Jump to content

[Επίσημο] Alcatel OT-990


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Guest alexmi900
Απο οτι βλεπω ειναι αρκετοι αυτοι που ενδιαφερονται να κανουν ροοτ.

Καλο θα ηταν να καναμε ενα συγκεντρωτικο πινακα με τα βηματα που χρειαζονται.

 

Απο οτι διαβασα πιο πανω,μπορουμε να κανουμε ροοτ απο εδω http://ot-990.blogspot.com/2012/02/how-to-root-alcatel-ot-990-froyo.html

με αυτους τους drivers της Alcatel http://www.alcatelonetouch.com/global-en/products/smartphones/ot-990.html

 

Απο εκει και περα τι χρειαζεται?Πως επαναφερουμε το τηλεφωνο στην αρχικη του κατασταση?

 

τι εννοεις ? να χαθει το ρουταρισμα? μεσω superoneclick.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 620
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τι εννοεις ? να χαθει το ρουταρισμα? μεσω superoneclick.

 

Οχι να χαθει,απλα αν κολησει το κινητο για καποιο λογο,πως το επαναφερουμε για να μην χασουμε την εγγυηση!

 

(edit) εκανα ολα τα βηματα,ροοτ,εβαλα recovery,και εκανα και partition στην sd.

Σε περιπτωση που κανω unroot τι γινεται?Θα πρεπει να αλλαξω και ρομ?και αν ναι που θα βρω την μαμα ρομ?

Edited by isandman
Link to comment
Share on other sites

Guest alexmi900
Οχι να χαθει,απλα αν κολησει το κινητο για καποιο λογο,πως το επαναφερουμε για να μην χασουμε την εγγυηση!

 

συγνωμη αν δεν σε καταλαβαινω αλλα και γω ειμαι αρχαριος. αν κολλησει λογω καποιας αλλης ρομ που θα του βαλουμε? κανεις backup μεσω clockworkmod και restore οποτε σου χρειαστει

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αν δεν σε καταλαβαινω αλλα και γω ειμαι αρχαριος. αν κολλησει λογω καποιας αλλης ρομ που θα του βαλουμε? κανεις backup μεσω clockworkmod και restore οποτε σου χρειαστει

 

Καλα καταλαβες!:)Απλα εγω δεν εκανα backup την custom rom:O

υπαρχει λυση?

Link to comment
Share on other sites

μα δεν εχεις βαλει custom rom.

 

To ξερω,απλα αν θελω να γυρισω στην custom rom τι κανω?

(custom rom εννωω αυτην που ειχε το κινητο στην αρχη)

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmi900
To ξερω,απλα αν θελω να γυρισω στην custom rom κανω?

(custom rom εννωω αυτην που ειχε το κινητο στην αρχη)

 

Η ρομ που ειχε το κινητο δεν αλλαξε μεσω της διαδικασιας που ακολουθησες. Αν ξεrootαρεις το τηλέφωνο ειναι σαν να το χεις αγορασει εκεινη τη στιγμη

Link to comment
Share on other sites

(custom rom εννωω αυτην που ειχε το κινητο στην αρχη)

Stock rom λέγεται η μαμά rom. Custom λέγεται οποιαδήποτε άλλη εκτός της εργοστασιακής rom, ακόμα και η εργοστασιακή αν την τροποποιήσεις.

 

@ alexmi900: Ναι όμως το custom recovery παραμένει, έτσι δεν είναι; Επομένως με unroot ή με restore backup της stock rom και unroot το κινητό δεν επανέρχεται σε εργοστασιακή κατάσταση, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να υπάρχει. Κάνοντας αρκετές αναζητήσεις για να δω πόσο έχει η original σε περίπτωση που χρειαστεί αντικατάσταση, δεν έβρισκα καν μπαταρία. Τώρα τελευταία βρίσκω μερικές αλλά νομίζω ακόμα δεν έχω βρει την original. Και όλες είναι 1300mah ή δεν γράφουν καν. Δεν είναι η δεν θεωρείται συσκευή που έχει κάνει καλές πωλήσεις γι'αυτό και δεν μπορείς να βρεις accesories. Μέχρι πρόσφατα ούτε καν στο eBay δεν έβρισκα μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μπαταρια ιδιας χωρητικοτητας στο e-bay http://www.ebay.com/itm/Battery-Alcatel-OT-908M-OT-908-OT-990M-OT-990-One-Touch-990-908-CAB31P0000C1-/370603097992?pt=US_Batteries&hash=item5649aa7f88#ht_1140wt_1163[/url]

 

gms:και εγω αυτην την απορια εχω:(

Link to comment
Share on other sites

ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΩΣ ΣΤΕΛΝΕΙ ΑΡΧΕΙΑ ΗΧΟΥ ΜΕΣΩ BLUETOOTH!!!!:(

