Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ δες: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1433179

 

Κάτι άλλο που παρατήρησα με την JVU είναι ότι μου ανοίγει σε κάθε κλήση την ανοιχτή ακρόαση. Ακόμα και με το Viber... Σαν να είναι default η ανοιχτή ακρόαση.. :wacko:

 

Oταν σε καλουν ή οταν καλεις ;

 

σε εμενα λειτουργει κανονικα παντως....

Edited by apsogos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν,

 

Φοράω τον συνδυασμό rom XXJVU + semaphore 2.4.0. Παρατήρησα κάτι και θέλω να τσεκάρω αν είναι bug της XXJVU ή κάτι πάει στραβά με το σετάρισμα του κινητού μου.

 

Στην εφαρμογή της κάμερας όλα πάνε καλά όταν φωτογραφίζω με την πίσω κάμερα. Όταν όμως τη γυρίσω στην μπροστινή και φωτογραφίσω τον εαυτό μου τότε η εφαρμογή κολλάει και πρέπει να την κλείσω με την διαχείριση εργασιών. Και φυσικά δεν έχει αποθηκευτεί πουθενά η φωτογραφία. Έλεγξα τα παρακάτω:

1) Δεν παίζει ρόλο αν ορίζω ως χώρο αποθήκευσης την sd card ή την ext sd card.

2) Η εφαρμογή της κάμερας δεν έχει data ή cache για να σβήσω.

3) Το πρόβλημα δεν λύνεται ούτε με wipe cache + dalvik + fix permissions από recovery.

 

Αν μπορείτε τσεκάρετε αν έχετε το ίδιο πρόβλημα.

Και σε μενα το ιδιο συμβαινει...μαλλον φταιει ο semaphore διοτι με stock και cf root που ειχα πριν δεν γινοταν...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια,οσοι ειχατε fc,ειχατε ολοι τo Boeffla-Mod ?

 

Εγώ το εχω περάσει αλλά δεν εχω το παραμικρό θέμα. Δοκίμασε κανείς thunderbold σε jvu? Σε μένα ενώ το περνάει κανονικά όταν τρέχεις το script sqlite_optimize δε βρίσκει πρόσβαση στα data και βγάζει error. Εχω τη jvu σε ext4

Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε μόνο ένα, όπως είπα, στην πρώτη κλήση. Και από mod-θέμα...μόνο το δικό σου :p.

 

 

 

Χεχε! Εντάξει το δικό μου δεν επηρεάζει το phone.apk εκτός αν περάσατε το no increasing ringtone. Αλλά και πάλι κάνεις (ούτε εγώ) δεν είχε τέτοιο θέμα (όλο και κάποιος θα το είχε γράψει)!!

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το Voodoo control application, θα το χρειαστείς για το voodoo sound (ελπίζω να έχεις ακούσει voodoo sound - με ακουστικά :) )

 

Edit: Συγνώμη, μόλις τώρα είδα ότι η ερώτηση απαντήθηκε...

 

Ναι Voodoo control εννοούσα και για αυτό λέω ότι τώρα είναι τέλειο το κινητό.

Επίσης η διαθέσιμη μνήμη με την 2.4.0sc είναι περισσότερη απο την 2.3.0bm :happy:

Edited by nutrialex
http://mowned.com/sig/mybestmobiles.smart.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το εχω περάσει αλλά δεν εχω το παραμικρό θέμα. Δοκίμασε κανείς thunderbold σε jvu? Σε μένα ενώ το περνάει κανονικά όταν τρέχεις το script sqlite_optimize δε βρίσκει πρόσβαση στα data και βγάζει error. Εχω τη jvu σε ext4

 

Αυτό αν διαβάσεις τα πρώτα post θα δεις ότι πρέπει να γίνει!

Να πω για αυτα τα scripts μου δωσαν την εντύπωση ότι έκαναν δουλειά στην αρχή! Σήμερα τα έβγαλα για δοκιμή και παρατήρησα ότι το κινητό πάει το ίδιο ομαλά και γρήγορα με πριν (οπότε μάλλον ιδέα μου ήταν ότι βοηθάνε)!

Link to comment
Share on other sites

Ναι Voodoo control εννοούσα και για αυτό λέω ότι τώρα είναι τέλειο το κινητό.

