Jump to content

iCloud


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το iTunes από το 5s μόνο για ringtone το χρησιμοποιώ, δηλαδή μια φορά το εξάμηνο...με 50gb iCloud και με το iCloud Drive σαν file manager πλέον είμαι καλυμμένος

 

Το cloud για μενα δεν ειναι λυση γιατι ιντερνετ δεν υπαρχει παντου και μπορεις ευκολα να κρεμαστεις. Επισης αν δωσεις το iphone και πας σε αλλη πλατφορμα πώς θα εχεις προσβαση στο icloud;

Παντα μιλαω για λογαριασμο μου ετσι; Εσενα μπορει να σε βολευει, δεκτον.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

-Πως γίνεται ρε παιδιά να εχω ενεργοποιημένο το "εφεδρικό αντίγραφο icloud" και να μην μου κάνει αυτόματα εφεδρικά αντίγραφα? Εχει κολλήσει ότι το τελευταίο αντίγραφο είναι στις 29/10/15. Εννοείτε ότι η συσκευή είναι κλειδωμένη - στο ρεύμα - και υπάρχει wi-fi..!!

-Επίσης όταν μπαίνω από υπολογιστή στο icloud.com βλέπω ότι οι καινούργιες επαφές - σημειώσεις κ.τ.λ είναι ενημερωμένα!!! Μήπως ευθύνεται το ότι ενεργοποίησα το icloud drive?

Link to comment
Share on other sites

-Πως γίνεται ρε παιδιά να εχω ενεργοποιημένο το "εφεδρικό αντίγραφο icloud" και να μην μου κάνει αυτόματα εφεδρικά αντίγραφα? Εχει κολλήσει ότι το τελευταίο αντίγραφο είναι στις 29/10/15. Εννοείτε ότι η συσκευή είναι κλειδωμένη - στο ρεύμα - και υπάρχει wi-fi..!!

-Επίσης όταν μπαίνω από υπολογιστή στο icloud.com βλέπω ότι οι καινούργιες επαφές - σημειώσεις κ.τ.λ είναι ενημερωμένα!!! Μήπως ευθύνεται το ότι ενεργοποίησα το icloud drive?

Το icloud backup είναι άσχετο με το ότι συγχρονίζουν οι επαφές σου. Καμία φορά κολλάει και θέλει να σβήσεις το τελευταίο backup και να πάρεις ένα καινούργιο χειροκίνητα μέσα από το icloud backup. Το έχω πάθει και εγώ κάποιες φορές. Και εμένα τώρα δείχνει ότι τελευταίο backup πήρε στις 3/11 ενώ χθες ήταν συνδεδεμένο στο wifi και στην φόρτιση.

 

Δοκίμασε να το κάνεις χειροκίνητα και αν δεις ότι μετά από 2-3 μέρες δεν έχει πάρει από μόνο του κάνε αυτό που σου είπα. On/off τον διακόπτη του icloud backup και μετά σβήσε το τελευταίο αντίγραφο στο icloud και δημιούργησε ένα καινούργιο χειροκίνητα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Το icloud backup είναι άσχετο με το ότι συγχρονίζουν οι επαφές σου. Καμία φορά κολλάει και θέλει να σβήσεις το τελευταίο backup και να πάρεις ένα καινούργιο χειροκίνητα μέσα από το icloud backup. Το έχω πάθει και εγώ κάποιες φορές. Και εμένα τώρα δείχνει ότι τελευταίο backup πήρε στις 3/11 ενώ χθες ήταν συνδεδεμένο στο wifi και στην φόρτιση.

 

Δοκίμασε να το κάνεις χειροκίνητα και αν δεις ότι μετά από 2-3 μέρες δεν έχει πάρει από μόνο του κάνε αυτό που σου είπα. On/off τον διακόπτη του icloud backup και μετά σβήσε το τελευταίο αντίγραφο στο icloud και δημιούργησε ένα καινούργιο χειροκίνητα.

Οκ, θα το δοκιμάσω...

 

Το icloud backup είναι άσχετο με το ότι συγχρονίζουν οι επαφές σου. Καμία φορά κολλάει και θέλει να σβήσεις το τελευταίο backup και να πάρεις ένα καινούργιο χειροκίνητα μέσα από το icloud backup. Το έχω πάθει και εγώ κάποιες φορές. Και εμένα τώρα δείχνει ότι τελευταίο backup πήρε στις 3/11 ενώ χθες ήταν συνδεδεμένο στο wifi και στην φόρτιση.

