Jump to content

iCloud


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν λες θες να τις περάσεις στον υπολογιστή απλά, ή θες να τις έχεις στο Outlook?

Η καλύτερη λύση για μένα πάντως είναι να κατεβάσεις από την Apple το iCloud Control Panel, και να αφήσεις να κάνει μόνο του τον συγχρονισμό. Έστω και μόνο των επαφών για να περαστούν στο Outlook, και από εκεί μετά τις πετάς και στα Windows Contacts.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Καλησπερα παιδια,

Προσοαθω να εισαγω μια vcard στο icloud και εδω και 2 ωρες κανει Import.

Το δοκιμασα καλα μηπως κολλησε και παλι τα ιδια.

 

Ειναι οι επαφες μου απο το gmail τις οποιες τις εχω σαν exchange αλλα θελω να τα εχω

ολα στο icloud.

 

Τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Η πιο συμβατή λύση είναι το outlook.

Κάτι άλλο όμως πο μπορείς να κάνεις (αν μιλάμε ότι θες να μεταφέρεις όλες σου της επαφές από gmail ---> iCloud) είναι να βάλεις το gmail σου στην iOS συσκευή, και αφού συγχρονίσει επαφές, ημερολόγια κ.α., μετά να απενεργοποιήσεις τον διακόπτη των επαφών (εντός των ρυθμίσεων του gmail δλδ). Άμεσα θα σου ζητήσει αν θες να διαγράψεις τις επαφές από τη συσκευή. Θα το αρνηθείς και έτσι θα έχεις τις επαφές στη συσκευή.

Σε δεύτερη φάση, και αφού έχεις το iCloud ενεργοποιημένο στη συσκευή σου, θα επιλέξεις να γίνεται συγχρονισμός στις επαφές μέσω του iCloud, και σε αυτό το σημείο θα σου ζητηθεί να συγχωνεύσει αυτά που έχεις στο σύννεφο, με αυτά που έχεις στη συσκευή.

Θεωρώ πως είναι πιο εύκολα έτσι, ώστε να μην μπλέξεις με το outlook.

 

Εννοείται κάνε ένα backup.

Αν θες, περίμενε να επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος αυτόν τρόπο. Ίσως η μνήμη μου να με αφήνει που και που

Link to comment
Share on other sites

τελικα ηταν πολυ πιο απλο απο οσο φανταζομουνα.

Εστειλα την vcard με mail στο αλλο μου mail που συγχρονιζει με το κινητο.

Μολις πηρα το mail με ρωτησε αν θελω να περασω τις επαφες στο κινητο.

Τις περασε , εκανα back up στο συννεφο και ολα ΟΚ.

Ευχαριστω παντως

Link to comment
Share on other sites

Σωστό και αυτό.

Προσωπικά, έχω κακές εμπειρίες με τις vCard's. Και τις αποφεύγω.

Και κάτι που ισχύει:

Κάποια πεδία σε μια επαφή δεν συγχρονίζονται από την μία πλατφόρμα στην άλλη. Οπότε όταν κάνουμε αλλαγή υπηρεσίας, να προσέχουμε πως μεταφέρθηκαν όλα τα στοιχεία. Έστω και ένα ένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μόλις είδα κάτι RealTime.

Είχα στον PC internet browser το iCloud ανοιχτό, και πρόσθεσα ένα νούμερο σε μία επαρή. Σε 5sec, εμμφανίστηκε χωρίς Refresh (F5) στην επαφή όπως θα έπρπε.

It's just magical!

Link to comment
Share on other sites

Θυμιστε μου κάτι,πως κάνω επαναφορά από iCloud στο iPad?εκτος από να κάνω διαγραφή και στήσιμο από την αρχή.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι στην επαναφορά θα σε ρωτήσει πως θέλεις να ξεκινήσεις. Εσύ θα επιλέξεις RESTORE από iCloud.
Link to comment
Share on other sites

Θυμιστε μου κάτι,πως κάνω επαναφορά από iCloud στο iPad?εκτος από να κάνω διαγραφή και στήσιμο από την αρχή.

 

Νομίζω οτι στην επαναφορά θα σε ρωτήσει πως θέλεις να ξεκινήσεις. Εσύ θα επιλέξεις RESTORE από iCloud.

