Jump to content

[Επίσημο] Alcatel OT-990


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 620
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω την 2.2 και δεν μπορώ να μπώ στο ιντερνετ απο 3G... Ξέρει κανείς γιατί?

πήρα την cosmote και μου έστειλαν ρυθμίσεις αλλά τίποτα πάλι... :(

 

Έχω δεδομένα ενεργά

περιαγωγή δεδομένων τώρα είναι κλιστή αλλά και ανοιχτή πάλι δεν πιάνει

λειτουργία δικτύου GSM/WCDMA

 

:!: :!: :!: :!:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις αν και πως μπορουμε να διαγραψουμε τις εφαρμογες που εχει προεγκατεστημενες η συσκευη?

Πιανουν πολυ χωρο και ειναι και χαλια :protest:

Χρειάζεσαι root access για της πιο πολλές , αν δεν γνωρίζεις πώς να το κάνεις δες 1-2 σελίδες πίσω .

Μετά το ροοτ μπορείς να κάνεις 2 partitions στην mmc σου και με το app link2sd να περνάς της εφαρμογές σου στην mmc .

 

Έχω την 2.2 και δεν μπορώ να μπώ στο ιντερνετ απο 3G... Ξέρει κανείς γιατί?

πήρα την cosmote και μου έστειλαν ρυθμίσεις αλλά τίποτα πάλι... :(

 

Έχω δεδομένα ενεργά

περιαγωγή δεδομένων τώρα είναι κλιστή αλλά και ανοιχτή πάλι δεν πιάνει

λειτουργία δικτύου GSM/WCDMA

 

:!: :!: :!: :!:

 

Έμενα έμπαινε κανονικά , δεν χρειάστηκα ρυθμίσεις !

Δοκίμασε να κάνεις επανεκκίνηση ..

Μήπως δεν έχεις σήμα 3g ?

Edited by Yasuo
Link to comment
Share on other sites

Έμενα έμπαινε κανονικά , δεν χρειάστηκα ρυθμίσεις !

Δοκίμασε να κάνεις επανεκκίνηση ..

Μήπως δεν έχεις σήμα 3g ?

 

Και έξω στον δρόμο που δοκίμασα δεν μπαίνει, ακόμα και μετά απο επαναφορά ρυθμίσεων! Πειραιά μένω τι γίνεται... και ένας φίλος που έχει το ίδιο κινητό το ίδιο έχει πάθει!

Link to comment
Share on other sites

H εκδοση 2.3 μπαινει ευκολα? Τι γινεται ρε παιδια γιατι επεσε βουβαμαρα? Σκεφτομαι να το παρω ή να περιμενω συσκευη με αντροιτ 4.0?
Link to comment
Share on other sites

H εκδοση 2.3 μπαινει ευκολα? Τι γινεται ρε παιδια γιατι επεσε βουβαμαρα? Σκεφτομαι να το παρω ή να περιμενω συσκευη με αντροιτ 4.0?

 

Συσκευή με android icecream δύσκολα θα βρεις πιστεύω σε αυτή την τιμή ..

Η 2.3 είναι διαθέσιμη μόνο Ρωσία προς το πάρων και δεν μπαίνει στα δικά μας .. όχι επίσημα τουλάχιστον

Link to comment
Share on other sites

Oντως η τιμη ειναι δελεαστικη... αλλα λενε οτι συντομα θα κυκλοφορησουν παρομοιες φτηνες συσκευες με τουλαχιστον 1 Ghz επεξεργαστη και καλη υποστηριξη λογισμικου.Απο οτι βλεπω η αλκατελ δεν εχει και τοσο καλη υποστηριξη αν και ειναι αξιολογο το προιον αυτο...ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Kαλα οσων αφορα το ιδιο το τηλεφωνο μην παιρνεται και ορκο οτι ειναι καλο... το χω 2 μηνες και ειναι η 2η φορα που το παω για σερβις! Την πρωτη λογω επανεκκινησεων και τωρα λογω μπαταριας(διαρκεια χωρις χρηση κατω του 12ωρου)! Ωρες, ωρες μετανιωνω που το πηρα. Ας ειναι καλα το ΝΟΚΙΑ 6267 που το εχω απο τοτε που βγηκε και ειναι αστερι!:)
Link to comment
Share on other sites

