με odin → κατεβάζεις αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2446269 και τα μετατρέπεις σε *.tar.md5

 

3. πως λύνεις το πρόβλημα με το τρεμόπαιγμα στην αρχική οθόνη -> ουσιαστικά φλασάρεις όποια recovery θέλεις με odin αλλά αντί να τη στείλεις στο PDA τη στέλνεις στο BOOTLOADER http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=27830023&postcount=41

προσωπικά έβαλα αυτή ClockworkMod_Recovery_v5.5.0.4 και έπαιξε μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...