Jump to content

Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα,

Ηρθα και εγω στην παρεα σας!

Να κανω μια πρωτη ερωτηση: το καλωδιο που συνδεει το tab με το laptop για data tranfer και kies δεν δειχνει να το φορτιζει ταυτοχρονα και βγαζει ενα χ στην μπαταρια του tab- ειναι φυσιολογικο αυτο?

 

Χρυσα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα,

Ηρθα και εγω στην παρεα σας!

Να κανω μια πρωτη ερωτηση: το καλωδιο που συνδεει το tab με το laptop για data tranfer και kies δεν δειχνει να το φορτιζει ταυτοχρονα και βγαζει ενα χ στην μπαταρια του tab- ειναι φυσιολογικο αυτο?

 

Χρυσα

 

Ναι. Δε φορτίζει το tab με usb. (βασικά γίνεται με κάποιο hack, αλλά είναι φυσιολογικό αυτό που βλέπεις).

Καλώς ήρθες στην παρέα :)

 

Tyxerakias ευχαριστω για τη βοηθεια χτες.

Αν φλασαρει με το οντιν τοτε χανεται η εγγυηση γιατι το tablet εχει flash counter οπως το SGSII. Διορθωστε με αν κανω λαθος:)

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει αυτό, ειδικά από τη στιγμή που δε φλασάρει custom kernel. Αλλά επειδή δεν έχω sgsII, δεν είμαι 100% σίγουρος.

Όσο για χθες... δούλεψε; Ξεκόλλησε το pixel?

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Οχι..:( Και μετα απο τηλεφωνο στο σερβις μου ειπαν οτι αν δεν φαινεται καλα τοτε υπαρχει περιπτωση οι τεχνικοι και να μην το δουνε αλλα και να με χρεωσουν εξτρα για την εργασια..χαος! Τελικα μαλλον θα ζησω με αυτο για την ωρα.
Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Xαχα απίστευτοι... ευτυχώς που το δικό μου είναι ευρωπαϊκό και δεν είχα update...

Παρ'όλα αυτά αναφέρουν στο XDA ότι αν φλασάρεις απ'ευθείας το firmware με Odin, δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Μπορείς να το βρεις εδώ. (pass: sampro.pl) (είναι το P7510UEKMM)

 

Για Ρ-7500 ?

 

Η KJ6 παιζει μια χαρα , αλλα δεν εχει δυστυχως ελληνικα στο πληκτρολογιο .

 

Tyxerakias ευχαριστω για τη βοηθεια χτες.

Αν φλασαρει με το οντιν τοτε χανεται η εγγυηση γιατι το tablet εχει flash counter οπως το SGSII. Διορθωστε με αν κανω λαθος:)

 

To ΤΑΒ μετραει ποσες φορες εχει αναβαθμιστει αλλα και ποσες φορες εχει γραφτει , αν εχει γραφτει , Custom Kernel .

H επισημη αναβαθμιση θα αλλαξει μονο τον πρωτο μετρητη , ο οποιος δεν εχει σε καμια περιπτωση επιπτωση στην καλυψη της συσκευης με εγγυηση .

Σε περιπτωση μαγειρεμενης ROM ή εγκαταστασης ενος Kernel τροποποιημενου και μονο τοτε αλλαζει τιμη ο δευτερος μετρητης ο οποιος ειναι και αυτος που εχει σχεση με την καλυψη της συσκευης με εγγυηση ή οχι .

 

Σε καθε περιπτωση παντως , μην νομιζεις οτι τα ανα την Ελλαδα εξουσιοδωτημενα σερβις ειναι ενημερωμενα για αυτον τον ελεγχο που μπορουν να κανουν στην συσκευη , αλλα και οσα ειναι δεν ασχολουνται απο ιδιαιτερα εως καθολου , ειδικα αν η ζημια / προβλημα ειναι μηχανικη , οπως π.χ. οθονη touch κλπ .

