Jump to content

[Επίσημο] Alcatel OT-990


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μέσα από το μενού της κάμερας πατάς το κουμπί με τα μικρά τέσσερα τετραγωνάκια και σου βγάζει επιλογή κάμερα μπροστά..με τον ίδιο τρόπο ξαναγυρνάς στη βασική κάμερα

 

to βρικα να εισαι καλα και δουλευει η μπροστα καμερα με το tango to fring kai to qik gia video call .teleiaaaa:):)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 620
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βασικα μπορειτε να μας πειτε πως γινετε βιντεο κληση?Με προγραμμα?

 

Katβασε απο το μαρκετ το tango που κανει meso wifi και σε αλλα κινητα αλλα και υπολογιστες .αν θες το fring μονο για κινητα. Πριν ξεκινησεις αυτα τα προγραμματα πηγαινε στο μενου της καμερας και επελεψε την μπροστινη καμερα και μετα κλεισε το μενου .μετα αρχισε τα προαναφερθεντα προγραματα .ΟΤαν αρχισει η κληση θα παιρνει εικονα απο την μπροστα καμερα κανονικα.

Ελπιζω να βοηθισα

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον τηλέφωνο. Χτυπάει στα ίσια το ideos X3 που η wind έκανε το λάθος να το βγάλει σε ακριβότερη τιμή (150€ αντί κατι κοντά στα 120-130€) και του έκανε ετσι πιστευω αρκετή ζημια.. Ειναι καλύτερο από αυτό (στα χαρτιά τουλάχιστον) στην κάμερα (5mp με flash) και στην μεγαλύτερη οθόνη αλλα μαλλον και στην μπαταρία από ότι καταλαβαίνω αν ισχύουν τα περί 3 ημερών με απλή χρήση. Επίσης είναι ένας άξιος αντίπαλος για το παλιό στα χαρτιά ZTE (παλι στην μπαταρία το τρώει φαίνεται).

 

Εδώ βρήκα αρκετά δήγματα βιντεο και πολλα timelaps (δεν ήξερα οτι υποστιρίζει κατι τετοιο ειναι πολυ... cool να το πώ)

 

Δεν μπόρεσα να βρώ δείγματα 1:1 της καμεράς του ως φωτογραφικής που θα με ενδιέφερε. Αν εχετε μπορείτε να ανεβάσετε κάπου (σε πληρη ανάλυση).

 

Κατι ακόμα από εμένα που το θεωρώ χρήσιμο. Μιας και έχει ΦΛΑΣ υπάρχει καποια εφαρμογή να το χρησιμοποιεί ώς ΦΑΚΟ??

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον τηλέφωνο. Χτυπάει στα ίσια το ideos X3 που η wind έκανε το λάθος να το βγάλει σε ακριβότερη τιμή (150€ αντί κατι κοντά στα 120-130€) και του έκανε ετσι πιστευω αρκετή ζημια.. Ειναι καλύτερο από αυτό (στα χαρτιά τουλάχιστον) στην κάμερα (5mp με flash) και στην μεγαλύτερη οθόνη αλλα μαλλον και στην μπαταρία από ότι καταλαβαίνω αν ισχύουν τα περί 3 ημερών με απλή χρήση. Επίσης είναι ένας άξιος αντίπαλος για το παλιό στα χαρτιά ZTE (παλι στην μπαταρία το τρώει φαίνεται).

 

Εδώ βρήκα αρκετά δήγματα βιντεο και πολλα timelaps (δεν ήξερα οτι υποστιρίζει κατι τετοιο ειναι πολυ... cool να το πώ)

 

Δεν μπόρεσα να βρώ δείγματα 1:1 της καμεράς του ως φωτογραφικής που θα με ενδιέφερε. Αν εχετε μπορείτε να ανεβάσετε κάπου (σε πληρη ανάλυση).

