Jump to content

iCloud


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εννοω να το ανεβασεις στο cloud και να εχεις προσβαση σε αυτο απο iphone και ipad

Ναι γίνεται αυτό. Αρκεί να έχεις εφαρμογή στην οποία μπορεί να χρησιμοποιήσει το icloud σου, όπως είναι π.χ. το Documents. Έχει επιλογή να αποθηκεύεις δεδομένα στο icloud και να τα βλέπεις στο ipad μέσα από τη αντίστοιχη εφαρμογή που υπάρχει για ipad.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι γίνεται αυτό. Αρκεί να έχεις εφαρμογή στην οποία μπορεί να χρησιμοποιήσει το icloud σου, όπως είναι π.χ. το Documents. Έχει επιλογή να αποθηκεύεις δεδομένα στο icloud και να τα βλέπεις στο ipad μέσα από τη αντίστοιχη εφαρμογή που υπάρχει για ipad.

 

perfect! σ'ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι γιατί δεν το έχω καταλάβει καλά.

Πες ότι δεν έχω υπολογιστή, μπορώ να κατεβάσω το icloud από το 4S [ή να το ενεργοποιήσω, κάπου το πήρε το μάτι μου μέσα στις ρυθμίσεις], και να έχω αποθυκευμένες τις επαφές μου και τα email που θέλω?

Δεν με ενδιαφέρει ο συγχρονισμός κτλ. θέλω μόνο να κρατήσω back up τις επαφές και τα email.

Γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι γιατί δεν το έχω καταλάβει καλά.

Πες ότι δεν έχω υπολογιστή, μπορώ να κατεβάσω το icloud από το 4S [ή να το ενεργοποιήσω, κάπου το πήρε το μάτι μου μέσα στις ρυθμίσεις], και να έχω αποθυκευμένες τις επαφές μου και τα email που θέλω?

Δεν με ενδιαφέρει ο συγχρονισμός κτλ. θέλω μόνο να κρατήσω back up τις επαφές και τα email.

Γίνεται?

Δεν χρειάζεται να κατεβάσεις το icloud στο κινητό σου γιατί ήδη υπάρχει μέσα. Θα πας Ρυθμίσεις > icloud και εκεί θα βρεις τι μπορείς να ανεβάσεις στο icloud. Επίσης υπάρχει και επιλογή να κρατάς backup στο icloud.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αυτό ήθελα να μου πείς, δεν θέλω να εξαρτώμαι από υπολογιστή σε περίπτωση απώλειας επαφών, mail...
Link to comment
Share on other sites

θελω να εγκαταστησω το icloud σε vista και δεν μπορω.

μου λεει οτι θελει 7αρι ή 8αρια.

εγω δεν θελω να κανω αναβαθμιση υπαρχει καποιος τροπος να το κατεβασω για vista?

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά Καλημέρα και Καλή Χρονιά με Υγεία σε σας και τις οικογένειές σας!!!

 

Αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα που έχουν να κάνουν με τον συχρονισμό των επαφών μου ( περί τις 500), που βρίσκονται στο τηλέφωνό μου...

 

Συγκεκριμμένα

 

1.- Αν και πέρνω backup τόσο στον υπολογιστή, όσο και στο icloud με το itunes και συγχρονίζω στην συνέχεια με αυτό,με την προοπτική της ενημέρωσης του outllok ( ΕΚΔΟΣΗ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ - office 2013 ), εν τούτοις δεν καταφέρνω τίποτα... Κάτι τέτοιο θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να το επιτύχω...

 

Υπόψη σας ότι στα info του itunes είναι τσεκαρισμένο το sync Contacts with outlook, όπως και το αντίστοιχο του sync calendars με το ίδιο πρόγραμμα... ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΞΕΤΣΕΚΑΡΙΣΤΕΣ ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ Advanced...

