Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

7 ώρες πριν, CaptainNickGR said:

enb 1260 στα -100. Στις volte κλήσεις τους ακούω αλλά δεν με ακούνε τα πρώτα 10-15 δευτερόλεπτα. Πρέπει να σχετίζετε με το up? 

IMG_3452.png

Κλείσε το volte να μιλήσεις σαν άνθρωπος στο 2g. 😉😂

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, kalitexnis_g said:

Κλείσε το volte να μιλήσεις σαν άνθρωπος στο 2g. 😉😂

Και το Edge οριακά με καλύπτει, η μόνη λύση είναι το vowifi. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, AlexM2 said:

Αν έχει γίνει η φορητότητα και έχεις αλλάξει κάρτα Sim τότε κάτι παίζει με την συσκευή. 

Έχω κάνει δύο αριθμούς φορητότητα και στις δύο συσκευές που δεν είναι ίδιες το ίδιο βγάζει για πάροχο. Οπότε δεν νομίζω να έχουν και οι δύο πρόβλημα. Και για όνομα sim και στις δύο συσκευές Vodafone γράφει. Δεν ξέρω τι παίζει. Έτσι είναι εδώ και δύο βδομάδες. 

Link to comment
Share on other sites

On 16/4/2023 at 10:49 ΠΜ, andreasomageiras said:

Ο μέσος όρος αφορά απλά στατιστικά. Τον κάθε ένα τον αφορά η απόδοση στον τόπο του. Η συμπεριφορά του δικτύου εκεί που κάνει χρήση ο κάθε ένας! 

Για κακή μου τύχη εκεί που είμαι... "περιμένω το δορυφόρο". Η πράσινη που "κατά μέσο όρο" είναι η καλήτερη δεν υπάρχει. Η μπλου-μπλακ είναι εκτός επιλογών (αν και παίζει κοντά με την VODAFONE).  Η vodafone πως τα πάει; οριακά και αυτή την περίοδο χάλια. Οπότε η μόνη επιλογή είναι η vodafone γιατί είναι ένα "κλικ" πάνω από την άλλη αλλά και στο 1/3 της τιμής. 

Κάποτε έλεγε ένας φίλος που είχε γυραδικο "είμαστε οι φθηνότεροι, γιατί είμαστε οι χειρότεροι" κάνοντας χιούμορ φυσικά. Ε στην περιοχή που αναφέρομαι χειρότερο δίκτυο έχουν οι vodafone/nova ενώ η cosmote δεν έχει δίκτυο. 

Δεν αφορά όλους ο "μέσος όρος" 

Χριστός Ανέστη, χρόνια πολλά, υγεία και ευτυχία σε όλους! 

Το τρομερά ενδιαφέρον σε αυτό το κάθαρο και αντικειμενικό ποστ,  χωρίς υπερβολές η  λάθος στοιχεία και πολλά likes ειναι ότι δείχνει όλη την νοοτροπία του πως σκεφτόμαστε  

Πολύ σωστά αναφέρει το 1/3 στην τιμη σε σχέση με την άλλη υπαρκτή εταιρία στην περιοχή (που γίνεται 1/5 σε σχέση με την ανύπαρκτη) , και να προσθέσω ότι για χαμηλά πορτοφόλια πάει άνετα 1/10 με το  0.0065 - 0.0012 .

Εχουμε ως Ελληνες  καθαρά την νοοτροπία διακοπών ... ούτε εγω θέλω να πηγαίνω στην Σάμο με σαλάτα 6.5 ευρω, αλλά στην "Μύκονο" πχ με 20 ώς 60 ευρω.  Καλύτερα μια φορά τα 5 χρόνια αντι σχεδόν κάθε καλοκαίρι και όταν μιλάμε με τους φίλους μας δεν αναφέρουμε ποτέ την τιμή  (ούτε αν ο μέσος όρος ποιότητας στις σαλάτες 6.5 ευρω είναι γενικά καλή) αλλά κοροιδέυουμε όσους το κάνουν γιατι το νόημα στις διακοπές ειναι να φτιάξεις αναμνήσεις όσο πιο δυνατές και τα δίνεις όλα.

Εχουμε κάνει την τηλεφωνία διακοπές πολυτελείας  δλδ αντί καθημερινό αγαθό και λαχταράμε κάτι τέλειο ... αυτό πάει να αλλάξει η vodafone , έστω για τους πολλούς .

 Αληθώς ανέστη ...

