Jump to content

[Επίσημο] Alcatel OT-990


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:lol: Λες και δίνονται αυτόματα οι απαντήσεις σε αυτό το θέμα από κάποιο bot. Copy-paste. Εγώ έχω εντοπίσει αρκετά bug οπότε στο email που τους έστειλα είπα πως, αφού το λειτουργικό του έχει τόσα bug γιατί δεν δίνετε την αναβάθμιση σε 2.3 (όχι πως εκείνη δεν θα έχει bug αλλά τουλάχιστον θα έχει την 2.3). Αφού ήταν πλέον ξεκάθαρο πως δεν θα δοθεί σε unbranded συσκευές, το επόμενο email ήταν ένας καταιγισμός από όσα bug έχω εντοπίσει. Απάντησαν και καλά πως θα τα προωθήσουν στο αρμόδιο τμήμα.

Υ.Γ. Πιστέυω πως δεν θα την δώσουν γιατί υπάρχει το OT 918D το οποίο έχει την 2.3 και είναι πιο καινούριο από το 990.

Edited by gms
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 620
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και τα παλικάρια μου είπαν...

 

For the open market we will depend on regional customer technical support center.They will give the right judgment.

If you 990 upgrading unsuccessful,it's means doesn't support to upgrade at present.

We sincerely apologize the inconvenience!

 

Δεν ξέρω τι να πρωτοπώ... :X

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να στείλεις ένα email μέσα στο οποίο να συμπεριλάβεις αυτήν την απάντησή τους στο info-athens@teleservice.com που είναι η τεχνική υποστήριξη της Alcatel στην Ελλάδα. Όπως επίσης και όλοι εμείς οι υπόλοιποι.
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται,

 

εδώ και αρκετό καιρό βλέπω ότι υπάρχει η επιθυμία για αναβάθμιση στην έκδοση 2.3. Ερώτηση: γιατί αυτή η αγωνία; (σημειωτέων την είχα και ο ίδιος...)

Θεωρώ πολύ καλύτερο κάποιος να γίνει root ή καλύτερα να έχει πρόσβαση στο λογαριασμό υπέρ-χρήστη ή να γίνει υπέρ-χρήστης. Με αυτόν τον τρόπο θα μπορέσει κανείς να εγκαταστήσει μόνο εκείνες τις εφαρμογές που του είναι χρήσιμες.

 

Σημείωση: έχω παρατηρήσει ότι ΔΕΝ είναι καλή ιδέα να επιχειρήσει κάποιος αναβάθμιση μετά από την επίτευξη δικαιωμάτων υπερχρήστη.

 

Η διαδικασία επετεύχθη με μεγάλη επιτυχία χρησιμοποιώντας το sdk tools.

 

Με την εφαρμογή ucam η οποία διατίθεται δωρεάν έχει κανείς:

βίντεο (σε χαμηλή ανάλυση δυστυχώς και χωρίς ζουμ κατά την εγγραφή)

αντίστροφη μέτρηση

πανόραμα

επεξεργασία εικόνων

Με το kascend βίντεο μπορεί κανείς να δει (έστω και με κάποια καθυστέρηση) βίντεο υψηλής ανάλυσης καθώς και mp4 κατάληξης.

 

Για καλή εξοικονόμηση μπαταρίας: i) κλείστε το 3G ii) από Ρυθμίσεις -> Λογαριασμοί & Συντονισμός μην επιλέξετε τα Δεδομένα παρασκηνίου.

 

Εάν δεν προσθέσω πολλές εφαρμογές και αφαιρέσω πολλές που δε χρησιμοποιώ (συνήθως αυτές που απαιτούν σύνδεση στο διαδίκτυο) τότε έχω τουλάχιστον 300Μb επεξεργαστικής ισχύος ελεύθερα και 50+ εσωτερικής μνήμης.

 

Το κινητό μετά τη διαδικασία υπερχρήστη δουλεύει πιο γρήγορα, αν και πρέπει να ομολογήσω ότι, όλο και μπαίνεις στη διαδικασία να το κάνεις να κάνει παραπάνω πράγματα. Είναι πιο ανάλαφρο, ανταποκρίνεται πιο άμεσα και γενικά τρέχει πιο καλά.

 

Ερώτηση1: μπορεί κανείς να έχει ενεργοποιημένο συνέχεια το 2G; Νομίζω ότι έτσι γλυτώνει κανείς πολύ μπαταρία. Όντας υπερχρήστης δε βρήκα κανένα τρόπο να έχω αυτό συνέχεια ενεργό, μετά από επανεκκίνηση.

 

Ερώτηση2: Από ποιότητα βίντεο, πέραν της ανάλυσης 800x480, κυρίως του ήχου, πώς ανταποκρίνεται το κινητό; Έχει κανένας επιχειρήσει να αλλάξει τπτ εκεί; Θεωρώ ότι η επιλογή acc όσον αφορά στον ήχο βελτιώνει κάπως την ποιότητα.

 

Ερώτηση 3: ζουμ ενόσω γίνεται εγγραφή βίντεο; Είναι πρόβλημα της έκδοσης froyo;

 

Ερώτηση 4: πρόγραμμα μηνυμάτων που να καταγράφει σωστά την ημερομηνία & ώρα αποστολής μηνύματος από τον αποστολέα προς το κινητό της αλκατέλ;

 

Τέλος να αναφέρω ότι το Πάσχα αγόρασα ένα σοκολατούχο αυγουλάκι το οποίο είχε μέσα ένα δωράκι το οποίο ήταν ένα ραδιοφωνάκι με ακουστικά!

 

Αυτά τα χρησιμοποίησα μια χαρά στο κινητό. Είχα ραδιόφωνο, αλλά δεν μπορούσα να μιλήσω στο τηλέφωνο (δε με ακούγανε) εξόν κι αν άνοιγα την ανοιχτή ακρόαση.

 

Αυτά... Αν υπάρχει κάτι από τη χρήση του κινητού το οποίο βοήθησε κάποιον χρήστη, καλό θα ήταν να παρατίθεται για να βοηθήσει κι άλλους. Παρατηρώ ότι έχει πλέον των 30000 επισκέψεων το συγκεκριμένο κινητό, οπότε μάλλον βοηθάει.

 

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ: νομίζω ότι στα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου καλό θα ήταν να αναφερθεί επίσης ο δείκτης sar (ρυθμός ειδικής απορρόφησης) που στο εν λόγω κινητό είναι 1.3W/kg στο αυτί και 1,4W/kg στο σώμα (μέγιστες τιμές από τον κατασκευαστή).