 

Ερώτηση: Οι επαφές και σημειώσεις από που συγχρονίζουν? Αφού τις βλέπω μέσα στο μενου του icloud.

Edited by stendor
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Οκ, θα το δοκιμάσω...

 

 

Ερώτηση: Οι επαφές και σημειώσεις από που συγχρονίζουν? Αφού τις βλέπω μέσα στο μενου του icloud.

Μάλλον δεν το είπα εγώ σωστά. Το ότι συγχρονίζουν φωτογραφίες, επαφές, σημειώσεις κτλ δεν σημαίνει πως το icloud backup συγχρονίζει "σωστά". Το icloud backup έχει σχέση με τον χώρο που έχεις στο icloud drive, έχει σχέση με το αν το κινητό μπήκε στην διαδικασία να τσεκάρει αν υπάρχουν αλλαγές σε εφαρμογές που κρατιούνται στο icloud backup ώστε να ξεκινήσει την διαδικασία του backup, έχει σχέση με το αν έχει ολοκληρωθεί το "διάβασμα" του επόμενου backup και διάφορα άλλα. Για αυτό είπα πριν πως είναι άσχετο.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το είπα εγώ σωστά. Το ότι συγχρονίζουν φωτογραφίες, επαφές, σημειώσεις κτλ δεν σημαίνει πως το icloud backup συγχρονίζει "σωστά". Το icloud backup έχει σχέση με τον χώρο που έχεις στο icloud drive, έχει σχέση με το αν το κινητό μπήκε στην διαδικασία να τσεκάρει αν υπάρχουν αλλαγές σε εφαρμογές που κρατιούνται στο icloud backup ώστε να ξεκινήσει την διαδικασία του backup, έχει σχέση με το αν έχει ολοκληρωθεί το "διάβασμα" του επόμενου backup και διάφορα άλλα. Για αυτό είπα πριν πως είναι άσχετο.

Μάλιστα, κατανοητό...

Link to comment
Share on other sites

Το cloud για μενα δεν ειναι λυση γιατι ιντερνετ δεν υπαρχει παντου και μπορεις ευκολα να κρεμαστεις. Επισης αν δωσεις το iphone και πας σε αλλη πλατφορμα πώς θα εχεις προσβαση στο icloud;

Παντα μιλαω για λογαριασμο μου ετσι; Εσενα μπορει να σε βολευει, δεκτον.

 

 

Σωτήρη τα αρχεία που έχεις στον iCloud φάκελο του υπολογιστή σου, είναι διαθέσιμα και offline.

Είναι το πρώτο που τσέκαρα πριν αγοράσω το iPhone.

 

Με το One Drive δεν γίνεται απευθείας το ίδιο, αλλά μπορείς μέσω της εφαρμογής Good Reader να συχγρονιζεις ότι θέλεις ώστε να είναι διαθέσιμο off line.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδα αλλο λεω. Εστω οτι εχω icloud στο mac μου και στο windows pc μου.

Μπορω να δω τα αρχεια του icloud απο ενα android ή ενα WP κινητο;

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδα αλλο λεω. Εστω οτι εχω icloud στο mac μου και στο windows pc μου.

Μπορω να δω τα αρχεια του icloud απο ενα android ή ενα WP κινητο;

Ναι μπορείς να τα δεις από το site του icloud.com Δυστυχώς η εφαρμογή icloud που υπάρχει στο ios 9 δεν υπάρχει σαν εφαρμογή για άλλα λειτουργικά. Δεν είναι βολικός τρόπος αλλά μπορείς να τα δεις, είναι προσβάσιμα κανονικά και επεξεργάσιμα.

 

Τώρα δεν ξέρω αν μπορείς να τα δεις μέσω κάποιου file manager που υπάρχει στο play store. Πχ όπως είναι ο ES File Explore. Δηλαδή να το προσθέσεις σαν να είναι dropbox.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Οσο τα iPhones εξαρτωνται απο το itunes σε τοσο μεγαλο βαθμο και οσο δεν εχουν κανονικο file manager, οι ιδιοτροπιες δε θα σταματησουν.

 

Ουτε καν εξαρτωνται απο το itunes οσο μια φορα κ εναν καιρο! Δε το χρησιμοποιω σχεδον καθολου και κανω οτιδηποτε χρειαζομαι χωρις την παρουσια του!

