Jump to content

[Επίσημο] Alcatel OT-990


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως ξέρει κανένας που βρίσκουμε (όχι στο ebay) screen protectors σαν αυτό; (έχει 6 μέσα)

 

Επίσης με ενδιαφέρει και για το ΟΤ-908.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 620
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μήπως ξέρει κανένας που βρίσκουμε (όχι στο ebay) screen protectors σαν αυτό; (έχει 6 μέσα)

 

Επίσης με ενδιαφέρει και για το ΟΤ-908.

 

Δοκίμασε στο.... google με μια απλή αναζήτηση :

 

http://www.nortonline.gr/nortonline/el/product/011801-0184/screen_protector_alcatel_ot_990.html

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τον οδηγό.

Μένει να δούμε αν το πρόβλημα αναγνώρισης υπάρχει και σε άλλους χρηστες της συσκευής αυτης που τρεχουν τα παλία ΧΡ όπως εσύ και αν υφισταται και στα νεότερα Vista και 7.

 

Πάντως και στο άλλο μου (desktop) PC που τρέχει Vista Home Basic SP2 ο οδηγός δεν υπάρχει και τον εγκατέστησα με τον τρόπο που περιέγραψα παραπάνω.

 

Δοκίμασε στο.... google με μια απλή αναζήτηση :

 

http://www.nortonline.gr/nortonline/el/product/011801-0184/screen_protector_alcatel_ot_990.html

 

Ευχαριστώ. Το είχα googlάρει και πρίν.

Η nortonline.gr είναι στην Κρήτη και πουλάει μόνο χονδρική. Το e-shop 247 είναι distributor τους αλλά λέει "εξαντλήθηκε".

 

Αν κάποιος θέλει να φέρει την εξάδα από το e-bay και θέλει να μοιραστούμε τα έξοδα και τα screen protectors ας μου στείλει pm. Μένω Αθήνα βορειοανατολικά.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει η δυνατοτητα στην υπαρχουσα εφαρμογη "Messagging" του τηλεφωνου (την προεγκατεστημενη εννοω), να βρουμε Ελληνικο πληκτρολογιο που να υποστηριζει 160 χαρακτηρες ανα SMS?

 

Απευθυνομαι περισσοτερο σε κατοχους αλλων μοντελων της Alcatel με Android, καθως φανταζομαι οτι και στα υπολοιπα μοντελα της το ιδιο ισχυει και δεδομενου οτι τα εχουν στα χερια τους περισσοτερο καιρο...μηπως εχουνε καποια λυση.

 

Προσωπικα, κατεβασα 2-3 διαφορετικες εφαρμογες πληκτρολογιων, αλλα (εγω τουλαχιστον) δεν μπορω να γραψω 160 χαρακτηρες με τιποτε. Κι οσο κι αν ψαχνω στα υπομενου των πληκτρολογιων, πουθενα δε βρισκω εκεινη την περιφημη ρυθμιση για "7-bit" κωδικοποιηση.

 

Εχω εγκαταστησει και τις δυο πιο γνωστες εναλλακτικες εφαρμογες για SMS (handcent-gosmspro), αλλα χανεται το πλεονεκτημα να μεταβαινεις στα "μηνυματα" απο το desktop, μεσω της βασικης μπαρας συντομευσεων "τηλεφωνο-μενου-μηνυματα". Δεδομενου οτι το τηλεφωνο το αγορασα για την κοπελα μου, ως μια φθηνη αλλα αξιοπρεπη και κομψη εισαγωγη στο android, το εχω λιγες μερες στα χερια μου και προσπαθω να της κανω την μεταβαση σε αυτο...λιγο πιο ευκολη. Customized for begginers. Κι επειδη οντως χρησιμοποιει κατα κορον μηνυματα, προσπαθω να βρω λυση στους 160 χαρακτηρες στην pure εφαρμογη messaging του λειτουργικου.