[0,903 και 1.31 αντίστοιχα αν εδώ έχουμε το 990Α, καλύτερες αλλά σχετικά μεγάλες]

Θεωρώ πολύ καλύτερο το να γίνει μια σύσταση ώστε αυτές οι τιμές να πέσουν (ει δυνατόν), μιας και οι ελάχιστες επιτρεπτές τιμές με τα πιο αυστηρά κριτήρια είναι 1.6W/kg, κάτι που σημαίνει ότι το εν λόγω κινητό -δυστυχώς- δεν απέχει και πολύ από αυτές... Πιστεύω ότι με μόνη τη χρήση GSM αυτό εξομαλύνει κάπως την κατάσταση.

 

Χαιρετισμούς.

Edited by Balcatelious
πρόσθεση πληροφοριών
Link to comment
Share on other sites

Balcatelious καλησπέρα.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τα πλεονεκτήματα του root αλλά δυστυχώς δεν θέλουν όλοι να χάσουν την εγγύηση. Χτύπα ξύλο, πες πως μετά από 6 μήνες πχ και εντελώς απροσδόκητα βγάζει ένα σοβαρό πρόβλημα η συσκευή και είσαι εκτός εγγύησης. Θα είναι σαν να έχεις "νοικιάσει" την συσκευή σου για 6 μήνες με κόστος 140 ευρώ. Δεν λέει. Και αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί πολλές εταιρίες κάνουν αυτό το τραγικό πράγμα, βάζουν android λειτουργικό σε μία συσκευή που δεν έχει επαρκή εσωτερική μνήμη για παραπάνω από 5 εφαρμογές (εντάξει στην περίπτωση του 990 δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα αλλά υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις) και αναγκάζουν το χρήστη να ψάχνει workarounds και να χάνει την εγγύηση. Μα έτσι χάνεται το νόημα του να έχεις android συσκευή (ξέρω, εδώ θα μου πείτε ότι και χωρίς καμία πρόσθετη εφαρμογή το android κάνει παραπάνω πράγματα από ένα απλό κινητό).

 

Όσον αφορά την 4 ερωτήσεις που έκανες: 1) Έχω και εγώ αυτό το πρόβλημα, δεν βρήκα λύση. 2) Δεν δοκίμασα κάτι άλλο εκτός από το aac θεωρώντας πως είναι η καλύτερη επιλογή. 3) Δεν ξέρω, δεν έχω την δυνατότητα να το δοκιμάσω αυτή τη στιγμή. Ίσως κάνω edit αργότερα. 4) Έχω και εγώ αυτό το πρόβλημα αλλά χρησιμοποιώ την προεγκατεστημένη εφαρμογή οπότε δεν ξέρω αν με άλλη διορθώνεται.

 

Σχετικά με το κυριότερο ερώτημά σου, γιατί τόση φαγούρα για την 2.3: Η συσκευή έχει ένα σωρό προβλήματα τα οποία δεν λύθηκαν έπειτα από το update που δώσαν. Μπορεί το λογισμικό της συσκευής μου να ήταν ήδη ενημερωμένο, αλλά η ουσία είναι ότι τα προβλήματα παραμένουν. Είτε θα τα ονομάσει κανείς bug, είτε χαζό προγραμματισμό είτε παλιό λειτουργικό δεν έχει σημασία, κάτι πρέπει να γίνει.

Το πρώτο πράγμα και κυριότερο που έχεις μπροστά σου, η home screen (launcher) έχει πρόβλημα. Εξαφανίζει και μετακινεί συντομεύσεις και widgets.

Με συνδεμένα ακουστικά δεν χτυπάει το κινητό από το ηχείο. Αυτό είναι "κουσούρι" της 2.2 οπότε εδώ θα βοηθήσει η αναβάθμιση.

Μετά από επανεκκίνηση χαλάει την ρύθμιση "μόνο 2G". Επίσης που και που μου χαλάει τους ήχους που έχω επιλέξει. Οι ήχοι που έχω επιλέξει χαλάνε και με σύνδεση αποσύνδεση στο pc.

Τα βήματα αυξομείωσης της έντασης του ηχείου είναι τραγικά ρυθμισμένα.

Η αποστολή mms είναι αδύνατη με τα δεδομένα απενεργοποιημένα και αυτό είναι κουσούρι της 2.2 γιατί σε 2.3 στέλνει κανονικά. Αν λοιπόν θέλεις να στείλεις mms χρεώνεσαι αυτομάτως και για internet καθώς πρέπει να ενεργοποιήσεις το internet εκτός και αν χαλάσεις τις ρυθμίσεις του οπότε δεν θα μπορείς να μπεις στο internet όταν το χρειάζεσαι. Εδώ επίσης η αναβάθμιση θα βοηθήσει.

Ο μετρητής της μπαταρίας αλλάζει με μεγάλα βήματα (+-5% +-10%) Νομίζεις πχ πως έχεις 20% μπαταρία και ξαφνικά πέφτει στο 12% Στο 5 % η συσκευή κλείνει.

Αυτό που κάναν με το κύκλωμα των ακουστικών είναι απαράδεκτο. Αν τυχόν γίνεται να αλλάξει μέσω software, να το αλλάξουν. Άκου εκεί σχεδιασμένο ώστε μόνο τα αυθεντικά handsfree να είναι συμβατά. Ας μου πούνε τώρα που τα έχασα που θα βρω ακουστικά της προκοπής που να δουλεύουν αλλά να μπορώ και να τα χρησιμοποιήσω για να ακούω μουσική.

Επίσης εγώ αρκετά συχνά έχω θέμα με την ποιότητα του ήχου. Μου διαμαρτύρονται πολύ συχνά πως δεν μπορούν να καταλάβουν τι λέω. Δεν κάνει διακοπές αλλά η φωνή μου ακούγεται τόσο βραχνή που είναι αδύνατον να με καταλάβουν. Και αυτό ξεκινάει ακόμα και από τις 2 μπάρες σήμα. Άλλες φορές πάλι μου διαμαρτύρονται ότι τσιρίζω και τους παίρνω τα αυτιά, ακούγομαι δηλαδή πολύ δυνατά, χωρίς φυσικά να φωνάζω.

Αφήνω για το τέλος κάτι πολύ σημαντικό. Είναι τεράστια διευκόλυνση να μπορείς σε οποιαδήποτε (σχεδόν) εφαρμογή και αν βρίσκεσαι να μπορείς άμεσα να ενεργοποιήσεις/απενεργοποιήσεις το wifi, το bluetooth, το gps, τα δεδομένα. Το notifications bar στην 2.2 δεν έχει τίποτα από αυτά και εμένα προσωπικά με ξενερώνει αφάνταστα. Μέχρι στιγμής δεν έτυχε να δω καμία 2.3 rom χωρίς αυτά τα toggle στο notifications bar. Το έχουν ακόμα και 2.1 roms. Αν θέλαν να είναι lite η rom θα έπρεπε να μην βάζαν τόσο bloatware όχι να βγάζαν αυτά εκτός. Και εδώ (φαντάζομαι) πως η 2.3 θα βοηθήσει.

