Jump to content

Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πράγματι, η λειτουργία τηλεφωνικών κλήσεων είναι κλειδωμένη από το λειτουργικό.

Προσπαθούν ήδη στο XDA να την ξεκλειδώσουν...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σχημάτισα αρνητική εντύπωση για το tablet αυτό.

 

Σε όσα εκθεσιακά δοκίμασα η ανταπόκριση της οθόνης ήταν τραγική. Απίστευτο lag στο scrolling. Στο ένα μάλιστα έκανα και επανεκκίνηση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

 

Κρίμα γιατί ψάχνω για tablet και ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το ipad.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σχημάτισα αρνητική εντύπωση για το tablet αυτό.

 

Σε όσα εκθεσιακά δοκίμασα η ανταπόκριση της οθόνης ήταν τραγική. Απίστευτο lag στο scrolling. Στο ένα μάλιστα έκανα και επανεκκίνηση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

 

Κρίμα γιατί ψάχνω για tablet και ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το ipad.

 

Δεν είναι τόσο τραγικα όσο τα παρουσιάζεις, ίσος να μην είναι σαν το ipad αλλά δεν είναι χάλια και εγώ ανάμεσα σε αυτα τα δύο ήμουν αλλά με χαλαγαν πολύ οι περιορισμοί στο ipad.

 

Sent from my GT-P7500 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο τραγικα όσο τα παρουσιάζεις, ίσος να μην είναι σαν το ipad αλλά δεν είναι χάλια και εγώ ανάμεσα σε αυτα τα δύο ήμουν αλλά με χαλαγαν πολύ οι περιορισμοί στο ipad.

 

Sent from my GT-P7500 using Tapatalk

 

Όχι, είναι τόσο χάλια δυστυχώς.

 

Δεν μπορεί μια συσκευή να κοστίζει 600€ και να έχει τέτοιο lag. Είναι απαράδεκτο. Όταν δίνεις τόσα χρήματα έχεις και τις ανάλογες απαιτήσεις.

 

Το μόνο android tablet που δεν είχε καθυστέρηση ήταν το LG με την οθόνη των 8,9".

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Κάτι πρέπει να γίνεται με αυτά τα εκθεσιακά που λέτε ότι είναι χάλια...

Σ' εμένα η απόκριση είναι ταχύτατη και κατά την πλοήγηση στα μενού και από άποψη ευαισθησίας της οθόνης.

(Όπως για παράδειγμα φαίνεται σ'αυτό το review:

). Edited by spyrsa
Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εμένα μου φάνηκε τραγική η απόκριση και η ομαλότητα κίνησης της οθόνης (αυτός ήταν και ο λόγος που δεν το αγόρασα ενώ γι αυτό πήγα), θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτό το πρόβλημα λύνεται με κάποια αναβάθμιση λειτουργικού ή όχι.

Πάντως επειδή τα δοκίμασα όλα είναι φανερή η υστέρησή του έναντι των ipad, xoom και lg στην οθόνη. Δεν ξέρω αν το εκθεσιακό όντως φοράει την έκδοση 3.0 όπως γράφει και το καρτελάκι και αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο. Είναι όμως σημαντικό γιατί μιλάμε για ένα μηχάνημα αφής. Η εικόνα που έχουμε όμως όσοι το πιάσαμε στα χέρια μας σε κάποιο κατάστημα δεν συμβαδίζει με αυτήν όσων το αγόρασαν. Γι αυτό ρωτάω αν είναι θέμα έκδοσης ή απλά ο καθένας μας έχει διαφορετικές απαιτήσεις από ένα τέτοιο μηχάνημα (που και αυτό λογικό είναι).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εμένα μου φάνηκε τραγική η απόκριση και η ομαλότητα κίνησης της οθόνης (αυτός ήταν και ο λόγος που δεν το αγόρασα ενώ γι αυτό πήγα), θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτό το πρόβλημα λύνεται με κάποια αναβάθμιση λειτουργικού ή όχι.