 

Κατι ακόμα από εμένα που το θεωρώ χρήσιμο. Μιας και έχει ΦΛΑΣ υπάρχει καποια εφαρμογή να το χρησιμοποιεί ώς ΦΑΚΟ??

 

απο καμερα δεν λεει και πολλα..αλλά φακο εχει εφαρμογη προεγκατεστημενη

Link to comment
Share on other sites

@keysmith

 

Ριξε μια ματια παρακατω, να παρεις μια ιδεα, συγκρινομενο με το κορυφαιο cameraphone "SE Arc S". Εχει δε επιλογη, να διαλεξεις διαφορες ληψεις για συγκριση (καμια 20αρια). Κατα τη γνωμη μου, σε συναρτηση με τα χρηματα που κοστιζει, ειναι αξιοπρεπεστατο.

 

http://www.digitalversus.com/duels.php?ty=1&ma1=80&mo1=1479&p1=11640&ma2=62&mo2=1532&p2=11999&ph=17

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον τηλέφωνο. Χτυπάει στα ίσια το ideos X3 που η wind έκανε το λάθος να το βγάλει σε ακριβότερη τιμή (150€ αντί κατι κοντά στα 120-130€) και του έκανε ετσι πιστευω αρκετή ζημια.. Ειναι καλύτερο από αυτό (στα χαρτιά τουλάχιστον) στην κάμερα (5mp με flash) και στην μεγαλύτερη οθόνη αλλα μαλλον και στην μπαταρία από ότι καταλαβαίνω αν ισχύουν τα περί 3 ημερών με απλή χρήση. Επίσης είναι ένας άξιος αντίπαλος για το παλιό στα χαρτιά ZTE (παλι στην μπαταρία το τρώει φαίνεται).

 

Εδώ βρήκα αρκετά δήγματα βιντεο και πολλα timelaps (δεν ήξερα οτι υποστιρίζει κατι τετοιο ειναι πολυ... cool να το πώ)

 

Δεν μπόρεσα να βρώ δείγματα 1:1 της καμεράς του ως φωτογραφικής που θα με ενδιέφερε. Αν εχετε μπορείτε να ανεβάσετε κάπου (σε πληρη ανάλυση).

 

Κατι ακόμα από εμένα που το θεωρώ χρήσιμο. Μιας και έχει ΦΛΑΣ υπάρχει καποια εφαρμογή να το χρησιμοποιεί ώς ΦΑΚΟ??

Φυσικα και εχει εφαρμογη ηδη στο μενου του που δουλευει ως φακος και μαλιστα με ρεοστατη εντασης.

και η αυτονομια υσχιει, μαλιστα οταν δεν χρειαζεται κατεβασμα δεδομενων,εγω το βαζω σε λειτουργια 2 g με τεραστια οφελη στην αυτονομια.Νομιζω οτι εχω κανει την καλυτερη αγορα ever ακομα και απο πολυ ακριβοτερα κινητα που εχουν περασει απο τα χερια μου.:rolleyes:

 

Επισης εχω παθει πλακα με το ποσο γρηγορο ιντερνετ εχει μεσω wi fi ,το κοντραρα με ενα htc φιλου και ηταν στις 5 δοκιμες στις 4 μπροστα και με διαφορα,τι να πω ειναι τυχαιο?

Edited by komias2
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

@keysmith

Ριξε μια ματια παρακατω, να παρεις μια ιδεα, συγκρινομενο με το κορυφαιο cameraphone "SE Arc S". Εχει δε επιλογη, να διαλεξεις διαφορες ληψεις για συγκριση (καμια 20αρια). Κατα τη γνωμη μου, σε συναρτηση με τα χρηματα που κοστιζει, ειναι αξιοπρεπεστατο.

http://www.digitalversus.com/duels.php?ty=1&ma1=80&mo1=1479&p1=11640&ma2=62&mo2=1532&p2=11999&ph=17

ευχαριστώ για το λινκ κατι είναι και αυτό, θα προτιμούσα βέβαια εξ. χώρου (outdoor shamples)... Κάτι θα βρώ..

