Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή χρονιά!

ΕΡΩΤΗΣΗ: Ποια rom είναι η πιο απροβλημάτιστη-γρήγορη για galaxy s?

ΔΕΔΟΜΕΝΑ: Ξεκίνησα με Éclair 2.1. Μετά από λίγες εβδομάδες εμφάνιζε το γνωστό πρόβλημα του lag. Διάβασα περί root, lagfix, κλπ. Κατέληξα σε Darky rom αρχικά με Froyo 2.2 και μετά πάλι με Darky rom με το καλύτερο Froyo 2.2.1. Έως την έκδοση 9.2 (αν θυμάμαι καλά) η Darky rom ήταν ικανοποιητική. Σταδιακά, στις νεότερες εκδόσεις, άρχισε να εμφανίζει όλο και περισσότερα κολλήματα, καθυστερήσεις, κλπ, με αποτέλεσμα να την εγκαταλείψω στην έκδοση 10.2 πριν περίπου 2 μήνες και να μεταβώ στην CyanogenMod7 (181). Πάντα με clean install. Προς έκπληξη μου όμως, αν και σαφώς καλύτερη από την Darky 10.2, και η CM7 δεν είναι η καθαρή, γρήγορη, απροβλημάτιστη rom που ανέμενα. Και η CM7 έχει κολλήματα, καθυστερήσεις, κλπ. Η τελευταία μου σκέψη είναι το galaxy s ΔΕΝ σηκώνει νέες εκδόσεις του android και ίσως να έτρεχε καλύτερα με μια απλή Froyo 2.2.1 της samsung. ...ή κάνω λάθος. Δεν έχω εντρυφήσει στο θέμα. Εσείς που ασχολείστε περισσότερο τι λέτε; Ποια rom προτείνετε; Με δεδομένο ότι δεν καίγομαι για "περίτεχνα κόλπα" αλλά για κινητό χωρίς καθυστερήσεις. Χρησιμοποιώ swype, launcher pro, jorte, sim tool kit, skyfire, aura gps, κλπ

 

Δοκιμασε καποια απο τις προσφατες επισημες ( JVZ-JW1). Eγω φοραω την JVZ και δεν εχω κανενα προβλημα. Το ιδιο αναφερουν τα παιδια εδω, και για την JW1. Και φυσικα με τον τελευταιο semaphore:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκιμασε καποια απο τις προσφατες επισημες ( JVZ-JW1). Eγω φοραω την JVZ και δεν εχω κανενα προβλημα. Το ιδιο αναφερουν τα παιδια εδω, και για την JW1. Και φυσικα με τον τελευταιο semaphore:)

Δεύτερη ερώτηση: Βάζω την 9000XWJVZ από Eπίσημα Samsung firmwares και οδηγός εγκατάστασης με Odin και μετά απλά περνάω semaphore από Οδηγός εγκατάστασης Semaphore και συχνές ερωτήσεις ??? Μήπως του semaphore πρέπει να προηγηθεί CF-Root ή recovery cwm 3e κλπ? Οι οδηγίες για 2.3 ισχύουν και για 2.4?

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη ερώτηση: Βάζω την 9000XWJVZ από Eπίσημα Samsung firmwares και οδηγός εγκατάστασης με Odin και μετά απλά περνάω semaphore από Οδηγός εγκατάστασης Semaphore και συχνές ερωτήσεις ???

 

Όπως ακριβώς τα είπες, δεν χρειάζεται κάτι άλλο! Απλά κάνε ένα hard reset πριν ξεκινήσεις και ένα μόλις εγκαταστήσεις τη νέα rom και θα είσαι μια χαρά. ;)

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

η σειρά που τα κάνω είναι η εξής ...

 

1. wipes ALL (εννοώντας cashe partition/ user data-factory defaults/ dalvik cashe)

2. Πέρασμα με ODIN χωρίς Re-partition

PIT - PIT

PDA - CODE

PHONE - PHONE

CSC - CSC

3. Wipes ALL

4. Πέρασμα με Odin στο PDA το CF-Root-XX_OXA_JVS-v4.1-CWM3RFS (ή κάποιο αντίστοιχο. εγώ αυτό έχω και αυτό χρησιμοποιώ).

