Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι σαν αυτό που λες το root. Σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις πράγματα που σαν απλός user δεν μπορείς.

Πιο εύκολο για να γίνεις root είναι να βάλεις τον Semaphore και μετά να κατεβάσεις την εφαρμογή Superuser από το market.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δηλαδη το CF root δεν προτεινεται για καποιον οχι εντελνως αρχαριο αλλα ουτε και ψαγμενο/ειδικο ??
:superman:
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία είναι πιο απλή με τον Semaphore και επιπλέον θα έχεις και άλλα πρόσθετα όπως BLN, Voodoo Color and Sound, OC/UV και άλλα. Το root ουσιαστικά βάζοντας Semaphore γίνεται με CF-Root.

Όπως βλέπεις οι περισσότεροι αυτόν βάζουνε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1112908&page=615

εδω ειναι η εκδοση του semaphore χωρις το voodoo color για οποιον ενδιαφερεται

ενα ευχαριστω απο εμενα στοv στρατο γι αυτη την εκδοση,το περιμενα καιρο

Επιτελους!!Μου αρεσει πολυ ο semaphore σαν κερνελ αλλα αυτο το voodoo color μου ειχε σπασει τα νευρα καθως οτι reset στα defaults και να του κανεις ποτε δεν ερχεται το χρωμα στα επιπεδα του stock kernel,απεφευγα πολλες φορες να τον βαλω μονο και μονο γι αυτο το λογο.

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία είναι πιο απλή με τον Semaphore και επιπλέον θα έχεις και άλλα πρόσθετα όπως BLN, Voodoo Color and Sound, OC/UV και άλλα. Το root ουσιαστικά βάζοντας Semaphore γίνεται με CF-Root.

Όπως βλέπεις οι περισσότεροι αυτόν βάζουνε.

Eυχαριστω! Να ρωτησω και κατι αλλο , υπαρχoυν θετικα ή αρνητικα μεταξυ του semaphore και του CF-Root ? Δηλαδη πως να το πω... Ας πουμε το semaphore εχει τα ταδε χαρακτηριστικα ενω το cf τα δείνα χαρακτηριστικα! Συγνωμη αν φαινεται εντλως χαζη ερωτηση απλα θελω να μαι βεβαιος πριν κανω το οτιδηποτε :O

επισης η διαφορα της bm με την αλλη ειναι μονο το : Η bm έκδοση σου δίνει παραπάνω μνήμη αλλά δεν γίνεται εγγραφή βίντεο σε 720p ?

Edited by CHIEF
:superman:
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα το root γίνεται με CF-Root και με τον Semaphore. Προσωπικά δεν έχω βρει κάτι αρνητικό στον Semaphore. Η διαφορά της κανονικής έκδοσης από την bm είναι μόνο αυτή που έγραψες.

Ότι και να κάνεις μπορείς να το αλλάξεις μετά φλασάροντας από την αρχή οπότε μην φοβάσαι να δοκιμάσεις.

Εγώ στην θέση σου θα άλλαζα και rom και θα έβαζα την 2.3.6.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω! Να ρωτησω και κατι αλλο , υπαρχoυν θετικα ή αρνητικα μεταξυ του semaphore και του CF-Root ? Δηλαδη πως να το πω... Ας πουμε το semaphore εχει τα ταδε χαρακτηριστικα ενω το cf τα δείνα χαρακτηριστικα! Συγνωμη αν φαινεται εντλως χαζη ερωτηση απλα θελω να μαι βεβαιος πριν κανω το οτιδηποτε :O

επισης η διαφορα της bm με την αλλη ειναι μονο το : Η bm έκδοση σου δίνει παραπάνω μνήμη αλλά δεν γίνεται εγγραφή βίντεο σε 720p.

 

Το cf root σου δίνει μόνο root τίποτα παραπάνω- είναι πιο κοντά στον stock. Ο semaphore, εκτός από root, σου δίνει αλλαγή στα χρώματα, bln, δυνατότητα overclock και πολλά αλλά...

Edit: με πρόλαβες superuser...

Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα semaphore !!!!

 

http://img545.imageshack.us/img545/6193/sshot2ep.png

 

εγινε σε ενα λεπτο ολη η διαδικασια, το κινητο εκανε μονο του reboot και μεσα στο εφαρμογες εχω μια εφαρμογη semaphore !!!

Eιμαι κομπλε ??? Εκανα καλα που εκλεισα το odin ???? :X περιμενα κανα λεπτο αλλα δεν εβλεπα να κανει κατι ... ειδα οτι το τηλεφωνο εκανε και reboot !!