Έχω αναφέρει λεπτομερέστατα τα παραπάνω προβλήματα και η απάντηση ήταν "θα τα προωθήσουμε στο αρμόδιο τμήμα".

 

Εν ολίγοις, νομίζω όλοι ξέρουμε πολύ καλά ότι σήμερα οι εταιρίες δεν ασχολούνται για πολύ καιρό ή και καθόλου με τέτοια θέματα παρά μόνο αν πρόκειται για κάτι πολύ σοβαρότερο. Αλλιώς πως θα πουλήσει τα υπόλοιπα μοντέλα της η εκάστοτε εταιρία ή τα νεότερα. Οπότε μία αναβάθμιση σε 2.3 θα δώσει αυτά που αναφέρω ότι λείπουν από την 2.2 και ίσως κατά τύχη να μην έχει κάποια από τα υπόλοιπα προβλήματα της 2.2

Edited by gms
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ gms καλησπέρα,

 

ευχαριστώ της αναλυτικής και άμεσης απαντήσεώς σου. Χαίρομαι που υπάρχουν εκεί έξω κάτοχοι με τους οποίους μπορείς να συνεννοηθείς κόσμια περί θεμάτων που άπτονται της καθημερινής χρήσης του κινητού τηλεφώνου που κακά τα ψέματα πλέον έχει γίνει πολυσυσκευή.

 

Θα προσπαθήσω να απαντήσω από τη δική μου εμπειρία κάποια από τα θέματα που θέτεις ευθύς αμέσως:

 

i) θέμα root: συμφωνώ ότι χάνεις την εγγύηση, είναι χρονοβόρο και δεν πρέπει να κάνεις λάθος, γιατί ίσως χαλάσεις (αν και είναι ασφαλής διαδικασία) κάτι στο κινητό. Έστω ακόμη ακόμη κι αν η διαδικασία είναι αντιστρέψιμη. Πολύ καλή παρατήρηση.

Απλώς παρατηρώ ότι πολλοί το πράττουν, και εκεί είναι που δε βρήκα το νόημα για αναβάθμιση.

ii)περί της δυνατότητας του ανδροειδούς το μόνο που έχω να αναφέρω είναι ότι ό,τι και να γίνει, πάντα οι απαιτήσεις και οι "ανάγκες" θα υπερβαίνουν τις δυνατότητες, οπότε μάλλον έχουμε να κάνουμε με έναν φαύλο κύκλο εδώ...

iii) ευχαριστώ περί των απαντήσεων στις ερωτήσεις που έθεσα.

iv) περί μετακινήσεων διαφόρων συντομεύσεων στην κύρια οθόνη

αυτό το παρατηρώ κάθε φορά που θα πειράξω είτε βασικές εφαρμογές εκκίνησης (δλδ να τις τοποθετήσω στην κάρτα sd) είτε όταν θα έχω πολύ χαμηλή εσωτερική μνήμη διαθέσιμη (κάτω από ~30 MB). Χρησιμοποιώ τον go launcher οπότε δεν ασχολούμαι πολύ με την κλασσική επιφάνεια του κινητού, αλλά την τελευταία φορά που έγιναν άνω κάτω τα εικονάκια ήταν λόγω του ότι πείραξα αρκετά το κινητό. Ιδιαίτερο πρόβλημα είχα με μια εφαρμογή (είναι widget-ελληνική λέξη;;; ) που αναφέρεται ρητώς να μη χρησιμοποιείται ενόσω βρίσκεται στην κάρτα sd, και όταν τη μετέφερα... την έψαχνα!

v)για αυξομείωση του ήχου (ιδιαίτερα σε χαμηλή ένταση) καθώς και για το 2G συμφωνώ. Περί αλλαγών των ήχων, τι εννοείς; Ό,τι και να έχω βάλει ως ήχο κλήσης παραμένει ως έχει...

vi)με τα ακουστικά (που από ό,τι έχω καταλάβει είναι λεπτό θέμα για σένα) θα σου πω ότι δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα, ίσως γιατί δεν τα χρησιμοποιώ τόσο όσο εσύ

vii)με ποιότητα ήχου μήπως τελικά φταίνε οι άλλοι και όχι εσύ; στο λέω γιατί αν έχω παράπονα θα είναι είτε γιατί ξέρουν ότι το αλκατελάκι είναι κανόνι και το μέμφονται είτε γιατί δε θα υπάρχει καλό σήμα.

viii)σε ποιον μετρητή μπαταρίας αναφέρεσαι; είναι μανούρα να βλέπεις τον δικό του από τις ρυθμίσεις. Όντως όχι το καλύτερο, αλλά νομίζω ότι από κάποια στιγμή και μετά συνηθίζεις αυτή την ανακρίβεια.

ix)το νοτιφικέισιον μπαρ γιατί δε σου δουλεύει; χρησιμοποιώ κυανοδόντι συνεχώς και μπορώ να το ενεργοποιήσω με ένα κλικ. Το ίδιο συμβαίνει και με ασύρματο δίκτυο, έστω και αν το χρησιμοποιώ μια στο τόσο. Γενικώς είμαι ευχαριστημένος με αυτό.

 

θα ήταν πολύ καλό να συμπληρωθούν όλες οι ατέλειες (π.χ. αντιμετώπιζα αρκετά προβλήματα με την κάμερα) αν και βλέπω ότι με το root ως τώρα δεν επιμένουν.

 

Καλή συνέχεια,

Χαιρετισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα οι μετακινήσεις/εξαφανίσεις αντικειμένων στην home screen γίνονται σε επανεκκινήσεις, σύνδεση/αποσύνδεση στο pc και σπάνια συμβαίνει απρόοπτα χωρίς να έχει γίνει κάτι από τα παραπάνω. Σαν λύση άλλαξα launcher αλλά θα προτιμούσα τον εργοστασιακό (να δούλευε απροβλημάτιστα) για εξοικονόμηση χώρου και ram. (Κατά την microsoft, στα windows 7, η ελληνική λέξη για το widget είναι μικροεφαρμογή).

Κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση και σπανιότερα όταν το συνδέω στο pc μου αλλάζει το mp3 που έχω βάλει σαν ringtone και σπανιότερα αλλάζει και τον ήχο που έχω ορίσει στις ειδοποιήσεις. Βάζει τον ίδιο πάντα ήχο από τους εργοστασιακούς. Σαν λύση περιορίζω τα παραπάνω στο ελάχιστο.