 

Κατ'αρχην ευχαριστω σε οσου με βοηθησαν στις προηγουμενες αποριες μου. Στα σημερινα τωρα:)

Το πηρα την περασμενη Πεμπτη απο καταστημα του Κωτσοβολου. Το μηχανακι ειναι τελειο και οτι ακριβως περιμενα. Και μαλιστα παραπανω. Αλλα (φυσικα) το προβλημα μου χτυπησε την πορτα...Παρασκευη βραδυ παρατηρησα ενα καμμενο (η μηπως κολημμενο;) pixel στο κατω μερος της οθονης λιγο αριστερα απο το ρολοι πανω στο task bar. Το περιεργο ειναι οτι σε σκουρο φοντο ΔΕΝ φαινεται. Και παρατηρειται μονο με φωτεινοτητα στο φουλ η ασπρο π.χ. φοντο. Υποθετω κολημμενο πιξελ γιατι δεν ειναι μαυρο αλλα κοκινο (!). Δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο. Το πηγα πισω στο μαγαζι αλλα, φυσικα, με "στειλανε" στην Samsung και δεν δεχτηκανε να μου το αντικαταστησουν. Μετα απο επικοινωνια με το (φοβερο και τρομερο) customer support, μου ειπαν οτι πρεπει να το στειλω για επισκευη με δικα μου εξοδα...(!). ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Τι να κανω; Εσεις μπορειτε να ζησετε με ενα τετοιο ελλατωμα; Που μπορει να οφειλεται;

Ευχαριστω που κανατε τον κοπο να το διαβασετε και συγγνωμη για τους τονους. Το android keyboard φταιει!

 

 

 

Σε λιγοτερες απο 7 ημερολογιακες και οχι εργασιμες ημερες ειναι υποχρεωμενο το καταστημα που εκανε την πωληση να σου αντικατατησει την συσκευη με καινουρια για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ελαττωμα στην λειτουργια του .

Μετα απο αυτο το χρονικο διαστημα , η παροχη υποστηριξης γινεται απο εξουσιοδωτημενο σερβις της Samsung .

Το πιξελ σου καταχρην ειναι καμμενο ασχετα απο τον χρωματισμο του , το προβλημα ομως ειναι οτι ειναι μονο ενα .

Δυστυχως για την αναγνωριση σφαλματος και αντικατασταση οθονης ολοι οι κατασκευαστες θετουν καποιους ορους και συνηθως τα καμμενα πιξελ πρεπει να ειναι περισσοτερα απο 3 και με συγκεκριμενο οριο αποστασης μεταξυ τους .

Για την αποστολη με δικα σου εξοδα , υποθετω οτι βρισκεσαι εκτος Αθηνων ή οτι δεν σε εξυπηρετουσε η παραδοση της συσκευης σε σερβις απο εσενα . Σε αυτη την περιπτωση επειδη δεν μπορει να γνωριζει η Samsung αν η βλαβη οφειλεται στον χρηστη ή οχι (ασχετα με το τι τους λεει τηλεφωνικα ο χρηστης ) και επειδη δεν συνεργαζεται με καποια εταιρεια κουριερ για την μεταφορα συσκευων , δυστυχως ζηταει απο τους ιδιοκτητες των συσκευων να τις στελνουν με δικα τους εξοδα προς επισκευη .

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Για Ρ-7500 ?

 

Η KJ6 παιζει μια χαρα , αλλα δεν εχει δυστυχως ελληνικα στο πληκτρολογιο .

 

 

Δεν έχει βγει ακόμα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ έχει πάει Πέμπτη βράδυ και ούτε φωνή - ούτε ακρόαση για fix στο απίθανο upgrade τους...

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει την καινούργια STOCK έκδοση P7500xxki1 [07.09.2011] .Η συγκεκριμένη είναι νεότερη απο αυτήν που είχε το tablet όταν το πήρα και έχει και ελληνικά. Την αναβάθμιση την έκανα χειροκίνητα και ΌΧΙ μέσα απο το KIES καθώς δεν μου έβγαζε οτι υπήρχε νεότερη (είχα την P7500XWKG9).

 

Στην καινούργια έκδοση δυστυχώς αυτό το προγραμματάκι ΔΕΝ παίζει!!