:superman:
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις την εφαρμογή Semaphore πάει να πει ότι είσαι εντάξει.

Είναι διαδικασία δευτερολέπτων το πέρασμα του Semaphore.

Κατέβασε την εφαρμογή Superuser από το market και δεν θέλεις τίποτα άλλο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πάρα πολυ !

Να σαι καλα για το tutorial σου επισης!!!

Εβαλα και το voodoo control και εβγαλα αυτη την <<πρασινιλα>> οταν κλεινει η οθονη !!!

:superman:
Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβάσει το Autokiller, αλλά δε μπορώ να βρω που είναι οι επιλογές strict ή aggressive που αναφέρει στον οδηγό του ο tyxerakias.

Μπορεί να μου πει κάποιος πώς θα το βάλω στο aggressive ώστε να κλείνουν οι εφαρμογές στα 98mb υπολειπόμενης μνήμης?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις βάλει Semaphore δεν χρειάζεσαι την εφαρμογή Autokiller. Πήγαινε στην εφαρμογή Semaphore και στην λίστα "AddOn Tweaks" θα βρεις το "Low Memory Killer", πάτα το και διάλεξε την επιλογή με τα 92MB.

Αν δεν έχεις Semaphore στην εφαρμογή Autokiller πατάς το κουμπί του μενού και διαλέγεις presets. Εκεί θα βρεις την επιλογή για Αggressive που θες.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Το κανα όπως μου πες και έκανα και εγκατάσταση το Autokiller.

Ευχαριστώ πολύ!

 

ps Μια ερώτηση ακόμη.

Την εφαρμογή AdFree Android την κατεβάζω κατευθείαν απ το google market?

Edited by QQTilt
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και νέα (καινούργια; ) 2.3.6 JVU

[Latest Firmware] I9000XXJVU (2.3.6) Build Date= 31st Dec 2011 CL= 851880

I9000XXJVU files in package:

 

CODE_I9000XXJVU_CL851880_REV03_user_low_ship.tar

GT-I9000-CSC-MULTI-OXAJVU.tar

MODEM_I9000XXJVU_REV_00_CL1092175.tar

 

I9000XXJVU build date = December 29 2011.

Android version = Android 2.3.6

Changelist: 851880

 

Είναι μήπως παλαιότερη της JVZ (U είναι νωρίτερα στο αλφάβητο των W,Z);

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ: Έχω 2 ίδια sgs. Ένα δικό μου και ένα της γυναίκας μου. Αφού στήσω το ένα, με εφαρμογές, ρυθμίσεις, κλπ, πως μπορώ να πάρω τα πάντα με "μια κίνηση" και να τα φορτώσω στο άλλο, ώστε να αποφύγω την όλη διαδικασία και στο δεύτερο? Θέλω να τα έχω ακριβώς ίδια! Η μόνη διαφορά είναι ότι στο δεύτερο θα πάω μετά και θα αλλάξω το google account.

Δεν ξέρω αν θα δουλέψει να πάρεις ένα backup το efs απο την οχι στημένη συσκευή, να πάρεις ένα nandroid backup απο την έτοιμη συσκευή, να το κάνεις restore στην όχι στημένη και μετά να της επαναφέρεις το efs. Εχει δοκιμάσει κανείς να κάνει κάτι τέτοιο?

Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει;

- Αν πάει κάτι στραβά καταστρέφεται το κινητό ή μπορώ να το επαναφέρω όπως ήταν πριν?

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ (???)

("B": κινητό στόχος)

1) Στο "Β": Backup και restore το efs του Β κινητού με copy - paste?

2) Στο "Α": Nandroid backup του Α κινητού από cwm -> backup? Που το σώζει?

3) Στο "Β": Copy-Paste το Nandroid Backup του "Α" στο "Β".

4) Στο "Β": Wipe everything από cwm.

5) Στο "Β": Restore στο "Β" το Nandroid Backup του "Α"

6) Στο "Β": Boot. Replace efs. Reboot

Αυτό εννοείτε???

 

ΥΓ1: Το nandroid backup το κάνεις restore σε οποιαδήποτε συσκευή, ότι και να έχεις πειράξει, και επανέρχονται τα πάντα όπως πριν? Έχει κίνδυνο? Υπάρχει οδηγός?

ΥΓ2: Εμφανίστηκαν και δύο φίλοι που δεν πολυασχολούνται και θέλουν, αν δουλέψει στο κιν της γυναίκας μου, να το κάνω και στα δικά τους, οπότε θα με βοηθήσει πολύ να μην χάσω ώρες...