Σε συνομιλίες με συγκεκριμένο άτομο, συσκευή και χώρο όπου έχει πάντα άριστο σήμα, καμιά φορά έχει την ένταση στο ελάχιστο και μου λέει πως ακούγομαι σαν να με έχει βάλει σε ανοιχτή ακρόαση. Άλλες φορές μου λέει πως ακούγομαι σαν να περνάει η φωνή μου από cross over που κόβει τις ψηλές και μεσαίες συχνότητες και δεν μπορεί να διακρίνει τι λέω αν και με ακούει χωρίς διακοπές, ούτε βαθιά. Για το δεύτερο είχα παράπονα και από άλλους. Αυτό ξεκινάει όταν το σήμα στην συσκευή μου παίζει μεταξύ 2 και 3 μπάρες και κάτω.

Έχω περάσει αυτόν τον μετρητή μπαταρίας. Σκέφτηκα ότι μπορεί να ήταν μούφα αλλά τον έβγαλα και άρχισα να παρατηρώ την ένδειξη από τις ρυθμίσεις και τελικά η συμπεριφορά ήταν ίδια. Ο μετρητής επομένως δείχνει ότι θα έδειχνε και στο μενού της συσκευής.

Το notification bar μια χαρά δουλεύει αλλά δεν έχει αυτά όπως πάρα πολλές συσκευές και rom ώστε ανά πάσα στιγμή να ενεργοποιείς/απενεργοποιείς wifi/bluetooth/gps/data και να επιστρέφεις άμεσα στην εφαρμογή που ήσουν. Αυτή ή έλλειψη μου κακοφαίνεται πολύ.

Edited by gms
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται.

 

Όντως δόνηση και σίγαση δεν έχει και όσον αφορά στο τελευταίο, αν πατήσεις το κουμπί έναρξης και έπειτα επιλέξεις σίγαση του τηλεφώνου, για κάποιο λόγο βουβαίνονται τα πάντα και πρέπει επιλεκτικά να τα επαναφέρεις (εξόν κι αν φταίει καμιά μικροεφαρμογή που έχω εγκαταστήσει -θενκς για την αναφορά- ). Η δόνηση με ένα κλικ ήταν σε παλαιότερα κινητά πολύ βοηθητική. Κατανοώ πόσο σπαστικό είναι όταν αίρονται διευκολύνσεις που θεωρείς δεδομένες ότι θα υπάρχουν στα νέα μοντέλα και τελικά είναι απούσες. Πόσο δε μάλλον όταν αυτοαποκαλούνται...κι έξυπνα!

 

Ισχύει ότι τα εικονάκια θα εξαφανιστούν/διασκορπιστούν όταν κάνεις επανεκκίνηση, απλώς εγώ θα εντοπίσω κάτι τέτοιο αφού προηγουμένως το έχω πειράξει το κινητό και όχι τόσο στα καλά καθούμενα απλώς και μόνο επανεκκινώντας το.

 

Ποτέ μα ποτέ δε μου έχει αλλάξει ήχο κλήσης για οποιονδήποτε λόγο.

 

Με ακούν καλά όταν μιλάω, δεν έχω παρατηρήσει αυτό με τις μπάρες που λες.

 

Δεν γνωρίζω δυστυχώς περί του μετρητή μπαταρίας που χρησιμοποιείς. Θα σε συνεβούλευα, αν δε σου κάνει κόπο, να κοιτάξεις και κανέναν άλλο.

 

Ο εργοστασιακός λάντσερ είναι συμπαθητικός. Συμφωνώ ότι τρώει λιγότερο, αλλά από ό,τι περιγράφεις έχει προβλήματα.

 

Μας βλέπω οσονούπω για αλκατέλ 995... η όλη διαδικασία αναβάθμισης μου φαίνεται σα μπάλωμα, εξόν κι αν βγει καμιά καλή ρομ...

 

Χαιρετισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να αναφέρω μερικά tips! :!:

1) To μικρόφωνο βρίσκεται κάτω δεξιά και όπως μιλάμε στο τηλέφωνο είναι πολύ εύκολο να το κλίνουμε με την παλάμη μας για αυτό και να μην μας ακούνε... Προσέχουμε να μην το ακουμπάμε!

2) Όταν μας κάνουν παράπονα για τον ήχο στις συνομιλίες κατεβάζουμε απο το μέγιστο 2-3 γραμμούλες πιο χαμηλά την ένταση του ακουστικού για να μην παρεμβάλλεται ο ήχος... Δυστυχώς για τις κλήσεις, η alcatel παραδέχομαι οτι έβαλε τόσο καλά ηχεία στο κινητό που ακούγονται υπερβολικά δυνατά (αλλά και καθαρά η αλήθεια να λέγεται).

3) Για την ένταση όταν θέλουμε να ακούγετε πιο χαμηλά και απο το χαμηλότερο κατεβάζουμε το Fine volume control V2.0 (Η εφαρμογή είναι trial αλλά θα μοιραστώ μαζί σας το bug της εφαρμογής για όσους δεν θέλουν να πληρώσουν μετα το trial... Με έναν Task killer "σκοτώνουμε" την εφαρμογή και την ανοίγουμε ξανά αμέσως απο το μενού... ΒΟΥΑΛΆ!!! Ρυθμίζουμε ένταση και βγαίνουμε! Κάθε φορά πριν μπούμε επαναλαμβάνουμε την διαδικασία)

4) Βάζουμε όλοι την εφαρμογή android lost και δεν παίζει να μην βρούμε τον κλέφτη (χτύπα ξύλο) (σιρίνες , φωτογραφίες, θέση στον χάρτη, και αλλες πολλές δυνατότητες απο εδω http://www.androidlost.com/

5) Root και δεν είμα καλά! Χάνεις εγγύηση απο ένα κινητό που κάνει 139 ευρώ ! Κερδίζεις όμως ένα καινούριο κινητό που θα έκανε σίγουρα 200+ ! Και σιγά τι να πάθει το λογισμικό αν ο μόνος λόγος που το κάνουμε root είναι η μνήμη του κινητού? Αν καεί καμιά πλακέτα σιγά μην καταλάβουν αν ήσουν root ;) Aν χαλάσει ηχείο ή κάμερα το κάνεις unroot και ξανα έχεις εγγυηση.. αν καεί η οθόνη θα έχεις ήδη αγοράσει καινούριο κινητό! :cool:

6) Wifi Unlocker το κατεβάζουμε απο το google play(μπλε εικονίδιο με ένα κλειδί κάτω δεξιά) (κακό πράγμα αλλά για τις δύσκολες στιγμές και μόνο είναι απαραίτητο...) :ninja: :X

 

edit 1 : Μόλις ανακάλυψα οτι με εκκαθάριση δεδομένων απο την Διαχείρηση εφαρμογών.. η εφαρμογή Fine volume control V2.0 ξαναμιδενίζει το trial για μια μέρα ;)

edit 2 : Το κολπο του edit 1 επιασε μια φορά... όχι δευτερη :(

 

αυτά προς το παρόν... :D

Edited by MrGmtos
Link to comment
Share on other sites

Μερικές απορίες.

