Jump to content

Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρεπιπτόντως, μήπως ξέρει κανείς εαν πάρω μια κάρτα double sim (και καλά για να έχεις δυο sim με το ίδιο νούμερο), μπορώ να τη χρησιμοποιώ ταυτόχρονα με το κινητό μου στο Galaxy Tab?

 

Thanks

δεν μπορεις να κανεις κληση απο το 10ιντσο.

μονο για ιντερνετ μπορεις να χρησιμοποιησεις την θυρα 3g.

 

Sent from my GT-P1000

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παρεπιπτόντως, μήπως ξέρει κανείς εαν πάρω μια κάρτα double sim (και καλά για να έχεις δυο sim με το ίδιο νούμερο), μπορώ να τη χρησιμοποιώ ταυτόχρονα με το κινητό μου στο Galaxy Tab?

 

Thanks

 

Μπορείς να το κάνεις αυτό που λες, το εχω δοκιμάσει. Βέβαια υπήρχαν φορές που το τηλέφωνο δεν δεχόταν κλήσεις, προφανώς όταν χρησιμοποιούσε τα data η ταμπέλα να δημιουργούσε πρόβλημα στο κινητό. Κάτι που δεν ισχύει όταν οι κάρτες μπουν σε δύο κινητά.

Μπορεί να μην υποστηρίζει κλήση αλλά μπορείς να στείλεις sms.

Sent from my GT-P7500 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μια μικρή βοήθεια:

Δεν μπορώ να το κάνω να συνεργαστεί με ένα Mac Mini με Lion. Θέλω απλά να το δεί σαν σκληρό

Το συνδέω με kies κλπ και συγχρονίζει, αλλά USB mount δεν κάνει. Έψαξα αλλά δεν βρήκα λύση, εαν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα

Ψήνομαι να το αγοράσω .. θέλω όμως να σιγουρευτώ για κάποια πράγματα

1) Δεν θα βάλω κάρτα sim μέσα. Θα έχω πρόβλημα ή πρέπει οπωσδήποτε να βάλω κάρτα sim ? και αν ναι αν βάλω μια sim αλλακαρτ χωρίς μονάδες θα είναι οκ?

2) Η χρήση του θα είναι μόνο για internet με wifi και video. Υποθέτω ότι λειτουργεί και χωρίς να βάλω internet από την Vodafone πχ. Σωστά?

3) Μπορώ να συνδέσω έναν λογαριασμό gmail που έχω και στο κινητό μου? Ή θα πρέπει να συνδέσω διαφορετικό λογαριασμό (σαν αρχικό λογαριασμό για το μαρκετ). Γίνετε?

4) Αν γίνετε το 3 τότε όσες εφαρμογές έχω αγορασμένες και είναι στο κινητό μου θα μπορέσω να τις βάλω και στο tablet?

 

Όποιος μπορέσει ας μου λύση αυτές τις απορίες γιατί είμαι έτοιμος να το αγοράσω.

Link to comment
Share on other sites

Ψήνομαι να το αγοράσω .. θέλω όμως να σιγουρευτώ για κάποια πράγματα

1) Δεν θα βάλω κάρτα sim μέσα. Θα έχω πρόβλημα ή πρέπει οπωσδήποτε να βάλω κάρτα sim ? και αν ναι αν βάλω μια sim αλλακαρτ χωρίς μονάδες θα είναι οκ?

Το ΤΑΒ λειτουργεί άψογα και χωρίς κάρτα SIM. Επίσης, αν βάλεις κάρτα από οποιοδήποτε καρτοκινητό, πάλι λειτουργεί έστω και χωρίς υπόλοιπο μονάδων.

 

2) Η χρήση του θα είναι μόνο για internet με wifi και video. Υποθέτω ότι λειτουργεί και χωρίς να βάλω internet από την Vodafone πχ. Σωστά?

Ναι, έτσι όπως τα λες είναι.

 

3) Μπορώ να συνδέσω έναν λογαριασμό gmail που έχω και στο κινητό μου? Ή θα πρέπει να συνδέσω διαφορετικό λογαριασμό (σαν αρχικό λογαριασμό για το μαρκετ). Γίνετε?

Από την στιγμή που έχεις λογαριασμό gmail, θα συνδεθείς με αυτόν κατά την πρώτη ενεγοποίηση της συσκευής, και έτσι θα μπαίνεις και στο market. Αν πάλι θέλεις να φτάξεις άλλον λογαριασμό gmail, κανένα πρόβλημα.

 

4) Αν γίνετε το 3 τότε όσες εφαρμογές έχω αγορασμένες και είναι στο κινητό μου θα μπορέσω να τις βάλω και στο tablet?

