Jump to content

iCloud


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα φίλο με ένα iphone 5 32GB το οποίο φοράει έκδοση μετά την 9. Τώρα ποια ακριβώς δεν ξέρω αλλά μπορώ να ρωτήσω. Έκανε μπάνιο το κινητό και πλέον μόνο φορτίζει. Στο τηλέφωνο έχει κάμποσες χιλιάδες φωτογραφίες αρκετών GB. Το απλό icloud ήταν γεμάτο από κάποιο παλιότερο backup και του είπα να αγοράσει άλλα 50GB και να κάνει άμεσο backup ώστε να τα φορτώσει όλα. Το πρόβλημα είναι πως κολλάει σε ένα σημείο και μετά σταματάει. Υπάρχει κάποια εφαρμογή file manager ώστε να κάνει χειροκίνητο copy στο icloud; Όπως κάνουμε εμείς στο Android.

 

Ασ δοκιμάσει να ενεργοποιήσει το Google photos και να τις συγχρονίσει με τον λογαριασμό του.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 238
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημερα , εχω ipad pro kai iphone 5s και τα δυο με ios9. Μετα απο προβληματα που ειχα στο συνγχρονισμο των επαφων ,εχω στο ipad καθε επαφη 2&3 φορες ,αλλα δεν ξερω ποια αντιστοιχει στο iphone για να σβησω τις αλλες. ξερετε καποιο τροπο να κανω συνγχρονισμο και να μεινουν οι ιδιες επαφες στις δυο συσκευες χωρις να τις εχω διπλη και τριπλη φορα??
Link to comment
Share on other sites

καλημερα , εχω ipad pro kai iphone 5s και τα δυο με ios9. Μετα απο προβληματα που ειχα στο συνγχρονισμο των επαφων ,εχω στο ipad καθε επαφη 2&3 φορες ,αλλα δεν ξερω ποια αντιστοιχει στο iphone για να σβησω τις αλλες. ξερετε καποιο τροπο να κανω συνγχρονισμο και να μεινουν οι ιδιες επαφες στις δυο συσκευες χωρις να τις εχω διπλη και τριπλη φορα??

 

Καλησπέρα φίλε μου, πήγαινε τηλέφωνο > επαφές > ομάδες > όλες από icloud. δες ποιες έχεις διπλές. αν δεν έχεις προχώρησε στις υπόλοιπές ομάδες και κάνε εκκαθάριση :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έκανα download το iCloud στο laptop(windows10).Υπαρχει κάποιος τρόπος όταν κάνω αποστολή φωτογραφιών να μπορώ να τη διακόψω; Επίσης ενώ έχω κάνει αρκετές φωτό αποστολή από το laptop στο iCloud ο φάκελος Cloud Drive είναι κενός
Link to comment
Share on other sites

Έκανα download το iCloud στο laptop(windows10).Υπαρχει κάποιος τρόπος όταν κάνω αποστολή φωτογραφιών να μπορώ να τη διακόψω; Επίσης ενώ έχω κάνει αρκετές φωτό αποστολή από το laptop στο iCloud ο φάκελος Cloud Drive είναι κενός

 

Καλησπέρα φίλε μου κάτι δεν γίνεται σωστά η φωτογραφίες θα πρέπει να συγχρονίζονται στην εφαρμογή φωτογραφίες κι όχι στο iCloud Drive εκτός εάν τις ανεβάζετε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Α οκ εκεί συγχρονίζονται.Απλα ήθελα να ξερα αν με κάποιο τροπο μπορούσα να σταματήσω την αποστολή των επιλεγμένων φωτό ή να ανοιγοκλείσω την εφαρμογή γιατί επέλεξα ένα φάκελο με φωτό για αποστολή από το Laptop στο τηλέφωνο και δυο μέρες τώρα έχει κολλήσει στο 110 στοιχεία
Link to comment
Share on other sites

Α οκ εκεί συγχρονίζονται.Απλα ήθελα να ξερα αν με κάποιο τροπο μπορούσα να σταματήσω την αποστολή των επιλεγμένων φωτό ή να ανοιγοκλείσω την εφαρμογή γιατί επέλεξα ένα φάκελο με φωτό για αποστολή από το Laptop στο τηλέφωνο και δυο μέρες τώρα έχει κολλήσει στο 110 στοιχεία

 

