Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η JW1 είναι odex οπότε δεν έχεις πρόβλημα! Όλες οι stock roms είναι odex.

Κάνε ένα backup πρώτα για καλό και για κακό (είναι απαραίτητο πριν περάσουμε κάποιο mod).

 

εγω τα περασα εχθες και ειχα το ενα fc μετα το αλλο...παροτι εκανα το restore μετα τιποτα παλι τα ιδια.ξαναφλασαρα τη ρομ για να σταμτησουν.βεβεαια παιζει να μην ειχε κατσι η ρομ καλα τη πρωτη φορα.κανουν σιγουρα για στοκ jw1?

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

"Βαραίνει" τη λειτουργία του τηλεφώνου ο "ξένος" launcher;

 

Γενικα οχι,αλλα αυτο εχει σχεση και με τον launcher που θα φορεσεις. Παλιοτερα χρησιμοποιουσα go launcher αλλα μου φανηκε οτι εχασε την σπιρταδα που ειχε παλια (μαλλον επειδη τον ψιλοφορτασαν..χωρις βεβαια αυτο να σημαινει οτι δεν ειναι καλος).

Αν θες τον πιο ελαφρυ και γρηγορο βαλε zeam launcher..ειναι λακωνικος αλλα κανει τελεια αυτο που πρεπει.

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γενικα οχι,αλλα αυτο εχει σχεση και με τον launcher που θα φορεσεις. Παλιοτερα χρησιμοποιουσα go launcher αλλα μου φανηκε οτι εχασε την σπιρταδα που ειχε παλια (μαλλον επειδη τον ψιλοφορτασαν..χωρις βεβαια αυτο να σημαινει οτι δεν ειναι καλος).

 

Στις τελευταίες του εκδόσεις θα έλεγα ότι έχει επανέλθει αυτή η "σπιρτάδα". Να θυμίσω ωστόσο ότι υπάρχει ξεχωριστό θέμα όπου συζητάμε για τους launcher... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=282395

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

....

3) νορμαλ είναι (και δεν είναι), εξαρτάται πόσα προγράμματα τρέχεις/έχεις εγκαταστήσει, τιμές LMK (πόση ελεύθερη μνήμη να έχει τουλάχιστον το κινητό) κλπ... Αλλά όπως έχει αναφερθεί για το android πολλές φορές η ελεύθερη μνήμη που φαίνεται δεν είναι δείκτης απόδοσης και σαφέστατα δεν είναι κάτι αρνητικό (ίσα ίσα μπορεί να σημαίνει γρηγορότερο σύστημα). Αν δεις οτι δεν μπορείς να ανοίξεις 2 εφαρμογές ταυτόχρονα όμως ή βλέπεις οτι πέφτει η μπαταρία γρήγορα καλό είναι να δεις τι τρέχει στη μνήμη και να αρχίσεις να απενεργοποιείς διάφορα άσχετα προγράμματα που φορτώνονται μετα την εκκίνηση!

Για να καταλάβεις για την ελεύθερη μνήμη σε android μπορείς να βάλεις LMK στα 100mb και να έχεις μονίμως πάνω απο 100mb ελεύθερα αλλά το κινητό να σέρνεται και να φορτώνει συνέχεια τις ίδιες διεργασίες τρώγοντας μπαταρία (για να μην αναφέρω οτι το σύστημα θα τερματίζει ακόμη και τις εφαρμογές που τρέχεις προκειμένου να διατηρήσει την ελεύθερη μνήμη σε πάνω απο 100 mb)...

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι έχω εγκατεστημένο τον Autokiller Memory Optimizer, ρυθμισμένο στο "Moderate". :)

 

...

Αν θες τον πιο ελαφρυ και γρηγορο βαλε zeam launcher..ειναι λακωνικος αλλα κανει τελεια αυτο που πρεπει.

 

Τον Zeam τον δούλεψα όταν είχα περάσει για λίγο την S.U.R.F.A.C.E. ROM.

Καλός, αλλά πολύ σπαρτιάτικος (όπως λες κι εσύ) σε σχέση με τους (γνωστούς) άλλους.

