Jump to content

Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όλα τέλεια και ωραία ακούγονται αλλά θα μας πει και κάποιος την αυτονομία της μπαταρίας του.
Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy Tab 10.1 Availability Update http://goo.gl/iga8A

 

Και γιατί μας ενδιαφέρει ο συγκεκριμένος; Κυκλοφορεί κανονικότατα εδώ και καιρό... :-P

 

Sent from my Galaxy Tab 10.1 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ειμαι και εγώ κάτοχος, απο εχθές, της ταμπλέτας. Ξέρει κάποιος γιατί στο skype δεν υποστηρίζει λειτουργία βίντεο?

1) Note 8

2) Note III

Link to comment
Share on other sites

το παλεψα κι εγω στο 10.1v του αδερφου μου με διαφορες εκδοσεις αλλα τζιφος.

μαλλον συμβαινει αυτο που λεει ο φιλος παραπανω

 

Sent from my GT-P1000

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

μολις πηρα το tab 10.1 απο multirama και παρολλο που στο site τους λεει οτι εχει επανω την 3.0 το μενου μεσα δειχνει οτι εχει την 3.1

 

ικανοποιημενος απο ολα...με τα κλασσικα μικροπροβληματακια που εχει και το galaxy s κινητο μου επομενως τα εχω συνηθισει

ακριβως τα ιδια πραγματα

σαν να εχω ενα ακομα μεγαλο κινητο

τις σελιδες τις διαβαζει σφαιρα στο ιντερνετ

το κουμπωσα πανω στο laptop χωρις kies χωρις τιποτα και το αναγνωρισε αμεσως σαν νεα συσκευη

ολα καλα μπορω να πω

κανενα παραπονο

φυσικα η μνημη 16gb δεν φτανει ουτε για ζητω και μαλιστα χωρις sd θυρα

 

ενα παραπονο ειναι κλασσικα πως δεν μπορω να δω το yahoo mail μου.και δεν εχει ουτε καν την εφαρμογη που υπαρχει για το κινητο.Για το tab δεν υπαρχει αυτη η εφαρμογη

 

Γενικα παντως πολυ καλο μηχανημα και παααρα πολυ γρηγορο και δεν μασαει με τιποτα οσες εφαρμογες και να ανοιξω ταυτοχρονα!

η μπαταρια με νορμαλ χρηση πρεπει να βγαζει ευκολα 3-4 μερες γιατι απο χθες το εχω ανοιχτο συνεχεια και το δουλευω αφου ειναι η πρωτη μερα του και περναω τα παντα και αυτη τη στιγμη ειμαι στο 68%....με φουλ χρηση και δοκιμες επι πολλες ωρες

Edited by alpapado
Link to comment
Share on other sites

το εχω εδω και δυο μερες.

 

τελειες εντυπωσεις

το ιντερνετ ειναι οσο σφαιρα ειναι και στο laptop...με λιγα λογια ειναι διαολεμενα γρηγορο

δεν υπαρχει κανενα lag (δηλαδη σε συγκριση με την τελεια αποκριση του ipad η διαφορα με το ζορι να ειναι 1-2% δηλαδη δεν γινεται καν αντιληπτη)

η οθονη ειναι καταπληκτικη σε καθαροτητα,φωτεινοτητα,αποκριση,contrast τα παντα

η μπαταρια απλα δεν παιζεται....2 μερες ανοικτο και με μπολικη δουλεια για να περαστουν ολα και αυτη τη στιγμη ειναι στο 48%...αρα κραταει ανετα 4-5 μερες σε νορμαλ χρηση

το λειτουργικο ολοιδιο με το galaxy s που εχω επομενως δεν με δυσκολεψε σε τιποτα απολυτως...αλλα νομιζω οτι και καποιος ασχετος με android θα τα βρει ολα πολυ ευκολα γιατι ειναι πολυ φιλικο

το usb κουμπωνει κατευθειαν στο laptop και το αναγνωριζει σαν εξωτερικο σκληρο με τη μια χωρις καμια αλλη διαδικασια

το kies κατ'εμε ειναι παντελως αχρηστο και πρεπει να αποφευγεται

ολα τα ηδη αγορασμενα προγραμματα που ειχα στο κινητο περνανε δωρεαν και στο tab χωρις να πρεπει να τα ξαναγορασω

γενικα ειναι μια καταπληκτικη αγορα...δεν εχω να πω τιποτα αρνητικο

τρομερη εντυπωση μου εχει κανει το ιντερνετ που ειναι πραγματικα σφαιρα!!!