Επίσης η διαθέσιμη μνήμη με την 2.4.0sc είναι περισσότερη απο την 2.3.0bm :happy:

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις περισσότερη μνήμη με την απλή έκδοση του Semaphore απ' ότι με την έκδοση bm.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να σας φανεί ενδιαφέρον , είναι συγκριτικά της νέας έκδοσης με 2 διαφορετικούς kernel Και 2 διαφορετικά benchmark

 

http://img201.imageshack.us/img201/8679/xxjvutest.th.jpg

Edited by apsogos
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να σας φανεί ενδιαφέρον , είναι συγκριτικά της νέας έκδοσης με 2 διαφορετικούς kernel Και 2 διαφορετικά benchmark

 

http://img201.imageshack.us/img201/8679/xxjvutest.th.jpg

 

Μήπως έχεις κάνει κάποιο λαθος στις τιμές του antutu μετά το overclocking?

 

Οπως και να έχει, υπάρχει λόγος που γενικά θα έχεις προσέξει ότι δεν αναφέρουμε τιμές quadrant, antutu και αλλων benchmarks. Είναι λίγο αναξιόπιστος τρόπος για να αξιολογήσεις την συσκευή σου.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κάνει κάποιο λαθος στις τιμές του antutu μετά το overclocking?

 

Οπως και να έχει, υπάρχει λόγος που γενικά θα έχεις προσέξει ότι δεν αναφέρουμε τιμές quadrant, antutu και αλλων benchmarks. Είναι λίγο αναξιόπιστος τρόπος για να αξιολογήσεις την συσκευή σου.

 

μετα το overclocking αλλα και πριν ολα ειναι σωστα συμφωνα με τις τιμες των προγραμματων.

 

Το antutu ειναι πιο σταθερο στα αποτελεσματα του γενικος παντως...

http://img265.imageshack.us/img265/8679/xxjvutest.th.jpg

 

διορθωθηκαν οι τιμες

Edited by apsogos
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το antutu σου έβγαλε ΑΚΡΙΒΩΣ τις ίδιες τιμές ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ δοκιμες πριν και μετά το overclock?

Συγνώμη αλλά αμφιβάλλω :)

To antutu μόνο που ανέβασες την συχνότητα, σου πρόσθεσε 300 στο score στα σίγουρα. Συν ότι βελτίωση παρατηρήθηκε στην συμπεριφορά του κινητού.

 

Edit: τώρα είδα ότι το διόρθωσες τελικα. Είπα και εγώ, μην ξεχάσουμε αυτά που ξέραμε!

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το antutu σου έβγαλε ΑΚΡΙΒΩΣ τις ίδιες τιμές ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ δοκιμες πριν και μετά το overclock?

Συγνώμη αλλά αμφιβάλλω :)

To antutu μόνο που ανέβασες την συχνότητα, σου πρόσθεσε 300 στο score στα σίγουρα. Συν ότι βελτίωση παρατηρήθηκε στην συμπεριφορά του κινητού.

 

Edit: τώρα είδα ότι το διόρθωσες τελικα. Είπα και εγώ, μην ξεχάσουμε αυτά που ξέραμε!

 

το antutu το βλεπω καιρο πολυ πιο σταθερο....αυτη η μικρη διαφορα που μπορει να παιζει στο antutu ειναι απο το μη σταθερο read/write των sd

Link to comment
Share on other sites

@Truckman-Πάρη, mico, apsogos, Ηρακλής.

 

Ευχαριστώ παιδιά. Οπότε ενημερώνουμε ότι ο semaphore 2.4.0 αφαιρεί στην XXJVU τη δυνατότητα λήψης φωτογραφίας από την μπροστινή κάμερα του κινητού. Δεν με απασχολεί γιατί ξέρω ότι ο Στράτος θα το φτιάξει. Εγώ θα παραμείνω στον semaphore μέχρι να βγάλει καινούργιο update.

 

@xenon2010

 