 

Ειναι κριμα να μη υπαρχει λυση, διοτι το τηλεφωνο ειναι πανεμορφο, δεν μοιαζει με τιποτε αλλο κυκλοφορει στην πιατσα -ακομη και ανωτερης τιμης- ειναι ποιοτικοτατο απο συναρμογες και τριξιματα, εκτελει ολες τις λειτουργιες απροβληματιστα, εχει καταπληκτικη οθονη, εναν αξιολογοτατο music player και σε συνδυασμο με το απιστευτα δυνατο και ποιοτικο του ηχειο (δεν υπαρχει αυτο το ηχειακι...απλα) ειναι ο ορισμος του value4money για τα 130-140 ευρω που πωλειται αυτη τη στιγμη. Σημειωση. Η τιμη αυτη ειναι "γνωριμιας", για λιγο καιρο, ενεκα προωθησης απο την Alcatel Γαλλιας. Παντου σε ολο τον κοσμο πωλειται πολυ χαμηλα, για τον ιδιο λιγο καιρο. Στην usa ας πουμε, εχει 149$ και μετα θα κοστιζει 249$. Φανταζομαι κατι αναλογο θα συμβει κι εδω.

 

Οποιος εχει καμια δοκιμασμενη λυση...

 

Η πολύ απλή και δοκιμασμένη λύση για 160 χαρακτήρες στα sms είναι να γράφεις μόνο με κεφαλαία... Όταν γράφεις με μικρά τότε πέφτει στους 70 χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως ισχύει κάτι τέτοιο. Στο ΟΤ 990 συγκεκριμένα, μόνο αν γράψεις κεφαλαίους ελληνικούς χαρακτήρες που δεν είναι κοινοί με το αγγλικό αλφάβητο μπορείς να έχεις ένα sms 160 χαρακτήρων. Με το που θα γράψεις έναν κεφαλαίο χαρακτήρα που είναι κοινός στο ελληνικό και στο αγγλικό αλφάβητο, σε "ρίχνει" στους 70 χαρακτήρες ανά sms.

 

Μπορεί και να κάνω λάθος αλλά είμαι σίγουρος πως με το Greek keyboard που βρήκα κάνοντας αναζήτηση στο market γράφοντας "greek input method" έχεις έναν κλώνο του Android keyboard που μπορείς να γράφεις 160 greek sms στην εργοστασιακή εφαρμογή χωρίς να χρειάζεται να έχεις εγκατεστημένη άλλη εφαρμογή για sms.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως ισχύει κάτι τέτοιο. Στο ΟΤ 990 συγκεκριμένα, μόνο αν γράψεις κεφαλαίους ελληνικούς χαρακτήρες που δεν είναι κοινοί με το αγγλικό αλφάβητο μπορείς να έχεις ένα sms 160 χαρακτήρων. Με το που θα γράψεις έναν κεφαλαίο χαρακτήρα που είναι κοινός στο ελληνικό και στο αγγλικό αλφάβητο, σε "ρίχνει" στους 70 χαρακτήρες ανά sms.

 

Μπορεί και να κάνω λάθος αλλά είμαι σίγουρος πως με το Greek keyboard που βρήκα κάνοντας αναζήτηση στο market γράφοντας "greek input method" έχεις έναν κλώνο του Android keyboard που μπορείς να γράφεις 160 greek sms στην εργοστασιακή εφαρμογή χωρίς να χρειάζεται να έχεις εγκατεστημένη άλλη εφαρμογή για sms.

 

Έχεις δικιο... :( Μόλις το τσέκαρα

Link to comment
Share on other sites

Tελικα μετα απο οσα εχω διαβασει θα παω να το παρω και εγω με μολις 127 ευρουλακια,πιστευω δεν υπαρχει κατι καλυτερο,ακομα και στις μαρκες χαμηλου κοστους,που αντιπροσωπευουν καποιοι παροχοι.Πειτε μου ομως ειναι ευκολο να κατεβασεις εφαρμογες απο το android market?γιατι πρωτη φορα θα παρω κινητο με τετοιο λειτουργικο.Σου ζηταει να κανεις καποια ειδους εγγραφη?:rolleyes:
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι πολύ εύκολο να κατεβάσεις εφαρμογές. Κάνεις δωρεάν εγγραφή με βάση το gmail σου (πρέπει να έχεις gmail).
Link to comment
Share on other sites