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

Λιμάνι Κέρκυρας - Μέσα στο καράβι
https://www.speedtest.net/my-result/a/9212830209
Screenshot_2023-04-18-02-01-58-949_cz.mroczis.netmonster.thumb.jpg.511b33795295f20bc5177cc507a00714.jpg
 
Αφιερωμένο...
Cellmaper & nPerf βαράνε γερμανικά νούμερα...
https://www.speedtest.net/my-result/a/9212974226
Screenshot_2023-04-18-04-06-29-996_cz.mroczis.netmonster.thumb.jpg.a22ab3cc6fd2d23c0cfa0066296d2801.jpg
Screenshot_2023-04-18-04-06-59-022_com.google.android_apps_maps.thumb.jpg.e0f6bdbe33cd1b4195901ba780e25305.jpg
 
Άντε γεια...
https://www.speedtest.net/my-result/a/9212987618
Screenshot_2023-04-18-04-17-25-321_cz.mroczis.netmonster.thumb.jpg.b93835c0f70b0d2bdd6a59bea3655e84.jpg
 
https://www.speedtest.net/my-result/a/9212997410
Screenshot_2023-04-18-04-35-24-397_cz.mroczis.netmonster.thumb.jpg.cf9d0f0da74489c153e867cec0817a4f.jpg
 
https://www.speedtest.net/my-result/a/9213048173
Screenshot_2023-04-18-05-03-59-960_cz.mroczis.netmonster.thumb.jpg.5eba48a0090e4bf79c0a3ceb3c269da9.jpg
Screenshot_2023-04-18-05-06-20-145_com.google.android_apps_maps.thumb.jpg.eff13383c12b2a0a9900eb03e4d5c4df.jpg
 
https://www.speedtest.net/my-result/a/9213086239
Screenshot_2023-04-18-05-35-35-572_cz.mroczis.netmonster.thumb.jpg.d571b1c8d1b6724ddf0f92f166f7146d.jpg
Εντάξει αυτό δεν το περίμενα! Στα 60km και να έχεις κανονικά LTE!

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, georgeavl3 said:

Εντάξει αυτό δεν το περίμενα! Στα 60km και να έχεις κανονικά LTE!

Poco X3 Pro via Tapatalk
 

Ότι μπορούμε κάνουμε.

Ελπίζω εγώ και το Redmi Note 8 Pro, να κάναμε καλή δουλειά...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, katsiletra said:

Έχω κάνει δύο αριθμούς φορητότητα και στις δύο συσκευές που δεν είναι ίδιες το ίδιο βγάζει για πάροχο. Οπότε δεν νομίζω να έχουν και οι δύο πρόβλημα. Και για όνομα sim και στις δύο συσκευές Vodafone γράφει. Δεν ξέρω τι παίζει. Έτσι είναι εδώ και δύο βδομάδες. 

Πολύ περίεργο, πρώτη φορά το βλέπω αυτό!

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, georgeavl3 said:

Εντάξει αυτό δεν το περίμενα! Στα 60km και να έχεις κανονικά LTE!

Poco X3 Pro via Tapatalk
 

Γιατί δεν το περίμενες;

Αφού Huawei έχει. 

Link to comment
Share on other sites

Για τους επόμενους 4-6 μήνες η βονταφοναρα θα αναβαθμίσει Στερεά Ελλάδα. Και Θήβα. Νομίζω εκεί καταργήθηκε και το 3G. Στην αρχή θα έχει ελάχιστο 4G αλλά μετά από κάποιο καιρό θα έχει κανονικά σήμα και 5G

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, georgeavl3 said:

4Mimo η VF και στην Κέρκυρα
b73559256638808cb170e0406831cc1f.jpg580b94b046d264e55db710b408e501ca.jpg

Poco X3 Pro via Tapatalk
 

Γιατί τέτοιο BLER?

 

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω έκανε upload εκείνη την ώρα. Ίσως αυτό φταίει.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Gv2008 said:

Για τους επόμενους 4-6 μήνες η βονταφοναρα θα αναβαθμίσει Στερεά Ελλάδα. Και Θήβα. Νομίζω εκεί καταργήθηκε και το 3G. Στην αρχή θα έχει ελάχιστο 4G αλλά μετά από κάποιο καιρό θα έχει κανονικά σήμα και 5G

Λοιπόν πριν από ημέρες το είχα αναφέρει και εγώ που είδα μιλήσει μέσω chat. Σήμερα μου έγινε κρούση από Vodafone ενημερώνοντας πως 26/4 έρχεται το τελος της 3ης γενιάς και αρχές Μαΐου η έναρξη των αναβαθμίσεων. Μου επιβεβαίωσαν ότι και το chat. Με την διαφορά τώρα ότι μου πρόσφεραν τα πάντα απεριόριστα από σήμερα και για 30 μέρες 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, aektzhs 1 said:

Λοιπόν πριν από ημέρες το είχα αναφέρει και εγώ που είδα μιλήσει μέσω chat. Σήμερα μου έγινε κρούση από Vodafone ενημερώνοντας πως 26/4 έρχεται το τελος της 3ης γενιάς και αρχές Μαΐου η έναρξη των αναβαθμίσεων. Μου επιβεβαίωσαν ότι και το chat. Με την διαφορά τώρα ότι μου πρόσφεραν τα πάντα απεριόριστα από σήμερα και για 30 μέρες 

Για τις επόμενες 30 ημέρες;

Link to comment
Share on other sites

Οτάν κλείνει το 3G σε μια περιοχή τους επόμενους μήνες γίνεται και αναβάθμιση σε κεραίες; Έχει κάποιος πληροφορίες για Κρήτη γενικότερα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, zerokill said:

Οτάν κλείνει το 3G σε μια περιοχή τους επόμενους μήνες γίνεται και αναβάθμιση σε κεραίες; Έχει κάποιος πληροφορίες για Κρήτη γενικότερα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Λογικά σε λίγες ημέρες, αν δεν έχει κλείσει ήδη, σας αποχαιρετά το 3G. Θα έρθουν για αναβάθμιση 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, blizard said:

Το τρομερά ενδιαφέρον σε αυτό το κάθαρο και αντικειμενικό ποστ,  χωρίς υπερβολές η  λάθος στοιχεία και πολλά likes ειναι ότι δείχνει όλη την νοοτροπία του πως σκεφτόμαστε  

Πολύ σωστά αναφέρει το 1/3 στην τιμη σε σχέση με την άλλη υπαρκτή εταιρία στην περιοχή (που γίνεται 1/5 σε σχέση με την ανύπαρκτη) , και να προσθέσω ότι για χαμηλά πορτοφόλια πάει άνετα 1/10 με το  0.0065 - 0.0012 .

Εχουμε ως Ελληνες  καθαρά την νοοτροπία διακοπών ... ούτε εγω θέλω να πηγαίνω στην Σάμο με σαλάτα 6.5 ευρω, αλλά στην "Μύκονο" πχ με 20 ώς 60 ευρω.  Καλύτερα μια φορά τα 5 χρόνια αντι σχεδόν κάθε καλοκαίρι και όταν μιλάμε με τους φίλους μας δεν αναφέρουμε ποτέ την τιμή  (ούτε αν ο μέσος όρος ποιότητας στις σαλάτες 6.5 ευρω είναι γενικά καλή) αλλά κοροιδέυουμε όσους το κάνουν γιατι το νόημα στις διακοπές ειναι να φτιάξεις αναμνήσεις όσο πιο δυνατές και τα δίνεις όλα.

Εχουμε κάνει την τηλεφωνία διακοπές πολυτελείας  δλδ αντί καθημερινό αγαθό και λαχταράμε κάτι τέλειο ... αυτό πάει να αλλάξει η vodafone , έστω για τους πολλούς .

 Αληθώς ανέστη ...

1) Να κάνω μια διευκρίνηση, γιατί δεν το έχω γράψει καθαρά και εύκολα μπορεί να γίνει παρανόηση ότι διάλεξα την μία ως φθηνότερη έναντι της άλλης από κάποιον που δεν έχει πλήρη εικόνα, που ενώ είναι καλήτερη, είναι και ακριβότερη. 

Διάλεξα vodafone στο 1/3 της τιμής καταλόγου της. 

Απέρριψα την Cosmote γιατί δεν έχει σήμα. Το:

 ". Η πράσινη που "κατά μέσο όρο" είναι η καλήτερη δεν υπάρχει. 

αφορά το ότι δεν υπάρχει στην κυριολεξία, δεν υπάρχει κάλυψη ούτε για κλήσεις. 

Η wind δεν υπάρχει στην εξίσωση συμβόλαιο, ποτέ ξανά εκτός και εάν μου πληρώνει μισθό, όσο υπήρχε στο f2g η επιλογή unlimited με 15€(;) την τίμησα. Ως εκεί, όχι άλλο μετά από καμιά 20αρια χρόνια συνδρομητής. 

2) Επίσης λόγω του ότι το κεφάλι μου έχει πολλά μέσα αυτές τις μέρες (χωράει και πολλά έτσι άδειο) δεν κατάλαβα τι ήθελες να πεις με τις σαλάτες, αλλά φέτα να βάλεις, κρεμμύδι και προς Θεού όχι κάπαρη, είναι σαν να δαγκώνω μπαταρία... 

Edited by andreasomageiras

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, andreasomageiras said:

1) Να κάνω μια διευκρίνηση, γιατί δεν το έχω γράψει καθαρά και εύκολα μπορεί να γίνει παρανόηση ότι διάλεξα την μία ως φθηνότερη έναντι της άλλης από κάποιον που δεν έχει πλήρη εικόνα, που ενώ είναι καλήτερη, είναι και ακριβότερη. 

