Jump to content

iCloud


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έκανα ήδη την αναβάθμιση στο πακέτο των 200gb απο iOS 7 με τις νέες τιμές, βγήκαν στον αέρα την προηγούμενη εβδομάδα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα.τωρα τελευταια μολις επιλεγω ρυθμισεις--icloud--αποθηκευση και αντιγραφα--διαχειριση χωρου αποθηκευσης για να δω τι εχει αποθηκευτει εκει που πετα να βαλω τον κωδικο μου (apple id).ειναι κανα καινουργιο μετρο (ελεω της φασαριας πουγινε με το hacking προσφατα) ή κατι αλλο συμβαινει;

 

Εντιτ:ipad mini.ios 7.1.2

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Αν περάσεις το iOS 8 GM τότε θα σου βγάλει να αγοράσεις τα νέα πακέτα. Τώρα που είσαι σε παλιότερη έκδοση iOS αν αγοράσεις πακέτο θα σε πάει κατευθείαν στο επόμενο πακέτο και λογικά θα σου επιστρέψει την διαφορά. Η Apple έχει ήδη αρχίσει και κάνει refund την διαφορά. Σε 1-2 γνωστούς μου τους τα έχει επιστρέψει από χθες.

 

Μου ήρθε και εμένα το ενημερωτικό mail όπου με πληροφορεί οτι αναβαθμίστηκε το πακέτο μου και μου επιστρέφεται η διαφορά.

 

Συγκεκριμένα:

 

We recently announced new, more affordable iCloud storage plans. As a thank you for being a current iCloud storage plan subscriber, we’ve increased your storage plan and you will be receiving a refund based on the reduced plan price.

 

Your plan has been upgraded from 15 GB of total storage at 16,00 € a year to 20 GB at just 10,99 € a year. You will receive a pro rata refund of 2,54 €, which is based on the price reduction and the remaining months on your subscription. On March 13, 2015 this 20 GB plan will automatically renew and you will be charged 10,99 €.

 

 

Καλημερα.τωρα τελευταια μολις επιλεγω ρυθμισεις--icloud--αποθηκευση και αντιγραφα--διαχειριση χωρου αποθηκευσης για να δω τι εχει αποθηκευτει εκει που πετα να βαλω τον κωδικο μου (apple id).ειναι κανα καινουργιο μετρο (ελεω της φασαριας πουγινε με το hacking προσφατα) ή κατι αλλο συμβαινει;

 

Εντιτ:ipad mini.ios 7.1.2

Εμένα δεν μου ζήτησε κωδικό. Μπορεί να το ζητάει μια φορά εξαιτίας των αλλαγών με την έλευση του iOS 8. Αν βάλεις τον κωδικό σου και βγεις από τις ρυθμίσεις και ξαναμπείς, στο ξαναζητάει;

Edited by mirrorofsorrow
Link to comment
Share on other sites

 

 

Εμένα δεν μου ζήτησε κωδικό. Μπορεί να το ζητάει μια φορά εξαιτίας των αλλαγών με την έλευση του iOS 8. Αν βάλεις τον κωδικό σου και βγεις από τις ρυθμίσεις και ξαναμπείς, στο ξαναζητάει;

 

 

Οχι.και μαλιστα δεν το ζηταει παντα.τωρα ειχα βγει απο νετ.ξαναμπαινω και ακολουθω την ιδια διαδρομη που περιεγραψα πριν και δεν ζητα τιποτα.

Μαλλον αυτο που λες ειναι.

Θενκς

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα.περασα το νεο ios και εχει ξετιναχτει τελειως τo ipad..

Ειχα κανει λογαριασμο στο apple id στο ονομα elena

Αλλα στα email ειχα αλλο λογαριασμο οχι αυτο με το οποιο ειχα γραφτει στην apple..

Το θεμα ειναι οτι τωρα μαλλον λογω συγχρονισμου μου πεταει ενα παραθυρο ζητωντας τον κωδικο για το λογαριασμο που εχω συνδεδεμενα τα email... Το θεμα ειναι ομως οτι εγω οταν εκανα εγγραφη στην apple δεν εκανα με το δικο μου mail αλλα με του χρηστη elena..με λιγα λογια δεν υπαρχει συνθηματικο γιατο δικο μου λογαρισμο.τι μπορω να κανω τωρα;; Μου το πεταει συνεχεια καθε δεκα δευτερα

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.περασα το νεο ios και εχει ξετιναχτει τελειως τo ipad..

Ειχα κανει λογαριασμο στο apple id στο ονομα elena

Αλλα στα email ειχα αλλο λογαριασμο οχι αυτο με το οποιο ειχα γραφτει στην apple..