Αν και ασχολούμαι σχετικά σοβαρά με την φωτογραφία και το κινητό δεν το θεωρώ εργαλείο (από canon S90 και πάνω συζητώ) υπάρχουν φορές που το μόνο που έχεις μαζί σου είναι το κινητό σου.. Τοτε πρέπει να σε ξελασπώσει . Χωρίς να εχω διάθεση να δώσω και ενα καρο χρηματα για "καλύτερο" φωτοκινητό θα ήθελα αυτό που θα παρω να "βλέπεται". Οσο για το φλας αδιαφορώ για την φωτογραφική του δυνατότητα (που δεν εχει) παρά το θέλω ΜΟΝΟ για φακό (και αυτό είναι επίσης σημαντικό ;)).

Μετά από αυτά που διαβάζω.. ψήνομαι. Κατα τα Χριστούγεννα να ήμαστε καλά αν τελικά πάρω κινητό με βλέπω να το παίρνω (θα εχει βγει και η 2.3)

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Ε, ενταξει, οταν αναφερεις την λεξη "Canon" σε κουβεντα για φωτογραφια.....γινεται κατανοητο οτι ελαχιστα κινητα θα καταφερουν -εστω- να σταθουν στο υψος των περιστασεων μιας φωτογραφικης ληψης.

 

Νομιζω πως πρεπει να στραφεις -Αποκλειστικα- σε κινητο τηλεφωνο SonyEricsson. Ακομη και στα φθηνα μοντελα της, οι φακοι Δεν εχουνε καμια σχεση με την μετριοτητα του ανταγωνισμου, οπου προσπαθουν να υποκαταστησουν την ανεπαρκεια του φακου με "enhanced software".

 

Βεβαια, ανεβαινεις σε τιμη, αλλα η ποιοτητα ειναι δεδομενη και το αποτελεσμα αμεσα συγκρισιμο με μια απλη φωτογραφικη μηχανη.

Link to comment
Share on other sites

όχι με παρεξήγησες δεν θελω κινητό ΑΝΤΙ φωτογραφικής.. Δεν θέλω να δώσω πολλά χρηματα για κινητό.. Δεν με νοιαζει η καμερά του να είναι η καλύτερη για κινητό (γιατί τοτε το κινητό θα είναι και ακριβό). Με νοιάζει απλά να είναι "ικανοποιητική" (για δεδομένα κινητού) και από ότι βλέπω είναι :) Για τα χρήματά του είναι σίγουρα δλδ. Για να γίνεται κουβέντα θα ήθελα να το επαλυθευσω με δείγματα που θα δώ.

Εκτός από την οξύτητα και τον θόρυβο, μια άλλη παράμετρος είναι η φωτεινότητα του φακού (σε λιγο φως να τραβά καλύτερα ή/και με χαμηλότερο iso) που φαινεται με δείγματα σε χαμηλό φως (καθώς δεν αναγράφεται όπως παλιά που κάποια έγραφαν πχ F:2.8). Τελος το video εχει και αυτό την σημασία του.. Από τα δέιγματα είδα αρκετό jelo effect αν και αναμενόμενο για κινητό. Εσείς που το έχετε πως το κρίνετε στο θέμα αυτό ?

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

όχι με παρεξήγησες δεν θελω κινητό ΑΝΤΙ φωτογραφικής.. Δεν θέλω να δώσω πολλά χρηματα για κινητό.. Δεν με νοιαζει η καμερά του να είναι η καλύτερη για κινητό (γιατί τοτε το κινητό θα είναι και ακριβό). Με νοιάζει απλά να είναι "ικανοποιητική" (για δεδομένα κινητού) και από ότι βλέπω είναι :) Για τα χρήματά του είναι σίγουρα δλδ. Για να γίνεται κουβέντα θα ήθελα να το επαλυθευσω με δείγματα που θα δώ.