 

Επίσης δοκίμασα την οδηγία σε κάποιον που πηρε που αντιμετώπιζε και αυτός το ίδιο προβλημα και που διάβασα στο forum, δηλ. της δημιουργίας μιας εικονικής επαφής τόσο στο τηλέφωνο, όσο και στο outllok, χωρίς όμως αποτέλεσμα σε μένα...

 

2.- Τα παράδοξα συνεχίζονται ακόμα και με to backup και συγχρονισμό και με το icloud.

 

Συγκεκριμμένα στον λογαριασμό μου, εμφανίζονται οι πάσης φύσεως ενημερώσεις, ( Σημειώσεις, Υπομνήσεις κλπ ), ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΠΑΦΕΣ..

 

Παρακαλώ θερμά για την βοήθειά σας...!!

 

Μανώλης

 

ΣΑΜΟΣ

 

Υ.Γ.

1. Το πιο πάνω κείμενο δόθηκε πριν από λίγες μέρες, σε σχετικό με το iphone forum, χωρίς όμως οι προτάσεις των φίλων να έχουν κάποιο αποτέλεσμα... Ελπίζω στην δική σας πλέον καθοριστική βοήθεια γαι την επίλυση του σοβατού αυτού προβλήματος που αντιμετωπίζω...!!

2.- Ο Υπολογιστής μου τρέχει Win 8.1 Pro και ακριβώς τα ίδια με παραπάνω αντιμετωπίζω και σε ένα λαπτόπ που έχω που τρέχει Win 7.

3. Στο τηλέφωνο έχω την ios 7.03 με jb...

 

Ζητάω συγγνώμη από τους moderators αν θα έπρεπε η δημοσίευση αυτή να καταχωρηθεί στην ενότητα [Επαφές - Δεδομένα] Backup / Restore / Sync / Διαγραφή κτλ

Edited by msan
Link to comment
Share on other sites

καποιες διευκρινιστικές ερωτήσεις:

 

Έχετε κατεβάσει στο υπολογιστή σας το iCloud control Panel;

 

1. Να ξεκαθαρίσουμε πως το backup είναι ένα αρχείο που εμπεριέχει όλα τα δεδομένα και τις ρυθμίσεις σας.

2. Ο συγχρονισμός είναι αυτός που θα μεταφέρει τις επαφές σας κι όχι το backup.

3. Eάν πληκτρολογήσετε http://www.icloud.com >Επαφές >Γίνεται συγχρονισμός; δηλαδή μία demo επαφή περνάει στο iCloud;

4. Οι σημείωσεις και τα ημερολόγια σας συγχρονίζονται μεσω του iCloud κι όχι στο iCloud εκτός εάν το email σας είναι xxxxxx@icloud.com

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλημερα , μολις επεστρεψα απο ταξιδι και οπως καταλαβαινεται εχω αρκετες φωτο τραβηγμενες απο 5s. Ανακαλυψα οτι ενω εχουν περασει ολες στο ipad δεν εχω καμια στο Laptop στον φακελο icloud - ροη φωτογραφιων αλλα και στο φακελο photo steam - ροη φωτο. Mπορειτε να με βοηθησετε με καποιο τροπο ?? Μεχρι και τις 20 Μαρτιου οπως ειδα η φωτογραφιες περναγαν αυτοματα ολες στους παραπανω φακελους . Το λειτουργικο μου ειναι windows 7 . εν το μεταξυ προσπαθησα να κανω καποιες κινησεις μηπβ=ως και διορθωθει. Eχω αλλαξει τον προορισμο των φωτο, εχω κανει επιδιορθωση μεσο control panel και μετα στην καταργηση/εγκατασταση προγραμματων . Πλεον εχασα απο φωτογραφιες icloud/ ροη φωτογραφιων και τις παλιες , υπαρχουν βεβαια στον φακελο φωτογραφιες / photo stream/ροη φωτο. Καμια καινουρια φωτο δεν περναει πλεον στο laptop .PLEASE HELP !!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , μολις επεστρεψα απο ταξιδι και οπως καταλαβαινεται εχω αρκετες φωτο τραβηγμενες απο 5s. Ανακαλυψα οτι ενω εχουν περασει ολες στο ipad δεν εχω καμια στο Laptop στον φακελο icloud - ροη φωτογραφιων αλλα και στο φακελο photo steam - ροη φωτο. Mπορειτε να με βοηθησετε με καποιο τροπο ?? Μεχρι και τις 20 Μαρτιου οπως ειδα η φωτογραφιες περναγαν αυτοματα ολες στους παραπανω φακελους . Το λειτουργικο μου ειναι windows 7 . εν το μεταξυ προσπαθησα να κανω καποιες κινησεις μηπβ=ως και διορθωθει. Eχω αλλαξει τον προορισμο των φωτο, εχω κανει επιδιορθωση μεσο control panel και μετα στην καταργηση/εγκατασταση προγραμματων . Πλεον εχασα απο φωτογραφιες icloud/ ροη φωτογραφιων και τις παλιες , υπαρχουν βεβαια στον φακελο φωτογραφιες / photo stream/ροη φωτο. Καμια καινουρια φωτο δεν περναει πλεον στο laptop .PLEASE HELP !!!!!!

