Jump to content

[Επίσημο] Alcatel OT-990


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

hi, πριν από λίγες μέρες απέκτησα ένα ot-990 μέχρι στιγμής όλα ok εκτός από ένα πρόβλημα το όποιο αφορά το flash player δεν μπορώ να το εγκαταστήσω λόγου του ότι όπως αναφέρει δεν το υποστηρίζει το λογισμικό , υπάρχει λύση σε αυτό; ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 620
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χαίρεται.

 

Φιλε μου το προβλημα δεν ειναι η ρομ αλλα το πως θα την φλασαρω.Κατι αλλο που θελω να δω.Ειδικα οποιος εχει την εφαρμογη link2sd θα με βοηθουσε παρα πολυ.Θα παραθεσω παρακατω ολες τις εφαρμογες συστηματος γιατι εχω την εντυπωση οτι ειχα σβησει καποιες στο παρελθον που μπορει να επηρεασαν το κινητο.

plugger

android manager

barcode scanner

bebbled

browser

1) Charging screen

2) com.androind.providers.applications

3) com.androind.providers.userdictionary

4) com.jrdcom.secureclock

5) Data on

6) File Manager

7) FotaApp

ideas

8) jrdcom

9) jrdsensor

latin input method tutorial

mmitest

officesuite

ota access point configuration

10) Pico TTS

sim toolkit

street view

syncmlclient

11) TTS Service

12) Wiper APP

13) WLANTestMode

Αποστολή μελιού...

Αριθμ/νή

βοήθεια ΜΠακατέλ

14) Διαχειρηση Ληψεων

15) Επαφες

16) Ημερολογιο

17) Ηχογραφηση

Θέση δικτύου

18) Καμερα

Κινούμενα φόντα (νομίζω είναι 2)

19) Κληση

20) Κοινη χρηση μεσω bluetooth

21) Κοινη χρηση μεσω bluetooth

22) Λιστα εφαρμογων

Μαγικός καπνός

23 Μηνυματα

24) Μουσικη

Οδηγός ρύθμισης

Οι μεταφορτώσεις μου

Όριο ντάτα (διαφορετικό του ντάτα ον, βλ. ανωτέρω)

25) Παγκοσμιο ρολοι

πληκτρολόγιο αντρόιντ

26) Προγραμμα εγκαταστασης πακετου

27) Προγραμμα εφκαταστασης πιστοπ.

28) Προγραμμα προβολης ΗΤΜL

29) Ραδιοφωνο

Ρολόι

30) Ρυθμισεις

31) Ρυθμισεις λογαριασμου και συγχρονισμου

32) Συλλογη

33) Συμβ. αρχικης οθονης

34) Συστημα Androind

35) Yπηρεσια κοντεινερ πολυμεσων

36) Υπηρεσιες Bluetooth

37) Υπηρεσιες VPN

38) Φακος LED

Φόντα μουσικής οπτικοποίησης

39) Χωρος αποθηκευσης επαφων

40) Χωρος αποθηκευσης ημερολογιου

41) Χωρος αποθηκευσης κλησεων

42) Χωρος αποθηκευσης περιεχομενου με προστασια DRM

43) Χωρος αποθηκευσης πολυμεσων

44) Χωρος αποθηκευσης ρυθμισεων

Ψηφιακό ρολόι

Οποιος δει οτι καποιος εχει κι αλλες θα τον παρακαλουσα να μου τις γραψει.Ευχαριστω.

 

άντε να μπαίνουν κ άλλες εταιρίες συναγωνιστικά ..να μειώνονται οι τιμές και να αυξάνονται οι δυνατότητες των τηλεφώνων

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ εταιρεία, θα μπει στο παιχνίδι...;;;

 

hi, πριν από λίγες μέρες απέκτησα ένα ot-990 μέχρι στιγμής όλα ok εκτός από ένα πρόβλημα το όποιο αφορά το flash player δεν μπορώ να το εγκαταστήσω λόγου του ότι όπως αναφέρει δεν το υποστηρίζει το λογισμικό , υπάρχει λύση σε αυτό; ευχαριστώ

 

νομίζω ο ντόλφιν μπράουσερ θα σου λύσει αρκετά προβλήματα

 

Χαιρετισμούς

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα διάφορα Browser και Flash Player αλλά τίποτα τελικά το έστειλα για service υποτίθεται το κάνανε αναβαθμίσει αλλά το πρόβλημα παραμένει, ίσος αν ποτέ έρθει το 2.3 να βελτιωθούν διάφορα προβληματάκια που έχει η συσκευή anyway καλό μας καλοκαίρι
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται.

