Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι, είναι!!!

Και η κάμερα είναι πολύ καλύτερη, ενώ είναι δυνατόν πλέον να παίρνουμε φωτογραφίες ενώ τραβάμε βίντεο:blink:!

Να δω τι άλλο έχει

(πέραν του face unlock, του ξεκλειδώματος απο το galaxy note και του photo editor)!

 

Εντάξει, με έπεισες! Μόλις έχουμε τις πρώτες εντυπώσεις φλασάρω.

Άντε και ένας Semaphore από τον Στράτο και είμαστε κομπλέ.

Με εκδόσεις XX δεν μπορείς να βάλεις το Ελληνικό CSC.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1112908&page=615

εδω ειναι η εκδοση του semaphore χωρις το voodoo color για οποιον ενδιαφερεται

ενα ευχαριστω απο εμενα στοv στρατο γι αυτη την εκδοση,το περιμενα καιρο

 

Εχει κάνει κανενας σύγκριση των χρωμάτων της οθόνης του SGSI με αυτά του SGSII; αν ναι, πόσο καιρό έχετε το SGSI;

Πραγματικά έχω απογοητευτεί:( Το κινητό το έχω εδώ και 15+ μήνες. Η amoled ήταν ότι πιο ωραίο είχα δει, τώρα το βάζω δίπλα στο SII και φαντάζει τραγική! τόση διαφορά δεν είναι δυνατή!

Αρχικά (πρίν την σύγκριση) πίστευα οτι ήταν προιον του voodoo color, ακόμη και μετα το restore gigerbread defaults! Συμβιβαζόμουν όμως λόγω του voodoo sound. Μετά τα πρόσφατα πόστς, έβγαλα τον semaphore, και έβαλα CFroot. Δεν είδα ουσιαστική διαφορά. Μετά έβαλα τον semaphore που έδωσε ο στέλιος στην παράθεση. Καμία αισθητή βελτίωση. Μετα πηγα βόλτα στη κουμπάρα και το έβαλα δίπλα στο ολοκαίνουριο SII της:cry::cry::cry:

Το κακό είναι οτι η αίσθηση που αφήνει η οθόνη του SII είναι αυτή που μου αφησε αρχικα το SI πριν 15 μήνες! είναι δυνατόν να ξεθωριάσουν τα χρώματα της οθόνης τόσο πολυ μεσα σε 15 μήνες;

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Γεια να είμαι ειλικρινής θα προτιμούσα απο ICS να μας έδιναν το HW accelerated UI και όχι παιχνιδάκια όπως το face unlock ή μια καινούργια lockscreen, τουλάχιστον φαίνεται να έχει γίνει δουλειά στην κάμερα. Οταν βγει ο ανάλογος semaphore, crt off και phone.apk για το ringtone θα την φλασάρω και εγώ.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εγω το πηρα το GS1 πριν 7 μερες. Εχω και το Note εδω και 1 μηνα. Τα βαζω διπλα διπλα με φωτεινοτητα στο 50% και στα δυο κινητα και ειλικρινα η οθονη του GS1 ειναι πιο φωτεινη. Τι να πω. Επισης διπλα διπλα σε GS2 5 μηνών οι διαφορες μεταξυ τους ειναι απο μηδαμηνες μεχρι αορατες (στο ματι εννοω)
TCe
Link to comment
Share on other sites

Γεια να είμαι ειλικρινής θα προτιμούσα απο ICS να μας έδιναν το HW accelerated UI και όχι παιχνιδάκια όπως το face unlock ή μια καινούργια lockscreen, τουλάχιστον φαίνεται να έχει γίνει δουλειά στην κάμερα. Οταν βγει ο ανάλογος semaphore, crt off και phone.apk για το ringtone θα την φλασάρω και εγώ.

 

CRT Off και non increase ringtone φτιάχνουμε και μόνοι μας! Τόσο διάβασμα έχουμε ρίξει.

Semaphore θα περιμένω, αν και μάλλον θα κάνει και αυτή η έκδοση που έχουμε τώρα, και φλασάρω.

Πάντως θέλω να δω τι άλλες βελτιώσεις έχουν γίνει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εγω το πηρα το GS1 πριν 7 μερες. Εχω και το Note εδω και 1 μηνα. Τα βαζω διπλα διπλα με φωτεινοτητα στο 50% και στα δυο κινητα και ειλικρινα η οθονη του GS1 ειναι πιο φωτεινη. Τι να πω. Επισης διπλα διπλα σε GS2 5 μηνών οι διαφορες μεταξυ τους ειναι απο μηδαμηνες μεχρι αορατες (στο ματι εννοω)

 

Αρχίζω να πιστεύω ότι πρόκειται για "φυσική" φθορά! Διπλα σε ενα άλλο SG1, περίπου της ίδιας ηλικίας, τα χρώματα είναι τα ίδια! Καποιος απο τους παλιους έχει κανει σύγκριση με το SG2?