Φιλε @alca_ot_990 σε ποια αντιπροσωπεια το στειλες γιατι και γω εχω θεμα με την μπαταρια το ιδιο και απο οτι ειδα κ ενα νεκρο πιξελ.....το κινητο το πηρα 8/1/12 απο electroworld....
Link to comment
Share on other sites

Χωρις χρηση μονο 12 ωρες...!!! κατι δεν παει καλα για καινουργια μπαταρια...οι κατοχοι του τηλ. παντως αναφερουν και 5 μερες χωρις πολλη χρηση... τι να πω το νοκια που εχω 5 χρονια τωρα τα εφτυσε η μπαταρια και ψαχνομαι... μηπως ειναι σκαρτη η παρτιδα αυτη? Η μηπως γενικα ειναι ενα κινεζικο πραγμα?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εμενα με κανονικη χρηση (wi-fi-gps) κραταει περιπου 50 ωρες!

Βεβαια για 1-2 φορες ξεφορτιστηκε πολυ γρηγορα,αλλα του εβγαλα την μπαταρια για 2 ωριτσες και εφτιαξε...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι παιδια . Η διαδικασια Root ειναι πολυ γρηγορη-ευκολη και κατα εμενα ασφαλης.

Πρωτο βημα ειναι να περασουμε τους drivers της συσκευης στο PC με τον τροπο που περιγράφετε μερικες σελιδες πριν ωστε ο υπολογιστης να μπορει να δει το κινητό.

Μετα εγκαθιστούμε το super1click στο pc μας και αφου τρεξουμε το προγραμμα παταμε root ! Σε λιγοτερο απο 1 λεπτο η διαδικασια εχει τελειωσει....

Ο καλυτερος τροπος για να κερδισουμε χωρο στην μνήμη του κινητού ειναι να δημιουργήσουμε ενα partitsion στην καρτα μνημης σε ext2 μορφη (περιπου 500mb με 1g ). Υπάρχουν διαφοροι τροποι για να φτιάξουμε παρτισιον... εγω το εκανα με την εφαρμογη για Pc minitoolpartision αφου ειχα συνδέσει την καρτα μνιμης σε card reader ( εχω μια 32gb class 6, απο το ebay στα 23 ευρο μαζι με τα μεταφορικα) .

Στην συνέχεια εγκαθιστούμε την εφαρμογη Link2sd στο κινητο μας και αφου κανουμε restart επιλεgουμε το "link to sd" στις εφαρμογες που θελουμε να μεταφερουμε.. Υπαρχει και η δυνατοτητα να επιλεξουμε η καθε νεα εφαρμογη που εγκαθιστουμε, να μεταφερεται αυτοματα στο ext2 partitsion.

Με αυτον τον τροπο το κινητό νομιζει οτι η εφαρμογες αποθηκεύονται στην μνήμη του ενώ ουσιαστικα αποθηκεύονται στο ΕΧΤ2 παρτισιον. Ετσι δεν μενει τιποτα περιττο στο κινητό μας. Σαφως με 150 εφαρμογες που εβαλα εγω το καθε κινητο θα ειναι πιο αργο στο ξεκινήμα του ....

Καλο ειναι να εγκαταστήσουμε και το optimize tool και απο την επιλογη της εφαρμογής startup manager να αφαιρέσουμε τις εφαρμογες που δεν εχουν λογο να ξεκινανε σε καθε επανεκινιση ... πχ skype, nimbuzz mobo player κτλ...

Καλη επιτυχια σε ολους .... και μη μασάτε... ειναι ευκολο... απλο... και αλλαζει κατηγορια στο κινητο :p

 

Ενα σημαντικό πρόβλημα του κινητού ειναι οτι ενω αναγνωριζει τα ακουστικα ... εαν το συνδέσουμε με καποιο ενισχυτή τοτε δεν τον βλεπει και εξακολουθεί να στελνει ήχο στο εσωτερικο ηχείο του. Εγκαθιστώντας το Toggleheadset 2 το ζήτημα λύθηκε.

