Jump to content

Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Tο εχει τωρα γιατι πηρα τηλ. τα κεντρικα και μου ειπαν οτι εχουν 2-3.Τους ρωτησα λοιπον γιατι δεν εμφανιζεται στο σαιτ και μου ειπαν οτι θα το βαλουν :D.Παρηγγειλα βεβαια ενα.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά υπάρχει περίπτωση να μου βρείτε κάπου το πληκτρολόγιο του Samsung 10.1 Που έχει και ελληνικά να το βάλω στο ΧΟΟΜ;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει περίπτωση να μου βρείτε κάπου το πληκτρολόγιο του Samsung 10.1 Που έχει και ελληνικά να το βάλω στο ΧΟΟΜ;

 

Οχι, αποκλειεται αυτο.

 

Sent from my Galaxy Tab 10.1

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Μπορεί κάποιος να προτείνει κάποιο πρόγραμμα για να μπορώ να κατεβάζω βίντεο απο διάφορα site στο tablet?

 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω 2 πραγματα.Έχω το galaxy tab p7510 (wifi only) . Έχω έκδοση 3,1 και θέλω να αναβαθμίσω .

1.έχει βγει αναβάθμιση3,2 και πώς μπορώ να την βάλω ,αφου δεν μου την βγάζει στα kies??

2.Αξίζει να βάλω custom rom ?κάπου πήρε το μάτι μου την galaxy task 10 . Αξίζει??

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχας χρονια πολλα.Εχω το καλωδιο για tv out σε av του galaxy P1000.Yπαρχει τροπος να το κανω να παιξει στο P7500; Edited by ioma

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ χρονια πολλα, επειδη ενδιαφερομαι για την αγορα του συγκεκριμενου tablet θα ηθελα να με βοηθησετε σε καποια ερωτηματα που εχω...

Επειδη με την αγορα του σκοπευω να σταματησω τη χρηση του λαπτοπ θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω μεσω του tablet να βλεπω τα αρχεια που εχω στον υπολογιστη μου, και οταν αναφερομαι σε αρχεια εννοω φωτογραφιες, βιντεο, μουσικη, ταινιες.

Σου δινει αυτη τη δυνατοτητα το ταμπλετ?

Μπορει να γινει αυτη η συνδεση μεσω streaming wifi?

Πρεπει να φτιαξω καποιο ειδους δικτυο γι'αυτο?

Το εχει δοκιμασει κανενας εδω μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ χρονια πολλα, επειδη ενδιαφερομαι για την αγορα του συγκεκριμενου tablet θα ηθελα να με βοηθησετε σε καποια ερωτηματα που εχω...

Επειδη με την αγορα του σκοπευω να σταματησω τη χρηση του λαπτοπ θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω μεσω του tablet να βλεπω τα αρχεια που εχω στον υπολογιστη μου, και οταν αναφερομαι σε αρχεια εννοω φωτογραφιες, βιντεο, μουσικη, ταινιες.

Σου δινει αυτη τη δυνατοτητα το ταμπλετ?

Μπορει να γινει αυτη η συνδεση μεσω streaming wifi?

Πρεπει να φτιαξω καποιο ειδους δικτυο γι'αυτο?

Το εχει δοκιμασει κανενας εδω μεσα?

 

με το allshare της samsung μπορεις να τα κανεις ολα αυτα απλα νομιζω οτι δεν μπορεις να αλλαξεις τα αρχεια πχ μετονομασια η διαγραφη.

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά! Αυτό γίνεται με δύο τρόπους:

α) Μέσω κάποιου file explorer που κατεβάζεις από το Market, συνδέεις το tablet στο δίκτυο που είναι ο υπολογιστής και βλέπεις όσα αρχεία έχεις ορίσει ως κοινόχρηστα.

Υπέρ: Βλέπεις όλα τα αρχεία που υπάρχουν στον υπολογιστή και όχι μόνο βίντεο, μουσική κλπ. Επίσης μπορείς να διαλέξεις με ποιο πρόγραμμα θα αναπαραχθούν.

Κατά: Για να τα ανοίξεις στο tablet, πρέπει πρώτα να μεταφερθούν μέσω του Wi-fi σ' αυτό, κάτι που π.χ. για μια ταινία μπορεί να διαρκέσει αρκετή ώρα.

 

β) Χρησιμοποιείς ένα προγραμματάκι που έχει βάλει η Samsung στο tablet, το AllShare.