Edited by alpapado
Link to comment
Share on other sites

το εχω εδω και δυο μερες.

 

τελειες εντυπωσεις

το ιντερνετ ειναι οσο σφαιρα ειναι και στο laptop...με λιγα λογια ειναι διαολεμενα γρηγορο

δεν υπαρχει κανενα lag (δηλαδη σε συγκριση με την τελεια αποκριση του ipad η διαφορα με το ζορι να ειναι 1-2% δηλαδη δεν γινεται καν αντιληπτη)

η οθονη ειναι καταπληκτικη σε καθαροτητα,φωτεινοτητα,αποκριση,contrast τα παντα

η μπαταρια απλα δεν παιζεται....2 μερες ανοικτο και με μπολικη δουλεια για να περαστουν ολα και αυτη τη στιγμη ειναι στο 48%...αρα κραταει ανετα 4-5 μερες σε νορμαλ χρηση

το λειτουργικο ολοιδιο με το galaxy s που εχω επομενως δεν με δυσκολεψε σε τιποτα απολυτως...αλλα νομιζω οτι και καποιος ασχετος με android θα τα βρει ολα πολυ ευκολα γιατι ειναι πολυ φιλικο

το usb κουμπωνει κατευθειαν στο laptop και το αναγνωριζει σαν εξωτερικο σκληρο με τη μια χωρις καμια αλλη διαδικασια

το kies κατ'εμε ειναι παντελως αχρηστο και πρεπει να αποφευγεται

ολα τα ηδη αγορασμενα προγραμματα που ειχα στο κινητο περνανε δωρεαν και στο tab χωρις να πρεπει να τα ξαναγορασω

γενικα ειναι μια καταπληκτικη αγορα...δεν εχω να πω τιποτα αρνητικο

τρομερη εντυπωση μου εχει κανει το ιντερνετ που ειναι πραγματικα σφαιρα!!!

 

ισως το μοναδικο αρνητικο ειναι το κλασσικο προβλημα με το yahoo που ενω στο galaxy s το ελυσα με το καταλληλο προγραμμα, για το tab δεν υπαρχει αυτο το προγραμματακι και λιγο βασανιζομαι

 

Συμφωνώ εν μέρει. Πράγματι ο browser είναι πολύ γρήγορος και οι σελίδες ανοίγουν όπως στο pc με flash support. Αλλά σε σχεση με το ipad2, υπολείπεται στην αίσθηση του scrolling. Το ipad είναι πιο smooth. Σε όλα τα άλλα πιστεύω πως είναι καλύτερο, ενώ και η μπαταρία του είναι πολύ καλή (ισως να υπολείπεται λίγο απο του ipad).

Για εμένα είναι αρκετά σπαστικό που το skype δεν υποστηρίζει βίντεο κλήση.

Εχει να προτεινει κάποιος καμιά καλή θήκη?

1) Note 8

2) Note III

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ικανοποιημένος. Μονο μεγαλο προβλημα για μενα οτι οταν προσπαθω να παιξω mkv (με διαφορους player π.χ. rockplayer ) δεν αντεχει το software decoding (hardware λεει οτι δεν μπορει να κανει) και ουσιαστικα δεν παιζει (σπασιματα, προβλμα συγχρονισμου εικονας ηχου) Δεν ξερω αν σε αλλους παιζει κανονικα και φταινε τα widgets.

 

Βλεπω να ψιλοζοριζεται καποιες στιγμες, αλλα οχι παντα και οχι ενοχλητικα(ισως να φταινε τα widgets). Στο internet δεν πολυπαιζει ο Opera, o Mozilla μου φανηκε πολυ καλυτερος, αλλα και παλι καποια μικροπραγματα δεν παιζουν οπως στο PC, αναλογα με το site. Μπαταρια πολυ καλη, 3G συνδεση ΟΚ. To PC το ειδε μονο μετα την εγκατασταση του Kies. Μετα ολα ΟΚ

 

Για επαγγελματικη χρηση με συγχρονισμο ημερολογιου/επαφων/mail με τον εταιρικο exchange server, ακομα και για task με xtra app, ολα καλα και μαλιστα ενω το facebook κοβεται απο τον εταιρικο Proxy το social hub παιζει.