5. wipes ALL

6. Πέρασμα με Odin στο PDA τον Semaphore (ΒΜ = Big memmory ή το κανονικό αν θέλουμε 720p Video recording)

7. wipes ALL

8. Κατέβασμα Voodoo Control - > Super AMOLED hardware control ->Screen v1 gamma hack -> Reset to 2.3.3 defaults

 

thats all !

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

η σειρά που τα κάνω είναι η εξής ...

 

1. wipes ALL (εννοώντας cashe partition/ user data-factory defaults/ dalvik cashe)

2. Πέρασμα με ODIN χωρίς Re-partition

PIT - PIT

PDA - CODE

PHONE - PHONE

CSC - CSC

3. Wipes ALL

4. Πέρασμα με Odin στο PDA το CF-Root-XX_OXA_JVS-v4.1-CWM3RFS (ή κάποιο αντίστοιχο. εγώ αυτό έχω και αυτό χρησιμοποιώ).

5. wipes ALL

6. Πέρασμα με Odin στο PDA τον Semaphore (ΒΜ = Big memmory ή το κανονικό αν θέλουμε 720p Video recording)

7. wipes ALL

8. Κατέβασμα Voodoo Control - > Super AMOLED hardware control ->Screen v1 gamma hack -> Reset to 2.3.3 defaults

 

thats all !

 

Το βήμα 4 για ποιο λόγο το κάνεις και δεν περνάς κατευθείαν το semaphore ?

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Το βήμα 4 για ποιο λόγο το κάνεις και δεν περνάς κατευθείαν το semaphore ?

 

το κάνω γιατί απλά ..... το είχα κάνει έτσι στην αρχή και έχει μείνει γραμμένο στο txt μου που έχω φτιάξει σαν οδηγό σε περίπτωση που μετά από καιρό χρειαστεί να κάνω κάτι στο κινητό και δεν θυμάμαι πως γίνεται :lol::lol::lol::lol:

ΌΜΩΣ με το βήμα αυτό, με το που τελειώσω το root και περάσω και τον semaphore, έχω στο κινητό και το εικονίδιο του superuser, CWM,tweaks οπότε βγαίνω από την διαδικασία να τα κατεβάσω από το μάρκετ ...

επίσης με τον τρόπο αυτό έχω παρατηρήσει πως τα προγράμματα που αποκτάνε άδεια superuser σε ρωτάνε για να την αποκτήσουν και μπορείς να δείς ποια έχουν δικαιώματα superuser.

σε κολλητό που πέρασα semaphore χωρίς το βήμα 4 δεν είχαν αποκτήσει όλα τα προγράμματα που θέλαμε δικαιώματα superuser ...

ή τουλάχιστον δεν φαινόταν κάτι τέτοιο ....

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

το κάνω γιατί απλά ..... το είχα κάνει έτσι στην αρχή και έχει μείνει γραμμένο στο txt μου που έχω φτιάξει σαν οδηγό σε περίπτωση που μετά από καιρό χρειαστεί να κάνω κάτι στο κινητό και δεν θυμάμαι πως γίνεται :lol::lol::lol::lol:

ΌΜΩΣ με το βήμα αυτό, με το που τελειώσω το root και περάσω και τον semaphore, έχω στο κινητό και το εικονίδιο του superuser, CWM,tweaks οπότε βγαίνω από την διαδικασία να τα κατεβάσω από το μάρκετ ...

επίσης με τον τρόπο αυτό έχω παρατηρήσει πως τα προγράμματα που αποκτάνε άδεια superuser σε ρωτάνε για να την αποκτήσουν και μπορείς να δείς ποια έχουν δικαιώματα superuser.

σε κολλητό που πέρασα semaphore χωρίς το βήμα 4 δεν είχαν αποκτήσει όλα τα προγράμματα που θέλαμε δικαιώματα superuser ...

ή τουλάχιστον δεν φαινόταν κάτι τέτοιο ....