 

Το cloud για μενα δεν ειναι λυση γιατι ιντερνετ δεν υπαρχει παντου και μπορεις ευκολα να κρεμαστεις. Επισης αν δωσεις το iphone και πας σε αλλη πλατφορμα πώς θα εχεις προσβαση στο icloud;

Παντα μιλαω για λογαριασμο μου ετσι; Εσενα μπορει να σε βολευει, δεκτον.

 

Το δεν υπαρχει ιντερνετ παντου δεν ειναι δικαιολογια για τις cloud υπηρεσιες προφανως! Αλλαζοντας πλατφορμα δε σε εμποδιζει καπου το iCloud να εχεις τα αρχεια σου οπου τα ειχες

 

Παιδα αλλο λεω. Εστω οτι εχω icloud στο mac μου και στο windows pc μου.

Μπορω να δω τα αρχεια του icloud απο ενα android ή ενα WP κινητο;

 

Ναι μπορεις κανονικα, απλα οχι με τον τροπο της apple, μεσω web, για την ωρα τουλαχιστον!

 

-Πως γίνεται ρε παιδιά να εχω ενεργοποιημένο το "εφεδρικό αντίγραφο icloud" και να μην μου κάνει αυτόματα εφεδρικά αντίγραφα? Εχει κολλήσει ότι το τελευταίο αντίγραφο είναι στις 29/10/15. Εννοείτε ότι η συσκευή είναι κλειδωμένη - στο ρεύμα - και υπάρχει wi-fi..!!

-Επίσης όταν μπαίνω από υπολογιστή στο icloud.com βλέπω ότι οι καινούργιες επαφές - σημειώσεις κ.τ.λ είναι ενημερωμένα!!! Μήπως ευθύνεται το ότι ενεργοποίησα το icloud drive?

 

Εχει κολλησει κατα πασα πιθανοτητα, οποτε οπως λεει κ ο stendor σβηστο και καντο χειροκινητα για μια φορα!

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε αν έχεις άλλη απορία. Τα μηνύματα θα μεταφερθούν στο αντίστοιχο θέμα οπότε η κουβέντα μπορεί να συνεχιστεί εκεί. Είναι καλό να γίνονται τέτοιες κουβέντες, όλοι κάτι μαθαίνουμε.

 

To κακο με το icloud, one drive, google drive κτλ ειναι οτι οταν δεν εχεις καλο σημα και θες π.χ. να δεις μια φωτο στο κινητο, αργει να την κατεβασει, αν δεν εχεις καθολου ιντερνετ σου ειναι αχρηστα. Με αυτη την εννοια δεν μπορουν να αντικαταστησουν τον file Manager.

Εγω χρησιμοποιω το Onedrive της Microsoft που παιζει παντου, αλλα οχι για φωτο. Μονο για αρχεια word και excel μικρου μεγεθους.

Εχω συνηθισει τοσα χρονια να δουλευω με file managers και πραγματικα δε με βολευουν οι cloud λυσεις σε ολες τις περιπτωσεις.

 

Ναι μπορεις κανονικα, απλα οχι με τον τροπο της apple, μεσω web, για την ωρα τουλαχιστον!

 

Ε οχι και να μπαινω μεσω web στο icloud για να δω μερικες φωτογραφιες! :rolleyes:

Edited by stendor

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

To κακο με το icloud, one drive, google drive κτλ ειναι οτι οταν δεν εχεις καλο σημα και θες π.χ. να δεις μια φωτο στο κινητο, αργει να την κατεβασει, αν δεν εχεις καθολου ιντερνετ σου ειναι αχρηστα. Με αυτη την εννοια δεν μπορουν να αντικαταστησουν τον file Manager.

Εγω χρησιμοποιω το Onedrive της Microsoft που παιζει παντου, αλλα οχι για φωτο. Μονο για αρχεια word και excel μικρου μεγεθους.

Εχω συνηθισει τοσα χρονια να δουλευω με file managers και πραγματικα δε με βολευουν οι cloud λυσεις σε ολες τις περιπτωσεις.