Απεγκατεστησα και ξαναεγκατεστησα το iCloud για Microsoft γιατί μου έβγαζε ένα σφάλμα με την ονομασία άγνωστο σφάλμα (-54).Το θέμα είναι ότι το μου το ξαναβγάζει όταν πάω να στείλω φωτογραφίες από το λαπτοπ στο τηλ.Στην πράξη δεν διακόπτεται η αποστολή των φωτογραφιων αλλά από τις 110 που ήθελα να στείλω πήγαν μόνο οι 30.Το λαπτοπ δεν το έκλεισα κατα την αποστολή παρά μόνο έκλεισε η οθόνη(προστασία οθόνης).Υπαρχει περίπτωση να φταίει αυτό ;Επίσης αν κάποιος ξέρει πως διακόπτω την αποστολή ;Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Απεγκατεστησα και ξαναεγκατεστησα το iCloud για Microsoft γιατί μου έβγαζε ένα σφάλμα με την ονομασία άγνωστο σφάλμα (-54).Το θέμα είναι ότι το μου το ξαναβγάζει όταν πάω να στείλω φωτογραφίες από το λαπτοπ στο τηλ.Στην πράξη δεν διακόπτεται η αποστολή των φωτογραφιων αλλά από τις 110 που ήθελα να στείλω πήγαν μόνο οι 30.Το λαπτοπ δεν το έκλεισα κατα την αποστολή παρά μόνο έκλεισε η οθόνη(προστασία οθόνης).Υπαρχει περίπτωση να φταίει αυτό ;Επίσης αν κάποιος ξέρει πως διακόπτω την αποστολή ;Ευχαριστώ .

 

Καλησπέρα φίλε μου, ανέβασέ τες κατευθείαν στο iCloud.com > Φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εχω ενα 4s το οποίο θέλω να το δώσω στην γυναικά μου αλλα δεν με αφήνει να ανοίξω λογαριασμό στο icloud και οτι το τηλ εχει χρησιμοποιήσει πάνω από δυο διευθύνσεις,

Το τηλ ειναι αγορασμένο

Υπάρχει κάποια λύση?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εχω ενα 4s το οποίο θέλω να το δώσω στην γυναικά μου αλλα δεν με αφήνει να ανοίξω λογαριασμό στο icloud και οτι το τηλ εχει χρησιμοποιήσει πάνω από δυο διευθύνσεις,

Το τηλ ειναι αγορασμένο

Υπάρχει κάποια λύση?

Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα φίλε μου η συσκευή δεν σου επιτρέπει να ενεργοποιήσεις πάνω από τρία Apple ID, αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις εκατό. Ενεργοποίησε το apple id στη δική σου συσκευή στο App Store (App Store > Προτάσεις > κάτω κάτω Apple ID > Αποσύνδεση και σύνδεση της συζύγου και στη συνέχεια αποσύνδεση και σύνδεση στη συσκευή της. Σου λέω στο App Store για να μην γίνει μπέρδεμα με τα δεδομένα σου :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου η συσκευή δεν σου επιτρέπει να ενεργοποιήσεις πάνω από τρία Apple ID, αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις εκατό. Ενεργοποίησε το apple id στη δική σου συσκευή στο App Store (App Store > Προτάσεις > κάτω κάτω Apple ID > Αποσύνδεση και σύνδεση της συζύγου και στη συνέχεια αποσύνδεση και σύνδεση στη συσκευή της. Σου λέω στο App Store για να μην γίνει μπέρδεμα με τα δεδομένα σου :)

 

Σε ευχαριστω φιλε μου,

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα.

Είδα κάποια σχετικά θέματα αλλά δεν έχω βρει απάντηση, ούτε λύση.

Έχω δύο iphone συνδεδεμένα με το ίδιο apple id στο icloud. Μεταξύ τους τα δύο τηλέφωνα κάνουν ανανέωση των επαφών που περνάω στο ένα από τα δύο.

Στο icloud σε υπολογιστή δεν μου έκανε ανανέωση επαφών παρά κρατούσε καρτέλα περασμένη από πέρυσι. Έσβησα όλες τις επαφές από το icloud του υπολογιστή.

Έκλεισα τα μπουτόν "επαφές" από το icloud των συσκευών και επέλεξα διατήρησ η στα iphone.