Πάντως επειδή τα δοκίμασα όλα είναι φανερή η υστέρησή του έναντι των ipad, xoom και lg στην οθόνη. Δεν ξέρω αν το εκθεσιακό όντως φοράει την έκδοση 3.0 όπως γράφει και το καρτελάκι και αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο. Είναι όμως σημαντικό γιατί μιλάμε για ένα μηχάνημα αφής. Η εικόνα που έχουμε όμως όσοι το πιάσαμε στα χέρια μας σε κάποιο κατάστημα δεν συμβαδίζει με αυτήν όσων το αγόρασαν. Γι αυτό ρωτάω αν είναι θέμα έκδοσης ή απλά ο καθένας μας έχει διαφορετικές απαιτήσεις από ένα τέτοιο μηχάνημα (που και αυτό λογικό είναι).

Για να καταλάβεις αν ήταν η 3.0 ή η 3.1, είναι απλό:

Δες το παραπάνω βίντεο που λέω, το οποίο δείχνει το tablet με την 3.1

και αυτό το βίντεο που το δείχνει με την 3.0:

και προσπάθησε να θυμηθείς ποιο έμοιαζε με το λειτουργικό του εκθεσιακού.

Την απόκριση σ' αυτά τα βίντεο πως την βλέπεις;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δοκίμασα εγώ στο κατάστημα του πλαισίου στο Σύνταγμα είχε την 3.1 σίγουρα με το touchwiz της Samsung.

 

Μακάρι να συμπεριφερόταν όπως αυτό στο βίντεο. Αυτά τα review είχα δει και εντυπωσιάστηκα.

 

Δυστυχώς αυτό που είδα στην πραγματικότητα με απογοήτευσε.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Η ελλειψη δυνατοτητας τηλεφωνικων κλησεων ειναι σημαντικη για μενα.Δεν θα το παρω,εχω το P1000,αν δεν προστεθει η δυνατοτητα αυτη
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν υπάρχει lag! :)

 

Πάντως εγώ όπου το είδα είχε lag, και το τελευταίο είχε σίγουρα την 3.1 πάνω. Βέβαια το πόσο ενοχλητικό είναι αυτό για τον καθένα μας είναι μάλλον υποκειμενικό.

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος ενός καινούργιου λευκού. Δεν έχω εμπειρία από tablets. Προς το παρόν με έχει αφήσει πολύ ικανοποιημένο η εμπειρία και σίγουρα δε διαπιστώνω καθόλου lag, χωρίς πάντως να έχω προσθέσει τίποτα στη συσκευή πέρα από αυτά που έχει από μόνη της.
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε επιτέλους πριν λίγες ώρες, με την τζάμπα θήκη της Samsung, που παραδόξως μ'αρέσει :)

Φορτίζει τώρα, και όταν γυρίσω σπίτι θα αρχίσω να παίζω... πρώτη δουλειά, root :) Δεύτερη δουλειά, το να φορτώσω τα Angry birds με όλα μου τα ρεκόρ από το τηλέφωνο :lol:

 

Eυτυχώς το root είναι γελοία υπόθεση στο tab...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε επιτέλους πριν λίγες ώρες, με την τζάμπα θήκη της Samsung, που παραδόξως μ'αρέσει :)

Φορτίζει τώρα, και όταν γυρίσω σπίτι θα αρχίσω να παίζω... πρώτη δουλειά, root :) Δεύτερη δουλειά, το να φορτώσω τα Angry birds με όλα μου τα ρεκόρ από το τηλέφωνο :lol:

 

Eυτυχώς το root είναι γελοία υπόθεση στο tab...