Συμφωνώ σε αυτό αλλά πλέον είναι λίγες οι φορές που μένεις χωρίς καθόλου πρόσβαση μέσω ίντερνετ. Αλλά και σε αυτή την περίπτωση, που είσαι κάπου χωρίς σήμα και χωρίς wifi, όλες αυτές οι cloud υπηρεσίες δίνουν την δυνατότητα να τα έχεις διαθέσιμα και offline.

 

Το θέμα με όλες αυτές τις ευκολίες είναι πως πρέπει να προσαρμοστείς σε κάποια πράγματα. Είναι έξυπνα όλα αυτά αλλά κάποιες φορές πρέπει εμείς να προσαρμοστούμε σε αυτά και όχι αυτά σε εμάς. Εκεί το σπάσιμο για εμάς τους χρήστες.

 

Θα μεταφερθούν και αυτά τα μηνύματα στο αντίστοιχο θέμα [Υπηρεσία] iCloud για να υπάρχει μια συνέχεια.

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι και να μπαινω μεσω web στο icloud για να δω μερικες φωτογραφιες! :rolleyes:

 

Οταν αλλαζεις πλατφορμες, εχεις παντα καποιες ασυμβατοτητες, ειναι δεδομενο και το ξερεις εκ των προτερων αυτο!

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Οταν αλλαζεις πλατφορμες, εχεις παντα καποιες ασυμβατοτητες, ειναι δεδομενο και το ξερεις εκ των προτερων αυτο!

 

Με android και wp που εχουν file managers δεν υπαρχουν ασυμβατοτητες σε αυτο το κομματι.

Απλα ριχνω τα αρχεια μεσα και τελος! ;)

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Με android και wp που εχουν file managers δεν υπαρχουν ασυμβατοτητες σε αυτο το κομματι.

Απλα ριχνω τα αρχεια μεσα και τελος! ;)

 

Ουτε απ εξω, ουτε απ τους μεν, ουτε απ τους δε! Ευχαριστω!

 

Χωρις file manager μαζι μου τα εχω ολα μια χαρα δε μου λειπει κατι για να γυρισω πισω!

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν μπορώ με τίποτα να πάρω εφεδρικό αντίγραφο [μεσω icloud]. Εχω σβήσει το τελευταίο αντίγραφο, κλείνω ανοίγω τον διακόπτη, τίποτα..!!

Εχει μουλαρώσει. Μόλις πατάω "αντίγραφο τώρα" κάνει 3 ώρες και είναι ακόμα στη μέση..!! Αυτό θυμάμαι έκανε γύρω στα 10'. Δεν μπορω να καταλάβω τι συμβαίνει. Είναι φορτωμένοι οι servers?

Επίσης φοβάμαι να κάνω αποσύνδεση icloud γιατί μου λέει θα σβηστούν οι σημειώσεις απο το iphone. Για δώστε τα φώτα σας παρακαλώ...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν μπορώ με τίποτα να πάρω εφεδρικό αντίγραφο [μεσω icloud]. Εχω σβήσει το τελευταίο αντίγραφο, κλείνω ανοίγω τον διακόπτη, τίποτα..!!

Εχει μουλαρώσει. Μόλις πατάω "αντίγραφο τώρα" κάνει 3 ώρες και είναι ακόμα στη μέση..!! Αυτό θυμάμαι έκανε γύρω στα 10'. Δεν μπορω να καταλάβω τι συμβαίνει. Είναι φορτωμένοι οι servers?

Επίσης φοβάμαι να κάνω αποσύνδεση icloud γιατί μου λέει θα σβηστούν οι σημειώσεις απο το iphone. Για δώστε τα φώτα σας παρακαλώ...

 

Στις περισσότερες των περιπτώσεων ευθύνεται η εγκατάσταση λειτουργικού. Θα σας συμβούλευα επαναφορά και διαμόρφωση ως νέα συσκευή. Θα πρέπει να λάβετε υπόψιν σας πως θα γίνει πλήρης διαγραφή, γι' αυτό αποθηκεύστε τα αρχεία σας. :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν μπορώ με τίποτα να πάρω εφεδρικό αντίγραφο [μεσω icloud]. Εχω σβήσει το τελευταίο αντίγραφο, κλείνω ανοίγω τον διακόπτη, τίποτα..!!

Εχει μουλαρώσει. Μόλις πατάω "αντίγραφο τώρα" κάνει 3 ώρες και είναι ακόμα στη μέση..!! Αυτό θυμάμαι έκανε γύρω στα 10'. Δεν μπορω να καταλάβω τι συμβαίνει. Είναι φορτωμένοι οι servers?