Όταν ξαναανοίγω το μπουτόν των επαφών στα τηλέφωνα και επιλέγω συγχόνευση επαφών και πάω στο icloud του υπολογιστή δεν εμφανίζονται και πάλι καθόλου επαφές.

 

Έκανα απεγκατάσταση του icloud από τον ΗΥ και ξαναέκανα εγκατάσταση και όλη την διαδικασία από την αρχή.... και πάλι τίποτε.

Να αναφέρω πως όταν έκανα και πάλι την εγκατάσταση του icloud στον υπολογιστή μου έβγαλε ένα καρτελάκι που ζητούσε να τσεκάρω τι θέλω να συγχρονίζει. Όταν επέλεγα και το email - επαφές, μου έγραφε πως δεν το κάνει γιατί είναι λάθος οι παράμετροι του outllook, ενώ δεν το έχω χρησιμοποιήσει πότε.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να βγάλω άκρη;

Ευχαριστώ/

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το iphone 4s το οποιο επεσε και εσπασε η οθονη του. Χτυπαει οταν με καλουν , αλλα δεν βλεπω τιποτα. Εχω παραγγειλει ενα 5s. Υπαρχει περιπτωση να καταφερω να ανακτησω και να μεταφερω καποια δεδομενα οπως επαφες και σημειωσεις? Δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει το icloud. Σημερα που προεκυψε αυτο, μπηκα για πρωτη φορα με το apple id μου και δεν ειχε περιεχομενα, ενω με αναγνωριζε σαν χρηστη. Οταν παω στις σημειωσεις πχ. γραφει οτι απαιτειται email icloud. Μαλλον δεν ειχα κανει συγχρονισμο. Επειδη δεν ειμαι καλος γνωστης , γνωριζει καποιος αν υπαρχει τροπος να βρω τα δεδομενα μου. Καμια ιδεα????
Link to comment
Share on other sites

Ειχα το iphone 4s το οποιο επεσε και εσπασε η οθονη του. Χτυπαει οταν με καλουν , αλλα δεν βλεπω τιποτα. Εχω παραγγειλει ενα 5s. Υπαρχει περιπτωση να καταφερω να ανακτησω και να μεταφερω καποια δεδομενα οπως επαφες και σημειωσεις? Δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει το icloud. Σημερα που προεκυψε αυτο, μπηκα για πρωτη φορα με το apple id μου και δεν ειχε περιεχομενα, ενω με αναγνωριζε σαν χρηστη. Οταν παω στις σημειωσεις πχ. γραφει οτι απαιτειται email icloud. Μαλλον δεν ειχα κανει συγχρονισμο. Επειδη δεν ειμαι καλος γνωστης , γνωριζει καποιος αν υπαρχει τροπος να βρω τα δεδομενα μου. Καμια ιδεα????

 

Καλησπέρα φίλε μου, σύνδεσε τη συσκευή σου στo υπολογιστή, άνοιξε την εφαρμογή iTunes και κράτησε τοπικά εφεδρικό αντίγραφο ασφαλείας.

 

Μόλις πάρεις τη νέα συσκευή θα την συνδέσεις και πάλι στο iTunes και θα επιλέξεις επαναφορά από αντίγραφο ασφαλείας. Έτσι θα έχεις μία πανομοιότυπη συσκευή. Προσοχή η έκδοση λειτουργικού στη νέα συσκευή θα πρέπει να είναι όμοια ή νεότερα της παλιάς.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να αγορασω χωρο?και μου γραφει οταν βαλω το κωδικο μου <δεν ηταν δυνατη η συνδεση ><το συνθηματικο σας εισηχθη λανθασμενα >εχω αγοραση διαφορες εμφαμογες και ηχους και τις εχει δεχτη η καρτα μου ..και τον κωδικο μου..
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπέρα.Για να με βοηθήσετε για να κάνω backup μόνο τις επαφές τι κάνω?Πατάω πουθενά σε καμία ερώτηση κάτι?
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει στις ρυθμίσεις του iCloud (Ρυθμίσεις > iCloud) είναι όλες επιλογές στο OFF, εκτός φυσικά αυτή των επαφών.

http://s33.postimg.org/534wlem4f/i_Cloud.gif

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εδω και καιρο χρησιμοποιω το icloud για το backup του ipad και του iphone, ομως τον τελευταιο καιρο μου ελεγε οτι οτι εχει γεμισει και να αγορασω χωρο. Πηγα λοιπον και εγω και εσβησα το παλιοτερο backup του iphone προκειμενου να κανω χωρο και να δημιουργηθει καινουργιο αντιγραφο, ομως ενω φαινεται διεγραμμενο το αρχειο και ο χωρος αποδεσμευμενος το icloud αρνειται πεισματικα να κρατησει αντιγραφο και εξακολουθει να μου λεει οτι ο χωρος δεν επαρκει.