 

Θα πρέπει καταρχήν να δεις εάν έχεις εξαντλήσει τον αποθηκευτικό χώρο των 5GB. Όσο αφορά τις φωτογραφίες στο icloud ήτοι photostream (ροή φωτογραφίων), διατηρούνται οι 1000 τελευταίες. Μπορείς να πάρεις τις φωτογραφίες σου από το iPhone με c/p από το my computer αφού συνδέσεις τη συσκευή σου. Στη συνέχεια όταν απελευθερώσεις τον χώρο σου δες αν περνάνε στο pc οι νέες photos και το ξανασυζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , μολις επεστρεψα απο ταξιδι και οπως καταλαβαινεται εχω αρκετες φωτο τραβηγμενες απο 5s. Ανακαλυψα οτι ενω εχουν περασει ολες στο ipad δεν εχω καμια στο Laptop στον φακελο icloud - ροη φωτογραφιων αλλα και στο φακελο photo steam - ροη φωτο. Mπορειτε να με βοηθησετε με καποιο τροπο ?? Μεχρι και τις 20 Μαρτιου οπως ειδα η φωτογραφιες περναγαν αυτοματα ολες στους παραπανω φακελους . Το λειτουργικο μου ειναι windows 7 . εν το μεταξυ προσπαθησα να κανω καποιες κινησεις μηπβ=ως και διορθωθει. Eχω αλλαξει τον προορισμο των φωτο, εχω κανει επιδιορθωση μεσο control panel και μετα στην καταργηση/εγκατασταση προγραμματων . Πλεον εχασα απο φωτογραφιες icloud/ ροη φωτογραφιων και τις παλιες , υπαρχουν βεβαια στον φακελο φωτογραφιες / photo stream/ροη φωτο. Καμια καινουρια φωτο δεν περναει πλεον στο laptop .PLEASE HELP !!!!!!

Μου εχει συμβει πολλες φορες.

Απλα στσματσει να δουλευει. Δοκιμασε να κανεις log out και να μπεις ξανα με τα στοιχεια σου. Ή ακομη και να καταργησεις το control center και νς το εγκαταστησεις απο την αρχη. Καποια στιγμη, χωρις ιδιαιτερο λογο, θα στρωσει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μου εχει συμβει πολλες φορες.

Απλα στσματσει να δουλευει. Δοκιμασε να κανεις log out και να μπεις ξανα με τα στοιχεια σου. Ή ακομη και να καταργησεις το control center και νς το εγκαταστησεις απο την αρχη. Καποια στιγμη, χωρις ιδιαιτερο λογο, θα στρωσει.

 

 

Εαν καταλαβα καλα λες να κανω καταργηση του προγραμματος και να το επαναγκαταστησω ?? Θα χασω οτι φωτο εχω μεσα ??

