Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον δεν διευκρίνησα σωστά: λύνοντας το πρώτο (λήψη frame κατά το video recording) επιλύεται και το δεύτερο (φωτογραφία χωρίς πρόβλημα από την εμπρός κάμερα).

Αν το αφήσω έξω πρώτο θα υπάρχει και πρόβλημα στην φωτογραφία από την εμπρός κάμερα.

 

Σε αυτήν την περίπτωση Στράτο θα τα θυσίαζα και τα δύο, με την προϋπόθεση βέβαια ότι δε θα θίγεται η δυνατότητα χρήσης της μπροστινής κάμερας για video calling ή skype κλπ.

Μια όμως άλλη ιδέα θα ήταν η εξής: αφού μιλάμε για 3mb ram και επειδή πολλοί δεν θα καταλάβουν την διαφορά μπορείς να κάνεις την κανονική έκδοση του kernel σου με αυτές τις δύο δυνατότητες και να τις αφαιρέσεις από την έκδοση bm. Νομίζω πως αυτό θα ήταν το πιο λογικό καθώς στην έκδοση bm έτσι κι αλλιώς οι χρήστες έχουν συνηθίσει να θυσιάζουν δυνατότητες της κάμερας για εξοικονόμηση ram (εκτός βέβαια από τον Νίκο που θα ήθελε να μην υπάρχει καθόλου κάμερα αλλά περισσότερη ram :lol:).

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μάλλον δεν διευκρίνησα σωστά: λύνοντας το πρώτο (λήψη frame κατά το video recording) επιλύεται και το δεύτερο (φωτογραφία χωρίς πρόβλημα από την εμπρός κάμερα).

Αν το αφήσω έξω πρώτο θα υπάρχει και πρόβλημα στην φωτογραφία από την εμπρός κάμερα.

Καλα θα ηταν να δουλευαν ολα,τα 3 mb που λες οτι θα χαθουν με αυτον τον τροπο νομιζω οτι ειναι πολυ μικρο νουμερο.
Link to comment
Share on other sites

Καλα θα ηταν να δουλευαν ολα,τα 3 mb που λες οτι θα χαθουν με αυτον τον τροπο νομιζω οτι ειναι πολυ μικρο νουμερο.

 

Το ίδιο πιστεύω κι εγώ, εάν ήταν 9-10 δεν θα άξιζε, αλλά 3 mb δεν είναι πολλά ;-)

 

Επίσης, ελπίζω να συνεχίσεις να μας δίνεις και την έκδοση χωρίς το voodoo color. Για μένα ήταν ο μόνος λόγος που δεν χρησιμοποιούσα το semaphore !

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να επιβεβαιώσει ότι αυτό "έπαιζε" σε προηγούμενες ROM?

Πάντως με την έκδοση που πρόκειται να βγει προσεχώς (2.5.0 ?) δεν υπάρχει το πρόβλημα, καθώς και η δυνατότητα λήψης φωτογραφίας ή καλύτερα λήψης ενός frame κατά τη διάρκεια εγγραφής video.

 

FYI: Σε JVT + 2.4sc η μπροστά βγάζει κανονικά φωτό.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1) Έκανα nandroid backup το sgs A

2) Έβαλα το backup στο sgs B*

3) Κάνω restore στο Β (Πόση ώρα κάνει; ...είναι ήδη 5'. κόλλησε;;;)

4) Θα επαναφέρω το efs του Β

5) Θα αλλάξω το google account

 

Μετά πως θα καθαρίσω όλα τα data αλλά όχι τα settings???

 

*(ήδη είχα κάνει nandroid backup και το sgs Β μπας και χρειαστεί να το επαναφέρω)

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι εννοείς με το να καθαρίσεις τα data αλλά όχι τα settings. Ποια data θέλεις να καθαρίσεις;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ: Έχω 2 ίδια sgs. Ένα δικό μου και ένα της γυναίκας μου. Αφού στήσω το ένα, με εφαρμογές, ρυθμίσεις, κλπ, πως μπορώ να πάρω τα πάντα με "μια κίνηση" και να τα φορτώσω στο άλλο, ώστε να αποφύγω την όλη διαδικασία και στο δεύτερο? Θέλω να τα έχω ακριβώς ίδια! Η μόνη διαφορά είναι ότι στο δεύτερο θα πάω μετά και θα αλλάξω το google account.