1.Όταν φορτίζουμε το κινητό γιατί δεν μένει ανοιχτό αλλά συνεχώς κλείνει;Π.χ. θέλω να μιλάω ταυτόχρονα.Για σύνδεση με υπολογιστή ρωτάω.

2.Η μπαταρία όταν φορτίσει 100% σταματάει η φόρτιση;Γιατί ειδικά την πρώτη φορά το φόρτιζα πάνω από 12 ώρες και αυτό συνέχιζε.

3.Οταν μιλάς με κάποιον που είναι το κόκκινο πλήκτρο για να τερματίσεις την κλήση όταν χαθεί η οθόνη που έχει τον τερματισμό κλήσης;Εντελώς τυχαία ανακάλυψα πως αυτή τη δουλειά την κάνει το πλαινό πλήκτρο με το οποίο ανοιγοκλείνεις τη συσκευή.

Αυτά προς το παρών.Πάντως το κινητό δεν είναι όσο λειτουργικό το περίμενα.Τουλάχιστον στο κομμάτι του κινητού.Σαν smartphone δεν ξέρω γιατί είναι το πρώτο μου.

Link to comment
Share on other sites

1) To μικρόφωνο βρίσκεται κάτω δεξιά και όπως μιλάμε στο τηλέφωνο είναι πολύ εύκολο να το κλίνουμε με την παλάμη μας για αυτό και να μην μας ακούνε... Προσέχουμε να μην το ακουμπάμε!

2) Όταν μας κάνουν παράπονα για τον ήχο στις συνομιλίες κατεβάζουμε απο το μέγιστο 2-3 γραμμούλες πιο χαμηλά την ένταση του ακουστικού για να μην παρεμβάλλεται ο ήχος.

...

το κάνεις unroot και ξανα έχεις εγγυηση.

Καλημέρα. Ναι την πατούσα στην αρχή αλλά πλέον το έχω υπόψη μου. Θα έχω υπόψη μου και το δεύτερο. Το Fine volume control το είχα χρησιμοποιήσει αλλά κάτι δεν μου είχε αρέσει και δεν με βόλεψε, οπότε δεν το κράτησα. Θα το ξαναδοκιμάσω μπας και έχει αλλάξει κάτι με καμία ανανέωση.

Άμα κάνεις root κατά 99% θα περάσεις και custom recovery. Οπότε δεν υπάρχει κανένας τρόπος να επαναφέρεις την συσκευή σε 100% εργοστασιακή κατάσταση. Και custom recovery να μην έχεις βάλει είναι πάρα πολύ πιθανό να μένουν traces που να υποδεικνύουν ότι έχει γίνει root οπότε αν για κάποιο λόγο πάει η συσκευή στο service και δεν θέλουν να καλύψουν το κόστος της επισκευής εντός εγγύησης ξέρουν που να ψάξουν για να σου πουν ότι είσαι εκτός εγγύησης.

 

@ heavenb 1) Πως μιλάς, με ανοιχτή ακρόαση, handsfree ή με το κινητό στο αυτί; 2) Πως γίνεται αυτό; Από ποια ένδειξη φαινόταν πως συνεχίζει να φορτίζει; Τον μετρητή της μπαταρίας τον έλεγξες να δεις πόσο % έγραφε; Κανονικά σταματάει η φόρτιση μέχρι να πέσει η μπαταρία κατά 5-10% και μετά συνεχίζει μέχρι να φορτίσει πλήρως και πάει λέγοντας. Αν φόρτιζε 12 ώρες χωρίς να σταματήσει θα είχε πάρει φωτιά η μπαταρία 100% 3) Με το που απομακρύνεις την συσκευή από το αυτί κανονικά πρέπει να ανοίγει ξανά η οθόνη οπότε εκεί θα βρεις και το "πλήκτρο" αφής. Στα περισσότερα android εκτός από ρύθμιση έντασης, πλήκτρα on/off, μενού, πίσω, αναζήτησης, όλες οι υπόλοιπες ενέργεις γίνονται από πλήκτρα στην οθόνης αφής.

Μάλλον επειδή σαν smartphone είναι διαφορετικό από μία απλή συσκευή δεν σε βόλεψε. Οι διαφορές από smartphone σε smartphone δεν είναι τόσο μεγάλες όσο συγκρίνοντας ένα smartphone με μία απλή συσκευή. Δυστυχώς θα χρειαστεί να κάνεις κάποιες υποχωρήσεις.

Edited by gms
Link to comment
Share on other sites

Άμα κάνεις root κατά 99% θα περάσεις και custom recovery. Οπότε δεν υπάρχει κανένας τρόπος να επαναφέρεις την συσκευή σε 100% εργοστασιακή κατάσταση. Και custom recovery να μην έχεις βάλει είναι πάρα πολύ πιθανό να μένουν traces που να υποδεικνύουν ότι έχει γίνει root οπότε αν για κάποιο λόγο πάει η συσκευή στο service και δεν θέλουν να καλύψουν το κόστος της επισκευής εντός εγγύησης ξέρουν που να ψάξουν για να σου πουν ότι είσαι εκτός εγγύησης.

 

Αν και είμαι root εδω και καιρό (ο κύριος λόγος ήταν η μνήμη του κινητού) ποτέ δεν έκατσα να ρωτήσω τι είναι η custom recovery... Mπορείς ίσως να μου εξηγήσεις τι είναι? Οπως επίσης και αν υπάρχει κάποια καλύτερη rom?

Link to comment
Share on other sites

Είναι μενού παρόμοιο με αυτό που ανοίγει πατώντας στο pc το F8 πριν ξεκινήσουν τα Windows και σου επιτρέπει να κάνεις κάποιες ενέργειες πρι καν αρχίσει να φορτώνει το λειτουργικό. Μπορείς να πάρεις πλήρες backup της συσκευής και αργότερα να κάνεις restore και να έρθει η συσκευή σου ακριβώς στην κατάσταση που ήταν όταν πήρες το backup. Μπορείς να εγκαταστήσεις rom από .zip αρχείο, να εγκαταστήσεις άλλο kernel, themes, patches, να κάνεις clear cache, clear dalvik cache, factory reset, wipe battery status το οποίο συνίσταται όταν περνάς άλλη rom (ίσως και kernel), να δημιουργήσεις partition στην sd κ.α.