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα πρέπει καταρχήν να δεις εάν έχεις εξαντλήσει τον αποθηκευτικό χώρο των 5GB. Όσο αφορά τις φωτογραφίες στο icloud ήτοι photostream (ροή φωτογραφίων), διατηρούνται οι 1000 τελευταίες. Μπορείς να πάρεις τις φωτογραφίες σου από το iPhone με c/p από το my computer αφού συνδέσεις τη συσκευή σου. Στη συνέχεια όταν απελευθερώσεις τον χώρο σου δες αν περνάνε στο pc οι νέες photos και το ξανασυζητάμε.

 

Το εκανα , εχω χωρο sto icloud , εβγαλα και φωτο αλλα ακομη δεν ..........

Link to comment
Share on other sites

Εαν καταλαβα καλα λες να κανω καταργηση του προγραμματος και να το επαναγκαταστησω ?? Θα χασω οτι φωτο εχω μεσα ??

 

 

 

Ναι. Μπορει να χρειαστει να το κανεις αρκετες φορες. Οι φωτογραφιες δεν χανονται. Ειναι στο cloud.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εαν καταλαβα καλα λες να κανω καταργηση του προγραμματος και να το επαναγκαταστησω ?? Θα χασω οτι φωτο εχω μεσα ??

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το εκανα , εχω χωρο sto icloud , εβγαλα και φωτο αλλα ακομη δεν ..........

 

Κάνε απεγκατάσταση στο iCloud panel κι εγκατάσταση από την αρχή, δεν θα χάσεις τίποτε..

Link to comment
Share on other sites

που θα το βρω για να του κανω εγκατασταση ??

 

Εδω θα το βρεις

 

http://support.apple.com/kb/dl1455

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ επανηλθε !!!!!!!!!!

 

Ωραιος!! Παντα επανερχεται!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ επανηλθε !!!!!!!!!!

 

Παρακαλώ μερικές φορές κολλάνε οι on line υπηρεσίες :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Γνωρίζει κάποιος πότε θα ισχύσουν οι νέες τιμές για το icloud drive? με την επίσημη κυκλοφορία των iOS 8/OS X Yosemite? και τι θα γίνει με τους υπάρχοντες συνδρομητές πχ αν αγοράσω τώρα το πακέτο των 15GB θα αναβαθμιστώ αυτόματα στο αντίστοιχου κόστους πακέτο? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Έχει περάσει κανείς τ iOS 8 GM και να έχει ενεργοποιήσει το icloud drive; Να αγοράσω τώρα το πακέτο των 20GB ή να περιμένω να έρθει το Yosemite και μετά;

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος πότε θα ισχύσουν οι νέες τιμές για το icloud drive? με την επίσημη κυκλοφορία των iOS 8/OS X Yosemite? και τι θα γίνει με τους υπάρχοντες συνδρομητές πχ αν αγοράσω τώρα το πακέτο των 15GB θα αναβαθμιστώ αυτόματα στο αντίστοιχου κόστους πακέτο? Ευχαριστώ

 

εδώ μπορείς να δεις περισσότερες πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος πότε θα ισχύσουν οι νέες τιμές για το icloud drive? με την επίσημη κυκλοφορία των iOS 8/OS X Yosemite? και τι θα γίνει με τους υπάρχοντες συνδρομητές πχ αν αγοράσω τώρα το πακέτο των 15GB θα αναβαθμιστώ αυτόματα στο αντίστοιχου κόστους πακέτο? Ευχαριστώ

Αν περάσεις το iOS 8 GM τότε θα σου βγάλει να αγοράσεις τα νέα πακέτα. Τώρα που είσαι σε παλιότερη έκδοση iOS αν αγοράσεις πακέτο θα σε πάει κατευθείαν στο επόμενο πακέτο και λογικά θα σου επιστρέψει την διαφορά. Η Apple έχει ήδη αρχίσει και κάνει refund την διαφορά. Σε 1-2 γνωστούς μου τους τα έχει επιστρέψει από χθες.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iCloud
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...