 

Ναι οκ τα έχεις όλα έτοιμα μετά που θα βάλεις semaphore. Για το πρόβλημα που λες, αν είχες περάσει το Superuser και δε σε ρώταγε ήταν πρόβλημα του superuser... Έχει αυτό το πρόβλημα εδώ και αρκετό καιρό και παρουσιάζεται όποτε του καπνίσει... (μου είχε σπάσει τα νεύρα μέχρι να βρω τι φταίει!!!)

Στα βήματα που λες παρατηρώ ότι βάζεις αρχείο PIT χωρίς να τσεκάρεις repartition. Δε χρειάζεται να το βάζεις το PIT όταν δεν κάνεις repartition και νομίζω πως δεν το χρησιμοποιεί καν το PIT αν δεν τικάρεις repartition.

Link to comment
Share on other sites

η σειρά που τα κάνω είναι η εξής ...

 

1. wipes ALL (εννοώντας cashe partition/ user data-factory defaults/ dalvik cashe)

2. Πέρασμα με ODIN χωρίς Re-partition

PIT - PIT

PDA - CODE

PHONE - PHONE

CSC - CSC

3. Wipes ALL

4. Πέρασμα με Odin στο PDA το CF-Root-XX_OXA_JVS-v4.1-CWM3RFS (ή κάποιο αντίστοιχο. εγώ αυτό έχω και αυτό χρησιμοποιώ).

5. wipes ALL

6. Πέρασμα με Odin στο PDA τον Semaphore (ΒΜ = Big memmory ή το κανονικό αν θέλουμε 720p Video recording)

7. wipes ALL

8. Κατέβασμα Voodoo Control - > Super AMOLED hardware control ->Screen v1 gamma hack -> Reset to 2.3.3 defaults

 

thats all !

0. recovery

1. wipe data

2.wipe cache

3.wipe dalvik cache

4.Βγάζεις μπαταρία

5.Odin και download mode και βάζεις

-pit

-PDA

-PHONE

-CSC

με repartition

6.μολις ξεκινήσει το τηλέφωνο --> απενεργοποίηση

7. recovery--> wipe data, wipe cache--> βγάζεις μπαταρία (αυτό το βήμα είναι προαιρετικό, πιο πολύ για να φιλας τα ρούχα σου)

8.reset το odin, βάζεις semaphore στο PDA και βγάζεις το repartition

9. Download mode --> φλασάρεις, τέλος

10. Κάποιοι κάνουν wipes και στο τέλος, δεν χάνεις τίποτα, δεν ξέρω αν κερδίζεις κιόλας.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Νίκο, δεν έχεις άδικο για το Pit που λές , αν και τις τελευταίες φορές δεν το έχω βάλει ....

αν το έβαζα ή αν δεν είχα το συγκεκριμένο pit τότε όπως πολύ σωστά αναφέρει ο φίλος mindfield πρέπει να γίνει το flash ΜΕ re-partition ...

κατά τα άλλα φίλε Mindfield τα ίδια κάνουμε απλά τα έγραψες πιο αναλυτικά :D

wipes κάνω ΠΑΝΤΑ και στο τέλος πριν αρχίσω να δουλεύω το κινητό .... δεν ξέρω αν προσφέρει ή όχι κάτι παραπάνω αλλά από ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα πολλά άτομα είχανε διάφορα προβλήματα που λύθηκαν με τα απαραίτητα wipes ...

οπότε για μερικά δευτερόλεπτα παραπάνω δεν χάθηκε ο κόσμος να κάνουμε 3 wipes και να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο .. :happy:

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

παιδια, υπαρχει πουθενα root για I9000XWJVW 2.3.6?

 

O εύκολος τρόπος είναι με Semaphore.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, δεν έχεις άδικο για το Pit που λές , αν και τις τελευταίες φορές δεν το έχω βάλει ....

αν το έβαζα ή αν δεν είχα το συγκεκριμένο pit τότε όπως πολύ σωστά αναφέρει ο φίλος mindfield πρέπει να γίνει το flash ΜΕ re-partition ...