Δεν έχει κανένα θέμα το mod σου. Είχα κρατήσει nandroid backup πριν το περάσω και για δοκιμή το επανέφερα. Ακόμα άλλο ένα fc. Τώρα που το σκέφτομαι το μόνο που συνδέει τα δύο fc's είναι η τοποθεσία των κλήσεων. Μήπως έχει να κάνει και με την ποιότητα του σήματος; Who knows.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Παιδια χρειαζομαι τα φωτα σας για αλλη μια φορα...προκειται για ενα galaxy s που ειχα σκαλισει για λογαριασμου του αδερφου μου. Λοιπον με πηρε και μου ελεγε οτι το τηλεφωνο οταν αναβε την οθονη εκανε κατι κουλα συχνα πυκνα, δηλαδη οτι η οθονη αναβε και εσβηνε σαν να παταγες το κουμπι power. Του κινητου του ειχα περασει jw1 με semaphore 2.4.0 . Λοιπον του λεω να παει cwm να κανει wipe cache/dalvik cache μπας και στρωσει αλλα τα ιδια... Μετα αναγκαστηκα και τον εβαλα να κανει wipe data απο cwm κτλ και μαλλον το προβλημα εστρωσε ή δεν εχει προλαβει να εμφανιστει ξανα.. Εχω ομως ενα αλλο θεματακι. Μου λεει οτι οταν κατεβαζει την notofication bar, πανω που φαινονται τα toggles (wifi,bluetooth,gps,αθορυβο...) οτι οταν το κουμπι της δονησης/αθορυβου ειναι πρασινο τοτε ειναι στον ηχο κανονικα το κινητο ενω οταν ειναι το toggle γκρι (απενεργοποιημενο) τοτε ειναι στο αθορυβο και μου λεει οτι ετσι λειτουργουσε με την 2.3.3 παλια ενω στην 2.3.6 με jw1 ηταν αντιθετο πριν το wipe..Βεβαια δεν του εχω εμπιστοσυνη σε αυτο που λεει γιατι δεν εχει ιδεα απο αυτα και μπορει κανει λαθος. Τελοσπαντων για να μην σας κουραζω στην 2.3.6 jw1 αθορυβο ειναι οταν το toggle ειναι πρασινο (ενεργοποιημενο) ή γκρι (απενεργοποιημένο);

Και επισης πειτε μου αν εχετε και καποια ιδεα για το προβλημα, αν και εχω την αισθηση οτι πρεπει να ειναι απο τις σκ@το-εφαρμογες που παει και κατεβαζει.

Edited by nikos92
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

@Truckman-Πάρη, mico, apsogos, Ηρακλής.

 

Ευχαριστώ παιδιά. Οπότε ενημερώνουμε ότι ο semaphore 2.4.0 αφαιρεί στην XXJVU τη δυνατότητα λήψης φωτογραφίας από την μπροστινή κάμερα του κινητού. Δεν με απασχολεί γιατί ξέρω ότι ο Στράτος θα το φτιάξει. Εγώ θα παραμείνω στον semaphore μέχρι να βγάλει καινούργιο update.

 

@xenon2010

 

Δεν έχει κανένα θέμα το mod σου. Είχα κρατήσει nandroid backup πριν το περάσω και για δοκιμή το επανέφερα. Ακόμα άλλο ένα fc. Τώρα που το σκέφτομαι το μόνο που συνδέει τα δύο fc's είναι η τοποθεσία των κλήσεων. Μήπως έχει να κάνει και με την ποιότητα του σήματος; Who knows.

 

για το θεμα τις μπροστινης καμερας το κανει μονο στο semaphore αλλα τον αφηνω και εγω μεσα και περιμενω να δουμε τι μπορει να κανει ο Στρατος μας

Link to comment
Share on other sites

@Truckman-Πάρη, mico, apsogos, Ηρακλής.

 

Ευχαριστώ παιδιά. Οπότε ενημερώνουμε ότι ο semaphore 2.4.0 αφαιρεί στην XXJVU τη δυνατότητα λήψης φωτογραφίας από την μπροστινή κάμερα του κινητού. Δεν με απασχολεί γιατί ξέρω ότι ο Στράτος θα το φτιάξει. Εγώ θα παραμείνω στον semaphore μέχρι να βγάλει καινούργιο update.

 

Μπορεί κανείς να επιβεβαιώσει ότι αυτό "έπαιζε" σε προηγούμενες ROM?

Πάντως με την έκδοση που πρόκειται να βγει προσεχώς (2.5.0 ?) δεν υπάρχει το πρόβλημα, καθώς και η δυνατότητα λήψης φωτογραφίας ή καλύτερα λήψης ενός frame κατά τη διάρκεια εγγραφής video.

 

Το ερώτημα που έχω θέσει όμως και στο XDA (και υπάρχει και ένα poll στο semaphore.gr για όποιον ενδιαφέρεται) είναι αν θέλουμε αυτές τις δυνατότητες γιατί θα μας στοιχίσουν 3MB από την διαθέσιμη RAM.

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές μερές έβαλα την XXJVU και μετά flashara μέσω odin τον τελευταίο kernel του CF-root.

Καποιός φίλος σε κάποιο post νωρίτερα (έφαγα τον τόπο να το βρώ αλλα τίποτα) έκανε αναφορά για τον stock kernel της xxjvu (νομίζω είχε και ένα αρχείο zImage).