 

δοκίμασα διάφορα Browser και Flash Player αλλά τίποτα τελικά το έστειλα για service υποτίθεται το κάνανε αναβαθμίσει αλλά το πρόβλημα παραμένει, ίσος αν ποτέ έρθει το 2.3 να βελτιωθούν διάφορα προβληματάκια που έχει η συσκευή anyway καλό μας καλοκαίρι

 

δεν καταλαβαίνω τι ιστοσελίδες επισκέπτεσαι και δε σου ανοίγουν. Ο εσύ σωλήν που επισκέπτεται ο κόσμος κατά κόρον βλέπω ότι ανοίγει κανονικά.

 

Ερώτηση: τώρα που σου κάναν αναβάθμιση, μπορείς να ζουμάρεις ενόσω τραβάς βίντεο; Είδες καμιά αλλαγή από πριν;

 

Χαιρετισμούς,

Καλό καλοκαίρι!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα Balcatelious,

στο http://www.zougla.gr έχω πρόβλημα

και στο mixcloud δεν μου παίζει

μουσική με το που χτυπήσω το play μου ζητάει

το flash player, ότι αφορά το zoom

δεν το έχω δοκιμάσει να το δω και θα σου πω

ευχές

 

όπως φαίνεται zoom δεν κάνει και μετά την αναβάθμιση η απλά εγώ κάνω κάτι λάθος! αυτά να περνάμε καλά ...

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα, μόλις μπήκα στον κοσμο του adroid με ενα ot 990

ζητάω την πολυμιμη βοήθεια σας με ενα πληρη οδηγό για partition στην sd

link2sd κτλ, γιατι οπως καταλαβαινετε δεν εχω χωρο, (για χαρτες κτλ)

1) έχω μια καρτα 2gb, αν πάρω καινουρια 8gb και της κάνω partition θα σώσω τα προγράμματα που είδη έχω βάλει στην προιγούμενη?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ΥΓ για τα λεφτά του (100ε) και για αρχή, το 990 με ικανοποιεί πλήρως!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται,

 

καλησπέρα Balcatelious,

στο http://www.zougla.gr έχω πρόβλημα

και στο mixcloud δεν μου παίζει

μουσική με το που χτυπήσω το play μου ζητάει

το flash player, ότι αφορά το zoom

δεν το έχω δοκιμάσει να το δω και θα σου πω

ευχές

 

Έχεις δίκαιο. Ούτε εγώ κατάφερα να κάνω κάτι, ακόμη και με πρόσθετο για βίντεο. Παίζει η συγκεκριμένη ιστοσελίδα μάλλον (για τη ζούγκλα που δοκίμασα). Ίσως νέες εκδόσεις το φτιάξουν αυτό, μιας και υπήρχε συζήτηση επί του θέματος. Πάντως ο σωλήνας παίζει κανονικά, χωρίς φλας.

 

όπως φαίνεται zoom δεν κάνει και μετά την αναβάθμιση η απλά εγώ κάνω κάτι λάθος! αυτά να περνάμε καλά ...

 

θενκς... τελικά ζουμάρισμα δε θα δούμε...

 

Παιδια καλησπέρα, μόλις μπήκα στον κοσμο του adroid με ενα ot 990

ζητάω την πολυμιμη βοήθεια σας με ενα πληρη οδηγό για partition στην sd

link2sd κτλ, γιατι οπως καταλαβαινετε δεν εχω χωρο, (για χαρτες κτλ)

1) έχω μια καρτα 2gb, αν πάρω καινουρια 8gb και της κάνω partition θα σώσω τα προγράμματα που είδη έχω βάλει στην προιγούμενη?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ΥΓ για τα λεφτά του (100ε) και για αρχή, το 990 με ικανοποιεί πλήρως!

 

Αναλυτικό οδηγό δεν έχω, γιατί δεν έχω δοκιμάσει κάτι τέτοιο, ούτε με απασχόλησε, διότι με το link2sd που αναφέρεις μετέφερα αρκετές εφαρμογές (μέρος τους) στην κάρτα sd γλυτώνοντας πολύτιμο χώρο από την εσωτερική μνήμη, πράγμα που γίνεται πολύ απλά από την ίδια την εφαρμογή.

 

Θεωρητικά, αν πάρεις μεγαλύτερη κάρτα, θα μπορέσεις να μεταφέρεις ό,τι έχεις από τη μικρότερη, θέλει οδηγό όμως...

 

Κάποιος άλλος θα βοηθούσε καλύτερα.

 

Χαιρετισμούς.

Link to comment
Share on other sites

1)flash player εχει ή δεν εχει ;

2)το androit απο 2.2froyo παει στα 3.0 ;

3)επειδη εγω που το εκανα τεστ σε ενα καταστιμα πατουσα μενου και με εβγαζε αλλον ντα λον,ειναι ετσι και σε εσας ;

4)νύχι πιάνει ;

5)RAM & ROM ποσο εχει επειδη δεν εχω δει να αναφερεται καπου.