 

Είπα πως κατά 99% όσοι έχουν κάνει root θα έχουν περάσει και custom recovery γιατί ειδικά σε μία συσκευή σαν το Alcatel που δεν υπάρχει κανένας γνωστός, εύκολος τρόπος* να την επαναφέρεις αν κάτι πάει στραβά, το custom recovery θα είναι η μόνη λύση. Και με το root εκτός από τις "ευεργετικές" δυνατότητες που ξεκλειδώνονται, είναι πλέον υπαρκτή και η δυνατότητα να γίνει κάποια ζημιά στο λογισμικό που καθιστά την συσκευή άχρηστη. Αν θυμάμαι καλά διάβασα στο xda για περιπτώσεις που ξεbrickαραν τις συσκευές τους από bootloop περνώντας ξανά την rom με την εφαρμογή αναβάθμισης της Alcatel. Δεν έπιασε όμως για όσους δεν ήταν διαθέσιμη η αναβάθμιση σε 2.3 και είχαν περάσει custom 2.3 rom. Αν σε ενδιαφέρει να δεις την χρήση ενός custom recovery στην πράξη δες

το τυχαίο βίντεο.

 

Δεν έχω κάνει root στο 990 και έτσι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με custom roms και δεν ξέρω αρκετά πράγματα. Ξέρω μόνο πως υπάρχουν 2 custom rom στο xda και κάποιοι ψάχνουν να βρουν πως θα γυρίσουν πίσω στην εργοστασιακή 2.2 (δεν είμαι σίγουρος αν έχει βρεθεί τρόπος ακόμα). Όσοι έχουν ψάξει το θέμα περισσότερο ας μας διαφωτίσουν.

 

*Όπως πχ στο LG P500 και μάλλον σε όλες τις android LG συσκευές που υπάρχει το μαγικό kdz updater που επαναφέρει τη συσκευή σε 100% εργοστασιακή κατάσταση. Παρά ταύτα δεν σημαίνει πως οι LG συσκευές είναι και unbrickable.

Edited by gms
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ήχος ειδοποίησης για τα mms όταν τα δεδομένα είναι απενεργοποιημένα (έρχεται η ειδοποίηση για νέο mms απλά δεν το κατεβάζει αυτόματα); Ή έχει φάει κάποιο κόλλημα το δικό μου;
Link to comment
Share on other sites

Είχα ξεχάσει να το αναφέρω αλλά έχω ένα πρόβλημα με τις επανεκκινήσεις.. Θέλω να πώ οτι εδω και μήνες το κινητό μου σε άκυρες στιγμές κάνει επανεκκινήσεις και δεν ξέρω που οφείλετε αυτό.. θυμάμαι είχα κάνει και επαναφορά ρυθμίσεων σε εργοστασιακές και πάλι τα ίδια! Επίσης αρκετά συχνά στο κινητό μου φλασάρει η οθόνη "αναβοσβήνει μόνη της" !! Να τονίσω πως είμαι root εδω και καιρό αλλά δεν νομίζω να παίζει ρόλο γιατί το πάθαινα και πρίν γίνω..

Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα? :(

Μήπως να το κάνω unroot και να το στείλω για επισκευή? :p

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τις επανεκκινήσεις το έχω και εγώ. Δεν έχω βγάλει άκρη που οφείλεται (γενικότερο θέμα με το λειτουργικό ή αποτέλεσμα από εγκατάσταση κάποιας/κάποιων εφαρμογών). Όσο για την οθόνη που αναβοσβήνει είναι καθολικό φαινόμενο στα android (wakelock πρέπει να λέγεται) αλλά μπορεί να γίνει ακόμα πιο συχνό από τις εφαρμογές που εγκαθιστούμε. Υπάρχει αυτή η εφαρμογή με την οποία μπορείς να παρακολουθήσεις τι "ξυπνάει" την συσκευή σου και να διαπιστώσεις ποια/ποιες εφαρμογές είναι υπεύθυνες.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες! Έψαξα για την εφαρμογή στο google και την δίνει ο δημιουργός της στο http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=15869886&postcount=2 ! το δοκιμάζω και θα πώ εντυπώσεις!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πρόβλημα με το κινητό μου.Το έχω περίπου 3 εβδομάδες αλλά η μπαταρία κρατάει με το ζόρι 1 μέρα.Αυτό είναι το βασικό μου θέμα.Διάβασα και από άλλους εδώ ότι έχουν το ίδιο πρόβλημα.Εχω κατεβάσει και το juice defender αλλά δεν βλέπω να βοηθάει και πολύ.Καθόλου θα έλεγα.Κάτι άλλο που με προβληματίζει είναι με ποιόν τρόπο τερματίζω μια κλήση.Πολλές φορές επανέρχεται η αρχική οθόνη κατά λάθος και δεν ξέρω πως να γυρίσω στην προηγούμενη.Ξέρει κανείς να μου πεί;Αυτό που κάνω μετά είναι να πατάω το πλαινό πλήκτρο (on/off).Ετσι τερματίζει η κλήση αλλά το κινητό δεν ανταποκρίνεται για μισό λεπτό περίπου.Ειναι σαν να έχει σβήσει.Ωρες ώρες μετανιώνω που το πήρα και να φανταστείτε ότι το έψαχνα σε κόκκινο χρώμα για πολύ καιρό και τελικά το βρήκα.Ισως καλύτερα να έπαιρνα το Huawei 8650 που ήταν στην ίδια τιμή.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

κατευθείαν στο ψητό:

1) στην αρχή - αρχή είχα και γω κάποιες επανεκκινήσεις διότι εγκαθιστούσα και απεγκαθιστούσα εφαρμογές και ίσως να το πίεζα το κινητάκι. Ερώτηση: ξέρετε πόση ελεύθερη μνήμη έχετε; Είναι σύνηθες το ανδροειδές/λίνουξ να επανεκκινεί κάθε φορά που μένει από μνήμη επειδή το έχετε τιγκάρει. Τώρα ποια μνήμη θα μου πείτε; Τα πάντα... Για να το δείτε αυτό καλά, υπάρχουν αρκετές εφαρμογές, νομίζω η link2sd είναι μια καλή πρόταση. Δε θυμάμαι αν μπορείτε να το δείτε με τις προεγκατεστημένες εφαρμογές. Για την ιστορία, οτιδήποτε κάτω από 30 ΜΒ στην εσωτερική δημιουργεί προβλήματα. Τέλος!