Διάλεξα vodafone στο 1/3 της τιμής καταλόγου της. 

Απέρριψα την Cosmote γιατί δεν έχει σήμα. Το:

 ". Η πράσινη που "κατά μέσο όρο" είναι η καλήτερη δεν υπάρχει. 

αφορά το ότι δεν υπάρχει στην κυριολεξία, δεν υπάρχει κάλυψη ούτε για κλήσεις. 

Η wind δεν υπάρχει στην εξίσωση συμβόλαιο, ποτέ ξανά εκτός και εάν μου πληρώνει μισθό, όσο υπήρχε στο f2g η επιλογή unlimited με 15€(;) την τίμησα. Ως εκεί, όχι άλλο μετά από καμιά 20αρια χρόνια συνδρομητής. 

2) Επίσης λόγω του ότι το κεφάλι μου έχει πολλά μέσα αυτές τις μέρες (χωράει και πολλά έτσι άδειο) δεν κατάλαβα τι ήθελες να πεις με τις σαλάτες, αλλά φέτα να βάλεις, κρεμμύδι και προς Θεού όχι κάπαρη, είναι σαν να δαγκώνω μπαταρία... 

Εγώ κουράστηκα με τη Vodafone, στα ίδια σημεία παίζει ίσα και χειρότερα από τη Nova. Μόνο στα εκτός πόλεων είναι ελαφρώς καλύτερη αλλά τι να την κανείς όταν κόβονται στο σπίτι οι κλήσεις ή με τα καρτοκινητά που πήραν τα απεριόριστα και τα πολλά GB, να σέρνεται όλο το δίκτυο. Πλήρωνα 25€ το μήνα απεριόριστο για να βλέπω 3G και 4G/5G 10Μbps. 
Για τα επόμενα δυο χρόνια μένω Nova διότι μου έδωσε και μια πολύ καλή επιδότηση. Όταν βελτιώσει το δίκτυο εδώ είμαστε να ξαναγυρίσουμε. 
 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, hercoulis said:

Ένα ένα πέφτουν τα κάστρα. 
Ευτυχώς έχω σήμα στη δουλειά ευτυχωωωως 😄😀

 

Τι εννοείς; Μάλλον είσαι τυχερός και η Vodafone πιάνει στα σημεία που κινείσαι.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Nikolas14 said:

Εγώ κουράστηκα με τη Vodafone, στα ίδια σημεία παίζει ίσα και χειρότερα από τη Nova. Μόνο στα εκτός πόλεων είναι ελαφρώς καλύτερη αλλά τι να την κανείς όταν κόβονται στο σπίτι οι κλήσεις ή με τα καρτοκινητά που πήραν τα απεριόριστα και τα πολλά GB, να σέρνεται όλο το δίκτυο. 
Για τα επόμενα δυο χρόνια μένω Nova διότι μου έδωσε και μια πολύ καλή επιδότηση. Όταν βελτιώσει το δίκτυο εδώ είμαστε να ξαναγυρίσουμε. 

Μαζί σου καρντάση, όπως έχω πει πολλές φορές "καλήτερη στην περιοχή που κυκλοφορεί/χρειάζεται ο κάθε ένας μας" ούτε θα τις παντρευτώ, ούτε τις έχω καμιά υποχρέωση, ούτε καμία με ικανοποιεί τόσο καλά ώστε να την υπερασπιστώ. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Nikolas14 said:

Εγώ κουράστηκα με τη Vodafone
 

Δεν είχες ήδη φύγει από τη vodafone;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, seranata said:

Δεν είχες ήδη φύγει από τη vodafone;

Όσο καιρό είχα κουράστηκα,έχω φύγει ήδη και με πολύ δυνατή πρόταση στη Nova όπου έχω και 3 σταθερα με οπτική. 

3 minutes ago, andreasomageiras said:

Μαζί σου καρντάση, όπως έχω πει πολλές φορές "καλήτερη στην περιοχή που κυκλοφορεί/χρειάζεται ο κάθε ένας μας" ούτε θα τις παντρευτώ, ούτε τις έχω καμιά υποχρέωση, ούτε καμία με ικανοποιεί τόσο καλά ώστε να την υπερασπιστώ. 

Ακριβώς, εμένα έπαιξε ρόλο μια επιδότηση συσκευής που η Vodafone δεν θα μου την έδινε. Βέβαια αν είχε φέρει οπτικές νωρίτερα στη περιοχή μου και στο κινητό ήταν καλύτερα ίσως να την είχα κύριο νούμερο. 
 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...