Επειδή στις οδηγίες για root εκεί που αναφέρει για το πως μπορεί να γίνει κάποιος ξανά unroot, αναφέρει δυο τρόπους : με flasharisma ξανά όλης της stock rom ή μόνο flasharisma του stock kernel θα ήθελα να ρωτήσω : αν flasharo ολόκληρη την rom θα χαθούν τα προγράμματα και οι ρυθμίσεις, σωστά;

επίσης ο stock kernel είναι το αρχείο zImage που περιέχεται στο CODE_I9000XXJVU_CL851880_REV03_user_low_ship.tar ;

μπορώ δηλαδή να κάνω extract μόνο αυτό το αρχείο(zImage) απο την stock rom και να το flasharo san PDA στο odin και να γίνω έτσι unroot;

Επίσης το αρχείο αυτό δεν έχει κάποια επέκταση, και επειδή ήδα ότι το odin δέχεται αρχεία με επέκταση .tar πρέπει να μετατραπεί(συμπιεστεί) το zImage σε zImage.tar ;

Σε windows πιο πρόγραμμα μπορεί να συμπιέσει σε tar; (νόμιζα ότι κάνει το winrar αλλά τώρα βλέπω ότι μόνο τα διαβάζει)..

 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το cf-root και γενικότερα με την JVU, απλά θέλω να μάθω αν τυχόν θελήσω κάποια στιγμή να γίνω unroot.

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά και για την βοήθεια με το θέμα του ελληνικού πληκτρολογίου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να επιβεβαιώσει ότι αυτό "έπαιζε" σε προηγούμενες ROM?

Πάντως με την έκδοση που πρόκειται να βγει προσεχώς (2.5.0 ?) δεν υπάρχει το πρόβλημα, καθώς και η δυνατότητα λήψης φωτογραφίας ή καλύτερα λήψης ενός frame κατά τη διάρκεια εγγραφής video.

 

Το ερώτημα που έχω θέσει όμως και στο XDA (και υπάρχει και ένα poll στο semaphore.gr για όποιον ενδιαφέρεται) είναι αν θέλουμε αυτές τις δυνατότητες γιατί θα μας στοιχίσουν 3MB από την διαθέσιμη RAM.

 

σε xxjvu 1000% σε xwjvz δεν θυμαμαι αν το δοκιμασα! μιλαω για το προβλημα με την μπροστινη καμερα

 

υ.γ.

 

εχω πολυ καλες ενυπωσεις απο την νεα xxjvu....το εχω ξεσκισει στις δοκιμες απο το πρωι...ας επιβεβαιωσουν και τα αλλα παιδια!

Edited by apsogos
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να επιβεβαιώσει ότι αυτό "έπαιζε" σε προηγούμενες ROM?

Πάντως με την έκδοση που πρόκειται να βγει προσεχώς (2.5.0 ?) δεν υπάρχει το πρόβλημα, καθώς και η δυνατότητα λήψης φωτογραφίας ή καλύτερα λήψης ενός frame κατά τη διάρκεια εγγραφής video.

 

Το ερώτημα που έχω θέσει όμως και στο XDA (και υπάρχει και ένα poll στο semaphore.gr για όποιον ενδιαφέρεται) είναι αν θέλουμε αυτές τις δυνατότητες γιατί θα μας στοιχίσουν 3MB από την διαθέσιμη RAM.

 

Στράτο δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω για προηγούμενες rom. Ως προς το ερώτημά σου, ως "δυνατότητες" αναφέρεσαι και στη λήψη φωτογραφίας από την μπροστινή κάμερα ή μόνο για τη λήψη frame του video; Γιατί το δεύτερο δεν με ενδιαφέρει καθόλου.

 

Πριν μερικές μερές έβαλα την XXJVU και μετά flashara μέσω odin τον τελευταίο kernel του CF-root.

Καποιός φίλος σε κάποιο post νωρίτερα (έφαγα τον τόπο να το βρώ αλλα τίποτα) έκανε αναφορά για τον stock kernel της xxjvu (νομίζω είχε και ένα αρχείο zImage).