Νομίζω πως έτσι είναι, δεν χρειάζεται να ξαναπληρώσεις για ήδη αγορασμένες εφαρμογές, από την στιγμή που θα μπαίνεις στο market με τον ίδιο λογαριασμό gmail που είχες και στο κινητό. Πρόσεξε όμως το θέμα της συβατότητας των εφαρμογών με την οθονάρα του ΤΑΒ αλλά και με την έκδοση android (3.1) που τρέχει.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα

Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Ψήνομαι να το αγοράσω .. θέλω όμως να σιγουρευτώ για κάποια πράγματα

1) Δεν θα βάλω κάρτα sim μέσα. Θα έχω πρόβλημα ή πρέπει οπωσδήποτε να βάλω κάρτα sim ? και αν ναι αν βάλω μια sim αλλακαρτ χωρίς μονάδες θα είναι οκ?

Το ΤΑΒ λειτουργεί άψογα και χωρίς κάρτα SIM. Επίσης, αν βάλεις κάρτα από οποιοδήποτε καρτοκινητό, πάλι λειτουργεί έστω και χωρίς υπόλοιπο μονάδων.

 

2) Η χρήση του θα είναι μόνο για internet με wifi και video. Υποθέτω ότι λειτουργεί και χωρίς να βάλω internet από την Vodafone πχ. Σωστά?

Ναι, έτσι όπως τα λες είναι.

 

3) Μπορώ να συνδέσω έναν λογαριασμό gmail που έχω και στο κινητό μου? Ή θα πρέπει να συνδέσω διαφορετικό λογαριασμό (σαν αρχικό λογαριασμό για το μαρκετ). Γίνετε?

Από την στιγμή που έχεις λογαριασμό gmail, θα συνδεθείς με αυτόν κατά την πρώτη ενεγοποίηση της συσκευής, και έτσι θα μπαίνεις και στο market. Αν πάλι θέλεις να φτάξεις άλλον λογαριασμό gmail, κανένα πρόβλημα.

 

4) Αν γίνετε το 3 τότε όσες εφαρμογές έχω αγορασμένες και είναι στο κινητό μου θα μπορέσω να τις βάλω και στο tablet?

Νομίζω πως έτσι είναι, δεν χρειάζεται να ξαναπληρώσεις για ήδη αγορασμένες εφαρμογές, από την στιγμή που θα μπαίνεις στο market με τον ίδιο λογαριασμό gmail που είχες και στο κινητό. Πρόσεξε όμως το θέμα της συβατότητας των εφαρμογών με την οθονάρα του ΤΑΒ αλλά και με την έκδοση android (3.1) που τρέχει.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα

 

Ακριβώς όπως τα είπε ο apostolidisathan, με την πρόσθεση ότι το 4 είναι σίγουρα έτσι.

Επίσης να πω ότι εκτός αν το παίρνεις με κάποια επιδότηση, αυτό που ζητάς είναι το wifi-only P7510, και όχι το P7500, που είναι πιό ακριβό χωρίς (για σένα) λόγο.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

μολις πηρα το tab 10.1 απο multirama και παρολλο που στο site τους λεει οτι εχει επανω την 3.0 το μενου μεσα δειχνει οτι εχει την 3.1

 

ικανοποιημενος απο ολα...με τα κλασσικα μικροπροβληματακια που εχει και το galaxy s κινητο μου επομενως τα εχω συνηθισει

ακριβως τα ιδια πραγματα

σαν να εχω ενα ακομα μεγαλο κινητο

τις σελιδες τις διαβαζει σφαιρα στο ιντερνετ

το κουμπωσα πανω στο laptop χωρις kies χωρις τιποτα και το αναγνωρισε αμεσως σαν νεα συσκευη

ολα καλα μπορω να πω

κανενα παραπονο

φυσικα η μνημη 16gb δεν φτανει ουτε για ζητω και μαλιστα χωρις sd θυρα

 

ενα παραπονο ειναι κλασσικα πως δεν μπορω να δω το yahoo mail μου.και δεν εχει ουτε καν την εφαρμογη που υπαρχει για το κινητο.Για το tab δεν υπαρχει αυτη η εφαρμογη

 

Γενικα παντως πολυ καλο μηχανημα και παααρα πολυ γρηγορο και δεν μασαει με τιποτα οσες εφαρμογες και να ανοιξω ταυτοχρονα!