Το θεμα ειναι οτι τωρα μαλλον λογω συγχρονισμου μου πεταει ενα παραθυρο ζητωντας τον κωδικο για το λογαριασμο που εχω συνδεδεμενα τα email... Το θεμα ειναι ομως οτι εγω οταν εκανα εγγραφη στην apple δεν εκανα με το δικο μου mail αλλα με του χρηστη elena..με λιγα λογια δεν υπαρχει συνθηματικο γιατο δικο μου λογαρισμο.τι μπορω να κανω τωρα;; Μου το πεταει συνεχεια καθε δεκα δευτερα

 

Ευχαριστω

 

Πήγαινε ρυθμίσεις - iCloud - κι επέλεξε αποσύνδεση, το ίδιο κάνε και στο App Store, ρυθμίσεις - App Store. Στη συνέχεια βάλε το δικό σου Apple ID, έχε υπόψιν σου σε περίπτωση που δεν γνωρίζεις το password ενεργοποίησης μετά από επαναφορά η συσκευή αχρηστεύεται και θα πρέπει να επικοινωνήσεις με το support της Apple και να αποδείξεις πως είσαι ο κάτοχος! Μπορείς να αποδεσμεύσεις τη συσκευή σου από Mail Έλενα ή να το κάνει η ίδια από το λογαριασμό της

Link to comment
Share on other sites

Eρωτηση.Θελω να περναω τις φωτογραφιες στο cloud drive .... γινεται να μπω στο cloud drive μεσω του safari και να κανω upload απευθειας απο το αλμπουμ του iphone? Κακως δεν εχουν βγαλει ακομα μια εφαρμογη για το cloud drive ωστε να σηκωνουμε ευκολα και γρηγορα τις φωτογραφιες μας στον online αποθηκευτικο μας χωρο.
Link to comment
Share on other sites

Eρωτηση.Θελω να περναω τις φωτογραφιες στο cloud drive .... γινεται να μπω στο cloud drive μεσω του safari και να κανω upload απευθειας απο το αλμπουμ του iphone? Κακως δεν εχουν βγαλει ακομα μια εφαρμογη για το cloud drive ωστε να σηκωνουμε ευκολα και γρηγορα τις φωτογραφιες μας στον online αποθηκευτικο μας χωρο.

Αν έχεις ενεργοποιημένο το icloud photo library μέσα από το iphone/ipad τότε ανεβαίνουν αυτόματα στο icloud drive αν δεν κάνω λάθος. Δοκίμασες να το δεις; Αυτή την στιγμή δεν μπορώ να το δοκιμάσω για να σου πω.

 

Για εφαρμογή μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Documents 5. Είναι δωρεάν και μπορεί να κάνει αυτό που θες.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Eρωτηση.Θελω να περναω τις φωτογραφιες στο cloud drive .... γινεται να μπω στο cloud drive μεσω του safari και να κανω upload απευθειας απο το αλμπουμ του iphone? Κακως δεν εχουν βγαλει ακομα μια εφαρμογη για το cloud drive ωστε να σηκωνουμε ευκολα και γρηγορα τις φωτογραφιες μας στον online αποθηκευτικο μας χωρο.

 

Εάν εχεις ενεργοποιήσει το iCloud Drive, οποιαδήποτε photo αποθηκευτεί στο άλμπουμ cameras αυτή ανεβαίνει στο iCloud photo Library. Επίσης από το http://www.icloud.com με drag and drop ρίχνεις στο photo icloud library (beta), οποίες photos ή φακέλους με photo επιθυμείς :)

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρυθμίσεις - iCloud - κι επέλεξε αποσύνδεση, το ίδιο κάνε και στο App Store, ρυθμίσεις - App Store. Στη συνέχεια βάλε το δικό σου Apple ID, έχε υπόψιν σου σε περίπτωση που δεν γνωρίζεις το password ενεργοποίησης μετά από επαναφορά η συσκευή αχρηστεύεται και θα πρέπει να επικοινωνήσεις με το support της Apple και να αποδείξεις πως είσαι ο κάτοχος! Μπορείς να αποδεσμεύσεις τη συσκευή σου από Mail Έλενα ή να το κάνει η ίδια από το λογαριασμό της

 