 

Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει;

- Αν πάει κάτι στραβά καταστρέφεται το κινητό ή μπορώ να το επαναφέρω όπως ήταν πριν?

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ (???)

("B": κινητό στόχος)

1) Στο "Β": Backup και restore το efs του Β κινητού με copy - paste?

2) Στο "Α": Nandroid backup του Α κινητού από cwm -> backup? Που το σώζει?

3) Στο "Β": Copy-Paste το Nandroid Backup του "Α" στο "Β".

4) Στο "Β": Wipe everything από cwm.

5) Στο "Β": Restore στο "Β" το Nandroid Backup του "Α"

6) Στο "Β": Boot. Replace efs. Reboot

Αυτό εννοείτε???

 

ΥΓ1: Το nandroid backup το κάνεις restore σε οποιαδήποτε συσκευή, ότι και να έχεις πειράξει, και επανέρχονται τα πάντα όπως πριν? Έχει κίνδυνο? Υπάρχει οδηγός?

ΥΓ2: Εμφανίστηκαν και δύο φίλοι που δεν πολυασχολούνται και θέλουν, αν δουλέψει στο κιν της γυναίκας μου, να το κάνω και στα δικά τους, οπότε θα με βοηθήσει πολύ να μην χάσω ώρες...

1) Έκανα nandroid backup το sgs A

2) Έβαλα το backup στο sgs B*

3) Κάνω restore στο Β (Πόση ώρα κάνει; ...είναι ήδη 5'. κόλλησε;;;)

4) Θα επαναφέρω το efs του Β

5) Θα αλλάξω το google account

 

Μετά πως θα καθαρίσω όλα τα data αλλά όχι τα settings???

 

*(ήδη είχα κάνει nandroid backup και το sgs Β μπας και χρειαστεί να το επαναφέρω)

Τελικά ΔΕΝ δουλεύει

Κόλλησε στο βήμα (3). Συγκεκριμένα δεν μπορούσε καν να κάνει mount διότι partition table του Β ήταν διαφορετικό από του Α! ...έπρεπε να το είχα σκεφτεί.

Συνεχίζω με κλασσική μέθοδο odin

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα δεν μπορούσε καν να κάνει mount διότι partition table του Β ήταν διαφορετικό από του Α!

 

Ποια ήταν η διάφορα δηλαδή?

Στο ένα ειχες 512 pit και στο άλλο 803?..

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Ποια ήταν η διάφορα δηλαδή?

Στο ένα ειχες 512 pit και στο άλλο 803?..

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Προσπάθησα να κάνω το Β όπως ακριβώς το Α με γρήγορο τρόπο:

Στο Α είχα XW1.

Στο Β είχα CM7.

Μόλις έκανα restore το nandroid backup του Α στο Β, το Β ποτέ δεν ξεκίνησε, αλλά κόλλησε. Έβγαλα μπαταρία, πήγα σε cwm και είδα ότι έλεγε unknown στην προσπάθεια να κάνει mount την internal sdcard ...λεπτομέρειες δεν θυμάμαι. Έκανα repartition με odin και όλα καλά, μάλιστα πλέον ξαναβλέπω τα παλαιά αρχεία που είχα στην sdcard!

Edited by ilpara
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα.ειμαι εδω κ καιρο με μια 2.3.3 που φλασαρα μεσω odin κ λεω να αναβαθμιστω κ γω!

σκεφτομαι μετα απο ερευνα στα τελευταια ποστ μεταξυ jw1 η jvu.εχω μπερδευτει λιγακι γιαυτο ηθελα να δω τι προτεινετε!

επισης περασω τη νεα ρομ μεσω cwm θα χασω αρχεια,τηλ κ εφαρμογες απο τη συσκευη;

Τελος οταν λετε nandroid backup εννοειτε το backup που κανω μεσω cwm;

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να κάνω το Β όπως ακριβώς το Α με γρήγορο τρόπο:

Στο Α είχα XW1.