η μπαταρια με νορμαλ χρηση πρεπει να βγαζει ευκολα 3-4 μερες γιατι απο χθες το εχω ανοιχτο συνεχεια και το δουλευω αφου ειναι η πρωτη μερα του και περναω τα παντα και αυτη τη στιγμη ειμαι στο 68%....με φουλ χρηση και δοκιμες επι πολλες ωρες

 

φιλε μου,εχει εφαρμογη για το yahoo email στο market,πως δεν την βρηκες.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα: στο Polaris Ofiice δεν μπορω να κανω login με το box.net account μου για να αποθηκευω τα αρχεια στο cloud... Εχει καταφερει κανεις να το κανει να δουλεψει;
Link to comment
Share on other sites

μολις αποφασισα να το παρω αλλα στην ερευνα που εκανα μπερδευτηκα . Μηπως μπορειτε να μου εξηγησετε ποια η διαφορα των παρακατω ΄

 

http://viewitem.eim.ebay.gr/Samsung-Galaxy-Tab-101-GTP7510-White-WiFi-16GB-101inch-Android-31-Tablet/180733420487/item

 

http://viewitem.eim.ebay.gr/SAMSUNG-GALAXY-TAB--16GB-101-TABLET-WHITE-101/110757811979/item

 

http://viewitem.eim.ebay.gr/BNIB-SAMSUNG-GALAXY-TAB-101-P7510-WiFi-16GB-BLACK-/290602522246/item

:)
Link to comment
Share on other sites

μολις αποφασισα να το παρω αλλα στην ερευνα που εκανα μπερδευτηκα . Μηπως μπορειτε να μου εξηγησετε ποια η διαφορα των παρακατω ΄

 

http://viewitem.eim.ebay.gr/Samsung-Galaxy-Tab-101-GTP7510-White-WiFi-16GB-101inch-Android-31-Tablet/180733420487/item

 

http://viewitem.eim.ebay.gr/SAMSUNG-GALAXY-TAB--16GB-101-TABLET-WHITE-101/110757811979/item

 

http://viewitem.eim.ebay.gr/BNIB-SAMSUNG-GALAXY-TAB-101-P7510-WiFi-16GB-BLACK-/290602522246/item

 

Aπολύτως καμία ως προϊόν, εκτός από το ότι το τελευταίο είναι μαύρο, και ο πωλητής τραγικός κλέφτης. :p Επίσης, το 2ο δεν είναι καινούριο, αλλά επιδιορθωμένο από τον κατασκευαστή. Από τα 3 λοιπόν, συνιστώ το πρώτο :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

μολις αποφασισα να το παρω αλλα στην ερευνα που εκανα μπερδευτηκα . Μηπως μπορειτε να μου εξηγησετε ποια η διαφορα των παρακατω ΄

 

http://viewitem.eim.ebay.gr/Samsung-Galaxy-Tab-101-GTP7510-White-WiFi-16GB-101inch-Android-31-Tablet/180733420487/item

 

http://viewitem.eim.ebay.gr/SAMSUNG-GALAXY-TAB--16GB-101-TABLET-WHITE-101/110757811979/item

 

http://viewitem.eim.ebay.gr/BNIB-SAMSUNG-GALAXY-TAB-101-P7510-WiFi-16GB-BLACK-/290602522246/item

 

Απλά κάνω μια παρατήρηση αν και ήδη θα την ξέρεις ... το μοντέλο που κοιτάς ΔΕΝ είναι το 3G. Είναι το μοντέλο που έχει ΜΟΝΟ wi-fi.

 

Και για άλλους φίλους που δεν το ξέρουν:

Το μοντέλο P7510 είναι ΜΟΝΟ με wi-fi.

Το μοντέλο P7500 είναι και wi-fi και 3G.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.εχω το samsung galaxy tablet p7500 και εχω κατεβασει yahoo app.μπορω να στελνω μνμ μια χαρα αλλα πως μπορω ομως να κανω video call????γνωριζει κανενασ?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.εχω το samsung galaxy tablet p7500 και εχω κατεβασει yahoo app.μπορω να στελνω μνμ μια χαρα αλλα πως μπορω ομως να κανω video call????γνωριζει κανενασ?

 

Με το skype. To yahoo δεν κάνει video calls.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Με το skype. To yahoo δεν κάνει video calls.

 

στο p7500 νομιζω το skype δεν κανει βιντεοκληση.ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος.

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

στο p7500 νομιζω το skype δεν κανει βιντεοκληση.ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος.

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

 

Σε διορθώνω :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο τσάκ να το πάρω αλλά με προβληματίζουν 2-3 πραγματάκια και θα ήθελα την γνώμη σας!

 

1) Η έκδοση android 4.0 . Δεν είναι σίγουρο πως η Σάμσουνγκ θα το αναβαθμίσει και σκέφτομαι μήπως είναι βλακεία να πάρω τώρα τάμπλετ. Ίσως θα πρέπει να το τρενάρω λίγο για να βγεί κάτι με την νέα έκδοση, ή η σάμσουνγκ να το αναβαθμίσει.