 

Τζάμπα θήκη;;;

 

Sent from my GT-P7500 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ήταν προσφορά από εκεί που το παρήγγειλα.

http://www.samsung.com/us/mobile/galaxy-tab-accessories/EFC-1B1NBEGSTA

 

Πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής :) Ενθουσιασμένος θα έλεγα... Από το tab το στέλνω αυτό ;) Έχει και ελληνικά, δεν το περίμενα :) :)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ήταν προσφορά από εκεί που το παρήγγειλα.

http://www.samsung.com/us/mobile/galaxy-tab-accessories/EFC-1B1NBEGSTA

 

Πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής :) Ενθουσιασμένος θα έλεγα... Από το tab το στέλνω αυτό ;) Έχει και ελληνικά, δεν το περίμενα :) :)

 

Ε τι μας το κρύβεις!! Από που το παρήγγειλες;

 

Και για να τελειώνουμε με το θέμα του lag, προσωπικά πως σου φαίνεται, έχει;

 

Όχι εάν σε πειράζει, αλλά αν αντικειμενικά υπάρχει.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Ε τι μας το κρύβεις!! Από που το παρήγγειλες;

 

Και για να τελειώνουμε με το θέμα του lag, προσωπικά πως σου φαίνεται, έχει;

 

Όχι εάν σε πειράζει, αλλά αν αντικειμενικά υπάρχει.

 

Από το Argos στο Λονδίνο (εκεί μένω), αλλά η προσφορά τελείωσε προχθες.

Για το θέμα του lag... δε βλέπω τίποτα (ακόμα). Έχει σαφώς λιγότερη καθυστέρηση από τα μοντέλα που έπιασα σε μαγαζιά πάντως. Τα οποία είχαν την ίδια καθυστέρηση με το Transformer.

 

Το έχω μια μέρα και δεν έχω εγκαταστήσει σχεδόν τίποτα, οπότε δε μπορώ να σου πω ακόμα με σιγουριά. Όσο έχω δει μέχρι τώρα, lag δεν έχει. Η οθόνη έχει πολύ καλή απόκριση. Μπορεί να το συγκρίνεις με το ipad, αλλά εκείνο έχει μόνο εικονίδια. Αν μπεις στις εφαρμογές, κινείται το ίδιο γρήγορα. Και όπως πάντα στα android, εξαρτάται από το τι widgets θα βάλεις, υποθέτω.

 

To internet είναι απίστευτα γρήγορο, σαν τον υπολογιστή μου. Δεν είχα πρόβλημα με καμία σελίδα μέχρι τώρα, αν και δεν είχα χρόνο χθες να το "σκίσω", θα ασχοληθώ περισσότερο το σαβ/κο. Έχει ελληνικά παντού, και στο πληκτρολόγιο και στο swype.

 

Aν θες τέλεια απόκριση, πάρε ipad. Το android ας πούμε δεν κάνει την περιστροφή οθόνης το ίδιο καλά, π.χ. αν το γυρίσεις τελείως ανάποδα, κάνει την περιστροφή σε 2 κινήσεις των 90 μοιρών. Ενώ το ipad γυρνάει ολόκληρο. Αν σε ενοχλούν τέτοιες λεπτομέρειες, οκ. Δε θα το συνεχίσω γιατί ξεφεύγουμε προς τους Διαξιφισμούς.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ήταν προσφορά από εκεί που το παρήγγειλα.

http://www.samsung.com/us/mobile/galaxy-tab-accessories/EFC-1B1NBEGSTA

 

Πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής :) Ενθουσιασμένος θα έλεγα... Από το tab το στέλνω αυτό ;) Έχει και ελληνικά, δεν το περίμενα :) :)

 

Εγώ την αγόρασα extra. Είναι λίγο ακριβή αλλά είναι καλή.

 

Sent from my GT-P7500 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα κι εγω πριν απο 2 μερες, σε ασπρο χρωμα. Απο αυτο γραφω τωρα. Αψογο μηχανημα, ποιοτικο σαν κατασκευη, αριστη οθονη σε θεματα αποικονησης, αναλυσης και αποκρισης, ταχυτατο σερφαρισμα. Εβαλα και μια καρτα cosmote μεσα και μου εκανε εντυπωση οτι οι ρυθμισεις για 3G internet υπηρχαν ηδη και δεν χρειαστηκε να κανω κατι.
Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το αγόρασα σε λευκό από Vodafone με Android 3.1, πριν μία βδομάδα και είμαι πολύ ευχαριστημένος!

Καταπληκτική οθόνη, άσωτη μπαταρία και πολύ γρήγορο!

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...