Όπως έγραψε και ο geovass μόλις κάνεις restore και ενεργοποιηθεί το ipad ακολουθόντας τα βήματα θα σε ρωτήσει αν θες να κάνεις set up as new ή restore from itunes ή restore from icloud.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ρε παιδιά έχω εντοπίσει κάτι κουφό!!!..

Βάζω ένα reminder στην συσκευή μου π.χ. αύριο 17/2/2013 και ώρα 9.30 π.μ. και οταν πάω στα reminders του Icloud μου το δίχνει μία ώρα πρίν δηλ. 17/2/2013 8.30.π.μ. . Δηλαδή οτι reminders βάλω , αυτά έχουν μιά ώρα διαφορά μεταξύ συσκευής μου και icloud . Τι είναι τούτο πάλι αυτό ?

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω εντοπίσει κάτι κουφό!!!..

Βάζω ένα reminder στην συσκευή μου π.χ. αύριο 17/2/2013 και ώρα 9.30 π.μ. και οταν πάω στα reminders του Icloud μου το δίχνει μία ώρα πρίν δηλ. 17/2/2013 8.30.π.μ. . Δηλαδή οτι reminders βάλω , αυτά έχουν μιά ώρα διαφορά μεταξύ συσκευής μου και icloud . Τι είναι τούτο πάλι αυτό ?

 

Thanks

 

Μηπως υπαρχει καποια προεπιλογη να ειδοποιεισαι μια ωρα πριν για το συμβαν?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε τα time zones στο κινητό και στο iCloud. Όπως επίσης και την ρύθμιση του daylight saving time.

 

(Ρυθμίσεις ώρας & ημερομηνίας)

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε τα time zones στο κινητό και στο iCloud. Όπως επίσης και την ρύθμιση του daylight saving time.

 

(Ρυθμίσεις ώρας & ημερομηνίας)

 

 

Είσαι άρχοντας , thanks . όντος το πρόβλημα ήταν στο time zone του Icloud

 

Thanks:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Με τη ροη φωτογραφιων , δεσμευεται χωρος στο icloud ή απλα μεταφερονται στις αλλες συνδεδεμενες με τον λογαρισμο συσκευες?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Με τη ροη φωτογραφιων , δεσμευεται χωρος στο icloud ή απλα μεταφερονται στις αλλες συνδεδεμενες με τον λογαρισμο συσκευες?

Όχι δεν δεσμεύει τον χώρο που έχεις στο icloud. Διάβασε και το FAQ http://support.apple.com/kb/ht4486

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν δεσμεύει τον χώρο που έχεις στο icloud. Διάβασε και το FAQ http://support.apple.com/kb/ht4486

 

Σευχαριστω πολυ :)

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι όταν κάνω νέα επαφή από icloud(από τον υπολογιστή) ή από το ipad δημιουργείται σε όλες τις συσκευές ταυτόχρονα και στο iphone δηλαδή,ενώ όταν κάνω επαφή από το iphone δε φαίνεται στα υπόλοιπα τι μπορεί να φταίει?Γι'αυτό το λόγο δε μου φαίνονται και κάποιες επαφές στο icloud και στο ipad.
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι όταν κάνω νέα επαφή από icloud(από τον υπολογιστή) ή από το ipad δημιουργείται σε όλες τις συσκευές ταυτόχρονα και στο iphone δηλαδή,ενώ όταν κάνω επαφή από το iphone δε φαίνεται στα υπόλοιπα τι μπορεί να φταίει?Γι'αυτό το λόγο δε μου φαίνονται και κάποιες επαφές στο icloud και στο ipad.

 

Ρυθμίσεις -> iCloud είσαι λογκαρισμένος?

Link to comment
Share on other sites

για κανε off το sync στις επαφες σε ολες τις συσκευες σου και μετα ξανα On

 

Μπα τίποτα.Μόνο το macbook είναι πλήρως,συγχρονισμένο με το ipad.Στο iphone οι επαφές είναι διαφορετικές.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
στο icloud γινετε να ανεβασεις βιντεο; ευχαριστω!

Αν εννοείς μέσα στο photo stream, όχι δεν γίνεται να ανεβάσεις βίντεο. Ή εννοείς κάτι διαφορετικό?

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς μέσα στο photo stream, όχι δεν γίνεται να ανεβάσεις βίντεο. Ή εννοείς κάτι διαφορετικό?

 

εννοω να το ανεβασεις στο cloud και να εχεις προσβαση σε αυτο απο iphone και ipad

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iCloud
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...