 

Καμια ιδεα?

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Εδω και καιρο χρησιμοποιω το icloud για το backup του ipad και του iphone, ομως τον τελευταιο καιρο μου ελεγε οτι οτι εχει γεμισει και να αγορασω χωρο. Πηγα λοιπον και εγω και εσβησα το παλιοτερο backup του iphone προκειμενου να κανω χωρο και να δημιουργηθει καινουργιο αντιγραφο, ομως ενω φαινεται διεγραμμενο το αρχειο και ο χωρος αποδεσμευμενος το icloud αρνειται πεισματικα να κρατησει αντιγραφο και εξακολουθει να μου λεει οτι ο χωρος δεν επαρκει.

 

Καμια ιδεα?

Δοκίμασε να κάνεις διαγραφή του λογαριασμού (sign out) και ξανά σύνδεση. Επίσης δοκίμασε να ανοίξεις και να κλείσεις τον διακόπτη του backup από τις ρυθμίσεις του iCloud.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Εδω και καιρο χρησιμοποιω το icloud για το backup του ipad και του iphone, ομως τον τελευταιο καιρο μου ελεγε οτι οτι εχει γεμισει και να αγορασω χωρο. Πηγα λοιπον και εγω και εσβησα το παλιοτερο backup του iphone προκειμενου να κανω χωρο και να δημιουργηθει καινουργιο αντιγραφο, ομως ενω φαινεται διεγραμμενο το αρχειο και ο χωρος αποδεσμευμενος το icloud αρνειται πεισματικα να κρατησει αντιγραφο και εξακολουθει να μου λεει οτι ο χωρος δεν επαρκει.

 

Καμια ιδεα?

Με το να σβήσεις παλιά back-up δεν εξοικονομείς χώρο. Τα αρχεία που έχει μέσα το τηλ είναι πολλά και γι'αυτό δεν μπορεί να πάρει καινούργιο back-up. Σβήσε φωτό-βιντεο και ότι άλλο ώστε να είσαι μεσα στον διαθέσιμο χώρο που θα γράψει....

Link to comment
Share on other sites

Ο δωρεάν χώρος που δίνει το icloud για backup αν δεν κάνω λάθος είναι 5GB.

Αν έχεις φωτογραφίες video κλπ που ξεπερνούν αυτό το χώρο, υπολόγισε και τα άλλα πράγματα που πρέπει να αποθηκευτούν, τότε θα σου βγάζει συνέχεια αυτό το μήνυμα.

Οπότε 2 είναι οι λύσεις.

α. αγοράζεις επιπλέον χώρο

β. επιλέγεις να μη σου κρατάει στο backup φωτογραφίες/video (που είναι αυτά που πιάνουν τον περισσότερο χώρο) και αυτές τις κάνεις backup στον υπολογιστή σου περιστασιακά (ή μέσω itunes ή με ένα απλό copy paste στον σκληρό)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Δε ξέρω αν ρωτάω στο σωστό θέμα, αλλά υπάρχει νόμιμος τρόπος να ξεκλειδωθεί icloud locked iphone?

Όχι δεν υπάρχει. Για να ξεκλειδώσει θέλει το apple id του προηγουμένου κατόχου. Αν ο ίδιος δεν το παρέχει τότε οτιδήποτε άλλο είναι μη νόμιμο.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω διαμόρφωση σαν new iphone. Ποιά είναι η διαδικασία που θα ακολουθήσω ώστε να μην χάσω επαφές και σημειώσεις που υπάρχουν στο σύνεφο? Τι θέλω να πω, Οταν σετάρω το τηλ από την αρχή σαν καινούργιο θα μου ζητήσει το apple id, θα το βάλω και στη συνέχεια πως θα κάνω συχγρονισμό τις επαφές και τις σημειώσεις μου? Δεν θέλω να μου κετεβάσει κάποιο εφεδρικό αντίγραφο....
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iCloud
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...