Επειδή στις οδηγίες για root εκεί που αναφέρει για το πως μπορεί να γίνει κάποιος ξανά unroot, αναφέρει δυο τρόπους : με flasharisma ξανά όλης της stock rom ή μόνο flasharisma του stock kernel θα ήθελα να ρωτήσω : αν flasharo ολόκληρη την rom θα χαθούν τα προγράμματα και οι ρυθμίσεις, σωστά;

επίσης ο stock kernel είναι το αρχείο zImage που περιέχεται στο CODE_I9000XXJVU_CL851880_REV03_user_low_ship.tar ;

μπορώ δηλαδή να κάνω extract μόνο αυτό το αρχείο(zImage) απο την stock rom και να το flasharo san PDA στο odin και να γίνω έτσι unroot;

Επίσης το αρχείο αυτό δεν έχει κάποια επέκταση, και επειδή ήδα ότι το odin δέχεται αρχεία με επέκταση .tar πρέπει να μετατραπεί(συμπιεστεί) το zImage σε zImage.tar ;

Σε windows πιο πρόγραμμα μπορεί να συμπιέσει σε tar; (νόμιζα ότι κάνει το winrar αλλά τώρα βλέπω ότι μόνο τα διαβάζει)..

 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το cf-root και γενικότερα με την JVU, απλά θέλω να μάθω αν τυχόν θελήσω κάποια στιγμή να γίνω unroot.

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά και για την βοήθεια με το θέμα του ελληνικού πληκτρολογίου.

 

Δεν ξέρω πως μπορείς το zImage να το συμπιέσεις σε .tar για να το περάσεις με odin αλλά ξέρω ότι μπορείς να περάσεις το zImage ως έχει με την εφαρμογή Heimdall. Πληροφορίες εδώ.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Στράτο δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω για προηγούμενες rom. Ως προς το ερώτημά σου, ως "δυνατότητες" αναφέρεσαι και στη λήψη φωτογραφίας από την μπροστινή κάμερα ή μόνο για τη λήψη frame του video; Γιατί το δεύτερο δεν με ενδιαφέρει καθόλου.

 

Βασικά εννοούσα το δεύτερο. Δεν είχα δοκιμάσει ποτέ το πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εννοούσα το δεύτερο. Δεν είχα δοκιμάσει ποτέ το πρώτο.

 

OK τότε Στράτο. Όπως προείπα θεωρώ το δεύτερο άχρηστο, αυτό ψήφισα και στην ιστοσελίδα σου :).

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

OK τότε Στράτο. Όπως προείπα θεωρώ το δεύτερο άχρηστο, αυτό ψήφισα και στην ιστοσελίδα σου :).

 

 

Το ιδιο και απο μενα

Link to comment
Share on other sites

OK τότε Στράτο. Όπως προείπα θεωρώ το δεύτερο άχρηστο, αυτό ψήφισα και στην ιστοσελίδα σου :).

 

Το ιδιο και απο μενα

 

Μάλλον δεν διευκρίνησα σωστά: λύνοντας το πρώτο (λήψη frame κατά το video recording) επιλύεται και το δεύτερο (φωτογραφία χωρίς πρόβλημα από την εμπρός κάμερα).

Αν το αφήσω έξω πρώτο θα υπάρχει και πρόβλημα στην φωτογραφία από την εμπρός κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

εχω πολυ καλες ενυπωσεις απο την νεα xwjvu....το εχω ξεσκισει στις δοκιμες απο το πρωι...ας επιβεβαιωσουν και τα αλλα παιδια!

 

Μάλλον θα εννοείς την XXJVU.

Δεν έχω βρει να υπερέχει πουθενά έναντι των άλλων εκδόσεων και ειδικά της JW1. Εμένα μου έχει κάνει και ένα περίεργο θέμα με την οθόνη κάνα δυο φορές που ξαφνικά μειωνόταν η φωτεινότητα της στο ελάχιστο και δεν λειτουργούσε η αφή εκτός και αν πάταγες κάποιο από τα κουμπιά αφής ή το κεντρικό και έτσι επανερχόταν όπως ήταν πριν.

Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι είναι τελείως πρόχειρη η δουλειά στην XXJVU από την Samsung και την έδωσε μόνο και μόνο για να κοπάσει η θύελλα που είχε ξεκινήσει με την απόφαση της να μην δώσει την ICS. Καλύτερα να έδινε την JW1 που είναι η καλύτερη Rom που έχω βάλει.

Εκεί καταντήσαμε, να είναι οι leaked καλύτερες από τις official!

 

Βασικά εννοούσα το δεύτερο. Δεν είχα δοκιμάσει ποτέ το πρώτο.

 

Ποιός τραβάει φωτογραφίες κατά την διάρκεια εγγραφής βίντεο; Είναι τελείως άχρηστο κατά την δική μου άποψη.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...