Εκτός από την οξύτητα και τον θόρυβο, μια άλλη παράμετρος είναι η φωτεινότητα του φακού (σε λιγο φως να τραβά καλύτερα ή/και με χαμηλότερο iso) που φαινεται με δείγματα σε χαμηλό φως (καθώς δεν αναγράφεται όπως παλιά που κάποια έγραφαν πχ F:2.8). Τελος το video εχει και αυτό την σημασία του.. Από τα δέιγματα είδα αρκετό jelo effect αν και αναμενόμενο για κινητό. Εσείς που το έχετε πως το κρίνετε στο θέμα αυτό ?

 

ΦΙΛΕ αυριο θα τραβηξω φωτο και θα προσπαθησω να τις ποσταρω να δης δειγμα.:O

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , από όσα σχόλια διάβασα από τους άλλους κάτοχους του κινητού μπορώ να πω ότι είμαι λίγο επιφυλακτικός για το συγκεκριμένο alcatel .επειδή είμαι και εγώ καινούργιος σε android τηλέφωνο είμαι μεταξύ σε 4 (alcatel OT-990, Samsung Galaxy Mini , Samsung Galaxy Y, Sony Ericsson X8,) . Η alcatel σίγουρα είναι μια εταιρία καινούργια σε αυτό το χώρο αλλά είμαι πολύ απογοητευμένος από την sonny Eriksson γιατί το w100I που έχω είναι τέλος απογοήτευση σαν ποιότητα , δεν είναι στην ιδία κατηγορία ασφαλώς αλλά ειδή το έχω πάει στο μάστορα 2 φόρες , μου μένουν τα Samsung που αναφέρω , μπορείτε να μου προτείνετε κάποια από αυτά . Ευχαριστώ
Η μεγαλη δυναμη θελει και μεγαλη ευθυνη !!!
Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο να πει κανείς πολλά πράγματα γιατί θα πρέπει να έχουν περάσει και οι 4 συσκευές από τα χέρια του. Για αρχή κάνε μία "μελέτη" με βάση τα χαρακτηριστικά των συσκευών και αυτών που θέλεις η συσκευή σου να έχει όπως, έκδοση λειτουργικού, ανάλυση οθόνης, τύπος οθόνης (στην προκειμένη περίπτωση όλες έχουν capacitive), μέγεθος οθόνης, μπαταρία, cpu, ram/rom, wifi (b/g ή b/g/n), κάμερα/flash, βάρος, εμφάνιση.

http://www.gsmarena.com/alcatel_ot_990-3799.php

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_mini_s5570-3725.php

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_y_s5360-4117.php

http://www.gsmarena.com/sony_ericsson_xperia_x8-3403.php

Το κακό με το alcatel είναι ότι είναι λίγο βαρύ (καταπληκτική ποιότητα κατασκευής όμως), μπλεδίζει λίγο ο φωτισμός και εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει, επίσης θα μπορούσε να ήταν λίγο πιο δυνατός. Επιφυλάσσομαι για το αν όντως θα βγει επίσημη 2.3 rom και βλέπω πως δεν υπάρχει καλή υποστήριξη από τον κατασκευαστή. Αυτά είναι τα αρνητικά της συσκευής κατά την γνώμη μου. Τα Samsung εγώ δεν θα τα αγόραζα γιατί έχουν ανάλυση οθόνης 240x320 που είναι πολύ μικρή για τις απαιτήσεις μου.