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Έχω rom I9000XXJVT (2.3.6) με kernel semaphore 2.4.0bm. Με εφαρμογή Rom Toolbox κατάφερα και άλλαξα τη γραμματοσειρά σε Arial που είναι πιο μικρή, οπότε βλέπω περισσότερη πληροφορία στην οθόνη μου. Διαπίστωσα όμως ότι στα call/contacts η γραμματοσειρά ΔΕΝ άλλαξε και συνεχίζει να είναι μεγάλη για τις δικές μου προτιμήσεις. Χωρίς να πάω σε άλλο dialer, υπάρχει τρόπος να μικρύνω την γραμματοσειρά στα contacts (default app)???

ΥΓ: Η default γραμματοσειρά είναι η dejavu?

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε παιδιά .. αλλά η τεχνολογία LED (και κατά πόσο η τεχνολογία της Αmo LED) δίνει ώρες ζωής μερικές χιλιάδες ώρες.

πολύ περισσότερες από τις προηγούμενες τεχνολογίες.

πως είναι δυνατόν να μην ισχύει στα κινητά ? Πως είναι δυνατόν μέσα σε μερικούς μήνες να "ξεθωριάζουν" τα χρώματα ? :X

 

δείτε και εδώ ..

Edited by crazyio

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα λεγα κάποιος που έχει αποδείχτηκα στοιχεία να στείλει ένα email στην samsung να ενημερωθούμε για να ξέρουμε αν μπορούμε να απαιτήσουμε αντικατάσταση οθόνης εντός εγγύησης!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω να πιστεύω ότι πρόκειται για "φυσική" φθορά! Διπλα σε ενα άλλο SG1, περίπου της ίδιας ηλικίας, τα χρώματα είναι τα ίδια! Καποιος απο τους παλιους έχει κανει σύγκριση με το SG2?

 

Το ότι το sgs 2 έχει super amoled plus που θεωρητικά έχει καλύτερα χρώματα από την απλή που έχει το δικό μας, το υπολόγισες; Εγώ μια χαρά τα βλέπω τα χρώματα μου όπως και πριν εναμισι χρόνο. Του sgs2 όμως είναι υποτίθεται καλύτερα. Μήπως είναι ιδέα σου όλο αυτό;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα λεγα κάποιος που έχει αποδείχτηκα στοιχεία να στείλει ένα email στην samsung να ενημερωθούμε για να ξέρουμε αν μπορούμε να απαιτήσουμε αντικατάσταση οθόνης εντός εγγύησης!!!

 

Σαν τι στοιχεία νίκο; δεν έχω screenshot από όταν ήταν καινούργιο, στη κυπριακή αγορά τα s1 έφυγαν εδώ και καιρό για να γίνει σύγκριση με καινούργιο, και πέραν της δικής μου αίσθησης ο καθένας μπορεί να ισχυριστεί ότι η οθόνη ήταν έτσι εξαρχής(και είναι μια χαρά)! Άσε που ο εδώ αντιπρόσωπος υπάγεται στη samsung ελλάς και θα κάνω 1 μήνα να δω κινητό.

Για να καταλάβω, εσάς η οθόνη δείχνει περίπου σαν το s2? Άς απαντήσει κάποιος που το έχει πάνω από 1 χρόνο

Edit: thx tyxerakias. Αυτό ψάχνω (αν είναι η ιδεα μου δηλ)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε το changelog:

JW1_2.4.0sc

- Stock color (voodoo color, speedmod color reverted)

- Semaphore Auto Brightness disabling when screen off

 

καλημέρα ... μόλις έβαλα τον εν λόγο kernel ..

το θέμα είναι τι ρυθμίσεις πρέπει να γίνουν για να υπαρξει διαφορά στα χρώματα και στο auto brightness ?

στο Voodoo color Settings τι επιλογή πρέπει να βάλω για πιο ζωντανά χρώματα ? stock color ή voodoo-default ?

και στο semaphore auto brightness disable ή normal και να αφήσω να κάνει την δουλειά το auto brightness της συσκευής από τις ρυθμίσεις ?? :X

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε αν η νέα 2.3.6 JVU υποστηρίζει ελληνικά;

 

Όχι δεν έχει ελληνικά πληκτρολόγια, μόνο μενού.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει ελληνικά πληκτρολόγια, μόνο μενού.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

μπορώ να χρησιμοποιήσω άλλο csc ; ή πρέπει να την περάσω όπως είναι και να βάλω έξτρα μετά το πληκτρολόγιο της jva? φαντάζομαι ότι θα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Σαν τι στοιχεία νίκο; δεν έχω screenshot από όταν ήταν καινούργιο, στη κυπριακή αγορά τα s1 έφυγαν εδώ και καιρό για να γίνει σύγκριση με καινούργιο, και πέραν της δικής μου αίσθησης ο καθένας μπορεί να ισχυριστεί ότι η οθόνη ήταν έτσι εξαρχής(και είναι μια χαρά)! Άσε που ο εδώ αντιπρόσωπος υπάγεται στη samsung ελλάς και θα κάνω 1 μήνα να δω κινητό.