 

2) Πως την παλεύετε χωρίς υποδοχή για usb & memory stick? Με ανταπτοράκι γίνεται η δουλειά ή είναι δύσχρηστο???

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε να προτείνετε κάτι για πρόγραμμα offline navigation για το galaxy tab ????

Το καλύτερο που έχω δει είναι το Sygic Aura: https://market.android.com/details?id=com.sygic.aura για στεριά...

...και αυτό: https://market.android.com/details?id=it.navionics.singleAppEurope για θάλασσα ;)

 

Είμαι στο τσάκ να το πάρω αλλά με προβληματίζουν 2-3 πραγματάκια και θα ήθελα την γνώμη σας!

 

1) Η έκδοση android 4.0 . Δεν είναι σίγουρο πως η Σάμσουνγκ θα το αναβαθμίσει και σκέφτομαι μήπως είναι βλακεία να πάρω τώρα τάμπλετ. Ίσως θα πρέπει να το τρενάρω λίγο για να βγεί κάτι με την νέα έκδοση, ή η σάμσουνγκ να το αναβαθμίσει.

 

2) Πως την παλεύετε χωρίς υποδοχή για usb & memory stick? Με ανταπτοράκι γίνεται η δουλειά ή είναι δύσχρηστο???

 

1) Πράγματι δεν είναι σίγουρη η αναβάθμιση από τη Samsung (για το 10.1v δεν έχει βγει επισήμως ούτε η 3.1).

Όμως πιστεύω ότι θα βγει η 4.0 ως custom rom, αφού πολλοί developers ασχολούνται με το tablet.

 

2) Προς το παρόν μου είναι αρκετή η μνήμη του tablet. Σίγουρα με τον αντάπτορα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα, αφού δεν θα είναι απαραίτητος ο υπολογιστής ως "διαμεσολαβητής" μεταξύ εξωτερικής αποθήκευσης και tablet.

Ο αντάπτορας έχει βγει από τον Ιούλιο στο εξωτερικό και στοιχίζει περίπου 30 ευρώ, αλλά δεν τον έχω δει ακόμη σε ελληνικό κατάστημα.

Γενικά έχω ακούσει ότι έχει κάποιες ασυμβατότητες με σκληρούς με format NTFS, οι οποίες επίσης διορθώνονται με custom roms ή kernels.

Link to comment
Share on other sites

Κάνω λάθος ή το sygic χρειάζεται ανοικτό το wifi για να δουλέψει ;;; Στο δρόμο δεν μπορεί να έχει wifi χωρίς σύνδεση

 

δεν χρειαζετε το wifi.

 

Sent from my GT-P1000

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σίγουρο πως η Σάμσουνγκ θα το αναβαθμίσει και σκέφτομαι μήπως είναι βλακεία να πάρω τώρα τάμπλετ. Ίσως θα πρέπει να το τρενάρω λίγο για να βγεί κάτι με την νέα έκδοση, ή η σάμσουνγκ να το αναβαθμίσει.

 

Έστειλα mail στη Samsung, σχετικά με τη αναβάθμιση σε Ice Cream Sandwich & ιδού η απάντηση:

 

Σχετικά με το αίτημά σας, προς το παρόν δεν υπάρχει επίσημη ενημέρωση σχετικά με την αναβάθμιση της συσκευής Tab 10.1 (GT-P7500).

Φυσικά και ενδέχεται να δεχτεί την αναβάθμιση Ice Cream Sandwich όταν αυτή κυκλοφορήσει στην Ελλάδα.

Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα mail στη Samsung, σχετικά με τη αναβάθμιση σε Ice Cream Sandwich & ιδού η απάντηση:

 

Σχετικά με το αίτημά σας, προς το παρόν δεν υπάρχει επίσημη ενημέρωση σχετικά με την αναβάθμιση της συσκευής Tab 10.1 (GT-P7500).

Φυσικά και ενδέχεται να δεχτεί την αναβάθμιση Ice Cream Sandwich όταν αυτή κυκλοφορήσει στην Ελλάδα.

 

http://galaxytablife.com/2011/10/samsung-confirms-android-4-0-ice-cream-sandwich-for-galaxy-tab-10-1/

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος μου πηρε ενα P7500 απο Σιγκαπουρη και θελει ελληνικο μενου. Μπορω με καποιο τροπο να του περασω καποια ελληνικη επισημη ROM?

Samsung Galaxy Nexus

AOKP Jelly Bean - Franco.kernel

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...