Υπέρ: Η μεταφορά γίνεται με streaming, οπότε ακόμα και μια μεγάλη ταινία θα αρχίσει αμέσως να παίζει, ενώ ταυτόχρονα θα κατεβαίνει η υπόλοιπη (κάτι σαν τα βίντεο στο Youtube). Επίσης γίνεται σύνδεση με οποιαδήποτε DLNA συσκευή (τηλεοράσεις, media players,...)

Κατά: Με το AllShare βλέπεις μόνο εικόνες, μουσική και βίντεο (δηλ. όχι άλλους τύπους αρχείων) και μπορούν να αναπαραχθούν μόνο συγκεκριμένα formats που υποστηρίζονται από τον stock player.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι χρησιμοποιείτε tapatalk στο κινητό, βγήκε πρόσφατα έκδοση tapatalk HD για honeycomb tablets στα Samsung apps, και είναι πολύ πιο ωραία από την απλή έκδοση. Όσοι δε μπορείτε να τη βρείτε στα samsung apps, μπορείτε να την πάρετε από εδώ.

 

Καλές γιορτές!

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά! Αυτό γίνεται με δύο τρόπους:

α) Μέσω κάποιου file explorer που κατεβάζεις από το Market, συνδέεις το tablet στο δίκτυο που είναι ο υπολογιστής και βλέπεις όσα αρχεία έχεις ορίσει ως κοινόχρηστα.

Υπέρ: Βλέπεις όλα τα αρχεία που υπάρχουν στον υπολογιστή και όχι μόνο βίντεο, μουσική κλπ. Επίσης μπορείς να διαλέξεις με ποιο πρόγραμμα θα αναπαραχθούν.

Κατά: Για να τα ανοίξεις στο tablet, πρέπει πρώτα να μεταφερθούν μέσω του Wi-fi σ' αυτό, κάτι που π.χ. για μια ταινία μπορεί να διαρκέσει αρκετή ώρα.

 

β) Χρησιμοποιείς ένα προγραμματάκι που έχει βάλει η Samsung στο tablet, το AllShare.

Υπέρ: Η μεταφορά γίνεται με streaming, οπότε ακόμα και μια μεγάλη ταινία θα αρχίσει αμέσως να παίζει, ενώ ταυτόχρονα θα κατεβαίνει η υπόλοιπη (κάτι σαν τα βίντεο στο Youtube). Επίσης γίνεται σύνδεση με οποιαδήποτε DLNA συσκευή (τηλεοράσεις, media players,...)

Κατά: Με το AllShare βλέπεις μόνο εικόνες, μουσική και βίντεο (δηλ. όχι άλλους τύπους αρχείων) και μπορούν να αναπαραχθούν μόνο συγκεκριμένα formats που υποστηρίζονται από τον stock player.

 

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες, για το πρωτο προγραμμα που αναφερεις το εχω και εγω στο κινητο μου και θα ηθελα να αναφερω οτι οταν θελω να δω καποια αρχεια απο τον υπολογιστη μου αργει καπως να τα ανοιξει...

Οσο για το δευτερο που αναφερεις,προσπαθησα να βρω καποιο βιντεο η καποια παρουσιαση για το πως δουλευει αλλα δεν το καταφερα....

Το streaming Που λες γινεται σε αρκετα μεγαλη ταχυτητα?

Θα μπορω λογου χαρη να δω καποιες φωτογραφιες η να παιξει μουσικη απο ενα φακελο απευθειας που βρισκεται στον υπολογιστη μου?

Link to comment
Share on other sites

Όσοι χρησιμοποιείτε tapatalk στο κινητό, βγήκε πρόσφατα έκδοση tapatalk HD για honeycomb tablets στα Samsung apps, και είναι πολύ πιο ωραία από την απλή έκδοση. Όσοι δε μπορείτε να τη βρείτε στα samsung apps, μπορείτε να την πάρετε από εδώ.

 

Καλές γιορτές!

 

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση!!

 

Καλές γιορτές και σε σένα :)

................................

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω 2 πραγματα.Έχω το galaxy tab p7510 (wifi only) . Έχω έκδοση 3,1 και θέλω να αναβαθμίσω .

1.έχει βγει αναβάθμιση3,2 και πώς μπορώ να την βάλω ,αφου δεν μου την βγάζει στα kies??

2.Αξίζει να βάλω custom rom ?κάπου πήρε το μάτι μου την galaxy task 10 . Αξίζει??

 

δεν εχει κανει κάποιος αναβαθμιση??