 

Δοκίμασε να ενεργοποιήσεις τον εντοπισμό σφαλμάτων (Ρυθμίσεις-Εφαρμογές-Ανάπτυξη) και ξαναδοκίμασε. Δε νομίζω ότι εξαρτάται από τη rom.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. Σκεφτομαι να αγορασω το galaxy tab 10.1 και εχω μια απορια. Επειδη παρακολουθω και ειναι ενας απο τους λογους που θελω να παρω το galaxy, αγωνες live streaming ( live score hunter, ustream, vshare κ αλλα) θα μπορω να τα παρακολυθησω?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. Σκεφτομαι να αγορασω το galaxy tab 10.1 και εχω μια απορια. Επειδη παρακολουθω και ειναι ενας απο τους λογους που θελω να παρω το galaxy, αγωνες live streaming ( live score hunter, ustream, vshare κ αλλα) θα μπορω να τα παρακολυθησω?

ευχαριστω

 

Γενικά και θεωρητικά ναι, αλλά κανένα τάμπλετ δεν κάνει άψογα αυτή τη δουλειά αυτή τη στιγμή, το android θέλει δουλειά ακόμα για να φτάσει σε επίπεδο pc.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Ένας φίλος αγόρασε το TAB από Σινγκαπούρη. Υπάρχει περίπτωση να περαστεί Ελληνικό μενού; Μπορείτε να με παραπέμψετε σε κάποιο σχετικό link?

EDIT: Μόλις είδα το post #100 με την ίδια ακριβώς ερώτηση.. To firmware θα το περάσω μέσω KIES?

Edited by yannis77
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Ένας φίλος αγόρασε το TAB από Σινγκαπούρη. Υπάρχει περίπτωση να περαστεί Ελληνικό μενού; Μπορείτε να με παραπέμψετε σε κάποιο σχετικό link?

EDIT: Μόλις είδα το post #100 με την ίδια ακριβώς ερώτηση.. To firmware θα το περάσω μέσω KIES?

 

Ποιο μοντέλο ακριβώς έχει πάρει; Όχι, θα το περάσεις μέσω odin

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Το μοντέλο είναι gt-p7500 με baseband version P7500xxki1. Το odin ειναι windows based? χρειάζομαι drivers για το galaxy tab?

EDIT2: Αυτά τα βήματα με καλύπτουν;

http://www.theandroidsoul.com/android-3-2-update-galaxy-tab-10-1-p7500-xxkk4/

CRAP: Έκανα τα βήματα και μάλλον έχει κολλήσει σε reboot loop. Τι κάνω τώρα; ξανα flash?

EDIT3: Μπήκα σε manual mode έσβησα τα user data και μετά το reboot όλα καλά! Περίεργο android με κοψοχόλιασες..

Edited by yannis77
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες,

Είμαι και εγώ κάτοχος, δεν μπορώ να πώ πως είμαι 100% ικανοποιημένος, περίμενα να είναι πιο ομαλό, έχω το sgs2 με custom rom και πραγματικά πετάει.

Τοοοσο δύσκολο είναι για την Samsung να βγάλει μια σωστη rom?

Αφου απο hardware μεριά είναι πολυ δυνατό....Μπορούν οι αλλοι και δεν μπορει ολόκληρη Samsung?..

Εαν έχετε να προτείνετε κανα hind απο δικιά σας προσωπική εμπειρία είμαι όλος αυτιά!

Έχετε βρει καμια λύση για τα mkv? Που να παίζει αξιοπρεπέστατα ε!Τελικά η μη συμβατότητα είναι θέμα του Tegra?που δεν κανει hardware decode? ή είναι software το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει το πλεξ και εχω ολα τα mkv με υποτιτλους;)

 

Sent from my Optimus 2X using Tapatalk

 