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΒΛΗΜΑ: Όσο ήμουν σε cyanogenmod7, αγόρασα και εγκατέστησα το πολύ καλό app "MathPac+" (MathPacPlus). Μόλις γύρισα σε rom I9000XXJVT (2.3.6) με kernel semaphore 2.4.0bm, δεν την έβρισκα στο market (με enabler). Επικοινώνησα με τον προγραμματιστή mobilecaltronics.com και μου έστειλε το link για να βρω την εφαρμογή στο market. Την βρήκα, αλλά μου βγάζει μήνυμα: "Your device is not compatible with this item". Ήδη έστειλα email στο support@mobilecaltronics.com. Έχετε καμιά ιδέα???

 

Here is a direct link to it in Android Market MathPac

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ: Έχω 2 ίδια sgs. Ένα δικό μου και ένα της γυναίκας μου. Αφού στήσω το ένα, με εφαρμογές, ρυθμίσεις, κλπ, πως μπορώ να πάρω τα πάντα με "μια κίνηση" και να τα φορτώσω στο άλλο, ώστε να αποφύγω την όλη διαδικασία και στο δεύτερο? Θέλω να τα έχω ακριβώς ίδια! Η μόνη διαφορά είναι ότι στο δεύτερο θα πάω μετά και θα αλλάξω το google account.

 

Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει;

- Αν πάει κάτι στραβά καταστρέφεται το κινητό ή μπορώ να το επαναφέρω όπως ήταν πριν?

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ (???)

("B": κινητό στόχος)

1) Στο "Β": Backup και restore το efs του Β κινητού με copy - paste?

2) Στο "Α": Nandroid backup του Α κινητού από cwm -> backup? Που το σώζει?

3) Στο "Β": Copy-Paste το Nandroid Backup του "Α" στο "Β".

4) Στο "Β": Wipe everything από cwm.

5) Στο "Β": Restore στο "Β" το Nandroid Backup του "Α"

6) Στο "Β": Boot. Replace efs. Reboot

Αυτό εννοείτε???

 

ΥΓ1: Το nandroid backup το κάνεις restore σε οποιαδήποτε συσκευή, ότι και να έχεις πειράξει, και επανέρχονται τα πάντα όπως πριν? Έχει κίνδυνο? Υπάρχει οδηγός?

ΥΓ2: Εμφανίστηκαν και δύο φίλοι που δεν πολυασχολούνται και θέλουν, αν δουλέψει στο κιν της γυναίκας μου, να το κάνω και στα δικά τους, οπότε θα με βοηθήσει πολύ να μην χάσω ώρες...

 

Θεωρητικά γίνεται έτσι ακριβώς. Βέβαια δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ

1)Ναι ή με την εφαρμογή Nitrality (αντέγραψε τον efs στο PC).

2)Ναι. Στην SD του κινητού στον φάκελο clockworkmod.

3-6)Ναι.

Σου κάνει ένα αντίγραφο της rom οπότε στην επαναφέρει στην κατάσταση που ήταν την ώρα που πήρες το Backup.

Κάνε και ένα nandroid στο κινητό της γυναίκας σου πριν ξεκινήσεις ώστε αν δεν πετύχει να το επαναφέρεις!

 

EDIT: Όταν θες να προσθέσεις κάτι κάνε τροποποίηση του μηνύματος σου ώστε να μην έχεις συνεχόμενα posts.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και νέα (καινούργια; ) 2.3.6 JVU

 

Αν αληθεύουν όσα λένε στο xda (κρατάω μικρό καλάθι, παρότι ο χρήστης "Faryaab" που τα αναφέρει θεωρείται αξιόπιστος):

I think JVU is valupack build!!! I see Galaxy Note lockscreen, Galaxy S2 photo Editor & FACEUNLOCK!!!

 

Μάλλον βλέπουμε την valuepack που είχε ανακοινώσει η Samsung σε αντιστάθμισμα που (μάλλον) δεν θα βγάλει ICS;

Νεότερα σύντομα!!!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και νέα (καινούργια; ) 2.3.6 JVU

 

 

Είναι μήπως παλαιότερη της JVZ (U είναι νωρίτερα στο αλφάβητο των W,Z);

 

Καλή φάση, είναι Αγγλική ρομ που μάλλον θα πάρουμε επίσημα. Θα τη βάλω αύριο που θα γυρίσω στο Λονδίνο και θα ενημερώσω. Πάνω που θα έβαζα την jw1 :)

Δεν είναι παλιότερη της jvz γιατί είναι xx και όχι xw.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλή φάση, είναι Αγγλική ρομ που μάλλον θα πάρουμε επίσημα. Θα τη βάλω αύριο που θα γυρίσω στο Λονδίνο και θα ενημερώσω. Πάνω που θα έβαζα την jw1 :)

Δεν είναι παλιότερη της jvz γιατί είναι xx και όχι xw.