Στο Β είχα CM7.

Μόλις έκανα restore το nandroid backup του Α στο Β, το Β ποτέ δεν ξεκίνησε, αλλά κόλλησε. Έβγαλα μπαταρία, πήγα σε cwm και είδα ότι έλεγε unknown στην προσπάθεια να κάνει mount την internal sdcard ...λεπτομέρειες δεν θυμάμαι. Έκανα repartition με odin και όλα καλά, μάλιστα πλέον ξαναβλέπω τα παλαιά αρχεία που είχα στην sdcard!

 

Δεν μπορείς να κανείς restore μια Gingerbread πάνω από CM. Πρώτα απ' όλα έχουν διαφορετικό σύστημα αρχείων. Φλασάρεις με Odin την Gingerbread (με repartition) και μετά κανείς restore το backup.

 

Καλησπερα κ απο μενα.ειμαι εδω κ καιρο με μια 2.3.3 που φλασαρα μεσω odin κ λεω να αναβαθμιστω κ γω!

σκεφτομαι μετα απο ερευνα στα τελευταια ποστ μεταξυ jw1 η jvu.εχω μπερδευτει λιγακι γιαυτο ηθελα να δω τι προτεινετε!

επισης περασω τη νεα ρομ μεσω cwm θα χασω αρχεια,τηλ κ εφαρμογες απο τη συσκευη;

Τελος οταν λετε nandroid backup εννοειτε το backup που κανω μεσω cwm;

 

Η JVU είναι η πιο καινούργια με στοιχεία από την ICS (και καλά). Η JW1 είναι η αμέσως προηγούμενη και η καλύτερη που έχω βάλει μέχρι τώρα.

Πως θα την περάσεις μέσω CWM; Αν εννοείς με την έκδοση του Perka τότε νομίζω ότι δεν θα τα χάσεις αλλά κατά πάσα πιθανότητα το κινητό σου δεν θα λειτουργεί όσο γρήγορα θα λειτουργούσε αν θα έκανες factory reset πριν και μετά την εγκατάσταση. Σου προτείνω πάντως να φλασάρεις με Odin.

Ναι, αυτό εννοούμε με το nandroid backup.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Μάκη για το tip για Heimdall. Τελικά δεν ήταν τόσο εύκολο όσο νόμιζα να κάνεις ένα tar για odin.

Συγνώμη αν επαναλαμβάνομαι ή είναι λίγο άσχετο με το Θέμα του thread αλλά μήπως γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρώ μόνο τον stock kernel της XXJVU για odin (.tar.md5) για να μπορώ να γίνω unroot ξανά;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Μάκη για το tip για Heimdall. Τελικά δεν ήταν τόσο εύκολο όσο νόμιζα να κάνεις ένα tar για odin.

Συγνώμη αν επαναλαμβάνομαι ή είναι λίγο άσχετο με το Θέμα του thread αλλά μήπως γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρώ μόνο τον stock kernel της XXJVU για odin (.tar.md5) για να μπορώ να γίνω unroot ξανά;

 

Καλημέρα Κοσμά. Αν ο heimdall δεν σε βολεύει έχω μια άλλη ιδέα. Ρίξε μια ματιά σε αυτήν την εφαρμογή που σου δίνει τη δυνατότητα να εγκαταστήσεις το zImage από το κινητό σου.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Thanks Μάκη φαίνεται καλό και εύκολο. Απο ότι κατάλαβα εκτός απο .tar και .zip δέχεται και καθαρό zImage αρχείο....

άρα για να συνοψίσω : κάνω απανοτά extract την stock rom να πάρω το zImage το οποίο περνάω όπως είναι στην internal sd του κινητού και το ανοίγω με το SGS kernel flasher;

 

Θα μπορούσα αυτό το καθαρό αρχείο zImage αν το ζιπάρο σαν update.zip να το τρέξω με CWM ως flash update ή ως flash kernel;

(όταν λέω CWM αναφέρομαι στην εφαρμογή που εγκαταστάθηκε (όπως η εφαρμογή Tweaks) μαζί με το CF-root όχι σε recovery mode)

Link to comment
Share on other sites

Thanks Μάκη φαίνεται καλό και εύκολο. Απο ότι κατάλαβα εκτός απο .tar και .zip δέχεται και καθαρό zImage αρχείο....