Το έκανα ροοτ. Μου δημιουργήθηκε το εικονίδιο αλλά όταν πάω να δημιουργήσω την επιπλέον μνήμη μου λέει ότι δεν είμαι ροοτ. Παρακαλώ βοήθησέ με.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα ροοτ. Μου δημιουργήθηκε το εικονίδιο αλλά όταν πάω να δημιουργήσω την επιπλέον μνήμη μου λέει ότι δεν είμαι ροοτ. Παρακαλώ βοήθησέ με.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Σε ποιο ακριβός σημείο έχεις κολλήσει ?

Με ποιο πρόγραμμα προσπαθείς να φτιάξεις το 2ο παρτισιον ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σ'ευχαριστώ που ενδιαφέρθηκες να απαντήσεις. Έκανα ακριβώς όπως τα περιγράφει ο LEF . Ενώ όμως μου δημιουργήται το εικονίδιο του ροοτ και λογικά είμαι ροοτ και προσπαθώ να χρησιμοποιήσω εφαρμογές που πρέπει να είσαι ροοτ μου λένε ότι δεν είμαι.Όσον αφορά το 2ο παρτίσιον και η συγκεκριμένη εφαρμογή μου λέει το ίδιο. Κάπου δειάβασα ότι χρειάζεται να εγκαταστήσω ή να δημιουργήσω κάποια δικαιώματα. Δεν ξέρω τι είναι αυτά. Αν γνωρίζεις κάτι θα σε παρακαλούσα να με καθοδηγήσεις σχετικά . Ευχαριστώ προκαταβολικά. Γιάννης.
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε την τελευταία έκδοση του one touch upgrade 1.8.3 από εδώ , έχει τους drivers της συσκευής.

Κατέβασε το superoneclick 1.95 και σύνδεσε την συσκευή στον υπολογιστή ενώ είναι ανοιχτή , μην πατήσεις mount. Τρέχεις το superoneclick 1.95 και πατάς root , όταν ολοκληρώσει την διαδικασία σου βγάζει ένα μήνυμα ότι όλα πήγαν καλά.

Για το παρτιτιον πρέπει να έχεις card reader αν έχεις την κάρτα στην συσκευή δεν γίνεται .

Edited by Yasuo
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε την τελευταία έκδοση του one touch upgrade 1.8.3 από εδώ , έχει τους drivers της συσκευής.

Κατέβασε το superoneclick 1.95 και σύνδεσε την συσκευή στον υπολογιστή ενώ είναι ανοιχτή , μην πατήσεις mount. Τρέχεις το superoneclick 1.95 και πατάς root , όταν ολοκληρώσει την διαδικασία σου βγάζει ένα μήνυμα ότι όλα πήγαν καλά.

Για το παρτιτιον πρέπει να έχεις card reader αν έχεις την κάρτα στην συσκευή δεν γίνεται .

 

 

Φιλε μου το site για το ροοτ δεν βγαζει κατι.εχεις καποιο αλλο?

Ειναι υποχρεωτικο να γινει partition?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Άν το κάνω root θα μπορώ μετά να αναβαθμίσω σε 2.3 κανονικά όταν το αποφασίσει η alcatel...?

Kαι τελικά αν μπορώ, θα συνεχίσω να είμαι root στην 2.3 ?? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Την 1.95 έκδοση δεν μπορώ να τη βρω. Γνωρίζεις κάποιο λινκ για να τη κατεβάσω.

 

google it :)

 

Άν το κάνω root θα μπορώ μετά να αναβαθμίσω σε 2.3 κανονικά όταν το αποφασίσει η alcatel...?