Thanks, θα το δοκιμάσω! :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα. Με έναν φίλο μου, αντάλλαξα ένα λάπτοπ τριετίας που είχα με το ipad2 32Gb wifi (όχι το 3G), που είχε αυτός εδώ και 6 μήνες και είναι σε άριστη κατάσταση. Αυτός δεν είχε λάπτοπ και η ταμπλέτα δεν τον βόλεψε το καλοκαίρι που έλειπε 3 μήνες από το σπίτι του λόγω δουλειάς. Εγώ δεν είχα σκοπό να δώσω το λάπτοπ μου. Απλά ειπώθηκε η κουβέντα για το καλοκαίρι και σκέφτηκα να του το δώσω να κάνει την δουλειά του. Καταλήξαμε όμως να κάνουμε ανταλλαγή! Χθες όμως με πήρε μετανιωμένος και θέλει το ipad2 πίσω... Η θέση μου είναι πολύ δύσκολη όπως καταλαβαίνετε διότι με βόλεψε απίστευτα, ειδικά σε φορητότητα και αυτονομία μπαταρίας, σε αυτα τα πράγματα που κάνω καθημερινά. Σερφάρισμα πολύ, e-mail πολλά,ταινίες, skype-msn κλπ. Δηλαδή δεν είχα τρελές απαιτήσεις από το λάπτοπ μου. Έχω και desktop για πιο βαριές δουλειές καθώς και ένα netbook προς διευκόλυνση μου. Μου ανέφερε την φιλία μας ως μοναδικό λόγο που με πήρε τηλέφωνο και το ζητάει πίσω, αλλιώς αν ήμουν κάποιος ξένος δεν θα τόλμαγε να πάρει τηλέφωνο. Τι να πω...

Το δίλλημά μου είναι, αν τελικά κρατήσω το ipad2, σκέφτομαι να το πουλήσω και να αγοράσω το tab 16Gb + 3G μιας που έχω και internet on the go. Αξίζει να το κάνω? Διάβασα πιο πριν ότι δεν υποστηρίζει video π.χ. στο skype. Μιλάω με Αμερική με τον ξάδερφό μου και μου είναι απαραίτητο. Θα λυθεί κάποτε αυτό?

Διάβασα όλα τα άρθρα εδώ αλλά δεν έχω καταλήξει κάπου ακόμα. Σκέφτομαι όμως να το κάνω...

Συγγνώμη αν σας κούρασα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω... Εδω και καποιες μερες ειμαι και εγω κατοχος της ταμπλετας...

Και ημουν τυχερος γιατι ηταν πολυ "εξτρα" το να πεταξω λεφτα για μια ταμπλετα μιας και οπως και για τον περισσοτερο κοσμο το βρισκω καπως περιττο εξοδο εκτος αν πεις πεταω το λαπτοπ και εχω μονο tablet...

Τυχερος γιατι εδωσα μονο 50 ευρω! (Μου χαρισανε iphone4 το πουλησα και αγορασα το galaxy tab και συμπληρωσα μονο 50 ευρω...)

Λοιπον.. θα πω εντυπωσεις ...

Λετε ολοι για την καθυστερηση στο scroll.. Άν βγαλετε τα δυναμικα (moving) Φοντα απο πισω και βαλετε μια στατικη εικονα το scroll ειναι μια χαρα χωρις Lag.

Εαν το συγκρινετε με το ipad 2 ισως να δειτε και παλι μια διαφορα αλλα και παλι Αν τα βαλουμε κατω δειτε ποσα αρνητικα εχει η κατ εμε αχρηστη συσκευη της Apple... και μετα πειτε για το samsung :P (ναι ειμαι κακος με την apple)

Εχουμε 1280χ800 αναλυση ενω το ipad2 εχει 1024χ768! Χερω πολυ σαν να μου λετε Το Τoyota στο φαναρι φευγει πιο γρηγορα απο την bmw που ειναι 500 κυβικα παραπανω... Τι προσφερει το toyota τι προσφερει η bmw....

Εχουμε 1Gb ram εναντι του 512 του ipad 2 και flash κλπ κλπ ... Αυτα και μεχρι εδω γιατι ειναι για αλλο ποστ το θεμα συγκρισης...

 

Ειμαι υπερ ικανοποιημενος και περιμενω σε καταστημα εντος ολιγων ημερων και τον ανταπτορα για usb.

Εχω περασει παιχνιδια και πραγματικα πετανε (οχι οτι θα παιξω απλα για το show off)

 

Εχω συνδεσει το χειριστηριο του Playstation 3 επανω στην ταμπλετα με το προγραμμα (sysaxis controller) και πραγματικα ειναι αλλη αισθηση να παιζεις παιχνιδια ετσι!!!! (Θελει λιγο ψαξιμο και υπομονη για να τα σεταρεις) Υποστηριζει μεχρι και καποια usb χειριστηρια αλλα δεν εχω δοκιμασει τιποτε ακομα εννοειται.