άρα για να συνοψίσω : κάνω απανοτά extract την stock rom να πάρω το zImage το οποίο περνάω όπως είναι στην internal sd του κινητού και το ανοίγω με το SGS kernel flasher;

 

Θα μπορούσα αυτό το καθαρό αρχείο zImage αν το ζιπάρο σαν update.zip να το τρέξω με CWM ως flash update ή ως flash kernel;

(όταν λέω CWM αναφέρομαι στην εφαρμογή που εγκαταστάθηκε (όπως η εφαρμογή Tweaks) μαζί με το CF-root όχι σε recovery mode)

 

σε update.zip δεν είναι τόσο απλό, όπως επίσης και το flash zip from sdcard λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο. Ως flash kernel μπορεί και να γίνει δεν είμαι σίγουρος και δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά αν ήθελα να φλασάρω κέρνελ θα το έκανα από το SGS kernel flasher.

 

Απλά πες μου σε παρακαλώ τον λόγο που θες να βάλεις στοκ κέρνελ? Δε θες να είσαι root? Το root δε θα φύγει αν φλασάρεις στοκ κέρνελ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις άφοβα τον τελευταίο semaphore (2.4.0) και οχι δεν θα σβηστούν τα αρχεία σου (φτάνει να το κάνεις σωστά, δεν τον οδηγό στην πρώτη σελίδα του παρόντος θέματος)
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τον CF σε jvu αλλά είναι πολύ αργος οπότε επιστρέφω στον semaphore. Αν και δεν κατάλαβα διαφορά ανάμεσα στον απλό και τον sc
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τον CF σε jvu αλλά είναι πολύ αργος οπότε επιστρέφω στον semaphore. Αν και δεν κατάλαβα διαφορά ανάμεσα στον απλό και τον sc

 

καλησπερα εννοεις σε XXJVU?

και εγω τον εβαλα τον cf παλι ..περιμενω τον νεο semaphore για να λειτουργουν τα παντα.

μονο στα benchmark καταλαβαινεις διαφορα.εσυ που το καταλαβες?εισαι rfs ή ext4?

Link to comment
Share on other sites

Ext4. Εκτός ότι το εχω μόνιμα @1200 αλλά και στα 1000 ο semaphore είναι αισθητά πιο γρήγορος και οχι μόνο στα bench
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια,αφου ο sema δεν εχει τετοια επιλογη,πως κανουμε πλεον το συστημα EXT4;

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια,αφου ο sema δεν εχει τετοια επιλογη,πως κανουμε πλεον το συστημα EXT4;

 

Εδω θα βρεις το ext4 tools

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα λεω σημερα να κανω την αναβαθμιση σε jw1 αλλα δεν μπορω να κανω επαναφορα και διαγραφη δεδομενων... παταω την επιλογη κανει επανεκινηση σε system recovery και μ λεει rfs format failed και data wipe failed. τι συμβαινει??
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα λεω σημερα να κανω την αναβαθμιση σε jw1 αλλα δεν μπορω να κανω επαναφορα και διαγραφη δεδομενων... παταω την επιλογη κανει επανεκινηση σε system recovery και μ λεει rfs format failed και data wipe failed. τι συμβαινει??

 

Kάντο από το μενού του cwm recovery και όχι από το μενού των ρυθμίσεων του τηλεφώνου.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

δεν με προλαβες:( φλασαρα χωρις να κανω φορματ και μολις τωρα μου ανοιξε το κινητο. μου βγαζει μηνυματα το ενα μετα το αλλο οτι υπηρξε μη αναμενομενη διακοπη της εφαρμογης ταδε για ολες τις εφαρμογες που εχω εγκατεστημενες και κολλαει... παντελης αποτυχια... τωρα δεν εχω cwm. πρεπει να φλασαρω το semaphore για να κανω φορματ?

ενταξει μετα την αναβαθμιση κανει επαναφορα χωρις cwm. σαν καινουριο ειναι προς το παρον

Edited by ticker1510
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...