για μενα φιλε δεν αξιζει να το παρεις.το εχω μια βδομαδα και θα σου πω τα εξης:η μπατταρια κραταει 15 ωρες με 1 ωρα τηλεφωνο,15 μηνυματα,1 ωρα συνδεδεμενος μεσω wifi και περιπου αλλη 1 ωρα μεσω πακετου που εχω για ιντερνετ.επισης παραμενει αλυτο το προβλημα των 70 χαρακτηρων για sms.το εχω μετανιωσει που το πηρα.επισης και κατι αλλο το οποιο απευθεινεται σε ολλους τους κατοχους αυτου του κινητου.τη στιγμη που το φορτιζω δε φτανει ποτε στο 100% αλλα μεχρι το 95%.εκανα και την επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μηπως ειχε σκαλωσει αλλα τζιφος...καμια ιδεα κανεις?
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την διάρκεια της μπαταρίας κάνε λίγο υπομονή. Μία βδομάδα που λες είναι πάρα πολύ νωρίς για συμπεράσματα. Όλες οι μπαταρίες έτσι είναι στην αρχή. Μετά από ένα μήνα φτάνουν στο μέγιστο των επιδόσεών τους. Έχω δει αυτήν τη συσκευή να φτάνει τις 3,5 μέρες με λίγο τηλέφωνο, λίγα μηνύματα αλλά πολύ wifi, market και παιχνίδι. Και το wifi σταθερά ανοιχτό. Όσο για το πρόβλημα με το ότι δεν φτάνει ποτέ στο 100% δεν ξέρω τι να πω. Δοκίμασε μία πλήρη αποφόρτιση και δες πόσο % θα φορτίσει.

 

Το πρόβλημα με τα sms δεν είναι θέμα συσκευής. Είναι θέμα software (Android) και το έχουν τα περισσότερα Android. Όσα δεν το έχουν είναι επειδή έχει προνοήσει η εκάστοτε εταιρία ή ίσως ο εισαγωγέας να περάσει επιπροσθέτως πληκτρολόγιο που να υποστηρίζει GSM 7bit alphabet ώστε να μην υπάρχει το πρόβλημα σε χώρες που δεν χρησιμοποιείται η αγγλική γλώσσα. Το greek input method δοκίμασε και ενεργοποίησε το 7bit sms.

 

Η συσκευή αυτή με 139 ευρώ που την αγόρασε η κοπέλα μου έχει value for money 10/10 Ο komias2 έγραψε ότι την βρήκε με 127 ευρώ. Ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την διάρκεια της μπαταρίας κάνε λίγο υπομονή. Μία βδομάδα που λες είναι πάρα πολύ νωρίς για συμπεράσματα. Όλες οι μπαταρίες έτσι είναι στην αρχή. Μετά από ένα μήνα φτάνουν στο μέγιστο των επιδόσεών τους. Έχω δει αυτήν τη συσκευή να φτάνει τις 3,5 μέρες με λίγο τηλέφωνο, λίγα μηνύματα αλλά πολύ wifi, market και παιχνίδι. Και το wifi σταθερά ανοιχτό. Όσο για το πρόβλημα με το ότι δεν φτάνει ποτέ στο 100% δεν ξέρω τι να πω. Δοκίμασε μία πλήρη αποφόρτιση και δες πόσο % θα φορτίσει.

 

Το πρόβλημα με τα sms δεν είναι θέμα συσκευής. Είναι θέμα software (Android) και το έχουν τα περισσότερα Android. Όσα δεν το έχουν είναι επειδή έχει προνοήσει η εκάστοτε εταιρία ή ίσως ο εισαγωγέας να περάσει επιπροσθέτως πληκτρολόγιο που να υποστηρίζει GSM 7bit alphabet ώστε να μην υπάρχει το πρόβλημα σε χώρες που δεν χρησιμοποιείται η αγγλική γλώσσα. Το greek input method δοκίμασε και ενεργοποίησε το 7bit sms.

 

Η συσκευή αυτή με 139 ευρώ που την αγόρασε η κοπέλα μου έχει value for money 10/10 Ο komias2 έγραψε ότι την βρήκε με 127 ευρώ. Ακόμα καλύτερα.

 

Συμφωνώ ότι η τιμή είναι φοβερή για το τηλέφωνο αυτό και τα χαρακτηριστικά του, το έχω 4-5 μέρες και είμαι απογοητευμένος από την μπαταρία του , μακάρι να έχεις δίκιο για την μπαταρία θα δείξει. Πάντως χτες και σήμερα που μίλησα και αρκετά (+bluetouth) το τηλέφωνο από το πρωί φορτισμένο 100% μέχρι το απόγευμα είχε αδείασει! κρίμα! Άραγε το samsung galaxy ace που ήθελα κρατάει περισσότερο, μήπως αξίζει τα λεφτά που ζητάει τελικά???