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Το έχει αγοράσει κανείς από site του εξωτερικού;Και αν ναι από ποιό γιατί δεν μπορώ να το βρω πουθενά εδώ σε κόκκινο χρώμα που το θέλω.
Link to comment
Share on other sites

ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΩΣ ΣΤΕΛΝΕΙ ΑΡΧΕΙΑ ΗΧΟΥ ΜΕΣΩ BLUETOOTH!!!!:(

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

 

Για να στελεις αρχεια απλα θελει λιγο υπομονη παραπανω κ θα συνδεθουν οι συσκευες ξαναπροσπαθησε μην το βαλεις κατω κ θα γινει απλα αργει λιγο τιν πρωτη φορα

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την εμπειρία μου. Θεωρώ ότι η συσκευή είναι μια χαρά για φτηνή λύση με ΠΟΛΛΕΣ δυνατότητες.

Το πρόβλημα της μνήμης του τηλεφώνου (δεν ξέρω root και τέτοια) το έλυσα με το να μεταφέρω απο τη διαχείριση εφαρμογών τις εφαρμογές που κατεβάζω στην κάρτα μνήμης του κινητού. (έβαλα λιγο μεγαλύτερη απο τα 2 gb που δίνει) και όλα μια χαρα.

Η καμερα, παρόλα όσα έχετε πει εμένα μου φαίνεται καλή (και μου αποθηκεύει στην μνήμη οπότε δεν εχω πρόβλημα με την μνήμη συσκευής)

Συνδεθηκε με το pc μια χαρά πέρασα και mp3 mp4 στην μνήμη sd χωρίς προβλήματα.

Ακουστικα τα παίρνει ΟΛΑ και ο ήχος ακούγεται κανονικότατα. Πράγματι με τα ακουστικά δεν ακούγεται εξωτερικός ήχος στη συσκευή.

Ηχείο έχει πολύ δυνατό. Με το skype videoΚλήση δεν μπορώ να κάνω μόνο κανονικά τηλεφωνα (εκτός και αν υπάρχει άλλος τρόπος που εγώ δεν ξέρω).

Νομίζω ότι κάποιος που θέλει φτηνά να έχει πολλές εφαρμογές δεν θα βρει σε αυτή την τιμή καλύτερο (τα άλλα είναι γύρο στα 200 ευρώ νομίζω) Επειδη είχα και το alcatel 89 γενικά η εταιρεία είναι αρκετά καλή. Νομίζω δίνει την τέλεια λύση να έχεις σχεδόν τα πάντα με 120-130 ευρώ 9(και χρησιμοποιείς εφαρμογές τύπου iphone χωρίς να σκασεις τόσα λεφτά).

Αυτά από μένα που θέλω ένα κινητάκι ευχρηστο και φτηνό. Τώρα επειδή το έχω λίγες μόνο μέρες για την αντοχή του δεν ξέρω αν και πρόβλημα με το να κολλήσει δεν μου έτυχε μέχρι στιγμής. Η μπαταρία ποσο κρατά πάλι είναι νωρίς να πω γιατι του αλλάζω τα φώτα στην κυριολεξία και δεν έχω γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμα

Στα αρνητικά του είναι ότι κάποιες εφαρμογές- παιχνίδια, δεν μπορεί να τα τρεξει παρόλο που θα έπρεπε

Video youtube βλέπω κανονικότα εκτός απο μια φορά που ένα videaki δεν άνοιγε γιατι δεν έχει mobile υποστήριξει απο τον χρηστη (κάτι τέτοια έλεγε)

web και live tv ΔΕΝ μπορώ να δω.

Εχει μπροστινή και πίσω κάμερα( δεν ξέρω πως κάνει βιντεοκλήσεις βλέπω μόνο την επιλογή skype στις κλήσεις μου) , φλας στην φωτογραφική που λειτουργεί ως φακός.

Link to comment
Share on other sites

Fame καλωσόρισες στο forum.

Ακουστικα τα παίρνει ΟΛΑ και ο ήχος ακούγεται κανονικότατα.

Γκρρρρρ, κάτι τέτοια διαβάζω και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. Όχι γιατί το δικό σου τα παίρνει όλα αλλά γιατί το δικό μου δεν παίρνει κανένα. Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι στο email που έστειλα στην Alcatel για να ρωτήσω γιατί δεν παίρνει άλλα σκουστικά μου απάντησαν πως η έξοδος είναι σχεδιασμένη ώστε να είναι συμβατή μόνο με γνήσια ακουστικά αλλά δεν δουλεύουν ούτε καν τα ακουστικά από Alcatel 918D!

Το skype στην συγκεκριμένη συσκευή δεν υποστηρίζει βιντεοκλήση. Υπάρχει όμως μία τροποποιημένη έκδοση του skype στο XDA που έχει ρυθμίσεις που την ενεργοποιούν σε συσκευές που κανονικά δεν υποστηρίζεται. Δεν ξέρω βέβαια αν θα δουλέψει. Στο LG P500 δεν δούλεψε.