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες, για το πρωτο προγραμμα που αναφερεις το εχω και εγω στο κινητο μου και θα ηθελα να αναφερω οτι οταν θελω να δω καποια αρχεια απο τον υπολογιστη μου αργει καπως να τα ανοιξει...

Οσο για το δευτερο που αναφερεις,προσπαθησα να βρω καποιο βιντεο η καποια παρουσιαση για το πως δουλευει αλλα δεν το καταφερα....

Το streaming Που λες γινεται σε αρκετα μεγαλη ταχυτητα?

Θα μπορω λογου χαρη να δω καποιες φωτογραφιες η να παιξει μουσικη απο ενα φακελο απευθειας που βρισκεται στον υπολογιστη μου?

Το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ για file explorer είναι το File Manager HD. Το κάθε αρχείο που θέλεις να ανοίξεις, μεταφέρεται πρώτα ασύρματα στο tablet, γι' αυτό και καθυστερεί. Όσο μεγαλύτερο είναι, τόσο περισσότερο χρόνο θα κάνει.

Όσο για το AllShare, λειτουργεί πολύ απλά. Το ανοίγεις και ανιχνεύει όλους τους ανοιχτούς υπολογιστές ή και τηλεοράσεις που υπάρχουν στο ίδιο δίκτυο με το tablet. Επιλέγεις όποιον θέλεις και σου εμφανίζει τα αρχεία των φακέλων "Μουσική", "Εικόνες" και "Βίντεο". Η ταχύτητα streaming μπορώ να πω πως είναι μεγαλύτερη από του Youtube...

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει κανει κάποιος αναβαθμιση??

 

Δεν έχει βγει ακόμα επίσημα στην Ελλάδα.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Μια βοήθεια, πως μπορείς να συνδέσεις το tab στο internet όταν δεν υπάρχει wifi ,με το κινητό? δεχετε 3g dongle?

Και με το κινητό γίνετε ασύρματα?

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει βγει ακόμα επίσημα στην Ελλάδα.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Εμενα μου βγηκε κατω ειδοποιηση για την αναβαθμιση εκει που φαινεται οταν ερχεται κανουργιο mail και μαλιστα το εχω αναβαθμισει πριν 2 εβδομαδες στο 3.2

Δεν εκανα κατι ουτε μεσω kies ουτε με αλλο τροπο απλα πατησα στην ειδιποιηση, κρατησε κανενα 20λεπτο!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την έχω κάνει εδώ και καιρό, ίσως αρχές Νοέμβρη, αλλά έχω πάρει τη συσκευή από ΗΠΑ. Αρχικά είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα γιατί ήταν ελαττωματική (!) αλλά σε μια περίπου εβδομάδα η Samsung έστειλε update.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωριζει καποιος φιλος πως ενεργοποιειται η συνδεση με την καρτα SIM; εχω βαλει μια καρτα της Vod αλλα πουθενα δεν μπορω να βρω πως θα συνδεθει. Διαβασα και στις οδηγιες αλλα δεν βλεπω κατι..

 

Edit1: Επισης για το Allshare, υπαρχει και στο tab η εφαρμογη ή απλα με τον stock player μπορουμε να δουμε τα αρχεια κτλ που μοιραζομαστε στον υπολογιστη;

 

Ευχαριστω!

 

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Μια βοήθεια, πως μπορείς να συνδέσεις το tab στο internet όταν δεν υπάρχει wifi ,με το κινητό? δεχετε 3g dongle?

Και με το κινητό γίνετε ασύρματα?

 

Μπορεις να συνδεθεις ειτε με καρτα mobile broadband ειτε με καρτα κινητου. Απλα πρεπει να κανεις τις αναλογες ρυθμισεις για καθε τυπο καρτας.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωριζει καποιος φιλος πως ενεργοποιειται η συνδεση με την καρτα SIM; εχω βαλει μια καρτα της Vod αλλα πουθενα δεν μπορω να βρω πως θα συνδεθει. Διαβασα και στις οδηγιες αλλα δεν βλεπω κατι..

 

Edit1: Επισης για το Allshare, υπαρχει και στο tab η εφαρμογη ή απλα με τον stock player μπορουμε να δουμε τα αρχεια κτλ που μοιραζομαστε στον υπολογιστη;

 

Ευχαριστω!

Αν αναφέρεσαι στο μοντέλο χωρίς το 3G, δεν ξέρω πως γίνεται.

Στο μοντέλο με το 3G δεν χρειάζεται καμιά ρύθμιση. Βάζεις τη SIM, απενεργοποιείς το Wi-fi και το Flight Mode και μπαίνει στο internet μέσω 3G.