Καλησπερα. Το θεμα ειναι οτι για το mail που μου ζηταει apple id ουδεποτε υπηρξε... Ειχα περασει ως apple id αλλο email.. Και τωρα μου ζηταει apple id για mail το οποιο ποτε δεν ηταν συγχρονισμενο με το app store η οτιδηποτε αλλο σχετικο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Το θεμα ειναι οτι για το mail που μου ζηταει apple id ουδεποτε υπηρξε... Ειχα περασει ως apple id αλλο email.. Και τωρα μου ζηταει apple id για mail το οποιο ποτε δεν ηταν συγχρονισμενο με το app store η οτιδηποτε αλλο σχετικο

 

Λοιπόν να ξεκαθαρίσουμε τη διαδικασία: Για να ισχύσει ένα Apple ID (email), Θα πρέπει να δώσετε όλα τα απαραίτητα στοιχεία που θα σας ζητήσει, προκειμένου να δημιουργήσετε τον λογαριασμό.

 

Στη συνέχεια έρχεται επιβεβαίωση στο email που έχετε ορίσει προκειμένου να ισχύσει και να γίνει το Account. Σε περίπτωση που ξεχάσατε τον κωδικό πρόσβασης που έχετε ορίσει στο Apple ID, μπορείτε να επιλέξετε forgot password, και να δημιουργήσετε νέο.

 

Τώρα εσείς λέτε πως σας ζητάει αυθαίρετα ένα email το οποίο δεν έχετε καταχωρήσει.

 

1. Ακολουθηστε τη Διαδρομή: Ρυθμίσεις >iCloud > Αποσύνσεση (έτσι θα απαλλαγείτε προσωρινά, από τον λογαριασμό που δεν γνωρίζετε).

2. Ακολουθήστε τη Διαδρομή: Ρυθμίσεις > iTunes & App Store δείτε το apple ID κι αν δεν το γνωρίζετε πατήστε το κι επιλέξτε έξοδος. Στη συνέχεια βάλτε το δικό σας Apple ID και στο iCloud κι αν χρειαστεί και στο App Store. Σε περίπτωση επαναφοράς εάν η συσκευή σας ζητήσει τον κωδικό πρόσβασης από το Apple ID elena@exable.com, σημαίνει πως η συσκευή δεν σας ανήκει, καθώς είναι ενεργοποιημένη με άλλο Apple ID. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

H κλειδοθηκη σας κανει τιποτα "νερα"? απενεργοποιηθηκε ετσι επειδη της ηρθε σημερα στο ipad και επιλεγοντας την να την ενεργοποιησω μου βγαζει να βαλω συνθηματικο (μεχρι τωρα την ενεργοποιουσα μεσω αλλης συσκευης οχι με ιcloud security number )(τα passwords υπαρχουν κανονικα)

Eγινε υποχρεωτικο?

http://support.apple.com/kb/HT5813?viewlocale=en_US&locale=en_US

 

"Can I set up iCloud Keychain so that my data isn't backed up in the cloud?

 

Yes. When you set up iCloud Keychain, you can skip the step to create an iCloud Security Code. Your keychain data is then stored locally on the device, and updates across only your approved devices.

 

If you don't create an iCloud Security Code, Apple can't help you recover your iCloud Keychain."

 

Aυτο εκανα ως τωρα.παει τωρα το "yes"???

Δεν ισχυει?

Edited by venoos

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

H κλειδοθηκη σας κανει τιποτα "νερα"? απενεργοποιηθηκε ετσι επειδη της ηρθε σημερα στο ipad και επιλεγοντας την να την ενεργοποιησω μου βγαζει να βαλω συνθηματικο (μεχρι τωρα την ενεργοποιουσα μεσω αλλης συσκευης οχι με ιcloud security number )(τα passwords υπαρχουν κανονικα)

Eγινε υποχρεωτικο?

http://support.apple.com/kb/HT5813?viewlocale=en_US&locale=en_US

 

"Can I set up iCloud Keychain so that my data isn't backed up in the cloud?

 

Yes. When you set up iCloud Keychain, you can skip the step to create an iCloud Security Code. Your keychain data is then stored locally on the device, and updates across only your approved devices.

 

If you don't create an iCloud Security Code, Apple can't help you recover your iCloud Keychain."

 

Aυτο εκανα ως τωρα.παει τωρα το "yes"???

Δεν ισχυει?

 

ο κωδικός που ζητάει είναι ο 4ψήφιος, στη συνέχεια σου λέει αν θέλεις από άλλη συσκευή ή με τις ερωτήσεις..

Link to comment
Share on other sites

ο κωδικός που ζητάει είναι ο 4ψήφιος, στη συνέχεια σου λέει αν θέλεις από άλλη συσκευή ή με τις ερωτήσεις..