6)LG OPTIMUS L3 E300 με 1GB ανσωματομενει μνημη και 800MHZ CPU 127€ άλλα 3.2 οθόνη και 3.15 κάμερα 240χ320 αναλυση σηγκρινεται ;

Link to comment
Share on other sites

Το link2sd δεν μπορεί να αποκτήσει πρόσβαση root. Εάν έχετε πρόσβαση root βεβαιωθείτε πως την επιτρέψατε στο superuser

 

1)Μετά τα δύο παρτισιον με minitools καρτας 16gb το τηλεφωνο λεει ότι βρισκει κατεστραμένη την καρτα sd, και την ξανακάνει format

Μπορεί κανεις να βοηθήσει?

 

2)Πως κάνω root?

 

Έχει δουλέξει κανείς το link2sd στο ΟΤ990 ??????

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

ok με link2sd και rooting

Ναι αν είσαι root θα μπορείς να εκμεταλλευτείς όλες τις δυνατότητες της εφαρμογής και να περνάς ολόκληρη μια εφαρμογή στην κάρτα sd (πατώντας "σύνδεση" και επιλέγοντας και τις 3 επιλογές) ;)

Link to comment
Share on other sites

Video calls με αριστη ποιότητα εικόνας - ήχου χρησιμοποιώντας και την μπροστινή camera μπορουμε να κανουμε με το QIK.

Για να επιλέξουμε την μπροστινη camera το κανουμε απο πριν απο το menu της εφαρμογης για φωτογραφίες του κινητου.

Η επιλογή video chat στο QIK ειναι ουσιαστικά video call.

Δεν κανει καθόλου κολλήματα, εχει άψογη εικονα ηχο.

Δοκιμασμενο

 

Απο οσα δοκίμασα ειναι το μονο που λειτουργεί εντελώς απροβλημάτιστα

Edited by LEF
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδια, σκεφτομαι να παρω το κινητακι απο επιδοτηση που εχω για τη γυναικα μου και εχω μερικες ερωτησουλες.

 

1. εσωτερικη μνημη για εφαρμογες ποση εχει ;

2. υπαρχει ευκολο root ;

3. παιζουν custom roms ;

4. χωρις root δυναται η μεταφορα εφαρμογων στη καρτα sd ;

5. η τελευταια ΟΤΑ που παιρνει αυτοματα ποια ειναι ; (αν παιρνει αυτοματα τιποτα δηλαδη...)

Edited by panoc

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν είσαι root θα μπορείς να εκμεταλλευτείς όλες τις δυνατότητες της εφαρμογής και να περνάς ολόκληρη μια εφαρμογή στην κάρτα sd (πατώντας "σύνδεση" και επιλέγοντας και τις 3 επιλογές) ;)

 

1)και παλι όμως ο ελεύθερος χωρος εξαφανιζεται μετά απο αρκετές εγκαταστάσεις προγραμμάτων

2)καλίτερο gps για Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, σκεφτομαι να παρω το κινητακι απο επιδοτηση που εχω για τη γυναικα μου και εχω μερικες ερωτησουλες.

 

1. εσωτερικη μνημη για εφαρμογες ποση εχει ;

2. υπαρχει ευκολο root ;

3. παιζουν custom roms ;

4. χωρις root δυναται η μεταφορα εφαρμογων στη καρτα sd ;

5. η τελευταια ΟΤΑ που παιρνει αυτοματα ποια ειναι ; (αν παιρνει αυτοματα τιποτα δηλαδη...)

 

1) Αν θυμάμαι καλά 100mb

2) Από ότι διαβάζω εδώ πρέπει να γίνεται πολύ εύκολα με superoneclick.

3) Υπάρχουν 3 custom rom αλλά πιο παλιά που διάβαζα στο xda όλες είχαν διάφορα θεματάκια.

4) Αυτό εξαρτάται από την εκάστοτε εφαρμογή. Χρειάζεται όμως root για να δουλέψει το titanium backup το οποίο σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις μεταφορά στην sd εφαρμογές που από default έχουν απενεργοποιημένη αυτήν την δυνατότητα. Δεν ξέρω για άλλες εφαρμογές.

5) 2.2.2 Η gingerbread είναι διαθέσιμη για κάποιες άλλες χώρες και σύμφωνα με την απάντηση που μου είχε δώσει η alcatel για branded συσκευές συγκεκριμένα αφού το update βγήκε σε συνεργασία με εταιρίες κινητής τηλεφωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

είχα πρόβλημα μνήμης στις εφαρμογές και στα sms οπότε όπως διάβασα παραπάνω έκανα root.

Έβαλα και την εφαρμογή Link2SD.

Μετά έβγαλα από το κινητό την μνήμη sd μου και της έκανα partitions σύμφωνα με τις οδηγίες (ένα κύριο .fat32 και ένα για τις εφαρμογές .ext2---και ένα μικρό .linux swap).