Για την φόρτιση νομίζω φταίει ότι θα είχες ανοικτο wifi, 3g, gps μήπως? νομίζω το είδα και εγώ κάποια στιγμή. Επισης διαβάστε και αυτό, οδηγίες για εξοικονόμηση μπαταρίας:

http://androinica.com/2010/08/a-guide-to-making-your-android%E2%80%99s-battery-last-a-little-longer/

Link to comment
Share on other sites

Ένα χρήσιμο ποστ σχετικά με μπαταρίες και πως μπορούμε να εξοικονομήσουμε ενέργεια:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3485667#post3485667

 

Έχει και κάποια πράγματα σχετικά μόνο με το Samsung Galaxy S, αλλά τα υπόλοιπα αφορούν όλα τα τηλέφωνα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το λέει και στα link που δώσατε γιατί δεν τα διάβασα, τώρα που το θυμήθηκα όμως, ένας τρόπος με τον οποίο αυξήθηκε πάρα πολύ η διάρκεια μπαταρίας στο 990 ήταν με την εγκατάσταση του ES task manager. Διαθέτει "widget" και καλά το οποίο είναι ένα εικονίδιο που δείχνει τον αριθμό των εφαρμογών που εκτελούνται, την ελεύθερη ram και αν το πατήσεις τερματίζει όλες τις ανοιχτές εφαρμογές που συνεχίζουν και λειτουργούν στο παρασκήνιο (γιατί ως γνωστόν με το πλήκτρο πίσω πολύ λίγες εφαρμογές τερματίζονται, οι περισσότερες συνεχίζουν να λειτουργούν στο παρασκήνιο). Και όσο μένουν εφαρμογές ανοιχτές τόσο αυξάνεται η κατανάλωση.

 

Άραγε το samsung galaxy ace που ήθελα κρατάει περισσότερο,
Χμμμμ, δεν πιστεύω. Έχουν ίδια μπαταρία αλλά το Samsung έχει μεγαλύτερο επεξεργαστή. Edited by gms
Link to comment
Share on other sites

To πήρα κι εγώ, στο μωβ μάλιστα που είναι ακόμα που το κάνει ακόμα πιο ξεχωριστό.

Το τηλέφωνο είναι πολύ snappy, αντιδρά πολύ γρήγορα στις εντολές.

Επίσης έχει ε-ξαι-ρε-τι-κό ηχείο, το καλύτερο που έχω συναντήσει μέχρι σήμερα (μπράβο Αλκατελ).

 

Όσο για την μπαταρία, προτείνω σε όλους όσους έχουν android να εγκαταστήσουν το μαγικό JuiceDefender, σώζει τόνους ενέργειας!

Link to comment
Share on other sites

τη στιγμη που το φορτιζω δε φτανει ποτε στο 100% αλλα μεχρι το 95%.εκανα και την επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μηπως ειχε σκαλωσει αλλα τζιφος...καμια ιδεα κανεις?

 

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ στο δικό μου.Αρχικά, θεώρησα πως θα ''στρώσει'' αλλά δεν...

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ στο δικό μου.Αρχικά, θεώρησα πως θα ''στρώσει'' αλλά δεν...

 

ακομα να διορθωθει και σε μενα αυτο το προβλημα.το κουλο ομως ειναι οτι ειχε παει μια φορα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε 'σεις.....διαβαστε και λιγο πριν γραψετε οτι να 'ναι...

 

ΔΕΝ ειναι προβλημα αυτο που περιγραφετε. Ετσι δουλευει. Για το καλο σας. Σας προστατευει, για την ακριβεια, την μπαταρια σας.