Άμα είχα ακόμα το Blade, θα τον σκεφτόμουν, αλλά να έχω Γαλαξία και να μη χρησιμοποιώ κάτι πιο... eye candy... δε λέει...

Link to comment
Share on other sites

Ας μου θυμίσει κάποιος πως φτιάχνει ο ήχος κουδούνισματος σε jw1 να μη χτυπάει με σταδιακή αύξηση;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά !

 

συγνώμη για τις τυπικές ερωτήσεις αλλά διαβάζοντας προς τα πίσω το θέμα μάλλον μπερδεύτηκα και γενικά αν δεν παρακολουθείς συνεχώς το forum χάνεσαι στις εξελίξεις :)

 

Λοιπόν είμαι με 2.2.1 εδώ και ένα εξάμηνο και έχω μείνει αρκετά ευχαριστημένος μιας και δεν αντιμετώπισα προβλήματα με κάτι και σκέφτομαι επιτέλους να βάλω 2.3 για μην μείνει απαρχαιωμένο το galaxy s μου.

 

Αυτό που θα ήθελα είναι μια βοήθεια ως προς την επιλογή της κατάλληλης έκδοσης 2.3.θέλω την πιο σταθερή όπως ήτανε η 2.2.1 χωρίς προβλήματα σε λειτουργίες.βλέπω στο αντίστοιχο θέμα με τα επίσημα firmwares ότι η τελευταία είναι η 2.3.6 . να βάλω αυτήν ; δουλεύουν όλα τέλεια ;

 

επίσης θα ήθελα μια πρόταση για το backup μου γιατί έχω πολλές εφαρμογές - παιχνίδια που δεν θα ήθελα να χάσω τα δεδομένα τους.το titanium έχω εγκατεστημένο το δοκιμάσατε σε αναβάθμιση απο 2.2 σε 2.3 gingerbread και όλα καλά ;

 

και ένα τελευταίο σε σχέση με το root και το πως γίνεται σε 2.3 μιας και διάβασα για το semaphore αλλά δεν κατάλαβα γιατί το προτιμάτε και αν λειτουργεί στα επίσημα firms ή μόνο σε custom

 

ευχαριστώ !

Psychedelic Traveler
Link to comment
Share on other sites

Ας μου θυμίσει κάποιος πως φτιάχνει ο ήχος κουδούνισματος σε jw1 να μη χτυπάει με σταδιακή αύξηση;

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1386978

 

Τσεκαρε στο λινκ απο πανω...το εχει δοκιμαστει απο εδω καποιο μελος και ειπε οτι δουλευει και σε odexed roms..Μην ξεχασεις να παρεις backup με cwm πρωτα.

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά !

 

συγνώμη για τις τυπικές ερωτήσεις αλλά διαβάζοντας προς τα πίσω το θέμα μάλλον μπερδεύτηκα και γενικά αν δεν παρακολουθείς συνεχώς το forum χάνεσαι στις εξελίξεις :)

 

Λοιπόν είμαι με 2.2.1 εδώ και ένα εξάμηνο και έχω μείνει αρκετά ευχαριστημένος μιας και δεν αντιμετώπισα προβλήματα με κάτι και σκέφτομαι επιτέλους να βάλω 2.3 για μην μείνει απαρχαιωμένο το galaxy s μου.

 

Αυτό που θα ήθελα είναι μια βοήθεια ως προς την επιλογή της κατάλληλης έκδοσης 2.3.θέλω την πιο σταθερή όπως ήτανε η 2.2.1 χωρίς προβλήματα σε λειτουργίες.βλέπω στο αντίστοιχο θέμα με τα επίσημα firmwares ότι η τελευταία είναι η 2.3.6 . να βάλω αυτήν ; δουλεύουν όλα τέλεια ;

 

επίσης θα ήθελα μια πρόταση για το backup μου γιατί έχω πολλές εφαρμογές - παιχνίδια που δεν θα ήθελα να χάσω τα δεδομένα τους.το titanium έχω εγκατεστημένο το δοκιμάσατε σε αναβάθμιση απο 2.2 σε 2.3 gingerbread και όλα καλά ;

 

και ένα τελευταίο σε σχέση με το root και το πως γίνεται σε 2.3 μιας και διάβασα για το semaphore αλλά δεν κατάλαβα γιατί το προτιμάτε και αν λειτουργεί στα επίσημα firms ή μόνο σε custom

 

ευχαριστώ !