 

 

Καλημερα.εχτες ζηταγε κωδικο και μετα τηλεφωνο (το οποιο δε δινω,ακομα τουλαχιστον).χωρις να μου δινει τη δυνατοτητα επιλογης.

Σημερα ουτε κωδικο ζητησε ουτε τηλεφωνο.κατευθειαν ,οπως τοχα ορισει εως τωρα,ζητησε εγκριση απο αλλη συσκευη.

Ευχαριστω.

Δε μπορω να καταλαβω τι κολληματα τραβανε οι σερβερς ,το icloud,το ios 8.δε ξερω ποιος τα τραβαει αλλα θελει δουλεια η 8.1.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ίσως χαζή ερώτηση γιατί κάτι έχω "χάσει" μάλλον...

 

Ok έχουμε βάλει τα αρχεία μας στο icloud drive μέσα σε φάκελο και φαίνονται στο https://www.icloud.com/

 

Απο το iphone πως έχω πρόσβαση σε αυτόν τον φάκελο ;

Google for ever
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ίσως χαζή ερώτηση γιατί κάτι έχω "χάσει" μάλλον...

 

Ok έχουμε βάλει τα αρχεία μας στο icloud drive μέσα σε φάκελο και φαίνονται στο https://www.icloud.com/

 

Απο το iphone πως έχω πρόσβαση σε αυτόν τον φάκελο ;

Πέρνα την εφαρμογή documents 5. Θα σου δώσει πρόσβαση στο icloud drive.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ίσως χαζή ερώτηση γιατί κάτι έχω "χάσει" μάλλον...

 

Ok έχουμε βάλει τα αρχεία μας στο icloud drive μέσα σε φάκελο και φαίνονται στο https://www.icloud.com/

 

Απο το iphone πως έχω πρόσβαση σε αυτόν τον φάκελο ;

 

Τα δεδομένα σου είναι προσβάσιμα από εφαρμογές που είναι συμβατές με iCloud drive. Μπορείς να βρεις ενότητα iCloud drive apps

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα την εφαρμογή documents 5. Θα σου δώσει πρόσβαση στο icloud drive.

 

 

Να είσαι καλά ! Είχα ψάξει εφαρμογές αλλά συγχρόνιζαν τα πάντα εκτός του iCloud !

Google for ever
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα... Θελω την βοηθεια σας.... Άσχετη τελειως με το iphone.... Προσπαθω εδω και μερες να περάσω τις φωτο στο icloud... Ξεκινάει και σταματάει να γεμίζει η μπάρα στην αρχη της τελειως; Τι γινεται;;;;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Θελω την βοηθεια σας.... Άσχετη τελειως με το iphone.... Προσπαθω εδω και μερες να περάσω τις φωτο στο icloud... Ξεκινάει και σταματάει να γεμίζει η μπάρα στην αρχη της τελειως; Τι γινεται;;;;;

 

Καλησπέρα, πόσο ελεύθερο χρόνο έχεις στο iCloud; Ρυθμίσεις - Γενικά - Χρήση στην υποενότητα ICLOUD - Διαχείριση χώρου αποθήκευσης και δες το διαθέσιμο χώρο που έχεις. Επίσης όταν κάνεις upload φωτογραφίες θα πρέπει να έχεις καλή σύνδεση. :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα,

θέλω τη βοήθειά σας σχετικά με τον συγχρονισμό των επαφών. Τα παίρνω από την αρχή λοιπόν:

Οταν ενεργοποίησα τη συσκευή έκανα συχρονισμό με το Outlook και ήταν επιτυχής με μεταφορά όλων των επαφών σωστά. Κάποια στιγμή έκανα ενεργοποίηση και το icloud μόνο για τις επαφές, όπου και εκεί δούλεψε σωστά. Στην πορεία κάποιες μεταβολές σε επαφές ή και νέες επαφές δεν υπάρχουν ούτε στο Outlook ούτε στο icloud χωρίς όμως να είμαι σίγουρος αν αυτό έγινε λόγω ενεργοποίησης του icloud (νομίζω πως όχι). Εννοείται πως στη συσκευή μου υπάρχουν όλες οι επαφές σωστά.

Τέλος λόγω του ότι η συσκευή είναι στο σέρβις για αλλαγή μπαταρίας και έχει παραδωθεί διαγραμμένη και εκτός icloud, όταν με το καλό επιστρέψει υποψιάζομαι πως με το restore θα επανέλθει στην τελευταία κατάσταση που το είχα με όλες τις επαφές. Τι μπορώ να κάνω ώστε να σιγουρέψω σε πρώτη φάση τις επαφές από τη συσκευή σε ένα αρχείο ώστε να μην πάθω ζημιά ?