2) Το κουμπάκι το πλαϊνό για να τερματίζει κλήσεις είναι φοβερή ανακάλυψη! Θένκς σε όποιον το ανέφερε κάποια μνμ παραπάνω! Τώρα το αν αποδιοργανώνει το κινητό για κάνα λεπτό, τότε κάτι δεν πάει καλά.

3) Το κινητό υποστηρίζει φλας όταν περιηγείστε στο διαδύκτιο: εγκατάσταση του skyfire ως περιηγητή ιστοσελίδων και είστε τζετ. Μπορώ να δω και "εσύ-σωλήν" βίντεο κανονικά.

4) Για τα "θυμωμένα πουλάκια", κάποια στιγμή λαγκάρουν. Είναι καλή ιδέα να βάλετε το κινητό σε λειτουργία πτήσης. Με 220ΜΒ ελεύθερα και με τα πουλάκια ανοιχτά το κινητό δε λέει να αποφύγει τελείως το λαγκάρισμα σε κάποιες πίστες. Δεν ξέρω τι άλλο να διώξω από το κινητό.

5) Έχω παγώσει αρκετές εφαρμογές με αποτέλεσμα να ξεκινά το κινητό με 320ΜΒ ελεύθερα και τελικά να καταλήγει να έχει πάνω από 270ΜΒ ελεύθερα με καθημερινή χρήση, ενώ η εσωτερική του μνήμη είναι 52ΜΒ ελεύθερα. Κάποιος που το έχει κάνει ρουτ, μήπως έχει να αναφέρει ποιες εφαρμογές έχει ξεφορτωθεί; Θέλω πχ να διώξω τον default browser, αλλά επειδή είναι εγγενής εφαρμογή το αποφεύγω και την έχω παγώσει. Το έχει κάνει κανείς αυτό;

6) Έχει βάλει κανείς καμιά custom ρομ? Αν ναι είναι ευχαριστημένος; Υπάρχουν δεδομένα για χρήση επεξεργαστή και τα συναφή;

7) Ό,τι να και προσπάθησα η τοστιέρα 3G δε λέει να απενεργοποιηθεί διά παντώς. Αντί αυτού εγκατέστησα το Any Cut και έκανα μια συντόμευση ονόματι επιλογές GSM για να γυρίζω σε 2G με ένα κλικ. Κανονικά ως ρουτ θα έπρεπε να μπορούμε να το ρυθμίζουμε αυτό μια για πάντα. Καμία ιδέα;

 

Αυτά τα ολίγα ως τώρα...

Χαιρετισμούς.

Link to comment
Share on other sites

2) Ακόμα να το δοκιμάσω. Συνέχεια μου διαφεύγει.

3) Θα είναι η επόμενη δοκιμή.

5) Να υποθέσω με το Titanium backup παγώνεις εφαρμογές; Σύμφωνα με τον δημιουργό του προγράμματος το πάγωμα έχει τις ίδιες συνέπειες με την απεγκατάσταση και έτσι βοηθάει να διαπιστώσεις αν μπορείς να απεγκαταστήσεις μία εφαρμογή ή όχι. Επομένως αν δεν έχεις διαπιστώσει κάποια δυσλειτουργία, σύμφωνα με αυτόν που έκανε το ΤΒ μπορείς να τον απεγκαταστήσεις. Σε κάποιο άλλο forum όμως είχα διαβάσει κάποιον να λέει ότι δεν συνίσταται να τον απεγκαταστήσεις γιατί υπάρχουν άλλες google apps συνδεδεμένες με τον stock browser. Ποιες εφαρμογές έχει παγώσει/απεγκαταστήσει ως τώρα;

7) Ήμουν κάπως έτσι :shock: όταν το διάβασα αλλά ακόμα το ψάχνω. Μπορείς να μου πεις ποιο activity ακριβώς ψάχνω; Με ένα κλικ, σίγουρα; Γιατί όλες αυτές οι εφαρμογές που δοκίμασα ως τώρα ήταν απλά συντομεύσεις στο αντίστοιχο μενού και όχι toggle κουμπιά και όλες λέγαν ότι toggle κουμπί δεν είναι δυνατό να φτιαχτεί, ότι πρόκειται για "παραξενιά" του android λειτουργικού και ακόμα και με root δεν είναι εφικτό κάτι τέτοιο. Πάντως καταπληκτική εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται.

 

2) είναι θέμα συνήθειας...

 

3) με το καλό!

 

5) εγκατέστησα το τιτάνιουμ μπάκαπ αλλά αποφάσισα να το σουτάρω. Δε θυμάμαι ακριβώς το λόγο, αλλά νομίζω ότι ο κυριότερος ήταν ότι έπιανε και πολύ μνήμη και δεν έκανε πολλά πράγματα (τουλάχιστον από τη δική μου εμπειρία). Έχω κάνει ρουτ και χρησιμοποιώ την εφαρμογή link2sd για το πάγωμα και όχι μόνο.

Τώρα όσον αφορά στην ερώτησή σου θέλει ολάκερη λίστα.

Από όσες θυμάμαι και βλέπω έχουμε και λέμε:

Α) απεγκατάσταση (και κάπου υπάρχουν ως εφεδρικά)

accuweather

bulgarian pack

clientAlcatel

Croatian pack

Easy installer

FBandroid

GenieWidget

German pack

Gmail

GoogleBackupTransport

GoogleCalendarSyncAdapter

GoogleFeedback

GooglePartner

GoogleQuickSearchBox

GoogleServicesFramework

GreekPack

Layar

Maps

MarketUpdater

RomaniaPack

Notepad2

RussianPack

Shazam

SlovenianPack

Talk

TouchPal

Twidroid

Vending

VoiceDialer

VoiceSearch

YouTube

Β) παγωμένα

Browser

com.android.providers.applications

com.android.providers.userdictionary

com.jrdcom.secureclock

Data On

File Manager

jrdcom

Latin Input Method Tutorial

Pico TTS

Wiper App

WLANTestMode

Αποστολή email

Διαχείριση λήψεων

Ημερολόγιο

Θέση δικτύου

Μηνύματα

Όριο Data

Πληκτρολόγιο Android

Ρολόι

Υπηρεσίες VPN

 

Συμφωνώ ότι κάποιες δε συνίσταται να απεγκατασταθούν. Νομίζω μία από αυτές είναι τα μηνύματα... Έστω και αν η προϋπάρχουσα επιλογή στα ελληνικά αφήνει μόνο 70 χαρακτήρες, οπότε είναι άχρηστη...