 

Βαλε 2.3.6 ειναι πολυ καλυτερη απο αυτη που εισαι τωρα (εχει επισημανει ο τυχερακιας εκδοσεις με ελληνικα). Σε συνδυασμο με τον τελευταιο semaphore kernel θα δεις το κινητο σου να πετάει. :)

Link to comment
Share on other sites

Ας μου θυμίσει κάποιος πως φτιάχνει ο ήχος κουδούνισματος σε jw1 να μη χτυπάει με σταδιακή αύξηση;

 

Πάρε αυτο που εχω φτιαξει εγω. Ειναι καθαρα για odex. Απλα χρησιμοποιησε root explorer και αντιγραψε το στο /system/app. Κανε επανεκινηση και εισαι οκ. :)

Link to comment
Share on other sites

εγω τα περασα εχθες και ειχα το ενα fc μετα το αλλο...παροτι εκανα το restore μετα τιποτα παλι τα ιδια.ξαναφλασαρα τη ρομ για να σταμτησουν.βεβεαια παιζει να μην ειχε κατσι η ρομ καλα τη πρωτη φορα.κανουν σιγουρα για στοκ jw1?

 

Είμαι σε stock JW1 και είχα βάλει το mod με τις 9 Lockscreens και εκτός από την Miui και την 4-Tab που μου έκαναν reboot όλες οι άλλες λειτουργούσαν κανονικά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά !

 

συγνώμη για τις τυπικές ερωτήσεις αλλά διαβάζοντας προς τα πίσω το θέμα μάλλον μπερδεύτηκα και γενικά αν δεν παρακολουθείς συνεχώς το forum χάνεσαι στις εξελίξεις :)

 

Λοιπόν είμαι με 2.2.1 εδώ και ένα εξάμηνο και έχω μείνει αρκετά ευχαριστημένος μιας και δεν αντιμετώπισα προβλήματα με κάτι και σκέφτομαι επιτέλους να βάλω 2.3 για μην μείνει απαρχαιωμένο το galaxy s μου.

 

Αυτό που θα ήθελα είναι μια βοήθεια ως προς την επιλογή της κατάλληλης έκδοσης 2.3.θέλω την πιο σταθερή όπως ήτανε η 2.2.1 χωρίς προβλήματα σε λειτουργίες.βλέπω στο αντίστοιχο θέμα με τα επίσημα firmwares ότι η τελευταία είναι η 2.3.6 . να βάλω αυτήν ; δουλεύουν όλα τέλεια ;

 

επίσης θα ήθελα μια πρόταση για το backup μου γιατί έχω πολλές εφαρμογές - παιχνίδια που δεν θα ήθελα να χάσω τα δεδομένα τους.το titanium έχω εγκατεστημένο το δοκιμάσατε σε αναβάθμιση απο 2.2 σε 2.3 gingerbread και όλα καλά ;

 

και ένα τελευταίο σε σχέση με το root και το πως γίνεται σε 2.3 μιας και διάβασα για το semaphore αλλά δεν κατάλαβα γιατί το προτιμάτε και αν λειτουργεί στα επίσημα firms ή μόνο σε custom

 

ευχαριστώ !

 

Περασε την JW1 (2.3.6 ειναι και την φορανε οι περισσοτεροι πλεον εδω μεσα) με csc : JV9 και phone : JVT

Τα λινκ παρακατω ειναι οτι χρειαζεσαι..αφου φλασαρεις για να εχεις ελληνικο πληκτρολογιο μην ξεχασεις να αλλαξεις το csc σε eur οπως λεει ο οδηγος.