Someone, Somewhere in Summer Time
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα,

θέλω τη βοήθειά σας σχετικά με τον συγχρονισμό των επαφών. Τα παίρνω από την αρχή λοιπόν:

Οταν ενεργοποίησα τη συσκευή έκανα συχρονισμό με το Outlook και ήταν επιτυχής με μεταφορά όλων των επαφών σωστά. Κάποια στιγμή έκανα ενεργοποίηση και το icloud μόνο για τις επαφές, όπου και εκεί δούλεψε σωστά. Στην πορεία κάποιες μεταβολές σε επαφές ή και νέες επαφές δεν υπάρχουν ούτε στο Outlook ούτε στο icloud χωρίς όμως να είμαι σίγουρος αν αυτό έγινε λόγω ενεργοποίησης του icloud (νομίζω πως όχι). Εννοείται πως στη συσκευή μου υπάρχουν όλες οι επαφές σωστά.

Τέλος λόγω του ότι η συσκευή είναι στο σέρβις για αλλαγή μπαταρίας και έχει παραδωθεί διαγραμμένη και εκτός icloud, όταν με το καλό επιστρέψει υποψιάζομαι πως με το restore θα επανέλθει στην τελευταία κατάσταση που το είχα με όλες τις επαφές. Τι μπορώ να κάνω ώστε να σιγουρέψω σε πρώτη φάση τις επαφές από τη συσκευή σε ένα αρχείο ώστε να μην πάθω ζημιά ?

 

Το iCloud είναι προσβάσιμο στη διεύθυνση http://www.icloud.com είσάγοντας Apple ID και Password. Ό,τι βρίσκεται εκεί, συγχρονίζεται και με τη συσκευή σου.. Μόλις επιστρέψει η συσκευή θα την συνδέσεις στο iTunes και θα επιλέξεις επαναφορά από backup εάν το έχεις κρατήσει στο iTunes. Εάν το έχεις στο iCloud, τότε θα κάνεις επαναφορά στη συσκευή σου, και στην ενεργοποιήση θα επιλέξεις restore from icloud backup. Εδώ να διεκρινίσουμε πως είναι άλλο το backup της συσκευής που διατηρείται στο iCloud κι άλλο ο συγχρονισμός δεδομένων μέσω iCloud. :)

Link to comment
Share on other sites

Το iCloud είναι προσβάσιμο στη διεύθυνση http://www.icloud.com είσάγοντας Apple ID και Password. Ό,τι βρίσκεται εκεί, συγχρονίζεται και με τη συσκευή σου.. Μόλις επιστρέψει η συσκευή θα την συνδέσεις στο iTunes και θα επιλέξεις επαναφορά από backup εάν το έχεις κρατήσει στο iTunes. Εάν το έχεις στο iCloud, τότε θα κάνεις επαναφορά στη συσκευή σου, και στην ενεργοποιήση θα επιλέξεις restore from icloud backup. Εδώ να διεκρινίσουμε πως είναι άλλο το backup της συσκευής που διατηρείται στο iCloud κι άλλο ο συγχρονισμός δεδομένων μέσω iCloud. :)

 

θεωρώ πως με το restore από το pc θα αποκτήσω τον πλήρη κατάλογο μέσω του backup από το itunes. Το ερώτημα είναι πως να αποθηκεύσω κάπου το αρχείο των επαφών πριν κάνω οποιοδήποτε συγχρονισμό, μιας και το Outlook και το Icloud έχουν ελλιπή στοιχεία και ενδεχομένως τότε θα χάσω και στοιχεία από το τηλέφωνο...

Someone, Somewhere in Summer Time
Link to comment
Share on other sites

θεωρώ πως με το restore από το pc θα αποκτήσω τον πλήρη κατάλογο μέσω του backup από το itunes. Το ερώτημα είναι πως να αποθηκεύσω κάπου το αρχείο των επαφών πριν κάνω οποιοδήποτε συγχρονισμό, μιας και το Outlook και το Icloud έχουν ελλιπή στοιχεία και ενδεχομένως τότε θα χάσω και στοιχεία από το τηλέφωνο...

 

Δεν καταλαβαίνω την ερωτησή σου το backup της συσκευής είτε το κρατήσεις στο iTunes, είτε στο iCloud, είναι πλήρες αντίγραφο της συσκευής. Εάν συγχρονισεις τις επαφές σου στο iCloud όλες οι μεταβολές των επαφών συγχρονίζονται. Τι παραπάνω θέλεις;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iCloud
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...