κατά τα άλλα φίλε Mindfield τα ίδια κάνουμε απλά τα έγραψες πιο αναλυτικά :D

wipes κάνω ΠΑΝΤΑ και στο τέλος πριν αρχίσω να δουλεύω το κινητό .... δεν ξέρω αν προσφέρει ή όχι κάτι παραπάνω αλλά από ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα πολλά άτομα είχανε διάφορα προβλήματα που λύθηκαν με τα απαραίτητα wipes ...

οπότε για μερικά δευτερόλεπτα παραπάνω δεν χάθηκε ο κόσμος να κάνουμε 3 wipes και να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο .. :happy:

 

Αν είσαι σε μη-Samsung rom, συνήθως χρειάζεται repartition (όχι πάντα, αλλά αν έχεις roms με τρία αρχεία δεν χάνεις κάτι να το κάνεις). Αν είσαι ήδη σε κάποιo firmware της Samsung, το pit και repartition είναι αχρείαστα. Καθώς επίσης γενικά τα βήματα 4 και 5 της διαδικασίας σου.

Καλή χρονιά κι από μένα σε όλους!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

αναφορικά με το Root, παίδες εγώ το κάνω με ένα αρχείο με αυτό το όνομα CF-Root-XX_OXA_JVS-v4.1-CWM3RFS.tar (μέσω ODIN φυσικά) και παίζει κανονικά και χωρίς πρόβλημα και στην JW1 που είμαι τώρα και στην JVT που είχα πιο πριν και αυτό είχα βάλει για recovery όταν ήθελα να περάσω την CM...

δεν πρέπει να κάνει κάτι άλλο εκτός από Root και recovery ...

έπειτα μπορείς όπως λένε τα παιδιά να περάσεις κατευθείαν semaphore ...

 

Thanks tyxerakias για τις πληροφορίες γιατί για να σου πω την αλήθεια υπήρχε μια μικρή σύγχυση στο μυαλό μου για το πότε χρειάζεται και πότε δεν χρειάζεται re-partition ...

Edited by crazyio

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Στα βήματα που λες παρατηρώ ότι βάζεις αρχείο PIT χωρίς να τσεκάρεις repartition. Δε χρειάζεται να το βάζεις το PIT όταν δεν κάνεις repartition και νομίζω πως δεν το χρησιμοποιεί καν το PIT αν δεν τικάρεις repartition.
Νικο απο την στιγμη που καποιος βαζει καποιο .pit αρχειο στο odin,αυτο τσεκαρει αυτοματα την επιλογη για repartition,δεν χρειαζεται να κανουμε κατι εμεις,οποτε ο crazyio,απο την στιγμη που συμπληρωνε την επιλογη του ΡΙΤ,το odin του εκανε και repartition ασχετως αν δεν το ηθελε.

 

@crazyio εισαι λαθος φιλε μου,ο chainfire βγαζει διαφορετικο κερνελ για ρουτ για την καθε ρομ που κυκλοφορει,δεν ειναι σαν τον semaphore,για την JW1 που λες οτι εχεις πρεπει να κατεβασεις τον αντιστοιχο ρουταρισμενο kernel απο το σελιδα του στο xda

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

@crazyio εισαι λαθος φιλε μου,ο chainfire βγαζει διαφορετικο κερνελ για ρουτ για την καθε ρομ που κυκλοφορει,δεν ειναι σαν τον semaphore,για την JW1 που λες οτι εχεις πρεπει να κατεβασεις τον αντιστοιχο ρουταρισμενο kernel απο το σελιδα του στο xda

 

Ομολογώ πως έχεις δίκιο ... όμως δεν είχα κανένα πρόβλημα με αυτόν τον kernel.

ίσως γιατί τον χρησιμοποιούσα μόλις μερικά δευτερόλεπτα μέχρι να περάσω από πάνω του μέσω recovery την CM ή όπως τώρα που πέρασα από πάνω του τον semaphore ... (αν και επιπλέον βήμα είναι αυτό, το να τον περνάω πριν τον semaphore).