Επίσης φοβάμαι να κάνω αποσύνδεση icloud γιατί μου λέει θα σβηστούν οι σημειώσεις απο το iphone. Για δώστε τα φώτα σας παρακαλώ...

Την πρώτη φορά πάντα θέλει ώρες. τα 10λεπτα που λες είναι όταν έχει πάρει το πρώτο αντίγραφο και απλά συμπληρώνει τις αλλαγές. Κάνε αποσύνδεση κανονικά και απλά διάλεξε να μην σβηστεί τίποτα από το κινητό. Θα σου βγάλει μήνυμα αν θες να τα διατηρήσεις στο iphone ή να διαγραφούν. Εσύ απλά θα πατήσεις να διατηρηθούν στο iphone. Αυτό πάντα το ρωτάει, δεν είναι τίποτα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Στις περισσότερες των περιπτώσεων ευθύνεται η εγκατάσταση λειτουργικού. Θα σας συμβούλευα επαναφορά και διαμόρφωση ως νέα συσκευή. Θα πρέπει να λάβετε υπόψιν σας πως θα γίνει πλήρης διαγραφή, γι' αυτό αποθηκεύστε τα αρχεία σας. :)

Αυτό θέλω να το αποφύγω, εκτός αν είναι το τελευταίο μου χαρτί...!!!

 

Την πρώτη φορά πάντα θέλει ώρες. τα 10λεπτα που λες είναι όταν έχει πάρει το πρώτο αντίγραφο και απλά συμπληρώνει τις αλλαγές. Κάνε αποσύνδεση κανονικά και απλά διάλεξε να μην σβηστεί τίποτα από το κινητό. Θα σου βγάλει μήνυμα αν θες να τα διατηρήσεις στο iphone ή να διαγραφούν. Εσύ απλά θα πατήσεις να διατηρηθούν στο iphone. Αυτό πάντα το ρωτάει, δεν είναι τίποτα.

Το άφησα χθες το βράδυ με χειροκίνητο back-up και το έκανε. Για να δούμε θα τα κάνει αυτόματα από δω και πέρα..!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θέλω να το αποφύγω, εκτός αν είναι το τελευταίο μου χαρτί...!!!

 

 

Το άφησα χθες το βράδυ με χειροκίνητο back-up και το έκανε. Για να δούμε θα τα κάνει αυτόματα από δω και πέρα..!!

 

Η διαδικασία είναι η ίδια εάν ολοκλήρωσε το backup θα κάνει και πάλι, συνήθως γίνεται νωρίς το πρωί. :)

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία είναι η ίδια εάν ολοκλήρωσε το backup θα κάνει και πάλι, συνήθως γίνεται νωρίς το πρωί. :)

Τελικά άρχισε να κάνει back up μόνο του μια χαρά. Μάλλον το πρώτο θέλει αρκετή ώρα όπως είπε σωστά ο "stendor"...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά άρχισε να κάνει back up μόνο του μια χαρά. Μάλλον το πρώτο θέλει αρκετή ώρα όπως είπε σωστά ο "stendor"...

Το πρώτο πάντα θέλει ώρα γιατί πρέπει να το διαβάσει και να το ανεβάσει. Επίσης το upload στην χώρα μας δεν είναι και το πιο γρήγορο :lol: Τα επόμενα είναι γρήγορα γατί απλά συμπληρώνει τις αλλαγές.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχω ένα φίλο με ένα iphone 5 32GB το οποίο φοράει έκδοση μετά την 9. Τώρα ποια ακριβώς δεν ξέρω αλλά μπορώ να ρωτήσω. Έκανε μπάνιο το κινητό και πλέον μόνο φορτίζει. Στο τηλέφωνο έχει κάμποσες χιλιάδες φωτογραφίες αρκετών GB. Το απλό icloud ήταν γεμάτο από κάποιο παλιότερο backup και του είπα να αγοράσει άλλα 50GB και να κάνει άμεσο backup ώστε να τα φορτώσει όλα. Το πρόβλημα είναι πως κολλάει σε ένα σημείο και μετά σταματάει. Υπάρχει κάποια εφαρμογή file manager ώστε να κάνει χειροκίνητο copy στο icloud; Όπως κάνουμε εμείς στο Android.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iCloud
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...