 

http://hotfile.com/dl/137475064/80dc99d/I9000XWJW1.rar.html

 

http://www.multiupload.com/OU09A112D8

Edited by nikos92
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ xenon και nikos92 ! αυτό θα κάνω...

 

μία ερώτηση ακόμη, υπάρχει θέμα battery drain στις 2.3.6 ;

Edited by Infected_Silence
Psychedelic Traveler
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε stock JW1 και είχα βάλει το mod με τις 9 Lockscreens και εκτός από την Miui και την 4-Tab που μου έκαναν reboot όλες οι άλλες λειτουργούσαν κανονικά.

 

Να πω και εγω οτι τα εχω τεσταρει ολα τα αρχεία πριν τα ανεβάσω και μου δουλευουν μια χαρα (τα διπλοτσεκαρα και εχτες χωρις κανενα θεμα). Επειδη ομως απο οτι φαινεται και αλλοι εχουν αυτα τα προβληματα ψαχνω να δω τι φταιει. Μηπως φταιει οτι στο zip εχω βαλει μονο τα odex αρχεια και οχι τα apk (και ισως καποιοι να ερχονται απο θεμα με πειραγμενα apks) ? Μηπως δεν εχετε jw1? :P Τυχερακια καμια ιδεα? :O

 

Superuser το reboot ειναι common και σε deodex... Γενικα αυτο το mod εχει τα θεματακια του.

Link to comment
Share on other sites

Περασε την JW1 (2.3.6 ειναι και την φορανε οι περισσοτεροι πλεον εδω μεσα) με csc : JV9 και phone : JVT

Τα λινκ παρακατω ειναι οτι χρειαζεσαι..αφου φλασαρεις για να εχεις ελληνικο πληκτρολογιο μην ξεχασεις να αλλαξεις το csc σε eur οπως λεει ο οδηγος.

 

http://hotfile.com/dl/137475064/80dc99d/I9000XWJW1.rar.html

 

http://www.multiupload.com/OU09A112D8

 

φίλε έχει και root το kernel που μου είπες ή να βάλω semaphore μετά το flashαρισμα ;

Psychedelic Traveler
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω οτι τα εχω τεσταρει ολα τα αρχεία πριν τα ανεβάσω και μου δουλευουν μια χαρα (τα διπλοτσεκαρα και εχτες χωρις κανενα θεμα). Επειδη ομως απο οτι φαινεται και αλλοι εχουν αυτα τα προβληματα ψαχνω να δω τι φταιει. Μηπως φταιει οτι στο zip εχω βαλει μονο τα odex αρχεια και οχι τα apk (και ισως καποιοι να ερχονται απο θεμα με πειραγμενα apks) ? Μηπως δεν εχετε jw1? :P Τυχερακια καμια ιδεα? :O

 

Superuser το reboot ειναι common και σε deodex... Γενικα αυτο το mod εχει τα θεματακια του.

 

Στην Miui μου κάνει reboot με το εικονίδιο των μηνυμάτων και με την 4-Tab με το εικονίδιο των ρυθμίσεων. Όλα τα άλλα λειτουργούν άψογα και έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά.

 

φίλε έχει και root το kernel που μου είπες ή να βάλω semaphore μετά το flashαρισμα ;

 

Δεν βλέπω να σου έχει δώσει κανένα link με kernel. Μόλις φλασάρεις βάλε Semaphore αν θες root.

 

EDIT: Alex, για φτιάξε τα δύο συνεχόμενα post μου.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Στην Miui μου κάνει reboot με το εικονίδιο των μηνυμάτων και με την 4-Tab με το εικονίδιο των ρυθμίσεων. Όλα τα άλλα λειτουργούν άψογα και έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά.

 

 

 

Δεν βλέπω να σου έχει δώσει κανένα link με kernel. Μόλις φλασάρεις βάλε Semaphore αν θες root.

 

EDIT: Alex, για φτιάξε τα δύο συνεχόμενα post μου.

 

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! :-)

Δοκίμασε αν θες να κατεβάσεισ την εφαρμογή darkyota και άλλαξε από εκεί την custom εφαρμογή! Λογικά μετά τα reboot θα σταματήσουν!