Μόλις βάλω την κάρτα στο κινητό όμως μου λέει ότι είναι κατεστραμένη και ζητάει διαμόρφωση που αν την κάνω χάνω τα partitions.

Κάποια βοήθεια παρακαλώ γιατί μου χει φάει πάαρα πολυ χρόνο το όλο θέμα και δεν μπορώ να ευχαριστηθώ το νέο μου κινητό καθόλου :p

 

να σημειώσω ότι ο υπολογιστής βλέπει κανονικά την κάρτα!

Edited by robnap
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Μ εστειλε καποιος καποια βιντεο με bluetooth και τωρα δεν ξερω πως να τα διαγραψω.Το κινητο εχει τα εργοστασιακα χαρακτηριστικα.Δεν εχω αναβαθμισει το αντροιντ.Πως θα σβησω τα βιντεο???
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Μ εστειλε καποιος καποια βιντεο με bluetooth και τωρα δεν ξερω πως να τα διαγραψω.Το κινητο εχει τα εργοστασιακα χαρακτηριστικα.Δεν εχω αναβαθμισει το αντροιντ.Πως θα σβησω τα βιντεο???

 

Άνοιξε την εφαρμογή "file manager" βρες τα βιντεο στον φακελο "bluetooth" -> "video"! Πάτα παρατεταμένα πάνω στο αρχείο του βιντεο και θα σου βγάλει κάποιες επιλογές... επέλεξε διαγραφή :)

Link to comment
Share on other sites

Παλικαρια καλησπερα...εχω ενα θεματακι με το εν λογω κινητο....ενω εκανα root ολα καλα και ειχα το κινητο στην κατοχη μου 4 μηνες,αποφασισα να το δωσω σε ενα φιλο μου και να παρω ενα αλλο κινητο...

 

Εβαλε το παλικαρι την καρτα του και απο τοτε αρχισαν τα παλαβα...

 

Δεν μπορει να μπει στο market με τιποτα...του ζητα τον δικο μου κωδικο...δεν μπορει να τιποτα να γυρισει σε εργοστασιακες ρυθμισεις...οταν το κανει αυτο απλα το κινητο του λεει οτι δεν γινεται, και οταν μπουταρει απλα δεν ξαναανοιγει...του εκανε unroot και αυτο παλι τα ιδια...τι κανω? το πεταω να ηρεμησω η υπαρχει τελικα λυση?

 

Ειναι κριμα δηλαδη γιατι εδωσα κατι σε ενα φιλκο και του βγηκε ξυνο ρε ****το...!!!!:(:(

 

Δεκτη οποιαδηποτε βοηηθεια....:rolleyes:

Ευχαριστω ολους..

Link to comment
Share on other sites

Παλικαρια καλησπερα...εχω ενα θεματακι με το εν λογω κινητο....ενω εκανα root ολα καλα και ειχα το κινητο στην κατοχη μου 4 μηνες,αποφασισα να το δωσω σε ενα φιλο μου και να παρω ενα αλλο κινητο...

 

Εβαλε το παλικαρι την καρτα του και απο τοτε αρχισαν τα παλαβα...

 

Δεν μπορει να μπει στο market με τιποτα...του ζητα τον δικο μου κωδικο...δεν μπορει να τιποτα να γυρισει σε εργοστασιακες ρυθμισεις...οταν το κανει αυτο απλα το κινητο του λεει οτι δεν γινεται, και οταν μπουταρει απλα δεν ξαναανοιγει...του εκανε unroot και αυτο παλι τα ιδια...τι κανω? το πεταω να ηρεμησω η υπαρχει τελικα λυση?

 

Ειναι κριμα δηλαδη γιατι εδωσα κατι σε ενα φιλκο και του βγηκε ξυνο ρε ****το...!!!!:(:(

 

 

Δεκτη οποιαδηποτε βοηηθεια....:rolleyes:

Ευχαριστω ολους..

 

Δοκίμασε να προσθέσει τον δικό του λογαριασμό gmail και να βγάλει τον δικό σου? δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά αλλά το κινητό τώρα ανοίγει ?

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό και Jelly Bean

 

ρε παιδια το κινητο το βρηκα σε αγγλικα .. θελω να το κανω σε ελληνικα και δεν μπορω.. εκανα το update σε 2.3.4 αλλα ενω εχς επιλεξει να ειναι σε ελληνικα .. τπτ!!! ξερετε πως μπορω να το κανω???

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν μετα την αναβάθμιση το root χάνεται όπως και όλες οι εφαρμογές που είχαμε βάλει μαζι με μηνύματα και επαφές... το έκανα root με έναν διαφορετικό αλλά εύκολο τρόπο! Θα σας γράψω τον τρόπο που βρήκα αργότερα ή αύριο λόγο έλλειψης χρόνου!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...