 

Όσο για το AllShare, η εφαρμογή εμφανίστηκε όταν έβαλα μια custom 3.2 rom. Πάντως είναι επίσημη εφαρμογή της Samsung. Αν δεν υπάρχει στις εφαρμογές του tablet σου, ίσως λειτουργήσει αν την εγκαταστήσεις από εδώ: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=17602427&postcount=48

Ο stock player δεν έχει δυνατότητες streaming...

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να το galaxy tab 10.1 αγοραζω απο Amazon.co.uk, αλλα βρισκομαι στην Ελλαδα. Ξερει κανεις αν υπαρχει περιπτωση να πληρωσω καποιο φορο/δασμο σε ελληνικο τελωνειο; Ή αποκλειεται λογω Ευρωπαϊκης Ενωσης;

 

Γενικοτερα εχει κανεις αγορασει ακριβα ηλεκτρονικα gadgets απο Amazon.co.uk και να ειχε προβλημα τελωνειου στο παρελθον;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ χρόνια σας πολλά.

Αγόρασα σήμερα το 32άρι 3g. Μόνο θετικά σχόλια έχω προς το παρόν.

Όμως βάζοντας το hotmail μαζί με το yahoo που έχω μου ανοίγει μόνο τα mails του yahoo. Το hotmail παραμένει σε συγχρονισμό δηλαδή περιμένω να μου εμφανίσει τα εισερχόμενα αλλά δεν κάνει τίποτα. Μένει λευκή η οθόνη. Αριστερά της υπάρχουν κανονικά όλοι οι άλλοι φάκελοι. Ξέρει κανείς τι μπορεί να ευθύνεται;

Ευχαριστώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να το galaxy tab 10.1 αγοραζω απο Amazon.co.uk, αλλα βρισκομαι στην Ελλαδα. Ξερει κανεις αν υπαρχει περιπτωση να πληρωσω καποιο φορο/δασμο σε ελληνικο τελωνειο; Ή αποκλειεται λογω Ευρωπαϊκης Ενωσης;

 

Γενικοτερα εχει κανεις αγορασει ακριβα ηλεκτρονικα gadgets απο Amazon.co.uk και να ειχε προβλημα τελωνειου στο παρελθον;

 

χρονια πολλα φιλε μου. Αγορά από καταστημα της Ευρωπαικής Ένωσης δεν περιέχει δασμούσ extra ή φόρους

Αλλά για μένα ψώνισε από simply electronics.net . πήρα πριν 1 μήνα το samsung galaxy tab 10.1 p7510 white μόνο 399 και ένα motorola xoom 32 wifi only 329 . Δωρεάν μεταφορικα,παράδοση μετά απο 10-12 μέρες

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα φιλε μου. Αγορά από καταστημα της Ευρωπαικής Ένωσης δεν περιέχει δασμούσ extra ή φόρους

Αλλά για μένα ψώνισε από simply electronics.net . πήρα πριν 1 μήνα το samsung galaxy tab 10.1 p7510 white μόνο 399 και ένα motorola xoom 32 wifi only 329 . Δωρεάν μεταφορικα,παράδοση μετά απο 10-12 μέρες

 

Γιατι εχει τοσο μεγαλη διαφορα τιμης σε σχεση με την ελληνικη αγορα? Εισαι ικανοποιημενος απο την αγορα? Επειδη ενδιαφερομαι και εγω για την αγορα του και μολις ειδα τις τιμες στο σαιτ...αρχισα να το σκεφτομαι απο εκει να το παρω...

Να υποθεσω οτι εχει ελληνικα και οτι αλλο δινουν και εδω στο ελλαδισταν?

Αν θες μπορεις να μου απαντησεις και pm, ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχει τοσο μεγαλη διαφορα τιμης σε σχεση με την ελληνικη αγορα? Εισαι ικανοποιημενος απο την αγορα? Επειδη ενδιαφερομαι και εγω για την αγορα του και μολις ειδα τις τιμες στο σαιτ...αρχισα να το σκεφτομαι απο εκει να το παρω...

Να υποθεσω οτι εχει ελληνικα και οτι αλλο δινουν και εδω στο ελλαδισταν?

Αν θες μπορεις να μου απαντησεις και pm, ευχαριστω.

Το φοβομουνα και εγω πριν το παρω.Πηρα πρώτα το galaxy και μετα το xoom.μου ήρθαν κλειστα και αθικτα με ups. Ελληνικα και τα δυο τα υποσηριζαν. Το μονο αρνητικο οι 10 12 μερες αναμονης.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...