 

http://www.androidpolice.com/2010/12/14/your-battery-gauge-is-lying-to-you-everything-you-need-to-know-about-bump-charging-and-inconsistent-battery-drain/

 

Ριχνετε και καμια ματια στον γκουκλη που και που.....δεν 'ν' κακο...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδες παω την Δευτερα να το παρω,οσο για την μπαταρια ειχα το alkatel 710d με 2 καρτες σιμ και κραταγε σχεδον 5 24αωρα,τωρα βεβαια δεν ξερω αν το αντροιντ?καταναλωνει τοσο πολυ οσο λετε.Το φορτισατε 10 ωρες για πρωτη φορα?επειτα θελει 2 αδειασματα περιπου μεχρι να σβησει και ξαναφορτισμα.Εγω ετσι κανω σε ολα τα κινητα που εχω αλλαξει και οι μπαταριες κρατανε.Εξαιρουνται τα HTC ΓΙΑ λογους που δεν γνωριζω.Παντως οταν το αποκτησω και το δουλεψω θα γραψω εντυπωσεις.:D

 

 

ALKATEL OT 990 THE BEST?

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το Battery Notifier (Big Text) γιατί πάντα με βόλευε να βλέπω σε % την κατάσταση της μπαταρίας. Και σήμερα που το φόρτισα και το είδα, έφτασε στο 100% Βέβαια το φόρτισα κλειστό. Αν έχει άλλο αποτέλεσμα σε φόρτιση με ανοιχτή την συσκευή θα το αναφέρω. Επίσης Έκανα τις τρεις πρώτες φορτίσεις όπως μου είπαν στο κατάστημα. 13 ώρες κλειστό, μετά χρήση μέχρι να σβήσει από μπαταρία και ξανά.

Βέβαια δεν μπορεί να γίνει σύγκριση στην διάρκεια της μπαταρίας μεταξύ συσκευής με λειτουργικό σύστημα και χωρίς είτε αυτό είναι windows mobile είτε android.

 

Όσο για την μπροστινή κάμερα είναι άχρηστη γιατί μόνο μαυρίλα δείχνει. Μόνο μέρα και σε εξωτερικό χώρο την είδα να μπορεί να δείξει εικόνα. Επίσης το skype δεν υποστηρίζει βιντεοκλήση.

Edited by gms
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω αγοράσει το κινητό εδώ και 3 μέρες και σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος. Σήμερα όμως μου παρουσίασε ένα πρόβλημα που δυσκολέυομαι να λύσω. Μου αναφέρει συνέχεια πως λόγο μη επαρκούς χώρου μνήμης δεν μπορώ να δεχτώ μηνύματα sms και όντως δεν δέχομαι ενώ μου στέλνουν. Πηγαίνω στις ρυθμίσεις, στισ εφαρμογές και προσπαθώ να περάσω στην κάρτα μνήμης διάφορες εφαρμογές, όσες μπορώ τις πέρασα, αλλά πάρα πολλές είναι αδύνατο να τις περάσω στην κάρτα μνήμης κι έτσι μου απομένει ελάχιστος ελεύθερος χώρος στην μνήμη του τηλεφώνου. Να σημειώσω επίσης πως έχω 2 μηνύματα στο κινητό άρα δεν καταναλώνω χώρο με αυτά. Υπάρχει κάποιος τρόπος να περάσω κι άλλες εφαρμογές στην κάρτα μνήμης ή να αποθηκεύονται τα μηνύματά μου στην κάρτα μνήμης αντί στο τηλέφωνο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα στα μυνηματα πας στις ρυθμισεις και επιλεγεις αποθηκευση καρτα μνημης.Επισης μπορει να γραφει και 'αλλο' και πατωντας εκει θα σε ρωταει που προτιμας αποθηκευση.Εγω μεχρι την τριτη θα το εχω παρει ολα αυτα θα τα ψαξω και θα ενημερωσω.:) Επισης κοιτα τι εχεις αποθηκευσει στην μνημη του τηλ. ηχους βιντεο κλπ αυτα σου εχουν φαει τον χωρο γιαυτο σου βγαζει λογικα αυτο το μηνυμα. Edited by komias2
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τα sms δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση να οφείλεται σε λίγο διαθέσιμο χώρο στην εσωτερική μνήμη της συσκευής. Κάτι άλλο θα σημαίνει. Ίσως η κάρτα sim να είναι πλήρης και για κάποιο λόγο αυτό να δημιουργεί πρόβλημα στην εφαρμογή των sms. Μία υπόθεση κάνω, δεν ξέρω που μπορεί να οφείλεται.

 

Εγώ αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Δεν στέλνει mms με τίποτα. Γράφει αποστολή και μένει έτσι το μήνυμα, να γράφει αποστολή, χωρίς να το στέλνει. Έχει καταφέρει κανείς να στείλει mms; Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...