 

Τεραστιο πλεονεκτημα θεωρω την συνδeση με flash drives και SD cards (δεν ξερω αν υπαρχει η δυνατοτητα στο ipad). Περιμενω να μου ρθει ο adapator απο Κινα. Ειναι πολυ σημαντικο να μπορεις να παρεις αρχεια που εχει καποιος σε ενα flash drive αλλα και να μπορεις να ξεφορτωσεις φωτο στις διακοπες π.χ. και φυσικα να μπορεις να τις δεις σε καλυτερη οθονη απο αυτη της φωτογραφικης. Υπαρχει μαλιστα και app για RAW φωτο της Canon.

 

Θηκη εχω αυτης της Samsung αλλα αμεσω μου ξεκολλησε ενα απο τα λαστιχα που εχει στην βαση ωστε να στεκεται υπο γωνια για θεαση video. Μονο θετικο της οτι δεν το παχαινει. Θα κοιταξω και για κατι σε δερμα

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ικανοποιημένος. Μονο μεγαλο προβλημα για μενα οτι οταν προσπαθω να παιξω mkv (με διαφορους player π.χ. rockplayer ) δεν αντεχει το software decoding (hardware λεει οτι δεν μπορει να κανει) και ουσιαστικα δεν παιζει (σπασιματα, προβλμα συγχρονισμου εικονας ηχου) Δεν ξερω αν σε αλλους παιζει κανονικα και φταινε τα widgets.

 

Αυτό είναι αδυναμία του Tegra 2, συμβαίνει δηλαδή σε όλες τις συσκευές που έχουν Tegra 2.

Βασικά, ο Tegra 2 δεν μπορεί να παίξει αρχεία Full HD mkv σε "High profile" (Η.264), κρατώντας συγχρονισμένο τον ήχο. Έτσι είτε τα παίζει χωρίς ήχο σε hardware encoding, είτε με πολλά "σπασίματα" σε software encoding.

Εγώ δεν το έψαξα και πολύ, αφού έτσι κι αλλιώς στην οθόνη 1280x800 του tablet η προβολή ταινιών σε ανάλυση Full hd δεν έχει νόημα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το έψαξα και πολύ, αφού έτσι κι αλλιώς στην οθόνη 1280x800 του tablet η προβολή ταινιών σε ανάλυση Full hd δεν έχει νόημα...

 

Σωστά, απλά βαριέμαι να μετατρέπω τις Mkv σε avi.

 

Ηρθε και το σετάκι usb/sd card adapter απο την Κορέα, οποτε τωρα εχω και επεκτασιμότητα αλλα και φορητότητα με PC, φωτογραφική και άλλα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις τον browser και πηγαίνεις Ρυθμίσεις ->Για προχωρημένους ->Ενεργοποίηση προσθέτων και επιλέγεις "Πάντα" ή "Κατ' απαίτηση".

Με το "Κατ' απαίτηση" δεν θα ανοίγουν τα flash αλλά στη θέση του καθενός θα εμφανίζεται ένα πράσινο βελάκι που μόλις το πατήσεις θα ενεργοποιείται μόνο το συγκεκριμένο flash αντικείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις τον browser και πηγαίνεις Ρυθμίσεις ->Για προχωρημένους ->Ενεργοποίηση προσθέτων και επιλέγεις "Πάντα" ή "Κατ' απαίτηση".

Με το "Κατ' απαίτηση" δεν θα ανοίγουν τα flash αλλά στη θέση του καθενός θα εμφανίζεται ένα πράσινο βελάκι που μόλις το πατήσεις θα ενεργοποιείται μόνο το συγκεκριμένο flash αντικείμενο.

 

Όλα ανοίγουν, όχι μόνο αυτό που επιλεγείς.