 

Κρίμα που δεν έχεις δοκιμάσει την Jw1 ώστε να είχες άποψη πάνω της για να μας πεις διαφορές ... ;)

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλή φάση, είναι Αγγλική ρομ που μάλλον θα πάρουμε επίσημα. Θα τη βάλω αύριο που θα γυρίσω στο Λονδίνο και θα ενημερώσω. Πάνω που θα έβαζα την jw1 :)

Δεν είναι παλιότερη της jvz γιατί είναι xx και όχι xw.

 

Άντε, περιμένουμε εντυπώσεις για να φλασάρουμε. Ούτε μήνα δεν θα κλείσει η JW1 στο κινητό μου αν είναι η valuepack όπως λέγεται.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα είναι! Ακονίζω το usb μου! :-P

 

Άσχετο, όσοι έχετε λίγες γνώσεις από adb δοκιμάστε αυτό:

 

http:// forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1380094

 

Είναι η bravia engine και βελτιώνει αρκετά την απόδοση των χρωμάτων σε φωτογραφίες και βίντεο.

Edited by xenon2010
Link to comment
Share on other sites

Άντε, περιμένουμε εντυπώσεις για να φλασάρουμε. Ούτε μήνα δεν θα κλείσει η JW1 στο κινητό μου αν είναι η valuepack όπως λέγεται.

 

Είναι, είναι!!!

Και η κάμερα είναι πολύ καλύτερη, ενώ είναι δυνατόν πλέον να παίρνουμε φωτογραφίες ενώ τραβάμε βίντεο:blink:!

Να δω τι άλλο έχει πέραν του face unlock, του ξεκλειδώματος απο το galaxy note και του photo editor!

 

edit1: όχι πολλά απο ότι φαίνεται:(, και λένε και για υψηλή κατανάλωση μνήμης ram!

Αυτα είναι! Ακονίζω το usb μου! :-P

 

Άσχετο, όσοι έχετε λίγες γνώσεις από adb δοκιμάστε αυτό:

http:// forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1380094

Είναι η bravia engine και βελτιώνει αρκετά την απόδοση των χρωμάτων σε φωτογραφίες και βίντεο.

Το έχω διαβάσει στο xda αλλά οι περισσότεροι στο thread έλεγαν ότι δεν δουλεύει ενώ άλλοι λέγανε οτι είναι άχρηστο, το δοκίμασες εσύ;

Edit1: Άκυρο, εγώ μιλάω γι'αυτό που περνιέται μέσω CWM...

 

Edit3: (και σημαντικότερο): Alex @tyxerakias περιμένουμε να το βάλεις πακέτο με Ελληνικό CSC (σαν XX δεν μπορούμε να βάλουμε στο odin το JV9 για CSC ή κάνω λάθος?)

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Είναι, είναι!!!

Και η κάμερα είναι πολύ καλύτερη, ενώ είναι δυνατόν πλέον να παίρνουμε φωτογραφίες ενώ τραβάμε βίντεο:blink:!

Να δω τι άλλο έχει

(πέραν του face unlock, του ξεκλειδώματος απο το galaxy note και του photo editor)!

 

 

Το έχω διαβάσει στο xda αλλά οι περισσότεροι στο thread έλεγαν ότι δεν δουλεύει ενώ άλλοι λέγανε οτι είναι άχρηστο, το δοκίμασες εσύ;

 

Δουλεύει απλά πρέπει να βάλεις τα permissions όπως τα λέει ο τύπος! Μην φανταστείς τρελή διαφορά αλλά υπάρχει μια μικρή βελτίωση. Να πω ότι είμαι με την έκδοση semaphore- stock color. Δεν ξέρω αν δουλεύει με voodoo...

Link to comment
Share on other sites

Καλή φάση, είναι Αγγλική ρομ που μάλλον θα πάρουμε επίσημα. Θα τη βάλω αύριο που θα γυρίσω στο Λονδίνο και θα ενημερώσω. Πάνω που θα έβαζα την jw1 :)

Δεν είναι παλιότερη της jvz γιατί είναι xx και όχι xw.

 

Open europe λέει στο sammobile. Είσαι σίγουρος ότι την πήρε η Αγγλία επίσημα? Πότε πρόλαβε αυτή η Αγγλία πάλι? :blink:

Πάντως κουλό που την ονόμασαν JVU ενώ υπάρχει ήδη JVU 2.3.5.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...