 

7) Any Cut -> New shortcut -> Activity -> Επιλογές GSM/UMTS (την 1η από τις δύο διαθέσιμες)

Λογικά θα κάνει ένα εικονάκι στην επιφάνεια εργασίας μπλε τηλεφώνου και από κει αν το κλικάρεις θα μπορείς να κλικάρεις το 2G (oκ 2 κλικ όχι 1!).

 

Χαιρετισμούς!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κατ'αρχήν σε όλους !!

Εχω και εγώ το κινητό εδώ 7 μήνες περίπου και οφείλω να ομολογήσω ότι , σαν τηλέφωνο κυρίως , είναι καλό , σε σχέση βέβαια με την τιμή του . Ομως , έχει και πολλά άλλα προβλήματα που έχουν γραφτεί στο φόρουμ . Η μπαταρία , όσο κι αν μερικοί λένε ότι κρατάει με καλή χρήση έως και 3 ημέρες , δυστυχώς -στην δική μου τουλάχιστον συσκευή- δεν ισχύει . Ενα 24ωρο ναι , με ιντερνετ , κλήσεις κλπ. Μετά , για κάποιο ανεξήγητο λόγο , πέφτει αμέσως . Είναι επίσης απαράδεκτο , ενώ έχει μπροστινή κάμερα , να μην κάνει βιντεοκλήσεις κι ενώ υπάρχει το skype σαν εφαρμογή , πάλι δεν κάνει βιντεοκλήσεις . Για να μην πω για αναβάθμιση σε 2.3 , όπου πέφτει πολύ δούλεμα από την Alcatel σχετικά με το ποιες συσκευές αναβαθμίζονται . Ενα μεγάλο πρόβλημα είναι δυστυχώς και η μνήμη του κινητού , που όμως διορθώνεται με ρουτάρισμά του -αν και δεν το έχω κάνει ακόμα- . Επίσης , ο Balcatelious γράφει ότι με τον skyfire βλέπεις βιντεάκια flash , κάτι που -πάλι τονίζω στην δικιά μου συσκευή- δεν ισχύει . Μπορεί να κάνω κάτι λάθος , δεν ξέρω , αλλά έτσι είναι , το ίδιο ισχύει και σε έναν φίλο μου με το ίδιο τηλέφωνο . Anyway , κατά τα άλλα είναι καλό σαν τηλέφωνο και σαν σερφάρισμα στο διαδίκτυο , που όμως γεμίζει πάλι την μνήμη .

Ευχαριστώ πολύ !!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

1) δες τι τρέχει στο μπακράουντ. &μένα η μπαταρία μου κρατούσε αρκετά και μετά τσουπ! πάπαλα... Πολλές εφαρμογές δεν κλείνουν όταν τις κλείνεις, οπότε τρώνε μπαταρία.

2) επιβεβαιώνω ότι ο σκάιφάιερ δουλεύει κομπλέ και με πλέιερ τον προεγκατεστημένο του κινητού.

3) Κλείνω 77 ώρες με λογική κρίση (μετά από καιρό αφού το πειράζω συνέχεια), και είχα φτάσει χωρίς ρουτάρισμα στην αρχή καμιά 100+ βέβαια σχεδόν χωρίς καθόλου χρήση.

4) Για το σκουπί δεν έχει βρεθεί λύση το ότι τελικά δουλεύει;... Δεν το χρησιμοποιώ, δεν ξέρω.

5) Το σερφάρισμα γεμίζει τη μνήμη, για αυτό και ι) με τον σκάιφάιερ έχεις επιλογή να αδειάσεις μεγάλο μέρος όταν τον κλείνεις με την επιλογή που σου δίνει ιι) με το link2sd με...2-3 κλικ είσαι οκ και την έχεις διαγράψει όλη.

 

Χαιρετισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Balcatelious ευχαριστώ για τη λίστα και τη συντόμευση. Έκανες απεγκατάσταση το Vending; Το market δεν είναι αυτό; Επίσης αυτό το jrdcom το έχω μεγάλη απορία τι είναι. Με το "ο σκάιφάιερ δουλεύει κομπλέ και με πλέιερ τον προεγκατεστημένο του κινητού" δεν κατάλαβα τι εννοείς; Ότι σε παραπέμπει στην εφαρμογή YouTube όταν πας να ανοίξεις youtube video στον browser; Ή ότι δεν χρειάζεται επιπλέον codecs που έρχονται με την εγκατάσταση άλλων εφαρμογών αναπαραγωγής video για να αναπαράγει ο skyfire flash video μέσα στο δικό του γραφικό περιβάλλον;

 

BABINOS2000 το ότι η μπροστινή κάμερα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο skype, είναι θέμα μη υποστήριξής της από το skype. Ωστόσο και να μπορούσες να την χρησιμοποιήσεις κατά την άποψή μου είναι πρακτικά άχρηστη αφού πρέπει να βρίσκεσαι είτε σε εξωτερικό χώρο μία μέρα με ηλιοφάνεια είτε κάτω από μία λάμπα προκειμένου να "μπορεί να δει" κάτι. Εγώ λέω δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν. Όσο για τη μεγιστοποίηση της αυτονομίας, πρότασή μου είναι να απενεργοποιήσεις όλες τις κινούμενες εικόνες (ρυθμίσεις οθόνης), τα απτικά σχόλια (ρυθμίσεις ήχου), απενεργοποίηση της δόνησης όπου/όποτε δεν χρειάζεται (πχ στα μηνύματα ή όταν δεν είναι η συσκευή στο αθόρυβο), ρύθμιση φωτισμού της οθόνης στο ελάχιστο ικανοποιητικό επίπεδο, μη χρήση κινούμενων background, απενεργοποίηση αυτόματων συγχρονισμών, το wifi να κλείνει όταν απενεργοποιείται η οθόνη (όταν δεν είναι απαραίτητο να λειτουργεί ασταμάτητα), επιλογή μόνο GSM και όχι αυτόματη μετάβαση σε 3G, και σωστή ρύθμιση των εφαρμογών που έχεις εγκαταστήσει ώστε να μην "ξυπνάνε" την συσκευή σου συχνά (πχ εφαρμογές καιρού).

ΥΓ. Ελέγχουμε από το "κατάσταση τηλεφώνου" σε ποιο σημείο στο δωμάτιο έχουμε το καλύτερο σήμα. Ακόμα και στο ίδιο σημείο, με 90 μοίρες περιστροφή του κινητού το σήμα αλλάζει υπερβολικά (+-10 dBm διαφορά). Αφήνουμε σε αυτό το σημείο το κινητό το βράδυ ώστε αυτές τις 7, 8, 9 ώρες (1/3 μιας ημέρας) να ελαχιστοποιήσουμε την κατανάλωση της μπαταρίας.

Edited by gms
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...