 

Sent from my GT-P7500 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω πάρει από eBay το galaxy tab 10.1 limited edition.Αυτό που έδωσε η Google σε ένα συνέδριο της. Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί σήμερα ενώ το είχα για φόρτιση αυτό δεν μπαίνει καθόλου στο πρόγραμμα του; Ανοίγει το tab και μόλις δείξει το σήμα της Samsung ξανά κάνει πάλι την ίδια διαδικασία συνέχεια… Το έχει κάνει πολλές φορές αλλά μετά από παρατεταμένο πάτημα του Power κάνει reboot και μπαίνει μια χαρά στο πρόγραμμα του. Αλλά σήμερα έχει μουλαρώσει και δεν μπαίνει… Καμιά ιδέα;
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω πάρει από eBay το galaxy tab 10.1 limited edition.Αυτό που έδωσε η Google σε ένα συνέδριο της. Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί σήμερα ενώ το είχα για φόρτιση αυτό δεν μπαίνει καθόλου στο πρόγραμμα του; Ανοίγει το tab και μόλις δείξει το σήμα της Samsung ξανά κάνει πάλι την ίδια διαδικασία συνέχεια… Το έχει κάνει πολλές φορές αλλά μετά από παρατεταμένο πάτημα του Power κάνει reboot και μπαίνει μια χαρά στο πρόγραμμα του. Αλλά σήμερα έχει μουλαρώσει και δεν μπαίνει… Καμιά ιδέα;

 

Παιδια κανεις δεν ξερει κατι γι'αυτο?Πως κανεις hard reset στο tab σε περιπτωση που δεν μπορει να κανει boot;Εχω δοκιμασει ολους τους συνδυασμους των πληκτρων (power+vol up η down) αλλα πουθενα δεν βγαζει επιλογη για reset....

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολουσ σας, ειμαι και γω κατοχοσ ενως samsung galaxy tablet 10.1.εχω ενα μικρο προβλημα και θα ηθελα αν γνωριζετε να μου πειτε..εχω κατεβασει μια ταινια και ανοιγω το mx player αλλα οταν παιζει η ταινια δεν μου την ανοιγει σε ολη την οθονη αλλα αφηνει στο κατω μερος την μπαρα των ειδοποιησεων να φαινεται.μπορουμε να ανοιγει σε ολη την οθονη η ταινια χωρισ να φαινεται η μπαρα κατω κατω??οταν ανοιγω you tube video μου ανοιγει κανονικα σε ολη την οθονη χωρις μπαρα απο κατω.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, αν το αγοράσω από Pixmania θα έχει κάποια διαφορά (ελληνικό μενού, πληκτρολόγιο κ.τ.λ.) από το να το πάρω από κάποιο ελληνικό κατάστημα.
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, αν το αγοράσω από Pixmania θα έχει κάποια διαφορά (ελληνικό μενού, πληκτρολόγιο κ.τ.λ.) από το να το πάρω από κάποιο ελληνικό κατάστημα.

Εξαρτάται ποιο μοντέλο και για ποια χώρα προορίζεται. Το γενικό ευρωπαϊκό xeu πάντως έχει ελληνικά κανονικά. Μια προειδοποίηση ομως... Μην πάρεις από το pixmania, θα είσαι πολύ τυχερός αν τελικά σου έρθει. Τραγική εταιρεία.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να ενεργοποιησω μια καρτα sim στο samsung galaxy tablet 10.1.ενω την βαζω στην θυρα και την αναγνωριζει και μου δειχνει και σημα μαλιστα δε ξερω πως κανω κληση.πρπει να κατεβασω κανενα αpps απο το market?οταν παιρνω απο αλλο κινητο προσ την συσκευη του tablet μου δε χτυπαει τιποτα.χρειαζομαι την βοηθεια σας
Link to comment
Share on other sites

το παρελαβα και εγω σημερα...τελειο ειναι και σε μεγεθος super.

η μπαταρια ποση ωρα σας κραταει γενικα??

εχετε βρει καμια θηκη που να κουμπωνει στο qwerty χωρις

να χρειαζεται να την βγαλεις γιατι η δικια του δεν χωραει.

ευχαριστω!!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να ενεργοποιησω μια καρτα sim στο samsung galaxy tablet 10.1.ενω την βαζω στην θυρα και την αναγνωριζει και μου δειχνει και σημα μαλιστα δε ξερω πως κανω κληση.πρπει να κατεβασω κανενα αpps απο το market?οταν παιρνω απο αλλο κινητο προσ την συσκευη του tablet μου δε χτυπαει τιποτα.χρειαζομαι την βοηθεια σας

 

δεν μπορεις να κανεις κληση απο το 10ιντσο.

μονο για ιντερνετ μπορεις να χρησιμοποιησεις την θυρα 3g.

 

Sent from my GT-P1000

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...