Για να καταλάβω, εσάς η οθόνη δείχνει περίπου σαν το s2? Άς απαντήσει κάποιος που το έχει πάνω από 1 χρόνο

Edit: thx tyxerakias. Αυτό ψάχνω (αν είναι η ιδεα μου δηλ)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Μιχαλη εχω το SI 1,5 χρονο,δεν τιθεται θεμα ξεθωριασματος των χρωματων,απλα το SII εχει καλυτερη οθονη (κατα πολυ,τα εχω και τα δυο),καλυτερη αφη (απαιχτη κατασταση!!),καλυτερη καμερα κλπ,δεν στα λεω αυτα για να κανω S vs SII,αλλα για να σου πω οτι το SII ειναι σε ανωτερο επιπεδο απο το S και ως εκ τουτου πολυ καλυτερα χρωματα,απεικονιση εικονων κλπ. Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

εβαλε κανεις την νεα JVU? θα υπαρξει mod για ελληνικο πληκτρολογιο? η 2.3.5 jvu ηταν απο τις καλυτερες ρομ αν δοκιμασει κανεις την 2.3.6 ας πει εντυπωσεις
Link to comment
Share on other sites

μπορώ να χρησιμοποιήσω άλλο csc ; ή πρέπει να την περάσω όπως είναι και να βάλω έξτρα μετά το πληκτρολόγιο της jva? φαντάζομαι ότι θα κάνει.

 

Όχι το csc δεν κάνει τίποτα σε xx rom. Οπότε σου μένει η 2η επιλογή. Το Swype κάνει σίγουρα. Το πληκτρολόγιο που είναι στους οδηγούς μπορεί να κάνει, αλλά δεν είναι σίγουρο. Αλλιώς θα φτιάξω ένα καινούριο από τις 2.3.6 εν καιρώ.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Θα την περασω το μεσημερι να δω τι ψαρια πιανει κι αυτη.Παντως ειναι η πρωτη φορα που το σκεφτηκα αρκετα για να αλλαξω ρομ,η JW1 που εχω απο την μερα που κυλοφορησε ειναι η καλυτερη gingerbread συμφωνα με τα δικα μου κριτηρια,υποδειγματικη λειτουργια!!.
Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη εχω το SI 1,5 χρονο,δεν τιθεται θεμα ξεθωριασματος των χρωματων,απλα το SII εχει καλυτερη οθονη (κατα πολυ,τα εχω και τα δυο),καλυτερη αφη (απαιχτη κατασταση!!),καλυτερη καμερα κλπ,δεν στα λεω αυτα για να κανω S vs SII,αλλα για να σου πω οτι το SII ειναι σε ανωτερο επιπεδο απο το S και ως εκ τουτου πολυ καλυτερα χρωματα,απεικονιση εικονων κλπ.

 

ευχαριστώ πάρη με κάλυψες πλήρως.όντως η διαφορά είναι μεγάλη. Περιμένω με ανυπομονησία το official truckman review για την xxjvu :)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ... μόλις έβαλα τον εν λόγο kernel ..

το θέμα είναι τι ρυθμίσεις πρέπει να γίνουν για να υπαρξει διαφορά στα χρώματα και στο auto brightness ?

στο Voodoo color Settings τι επιλογή πρέπει να βάλω για πιο ζωντανά χρώματα ? stock color ή voodoo-default ?

και στο semaphore auto brightness disable ή normal και να αφήσω να κάνει την δουλειά το auto brightness της συσκευής από τις ρυθμίσεις ?? :X

 

Η έκδοση αυτή έχει απενεργοποιημένα τα χρώματα από voodoo color και speedmod όπως λέει και το changelog. Τα χρώματα είναι τα stock της Samsung.

Όσο αφορά το autobrightness δοκίμασε και τα δύο και δες πιο δουλεύει καλύτερα σύμφωνα με τα δικά σου γούστα ώστε να το κρατήσεις. Απλά πράγματα!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Η JW1 δεν έχει δοθεί επίσημα σε καμία χώρα. Μην περιμένεις να έχει και καμιά μεγάλη διαφορά από την JVZ (αν έχουν δηλαδή και καμία).

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...