Επίσης η συσκευή δεν υποστηρίζει βιντεοκλήση μέσω δικτύου.

Είναι όντως καλή συσκευή με πολύ καλό value for money αλλά νομίζω πως (με εξαίρεση την αυτονομία λόγω dual sim και την κάμερα) το 918D είναι καλύτερο. Δεν παίρνω και όρκο γιατί δεν είχα την ευκαιρία να την σκαλίσω ενδελεχώς (θα γίνει όμως σύντομα) αλλά εφόσον είναι φθηνότερη και με καλύτερα χαρακτηριστικά τουλάχιστον στο value for money είναι καλύτερη.

Ναι, μην περιμένεις να παίζει τα πάντα. Δεν έχει το καλύτερο hardware. Είναι όπως οι υπολογιστές, όσο καλύτερο hardware τόσο περισσότερες και βαρύτερες εφαρμογές και παιχνίδια θα σηκώσει.

Στο youtube αυτός που ανεβάζει ένα βίντεο έχει τη δυνατότητα να επιλέξει το βίντεό του να μην είναι διαθέσιμο για mobile συσκευές.

Edited by gms
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους..μετα απο μια βλακεια που εκανα δεν εχω ποια στο κινιτο μου το google play,google talk,yutube ...προσπαθησα να τα κανω ξανα εγκατασταση αλλα δεν με αφηνει το συστημα...σκεφτομαι να περασω ξανα την original η καποια custom rom αλλα δενξερω τι διαδικασια χρειαζεται και ποια προγραματα...αν γνωριζει κατι κανεις ας μου δωσει μια βοηθεια...ευχαριστω παιδια...
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να εγκαταστήσεις το google play από .apk και μετά με το google play πιστεύω πως θα μπορέσεις να κατεβάσεις και τα υπόλοιπα.
Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το apk;

 

το προβλημα ειναι οτι το google play δεν φαινεται στις εφαρμογες οτι ειναι εγκαταστημενο,αλλα υπαρχουν τα αρχεια του στο κινητο γιατι οταν παω να το κανω εγκατσταση μου λεει θελεις να αλλαξεις τα αρχεια του g play ;το κανω και μου λεει οτι δεν μπωρει να γινει η εγκατασταση...πωπω τι μπελας...ουυφφφφ...

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το apk;

Αν θέλεις ρίξε μια ματιά εδώ. Για να εξαφανίστηκαν αυτές οι εφαρμογές που γράφεις σίγουρα θα έκανες root, έτσι δεν είναι;

 

@ MrGmtos: Αν παρακολουθήσεις από αυτό το post και κάτω θα δεις την επίσημη απάντηση από την Alcatel. Ότι δηλαδή έχουν ετοιμάσει την αναβάθμιση αλλά είναι διαθέσιμη μόνο για κάποιες branded συσκευές. Και για να διαπιστώσεις αν είναι διαθέσιμη για την συσκευή σου ακολούθησε αυτό που μου έγραψαν στην απάντησή τους στο post που σου έδωσα. Μου δίνεις την ευκαιρία να επαναλάβω την άποψή μου ότι αν αρκετός κόσμος στείλει email και δείξει τη δυσαρέσκεια του στην υποστήριξη της εταιρίας (άσχετα από το αν είναι αλήθεια ή όχι) μπορεί κάποια στιγμή να γίνει κάποια ανατροπή και να την διαθέσουν για όλες τις συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν...

Now we have developed software to upgrade one touch 990 from Android 2.2 to android 2.3, but please note that not all one touch 990 can be upgraded; it depends on requirement from service providers when they make large order with us. Now there are 2 ways to make it. One is with one touch upgrade; the other is FOTA.

 

Please upgrade your phone with one touch upgrade which can be downloaded from the following website:http://www.alcatelonetouch.com/support/download/ot-990.html

 

You can also refer to the following FOTA FAQ to upgrade your phone:

http://www.alcatelonetouch.com/global-en/support/faq/fota.html

Q3How can I use FOTA to make phone upgrade?

 

If your phone Android OS version isn't updated after the upgrade, then it means your phone doesn't support Android OS upgrade at the moment.

 

 

Should you have another request, do not hesitate to contact us.

Thank you for choosing Alcatel!

Στη συνέχεια τους τα έχωσα λίγο ρωτώντας τους αν και πότε θα μας δώσουν την ενημέρωση σε εμας με unbranded συσκευές αφού όπως λένε η ενημέρωση είναι έτοιμη.. :wacko: τους ρώτησα επίσης αν η εταιρία τους δεν είναι ικανή να παρέχει μια ενημέρωση σε άμεσους καταναλωτές της (unbranded)..! :X Περιμένω απάντηση... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...