Επομένως πρέπει πρώτα να καθορίσεις ακριβώς ποιες είναι οι δικές σου απαιτήσεις και να αρχίσεις να απορρίπτεις καταλήγοντας στην συσκευή που είναι πιο κοντά στα μέτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Η εμφάνιση σε ένα κινητό και ειδικά σε ένα Smartphone δεν με νεάζει ιδιαίτερα . από εκεί και περά το alcatel είναι στα ιδία λεφτά με αυτά που είπα το Χ8 είναι λίγο πιο ακριβό λόγο μάλλον της οθόνης του (16.000.000 εκατ χρωμ.) . αλλά και πάλι η sony σαν εταιρία στα κινητά δεν με ενδιαφέρουν λόγο ότι είχα πολλά κινητά τις ίδιας εταιρίας και δεν με γοητεύσαν ποτέ σε κανένα σημείο που να πω ‘’άξιζε τα λεφτά του’’. Η διαφορά αυτή στο wifi (b/g ή b/g/n) μπορείς να μου πεις τι είναι ; ευχαριστώ
Η μεγαλη δυναμη θελει και μεγαλη ευθυνη !!!
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να καν μια ερώτηση , είμαι ανάμεσα σε 3 κινητά αλλά πιο πολύ μέσα στα 2 Samsung χωρίς όμως να αποκλείω το alcatel . έχω σταμπάρει τα (Samsung Galaxy Mini Black , Samsung Galaxy Y Grey και το Alcatel OT-990 ) το galaxy mini exei 600 MHz επεξεργαστη αλλά με 384 ram , το galaxy Y εχει 832 ΜΗz επεξεργαστή με 256 ram και το alcatel έχει 600 MHz επεξεργαστη και 256 ram. Επειδή είμαι νέος σε android κινητό θέλω ένα οικονομικό . δεν με νοιάζει η εξωτερική εμφάνιση ούτε η οθόνη ανάλυση και χρώματα . είμαι λίγο μπερδεμένος κλείνω προς το galaxy mini black . εάν κόπιας μπορεί να βοηθήσει .ευχαριστώ :wacko:
Η μεγαλη δυναμη θελει και μεγαλη ευθυνη !!!
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αν θέλεις να ανοίξεις θέμα στο παρακάτω forum. Στο παρών θέμα γίνονται συζητήσεις μόνο για το OT-990.

Επιλογή κινητού

Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι ειναι μονο για το ALCATEL ειναι ομος ενα απο αυτα που θελω , απλα θελω μια βοηθεια ειμαι νεος στο foroum και δεν το ηξερα
Η μεγαλη δυναμη θελει και μεγαλη ευθυνη !!!
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ρωτάς σε κάθε θέμα ξεχωριστά και για να μην ξεφύγουν οι συζητήσεις, μπορείς να ανοίξεις θέμα στο παραπάνω forum!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Πριν 3 μερες εγινα κατοχος του Αlcatel OT 990 αγορασμενο απο multirama στο Ηρακλειο Κρητης.

Εχω εντοπισει κανα δυο σπαστικα και θα ηθελα τη βοηθεια σας.

1ον... Ακυρα reboot σε στιγμες ειδικα που το μεταχειριζομαι καπως ζωρικα.(ανοιγμα κλεισιμο εφαρμογων, συλλογης, μουσικης)

2ον... Κλεινει και δεν ανοιγει με τιποτα αν το συνδεσω σε usb στον υπολογιστη (ενδοχομενως εδω να φταιει και το αρχαιο μηχανιμα μου)!

3ον... Δυσκολευεται να παρει μπρος μετα απο τη φορτιση που γινεται με το τηλεφωνο κλειστο...

Αυτα για την ωρα. Εχετε να προτεινετε καποια λυση- ρυθμισεις- whatever!

Nα 'στε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα από αυτά δεν μου ακούγεται φυσιολογικό. Μήπως να το επιστρέψεις στο κατάστημα όσο ακόμα είναι νωρίς σε περίπτωση που ισχύει αντικατάσταση DOA;
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα από αυτά δεν μου ακούγεται φυσιολογικό. Μήπως να το επιστρέψεις στο κατάστημα όσο ακόμα είναι νωρίς σε περίπτωση που ισχύει αντικατάσταση DOA;

 

Οντως,εχεις δικαιο εδω,εχει καποιο προβληματακι.

 

@Alca_ot_990

 

Φιλε πισω στο καταστημα να το τσεκαρουν αμεσα.....και εισαι και σε DOA,οποτε μην το καθυστερης.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...