Kαι τελικά αν μπορώ, θα συνεχίσω να είμαι root στην 2.3 ?? :confused:

 

Όχι ακόμα .. δοκίμασα ένα ρωσικο rom 2.3 αλλά δεν δούλεψε .. πρέπει να περιμένουμε την alcatel δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Το πηρα σημερα απο το service αλλα ακομα εχω αμφιβολιες αν λυθικε το προβλημα(μικρη διαρκεια μπαταριας). Θα ξερω απο αυριο και θα ενημερωσω αναλογως. Το τηλεφωνο αγοραστικε καινουριο απο multirama στις 14-11-2011. Απο εκει μ λενε οτι το στελνουν στην επισημη αντιπροσωπια για service... Ιδωμεν.
Link to comment
Share on other sites

Τις κορης μου σημερα παρεδωσε το πνευμα........ξαφνικα εκλεισε και παπαλα.....κοκκαλο μετα!!

Ουτε ανοιγει ουτε τπτ,εβγαλα μπαταρια,εκανα ολα τα γνωστα κολπα,αλλα και παλι τπτ......για πλακετα το κοβω.....

Ειπα και εγω πολυ κρατησε,να πω οτι ειναι απειραχτο ουτε ρουταρισμα ουτε τπτ..... α ρε τα κινεζακια...δεν καταλαβαινουν τπτ....:lol:

Αυριο παει για το service.Κριμα......

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Σαν ποιότητα κατασκευής και HW είναι πολύ καλό value 4 money.

Το πρόβλημα με την μπαταρία το έχω και εγω , μου βγάζει 8 με 10 ώρες με μέτρια χρήση ( 2-3 ωρες ράδιο 4-5 σμσ 10-20 λεπτα κλήσης κ 30 λεπτα 3g η wifi ) την υπόλοιπη ωρα είναι σε 2g mode wifi off κ χωρίς αππς στο παρασκήνιο .

Εχω παρατηρήση οτι μερικά αππσ τρέχουν απο μόνα τους οσο κ αν προσπάθησα να τα απενεργοποίησω όπως gmaps gtalk gsearch gmail fb.

Link to comment
Share on other sites

Τζιφος κυριοι και κυριες! Μετα απο το service λεω ενταξει τωρα με τη μπαταρια... Σημερα απο το πρωι στις 7,30 εως τωρα 12,06 το μεσημερι δλδ 5 ωρες μετα χωρις χρηση χωρις sms χωρις τιποτα, μαυρη οθονη, κλειστα τα παντα και σε gsm λειτουργια η μπαταρια ειναι στο... 63%!!!! Patata grande η δουλεια... Κριμα γτ απο ποιοτητα κατασκευης σκιζει...
Link to comment
Share on other sites

Τζιφος κυριοι και κυριες! Μετα απο το service λεω ενταξει τωρα με τη μπαταρια... Σημερα απο το πρωι στις 7,30 εως τωρα 12,06 το μεσημερι δλδ 5 ωρες μετα χωρις χρηση χωρις sms χωρις τιποτα, μαυρη οθονη, κλειστα τα παντα και σε gsm λειτουργια η μπαταρια ειναι στο... 63%!!!! Patata grande η δουλεια... Κριμα γτ απο ποιοτητα κατασκευης σκιζει...

 

Εχεις δοκιμασει να αφαιρεσεις μερικα προγραματα να (ελαφρυνει)λιγακι?Και μετα κανε επανεκινηση με αφαιρεση μπαταριας!

Στο σερβις σου αλλαξαν μπαταρια?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμασει να αφαιρεσεις μερικα προγραματα να (ελαφρυνει)λιγακι?Και μετα κανε επανεκινηση με αφαιρεση μπαταριας!

Στο σερβις σου αλλαξαν μπαταρια?

 

Φιλε μου να σαι καλα για το ενδειαφερον! Οχι μπαταρια δεν αλλαξαν τη μετρισαν και ειναι οκ απ οτι μ ειπαν. Ξαναπερασαν το λογισμικο μονο... Αλλα η συμπεριφορα δε διορθωθικε. Να σημειωσω εδω οτι το τηλεφωνο δεν εχει απολυτως τιποτα μεσα μονο τα δικα του προεγκατεστημενα προγραμματα τα οποια δεν βγαινουν κιολας. Εχω απελπιστει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...