ψάχνω στο xda αλλά δεν βρίσκω cf -root για την jw1 .... :O

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Νικο απο την στιγμη που καποιος βαζει καποιο .pit αρχειο στο odin,αυτο τσεκαρει αυτοματα την επιλογη για repartition,δεν χρειαζεται να κανουμε κατι εμεις,οποτε ο crazyio,απο την στιγμη που συμπληρωνε την επιλογη του ΡΙΤ,το odin του εκανε και repartition ασχετως αν δεν το ηθελε.

 

@crazyio εισαι λαθος φιλε μου,ο chainfire βγαζει διαφορετικο κερνελ για ρουτ για την καθε ρομ που κυκλοφορει,δεν ειναι σαν τον semaphore,για την JW1 που λες οτι εχεις πρεπει να κατεβασεις τον αντιστοιχο ρουταρισμενο kernel απο το σελιδα του στο xda

 

Είσαι σίγουρος γι' αυτό Πάρη; Έχω αρκετές αμφιβολίες ότι γίνεται repartition χωρίς να το τικαρεις. Νομίζω ότι το pit απλά δε θα κάνει τίποτα. Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

 

Όσο γιο το 2ο, ναι είναι λάθος θεωρητικά, αλλά αφού το σβήνει γράφοντας από πάνω το semaphore μικρό το κακό. Βασικά όπως είπα είναι άχρηστα βήματα.

 

Edit: Με πρόλαβες crazyio

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος γι' αυτό Πάρη; Έχω αρκετές αμφιβολίες ότι γίνεται repartition χωρίς να το τικαρεις. Νομίζω ότι το pit απλά δε θα κάνει τίποτα. Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

 

Επειδή φλάσαρα πρόσφατα θυμάμαι ότι έπρεπε να τικάρω το repartition και ας είχα βάλει το pit. Καλό είναι να το ελέγχουμε πάντως όταν φλασάρουμε για σιγουριά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή φλάσαρα πρόσφατα θυμάμαι ότι έπρεπε να τικάρω το repartition και ας είχα βάλει το pit. Καλό είναι να το ελέγχουμε πάντως όταν φλασάρουμε για σιγουριά.

 

οσες φορες κι αν φλασαρα, μολις βαλω pit αυτοματα μπαινει τικ στο repartition. 100%

odin3 v1.7

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά στην έκδοση 1.3 του odin αυτό δεν γίνεται. Πρέπει να επιλέξεις εσύ το repartition.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Σωστός!

 

Επειδή όμως οι νέοι κάτοχοι (και είναι πολλοί τελευταία!) θα ακολουθούν τον οδηγό του tyxerakia που περιλαμβάνει λινκ για την έκδοση 1.3, θα πρέπει ή να ανανεωθεί το λινκ ή να τους εξηγούμε όποτε χρειάζεται ότι pit και repartition πάνε μαζι :)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και η τελευταία έκδοση του Odin3 v1.85 για όποιον ενδιαφέρετε! Εγώ πάντως χρησιμοποιώ την v1.3 και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια λεω να περασω την jw1 και διαβασα οτι με jv9 csc και jvt modem ειναι πολυ καλη.Που μπορω να βρω το csc και το modem;

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος γι' αυτό Πάρη; Έχω αρκετές αμφιβολίες ότι γίνεται repartition χωρίς να το τικαρεις. Νομίζω ότι το pit απλά δε θα κάνει τίποτα. Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

 

 

Mε προλαβαν τα παιδια πιο πανω.Στο odin 1.83 και 1.85 που χρησιμοποιω εγω το repartition αυτο-τσεκαρεται μολις δωσεις αρχειο .pit στο αντιστοιχο πεδιο.Θεωρησα δεδομενο οτι σχεδον ολοι θα χρησιμοποιουν αυτες τις εκδοσεις μια και ειναι οι νεοτερες και εχουν πολυ καιρο που εχουν κυκλοφορησει (στις περισσοτερες ρομ εξαλου δινονται μαζι με τα αρχεια και οι συγκεκριμενες εκδοσεις του odin για το φλασαρισμα,χωρις βεβαια αυτο να σημαινει οτι και με παλαιοτερες εκδοσεις θα εχουμε καποιο προβλημα) Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...