Link to comment
Share on other sites

Να κανω κι εγω μια ερωτηση. Ψαχουλευοντας τα αρχεια στη ρομ του κινητου βρηκα εναν φακελο /customkernel και μου γεννηθηκε η εξης απορεια. Φλασαροντας νεα ρομ αυτος ο φακελος φευγει? Επειδη δεν βρισκεται καν μεσα στο system. Οπως επισης και ο φακελος με τα scripts /etc/init.d και /etc/init.d.ori ο οποιος πρεπει να δημιουργηθηκε με τον semaphore 2.4. Το ρωταω γιατι σε περιπτωση που θελω να το παω στο σερβις, θα εχουν σβηστει ολα αυτα με φλασαρισμα? (ακομα και οτι δεν βρισκεται στο system?)
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω οτι τα εχω τεσταρει ολα τα αρχεία πριν τα ανεβάσω και μου δουλευουν μια χαρα (τα διπλοτσεκαρα και εχτες χωρις κανενα θεμα). Επειδη ομως απο οτι φαινεται και αλλοι εχουν αυτα τα προβληματα ψαχνω να δω τι φταιει. Μηπως φταιει οτι στο zip εχω βαλει μονο τα odex αρχεια και οχι τα apk (και ισως καποιοι να ερχονται απο θεμα με πειραγμενα apks) ? Μηπως δεν εχετε jw1? :P Τυχερακια καμια ιδεα? :O

 

Superuser το reboot ειναι common και σε deodex... Γενικα αυτο το mod εχει τα θεματακια του.

δουλεουν τελικα.εβαλα αυτα εδω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1405380,απο οτι εχω καταλαβει λεει και για ενδειξει της παταρια επι τις 100.εχω ομως το κλασσικο εικονιδιο ακομα...

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πάρε αυτο που εχω φτιαξει εγω. Ειναι καθαρα για odex. Απλα χρησιμοποιησε root explorer και αντιγραψε το στο /system/app. Κανε επανεκινηση και εισαι οκ. :)

 

Φίλε μου επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα, έχω την JVW + semaphore 2.4.0 από τους οδηγούς. Είναι odex αυτή που έχω; για να βάλω το τροποποιημένο αρχείο σου να κάνω κάποιο backup πρώτα;

Link to comment
Share on other sites

δουλεουν τελικα.εβαλα αυτα εδω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1405380,απο οτι εχω καταλαβει λεει και για ενδειξει της παταρια επι τις 100.εχω ομως το κλασσικο εικονιδιο ακομα...

 

Μπαταρία επί της 100 θα έχεις αν περάσεις το mod με τις 9 lock. Αν πέρασες το παλιό (που έχει μόνο την aosp) δεν έχει...

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία επί της 100 θα έχεις αν περάσεις το mod με τις 9 lock. Αν πέρασες το παλιό (που έχει μόνο την aosp) δεν έχει...

 

βγαζω αυτο πρωτα,η να το περασω το mod με τις 9 απο πανω?

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Περνά το από πάνω!

 

ευχαριστω!!

edit:καλο ειναι δε λεω αλλα οταν παω να ενεργοποιήσω μοτιβο για να κλειδωνει η οθόνη,πεταει σφαλμα και δε αφηνει.με βλεπω να το βγαζω και αυτο

Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!!

edit:καλο ειναι δε λεω αλλα οταν παω να ενεργοποιήσω μοτιβο για να κλειδωνει η οθόνη,πεταει σφαλμα και δε αφηνει.με βλεπω να το βγαζω και αυτο

 

Περίεργο... για δοκίμασε να περάσεις την εφαρμογή edt ξανά αν δεν το έχεις βγάλει.

 

Να πω ότι Κάνοντας πειράματα στο τηλέφωνο μου το είχα κάνει deodex σήμερα και πέρασα το θέμα galaxyblue. Παιδιά είναι κορυφαίο και χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής. Οποίος έχει deodex ROM αξίζει να το περάσει!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...