 

Η μπαταρια ειναι φοβερη οντως και δεν ξεφορτιζει ευκολα παρολο που εχω παντα ανοιχτο wifi.

 

Επισης απο Flash support παρατηρησα μπαινωντας στο http://www.megatv.gr για να δω μια σειρα σε επαναληψη οτι ο εργοστασιακος browser δεν επαιζε και τοσο σωστα..

Με τον Dolphin Browser ομως ολα λειτουργουν τελεια! (Ο εργοστασιακος browser στο galaxy s2 παντως παιζει πιο καλα απο οτι του galaxy tab 10.1)

Edited by Dj_Blade

Ποτε θα πα ποτε θα παααρωωω την T28RS

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πιο πριν ότι δεν υποστηρίζει video π.χ. στο skype. Μιλάω με Αμερική με τον ξάδερφό μου και μου είναι απαραίτητο. Θα λυθεί κάποτε αυτό?

 

Όχι, πλέον υποστηρίζει κανονικά video skype call η ταμπλέτα (δηλ. το adroid). Και έχει τόσο βελτιωθεί το skype γενικά, που αν καλέσεις landline (μιλώ συχνά με Λονδίνο, σταθερό τηλέφωνο, έχοντας αγοράσει 10 € όλα και όλα) η ποιότητα είναι τολμώ να πω καλύτερη από το αν πάρω από σταθερό ΟΤΕ.

 

Επίσης να πω ότι έβγαλαν καινούργιο firmware που έλυσε το πρόβλημα που έγραφα παραπάνω (λάθος ΟΤΑ αναβάθμιση σε 3.2). Το πέρασα μέσω KIES/Mac. Το service της Samsung όμως είναι τραγικό. Σε ένα chat μόλις την προηγούμενη μέρα, ο τεχνικός τους στις ΗΠΑ μου έλεγε ότι δεν θα επιδιορθωθεί ποτέ ΟΤΑ και πρέπει να το στείλω πακέτο στις ΗΠΑ. Την επόμενη μέρα διαβάζω στα φόρουμ ότι βγήκε διορθωτικό firmware. Τι να πεις...

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι υπερ ικανοποιημενος και περιμενω σε καταστημα εντος ολιγων ημερων και τον ανταπτορα για usb.

Εννοείς ότι βρήκες τον αντάπτορα σε ελληνικό κατάστημα ή τον περιμένεις από το εξωτερικό;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι βρήκες τον αντάπτορα σε ελληνικό κατάστημα ή τον περιμένεις από το εξωτερικό;

 

ναι τον αυθεντικο ανταπτορα σε καταστημα εδω στη καλλιθεα

Ποτε θα πα ποτε θα παααρωωω την T28RS

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η off topic συζήτηση μεταφέρθηκε και κλειδώθηκε. Υπάρχουν άλλα thread για συγκριτικά συσκευών, εδώ ας επικεντρωθούμε αποκλειστικά στα της συσκευής του θέματος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι παιδιά.

Στο preview του tab http://www.myphone.gr/d/samsung/galaxy-tab.48/preview/

αναφέρει ότι η πίσω κάμερα είναι 3,15MP ενώ στο βίντεο που είναι ακριβώς από πάνω δείχνει στο 3.51 λεπτό ότι έχει 8MP. Τελικά τι ισχύει?

Και κάτι άλλο, το gps κάνει κανονικά πλοήγηση η θέλει να είσαι συνδεδεμένος σε δίκτυο?

Ευχαριστώ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα είναι 3+, κάτι τέτοιο. Οχτώ ήταν σε ένα άλλο μοντέλο, νομίζω το vodafone.

 

Δεν έχω δοκιμάσει να κάνω πλοήγηση με το gps... Δεν το χρησιμοποιώ βλέπεις, θα κοιτάξω να κάνω σήμερα και θα σου πω.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

3,15 λέει ότι είναι. Μπήκα το μεσημέρι στο site της samsung και αναφέρει το μοντέλο GT-P7100 με κάμερα 8MP και το μοντέλο GT-P7500 το μοντέλο με την 3,15MP κάμερα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...